Katholiek réveil is aangewakkerd In 1963 nog een tekort aan ca. twintigduizend woningen Straaljager Verdeeldheid over de resolutie tegen het koloniali Russen storen de zenders van het Vaticaan v._ weer met „affaire België tobt een kwalijke Onduidelijk huurbeleid Winkels dicht op 30 April en 5 Mei H Burgemeester Van Walsum „schiet'' karavaan in beweging r K.V.P.-voorzitter op Partijraad: schoot recht op SLOTEN af Aardbeving verwoest Volos mÊÈsSêmm Conferentie te Bandung NEHROE: Elk militair verdrag maakt de wereld on veiliger Slechts politieel ondersoek Thans worden zes krachtiger zenders in gebruik genomen TURKSE AFGEVAARDIGDE: Nato is een bolwerk van vrede Over het splintertje en de balk. Is minister Anseele zelf betrokken bij een verdachte postzegelhandel? Op Koninginnedag tenminste s middags De start van de ronde In Juli volle melk beschikbaar Het weer financieel beleid Op het nippertje een buiklanding J° en Suus nQar school opgevolgd doorKuifje Arrestatie stakers Katholieke bladen hebben er een beetje schik in ADVIES MIDDENSTAN DSBONDEN: RONDE VAN NEDERLAND BEGONNEN Receptie en défilé gingen eraan vooraf SATERDAG 23 APRIL 1955 o 79sfe JAARGANG No. 26278 WIJKT DUIDELIJK AF VAN DAT DER SOCIALISTEN Prof. Woltjer bij ongeval gewond J frf. Sociaal commentaar VERHOOGDE BOUW/COS TEN, VERHOOGDE BWRA6EN I ANORAKS - SWEATERS BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. I3muiden: Leeuweriklaan 50 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeier- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. (Van onze verslaggever) Voor het eerst is vandaag door de K.V.P. een vergadering van de Partij raad gehouden in zijn nieuwe taak van alleen politiek lichaam. De uiteen zetting over de parlementaire kwesties en het werk van de fracties in de eetde Kamers der Staten-Generaal konden zodoende in deze vergadering ™et meer zorg worden uiteengezet en bediscussieerd. Niet minder dan vier j n de vertegenwoordigers van de K.V.P. in parlement hebben daartoe n de vergadering te Utrecht uiteenzettingen gehouden over de meest actuele Priemen, In de namiddag sprak als laatste prof. Romme. Met voldoening constateerde de voorzitter der partij, mr. H. van Doorn, ,n zijn openingsrede, dat er een opmerkelijke groei valt waar te nemen van t politieke bewustzijn der katholieke Nederlanders. De omstandigheden TT" afgezien van hun wenselijkheid in het algemeen hebben dit bevorderd, e doorbraak-propaganda, de kritiek op het bisschoppelijk Mandement, de ^ize, waarop de heer Willems verklaarde juist omwille van de Kerk niet mogen gaan de weg, die aan de Katholieken van Nederland juist omwille diezelfde Kerk door de bisschoppen was voorgehouden, hebben het «atholiek reveil aangewakkerd. De heer Van Doorn bracht de Ka merleden, onder wie vooral prof. Rom me, en voorts het kader van de par ty. dank voor hun hard werken, dat beloond is met de uitstekende conditie, ^aarin de partij thans verkeert. Het doel van deze bijeenkomst van de ■Partijraad, die meer dan 350.000 leden Vertegenwoordigt, schetste hij als een bezinning op de actuele politieke draagstukken, mede om te weten wat «r leeft bij de kiezers. Het financiële en fiscale beleid van de vertegenwoordigers der K. V. P. V'erd besproken door mr. F. Teulings, de financiële expert van de Eerste Kamerfractie. Mr. Teulings stelde dit beleid tegen de achtergrond van de belastingontwerpen, die binnenkort In 0Penbare behandeling komen. Hij Pjeende, dat terecht het zwaartepunt 'i de belastingverlichting ditmaal is Belegd in de persoonlijke sfeer. Hij Xerklaarde zich een tegenstander van do socialistische vermogensverdelings- Politiek en toonde de eigen beleidslijn 6am welke de K. V. P. steeds heeft ge bigd, zoals is gebleken uit de strijd voor een verbeterde kinderaftrek, de Amendementen-Lucas voor de