Fraai programma van Circus Jos Mullens Katholieke amateurs willen openluchtspel brengen JO BAUER briljante -STUMPFF: stillevens In Anegang komt een feestelijk tapijt van bloemenmozaïeken gfl v.Empelen DOOR EEN ZATERDAGSE BRIL CENTRALE VERWARMING Expositie Felison Vrijdag 29 April maakt Hildebrand een tocht door Haarlem Ouderavond in Mendelcollege Ir. A. Komter ontwerpt nieuw schetsplan Amsterdams Postaal Mannenkoor Haarlemse bloemenmeisjes zorgden Voor een fleurige parade w GROEN Co. SLEUTEL WEG? JOS. MULLENS Gast bij Haarlemse Postfanfare ZATERDAG 23 APRIL 1955 PAGINA 3 R.K.S.V. „RENOVA" OPGERICHT Electrisch luiden van torenklokken Van Nieuwe Kerk en Bakenesserkerk 20NDAG H.H. MISSEN :Zth^te Drieëenheid: 7, 9 (Hoogmis) "uipij uur. AUBERGE BONVERRE NIEUWE TRAWLER WORDT GEBOUWD Komt er een andere serie visser ij n u m tn e rs KOTTERS TE WATER GELATEN BLOEMENDAAL TEL. 22143 «mi ALSU aan familie of vrienden een bloemengeschenk stuurt, "zal dit gewaardeerd worden naar mate de indruk die het ge zondene maakt. Bloemenmagazijn Gedenkteken Gevallenen in Spaarndam Wordt 4 Mei onthuld Haringvloot vaart 23 Mei uit Voor gebied van het Spaarne ten Oosten van Grote Markt CATALOGUS FRANS HALSMUSEUM B. en W. vragen crediet van f 37.500 voor 30.000 exemplaren BAZAR IN CONCERT GEBOUW ,DE SLEUTELSPECIALIST" NATIONAAL REUZE-CIRCUS Haarlems circusminnend publiek beeft gisteravond genoten van een fris, fraai en vlot programma van Circus Jos Mullens, dat deze keer Voor Haarlem ongewoon stand- Plaats had gekozen op een terrein aan de Wagenweg. Vele malen bracht net niet zo talrijke publiek in de nogal boude tent een warme ovatie aan de artisten. Het programma stond op een oijatmder hoog peil en verschillende nummers frappeerden door een fraaie en dikwijls ook knappe afwerking. De bloemenhulde door enkele tientallen Haarlemse bloemenmeisjes vormde een even plezierig als fleurig inter mezzo. Het optreden van de vijf D'Angolys beeft ons wel het meest geboeid. In een nazend snel tempo jongleerden zij met kegels en ringen. Het spelen met ver schillende soorten ballen door de manne lijke medewerkers was uiterst geraffi neerd. Daarnaast leverde de Deense bornpteur Hans Aage Nielsen prachtige s,;aa!tjes van olifantendressuur. Zeiden mgen wij zulk een optreden van olifan ten. Een buitengewoon goed nummer in bet overvloedige -programma. Sensatie brachten de Olympics met hun werk aan be vliegende trapeze. De vrouw in het trio presteerde het om met een zak over het hoofd in snelle vlucht een salto te maken. Voor een spectaculair num ber zorgde een fakir, die in de letter- bJke zin van het woord met vuur speel- Maar behalve van deze voortreffelijke attracties houden wij toch altijd nog het Ibeest van het optreden der paarden. Willy Mullens presenteerde ons voor de Pauze acht Kaukasische paarden in vrij heid en in het tweede gedeelte van het Programma verscheen hij nog eens met t2 Zweedse paarden. Mevrouw José jhrassburger reed charmant een par- mrce op een ongezadeld paard. Een bij zonder aardig nummer is altijd nog Maximum en Minimum. Captain Simo- neit had met zijn Atlasleeuwen niet veel De Haarlemse Bloe menmeisjes brach ten Vrijdagavond een bezoek aan de openingsvoorstel ling van Circus Jos Mullens. Alle ar tisten kregen een bloemenruiker aan geboden, een der olifanten zelfs een slinger van narcis sen. moeite. Op kalme wijze en met weinig bravour liet hij ze vele staaltjes ver tonen. Voorts werkten nog mee The Graggs, de twee Tinos en de twee Ar- longs in een perchenummer, de Mara- vilhas, die allerlei acrobatische toeren met de springplank uithaalden, de Kame's die de nodige laclivitaminen hadden meegebracht en de Rays