Duits clubteam geeft lesje aan Nederlands elftal Japan behoudt de titel bij de heren éte wo/f en de havik BOLERO K ru iswoordraadse l Slechte wedstrijd van ploeg die België heeft verslagen 6Ric öeDOORman I I I I I I I I Fransman Darrigade zegeviert in de tweede étappe Mens of Wolf? B-ploeg wint met 5—2 Grote deelneming Gymnajuventa Hout koud lijmen Houdt bet dan op C E T A F L E X ^2," Wigtmans in Rond1 van Nederland SHERRY bonbon* DONDERDAG 21 APRIL 1955 PAGINA 5 Ook de Kaatsbond accoord met N.O.C.-dubbeltje Kampioenschap tafeltennis Marcel Corbülon Cup voor Roemenië DRY PALE PRIJS PER FLES F 4.90 Jonqueres d'Oriola wint te Nice Zeventiende plaats voor Gruppelaar Tournooi te Mar del Plata Partij DonnerGligoric afgebroken Olympische hymne gekozen Plaquette voor Jan Thomée Sportflitsen 1T 3J Oplossing kruiswoordraadse^ van Woensdag Driedaagse van Antwerpen Nederland A eerste in ploegenklassement door A. Rutgers van der Loeff-Basenau Ondanks val te Antwerp^ KERSEN' Nieuwe nederlaag v Wolverhampton Rot Weiss Essen heeft Woensdagmiddag te Essen de voetbalwedstrijd tegen het voorlopig Nederlands elftal, welke voor onze landgenoten bedoeld was als oefenmatch voor de ontmoeting tegen Ierland op 1 Mei a.s., met 41 gewonnen. Met de rust hadden de Duitsers reeds een 30 voorsprong. Van der Hart, de ster van de laatste NederlandBelgië-wedstrijd, deelde in de algemene malaise van de Nederlandse ploeg en wisselde goede momen ten af met talrijke zwakke. Het gevolg daarvan was o.a. het tweede Duitse doelpunt, al betrof het hier een buitenspelgoal. Tekenend voor de onmacht en de paniekstemming van onze defensie in bepaalde perioden was b.v. dat het de niet meer zó jonge, robuste Gottschalk, gelukte met enkele simpele bewegingen achter elkaar zowel Kuys als Van der Hart te omspelen. Hape ringen in de anders vaak zo voortreffelijke samenwerking tussen Van der Hart en doelman De Munck waren eveneens kenschetsend. Met onze half- spelers ook weer het oude lied. Er werd wel erg ijverig gezwoegd, maar bijna iedere poging om een aanval op te bouwen mislukte door het in het Wilde weg plaatsen van de bal. Over het spel van onze voorhoede kunnen we zeggen, dat zowel Roozen- burg als De Harder volkomen uit vorm bleken. Mede daardoor werden voor ..goaleetter" Dillen de kansen geringer om de bal in gunstige positie voor de voeten te krijgen. Hopen we slechts, dat deze slechte „generale" voor de wed- striid te Dublin op 1 Mei tegen Ier land geen al te slechte „uitvoering" heeft ingeluid. Deze oefenwedstrijd heeft ondanks alles in vele opzichten groot nut gehad, al was het alleen maar als voorbereiding voor het spelen op het ongemakkelijke veld te Dublin. Want ook dat van de Oberliga-club Rot Weiss was, met zijn "enigszins pri mitieve accomodatie er waren onge veer 20.000 toeschouwers, waarvan de meesten staanplaatsen bezetten verre van ideaal. In het elftal van Rot Weiss onder scheidden zich de internationale doelman Herkenrath door uitstekend timen en onderscheppen van aanval len op zijn doelgebied, rechtsbuiten Rahn, ongetwijfeld de meest „comple te" voetballer van zijn elftal, de Ne derlander Röhrig, die zeker niet veel onderdeed voor de andere binnenspe- ler van naam, Islacker. Het spelverloop Al in de derde minuut openden de Duitsers de score, toen de internationale rechtsbuiten Rahn. die in een rush Kuys kansloos passeerde, een magnifieke voorzet gaf, welke middenvoor Gott schalk met een forse kopstoot langs doelman De Munck joeg. Het merkwaar dige was, dat Rot Weiss toen met tien man speelde; rechtsbinnen Islacker kwam pas na negen minuten het veld op wandelen. Overigens