Tsjechoslowakije en Japan in de eindstrijd wolf en de havih Geiler schaakkampioen van Rusland Verrassend verlies Japanse dames tegen Roemenië Ockers na eerste dag aan leiding Mens of Wolf Accountant gearresteerd Wereldkampioen schap tafeltennis Donner wint van Guimard Toelating tot het betaald voetbal Beroepsspelers in loondienst Bevrijdt (J KRUISWOORDRAADSEL Verdacht van oplichting J WOENSDAG 20 APRIL 1955 PAGINA 5 Tournooi te Mar del Plata De Natuur gaf U HAAR... Driedaagse van Antwerpen Schulte, twaalfdebest geplaatste Nederlander „Onderzoek nog niet afgesloten" Ogimura verliest Houding van de Rijks verzekeringsbank Na de 34ste zet geeft Smyslov zich gewonnen Geen Hongaars elftal op Olympische Dag Belgisch dames hockey- elftal tegen Nederland Oplossing kruiswoordraadsel van Dinsdag SCHAAF- EN SNIJWONDEN iIgenéést door A. Rutgers van der Loeff-Basenau In Utrecht Amsterdamse subsidie voor ronde van Nederig Bristol City vrijwel zeker van promotie Surinaamse voetbalt prof' in Brazilië j{< Zwitserse Daviseuppl0^ tegen Nederland (Van onze tafeltennis-medewerker) Op de vierde dag van de wereldkampioenschappen tafeltennis heeft het duizendkoppig publiek een zeer bijzonder programma voorgeschoteld ge kregen. In de strijd om de Marcel Corbillon cup bij de dames werden twee van de drie finale-wedstrijden verspeeld, terwijl bij de heren om de Swaythling cup de beide halve finales werden uitgevochten. Bij de dames kreeg Japan de eerste nederlaag te incasseren, en wel met 32 van Roe menië. Wereldkampioene Angelica Rozeanu was bij laatstgenoemd land uiteraard goed voor de beide punten en klopte dan ook Tanaka en Eguchi, resp. in drie en twee games. Zeiler had de eerste wedstrijd gespeeld en ver loren van Eguchi; ook het dubbel was voor de Japanse meisjes. Met de stand 22 kreeg Zeiler de wel zeer moeilijke taak toebedeeld te trachten, tegen Tanaka de winnende punt te maken. Nu bleek weer eens, dat het heel wat moeilijker is, een titel te verdedigen, dan er een te veroveren. Het Roe meense meisje had niets te verliezen, kon daardoor veel gemakkelijker spelen, en zegevierde tenslotte in de beslissende game met 2022, waardoor Roemenië dus met 32 won. De resultaten van de partijen, ge speeld in de tweede ronde van het in ternationaal schaaktoumooi te Mar Del Plata zijn: Ivkov (Z.-Sl.)Lipiniks (Arg.) 10; Martin (Arg.)Pachman (Tsjechosl.) 10; Donner (Ned.)—Guimard (Arg.) 10; Trifunovic (Zd.-Sl.)Bisquier (V.S.) H—K- De partijen Gligoric (Zd.-Sl.)Rein- hardt (Arg.>. Szabo (Hong.)Sangui- neti (Arg.i, Panno (Arg.)Toran (Sp.), Esposito (Arg. Benk (Arg.) en Rosset- to (Arg.)Pilnik (Arg.) werden alle afgebroken. Hamamura, een 26-jarige Japanse student in de rechten, heeft de 59e ma rathon-loop te Boston gewonnen in 2 uur 18 min. 22 sec. Advertentie Maar de Natuur zal U dit haar weer- afnemen, als U het niet nauwgezet verzorgt. Zodra U roos ziet. moet U op passen. Roos is een teken dat de onder voede hoofdhuid schilfert en verhoornt. En op hoorn groeit geen haar.... Roos is de voorbode van haaruitval! U moet terstond ingrijpen! Hoe? Dat is geen vraag meer sedert Silvikrin, de biolo gische haarvoeding, is uitgevonden. Ga vandaag nog Silvikrin gebruiken. Silvi krin heeft reeds talloze mensen over de gehele wereld hun haar teruggege ven. Silvikrin is n.l. het enige haargroei- preparaat. dat de 14 natuurlijke haar- opbouwstoffen in de juiste wetenschap pelijke dosering bevat. Wij noemen U hier slechts de 3 belangrijkste: Trypto- faan. Tyrosine en Cystine. De 11 ande re zijn minder bekend doch even on ontbeerlijk voor het herstel van Uw haargroei. Redt Uw haar, begint nog heden! Met Silvikrin! 