BATAVIA, de Hollandse stad in de Tropen Trotse leeuw van Oud-Schoten gesneuveld op veld van eer Een circus in aantocht Evenementen in het district Haarlem op diverse data Aanhangwagen schoot los op drukke Hemweg auto-radio SARA BURGERHART Charmante opvoering door letter lievende vereniging „J. J. Cremer" Finse Luchtlijn Hoe moet dat met de mozaïeken in de Bloembollenstreek? Provinciale Staten Noord-Holland Ook hopman B. Nooy gaat jubileum vieren 500 gld. boete tegen de chauffeur geëist Finse journalisten in Haarlem H. J. MaertensN. V. PAGINA 3 DINSDAG 19 APRIL 1955 De Ronde van Nederland LEZING VOOR VEREENIGING HAERLEM -WEL VERJAAGD MAAR NIET VERSLAGEN" RENNERS ZATERDAG EN ZONDAG DOOR HAARLEM HEEMSTEDE Verkiezing leden Eerste Kamer „Assepoester" Haarlem steekt zich in feestgewaad Gedurende het bollen- seizoen Brandje in Haarlem 25 jaar katholiek verkennen Rietschelf en hyacinten bedden verloren Schade 3000 gld. Vlag aan nieuwe postkantoor gehesen Hopman Nooy in het zilver hbouw en Service Station bloemendaal PAK AAN'' GAAT BEGINNEN Zilveren ambtsjubilea bij het P.E.N. Beurs van Amsterdam S-StiSm 18# m. K ,'SS* Beurs van New York SCHOOLVOETBAL IN HAARLEM De Ronde van Nederland, die Zater dag aanstaande in Rotterdam start, zal ook Haarlem e.o. aandoen. De ploe gentijdrit de tweede helft van de eerste etappe eindigt op het cir cuit van Zand voort. De renners rijden via de Schipholweg over de Rusten burgerlaan en gaan dan rechts af de Kleine Houtweg in. Zij vervolgen: Gast- huisvest, Raamvest, Wilsonsplein, Wil- helminastraat, Zijlvest, Kinderhuisvest, Kenaupark, Verspronckweg, Korte Ver spronckweg, Adriaan Stoopplein, Julia- nalaan, Militaireweg, Zeeweg. Op het circuit van Zandvoort zal één ronde worden gereden. Men verwacht de renners om onge veer half v-er in de Spaarnestad. Zondag, de tweede dag van de Ronde, starten de deelnemers om één uur bij hotel Bouwers voor het eerste deel van de gecentraliseerde tweede etappe. Zp gaan dan over de Strandweg, de Bou levard de Tavange, de Boulevard Ber- naert en vervolgen: Zeeweg, Militaire weg, Julianalaan, Adriaan Stooplein, Verspronckweg, Statenbolwerk, Kenne- merplein, Frans Halsplein, Schoterweg, Soendaplein, Rijksstraatweg, Jan Gij- zenkade, Visserseinde en dan over de Provinciale weg naar Amsterdam. De Haarlemse kappers, de heren H. B Post, van Zeggelenplein 84 en J. C. Uittenhout, Kleine Houtstraat 41a, hebben op een nationaa kappersllcon- cours in Hoorn resp. een 1ste prijs (da- meskappen) en 4de prijs (afd. heren a) behaald. Het concours werd gehouden naaar aanleiding van het 20-jarig be staan van de afdeling Westfriesland van de R.K. Kapperspatroonsbond. Op Woensdag 4 Mei zullen tijdens een daarvoor speciaal lesuur de leerlingen van de vijfde en zesde klas der lagere scholen in Haarlem en de leerlingen, die de scholen van voortgezet onderwijs be zoeken, ter gelegenheid van de tiende herdenking van de bevrijding een boek werk^ ontvangen waarin tekeningen, proza en verzetspoëzie zijn opgenomen. Het boekje wordt de leerlingen door het gemeentebestuur van Haarlem aange boden. De leerlingen van de lagere klassen ontvangen een beker met snoep. Het boekje werd samengesteld door leerkrachten van het openbaar, katho liek en christelijk middelbaar onderwijs en bevat een twintigtal