Terrasje op Grote Markt TWEE FLIEREFLUITERS IN HET PARADIJS Mendelcollege kampioen schoolvoetbal in Haarlem Katholiek Bevolkingsbureau in Haarlem 35 jaar 1 Tiende wandeltocht afstand van 25 km. over „Naar het volle leven" blijkt nog steeds favoriet Feestelijke Zaterdagavond in Haarlem Muziek, uit Den Bosch en vuurwerk aan de Wagenweg Pro Ecclesia voor mej. P. Brosi Hemel en hel in Vlaamse ogen „SABRINA' Kanttekeningen bij een sociaal spel, dat reeds meer dan honderd opvoeringen beleefde Geloof en Wetenschap genoot van: PAGINA 3 B. en W. stellen wijziging van drankverordening voor Vechtpartij met mes en tafelpoot Burgerlijke Stand Haarlem Vuurwerk List van politieman had succes IN- EN UITSTUIF. AVOND Feestavond voor katholieke jongeren St. Henricusschool winnaar in afdC Zweedse dame verliest portefeuille Eerlijkheid van bollen- kweker bracht haar weer op verhaal ZANDVOORT Belangstelling voor Ronde van Nederland ïilili BLOEMENDAALSE POLITIESPORTCLUB WASSERIJ DUYN MANGE LVV AS KANT EN KLAAR, binnen 4 dagen retour. TEGEN EEN BOOM GEBOTST Bestuurder overleden Jaarvergadering B.R.B. Ambtenaren in het voetbalstrijdperk Wilkes terug naar ons land Contract met Valencia is niet verlengd Odenthal voor twee weken geschorst Aangevoerd door de tambour-maitre Marcheerden Zaterdagavond tromme- Jaars en blazers van de Koninklijke Har monie 's-Hertogenbosch de Grote Harkt ®P om de Haarlemmers van frisse mars muziek te laten genieten. Tevoren hadden de gasten van het sta- riij af door -.afgeladen" straten gewan deld en in hun keurige uniformen, met op de pet een witte, vrolijk zwaaiende vederbos, de vaandels medegevoerd. Opgewekte rhythmische klanken, ver mengd met de wanklank van een politie motor, kondigden de komst van de Bos schenaren al van verre aan en toen om ongeveer half tien het korps de vrou welijke muzikanten in de voorste rijen zijn entrée maakte, waren de alom Vertegenwoordigde bloemenmeisjes de eersten om iedereen met een aardige attentie een gele bloemendecoratie te vereren. Na een korte pauze, waarin de Zui derlingen zich koesterden in een wei- Verdiende rust en de begroeting door de directeur van de stichting Haarlems "loei plaats vond, begon de taptoe. De roffelaars werden uiteraard door de geur der bloemen niet afgeleid en zij sloegen er krachtig en energiek op los. Wij publiceerden destijds, dat de di rectie van restaurant Brinkmann het Plan had opgevat om tafeltjes met pa rasols en stoelen te plaatsen op de vluchtheuvel achter het standbeeld van Daurens Coster op de Haarlemse Grote Harkt. De bedoeling is een terrasje in J? richten, dat speciaal voor vreemde- Pngen een attractie kan vormen. De directie heett thans een verzoek mgediend om een vergunning voor de verkoop van sterke drank op deze Plaats. Hiertoe moet echter de drank- Verordening in Haarlem worden gewij- 2lgd. Namelijk in die zin dat het ver strekken van sterke drank of van zwak- alcoholische dranken in het klein mag geschieden op dat gedeelte van de open bare weg, dat onmiddellijk grenst aan "et perceel, waarin zich het lokaal be vindt ten aanzien waarvan de vergun- Mng of het verlof is verleend. B. en W. stellen de raad voor de verordening in deze zin te wijzigen. Van een verhit vechtpartijtje is Za terdagavond de 48-jarige kraandrijver H. K. uit Haarlem het slachtoffer ge- Worden. Met een wond aan het hoofd is bij opgenomen in het Grote Gasthuis. De kraandrijver, die wat te veel had gedronken, kreeg het aan de stok met |ijn bovenbuurman, de 25-jarige chauf feur A. E. De ruzie liep zo hoog, dat de kraandrijver zijn buurman met een mes bedreigde. Uit noodweer