Mo- hamed Troupe welke voor een luidruch tig, maar daarom niet minder plezierig slot zorgde. Bjj de 29 voetbalverenigingen, die Haarlem telt, heeft zich sinds enige tijd de R.K.S.V. „Renova" gevoegd. In de Spaarnestad zijn nu, naast 24 neu trale, zes katholieke clubs. „Renova" is officiéél opgericht 28 Augustus 1954. Het aantal leden be draagt 93. Tot dusverre bezit zij al leen een afdeling voetbal, maar het ligt in de bedoeling het volgend jaar ook honkbal te gaan beoefenen. De jonge vereniging speelt met twee elftallen, die uiteraard in de laagste klasse, d.w.z. de 4e klas H.V.B., moe ten beginnen. Na zeven wedstrijden staat het eerste team op de twee de plaats en een kampioenschap is ze ker niet uitgesloten. De reserves zijn nog niet in competitieverband uitgeko men. Het bestuur van de S.V. „Schoten" heeft. „Renova" welwillend de beschik- Iting over haar terreinen gegeven, zo dat om de veertien dagen „op eigen terrein" gespeeld kan worden. Boven dien geeft „Schoten" haar gasten de gelegenheid iedere Donderdagavond te trainen. De kleuren van de nieuwe club in Haarlem zijn zwart-wit. Voorzitter is de heer J. van Liemt, Vrijburghlaan 11, Overveen. Het secretariaat berust bij de heer J. Riko, Graafschapstraat 73, Haarlem. Jeugdsecretaris is de heer B. Brink, Jelgersmaststraat 28, Haar lem, bij wie men zich als lid kan aan melden. In October 1952 stelde de Haarlemse raad een crediet van f 12.000 beschik baar voor de vervaardiging van nieuwe klokken voor de torens var.' de Nieuwe Kerk en de Bakenesserkerk en voor de Amsterdamse Poort. Deze klokken zijn inmiddels aangebracht. Het college van kerkvoogden van de Hervormde Ge meente Haarlem verzocht in Januari j.l.om de klokken in de torens van de Nieuwe Kerk en de Bakenesserkerk te voorzien van een electrische luidinstal- latie.Tijdens de oorlogsjaren zijn in de torens maatregelen getroffen tegen brand. Er werd een waterdichte beton nen vloer aangelegd. Als een gevolg hiervan kunnen door de vloer geen trek- koorden worden aangebracht. Voor het luiden van de klokken zou de koster steeds de toren moeten beklimmen, het geen bezwaarlijk is. B. en W. menen dan ook dat een electrische installatie voor het luiden der klokken in beide torens nodig is. De raad wordt ge vraagd een crediet van f 3.400 hier voor toe te staan. Advertentie ff v®r bestaan plannen bij de Stichting „"hst en Vermaak om door het Katho- On ,*'oneelcenfrum dit jaar weer een Penluchtspel te laten opvoeren.. Het rjg jaar speelden amateurs van ka- lem toneelverenigingen' uit Haar- bjj en omgeving, die aangesloten zijn A de Stichting „Kunst en Vermaak", iariken van Nieumeghen" in het Bloe- r-daaise openluchttheater. Direct cent"na kwamen zowel van het' Toneel- sug als van vele toeschouwers de rii.-tie om van een openluchtspel tra- Öitj£ te maken. een ®ticllting wil pogen ook dit jaar etl openluchtspel mogelijk te maken, hele e.fr een beroep gedaan op katho- deei Uit Haarlem en omgeving om hen nemen in een fonds om de plan- rei,,. realiseren. Zij heeft daartoe een rnP„Klng geopend bij de N.V. Kerne- jem ai?kvereniging, Houtplein 8, Haar- *iin v?lro der bank: 141100), waarop men „Eu^hdragë ten gunste van de Stichting *onrt 6en c'rcu'aire, die dezer dagen is aan gez«nden, blijkt, dat gedacht wordt gey. opvoering van „Tijll Uilenspie- ke„' het bekroonde stuk van Jan Naay- ipen" e deelnemers aan het fonds vor- StiChr ezamen'Ök de kring, waarop de Mann nfï bij de uitvoering van haar J. p e" wil steunen en waarvan mgr. lUaard :u'bers zich bereid heeft ver- vaarden ere-voorzitterschap te aan- Ra "bsi*?, (kathedraal): 6.30, 7.30, 9 (Hoog- 1. a 11 en 12 uur 'Hoó,?,nu's van Padua: 6.30. 