tekeningen, die welwillend door dr. A. Melchior ter be schikking werden gesteld, een verbin dende tekst bij de tekeningen en zes tien verzetsgedichten, die zonder ver melding van de auteur zullen worden afgedrukt. Na de titelplaat, die een ge deelte van de Grote Markt voorstelt met op de achtergrond het Haarlem se stadhuis in bevrijdingsluister, en het zesde couplet van het Wilhelmus volgt een voorwoord van het gemeente bestuur, waarin gewezen wordt op de betekenis van de bevrijding: vervol gens een korte toelichting op de gedich ten, die zijn afgedrukt en tot slot de tekeningen met het proza. Het boekje besluit met een opdracht aan Koningin Wilhelmina, in wie het Nederlandse verzet belichaamd is en die de bevrij ding heeft helpen voorbereiden. In totaal zullen ongeveer 24.000 exem plaren worden uitgegeven door de N.V. De Grafische Industrie, die hiervoor drie ton papier nodig heeft. Alleen voor de Haarlemse schooljeugd reeds heeft men er ongeveer 20.000 nodig. De ove rige exemplaren zullen onder de aan dacht van de niet-schoolgaande jeugd worden gebracht via de jeugdbewegin gen. Overwogen wordt voorts, om de ze uitgave, die een gemakkelijk for maat heeft meegekregen, de boekhan del te interesseren. De hieruit voort vloeiende winst zal dan aan de Stich ting 1940-1945 worden afgestaan. Op dezelfde dag spreekt koningin Juliana tot de Nederlandse schooljeugd. Aan deze toespraak gaat een hoorspel vooraf. In Haarlem wordt thans over wogen in hoeverre het mogelijk is de jeugd in de verschillende scholen sa men te brengen om naar dit radiopro gramma te kunnen luisteren. De initiatiefnemers hebben het zich zelf niet gemakkelijk gemaakt. Ver schillende mogelijkheden worden onder zocht. Bovendien zat men met de moei lijkheid, dat de meeste kinderen slechts een klein deel van de oorlog c.q. de be zetting hebben meegemaakt. Zaak was dus, om deze kinderen duidelijk te maken waarom het gaat, welke beteke nis er gehecht moet worden aan de be vrijding, zonder daarbij enige haatge voelens jegens een bepaalde natie op te wekken. chet, hetgeen uit de ijle tekeningen van Rack scherp viel op te merken. Het karakteristieke was, dat alles rechthoekig gebouwd werd. De huizen waren van een opmerkelijke stijleen heid en deden in verschillende opzich ten aan de Hollandse, met trapge vel, de typisch brede kozijnen, een soms overdekte stoep of voorgalerij, denkeu. Het Batavia van de zeventiger jaren in de 18e eeuw had niet alleen een Westelijke invloed ondergaan. Ook vona men Chinese gebruiken en kenmerken, vooral in de interieurs der huizen. Een vergelijking van de belangrijke Indische kustplaats met Haarlem en andere Nederlandse steden geeft een overeenkomst, wat betreft de regel maat, waarmee de stenen en houten bouwwerken zijn neergezet. Bijna overal herkent men de rechthoek, die veelal voortgekomen is uit een vesting plaats. Amsterdam echter ontstond uit een rivierdorp en is later in concen trische vorm opgetrokken. Het kasteel van Batavia, met een poort in barokstijl, is onlangs gesloopt, zodat zijn waarde slechts historisch is. Zo is het ook met de andere 18e- eeuwse schilderachtige en interessante onderdelen van de stad. Zij zijn óf reeds afgebroken óf zodanig van structuur veranderd, dat de oudheidkundige be tekenis gering is geworden. Het