rukte de chauffeur een poot uit de tafel en sloeg Hjn tegenstander daarmee krachtig op bet hoofd. Dat betekende het einde van ue vechtpartij. De kraandrijver, die een flinke hoofdwond had opgelopen, werd verbonden in het Grote Gasthuis en tiaar opgenomen ter observatie. .Geboren:: E. Elferink-van Konings hoven, z. J. C. Le Noble-van Vliet, z. Beugeling-Antonisse, z. S. van Vel- |en-Vollenga, z. S. Puster-Witte, z. M. r- W. van Welt-Hoogkamer, z. Chr.. J. H. Koper-van Lennep, d. E. Hazebroek- °Uthuis, d. Getrouwd: H. Grevers en E. Th. E. vbijerhoek. C. J. H. van Wees en J. schouten. Overleden: Th. Brouwer, 76 j., Maer- I®n van Heemskerkstraat. J. Meenen, j Schotersingel. P. Roos, 76 j., reidsevaart. D. Dankelman-Vroegh, 39 i-> Hazepaterslaan. Hun collega's lieten zich echter geens zins overstemmen en bliezen de num mers vol entrain en temno. Het machtige geheel demonstreerde een volledige har monie, die wij ook opmerkten bij de tap toe van verleden week door „Canita Tu ba". Naast de marsen hoorde men wat nationale volksmelodieën en was het Wilhelmus het afscheid. De duizendkoppige menigte had erva ren, dat een geperfectionneerd harmonie korps, zoals dat uit 's-Hertogenbosch, er een is, in de openlucht prachtige, schone muziek kan soelen, die zelfs de meest ongeïnteresseerde luisteraar uit zijn verveling haalt. Zondagavond arriveerden in Haar lem twee reporters van de BBC, John Lane en Wilfred Thomas. Zij vertoe ven een week in Nederland voor het verzorgen van reportages via de BBC. Natuurlijk was ook 'Haarlem in het programma opgenomen. Zondagavond dineerden zij in restaurant Brinkmann met de heer W. v. Willige, directeur van Haarlems Bloei, tijdens welk di ner zij werden verrast met een be zoek van enkele bloemenmeisjes. De attractie viel zeer in de smaak. Na het diner bezochten zij o.a. het Frans Hals Museum, waar zij hun indrukken op de band Vastlegden. 29 en 30 April en 1 Mei krijgt Haar lem bezoek van Maud Adlercreutz, redactrice van Aftenbladet te Stock holm, en van Gustav Boge, die voor de Svensk Filmindustrie een kleuren film van Haarlem gaat opnemen. De meeste mensen, die tot ongeveer tien uur naar de taptoe hadden geluis terd, bleven in de stad om het altijd bboeiende vuurwerk aan de Wagenweg mee te maken. De duizenden Haarlem mers, uitbundig en ongekend lawaaie rig,, begaven zich van de Grote Markt in grote groepen zingend naar het eve nement, dat om 11 uur begon. Lichtko- gels, als raketten wegschietend, sissen de figuren vormende knallende vuur pijlen en andere interessante dingen zag men de lucht ingaan en het enthousias me bij het publiek, waaronder veel mi litairen, was enorm. Na afloop zei bijna iedereen, dat het schouwspel knal was geweest en deze typering kwam wel met de werkelijkheid overeen. Het bezoek van vreemdelingen aan Haarlem gedurende het afgelopen keek- einde is wat tegengevallen. Zaterdag avond vervoegden zich aan het ver keersbureau aan het Stationsplein zegge en schrijve tien mensen, die inlichtin gen vroegen. De hotels zijn alle volge- raakt, maar de privé-overnachtings- adressen behoefden niet te worden aan gesproken. Zaterdag bezochten onge veer 800 mensen het Frans Halsmuseum, waarvan 75% buitenlanders. Duitsers, Fransen en Belgen domineerden onder de vreemdelingen. Zondag was het be zoek aan het museum ronduit slecht te noemen. Nog geen 400 mensen traden er binnen. Ook de marionettenvoorstel lingen genoten die dag weinig belang stelling. „Biencenido" in de Vleeshal was Zaterdagavond geheel gevuld met buitenlandse danslustigen. Het toezicht op de binnenkomende bezoekers was zeer