7.30, 8.30, 11 Jo?ït!'V 1(J '1 en 12 uur 18 a45 k 9 15, (Hoogmis) en 11 u. O. p Ur: Avondmis. .5. ïn-Xr" ko'cnkrans (Spaarne): 6, 7.30, Joai° (Ho°gmis) en 12 uur. ,6.3o 7 de Doper (Amsterdamstraat): 'iar, ®'30, 9.30 (Hoogmis), 11 en 12 u. (Tlor,„ (Kleverpark)6.30, 7.45, 9, 10 30 fr« rn"ls) en 12 uur. straat?sabeth en Barbara (Paul Kruger- tidiï' 7 45 (Hoogmis) 9.30 en 11 u. „9.45 ri?a (Rijksstraatweg): 6.30, 7.30, 8.30, v"00Smis) en 11.30 uur. ^e'e). c 7an Zeven Smarten (Rijksstraat- ».fr-3o 1-30, 8.45 (Hoogmis), 10.15 en •H en Paulus (Tesselschade- 12 uyj.' 7.45, 9 (Hoogmis), 10.45 en b. Vr Rl°emendaal: 7.30 en 11 uur. >1» s - Onbevlekt Ontvangen (Overveen) AL-an, 00f!mlsh '0-30 en 11.30 u. - «tl j, Zandvoort: 7.30, 9 (Hoogmis) 1 Rav ..hlis) (Heemstede): 7.15, 8.45, 10 (Hoog- b- V, u1'30 uur. Remeivaart, (Heemstede): 1. 8.15. Anto^r 945 10-45 en 1145 uur. h9 (Hn„„Us. van ïbtdua (Aerdenhout)7.30, "•.AdalbfÏÏ!8' en 11 uur. j °gmis) (Spaarnclam): 1-30 en 10 uur ^(Roog^j (HanHemmerliede)8 en 10 uur (H°U°Smis"US (v«fhuizen)7.30 en 10 uur en Vermaak" kan storten. R. De schilderes Jo Bauer-Stumpff een der Amsterdamse Joffers, van wie tot en met de volgende week Zondag (1 Mei) in het expositiezaaltje van Felison aan de Heidestraat een col lectie werk hangt, is de hoogbejaar de, n.l. ruim tachtigjarige weduwe van de bekende etser Marius Bauer. De be langstellende vreemdeling in het rijk der beeldende kunsten die deze regels leest na haar tentoonstelling bezocht te hebben, zal verwonderd zijn over zulk een vitaliteit. De geëxposeerde werken zijn briljant en levendig gedaan, verto nen een niet-aflatende, frisse belang stelling voor het haar omringende en een indringende analyse, gepaard aan een krachtige en zekere hand van schil deren. Deze bewonderenswaardige vrouw blijkt tot op de dag van van daag over een overmaat van talent te beschikken, een talent dat gerijpt is door het leven en de geoefendheid in het vak, hetgeen haar in staat stelt om werken te scheppen die boeiend zijn, bevrijdend en charmant en ge daan uit pure schilderlust. De geëxposeerde collectie omvat uit sluitend stillevens die schijnen ontstaan te zjjn vanuit een enkel voorwerp, een enkele kleurnoot. De overige voorwer pen secunderen en de hoofdkleur is be palend voor het gamma van het gehele doek. Op zich zijn het onbelangrijke voorwerpen: een boek, een plant, een aardenkan of een pakje sigaretten. Maar door de macht van de kunste nares komen al deze voorwerpen tot leven; zonder hun eenvoud te verliezen staan ze in een nieuw licht, zijn ze een nieuwe ervaring geworden. Maar wat pmten wij? Het werk van mevr. Jo Bauer spreekt zo zeer voor zichzelf dat het geen zin heeft er een lang verhaal bij af te steken: de woorden zouden zonder inhoud worden. Er zijn nauwelijks aanknopingspunten, want dit werk stelt geen problemen, wil niet iets nieuws het bedoelt alleen het altijd schone. Er is dus niets te ver duidelijken en ieder commentaar is overbodig. Nog slechts deze ene opmerking: wjj hadden graag enkele portretten in de expositie op genomen willen zien. En vervolgens de aansporing aan een groot publiek om dit eenvoudigvertelde, maar zeer rijpe en blijmoedige werk te gaan zien. L.T. Frans Restaurant - Jansweg 20, tel. 17630 FILET DE BOEUF A LA PROVENCE Over enkele weken wordt op de werf „De Rietpol" te Spaarndam de kiel gelegd voor de bouw van een trawler, een schip, dat 35 m over alles, 30,5 m .tussen de loodlijnen zal meten, dat 7,30 I m breed wordt en 3,80 m diep. Op drachtgever is de heer H. Gomes, die onder zijr.' eigen naam van Leidschendam uit een rederij gaat voeren. Het schip zal van IJmuiden uit aar.' de visserij deelnemen. Er zal naar