ideale stadsplan van Simon Ste- vin, o.a. riolereringen in het midden van de straat en expansie aan weerszijden in de lengte, kon nooit verwezenlijkt worden wegens technische moeilijkhe den. Ir. Breuning illustreerde zijn cau serie met tekeningen van Rach en Heydt. „Batavia", de Hollandse stad in de tropen" was het onderwerp van ir. H. A. Breuning, die gisteracond voor de vereeniging Haerlem een lezing mev lichtbeelden hield. In de 18e eeuw voer Johannes Rack, een Deens tekenaar en schilder, naar Java, waar hij van de hoofdstad schet sen maakte, die tot op heden bewaard zqn gebleven. Deze situatie en de tailtekeningen waren voornamelijk van het oude kasteel, dat aan de rand van de stad, omgeven door grachten en wal len, veel weg had van een toenmalige Nederlandse vesting, zij het in primi tieve vorm. Het slot nam een monu mentale plaats in in het stadsbeeld. De plattegrond van Batavia vertoont een zekere regelmaat, die volgens som mige deskundigen doelbewust tot stand is gekomen. Naast het kasteel, het bol werk van de Oost-Indische Compagnie, waar alle kantoren gevestigd waren, was het stadhuis een fraai bouwpro duct. Ook de in 1620 geconstrueerde Hollandse kerk (in 1808 door Daendels gesloopt) en de Portugese binnenkerk gaven de tropenstad een bijzonder ca- De Zaterdag in „Dreefzicht" gehou den bridgedrive ten bate van de Adop tie Commissie Bejaarden heeft een be drag van f660 opgebracht. Prof. dr. A. M. J. Chorus, hoogleraar in de psychologie aan de rijksuniversi teit van Leiden, zal voor de ouders van leerlingen van het Mendel-College in Haarlem in de aula van de school Vrij dag 22 April een inleiding houden over de onderwijs- en opvoedingsvraagstuk ken, die verbonden zijn aan de leeftijd van de middelbare scholieren. Het filmpje, dat gemaakt werd van de ope ningsplechtigheden van het nieuwe schoolgebouw door de K.R.O. televisie- dienst zal op die avond worden ge draaid. 10 April was het 200 jaar geleden, dat dr. Samuël Hanneman de ontdekker van de homoeopathie, geboren werd. Dit feit wordt in Haarlem in het gebouw Cultura herdacht Woensdag 20 April. Op de bijeenkomst in Cultura zullen het woord voeren dr. H. L. F. J. Deelen, psycholoog, en dr. R. A. Benthem Oos terhuis, naturalistisch-homoeopatisch mevrouw Trees Faber en de heer Lex van de Brul met zang, declamatie en hobo deze avond zullen opluisteren. Het Katholiek Kinderkoor zal op Zon dag 24 April, des middags om 3 uur in het R.K. Ver. gebouw aan de Herenweg, onder leiding van de heren Evert Haak en Bob Jansen een opvoering geven var: de kinderoperette „Assepoester". Aan de bekende adressen zijn kaarten verkrijg baar. De glorie van de leeuw van Oud-Scho en heeft maar kort geduurd. Zater dagavond werd hij met vreugde door ve len begroet, toen hij in het bloemenmo- **lek op de hoek van de Rijksstraat- e8 en de Vergierderweg zijn plaats Vond. De leeuw was trots op zijn magnifie ke plaats en hij kon eens op zijn ge mak het verkeer gade slaan, waarover zoveel te doen is. Hij heeft echter niet p.DS mogen leven langs de „Dodenweg" Rijkswaterstaat is namelijk bijzonder bezorgd geworden en heeft uitgemaakt, dat de leeuw de verkeersgebruikers af leidt en dat er daardoor nog meer on gelukken kunnen geschieden. De mensen in Oud-Schoten zijn natuur lijk blij, dat