streng. Hinderlijk was, dat een groep jeugdigen, die men niet voor en trée in aanmerking vond komen, voor de ingang bleven drommen, waardoor de animo onder degenen, die wel naar binnen zouden mogen, gedeeltelijk werd weggenomen. De vorige week Zondag deed een jon geman bij de politie aangifte van ver missing van zijn fiets. Zaterdagavond zag hij toevallig zijn rijwiel staan voor een café in Haarlem-Noord. Hij riep er een agent bij, die een kloek besluit nam, naar binnen stapte en bevel gaf om alle fietsen, die tegen de pui stonden, te verwijderen. Een 28-jarige man, die daarop de gestolen fiets wilde ver plaatsen, werd even apart genomen en bekende toen al spoedig het rijwiel te hebben gestolen. Hulde voor de vin dingrijke politieman! Een in- en uitstuifavond, zoals die Zondag in het Concertgebouw is gehou den, geeft moed voor de toekomst. Niet op de eerste plaats omdat het gebodene zo in de smaak viel of het amusement zo uitstekend was, maar omdat hon derden jonge katholieken uit Haarlem en omgeving bij voortreffelijke ontspan ning contact hebben gehad met elkaar, met vrienden en onbekenden. Op het programma stond cabaret, gevolgd door dansen. Het eerste was van goed gehalte. De organisatoren van de „In stuif" hadden niet geaarzeld, gerenom meerde artisten te arrangeren, die hun kwaliteiten in een bonte variatie van nummers aan de dag legden. De imita tor Klaas Koomen had veel succes. Zijn unieke repertoire, in snel tempo afge werkt, boeide en werd met langdurig applaus beloond. Mister Koki, een han delaar in muziekrariteiten, oogstte even eens waarderende bijval en verder wa ren confrencier Johnny Prins, Frans Rafall als Spaans danser, en Bep Mur ray in een populair zangnummer het handgeklap wel waard. Het bijzondere van deze avond was het Uitstuif-cachet. Dit is een jonge renreiscentrale, die zich uitermate ver dienstelijk maakt met het organiseren van buitenlandse reizen voor katholie ken van 18 tot 30 jaar. Zij probeert er een aantal te projecteren, waarvoor de interesse groot genoeg is om tot de uit voering over te gaan. De kosten zijn relatief gering en de animo in het ge hele land valt tot nog toe niet tegen. O.a. zullen trips van 10 dagen worden gemaakt, naar Tirol, Zwitserland en Lourdes. Deze mededelingen ontving men tussen het cabaret door en de geestdrift voor de „Uitstuif" was veel belovend. Om half twaalf werden de danslief hebbers - en dat waren er heel wat - in de gelegenheid gesteld, de benen te strekken, waarbij pittige muziek, zoals verwacht mocht worden, niet ontbrak. Het 24e schoolvoetbaltoumooi is weer ten einde. Na vele spannende en dikwijls technisch goede wedstrijden zijn ten slotte de triomphators naar voren ge komen, die Zaterdag hun laatste strijd leverden. Bijzonder prettig was het, dat de finale op het Haarlem-terrein door een groot aantal toeschouwers werd bij gewoond. Wij zagen weliswaar geen officiële autoriteiten, maar er waren toch sportminnende ouders en natuurlijk jeugdige enthousiasten. Het jonge Mendelcollege heeft in dit tournooi zijn aspiraties duidelijk kenbaar gemaakt. Nadat de collega's aan de Zijl- weg moesten buigen, ondervond het Lorentzlyceum in de beslissingskamp de kracht van de geel-groene voorhoede. Zes pure doelpunten, waarvan midvoor Duineveld er drie scoorde, drukte het productieve overwicht van het college uit. De „Lorentz"-spelers lieten er drie noteren. Aanvankelijk scheen de sterkte der beide ploegen niet belangrijk te ver schillen (rust 2—2)doch de directe, sim pele spelidee der Mendelliers, die tot aantrekkelijke, gevaarlijke constructies leidde, deed de tegenstander