begon de Duitse ploeg niet in kampioensstijl, die werd pas later getoond. In de dertigste mi nuut verhoogde Rot Weiss zijn voor sprong met een geheid buitenspeldoel- punt. Nadat Van der Hart de bal ver keerd op de borst had opgevangen, raakte hij hem kwijt. Een combinatie tussen Islacker, Termath en Rahn tot twee keer toe in buitenspelposi tie volgde en Rahn maakte dit fei- teliik ongeldige doelmmt (2-0). De Duitse scheidsrechter Thier gaf er ook later blijk van het met de buitenspel- regel niet zo nauw te nemen. En die in druk werd nog eens versterkt in de drie en dertigste minuut, toen Rot Weiss overigens volkomen verdiend de stand op 3-0 bracht. Ook nu riekte de situatie namelijk sterk naar off-side. Hoe dan ook, wederom plaatste rechts buiten Rahn na verrassend samen spel met Islacker de treffer. Nederland kwam tot zijn enige tegen doelpunt in de drie en twintigste mi nuut van de tweede helft. Gedurende een periode dat de Duitse ploeg weer een sterke veldmeerderheid demon streerde, slaagde invaller De Bruyckere er op wel zeer verrassende wijze in de Nederlandse eer te redden. In een aardige solo passeerde de Tilburger achter elkaar drie Duitseverdedigers In een dezer dagen gehouden alge mene vergadering van de Kon. Ned. Kaatsbond is het bestuursvoorstel in zake het z.g. N.O.C.-dubbeltje aan vaard. Dit besluit geldt voor alle leden, ook de juniors. en legde de bal vervolgens beheerst in de voor keeper Herkenrath niet meer bereikbare hoek (3-1). Daarmede was het Nederlandse initia tief echter alweer beëindigd en kon Rot Weiss nieuwe stormlopen op ons doel gaan ondernemen, teneinde de zege veilig te stellen. Dit gelukte vier mi nuten voor het einde toen een corner op ons doel niet definitief werd afgeslagen. Het was de oud-HBS-er Röhrig die ervoor zorgde, dat de bal weer in het bezit kwam van Islacker. Deze bijzonder beweeglijke rechtsbin nen knalde de bal hoog in de touwen (4-1). MiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimimiiiiiiiiiiiiiMiiiii iiiiiiiinmii (Van onze verslaggever) Er zijn weer spelers geweest die in de wedstrijd tussen het Nederlands B- elftal en de Oostelijke ploeg te Den Haag hun kans hebben waargenomen om de aandacht op* zich te vestigen. Dat waren in het B-team doelman Pieters Graafland van Ajax, rechtshalf Steen bergen en stopoerspil Van der Hoek van Feyenoord, Schouten van Holland- Sport en linksbuiten Geel van SW. De Schiedamse linksbuiten bleek een formidabel schutter te zijn. Hij maak te drie van de vijf doelpunten, maar aan zijn techniek zal nog wel het een en ander gedaan moeten worden. De Oosteiijken verloren met 52; het was maar een matige ploeg, die het Oosten van het land vertegenwoordig de. Rechtshalf Hendriks van NEC en na de rust ook Odenthal van Enschede vielen nog het meest op. Maar er wa ren ook in het B-team spelers die erg tegenvielen. Mesman bijvoorbeeld en de Feyenoorder Bosselaar, die rechts buiten speelde; zelfs Cor van der Gijp kon geen voldoende halen. Met de rust leidde de B-ploeg met 3-0 door twee treffers van Geel en een van Van der Gijp. In de tweede helft schoot Boskamp in eigen doel en daarna Van der Hoek. De B-ploeg pakte toen weer wat steviger aan en door doel punten van Geel en Ravenstein werd de eindstand, 5-2, bereikt. Op hetzelfde ogenblik dat Tanaka met 21-12, 21-17 van Stipek won in de zevende partij van de finale tussen Japan en Tsjechoslowakije om de Swaythlingcup en daarmee zijn land een zege van 5-3 bezorgde, hetgeen een prolongatie voor Japan van de wereld titel betekende, vond op een andere tafel in de stampvolle Bernhardhal te Utrecht een klein drama