's Avonds moesten de Japansen op nieuw achter de tafel en wel tegen Engeland, dat met de zusjes Rowe uit kwam. Rosalind startte tegen Eguchi. verloor de eerste, won de tweede, maar werd in de derde game met 218 kans loos overspeeld. Ook Diana Rowe had niets in te brengen tegen Watanabe én werd met 2112 en 2110 ruim ver slagen. Het zag er in het dubbel aan vankelijk naar uit, dat de Japansen toen al de overwinning zouden behalen. In de eerste game waren de tweelingen volkomen kansloos en verloren met 2110, maar in de tweede herstelden zij zich prachtig; zij bewezen dat zij een uistekende kans maken de wereld titel in het dubbelspel te gaan prolon geren. Zij wonnen deze game met 21 19, tenslotte ook de derde met 2113. Rosalind Rowe speelde hierna tegen Watanabe en kon in de eerste game het juiste tegenspel niet vinden; zij ver loor met 2116. In de tweede raakte haar verdediging bijzonder goed op dreef; zij won met maar liefst 2118. Rowe hield in de derde game aanvan kelijk goed vol. bij de stand 14—7 ech ter werd het tempo haar te machtig en kon zij niet voldoende kracht op brengen om de razend snelle Japanse te weerstaan; zij verloor met 2110. Bij de heren twee wedstrijden van zeer hoog gehalte, n.l. Engeland Tsjecho-slowakije en Hongarije Japan. Stipek startte voor Tsjecho slowakije met een ruime zege op Merrett, die beslist te zwak was en met 1421 en 1321 werd ge klopt. Bergmann, die er waarlijk bijzonder slecht „in" was, kreeg tegen Tereba in de eerste game al een 112 achterstand en verloor met 1121. In de tweede game speelde de Tsjech nog beter en veegde Bergmann volkomen van de tafel met 2110. (20). Leach heeft zich goed van zijn taak gekweten, al bracht hij het dan ook niet ver der dan een overwinning. Hij smaakte echter het genoegen An- dreadis te kloppen, vooral dank zij zijn bijzonder vaste verdediging, waartegen de Hongaar herhaaldelijk te pletter liep. Stipek gaf tegen Bergmann, een wel zeer subliem staaltje van tafeltennis ten beste. Herhaaldelijk speelde hij zijn tegenstander door een verschrikkelijk harde for-hand drive uit positie, waar na hij met een korte stopbal op een Dinsdagmorgen is het startschot ge lost voor de eerste etappe van de twee de driedaagse van Antwerpen, een wed strijd in vijf ritten, waaraan negen Belgische ploegen deelnemen en vijf buitenlandse, t.w. Nederland A en B, Italië, Zwitserland en Frankrijk. De Nederlandse A-ploeg bestaat uit Wim van Est. Gerrit Schulte, Wout Wagt- mans, Hein van Breenen en Piet Haan. Voor de B-ploeg rijden Daan de Groot, Jules Maenen, Thijs Boks, Wies van Dongen en Klaas van Est. Het vorig jaar werd Wim van Est eerste en won Nederland de landenprijs. De uitslag van de eerste rit, van Ant werpen over St. Niklaas, Mechelen, Het bestuur van de K.N.V.B. deelt mede: Naar aanleiding van berichten, als zouden enkele voetbalclubs die zich hadden aangemeld voor de competitie betaald voetbal voor het seizoen 1955- 1956 door de bestuurscommissie van de bond zijn afgewezen, kan worden mede gedeeld, dat deze berichten niet volle dig met de waarheid overeenstemmen, daar het onderzoek nog niet als afge sloten kan worden beschouwd. Als streefdatum voor het afsluiten van het onderzoek is 1 Mei aangenomen. De bestuurscommissie stelt zich van zelfsprekend op het formele standpunt, dat elke vereniging aan de gestelde eisen dient te voldoen om tot het betaald voetbal te worden toegelaten. Is dat niet het geval, dan wordt zo'n vereni ging formeel afgewezen. Men mag evenwel aannemen, dat een dergelijke club zal trachten om op korte termijn die maatregelen te treffen, welke nodig zijn om alsnog aan de gestelde voor waarden te voldoen. De mogelijkheid bestaat, dat indien zo'n club erin slaagt wijzigingen in gunstige