tenslotte capituleren. In afdeling B won de Bloemendaalse Hartenlustschool met 32 van de Be- drijfsschool N.S. Deze uitslag was zeker verrassend en voor het team, dat ver loor, een onverwachte streep door de rekening. De C-afdeling kreeg een Heemsteedse titelhouder: de St. Henricusschool. Met 5—1 zegevierde zij over de H.B.S. B 3. Een onaangename surprise voor de St. Bavoschool was haar wedstrijd tegen de Vondelschool in afdeling E. Gezien, de royale cijfers in de vorige ontmoetingen, meenden wij ook nu een gunstig resul taat te kunnen voorspellen. Het kwam Het Katholiek Bevolkingsbureau in Haarlem is een van die instellingen, wier werk steeds in stilte geschiedt. Maar gisteren stond het meer in de publieke belangstelling, toen het zeven de lustrum van het bureau werd ge vierd. 's Morgens werd in de Sint Jo- sephkerk aan de Jansstraat de hoog mis naar aanleiding van dit feest op gedragen door deken W. N. Zijlstra. De gezangen werden verzorgd door de Schola Cantorum onder leiding van Jan Laarveld. In zijn predicatie wees deken Zijlstra op de belangrijke functie, die het Ka tholiek Bevolkingsbureau vervult. Door een goede registratie van alle katho lieken is het nu in staat alle mogelijke inlichtingen te geven. Het werk vereist een grote nauwkeurigheid, want b.v. alle katholieken, die naar elders vertrekken of zich hier komen vestigen moeten ge noteerd worden. Dat stelt de geeste lijkheid en het leken-apostolaat in staat de nieuwe gezinnen te bezoeken en de eerste contacten te leggen. Dat Een roze engeltje dat op een glan zend nieuwe autoped haar pas in de hemelse hoven aangekomen ader begroet; majordomus van de hel, m de persoon van Alva, en een croo- *Jende barkeeper die af en toe kramp an het helse vuur hebben; de H. Pe- rus die loopt te mopperen en te zuch- jjd omdat er plotseling een dubbele Nicolaas en een dubbele H. Nicode- y Us in de hemel lopen lof te zingen; O, j Vrouw in een mooie hemelsblauwe Jurk, die dij Onze Lieve Heer een ov houdt voor twee plotseling «leden Vlaamse flierefluiters, die op arde meer aan een goed leven dan he? de eeuwigheid hebben gedacht V Ep, ZlJ voldoende om u een indruk te «Ven van inhoud en sfeer van Gaston ratU'>?s' "'rwee flierefluiters in het Pa té?.!3^ waarvan de Toneelgroep „Thea- de Zaterdag in de Stadsschouwburg stul_Première kwam geven. Dergelijke «en x1' die goedsmoeds het spel van Vlaams estamineeke verplaatsen de. 1161 en de hemel, worden ge- je uit dezelfde geest als „Het Kind- te- dezus in Vlaanderen", al is Mar kim een minder groot schrijver dan "mermans. Ze worden geboren uit beBr0Vertu'ging. dat Onze Lieve Heer Sep jPond monkelt, wanneer de men- e«Uw i ^ier' tiefde en goed eten de is jjV'gneid niet zo zwaar nemen; het voik '?ers zo n goed s3ag' dat Vlaamse Wen' mensen daar hebben vertrou- k\va Hen ze bedoelen het vast niet geest worden ook geboren uit de t°0tl 'die de onschuldige gemeenzame ter lndt, wanneer God, hemel en hel is £j.Prake komen; ons Noorderlingen kup® toon niet gegeven, maar wij hietter'^.dle kinderlijke gemeenzaamheid geest waarderen. Wanneer uit die hen ty?'en klijspelletje voortkomt, kun- d\v0np er misschien vooral met onge- SchrHyh Plezier naar kijken, omdat de r'eUs „r zic!