gestreefd worden 't schip nog dit jaar gereed te hebben. De heer H. Gomes, die in Leidschen dam woont, maar ook in Helsinki in Finland een kantoor heeft, handelt in metalen en bouwmaterialen. Hij stamt echter uit de vishandel en heel vroeger had hij zijn bedrijf te IJmuiden. Vertrouwen in de visserij heeft hij ze ker. Hij wil met één schip beginnen, maar de kans is groot, dat het daar niet bij zal blijven. De maten van de nieuwe trawler wij ken in belangrijke mate af van bestaan de schepen van ongeveer dezelfde lengte. Het moet niet uitgesloten geacht worden, dat met deze trawler een nieuwe serie visserijnummers geïntro duceerd zal worden. De rederij Gomes zal namelijk in Leidschendam geves tigd blijven met een wal-organisatie te IJmuiden. En wat voor bezwaar zou er tegen aan te voeren zijn om dan deze trawier een Leidschendams visserijnummor te geven? De burge meester voelt er heel veel voor om zijn gemeente ook in de rij van vis serijplaatsen te rangschikken. En dus krijgt deze trawler, als het mogelijk blijkt te zijn, voor zijn nummer de letters LD te staan. Kramer en Booy uit IJmuiden gaan de trawler in Spaarndam bouwen. De werf, waar compositiekotters welhaast aan de lopende band gebouwd worden, zal er voor vergroot moeten worden. Dat zal dan ook gebeuren, zodat over enige weken de kiel gelegd kan wor den. Eind van dit jaar klaar en dan meteen ter visserij, op de Noordzee, misschien naar IJsland of nog verder. Vrijdag stonden op de werf „De Riet pol" te Spaarndam twee kotters op bokken te wachten op de komst van de drijvende bok „Jumbo". Van boeg tot achtersteven een lijntje met vlag gen gespannen, op de werf tientallen arbeiders geschaard rond beide sche pen. De Jumbo kwam en om vijf mi nuten over tienen was de voorste kit- ter los van de werf. En om kwart over tien was een schip met goed ge volg te water gelaten. Zo werd Vrijdagmorgen de kotter Fle- vo in het Spaarne getild. Een compo- sitiekotter, ongeveer 26,50 m lang, 6,25 m breed en 3,20 m hol. Over een kleine maand zal het schip voor de Wieringse combinatie De Graaf zee kunnen kiezen. Ook de kotter Mercator was gereed om in het water gezet te worden. En dat gebeurde al even handig als met de eerste. ÉÉIÉ v' öfiti i f! - - Advertentie - 7' Ter verhoging van de aantrek kingskracht van de Haarlemse bin nenstad gedurende het voorjaar heeft het Anegang-comité hierin geïn spireerd door het élan waarmede de Stichting Haarlems-Bloei dit jaar de propaganda ter hand neemt enige aardige attracties voorbereid. Van Vrijdag 29 April af zal de rij weg van de Anegang gedurende twee maanden omgetoverd zijn in een fraai en feestelijk tapijt van bloemenmoza- ieken, die de gehele lengte van de straat zullen beslaan. Het idee is van de heer Holt en in totaal zullen vijf tien tapijten naar ontwerp van de Haarlemse kunstenaars, de heren H. Niessink en L. de Vogel, worden aan gebracht. Deze mozaïeken worden met zogenaamde plastic-verf op de rij baan geschilderd. Onder leiding van beide ontwerpers en in samenwerking met enkele Haarlemse kunstschilders, zal deze feestelijke versiering in drie dagen Dindagmorgen om ongeveer zes uur wordt de eerste streek gezet worden aange bracht. Om op tijd klaar te zijn zal er dag en nacht worden doorgewerkt. Het verkeer zal zo weinig mogelijk Itas van het werk ondervinden. Door middel van vrolijk gekleurde linten die vanuit de nieuwe neon-ornamenten naar de gevels lopen, gaat men de Anegang transformeren in een intieme feestzaal. Als sluitstuk van het geheel onder gaat het reisbureau aan de Spaarne- zijde van de Anegang een ingrijpende gedaantewisseling. Gevel en interieur van dit reisbureau zullen gedurende twee