zin aan te bren gen, de bestuurscommissie van de KNVB de wellicht voorlopig afgewezen aanvraag opnieuw in behandeling neemt en nagaat of er termen aanwezig zijn, om op de voorlopige beslissing terug te komen. Dit is overigens reeds met enkele in de berichten genoemde vere nigingen geschied. De Franse voetbalbond heeft beslo ten, de Russische uitnodiging om een wedstrijd Rusland—Frankrijk op 23 Oc tober a.s. in Moskou te spelen, te ac cepteren. Kampenhout, Edegem en Berchem naar Antwerpen, een afstand van 150 kilo meter, luidt: 1. Noyelle (B.) 3 uur 54 min. 12 sec.; 2. Stan Ockers (B.) z.t.; 3. Anastasi (Fr.) z.t.; 4. Theuns (B.) z.,t.; 5. Zagers (B.) 3.55.0; 6. Vlaeyen (B.) 3.55.05; 7. Nest Sterckx (B.) 3.55.13; 8. Van Nitsen (B.) en het peloton; 9. Benedetti (It.) 3.55.13; 10. Storms (B.) z.t.; 11. Van Looy (B.) z.t.; 12. Germain de Rycke (B.) z.t.; 13. Darrigade (Fr.) z.t.; 14. Marcel Hendrickx (B.) z.t.; 15. Vermeiren (B.) z.t,; 16. Mariën (B.) z.t. Vervolgens, in dezelfde tijd, een groot peloton ex aequo, bij wie Wim van Est, Gerrit Schulte, Piet Haan, Hein van Breenen, Daan de Groot, Wies van Dongen, Klaas van Est, Jules Maenen en Thijs Roks (allen Ned.), Kübler (Zwits.), Rik van Steenbergen, Impa- nis, Schotte en Ward Peeters (allen België), Pasquale (It.), Gauthier en Forestier (beiden Fr.). Wagtmans kwam met de Belg Ro ger de Cock ten val iets voorbij Kampenhout (105 km). Hij liep geen verwondingen op maar was door zijn val toch wel zo „groggy" dat hij de strijd staakte. De Cock reed door en plaatste zich 68e, met ongeveer 18 minuten achterstand op de winnaar. Het tweede gedeelte, een ploegentijd- race over vijftien km, had de volgende uitslag: 1. Elve-ploeg (België) 1 uur 3 min. 11,4 sec (Ockers 21 min. 3,6 sec., Van Steenbergen 21.3.8, janssens 21.4.-, Im- penis 21.4.4. Couvreur 21.5.4). 2. Frank rijk 1 uur 3 min. 22,6 sec. 3. Nederland A: 1 uur 3 min. 56.4 sec. (Haan 21.18.8, Van Breenen en Schulte zelfde tijd, Wim van Est 21.19.-). 4. Zwitserland 1 uur 4 min. 28.8 sec.; 5. Italië 1 uur 4 min. 48,6 sec. 6. Alcyon-ploeg (België) 1 uur 4 min. 52 sec. 7. Avenir-ploeg (België) 1 uur 5 min. 28 sec. 8. Peu- geot-ploeg (België) 1 uur 5 min. 58.8 sec.; 9. Ryla-ploeg (België) 1 uur 6 min. 6 sec. 10. Van Hauwaert-ploeg (België) 1 uur 6 min. 17 sec. De Nederlandse B-ploeg, met Nico van Est (22.20.-), Maenen (22.20.1), Van Dongen (22.20.4), De Groot (22.20.4) en Rcks (22.20.6) werd dertiende met een totaaltijd van 1 uur 7 min. 0.6 sec. voor de drie snelste renners. Het algemeen klassement na de eer ste dag luidt als volgt: 1. Ockers (B.) 4 uur 15 min. 15 sec. 2. Anastasi (Fr.) 4.15.19. 3. Noyelle (B.) 4.15.49. 4. Theuns (B.) 4.16.14. 5. Van Steenbergen (B.) 4.16.16. 6. M. Janssens 4.16.17. 7. Impa- nis (B.) zelfde tijd. 8. Couvreur (B.) 4.16.18; 9. Forestier (Fr.) 4.16.20. 10. B. Gauthier (Fr.) en 11. Darrigade (Fr.) zelfde tijd. 12. Schulte (Ned.-A) 4.16.31. 13. Haan (Ned.-A). 14. Van Breenen (Ned.-A) en Wim van Est (Ned.-A) zelfde tijd. Kübler (Zwits.) 4.16.41. 50. Nico van Est (Ned.-B) 4.17.33. 51 Mae nen (Ned.-B). 55. De Groot (Ned.-B), 56. Van Dongen (Ned.-B), 57. Roks (Ned.-B), allen in dezelfde tijd als Ni co van Est. Het ploegenklassement luidt: 1; Elve- ploeg (België) (Ockers, Van Steenber gen, Impanis) 12 uur 47 min. 48 sec. 2. Frankrijk 12.47.59, 3. Alcyon-ploeg (België) 12.49.29. 4. Nederland-A 12. 49.33. 5. Italië 12.50.27. 6. Ryla-ploeg (België) 12.50.44. 12. Nederland B (12. 