Rijkswaterstaat zo bezorgd is, ofschoon zij liever een positieve bij drage zien tot betere verkeersveilig heid op de Rijksstraatweg. Zij begrijpen niet zoveel van deze negatieve maatregel, die per slot van zaken verstrekkende consequenties kan hebben voor de Bollenstreek. Hoeveel mozaïeken liggen er daar immers niet langs de weg? En men heeft de indruk, dat autobestuurders en wielrijders, brommers en motorfietsers niet nala ten naar deze bloem-pronkstukken te kijken. Dat is trouwens ook de bedoe ling van een mozaïek. Als er niet naar gekeken wordt, is de aardigheid er heel gauw af. Maar goed, het actiecomité „Wij doen mee" in Oud-Schoten heeft de trotse leeuw moeten slachten. Hij is gestor ven op het veld van eer, en enkele bloemresten getuigen nog van zijn be staan. Daartussen is een bescheiden bordje neergelegd, waarop veelbetekenend is geschreven: „Wel verjaagd, maar niet verslagen." Dat is dan mannentaal. Het actie-comité zit dus niet bij de pakken neer en Oud-Schoten zal er nog veel van mogen verwachten. De Commissaris van de Koningin in Noord-Holland heeft een vergadering van de Prov. Staten uitgeschreven op Dinsdag 12 Juli a.s. Op Woensdag 3 Augustus zal de stemming worden ge houden voor de verkiezing van 12 le den van de Eerste Kamer der Staten- Generaal. De candidaatstelling voor deze verkiezing geschiedt op Dinsdag 12 Juli. Op die dag kunnen lijsten van candidaten door de leden van de Prov. Staten worden ingediend. Vanmorgen is men in de Grote Hout straat begonnen met het aanbrengen van de versiering die deze straat in de bollentijd de nodige fleur zal geven. De versiering bestaat uit guirlandes waar aan achtereenvolgens telkens een grote en twee kleine bloembakj es zullen wor den bevestigd. Deze bakjes worden steeds voorzien van verse bloemen zo dat het aan frisheid niet zal ontbreken. In totaal zullen vijftien- tot twintig duizend bloemen de bakjes vullen. Aan beide uiteinden van de Grote Hout straat zal de straatvlag worden gehe sen. Men verwacht Donderdag met de versiering klaar te komen. De Anegang zal zich vermoedelijk vol gende week in feestgewaad steken. Zo als men zich zal herinneren, ligt het in de bedoeling het wegdek van de Ane gang met geschilderde bloemmozaïeken te bedekken. In het gedeelte van de Zeilstraat tussen de Ged. Oude Gracht en de Grote Markt hangen de lampen reeds. Morgenavond wordt >de verlich ting ontstoken. In de grote zaal van hotel De Leeuwe rik, Kruisstraat 30, Haarlem, heeft een ledenvergadering plaats van de Afd. Haarlem der Kon. Ver. „Oost en West". De heer G. L. Tichelman, van het Tro pisch Instituut te Amsterdam zal spre ken over „De achtergrond van de Mau- Mau beweging". Daarna zullen de vol gende films worden geprojecteerd: 1. Daybreak in Udi, Africa. 2. Gold Qoast People. 3. Het Nationaal Natuurpark in de Congo. De vergadering begint he denavond om 8 uur. De Oriëntatierit welke M.C. Haarlem Zondag organiseerde telde weer veel deelnemers en werd begunstigd door het mooie weer. Dat deze rit moeilijk was blijkt wel uit de uitslag: zelfs de winnende equipe H. Kokkelkoren-van Gennip liep 43 strafpunten op. De volledige uilslag luidt: Motoren: 1. Kokkelaar (45 strp.) MCU, 2. H. v. d. Pol (55) MCZ, 3. Moseman (79), 4. P. Filmer (80) MCZ. Auto's: 1. H. Kokkelkoren (43) MCZ, 2. Koopman (55), 3. B. Stroyckens (83), v. D. v. Amstel (90) HMC. 5. H. Meiland (91) MCH, 6. Hofkens (93). Kaartlezers: 1. J. v. Gennip, 2. mevr. Belien, 3. mevr. Stroyckens. Van 22 April af zullen in de Kunst handel Leffelaar aan de Wagenweg 102 beeldhouwwerk en tekeningen van An neke Hotte en aquarellen, tekeningen en snijwerk in ivoor van Anja Zijlstra tentoongesteld worden. Geopend van 10 17 uur. In het Teylers Museum te Haarlem zal de heer P. Halsema uit Overveen Zondag 1 Mei tussen 15 en 16 uur een orgelbespeling geven. Zondag 24 April, des middags te 15 uur zal het Kath. Kinderkoor uit Heem stede onder leiding van de heren Evert Haak en Bob Jansen in het Minerva- theater een opvoering geven van de be kende operette „Assepoester". Vermoedelijk door onvoorzichtigheid met vuur zijn Maandag een rietschelf en twintig bedden hyacinten aan de Lorentzkade te Haarlem verloren ge gaan. De gezamenlijke schade bedraagt ongeveer f 3000. De eigenaar is de fir ma Walther Blom te Hillegom. De bloemistknecht F. K. wilde om streeks elf uur een sigaret aansteken in de luwte van de rietschelf met be hulp van zijn aansteker. Toen de aan steker weigerde gebruikte hij lucifers. Enige ogenblikken _nadat hij weer aan het werk was gegaan bemerkte hij dat de schelf in brand stond. Samen met enkele anderen probeerde hij de brand te blussen, maar dat deed de brandweer beter. De lucifer was waarschijnlijk niet gedoofd toen de bloemistknecht hem weggooide met het vermelde gevolg. Het nieuwe moderne postgebouw aan de Baljuwslaan dat naar men ver wacht, in November van dit jaar ge reed zal zijn, heeft de vlag in top ge kregen. De eerste spant is n.l. geslagen hetgeen betekent dat de kap er deze week op zit. het district Haarlem op andere data betreft, kunnen nog de volgende bijeen komsten worden gemeld. Er staan op het programma een districtswandel- mars, die in Juni of in September zal worden gehouden, een districtskamp vuur op Zaterdag 28 Aug. met op de ze dag tevens een plechtige H. Mis in de St. Jozefkerk, een Braivleisfeest, ('n Zuid-Afrikaans partijtje) waarvoor men de beschikking hoopt te krijgen over een deel van het landgoed Schapen duinen. Districtscommissaris hopman B. Nooy te Heemstede viert met het vijf entwintigjarig bestaan van de V.K.J.B. ook zijn zilveren padvindersjubileum. Hij was als verkennersleider van de Christophorusgroep de eerste hopman in Haarlem, werd al spoedig assistent districtscommissaris en later districts commissaris in Haarlem. Dit district omvatte toen het gebied tussen Hille gom en Den Helder. Hopman Nooy is een stuwende kracht voor de gehele verkennersbeweging geworden. Hij bracht het spel op het peil, dat nu be reikt is. Onder hem staan nu een twaalf tal assistenten, terwijl hopman No9y na de oorlog ook de leiding van het Gilden- en clubwerk op zich nam. In ons verslag over de een week ge leden gehouden zwemwedstrijden in het district Haarlem van de Verkenners van de Kath. Jeugdbeweging schreven wij reeds, dat het verkennen dit jaar in ons land een kwart eeuw bestaat. Er worden in dit verband landelijk zowel als in het district Haarlem en waar schijnlijk eveneens in andere districten bijzondere bijeenkomsten gehouden. De jongens vieren komende Zater dag, gezamenlijk met de broeders van de vereniging De Nederlandse