ï in zeker opzicht vrij se- ais (1 "ecmt; hij presenteert het kalm heelu»5: bijdrage tot de moderne to- gehheid uur' en bij gebruikt de gele- Sages w °m een Paar geestdriftige pas- VehskraeuY te geven over het goede, le- Pieven* ge Vlaamse volk en om zijn Vhs tp tegen Alva en de Duitse bezet- J.'jh r< V_!en'. Enfin, Dante stuurt in Jdgen'Uf°ddelijke Komedie" sommige Met d<?n °°k beel diep de hel in 'do0; pen van een dichter zou het ,.Ukje O. L. Vrouw een prachtig k h- Maï? me eenvoud geworden v6!"e'kt i, ,ns .streeft ernaar, maar hij G'dwaph! met. Hij brengt o.a. een nfhteuv-- °P de been, waarvoor to?1» hii °hzent zich zouden scha- die p? geen kluchtige effec- r Warempel niet om liegen, en niemand zal Mieke Verstraete zwaar vallen, dat zij zich in haar regie daarbij heeft aangepast en er wat dat betreft geen doekjes om heeft gewonden. In diezelfde geest moet men er ook naar kijken en luisteren; dan kan men er z'n goedmoedige, onbevangen plezier aan beleven, en is het wel leuk om St. Petrus op een wolkje te zien zitten en hem met St. Michael te horen overleg gen, wat zij met die twee flierefluiters aan moeten. De leden van de toneelgroep „Thea ter" schenen er zelf ook plezier in te hebben. Tot karakterwerk komt het natuurlijk niet, de verschillende typen werden fris en knap in de verf gezet door Kees Brusse en Joh. Walhain, Mieke Verstraete als de waardin, Rob. de Vries als de barkeeper, Ger. Hart kamp als St. Petrus, en dat allemaal in een vreselijk aardig decor van Wim Vesseur en met een paar simpele lied jes, waarvoor Cor Lemaire zijn mede werking verleende. Neen, het is geen deftig toneel met een hoofdletter, maar wat zou men zich schamen om de erkenning, dat men er zich mede geamuseerd heeft? De zaal wilde er Zaterdagavond wel aan, zoals dat heet. Hk. A. Mevr. Brinkman speldt mej. Brose het gouden ere-kruis op. het Bureau in een grote behoefte voor ziet. moge wel blijken uit het feit, dat het vorig jaar 16119 opgaven werden verstrekt betreffende katholieken in Haarlem, Heemstede, Spaarndam en Bloemendaal. Aan het Wit Gele Kruis alleen al werden daarnaast 5000 opga ven verstrekt. De deken herinnerde er aan, hoe het werk in 1920 bescheiden werd begon nen en dat men nu het grootste res pect moet hebben voor de mensen, die dit belangrijke werk zovele jaren heb ben gedaan. De deken noemde dat een prachtig voorbeeld van apostolische ac tiviteit. Na de hoogmis heeft de deken het bestuur en de leden van het bureau in de pastorie ontvangen. Hij prees daarbij de bijzonder prettige geest, die er op het bureau heerst en waardoor het werk zo goed kan worden ver richt. In dank herdacht de deken de heer J. Brinkman, die de oprichter en de eerste leider van het bureau is ge weest. In die dank betrok hij de leden, die nu meer dan dertig jaar aan het bureau verbonden zijn, t.w. mevrouw A. M. Brinkman-Lagerberg, mej. P. Brosi, mej. T. v. d. Haak en de heer H. Lips. Zij ontvingen allen een boek werk ten geschenke. Daarop deed de deken mededeling van het feit, dat Z.H. Paus mej. Brosi onderscheiden had met het gouden ere-kruis „Pro Ecclesia et Pontifice". Deze mededeling werd met applaus ont vangen en mevrouw Brinkman speldde de onderscheidene het erekruis op. De heer Lips sprak vervolgens en hij bedankte de deken voor diens belang stelling en medeleven. Mej. Brosi sprak een dankwoord voor de haar verleende onderscheiding. Zaterdagavond vervoegde zich bij de politie een 46-jarige Zweed, die vertel de, dat zijn tante erg overstuur was, omdat zij een portefeuille had verloren, waarin een bedrag zat geborgen van ongeveer f 140. Toevallig had zich des middags een Hillegomse bollenkweker gemeld, die mededeelde op de Grote Markt een portefeuille gevonden te hebben, welke blijkens adresaanduidin gen aan een Zweed toebehoorde. De po litie nam daarop de Zweed mee naar Hillegom, waar bleek, dat de porte feuille inderdaad eigendom was van de Zweedse dame. De Zweden zijn nu vol lof over de eerlijkheid van de Neder landers. CINEMA PALACE: „Paniek in het circus", 18 j. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: „Van meisje tot vrouw", 18 j. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur; Di. av. één voorst, om 8 uur. LIDO: „Magnificent Obsession", 14 1. Tij den: 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. LLXOR: „De baas in huis a. 1. Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. MINERVA: Ma.: „Zwijgen is goud". 8.15 u. REMBRANDT: „De misstap van een moe der". 18 j. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ROXY„Kindeen der liefde", 18 j. Wo. middag „2x2= 2", a. 1. Tijden: 2.30 en 8 uur. STUDIO; „Magnificent Obsession", 14 j. Tij den: 2, 6.45 en 9.15 uur. 11 echter geheel anders uit. Zelfs een kleine nederlaag was voor de jongens uit Haarlem-Noord niet weggelegd. Het werd 71; een prachtige slotprestatie van de St. Henricusscholieren. In dezelfde afdeling eindigde de Jaco- baschool als nummer 1 in de verliezers ronde. De blauwhemden verloren hun eerste duel in het Paastournooi, waar door de weg naar een erekampioenschap werd afgesloten. De troostprijs was niet temin een eenvoudig te behalen titel. Het reserve-elftal van de 2e Centrale school heeft er dit jaar geen gras over laten groeien. Voor de vierde maal sleepte zij de beker in de wacht. De uitslagen van de laatste dag lui den: Afd. A: Lorentzlyceum IMendel college I 3—6; afd. B: Bedrijfsschool N.S. Hartenlustschool 1 23; afd. C: HBS B 3St. Henricusschool 1 15; afd. D: I,. de Colignyschool2de Centr. school 2 2—6. Verliezersafdeling: Kon. Emmaschool 1—Mendelcollege 4 04; afd. E: St. Bavo school (Eemstr.)Vondelschool 17. Om de 3e prijs: BornwaterschoolP. H. v. d. Leyschool 21. Verliezersafdeling: JacobaschoolPr. Margrietschool 31. De Toneelgroep „Theater", welke niet de minst graag geziene gast is in onze Stadsschouwburg, speelde Zondagmiddag „Sabrina" voor de leden van Geloof en Wetenschap. Een volle schouwburg kon constate ren, dat er een ontwapenende charme ligt in het gemak, waarmede in dit soort blijspelen alle problemen wor den opgelost. Ze worden eigenlijk niet opgelost, de schrijver maakt er gewoon een einde aan en als de col lars de liefde van het arme meisje in de weg staan, laat de schrijver via een handig verhaaltje de dollars ook naar haar komen. En met het zelfde gemak, zonder gewichtige cri- tische beschouwingen, accepteren wij de oplossing; het is romantiek, zij het rinkelende romantiek wegens de dol lars, en zo'n roze gekleurd, gezellig geval neemt iedereen maar wat graag voor lief. Het langdurige, erkentelijke ap plaus en de bloemen voor de actrices vertolkten de plezierige stemming, waarin G. en W. het genoeglijke en charmante stuk romantiek had ont vangen. „Theater" heeft voor het blij spel een sterke bezetting gevonden, die het stuk speelt in een prettige, nu en dan licht ironisch aangezette toon, met een lieve, in de echte mo derne sprookjessfeer gehouden Asse poes van Lies Franken, een gezellig- nuchtere Hetty Beck en Ko Arnoldi, een in de goede plooi gehouden chauffeur van Jo Sternheim, een los jesweg, maar zeer knap gespeelde sprookjesprins van Kees Brusse. De regie van Ko Arnoldi houdt de voor stelling in de luchtige, vanzelfspre kende sfeer, welke het stuk vraagt en waarin het ook door de zaal kenne lijk voldaan werd geaccepteerd. Zandvoort heeft Zaterdag en Zondag morgen in het teken gestaan van de Ronde van Nederland. Honderden be langstellenden hadden zich Zaterdag middag opgesteld binnen en bui ten het auto-circuit om de aankomst van de ploegen gade te slaan die de tijd rit van Woerden af hadden afgelegd. Groot gejuich steeg