52.39). volkomen onverwachte plaats scoorde Hij zegevierde met de wel erg duide lijke cijfers 215 en 2112. In een wat trage wedstrijd werd het hierna 41 door winst van Anareadis tegen Mer- reu met 2110 en 2i15. LeachTere ba werd tenslotte een wedstrijd om met spoedig te vergeten. De verdediging van de Engelsman was opnieuw bijzon der sterk, maar ook hij kreeg vaak vol komen onverwachte aanvals-ballen te incasseren, waartegen hij niet was op gewassen. Toch won hij de eerste game met 2118„ kwam in de tweede met 4—8 achter te staan, haalde op tot 12 10, waarna het 1515 en 2020 werd Bij de stand 2324 lanceerde hij een bijzonder iraaie tegenaanval, maar ver loor toch met 26z4. In de derde ver wierf Leach een voorsprong van 94, maar Tereba kwam terug tot 1212, liep uit tot 1215, waarna deze laatste partij met 2220 voor Engeland ver loren ging. De waarlijk bijzonder ster ke Tsjecho-slowaken hadden zich dus in de iinale gespeeid. Belangrijk spannender ging het er toe tussen xiongarpe en Japan, szepesi was bij de eerst genoemden ongetwijfeld de zwakste man, hij verloor dan ook met groot verschil van Tanaka. Sido, dit maal geheel in tegenstelling tot zijn wedstrijd tegen Zweden, in glanzende vorm, versloeg hierna Tomita op een wijze die deze ongetwijfeld nog jaren lang zal heugen, n.i. met 2111 en 21— 9 (11). Koczian, de vechtjas kreeg wereldkampioen Ogimura tegenover zich, maar uieek hierdoor in het geheel niet geïmponeerd. Integendeel, hij trok zich ais regel terug in zijn oer- vaste verdediging, en slaagde er zelis in m drie games te winnen. Een ge- lakk.g wapen van hem is, dat hij vaak de stand aanneemt alsof hij een gewel- u.ge aanval zal lanceren, zijn tegen stander dus van de tafel drijft, maar dan een korte stopbal geeft, die als regel doel treft. De uitslagen waren 16—21, 21—19 en 21—18. Sido trok op prachtige wijze van leer tegen Tanaka. Hij won de eerste game met 2115, beging in de tweede de fout wat al tè scherp de fantastische aanvalsballen van de Japanner terug te plaatsen, herstelde zich in de derde game echter en won tenslotte met 21 17 (31). Ogimura was een klasse ster ker dan Szepesi en maakte er dus ruim 32 van. Koczian had het tegen Tomi ta lang niet gemakkelijk en kreeg dan ook zijn eerste game met 217 een ge ducht pak slaag van de op wraak be luste Japanner. In de tweede game kwam hij goed terug, maar was in de derde toch niet opgewassen tegen het hoge tempo en verloor met 2112 (33). Het moet voor Ogimura wel een sombere dag geweest zijn want ook tegen Sido kon hij niet winnen en ver loor nog wel in twee games. De eerste werd eerst bij de stand 2927 beslist, maar in de tweede werd het door twee resolute aanvalsballen bij de stand 19 19 op fraaie wijze 2119. Koczian was in de eerste game kansloos tegen Ta naka en verloor met 2112, hij was in de tweede game stukken beter maar kon toch een uiteindelijke nederlaag niet voorkomen. Szepesi kreeg hierna de te moeilijke taak van Tomita te win nen, waarin hij uiteraard niet slaagde, zodat de Japanners dus met 54 won nen en zich in de finale tegen Tsjecho-Slowakije speelden. De uitslagen zijn: Heren: EngelandTsjechoslowakije 1—5, HongarijeJapan 4—5. Dames: JapanRoemenië 23, Enge landJapan 13. 75. Geirfinn laat er geen gras over groeien en in de kortst mogelijke tijd bevindt Mi zich met zijn krijgsmacht van rond 500 goed uitgeruste mannen op weg naar Noorwegen. Ondanks het feit, dat Vorst Geirfinn gehoor heeft gegeven aan Eric's slechts ten dele juiste boodschap, schijnt hij hem toch niet geheel te vertrouwen, want vooral de eerste dagen worden Eric en Svein voortdurend scherp in het oog gehouden. De twee zogenaamde boodschappers geven echter niet de minste aanleiding tot argwaan; ze gedragen zich rustig en zijn meestal in eikaars gezelschap. Zo doende verslapt de aandacht voor hun persoon en na enkele dagen kijkt niemand meer naar hen om. Dit is juist wat Eric wenst en langzamerhand