midden groepen bij de behandeling van de mkomstenbelasting-1950, de correctie Pp het successierecht van ouder op >md in 1951, de afgrendeling der Vermogensbelasting bij de tariefver- P°ging in 1951, de splitsing van de Ge wone Dienst en Kapitaaldienst. Niet °or niets ontmoetten de sprekers van K. V. P. over belastingkwesties ®|eeds de socialistische heer Hofstra s tegenstander. °ok bij de huidige voorstellen tot verlichting van belastingdruk blijkt het verschil van uitgangspunt. Het gaat behalve om de persoonlij ke sfeer ook hierom, dat het kleine en middengrote bedrijf de verlaging nodig hebben, om tot enige kapi taalvorming te kunnen komen, wel- *?e thans binnen de afrastering van Pe besloten vennootschap nog moge- Jk is. in deze gewijzigde situatie, Aldus mr. Teulings, is het volkomen Verantwoord, evenzeer, om de hoge Progressie voor wat de socialisten noemen „beter gesitueerden" even- Zeer in de lastenverlichting te be dekken, al blijft die progressie, ook oij andere landen 'vergeleken, bij ons n°8 zeer hoog. st?G H- V. P. zal nog naar opheffing tenev£n van andere fiscale knelpun- tviiV beer Teulings noemde het ge- tin'p cie karakter der vermogensbelas- den de bquidatie-regeling bij overlij- °Ud nan de vader, de eigen particuliere star®,. gsvo°rziening vooral voor zelf- deriri 0n en vrÜe beroepen, de waar- boot«u Van aandelen in familieven- Süp' nappen bij de Vermogens- en belan^ssiebelasting, het aanmerkelijk herzi8 -en andere, die bij de algemene de n„?lng der belastingwetgeving aan Hii zuEen komen, grot: v.Vroeg °°k aandacht voor de be- Verbbgapositie van het Rijk, die in °Pniei -met de belastingvoorstellen bioetp ogenschouw genomen zou het in ^.orden. De regering heeft bij gen(j gediende ontwerp geen bevredi- PiiSc.C Verklaringen gedaan. De econo- het v] pntwikkeling tot op heden en geval ®len der middelen zijn in ieder &chtie die aard, dat een kramp- lioenennpfSthouden aan het in de Mil- °ta genoemde minimumbedrag voor belastingverlaging van f 500 a f 550 millioen hem niet gefundeerd voorkwam. Hij waarschuwde van de andere kant tegen te simplistische opvattingen omtrent de te lage ramingen der be lastingen. Woningbouw De heer W. J. Andriessen heeft het onderwerp van de woningbouw een gedocumenteerde beschouwing gege ven. Hij deed daarbij een aantal op lossingen aan de hand, om te komen tot opvoering van de woningproductie en waarschuwde voor te optimistische beoordelingen van de toekomstige in haal van het woningtekort. Vast staat, dat de nieuwste prognoses zeer afwij ken van die, waarop de cijfers van de directie Wederopbouw gebaseerd zijn. Deze laatste stellen het woningtekort op 275.000. Door daling van de huwe lijksleeftijd en het groter worden van de levenskansen is een herziening van de raming hard nodig. Ook de woning behoefte is anders dan de oude prog nose doet veronderstellen. Deze komt op 35.000 per jaar. Maar de ramingen variëren thans van 39.000 tot 41.000. Voorts is het aantal krotwoningen, at moet worden afgebroken, thans reeds verdubbeld van 4.000 tot 8.000. (Vervolg op pag. 7) Twee vliegers van de basis Leeuwar den zijn er Vrijdag op wonderlijke wijze in geslaagd met een onklare Gloster Meteor straaljager veilig aan de grond te komen. Het waren luitenant Stuit uit Den Haag en sergeant Van Eersel, die met het toestel aan oefeningen deel namen. Terwijl zij naar het Zuiden vlo gen, raakte het toestel onklaar en het school razendsnel recht op de stad Slo ten af. Op het nippertje slaagde de vliegers erin, deze plaats te omzeilen en een geslaagde buiklanding te maken op een stuk land aan het Slotermeer. Terwijl het toestel nog enkele tiental len meters door het weiland schoof, trachtte sergeant Van Eersel het toe stel te verlaten, maar tenslotte bleef hij zitten,, toen het duidelijk was, dat de noodlanding