maanden de sfeer ademen van een oud-Hollands posthuis ten tijde van de Camera Obscura. De uitvoe ring er van is in handen gelegd van de heren Niessink en De Vogel. Voor de inrichting van het posthuis heeft men enkele Haarlemse antiquairs be reid gevonden de benodigde meubels en gebruiksvoorwerpen te verstrekken. In het oude posthuis zal men uit echte Gouwenaars kunnen roken en oud- Hollandse babbelaars mogen snoepen. De opening vindt plaats in het bij zijn van talrijke autoriteiten. Als Zo komt het oude posthuis er uit te zien. Volgende week Vrijdag, bij de officiële opening, zal Hil debrand er ontvangen worden en tezamen met andere gasten uit een echte Goudse pijp roken. Bij al het gepraat over het actieve bestuur van het Anegang-comité zal waarschijnlijk ook wel gele genheid zijn met hem herinne ringen van vroeger op te halen. blijk van belangstelling zal de schrij ver van de Camera Obscura, Hilde brand, nogmaals aan Haarlem een bezoek brengen. Hildebrand wordt bij zijn aankomst per trekschuit aan de Amsterdamse Poort per dili gence afgehaald en in gezelschap van de Haarlemse bloemenmeisjes en onder escorte van tien ruiters in de 19de-eeuwse kleedij leden van „Alberdingk Thijm" een rondrit maken door de binnenstad van Haarlem. Het traject is waarschijn lijk als volgt: Herenvest, Kamper vest, Kleine Houtweg, Houtplein, Grote Houtstraat naar de Anegang. In het posthuis wordt Hildebrand dan tenslotte verwelkomd door de Haarlemse magistratuur, waarna een korte receptie volgt. Gezin en school zijn niet meer zoals in vroeger jaren twee absoluut ge scheiden grootheden, althans zo wor- denzeinonze tijd niet meer beschouwd. Gelukkig worden er thans bepaalde contacten tussen ouders en school ge legd, die wederzijds gunstige invloeden kunnen hebben. In die geest uitte zich gisteravond pater V. Hutjens O.E.S.A. rector van het Mendelcollege, ter in leiding van de ouderavond, die in de aula van hot college werd gegeven. De rector betreurde het natuurlijk, dat niet alle ouders gehoor hadden ge geven aan de oproep om de ouder avond bij te wonen. In een interessante causerie sprak prof. dr. A. M. J. Chorus, hoogleraar in de psychologie aan de Rijksuniver siteit te Leiden, over de onderwijs- en opvoedingsvraagstukken, die verbonden zijn aan de leeftijd van de middelbare scholieren. Hij behandelde zijn stof niet tot in details maar bepaalde zich tot en kele hoofdpunten, die ruimte genoeg overlieten tot het stellen van vragen. Van de mogelijkheid daartoe werd ook dankbaar gebruik gemaakt. Ruime aandacht wijdde prof. Chorus aan de puberteit en haar lichamelijke en geestelijke verschijnselen, die in hun als het ware abnormale afwijkin gen gelukkig normaal genoemd mogen worden. De eenheid van lichaam en (machina le) geest van het kind splitst zich bij de jongen, die daardoor bepaald al- stand neemt van het lichaam. Zijn visie is niet meer globaal, maar hij gaat aandacht schenken aan de details, zij het dan veelal in overdreven mate en té critisch. Een gezond verloop van de puberteit resulteert ten slotte toch in een harmonie van lichaam en geest, die de volwassen man tot een zelfstan dige persoonlijkheid maakt. De moeilijkheden, die gepaard gaan met de groei naar volwassenheid, val len precies in de middelbare school jaren en dat vraagt zelfs voor ver schillende klassen een eigen didactiek. Zo is het bijv. niet uitgesloten, dat een leraar, die uitstekend in een vijfde klas van de H.B.S. voldoet, in de eerste klas faalt, wanneer hij er zich bijv. niet op instelt, dat een eerste-klasser vrijwel steeds met een mechanisch ge heugen werkt en een vijfde-klasser met een logisch geheugen. Prof. Chorus wees ten slotte op de verschülende typen en stelde, dat een H.B.S.