plaats. Daar vocht Angelica Rozeanu, de vijfvoudige wereldkampioene vergeefs tegen een dreigende nederlaag, de eerste sinds vele jaren, want Diane Rowe, het links handige Engelse meisje had de eerste game met 21-12 gewonnen en in de tweede game stond zij óp dat ogen blik met 17-12 voor. En pas toen de fotografen de Japanse en Tsjechische ploegen verscheidene malen onder vuur hadden genomen en de belangstelling van het publiek weer uitging naar wat er op de andere tafel met Angelica Rozeanu en Diane RóVve gebeurde, stond de Engelse speelster reeds met 20-17 voor. Eén matchpoint ging slechts verloren en met een kreet van blijdschap scoorde Diane Rowe het winnende punt in de uiterste linker hoek van de tafel: zij had de wereld kampioene, die deze avond een opmer kelijk gebrek aan aanvalslust had ge toond verslagen. Maar haar landge note Ella Zeiler werd een uur later de heldin van het tournooi door de vijfde en laatste partij te winnen. De zege van Japan op Tsjechoslowa kije is op volkomen regelmatige wijze tot stand gekomen. Tamasu won de eerste partij van Stipek na een zeer nerveus begin van de Japanner (23-21, 21-15) en de wereldkampioen 1954 Ogi- mura veegde vervolgens de titelhouder van 1938 en '47, Vana, van de baan met twee keer 21-18. Tanaka stelde ernstig teleur in zijn partij tegen de sterke Tsjech Andreadis. Deze zeer wisselval lig spelende Japanner vond in zijn stugge en in sommige perioden van de strijd zeer snel reagerende Andreadis Te Utrecht zijn gisteravond de bekers uitgereikt aan de kampioenen tafel tennis. Boven: de wereldkampioenen dames, de Roemenen, met de Corbil- Uon-cup. Van links naar rechts: Rozeanu, Sasz (trainster) en Zeiler. Onder: de wereldkampioenen heren, de Japanners, v. I. n. r.: Tomita, Ogimura, Hase- gawa (trainer), Tamasu en Tanaka. Zij kregen de Swaythlingcup uit handen van de waarnemerd burgemeester van Utrecht, mr. H. Ploeg. een tegenstander van groot formaat. En met 21-15, 22-20 zegevierde Andreadis, waarmede de stand op 2-1 voor de Ja panse ploeg was gebracht. Ogimura won zijn tweede partij van de avond door, zij het niet zonder moeite, met 22-20 en 21-19 van Stipek te winnen. Daarmede had Japan een nuttige voor sprong van 3-1 veroverd. Maar Andrea dis volgde het voorbeeld van Ogimura, ook hij won zijn tweede ontmoeting, nu was de zwak spelende Tamasu het slachtoffer. Tamasu speelde zó onzeker dat hij in de eerste game bij de stand 10-7 voor de Tsjech niet minder dan vijf missers van zijn bat liet komen. Met 21-12 en 21-19 bezorgde Andreadis zijn land het tweede winstpunt. De Tsje chen zullen wel spijt hebben gehad over het opnemen van de veteraan Vana in de ploeg. De vroegere wereldkampioen bracht er ook tegen de snelle en jonge Tanaka niets van terecht en vooral de topspinballen van Tanaka waren Vana te machtig, Met 21-9, 21-18 ging hij roemloos ten onder. Maar in de zevende partij viel de beslissing nóg niet; Want Andreadis veroverde zijn derde winstpunt en toen was wereldkampioen Ogimura het slachtoffer van ,het tactische spreidspel van de Tsjech. Trouwens, Ogimura liet weer veel missers van zijn bat komén, twee maal ging de wereldkampioen met 19-21 ten onder. De stand was hiermede 4-3 voor Ja pan geworden. Tanaka herstelde zich schitterend in de achtste partij van de match, toen hij Stipek tegenover zich vond. De eerste game won hij gemakkelijk en in de tweede game kwam hij op 20-14. Maar niettemin verloor de Japa.nner eerst nog drie matchpoints alvorens met een prach tige drive Stipek te verslaan en niet alleen de partij, maar ook de gehele wedstrijd voor zijn land (5-3 voor Japan) te