was geslaagd. Beide vlie gers liepen geen schrammetje op. Het oud-lid van de Eerste Kamer en hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, prof. mr. R. H. Woltjer uit 's-Gravenhage, is Vrijdag gewond geraakt bij een ongeluk te Wassenaar. Ter hoogte van het dierenpark Wasse naar wilde de 76-jarige hoogleraar op een drafje de Rijksstraatweg overste ken, waarbij hij werd gegrepen door een personenauto die juist een voor hem uitrijdende driewielige bestelwagen aan het inhalen was. De bestuurder van de perspnenauto trachtte door remmen en uithalen naar links een aanrijding te voorkomen, maar deze poging slaagde niet. Prof. Woltjer werd met een breuk in het linkeronderbeen en schaafwonden naar het ziekenhuis Bro- novo in Den Haag vervoerd. leden tweetal Jo en Suus, hoezeer ook paedagogisch aanvaardbaar, zij, j fan een opvallend gebrek: zij gingen niet naar school. Nu hadden dere 7 ,mo6t u wel toegeven, een ongewone intelligentie en een bijzon- seren "^nknobbel, die hun veroorloofde met evenveel gemak te conver- Waren T^et Eskimo's als met de oni etrouw bare gids uit Gopal, en zij de A ln staat gesprekken af te luisteren, die gevoerd werden tussen loon j}UTk- Rartajoeni en zijn fakir, die dezer dagen hun verdiende ein<iev^}vin9en in een wrekend Boem. Maar de school moeten zij nu is een toc'1 een poosje gaan volgen. De held van onze volgende strip beroen ]on9eman. van iets boven de leerplichtige leeftijd, reporter van hiet dn en °°k zo iets als particulier detective. Hij heeft een hond, die chettr een menselijk denkt, maar nu en dan zelfs praat. De twee recher- sf>eurzi3an P°litie, die vandaag het verhaal openen, zijn wonderen van tnaar JJ.' .doch treffen het altijd slecht, omdat zij wel sporen volgen. °°U de goede. blijkt reeds, dat het verhaal zich buiten onze landsgrenzen °i>erb0d' 's misschien goed daarop te wijzen, want het is wel de di«p onze aandacht te vestigen op het zonderlinge taaleigen van ben, hpïs<? helden en schurken. Men moge daarop aanmerkingen neb- i^s in maarzo, dat de taal, die zij gebruiken, ook door de haal u het Nabije Oosten blijkt te worden gebezigd, zoals het ver- enige KTplen zal- Dat kan men van het Nederlands niet zeggen. De Vlcl(ize J~erlandse uitdrukking, die men in Port Said kent is me je Schurken aarom laten wij de internationale voertaal van de helden en maar onveranderd Studertten ruimen puin in de Griekse stad Volos in Thessalië, die door een aardbeving voor 80 pet. verwoest is. Enige tienduizenden mensen werden in luttele minuten dakloos, toen hun woningen door het geweld in elkaar zak ten. Een persoon werd gedood en 41 gewond. Dat het aantal slachtoffers niet beduidend hoger is, kan worden toegeschreven aan het feit, dat bijna iedereen even voor de grote aardbeving tengevolge van een lichtere schok de straat opliep. Een van de meest opmerkelijke fëi- ten van de Aziatisch-Afrikaanse confe rentie te Bandung was gisteren, dat in de sub-commissie, die door de politie ke commissie is belast met het opstel len van een resolutie over het kolonia lisme, geen overeenstemming kon wor den bereikt. Communistisch China wilde in die resolutie de eis opnemen, dat al le gekoloniseerde gebieden in Azië en Afrika binnen vijftien juar volledige zelfstandigheid moeten verkrijgen. Maar zeker 19 van de 29 te Bandung vertegen woordigde landen wensen tevens een eenstemmige afwijzing van (communis tische) infiltratie en subversieve acties. Op vragen van het communistische Tweede Kamerlid Gortzak betreffende de arrestatie van vier ontslagen leden van het Amsterdamse gemeenteperso- neel heeft minister Donker o.a. geant woord, dat er voorshands slechts sprake is van een politioneel onderzoek, ten einde 'n inzicht te krijgen in de vraag van wie, c.q. van welke zijde het ini tiatief tot de staking is uitgegaan. De