op, toen bekend werd dat de ploeg van Schulte de tijd rit had gewonnen. „Touring Zandvoort" had voor de winnaars een attractie be reid: vier dames in het oude Zandvoort- se costuum en vier jonge dames in het nieuwe Zandvoortse costuum zouden de winnende ploeg een bloemenhulde aan bieden. De koude Noordenwind maakte het voor de renners bijkans onmogelijk om op het circuit de uitslag af te wach ten. Vandaar dat de hulde ten slotte ten deel viel aan de laatstbinnenkomen- de ploeg, die van Wim van Est. In het dorp was 's avonds de feest verlichting ontstoken. De publieke be langstelling concentreerde zich op het terrein bij de Watertoren, waar de re clame-caravan tond opgesteld welke het publiek allerlei attracties bood. Zondagmorgen werden de officials van de Ronde door het gemeentebe stuur officieel in hotel „Bouwes" ont vangen. Omstreeks 7 uur had zich een duizend koppige menigte opgesteld om het ver trek van de renners bij te wonen. •v Het schoolvoetbaltoumooi in Haarlem is in afdeling A gewonnen door het Mendelcollege. De finale op het Haarlem-terrein werd met 63 gewonnen. Op de foto: het kranige Mendel-elftal. Zaterdagmiddag heeft voor de tiende maal de Politie Sportclub Bloemendaal, aangesloten bij de Nederlandse Politie Sportbond en bij de afdeling Noord- Holland van de Nederlandse Wandel sportbond, in Bloemendaal en omgeving een wandeltocht gehouden over een af stand van vijfentwintig kilometer. Het parcours leidde over de binnenwegen van Bloemendaal naar Overveen, waar langs de Zeeweg werd gewandeld en ter hoogte van de Tetterodewge het particulier duinterrein zuidelijk van de Zeeweg werd ingegaan. Van hier leidde de weg naar het gemeentelijk duinmeer, beter bekend als „het meer tje van wethouder Van Geluk" en ver volgens langs de kop Zeeweg naar de Kennemerduinen, Parnassia en het toegangshek bü het Bloemendaalse Kopje. Na de rust leidde het parcours door Bloemendaals Openluchttheater en door het park Duin en Daal. Het aantal deel nemers op dit parcours was 526 tegen 786 in hetjubileumjaar 1954, toen PSCB, een kwart eeuw bestond. In 1953 waren er ook ruim vijfhonderd deelnemers. Voor het eerst werd dit jaar aan jeug dige wandelaars de gelegenheid gebo den om een wandeltocht te maken over een afstand van tien kilometer. Dit par cours leidde bijna geheel door het ge bied van het Nationaal Park De Ken nemerduinen, waar de jeugd reeds eer bied voor de natuur kon worden bijge bracht, voor zover zij in groepsver band wandelden. Het aantal deelne mers op de tien kilometer bedroeg 256 meisjes en jongens. Het geschenk, voor het volbrengen van de tocht, was een kop, met inscrip tie en een schotel. De groepsprijzen be stonden uit medailles. De eerste hulpverlening was in han den van een zevental leden van de Bloemendaalse reddingsbrigade. In de Kennemerduinen werden drie huilende jongetjes uit Bloemendaal aangetrof fen, die „zo maar" achter militairen waren aangehold. De brigadeleden brachten de jeugdige wandelaars thuis. Het bestuur van de Politie Sportclub Bloemendaal stelde voor de beste groe pen extra prijzen beschikbaar in de vorm van lauwertakjes en kransen. De jury bestond uit de heren J. Voerman, ere-voorzitter van PSCB en hoofdin specteur-korpschef van het Bloemen daalse politiekorps, A. Blom, penning meester van de afdeling Noord Holland van de Nederlandse Wandelsportbond en J. Janbroers, official van de N.W.B. Zij hadden zeer zeker geen gemakke lijke taak en namen hun beslissing met soms een verschil van een halve punt. PRIJZEN Jeugdgroepen: (zeven groepen beoor deeld): 1. Bosvolkje, Haarlem, 36 p.; 2. De Jonge