winnen. De gedetailleerde uitslagen luiden: Kichji Tamasu J.Ladislav Stipek (Ts.) 23-21, 21-15. Ichiro Ogimura (J.) Bohumil Vana (Ts.) 21-18, 21-18. Toshiaki Tanaka (J.)Ivan Andreadis (Ts.) 15-21, 20-22. Ichiro Ogimura (J.) Ladislav Stipek (Ts.) 22-20, 21-19. Kichji Tamasu (J.)Ivan Andreadis (Ts.) 12-21, 19-21. Toshiaki Tanaka (J.) Bohumil Vana (Ts.) 21-9, 21-18. Ichi ro Ogimura (J.)Ivan Andreadis (Ts.) 19-21, 19-21. Toshiaki Tanaka (J.) Ladislav Stipek (Ts.) 21-12, 21-17. Roemenië werd wereldkampioen bij de dames. De Oostelijken hadden de eerste wedstrijd van de finale poule ge wonnen door met 3-2 van de Japanse meisjes te winnen. Dinsdagavond won Japan met 3-1 van de Engelse meisjes, Rosalind en Diane Rowe. De derde ont moeting, tussen Roemenië en Engeland moest dus de beslissing brengen. Nu won Roemenië met 3-2. De gedetailleerde uitslag luidt: Diane Rowe (GB)Ella Zeiler (R) 21-19,21-17. Rosalinde Rowe (GB)Angelica Rozea nu (R) 17-21, 22-20, 19-21. Rosalinde en Diane Rowe (GB)Angelica Rozeanu en Ella Zeiler (R) 17-21, 15-21. Diane Rowe (GB)Angelica Rozeanu (R) 21-12,21-18. Rosalinde Rowe (GB)—Ella Zeiler (R) 19-21, 21-12, 19-21. 77. Als Svein's gestalte door de duisternis is opgeslokt, staat Eric de eerste momenten roerloos te luisteren. Hij verwacht elk ogenblik een alarmkreet te horen ten teken, dat de vlucht ontdekt is en voor alle zekerheid sluipt hij in de richting van de paarden, om er, als het moet, eveneens vandoor te gaan. Maar Svein is een doorgewinterde rot, die het klappen van de zweep kent; hij scharrelt voorzichtig tussen de wachtposten door, steeds buiten de lichtkring blijvend, en stijgt pas, als hij buiten gehoorafstand is, te paard, waarna hij er langs een smal bospaadje in vliegende galop van door gaat. Inmiddels is het rustig geworden in het grote kamp, waar de tent van Geirfinn eenzaam te midden der wachtvuren staat. Daar Eric las tige vragen over zijn verdwenen makker wil ontgaan, blijft hij zoveel mogelijk afzijdig van de krijgers, die hier en daar in groepjes rond de vuren, of tussen de bomen bijeen zitten. Zo op het oog is alles in diepe vrede; iedereen voelt zich veilig, daar het kamp omgeven is door een dubbele kring van wachters. Keer op keer dwalen Eric's gedachten naar Svein. Hij hoopt, dat de Sakser er in zal slagen heelhuids Halfra en de anderen *e bereiken. Hijzelf moet in verband met zijn plan bij de Bohuslaners blijven en dit is niet zonder gevaar, want wanneer men Svein's afwezigheid opmerkt, is het wellicht te laat, om zich in veiligheid te stellen. Het is dut zaak, op zijn hoede te blijven, en stil trekt Eric zich op een donker plekje tussen de bomen terug. En op hetzelfde moment richt een der wachters zich snel op, als hij twee van zijn makkers met een vreemde krijger te paard ziet naderen. „Wie brengt ge daar mee?" gromt de schildwacht. „W« overvielen deze knaap, toen hij bezig was ons kamp te bespionneren", is het antwoord. „Hij beweert een krijger van een of andere leenman te zijn, die er op uitgestuurd is, om na te gaan wat onze vuren te betekenen hebben- Ik denk, dat Heer Geirfinn er wel achter zal komen, of deze kerel de waarheid spreekt of niet". Welke onverwachte gevolgen de komst van deze man voor Eric heeft, zal spoedig blijken. Advertentie SHIPPED BY PA LOM I NO VERGA RA JEREZ DE LA FRONTERA SPAIN Uitsluitend verkrijgbaar bij uw wijnhandelaar slijter .IMP. WED. G. OUD PZN CO„HAARLEM, Ten einde in Nederland ten aanzien van het gymnastiekonderwijs de internatio nale stromingen en opvattingen te kun nen aanschouwen en r.aar waarde te peilen en met het buitenland opvattin gen, oefenvormen en