-er minstens een intelligentie-quo- tient van 120 moet hebben dus 20 hoger dan de middelmaat wil hij de H.B.S. kunnen doorlopen. Maar dat alleen is niet voldoende. Blijkt tevens, dat hij een theoretisch geschoold type is, dan kan hij als de volkomen studax gelden, die niet veel moeite met de stu die zal hebben. Is hij echter het con creet technische type, dan zal hij het niet eenvoudig hebben met zijn talen; het zgn. sociale type zal het vaak niet verder brengen, dan een derde klas en toch kan de maatschappij hem leren kennen als een geslaagd zakenman. De psycholoog zal de ouders dus zeker van dienst kunnen zijn, hoewel ook hij na tuurlijk geen 100 pet. zekerheid kan geven. Zoals gezegd, bleven vragen over en kele punten uit de causerie van prof. Chorus niet uit, maar men duide het ons niet ten kwade, als wfi dit vra genuurtje alleen volledigheidshalve ver melden. Verdacht van diefstal van twee rij wielen zijn aangehouden de 19-jarige bankwerker N. J. en de 19-jarige boek binder J. v. W., beiden uit Haarlem. Advertentie Zeer hartelijk zal men U be danken voor een stukje Bloemsierkunst van BINNENWEG 18 Heemstede - Tel. 3-80-80 De burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, zal op de avond van de 4de Mei in het kader van de Dodenherdenking het gedenkteken voor de Gevallenen van Spaarndam onthul len. Het tijdstip van de onthulling is vastgesteld op 19.15 uur. De jacht op de „Hollandse Nieuwe" wordt 23 Mei om 17 uur 's middags opengesteld. Dit heeft het bestuur van het Bedrijfschap Visserij, behoudens goedkeuring van minister Mansholt, vastgesteld. Per rederij zal een aantal schepen, vermoedelijk ongeveer de helft, voor de jacht worden aangewezen. Het ligt in de lijn der verwachtingen, dat per schip 60 drijfnetten gevoerd zullen mo gen worden. De vloot vaart dus twee dagen na Vlaggetjesdag, die op Zaterdag 21 Mei wordt gevierd, uit. Wie ook in het Haarlemse vandaag zijn ogen de kost heeft gegeven, heeft moe ten vaststellen, dat het een bijzon dere dag is voor verkenners en padvinders. Het feest van Sint Jo ris geeft ieder jaar aan de gehele gemeenschap een aparte kleur, want de mannen in korte broek en het shirt getooid met een rode bloem bepalen het leven op de 23ste April. De dag van de extra goede daad, het feest van een ridderlijke heilige, wil met recht een goede dag zijn, waarmee de gemeenschap over de hele linie gebaat is. Maar vandaag heeft Sint Joris een dubbele aureooleen van goud (die bezit hij ex profesSo) en een van zilver vanwege het zilve ren jubileum van de Verkennerij. Vijfentwintig jaar katholiek ver kennen. Onwillekeurig gaan mijn gedachten terug naar de dertiger jaren, toen in het katholieke kamp voorzichtig maar niettemin enthou siast de eerste verkennerstroepen werden gevormd, die zich van de toekomst verzekerd voelden door de welpenhordes. Dat ging allemaal niet zo eenvoudig. Niet omdat het woord „padjakker" meer uit jalou- zie dan uit scheldlust gebezigd werd maar wel om dat ons goede Room se volk nog even moest wennen aan hoplieden en vaandrigs, die zo maar met blote knieën de kerk binnenstapten. Voor deze mensen was het geen „Hoort zegt het voort", maar „Ziet, wat een griet", als een dapper meisje met een breedgerande vier-deukshoed door de parochie marcheerde. Wie haalde het trouwens in het hoofd om zich met Akela te laten aanspreken, en nog hoor ik een oude baas-op-pensioen zeggen: is die blozende meid nu 'n oude wolf? Och, in die geheimtaal van Rak- sha, Bagheera en Baloo moest men zich inwerken, maar nu, na al die jaren, bewaren honderden nog de schoonste herinneringen aan het hoog-oplaaiende