maatregelen, welke daarbij tegen be trokkenen worden genomen, blijven in gevolge opdracht van de minister be perkt tot hetgeen in het belang van het onderzoek strikt noodzakelijk is. Het zal duidelijk zijn, dat, wil het onderzoek zin hebben, daarvan niet kan worden af gezien. Verder deelt de minister mede, dat het tijdstip van de aanhouding van be trokkenen noch in opdracht van, noch in overleg met de minister of zijn de partement is bepaald. De arrestaties zijn niet verricht op verzoek van het gemeentebestuur De officier van Justitie is hiertoe over gegaan na overleg met het departe ment van Justitie. De Philips-radiozender die enige tijd geleden door de Ned. kath. aan Paus Pius werd geschonken zal waarschijnlijk deel gaan uitmaken van een systeem van zes nieuwe radiozenders die het Vaticaan zal gaan gebruiken voor een verhoogde activiteit op het gebied van nieuws-uitzendingen, in het bijzonder gericht op de landen achter het IJze ren Gordijn. Dit meldt United Press uit Rome. Het Vaticaan heeft tot deze uitbreiding besloten nadat het aantal klachten over storing van de Vaticaanse uitzendingen door de Russen sterk was toegenomen. Zonder openlijk iemand te beschuldigen heeft men besloten zes nieuwe, zeer krachtige zenders in gebruik te nemen. De nieuwe zenders zullen worden op gesteld in Santa Maria di Galeria, een plaatsje 18 km ten Noorden van Rome, waar het Vaticaan enig gebied bezit dat onder de regels van exterritorialiteit valt, zoals die zijn vastgesteld bij het i verdrag van Lateranen van 1929. Vandaag zal de sub-commissie opnieuw een poging doen uit de impasse te ge raken. De Indische premier Nehroe onder nam gisteren in een hartstochtelijke re de een felle aanval op de regionale de fensieverdragen. De NATO werd door Nehroe bestempeld als ,,een van de machtigste beschermers van het koloni ale systeem." Verder meende de In dische premier: .,Elk militair verdrag draagt bij tot grotere onveiligheid in de wereld." Hij reageerde op een uitlating van de Turkse afgevaardigde, die de NATO juist een „bolwerk van de vrede" had genoemd. Indië kiest geen partij in de koude oorlog. Het meent, dat zowel de com munisten als de anti-communisten het bjj het verkeerde eind hebben en dat hun politiek tot oorlog voert. Neh roe noemde het een „onduldbare ver nedering" voor elk Aziatisch of Afri kaans land zich te verlagen tot „mee loper van een van beiden." „De zogenaamde realistische be oordeling van de toestand door lan den, die dezelfde mening zijn toege daan als Turkije, hebben ons tot de diepste afgrond gebracht", aldus Neh- hoe. Het Franse persbureau A.F.P. meldt, dat de conferentie morgen zal worden besloten. Volgens radio Cairo komt eerst nog een laatste resolutie aan de orde, waarin de 29 landen het gebruik van geweld tot oplossing van internatio nale geschillen veroordelen en aankon digen,' dat zij ter verhoging van de le vensstandaard der volken op econo misch, sociaal en cultureel gebied zul len samenwerken. De Indische staatsman kwam in dit verband tot een heftige woordenwisse ling met de Pakistaanse minister-pre sident Mohammed Ali. Nehroe noemde een voorstel van Pakistan om o.a. het recht van individuele of collectieve zelf verdediging te erkennen een poging van Pakistan om zijn eigen verdrag met Amerika te rechtvaardigen. Mohammed Ali riep uit: „Gelukkig zjin wij over onze handelingen geen verantwoording schuldig aan Indië". (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, Vrijdagavond De Belgische minister van Verkeers wezen, de socialist Anseele, voelt zich op het ogenblik in het nauw gebracht. De G.V.P. heeft namelijk op»het bu reau van de Kamer een verzoek tot interpellatie ingediend omtrent een postzegelaffaire, waarbij de diensten van de heer Anseele en zelfs een persoonlijke vriend van de minister be