middelen te kun nen uitwisselen, nam, zoals men weet, het Kon. Ned. Gymnastiek Verbond, te zamen met de Vereniging van Leraren en Onderwijzers in de Lichamelijke Op voeding in Nederland, het initiatief tot het internationale gymnastiekicongres, dat' Gymnajuventa (jeugdgymnastiek) werd gedoopt. Een vorm van nationale samenwer king werd in deze zin gevonden, dat alle Nederlandse gymnastiekbonden, te weten het reeds genoemde K.N.G.V., het Ned. Chr. Gymnastiekverbond, de R.K. Nationale Gymnastiek Federatie en de Ned. Culturele Sportbond, tezamen met de eerder genoemde Vereniging van Leraren en Onderwijzers in de Lichame lijke Opvoeding in Nederland en de R.K. Ver. van Leerkrachten in de Li chamelijke Oefening „St. Thomas van Aquino", tot dit doel samenwerken. Door het samengaan van lezingen door deskundigen op het gebied der jeugd gymnastiek (op 5 en 6 Juli) en een zeer groot aantal demonstraties in de Ri- vièrahal te Rotterdam, in de beide grote schouwburgen en op twee avonden in het Spartastadion (op 6 en 9 Juli) is een gelukkige binding ontstaan van theorie en praktijk. Niet minder dan 27 groepen uit België, Denemarken, Duitsland, Egypte, Enge land, Frankrijk, Italië, Joego-SIavië, Oostenrijk, Portugal, Saarland en Zwe den en vele Nederlandse groepen zullen tijdens de Gymnajuventa ongeveer ne gentien demonstraties van ongeveer twee uur geven. Een Zwitserse selectie heeft in het kader van de voorbereiding op de landen wedstrij den tegen Oostenrijk (1 Mei) en Nederland (19 Mei) te Zürich een oefenmatch ge speeld tegen de Duitse club F.C. Kaisers- lautern. Het resultaat was een gelijk spel: 3—3. Het internationaal concours-hippique te Nice is voortgezet met een springnummer l'Americaine. De ruiters moesten een zo groot mogelijk aantal hindernissen nemen, waarbij zij twee punten verkregen voor elke goede en één punt voor de eerste omvergeworpen hindernis. De resultaten waren: 1. Jonqueres d'Oriola (Frankrijk) met „Ali Baba", 45 punten, 1 min. 46,2 sec.; 2. Gonzales (Spanje) met ,,Bohemio", 41 pnt., 1 min. 26,3 sec.; 3. Winkler (Did.) met „Gronau", 39 pnt., 1 min. 25,6 sec.; 4. mej, Merten (Did.) met „Sabine", 37 pnt., 1 min. 24,8 sec.; 5. De Fombelle (Frankrijk) met „TJkase", 37 pnt., 3 min. 30 sec. Onze landgenoten Gruppelaar met ..Poco Pericoloso" en Wouters met ,,Rubana" eindigden resp. op de 17e en de 20e plaats. De resultaten van de partijen, gespeeld in de derde ronde van het internationaal schaaktournooi te Mar del Plata, luiden: Ivkov (Zd.sl.)Guimard (Arg.) 10; Pachman (Tsj.sl.)Reinhardt (Arg.) 10; Sanguinetti (Arg.)Trifunovic (Zd.sl.) jy2. De partijen Szabo (Hong.)Martin (Arg.), Donner (Ned.) Gligoric (Zd.sl.), Toran (Sp.)Lipi- niks (Arg.), Benio Arg.)Panne (Arg.), Pilnik (Arg.)Esposito (Arg) en Bis- guier (V. S.)Rossetto (Arg.) werden alle afgebroken. De afgebroken partij uit de eerste ronde, IvkovPanno werd door Ivkov gewonnen; de resultaten van de afge broken partijen uit de tweede ronde zijn; PannoToran 10, PilnikRos setto 10, SanguinettiSzabo 10. De Pool Michel Stosak heeft de door het I.O.C. uitgeschreven prijsvraag voor een officiële Olympische hymne gewon nen. Uit een totaal van 387 inzendingen, na een eerste schifting teruggebracht tot 50, heeft de internationale jury zijn compositie gekozen. Stosak, die 40 jaar is en sinds 1937 in Parijs woont, had in 1953 te Brussel de eerste grote prijs van het Koningin Elisabeth concours voor componisten gewonnen. Zijn Olympi sche hymne zal Zondag 24 April a.s. voor het eerst in het openbaar worden uitgevoerd tijdens een gala-concert in de Opera te Monte Carlo. Ter herinnering aan de onlangs