kampvuur, waar bij het aloude verhaal van Mogli, het mensenjong, dat door wolven werd opgevoed, verteld werd. Het romantische avontuur in het verkennersleven vierde hoogtij, als in de oude binnenstad van Haar lem een zgn. valse munters-bende moest worden opgesnord. Het speu rend oog doorboorde iedere voor bijganger en de sinistere figuur, die ronddoolde nabij een gaslan taarn op een vervallen pleintje, bleek vaak niemand anders te zijn dan de zoon van een of andere eerbare banketbakker. Het spel van verkennen heeft nog niets van zijn glans verloren en het is goed geweest, dat hopman Nooy vijf en twintig jaar geleden met zijn Chris- tophorustroep in de parochie van de Amsterdamstraat is begonnen. Sint Christoffel en Sint Joris: twee heiligen, die altijd tot mijn verbeelding hebben gesproken. Man netjesputters moet ik ze noemen, wie 'iet zalvende heiligenplaatje on waardig is. Vanmorgen heb ik hun twintigste eeuwse bwonderaars en navolgers naar de Grote Markt zien optrekken, de rode bioem het symbool van het martelaarsbloed glanzend in het morgenlicht. Ik kon moeilijk zeggen, dat zij ook martelaarsgezichten droegen, doch is het niet het sieraad van een martelaar, in tegenstelling tot een belijder of een bisschop, dat men aan het gezicht zijn toe komstige hemelse functie niet kan raden? Daarom mijn proficiat voor onze Haarlemse zilverlingen! Hans is wel een goede vriend van me, vooral omdat hij autorijdt. En ik ben natuur lijk dankbaar geweest, toen hij mij deze week uitnodigde om een tocht je door de Bollenstreek te maken. Het is een rit van pleizierige zon nigheid geworden langs de velden, die zich dit jaar moeizaam in hun feestgewaad steken. Ik zal niet ontkennen, dat er in de streek nog genoeg bloemenschoon te bewonde ren viel en ik heb me dan ook ge haast de auto van een kolossale narcissen-slinger te laten voorzien. U noemt dat misschien burgerlijk, maar ik was echt trots. Vroeger had ik geen geld om me zo'n slin ger aan te schaffen; nu heb ik het ook niet, maar ik durf tenminste zonder blikken of blozen een gul den te lenen. Als U ooit de kans krijgt met zo'n slingerende verkoper een praatje te maken, moet U dat be slist doen. Zo'n gesprek opent wij de perspectieven. Ik vroeg aan de man: „Wat vindt U nu zelf van de bollenvelden?" En hij antwoordde zonder beden ken: „Nou, ik vind ze wel mooi, maar om daar nu voor uit New York te komen..." Ach, de man van de wolkenkrab ber en de man van de bloembol: twee verschillende typen, en ze zoeken elkaar steeds op. Ik zag in Noordwijkerhout een Amerikaan van allure, die natuurlijk op het slinger-tentje afstoof. Hij was trots op zijn flowers en hij zou terugko men, als volgende week het corso door de Bollenstreek trekt. Hope lijk wordt de man dan niet teleur gesteld door Rijkswaterstaat, die plotseling in bloemenmozaïeken een gevaar ziet voor het ver keer. De mensen in Oud-Scho ten kunnen daarover meepraten en zij zijn van mening, dat Rijkswa terstaat lelijk heeft mis geschoten. De leeuw is geen lang leven be schoren geweest, hoewel hij toch niet op pantoffels ging. Ik kan die maatregel moeilijk bewonderen; wel de leeuwenmoed, waarmee de Noordelingen hun devies blijven voeren: „Wij doen mee". Misschien dat ook Rijkswaterstaat eens mee gaat doen, maar of dat ooit een leeuwenaandeel zal zijn, moet ik toch betwijfelen. Voor het gebied van het Spaarne ten Oosten van de Grote Markt-Ged. Oude Gracht heeft ir. A. Komter uit Amster dam een nieuw schetsplan opgezet. Dit onderdeel van het gehele verkeersplan, dat hij een uitstekend project achtte, vond hij een zwak punt. Hij is thans bezig met het opstellen van een rapport dat binnenkort naar de commissie