trokken zijn. Deze zaak is des te pi kanter waar de heer Anseele voor enkele weken in de Kamer een hef tig incident uitlokte, toen hij er de voor malige minister van Koloniën, de ka tholiek De Vleeschauwer, van beschul digde tijdens de oorlog te Londen ten eigen bate postzegels te hebben ver kocht. De heer De Vleeschauwer daag de toen de minister uit zijn aanklacht met bewijzen te staven of anders af Yy oionel John H. Dilley, officier bij de Amerikaanse bezettings- J- autoriteiten in Frankfort, heeft veer van zich laten horen. De eerste keer was dat, toen hij de vrouwen van de Amerikaanse militairen een lesje in fatsoen gaf. Het moest uit tijn met die schouders- en ruggen- oarade, zei de kolonel. De schoonheid van de vrouw ligt mede in haar ge reserveerdheid, zei de kolonel ver- Ier. Hij bonsde met de vuist op zijn ziken bureau: „Zelfrespect dames, veel meer zelfrespect!" „En wat de soldaten betreft zij lijn geen papegaaien", ging de kolo nel verder en hij vaardigde prompt zen bevel uit, waarbij het de mili tairen werd verboden, om tijdens hun verlofdagen in kakelbonte over hemden te lopen. Thans heeft de kolonel het op de loslopende honden gemunt. Hij heeft de militaire politie in zijn garnizoen opdracht gegeven, om alle loslopende honden te vangen en op te sluiten. Waarom? Omdat de beesten in blan ke onschuld de straten bevuilen. „Niks te bevuilen!" heeft de kolonel verordonneerd, „en daarmee basta!" In het wachtlokaal van de M. P. hebben de opgepikte keffertjes el kaar eens veelbetekenend aangeke ken, alsof zij wilden zeggen: zelf respect bij de dames, goed nette, overhemden voor de heren, ook goed, maar wij geloven, dat de ko lonel thans wel wat te ver gaat. De Christelijke Middenstandsbond, de Kon. Ned. Middenstandsbond en de Ned. Kath. Middenstandsbond hebben in aan sluiting op de desbetreffende aanbeve lingen van de Stichting van de Arbeid hun leden geadviseerd tot sluiting der middenstandsbedrijven op 30 April en op 5 Mei tenzij bedrijfstechnische over- wegingen daarvoor een onoverkomelij- ke hinderpaal zouden vormen. Op 30 April kan sluiting met name van de detailhandelsondernemingen moeiliikhe- den veroorzaken, omdat deze dag dit jaar op Zaterdag valt. Aanbevolen wordt, als het niet anders kan, deze on dernemingen dan toch na 1 of 2 uur te sluiten. te treden. Het incident werd bijgelegd, toen de heer Anseele verklaarde, dat hij de eerlijkheid van zijn collega niet in twijfel had willen trekken. De zaak waar het thans om gaat en waar minister Anseele zelf bij betrok ken is, vindt zijn oorsprong in de uit gifte van een speciale postzegel ter herdenking van de vijftigste verjaar dag van de Internationale Rotary Club. Deze uitgifte dateert van September vo rig jaar. De minister stelde toen voor een reeks uit te geven met een bepaal de toeslag. De leden van de Rotary- organisatie gingen hierop niet in, om dat zij geen financieel voordeel bij de uitgifte wilden halen. Het ministerie liet toen een aantal speciale vellen van de betreffende ze gels drukken. Dit zou volkomen in orde geweest zijn indien deze speciale reeks, die voor philatelisten steeds een grote waarde bezit, had gediend om ten ge schenke te geven aan binnenlandse of buitenlandse politieke figuren en in dien de uitvoering van deze zegels was geschied in speciaal dik papier en zon der kleefstof. De speciale reeks van de Rotary Club vertoont echter geen enkel spe ciaal kenmerk, m.a.w. deze zegels kunnnen als normaal frankeermiddel worden gebezigd. Van de 2000 ge drukte vellen werd bovendien een ze ker aantal overgemaakt aan twee philantropische verenigingen, die ze tegen 240 francs per vel afstonden aan de Philatelic Club de Belgique. die zich haastte de verkoop te organi seren tegen 500 frs per vel in België en tegen 11 op de markt te New York. Het toeval