overle den oud-internationaal en medisch-adviseur van het Nederlands elftal zal in het club huis van Concordia, waarvan hij jarenlang voorzitter is geweest, een bronzen plaquet te worden aangebracht van Jan Thomée. De plaquette, welke vervaardigd is door de Delftse beêldhouwer M. v. d. Burgh, zal Zaterdagmiddag 23 April a.s. in het ge bouw aan de Buitenwatersloot worden ont huld. Te Breda zijn volleybalwedstrijden ge houden tussen Zuid-Nederlandse en Zuid- Slavische teams. Zowel de dames- als de heren wedstrijd werd door Züid-Slavië met 31 gewonnen. Ierland heeft te Belfast met 32 van Wales verloren. Met rust was de stand gelijk: 2—2. it 19 26 IJ 3Z 36 28 33 11 3 29 zo zi 31 16 X? 22 13 I 1 lo 31 Horizontaal: 1. doorzichtige stof; 5. kledingstuk; 9. zangstuk; 10. waterloop; 12. kwaad; 14. sukkel; 15. snedig; 17. bedotten (verbuiging); 18. U.N.O.; 19. wilde haver; 20. delfstof; 22. vreemde munt; 23. klein vaartuig; 24. kleding stuk; 26. St. Franciscus Liefdewerk; 28. dispuut; 30. blank; 32. een stel spelers; 34. Europeaan; 35. schor; 36. nauw; 37. bloem. Verticaal: 1. knorrepot; 2. waterplant; 3. riviertje; 4. als voorbeeld (afk.); 6. getij; 7. handwarmer; 8. hardhorend; 9. reeds'; 10. typograaf; 11. komiek; 13. soort van gebak; 15. braaf; 16. zeurkous; 19. lengtegraad; 21. academische graad; 23. lichtend vuurdeel; 25. bron; 27. (muziek): 29. doctorsdiploma; 31. h0 33. familielid; 35. voermansroep. Horizontaal: 1. hij; 3. st; 5. hest. arie; 9. mie; 10 tol;! 12. erg; 14. f: J- 16. slee; 17. os; 18. de; 19. raam; 23. 1' 27. ida; 28. vee; 30. del; 31. aria; leek; 35. da; 36. re. ..j; Verticaal: 1. heer; 2. ijs; 3. sr; 4. 5. bit; 6. tt; 7. al; 8. ore; 9. ms; J- 13. ge; 15. oom; 16. set; 19. ri; 20. aCL' 21. aard; 22. te; 24. idee; 25. eek; nl; 28. va; 29. el; 32. ia; 34. er. De tweede etappe van de driedaagse van Antwerpen, welke de renners over een af stand van 240 kilometer van Antwerpen over Massenhoven, Kasterlee, Turnhout en Wust- wezel terug naar het punt xan vertrek leid de, is gewonnen door de Transman André Darrigade in 6 uur 5 min. 45 sec. De verdere uitslag luidt: 2. Van Nitsen (Belg.), 3. Derycke (Belg.), 4. Benedetti (It.), 5. Hinsen (Belg.), 6. Vlayen (Belg.), 7. Borghmans (Belg.), 8. Couvreur (Belg.), 9. Van Breenen (Ned. A), 10. Marien (Belg.), 11. Ex aequo Clerici (Zwits.), Schulte (Ned. A), René Mertens, Huyskens (beiden Belg.), 15. Sneyers (Belg.), 16. Pianezzi (Zwits.), 17. Haan (Ned. A) allen dezelfde tijd als Dar rigade, 18. Van Kerkckhove (Belg.) 6.05.52, 19. Brankart (Belg.) 6.18.08, 20. Van Looy (Belg.) z. t., 21. Demunster (Belg.) 6.18.14. 22. Hendrickx (Belg.) 6.18.29, 23. Sterckx (Belg.) z. t., 24. Van Geneugten Belg.) z. t. Op de 25e plaats, in dezelfde tijd als Hendrikx, eindigde ex aequo het grote peloton, waarin Wim van Est (Ned. A), Maenen, Roks, Klaas van Est (Ned. B), Cerami, Fornara (beiden It.), Kübler (Zwits.), Ockers, Impanis, Peeters, Ros- seel, Ryckaert, Van den Branden, De Feyter, Schils, Schotte en Noyelle de winnaar van de eerste rit zaten. De Fransman Forestier en de Belgen Clo- Advertentie 1 m ibh 11 i ij 38) „En jij droeg een witte japon, moeder, met drie rozen er op gespeld „Drie is te veel, Erlof, vast nooit meer dan één." „Eén dan." „En wat verzinnen we nog meer?" vroeg ze. Erlof bleef opeens stil. „Moeder," zei hij na een poosje, „als alles wat ge beurd is, eens niet was gebeurd, dan dan had dat best kunnen gebeuren, hè?" „Wat?" vroeg zij nu afwezig. „Van die chocolaadjes met die zil veren knikkertjes en die versuikerde viooltjes en van vader die zo maar ge woon het hek in kwam en van ons sa