Padvin ders, de jaarlijkse St. Jorisdag. Om zes uur zal de districtsaalmoeze nier, rector D. de Wit, in de St. Jozef kerk in de Jansstraat een Heilige Mis opdragen. Tegelijkertijd houdt de N.P.V. een wijdingsdienst in de Grote Kerk. Daarna wordt er door de welpen, verkenners en voortrekkers van beide organisaties gezamenlijk opgemar cheerd naar de Grote Markt, waar om zeven uur een vlaggenparade zal wor den afgenomen. Akela Weyburg (NPV) zal de horde- roep afnemen, terwijl hopman B. Nooy, districtscommissaris van de V.K.J.B. in Haarlem, de verzamelde padvin- dersschare zal toespreken. Hoewel de St. Joris viering met di rect in verband staat met het vijfen twintig jarig bestaan van de verken nersbeweging ook zonder dit jubileum zou evenals in voorgaande jaren de St. Jorisdag op 23 April gezamenlijk zon gehouden heeft één gebeurtenis in de middaguren wel met het jubileum te maken. Voor omstreeks zes uur in de middag de vlag op de Grote Markt naar beneden zal worden gehaald, maakt de St. Jorisband van de V.K.J.B. namelijk een mars door Haarlem. Wat de plaatselijke activiteiten van Het R.K. toneelgezelschap „Rokato" uit Haarlem voert op Maandag 25 April in de Gem. Concertzaal een spel op in drie bedrijven van Tom Dekker, getiteld „Wilde Vaart". Het Katholieke Vrouwengilde van Haarlem houdt Woensdag 20 April een praatavond in gebouw Het Stoofke in de Stoofsteeg. Haarlems Bloei biedt de bewoners v Haarlem-Oost vanavond een muziekuit voering aan op het Nagtzaamplein. De Amsterdamstraat zal feestelijk verlicht zijn. Het concert begint om 8 uur. Het „Bouwfondstoneel" in de paro chie St. Jan geeft 21, 23, 24, 26 en 28 April en 2 Mei in het parochiehuis aan het Teylerplein een opvoering van „De voetbalpool". Advertentie ^"Maustraat 5 Haarlem Telef. 15220 Twee employé's van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noordholland, te Bloemendaal zullen in de komende dagen hun zilveren ambtsjubileum bij dit bedrijf vieren. De heer C. F. van den Berg, te Bloemendaal, technisch op zichter B, hoopt dit op 21 April te doen. Op Maandag 2 Mei komt ir. A. Lud- wig hoofdingenieur te Velsen-Noord bi] het P.E.N. aan de beurt om zijn vijf en twintig dienstjaren vol te maken. (Niet officiële koersen) Vorig Opening slot 19/4 3% Ned. 1953 102% 3% Ned. 1953 102(1 3% Ned. 1948 101% 3% pCt. Ned. 1950 101% 3% Ned. 1954 101% 3V- Ned. 1955 101% T" 3-3% Ned. 1947 100% 100ft 3 Ned. 62-64 bel. fac. lOljï Inschr. Grtbk 1946 3 pCt. 99*| Ned. Handel Mil. cert 241 AJC.ll. 396% 297 Van Berkel's Patent 167% Calvé-Delft cert. 271 Van Gelder 282 Kon. Hoogovens cert. 286 - Unilever Cert. 393 393 Ned. Kabel 268 Philips 374 378 Nieuwe Philips 366 369 Kon. Petroleum 602% 591% „Amsterdam" Rubber 124% 124 Dell MÜ- Cert. i52% 150 15/4 18/4 Anaconda Copper 63% 62% Bethlehem Steel 136 13o% Chrysler Corp 80 General Electric 52% 53 A General Motors 97% 98% Kennecott Copper 110 lio Montgomery Ward 79% 80,* Radio Corp. 44% Republic Steel 85% Royal Dutch 80% 77% Shell Union Oil 61% ®}j« Southern Pacific 60% 61,2 Southern Railway 90% 90% Tidewater 27,4 28 U.S. Steel 8384 ex stemming: goed prijshoudend Wethouder D. J. A. Geluk zal Vrij dagavond om kwart over acht de „Pak- aan"-actie van „Haarlems Entrée" ope- ien. Om half acht marcheren de mu ziekcorpsen Crescendo en