wil dat een administra teur van de Philatelic Club, een zekere heer Van Bierbeeck, een vriend is van de heer Anseele, verbonden aan het Ka binet van Verkeerswezen in zijn hoe danigheid van lid van de officiële phi- latelistische commissie, een post waar op hij door de heer Anseele zelf werd benoemd. In de katholieke bladen wordt vandaag met enig leedvermaak ge schreven over dit toeval, dat volgens een voorzichtige raming de philatelis- tische vereniging zonder winstbejag, waarvan de heer v. Bierbeeck admini strateur is, tot dusverre een slordige 300.000 k 400.000 frs. netto winst zou hebben gebracht. De heer Anseele zal zich moeilijk op onwetendheid kunnen beroepen met be trekking tot deze handel. Het is name lijk bekend, dat de minister reeds enige tjid geleden werd ingelicht over de praktijken van zijn vriend de ambte- naar-philatelist en dat hij het niet no dig vond enige maatregel te treffen. Van een bijzondere medewerker) et is met de lonen en prijzen in Nederland maar een vreemde geschiedenis. Onmiddellijk na de bevrijding was het ieder duidelijk, en dus nam practisch ieder er vrede mee, dat de Regering een beslissende invloed had op de vaststelling van de lonen en van de prijzen. De lan delijke armoede dwong immers tot grote zelfbeheersing. We moesten trachten onze lege fabrieken weer te vullen met machines en grondstof fen; onze spoorwegen moesten her steld, bruggen herbouwd, enz. Er was gebrek aan kleding, aan huisvesting, aan voedsel. Wanneer toen de lonen waren vrijgelaten zou zonder enige twijfel een herhaling hebben plaats gevonden van wat zich na de vorige oorlog onder toen veel gunstiger om standigheden en dus in veel beperk- tei omvang reeds voordeed: dwaas hoge lonen, directe-actie-stakingen en achter elkaar aan hollen van lonen en prijzen. Als een schrikbeeld leefde in de herinnering de Duitse inflatie-periode, die koste wat kost hier voorkomen moest worden. Maar nadruk kelijk moet wor den vastgesteld, dat deze beheer sing door de Overheid op een noodsituatie sloeg en ten dele nog slaat. Het is in zich niet gezond dat de Regering een taak heef*, die in wezen door de vrije personen en eventueel door vrije maat schappelijke organen kan en moet wor den gedragen. Er ontstaat dan een overbelasting van de staatstaak, onver mijdelijk gevolgd door verambtelijking van het bestuursapparaat en van het gehele maatschappelijke leven. In meer dere of mindere mate hebben solidaris- ten (K.V.P.) en socialisten (P.v.d.A.) dit gevaar ingezien en naar de mate van hun staatsopvatting getracht de gevaren aan deze politiek verbonden te keren. Een tweede bijverschijnsel, dat de aandacht verdient en waarin een on derscheid is gelegen met de situatie van na 1918, is het feit dat het geor ganiseerde overleg tussen de rege ring en, laten we met een verzamel woord zeggen de loontrekker en con sument, in veel mindere mate be perkt bleef tot Kamerdebatten tussen regering en parlement. Maatschappe lijke organisaties beperkten zich voor heen tot het zenden van requesten en het houden van demonstratieve ver gaderingen. Met het totstandkomen van de Stichting van de Arbeid schiep het Nederlandse volk zich een nieuwe verbindingsschakel tussen parlement en kiezer. Een vrij orgaan weliswaar, maar ten aanzien waarvan de rege ring vrijwillig op zich nam het te zien als een beraadsinstituut. Een winstpunt uit deze periode is het zon der twijfel, dat via de maatschappe lijke organisaties het werk van rege ring en parlement meer in de belang stelling van het publiek kwam. Een minister en een kamerlid zijn veel minder vreemdsoortige hooggeplaat- sten dan vroeger het geval was. Het is hierbij opmerkelijk dat vooral so cialistische ministers veel meer tussen het volk staan dan die van welke andere politieke partij ook. Reeds meerdere keren gaf zelfs