men op een schommel." „Maar we hébben wel eens op een schommel gezeten," zei ze. „Ja, we hebben wel eens op een schommel gezeten," antwoordde hij langzaam. Hij sliep in bij het kleine, flakkeren de kaarslicht. Zij keek naar het schijn sel op zijn gezicht en dacht: „Jij kind uit een poppenwerkplaats, je bent me meer waard dan alle zilveren knik kertjes en versuikerde viooltjes van de hele wereld bij elkaar. Droom maar van rode rozen en bloeiende seringen, dat is veilig, want die zijn er nog." Zelf kon zij niet slapen. Haar rug deed pijn en nog steeds was het alsof haar hart in haar keel hamerde. Zij legde een koud compres op haar pijn lijk gezwollen gezicht en dwong zich tot lezen. Gedicht na gedicht las ze. .En langzaam kwam de storm tot bedaren. „God, maak me rustig", bad zij, maar toen had zij zichzelf al geholpen. VI Zij kon een week lang niet lopen. Daarna besloot dokter Julavsky dat Erlof en zij nog twee weken in het hospitaal zouden blijven. De jongen ging vliegend vooruit, hij liep nu al zonder krukken en ook zijn handen kon hij redelijk goed gebruiken. Hij begon te helpen. Het was een gloeiende week in het begin van September. Laat in de och tend zuchtten de gewonden op de zon nige veranda's onder de hitte. Erlof was al uren in de weer; hij voerde hun geperste frambozensap door een stro halm, hij waaierde met doeken die wa ren gedompeld in azijnwater en hij joeg de vliegen weg. Er hing spanning in de lucht, want er werd nog meer dan anders gefluis terd over dokter Julavsky. Hij was die morgen niet zijn gewone ronde komen doen. Er werd gezegd dat hij weg was. Gevlucht. Waarom? Hij was betrapt. Waarop? Op het vervoer van Duitsers naar de grens van de Westzone. Waar om? Hij wilde veel geld verdienen, hij vroeg 4000 Mark voor een zitplaats in zijn auto. Waarom* wilde hij veel geld verdienen? Hij wilde zelf naar het Westen en dan naar Amerika, met zijn jonge vrouw en zoon. Maar nu hadden ze hem gesnapt. Deze dag en de volgende dagen wist niemand wat er van dit alles waar was. Eén ding was zeker; de kleine, vermoeide dokter was weg en zou wel nooit meer terugkomen, het bleef een van de vele raadsels, die de mensen onzeker en angstig maakten. De derde dag werd de aankomst van een andere dokter aangekondigd. Nog voordat ze over de drempel was, wist iedereen dat het een vrouw was. Erlof was bezig op zijn veranda. Hij had zijn ochtendplichten gedaan en hij had zijn slakjes en zijn muis verzorgd. Nu hij geen speelgoed meer had, hield hij slakken in een kartonnen doos en een muis, die op verzoek van de gewon den soms vrij mocht rondlopen. Het was een allermalst klein beestje dat overal vriendelijk snuffelend op be zoek ging. Ook nu had het muisje de vrijheid, terwijl Erlof bezig was met de groene twijg vliegen weg te jagen boven de handen van een jonge Rus. Het waren geen handen meer, het wa ren bloedige lapjes vlees waarin geen vingers meer te herkennen waren en waarvan de vliegen bijna niet wegge houden konden worden. De deur tussen zaal en veranda ging open en een grote vrouw in een witte jas boven haar uniform trad binnen. Met een nors gezicht keek zij rond, met korte rukken van haar hoofd van rechts naar links. Erlof schoot op, met zijn groene twijg in de nu slap neerhangende hand stond hij te kijken. Hij kon niet verklaren waarom, maar deze vrouw boezemde hem angst en af schuw in. De koude, harde blik uit haar ogen en de grove mond.... Ook de mannen keken vijandig gespannen. Zij zag het kleine muisje over de vloer lopen, zij deed twee stappen naar voren en vertrapte het. Erlof gaf een schreeuw van verontwaardiging. „Ik ben de dokter," zei