Tramfanfare resp. van het Houtplein en het Soen daplein naar de Kruisweg, waar vanaf kwart voor acht tot negen uur mars muziek gespeeld zal worden. Daarna zal de actie worden begonnen. Om negen uur speek na het afmar cheren van genoemde corpsen de Ti- roler Alpenkapel tot half elf. Tijdens de concerten zal er voor de actie „Pak aan" gecollecteerd worden. Maandagmiddag hebben de halve eindstrijden in de afdeling D geen ver rassingen gebracht. Het Mendelcollege 4 won zonder veel moeite van het Mar- nix van St. Aldegondelyceum 3, ter wijl de Kon. Emmaschool 1 zich aid de andere finalist bij de „verliezers plaatste door met gering verschil de St. Henricusschool 4 te verslaan. In de winnaars D-afdeling zegevierde de Loui se de Colignyschool evenals de St. Ca- nisiusschool zodat de eindstrijd (Zater dag op het Haarlem-terrein) tussen deze twee elftallen zal gaan. De uitslagen waren: Afd. D: Halve eindwedstrijden verliezersafdeling. St. Henricusschool 4Kon. Emma school 1 1—2; Marnix v. St. Aldegon delyceum 3Mendelcollege 4 04. Halve eindstrijden Winnaarsafdeling: St. CanisiusschoolLouise de Colig nyschool 2—3; 2e Centrale School 2— HBS B 5 6—2. rr Zodat de finales als volgt zijn: Ver liezersafdeling: Kon. Emmaschool Mendelcollege 4. Winnaarsafdeling: Louise de Coligny school2e Centrale School 2. Abusievelijk meldden wij gisteren in ons verslag over de school voetbalwedstrijden in Haarlem dat keeper Bosman van het Triniteitslyceum zijn doel zo uitstekend verdedigde. Het blijkt nl., dat R. van Ree- nen de doelman was. leven en vooral de kerkelijke verhou dingen in die dagen bediende Betje en Aagje zich van Saartjes voogd Abra ham Blankaart en dominé Redelijk. Beide figuren, die forse en overtuigen de uitspraken in de mond worden ge legd, kregen van resp. Joop van Doorn en Guus Boersma de juiste ty peringen. Vooral het korte optreden van Boersma, die een verlichte dominé op de planken zette, was indrukwekkend. Joop van Doorn had als de verzoener de meest dankbare rol. Met sympathie ke allure bewoog hij zich over het to neel ,en geen wonder was het, dat hij een warm applaus mocht incasseren na zijn uitvallen tegen het schijnvrome paar Sannetje en Benjamin. Beide laat- sten voldeden eveneens goed. Eki Oost- wals-Bouwer moet er echter wel voor waken niet te monotoon en zacht te spreken. Saartje was trouwens achter in de zaal evenmin gemakkelijk te ver- Wij' moeten ons tot deze enkele in drukken beperken. Er moet echter wor den vastgesteld, dat het niveau van de overige spelers en speelsters nagenoeg even hoogstaand was als dat van de thans besprokenen. Tezamen hebben zij bijgedragen tot het welslagen van deze eerste voorstelling, waarvan er niet genoeg kunnen volgen. Uit de ro man Sara Burgerhart is een volkomen acceptabel toneelstuk gedistilleerd, dat ook in deze tijd iets te zeggen heeft. De spelers kregen na afloop een overdaad van bloemen uitgereikt, nadat prof. dr. Minderaa uit Leiden als voorzitter van het comité tot herdenking van Betje Wolff en Aagje Deken nog enkele waar derende woorden tot hen had gericht. H. S. 28 April speelt de R.K. Rederijkerska mer „Alberdingk Thym" in de Stads schouwburg te Haarlem het toneelstuk „Bonaventura". De regie is in handen van Fr. Hesmerg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3