beginnen de twee zich terug te trekken, zodat ze steeds meer achter in de troep belanden. Het leger kan met het grote aantal mannen niet snel reizen en het lukt hun dus wonderwel, ten laatste geheel in de achter hoede te komen, wat onopvallend kan geschieden, want van een geregeld* m.arsorde is geen sprake meer. De krijgers lopen er nu in tamelijk onordelijke groepjes bij en op de boodschappers wordt niet meer gelet zij behoren ook bij de troep. Als er dan weer eens tegen het vallen van ae avond een nachtleger wordt opgeslagen, valt het Eric niet moeilijk, tich met Svein, door de duisternis begunstigd, wat af te zonderen. Terwijl oe mannen druk bezig zijn met het opzetten van de tent voor Geirfinn en de anderen het eten verzorgen, weet Svein ongemerkt zijn paard me te pakken naar een stille plek. „Ge weet de opdracht", fluistert Eric, „zeg Halfra en de anderen wat hun te doen staat. Ga nu vlug en mjdt als de weerlicht". Ze wisselen snel een stevige handdruk. Dan glijdt Svein me een opgewekte grijns stilletjes weg tussen het geboomte. Het bestuur van de Rijksverzeke ringsbank heeft thans, in afwachting van de consolidatie van de verhoudin gen in de voetbalwereld, met betrek king tot de beantwoording van de vraag of een voetballer als zodanig al dan niet als verzekerd in loondienst is te beschouwen, het volgend standpunt ingenomen: De Rijksverzekeringsbank maakt hierbij onderscheid tussen de beroeps voetballers, die voorheen in de com petitie van de Nederlandse Beroeps voetbalbond (N.B.V.B.) speelden en de semi-professionals van de „oude" K.N.V.B.-verenigingen. De contracten, die eerstbedoelden hebben gesloten, dragen het karakter van een arbeidsovereenkomst; voor deze voetballers wordt dan ook door de Rijksverzekeringsbank loondienst aangenomen. De voetballers van de „oude" K.N.V.B.-verenigingen, die een overeenkomst hebben gesloten, over eenstemmende met het door de K. N. V. B. voorgeschreven modelcontract, zullen echter niet als in loondienst worden beschouwd. Is van dit model contract afgeweken, dan zal de loon dienstverhouding afzonderlijk moeten worden bezien. Advertentie van rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen. Neemt daarvoor regelmatig Togal, het middel bij uitnemendheid, dat baat waar andere falen. Togal zuivert door de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0.95, f 2.40, f 8.88 Advertentie BESCHERMT TEGEN VERKOUDHEID, GRIEP. KEELPIJN In buisjes a 20 en flacons a 50 tabletten Geiler is schaakkampioen van Rusland geworden, doordat hij de beslissende partij van zijn rivaal, Smyslov, heeft gewonnen. Voor de ontmoeting bestond van de zijde der Russische schaakenthousias ten enorme belangstelling. Voor de eerste keer in deze tweekamp werd de variatie van de Konings-Indische ver dediging gekozen. Smyslov. die met wit speelde, volgde bij de elfde zet een nieuwe strategie, maar Gelier antwoord de met f5-f4, waarmee hij het plan van zijn tegenstander doorkruiste. Wit werd tot defensief spel in het centrum en tot een voortijdige rochade gedwon gen. Gelier verzwaarde zijn druk op de damevleugel. Bij de twintigste zet ontstond een beweeglijke stelling, waarbij zwart het initiatief had. Enkele zetten later dwong Gelier zijn tegen stander tot afruil van kleinere stukken, nadat de dames reeds waren geofferd. Smyslov besloot de pion op a7 van zwart te nemen, waarmede hij het of fensief van Geiler op de koningsvleu gel vergemakkelijkte. Op een critiek ogenblik trachtte Smyslov het even wicht te herstellen door afruil van de beide torens, maar hierbij kwam wit In de wereldkampioenschappen tafeltennis, die op het ogenblik in Utrecht worden gehouden, speelde gisteren bij de dames Japan tegen Roemenië. Men ziet hier de Japanse Eguchi (voorgrond) in actie tegen haar Roemeense tegen standster. in het nadeel. De aanval van Geiler was onweerstaanbaar, te meer waar hij profiteerde van het feit, dat de witte raadsheer op de eerste lijn ingesloten stond. Smyslov, die begreep, dat groot materieel verlies onvermijdelijk zou zijn, gaf de strijd bij de 35ste zet op. Gelier werd winnaar van de twee kamp met vier punten, tegen Smyslov drie punten. De partij had het volgende verloop: Wit (Smyslov). Zwart (Geiler). 