stadsontwikkeling zal wor den gezonden. Reeds geruime tijd wordt er behoefte gevoeld aan een beknopte catalogus, tevens reproductie-album, van de ver zamelingen van het Frans Halsmuseum. Deze wens werd bij de behandeling van de begroting 1955 kenbaar gemaakt. Ook van de zijde der bezoekers van het museum bestaat grote vraag naar een populaire catalogus. De directeur van het museum heeft voorgesteld een in genaaide catalogus te doen vervaardi gen, met 148 pagina's, waarvan 52 pagi na's tekst en 96 pagina's illustraties. Teneinde de verkoopprijs van de ca talogus laag te houden 1,75 per exemplaar komt het de directeur ge wenst voor een oplage van 30.000 stuks aan te houden, t.w. 12000 in de Engelse, 8000 in de Duitse, 5000 in de Franse en 5000 in de Nederlandse taal. B. en W. van Haarlem zijn van oor deel, dat de catalogus voor het a.s. hoogseizoen gereed moet zijn. De raad wordt gevraagd hiervoor een som van 37.500.beschikbaar te stellen. De bazar, die volgende week van wege de V.V.H. in het Concertgebouw wordt gehouden, zal Dinsdagavond wor den geopend door de burgemeester van Haarlem. Vooraf zal de presidente van de V.V.H.mevrouw Cremers, een woord van welkom spreken. Advertentie LANGB VEERSlRAAffl 10 TEL*. 11493 Advertentie Terrein Wagenweg - ZATERDAG 23 APRIL Combineert Uw bezoek aan het Vuurwerk op de Wagenweg met een bezoek aan het CIRCUS. - Einde circusvoorstelling: 22.50. Aanvang vuurwerk: 23.00 uur. Het vorig jaar trad de Amsterdamse Postharmonie als gast bij Haarlems Postaal Mannenkoor op. Thans verleen den Amsterdamse postbeambten mede werking. daartoe uitgenodigd door hun. Haarlemse collega's, die koperen blaas instrumenten bespelen. Het program ma was wederom door het optreden van vocalisten en instrumentalisten zeer gevarieerd. Bovendien voerde een tamboeraorps taptoe's uit. waaruit bleek, dat met trommelspel niet alleen een grote verscheidenheid in rhythmische figuren, doch ook in dynamische scha keringen kan worden geboden. De ge lijkmatige overgangen in tempo en sterktegraden dwongen vooral eerbied af. Uit de aard der zaak zullen deze taptoe's beter tot hun recht komen in de openlucht dan in een zaal. Het for- te-spel werkt vanzelfsprekend op de duur op minder aangename wijze op de gehoorzenuwen. Het mannenkoor „Kunst naar Kracht" bracht onder leiding van zijn dirigent Nico van der Linden a cappella-num- mers ten gehore van Schubert en Die- penbrock. Bovendien de legende „De 12 Rovers" in de bewerking voor man nenkoor met baritonsolo van Imjalof en bekende opera-fragmenten van Wagner, Weber en Gounod. In de zang zonder begeleiding bewees het koor, tot in forte een homogeen ge heel te vormen, zijn taak goed te kun nen vervullen, zowel technisch als mu zikaal. Alleen lieten de dynamische overgangen iets te wensen over. Deze geschiedden niet steeds regelmatig, maar te plotseling. In de zang met be geleiding van piano klonk alles spon taner en geestdriftig (Soldatenkoor uit Faust) of wel gedragen en waardig (Pel grimskoor). Na deze geliefde opera-mu- ziek werd dirigent v. d. Linden harte lijk gehuldigd. Het fanfare-corps onder directie van J. Groot muntte uit in fraaie, afge ronde klank. Steeds werd er mooi genu anceerd gespeeld. Opvallend goed ver tolkte het corps Boedijn's „Partita Piccola", een niet omvangrijk, prak tisch en muzikaal geschreven werk. Na een zeer pompeuze openingsmars hoorde men een „Indra-ouverture", waarin wel de baritons, iets minder de melodie-instrumenten, een goed slui tende partij vormden. Tegen het slot muziek uit Cavalleria Rusticana, die evenals de opera-zang zeer in de geest van het publiek viel. O. K.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3