ze kort. „Dok ter Julavsky komt niet terug. Waar is de zuster?" Iedereen zweeg. „Wat doet die jongen hier?" Zij keek alsof ze ook hem vertrappen wilde. „Ga jij de zuster zoeken!" beval zij. Erlof liep weg zo snel als hij kon, maar zijn benen wilden nog niet zoals hij wilde, over de drempel viel hij, met de groene twijg nog in de hand. Wat zal ze met mijn slakken doen, dacht hij, en wie jaagt nu de vliegen van Maxim's handen weg? Toen de nieuwe dokter een uur later in de keuken kwam, was hij bezig snij bonen te malen, samen met Michaël, de kleine koksjongen, die twaalf jaar was en met de troepen was meegelopen, omdat hij geen vader en geen moeder meer had. Hier in het hospitaal was hij terecht gekomen en in de keuken aan het werk gesteld. Erlof en hij wa ren vrienden geworden. Nu maalden ze samen snijbonen, Michaël draaide en Erlof stopte de lange, groene bonen in de molen. Toen de dokter binnen kwam, vergat hij zijn hand terug te trekken. Een vinger kwam tussen de messen en kreeg tranen in zijn ogen van de pijn, maar hij gaf geen kik. Ge spannen keek hij toe hoe moeder en de nieuwe dokter tegenover elkaar ston den. Ze maten elkaar van hoofd tot voe ten in het onmiddellijk besef dat ze el kanders tegenstanders waren. Beiden waren ze even lang, Erlof's moeder ma ger en smal, het anders zo goed be sneden gezicht met de fijne neus nu nog blauwpaars en gehavend na de er varing van twee weken geleden, maar de nog pijnlijker rug kaarsrecht en de houding van het hoofd fier. De ander keek met weerzin in de diepblauwe, niet wijkende ogen die zij tegenover zich vond. (Worat vervolgd) se, Van Geel, Anthonis, van Roosbroeck jg Storms hebben de strijd gestaakt. De „ee!l Couvreur heeft de leidjng in het algea klassement van zijn landgenoot 0 overgenomen. De algemene rangschikking ziet er (5 ffl, als volgt uit: 1. Couvreur (Belg.) 10oj'ed- 2. Darrigade (Fr.) 10.22.05, 3. Schulte A) 10.22.16, 4. Haan (Ned. A) z. t„ Breenen (Ned. A) z. t., 6. Pianezzi (zïLcHe 10.22.28, 7, Benedetti, (It.) 10.22.34 8. De'" jj. (Belg.) 10.22.35, 9. Vlayen (Belg.)' 10.22.3»- Van Nitsen (Belg.) 10.23.03. Het ploegenklassement luidt: 1. Nf land A (Schulte, Haan en Van Br®* 31.06.48, 2. Girardengo (Borghmans. kens en Hinsen) 31.11.12. 3. Van HaU« 31.21.40, 4. België 31.30.51, 5. ZwitB«ri3), 31.31.40, 6. Alcyon 31.31.58, 7. Italië 3J-?i S4' 8. Van Linden 31.34.45, 9. Frankrijk 31*jj 10. Peugeot 31.46.42, 11. Libertas 31.47.21' Nederland B 31.48.06, 13. Ryla 31.48.49. ajl> Zoals gemeld heeft Wout WaghLjc tijdens de eerste etappe van de °grji' --j VVIOLL, Vdil J' daagse van Antwerpen een vrij stige val gemaakt. Hij is even he ep teloos geweest en bleek verwond" e\- te hebben opgelopen aan zijn link^ep leboog en schaafwonden aan zijn bp Naar de organisatrice van de van Nederland, de N.V. Efor, jiï, deelt zijn de blessures van de naar echter niet van dien aard hem zouden verhinderen deel te 13 e)Ke' aan de Ronde van Nederland, pi. naar men weet, Zaterdag 23 April bet Naar aanleiding van zijn uitste^V prestatie in het afgelopen Zondaggen houden kampioenschap van Q\0te, heeft de Zwitserse wielerbond h® gr-, Lurati op te nemen in de Zv" jjjiJ ploeg, die aan de Ronde van Ne® ts zal deelnemen. Hij neemt de pla van Veeser. Advertentie i 1A° CHOCOLADE Kleine doos Middelgr. doos 1.2.75 Grote doos Voor de Engelse league zijn volgende wedstrijden gespeeld: rfofl F Eerste divisie: LeicesterFvton Manchester CityWolverhamP y/. Newcastle—Preston 33. t,vt0^St" Tweede divisie: Birmingham— BuryNottingham 11. Done 11, FulhamSwansea 81. aSter

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2