1. d2-d4 P g8-f6; i. c2-c4 g7-g6; 3. P bl-c3 L f8-g7; 4. e2-e4 d7-d6; 5. f2-f3 0-0: 6. L cl-e3 e7-e5; 7. P gl-e2 c7-c6; 8. d4-d5 c6xd5; 9. c4xd5 P f6-e8; 10. D dl-d2 f7-f5; 11. h2-h3 P b8-d7; 12. g2-g3 P d7-b6; 13. b2-b3 f5-f4; 14. g3xf4 e5xf4; 15. L e3-d4 P b6-d7; 16. h3-h4 P d7-e5; 17. L fl-g2 L c8-d7; 18. L d4-f2 T a8-c8; 19. P e2-d4 D d8-a5; 20. T al-cl P e8- c7; 21. T cl-c2 P c7-a6; 22. 0-0 P a6-c5; 23. P c3-e2 D a5xD d2; 24. T c2xD d2 P c5xe4; 25. f3xP e4 f4-f3; 26. P d4xf3 Pe5xPf3; 27. Lg2xPf3 Tf8xLf3; 28. L f2xa7 Tf3-h3; 29. L a7-f2 Lg7-e5; 30. P e2- d4 Ld7-g4; 31.Lf2-el Th3-e3; 32. Lel- f2 T e3xe4; 33. T fl-el T e4xT el; 34. L f2xT el T c8-cl. Hierna gaf Smyslov de strijd op. De besprekingen tussen de K. N. V. B. en de Hongaarse voetbalbond over de voetbalwedstrijd op de Olym pische Dag (19 Juni) hebben geen resultaat opgeleverd. De Hongaren hebben laten weten, dat zij, in ver band met hun kampioenscompetitie, geen elftal kunnen zenden. Er zijn thans onderhandelingen gaande met een andere, zeer sterke buitenlandse ploeg als tegenstander voor het bondselftal op de Olympische Dag. Het Belgische dames-hockey-elftal, dat Zaterdag 23 April te Antwerpen tegen Nederland uitkomt, is als volgt samengesteld: doel: J. de Koninck (Ant werp); achter: P. Wijngaard (Leopold) en N. Bouvy (Racing CB); midden: N. Renkin (Leopold), N. Hancart (Racing CB) en M. Moucq (Racing CB); voor: Y. Remes (Antwerp), N. Cogels (Beerschot), M. van Leer (Racing CB), Y. Stuart (Antwerp) en C. Debbaudt (Rasante). Horizontaal: 1. pers. vnw., 3. heilige, 5. °veSJ. trap v. goed, 7. jongensnaam, 9. cn gerecht, 10. speelgoed, 12. bar, 1*- droogde halmen, 16. voertuig, 17. i. dier, 18. lidwoord, 19. venster, 23. woord, 27. meisjesnaam, 28. weid?® ren, 30. vallei, 31. zangstuk, 33. duP staander, 35. kindergroet, 36. zangn"0 Verticaal: 1. beschaafd persoon, 2. lekkernij, j de oudere, 4. pl. in Gelderland, 5. v. e. paardentuig, 6. motorraces, 7. D?n woord, 8. aanzien, 9. soort schip, y- .g. orde, 13. pers. vnw., 15. familielid, L sportterm, 19. het Romeinse rijk, meisjesnaam, 21. karakter, 22. voorz® sel, 24. begrip, 25. eikenschors, 26. p derland (afk.), 28. familielid, 29. maat, 32. dierengeluid, 34. bijwoord- Horizontaal: 1. onmiddellijk, 9. one, 10. pil, U- ïn' 13. gebod, 15. N.N., 16. Oct., 18. los, jut, 20. eheu, 22. toko, 23. kiespijn, r? mast, 26. maan, 28. alt, 29. was, 31- s,-' 32. km, 33. banjo, 35. SE, 36. lol, s" A.N.P., 39. ruimschoots. Verticaal: 1. oproermaker, 2. M.O., 3. ing, 4. de®, Advertentie 37) De tweede man pakte haar bij de arm en trok haar naar de messenbak en vroeg schreeuwend dingen die zij niet verstond. Zij stond er zo onbegrij pend en wezenloos bij, dat de mannen ongeduldig werden. De eerste gaf haar een duw in de rug met de kolf van zijn geweer en of zij winde of niet, een kreet van pijn ontschoot haar. Maar daarna kneep zij haar lippen stijf op elkaar, vast besloten dat er geen geluid meer over zou komen. Antwoorden op hun gebrul kon zij toch niet, want zij be greep hen niet. Ze wezen op die mes senbak en schreeuwden vragen door el kaar waaraan zij geen touw kon vast knopen. Anders verstond zij