het feit, dat socialistische ministers op vergaderin gen, hetzij van de P.v.d.A., hetzij van sociale organisaties, op het regerings beleid vooruit liepen, aanleiding tot critiek. We laten deze zaak graag voor wat ze is, indien men maar zorgt dat de uiteindelijke verantwoordelijk heid hlijft of komt waar ze in wezen behoort. (Vervolg op pag. 7) Aan de vooravond van de Ronde van Nederland landden Wout Wagtmans en Gerrit Voorting per helicopter in Rotterdam, waar vanmorgen de ronde is gestart. Van links naar rechts ziet men Voorting, O. van Erp, voorzitter van de Ronde, en Wagtmans. (Van onze sportredacteur) Fel gekeurde automobielen met grote luidsprekers, van waaruit oorverdovend hard de groene ogen van blonde scho nen werden bezongen, kondigden van morgen vroeg de naar hun werk trek kende Rotterdammers aan, dat er iets te gebeuren stond. Om half elf wist iedereen van de belangstellenden pre cies wat dat was. Toen heeft burge meester Van Walsum de karavaan van de Ronde van Nederland in beweging „geschoten" voor de eerste etappe, het duel op twee fronten. Want na een tocht van 120 km. naar Woerden„in lijn" zeggen de Belgen, moest na Rot terdam ook een tijdrit voor de hele ploeg naar Zandvoort (70 km.) worden afgelegd. Zó was de start van Neder lands Tour de Frans-je, dat de hele komende week de aandacht zal vra gen van sportminnend Nederland. Voor er eindelijk beweging was ge komen in de kleurige karavaan van wielrenners en door automobielen ver voerde ploegleiders, juryleden, wed strijdleiders en wij, journalisten, die u van de schermutselingen op de weg op de hoogte zullen houden, heeft er zich heel wat afgespeeld in de morgen uren te Rotterdam. Het begon 's mor gens al vroeg met het op en neer geren van belangrijke en minder gewichtige officiële personages, die plotseling geen geloof schenen te hechten aan hun eigen organisatorische kwaliteiten. Alles moest tenminste nog eens gecon troleerd, geverifieerd en beproefd wor den. Te zelfder tijd begon het binnen druppelen van de ploegen bij de start plaats, het Rotterdams stadhuis. Met een receptie op het stadhuis, waar over en weer vriendelijke woor den zijn gezegd, begon het eigenlijke feest. Nauwelijks was men uitgespro ken en wat er zo al bij hoort, of de stoet opgetuigde reclamewagens kwam in beweging. Eerst een défilé voor de autoriteiten en daarna weg; veel geluid producerend 's Heren wegen op. Ver volgens waren de wielrenners aan de beurt. Ploeg voor ploeg werd voorge steld, de ene vlag na de andere ging aan de mast, de volksliederen van Ne derland, België, Duitsland, Zwitser land, Engeland en Italië weerklonken. Toen dat alles was geschied en burge meester Van Walsum Wim van Est, Schulte, Wagtmans, Gerrit Voorting en de kopmannen van de andere ploegen, onderwie de Zwitser Schar, de hand had gedrukt, ging het pistool de lucht in. De Ronde van Nederland 1855 was begonnen. (Van onze Haagse redactie) Het Melkbesluit bepaalt o.a. dat alle melk gestandaardiseerd moet zijn op 2% pet. vet. De productie van melk met hoger vetgehalte vereist dus een wijziging van dit besluit. Dit kan om streeks Juli gebeurd zijn, zodat tegen die tijd de weg voor de „volle" melk open is. Of zij inderdaad geproduceerd zal worden, is nog een vraag. Het hangt geheel af van de vraag der consumen ten. Deze moet namelijk groot en con stant genoeg zijn om de bedrijven er toe te brengen de grotere kosten en complicaties voor de productie en be zorging van meer soorten melk te aanvaarden. Advert entte (tot Zondagavond) Veel bewolking met tijdelijk enige regen. Overwegend matige wind, aanvankelijk Zuidwestelijk, later ruimend naar Noordwest tot Noord. Tamelijk koud weer. Zondag: Zon: 55.28-19.53. Maan: 6.09-23.07. Maandag: Zon: 5.26-19.55. Maan: 7.00

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1