wel wat Russisch en zij kon zich ook wel be helpen, maar tegenover deze woeste lingen stond zij machteloos. Zij voelde hoe het bloed langs haar kin en hals droop en hoe haar lippen opzwollen. Hoe kon zij straks bij Erlof terugkomen en zou zij bij Erlof terug komen? Bij de tweede slag op haar rug strui kelde ze, maar stond dadelijk weer overeind en keek de mannen aan. Op dit ogenolik ging de deur open, er kwam een Pool binnen. Hij was blijk baar beneden geweest bij de koopman en hij trachtte nu zijn kameraden te bedaren. Het Russisch, dat de Pool sprak, verstond zij. Daarna wendde hij zich tot haar en zei in gebrekkig Duits: „Wapendepot. Ze denken dat U een geheim wapendepot hebt. Al die mes sen. Hij wees naar de bak op tafel, waarin achttien messen lagen, zes grote, zes kleine en zes keukenmessen. „Ze hebben nog nooit zo veel mes sen in een huis bij elkaar gezien." Hij keerde zich weer tot de Russen. „De koopman hier beneden zegt dat zij vroeger nog veel meer had, zij had twaalf van alles, allemaal zilver, en nog gewone messen ook. Rijke mensen heb ben keukenmessen en tafelmessen ge noeg voor een bruiloft, maar het zijn geen wapens." Hij zweeg even en zei toen nog eens: „Het zijn geen wapens." „En daarhij wees naar de kapot- gehakte vloer in de hoek, „daar is geen radio verborgen. Haar radio heeft de koopman beneden." De mannen stonden alle drie met slap neerhangende armen. Ze mompel den en mopperden wat, maar ze sta ken hun handen niet meer uit. Een schopte wat tusssn de rommel op de vloer heen en weer en de donzen veer tjes wolkten weer om zijn voeten. Er- lof's moeder keek er naar zonder iets te zien. „Je kunt gaan," zei de Pool. De Russische politieman, die haar naar de tafel had getrokken, maar niet had geslagen, haalde iets uit zijn uni formjas. Zij zag niet wat het was. Het enige wat zij voor zich zag waren Erlof's ogen. Hoe zouden die kijken, als ze bij hem terugkwam. Zij zag dat de Rus het voorwerp, dat hij uit zijn jas had ge haald, in haar tas stopte. Het kon haar niet schelen wat het was. De tas lag daar op de vloer, zij had er nog wat dingen in willen meenemen, maar nu lag hij daar en zij had niet het gevoel dat zij hem ooit nog zou oppakken en gewoon de deur uit zou wandelen. De man, die in de vloer had staan hakken, draaide nu aan de wandkoffie- molen. Zij zag dat hij zijn vinger er diep in stak. Dat maakte haar wakker. „Niet doen," zei ze als tegen een on voorzichtig kind. Het geluid van haar eigen stem bracht haar verder tot bezinning. Zij draaide zich om, greep haar tas en snel de weg. De trap af, de tuin door, het bos in. Zij wilde niet langs de grote weg lopen. Zij rende langs een pad waarmee zij een omweg maakte, maar waardoor zij voorlopig voor mensen ogen verborgen bleef. Haar gezicht gloeide, het was stijf opgezwollen, haar kaak deed hevige pijn en haar tanden bungelden los tegen haar dikke, bijna niet te bewegen lippen. Zij liep, liep en liep. Zij wist een klein bosmeertje, daar wilde zij zich wassen. Het bloed was opgedroogd in dikke, harde korsten. En het koude water zou helpen tegen de zwelling. In het heldere meertje, dat als een zwarte spiegel tussen de hoge sparren lag, zag zij haar eigen beeld. Niet dui delijk. maar het was genoeg om te schrikken. In haar tas ontdekte zij nu een doos chocolade. Dat was wat de Rus uit zijn- jas had gehaald. Als een soort van bede om vergiffenis. Hij was trouwens niet degene, die als een beest was opgetre den, dat was de ander geweest, maar hij had het niet verhinderd. De doos chocola was waarschijnlijk ergens ge stolen, maar dat maakte het zoenoffer niet minder groot. Zij wilde glimlachen, maar zij kon het niet. „Moeder, wat heb je?" vroeg Erlof verschrikt toen zij bij zijn bed in de vrij duistere keuken kwam. Hij zag blijkbaar toch iets. „En je hijgt zo." „Ik heb hard gelopen en toen bij ik gevallen." „Hoe?" „Over een boomwortel. Kijk eens wat ik hier heb." Zij hield hem de doos mf chocola voor, nadat zij achter haar rug de kaars had aangestoken die op een kartonnen doos naast haar veldbed stond. „Wat is dat? Chocola? Een hele doos vol? Van wie? Waar vandaan?" Zij antwoordde niet, zij stopte zijn mond vol chocola en wrong haar ge zicht tot een lachje. „Zo maar gekre gen. Net als vroeger." De jongen at en zij at ook. Met moei te, maar zij at. „Voorlezen kan ik vanavond niet. Er lof, maar we eten samen deze doos leeg, goed?" Ik wil hem morgenoch tend niet meer zien, dacht ze. „Maar dat is niets voor jou, moe der!" zei de jongen verbaasd. „Zo maar alles opeten!" „Als er zo maar chocola uit de hemel komt vallen, mogen we wel lichtzinnig zijn, vind je niet?" Erlof at van de chocola als een wolf, hij had in geen tijden zo iets geproefd. „Waarom eet je zo weinig?" vroeg hij opeens wantrouwend tussen twee hap pen in. Maar meteen er overheen vroeg hij: „Kreeg je van vader vroeger ook wel eens chocola?" „Jij en ik zaten eens op de schom mel, Erlof, onder die grote oude sering. De sering bloeide en jij was net drie jaar oud. Toen kwam vader het hek binnen, hij wuifde naar ons en het hek klapte achter hem dicht. Toen hij voor ons stond, zei hij tegen jou: raad eens wat ik achter m'n rug heb? En jij zei: een cadeautje voor moeder, want we hadden je verteld dat het onze trouw dag was. En toen haalde hij een doos te voorschijn en daar zaten chocolaadjes in die gevuld waren en met allemaal zilveren knikkertjes er op en versui- kerde viooltjes..,." (Wordt vervolgd) 5. epos, 6. lid, 7. 1.1,, 8. kantonniers, ach, 14. Boesman, 15. nuk, 17. tekst, Jonas, 21. uit, 22. tijm, 25. alm, 27 29. wals, 30. sjah, 33. bom, 34. O.N-u' 36. li, 38. p.o. 31' De Utrechtse recherche heeft d® eS, jarige accountant M. v. d. O. 8eaI[cti- teerd, die verdacht wordt van °P.'Ld ting tot een bedrag van tiendui*„e» gulden. Van twee personen had WJ .r- geld weten los te krijgen, onder 'B wendsel, dat hij goede belegging® i. gelijkheden wist. Reeds eerder is Vjre' O., die als werkloze stond ingeS® ge ven, met de politie in aanraking weest, nadat hij zich elders in het j jj als ambtenaar had uitgegeven. ter beschikking van de officier van titie gesteld. id1 B. en W. van Amsterdam stellen de gemeenteraad voor de N.V. de Ronde van Nederland orgaWs een subsidie toe te kennen van hoogste f 5.000, teneinde de finis- dit „grootste evenement op hety van de wielersport in Nederland'". jjoC de toelichting, in het Olympisch St voor Amsterdam te behouden. n i Voor de derde divisie Zuid YSj-jst" Engelse league is de wedstrijd .eld- CityCrystal Palace (3-0) Door deze overwinning is Bristol vrijwel zeker van de eerste Plaa L d>' promotie meebrengt naar de twee visie. tal hebben hun land verlaten act ie „America" te Pernambuco. Het gtajile5' „prof" te gaan voetballen in 3f< Zij hebben voorlopig een contrac cji)P zes maanden getekend met - hea vier spelers van het SurinaaP15® a'- - - O^jjjT ;fe de drie gebroeders Humphrey, en Franklin Mijnals en Michael -ggfit alle vier leden van de bondskanW ploeg „Robin Hood". Zwitserland zal in de tenniswe for)d® tegen Nederland voor de eerS{ve van het Daviscuptournooi, weVater ,el men weet op Vrijdag 29 en. 30 April en Zondag 1 Mei «japd wordt gespeeld, met P®"* 0nt Martin Frösch, Bernard pl0,, René Buser aantreden. Dezelio.. of> zal dit weekeinde Zuid-Sl» s v moeten in een treffen, dat vo*® viscupformule wordt verwerkt-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 5