Tippelaars, Haarlem, 35 p.; 3. St. Agnesgroep van de Ned. Gidsen- beweging (padvinders), 33 p. Burgergroepen(zeven groepen be- Aavert entte MSTKKD AM SEVAART 20 TEL. 11Q53 Zondagavond gaf „Alberdingk Thijm" in St. Bavo een voorstelling van Henk Assmann's „Naar het volle leven" voor de K.A.B. kring West, welke voorstel ling wel enkele kanttekeningen recht vaardigt, vooral omdat het een spre kend voorbeeld is van de belangrijke sociale taak, welke het amateurtoneel kan vervullen. Wanneer men een uit zondering maakt voor een zeker genre kluchten, die veel amateurs en een groot publiek nog steeds sterk blijken aan te spreken, gebeurt het niet zo vaak, dat een oorspronkelijk Neder lands stuk voor amateurs, zoals in dit geval, meer dan honderd voorstellin gen haalt. Bij „Naar het volle leven" spreekt dit succes nog duidelijker, om dat sommige factoren tamelijk ongun stig lagen; het is immers een propa gandastuk waarbij altijd het gevaar loert, dat de goede bedoeling over heerst en men de rest voor lief moet nemen. Kort na de oorlog werd het geschreven door Hk. Amann op ver zoek van wijlen de heer F. Louman, die een stuk voor en over blinden verlang de, een stuk dat een duidelijk en vooral boeiend beeld zou geven van het ge voelsleven der blinden, hun sociale positie, hun verlangens en grieven o.a. ten opzichte van de Leerplicht voor blinden. Uiteenzettingen en propagandis tische passages waren dus onvermijde lijk; toen het stuk na enkele voorstel lingen het gewenste tempo kreeg van „Alb. Thijm", die het onder regie van wijlen Herman Moerkerk ten doop hield, bleken deze passages het succes echter niet in de weg te staan. Inte gendeel, bij talloze voorstellingen in N. Holland maar ook in Den Bosch, Maas tricht, Leiden, Grave en elders, onder vonden de organisatoren meermalen, dat het stuk diepe indruk maakte. Alb. Thijm bezette het met geroutineerde krachten die een levendige voorstelling garandeerden; binnen een jara na de premiere werd de vijftigste voorstel ling gegeven. En daarbij is het niet gebleven; het werd ten bate van de R.K. Blindenbond „St. Odilia" door ver schillende verenigingen gespeeld, al leen „Alb. Thijm" heeft er meer dan honderd voorstellingen van gegeven. Na de voorstelling van Zondagavond verwondert ons dit niet. Assmann heeft zijn opdracht uitgevoerd in een dank baar speelstuk met een soepel geschre ven dialoog en een aantal figuren, die goed toneel maken; ernst en humor krij gen hun deel, de romantiek komt ruim aan haar trekken. Zoals na de premiè re in een bespreking werd opgemerkt, is het geschreven in een hartelijk-men- selijke toon, met eerlijk sentiment, dat geen sentimentaliteit wordt. Dat het stuk zijn waarde niet alleen aan de propaganda ontleent, blijkt o.a. uit het feit dat „Alb. Thijm" het ook in vrije voorstellingen heeft gespeeld, bui ten verband van „St. Odilia" dus; enke le jaren geleden behaalde de Rederij kerskamer er op een concours een twee de prijs mede. De wens van opdrachtgever en schrij ver zal dus wel in vervulling zijn gegaan; de wens namelijk, het publiek op boeien de wijze inzicht te geven in de gedach- tenwereld van de blinden, hun leven en streven en alleszins gerechtvaardigde verlangens. oordeeld): 1. PTT, Haarlem, 69 pnt.2. Door Weer en Wind, Amsterdam, 68 pnt.; 3. Wandelsportvereniging OVA (Onspanning Voor Allen), van het Prov. Ziekenhuis, Bakkum, 66 pnt. (Niet in de prijzen vielen uit deze omgeving de groepen van de speeltuinvereniging Vondelkwartier, Johez, beide Haarlem, en de Bloemendaalse Reddingbrigade). Militaire groepen: (vier groepen be oordeeld): 1. Reg. Verbindingstroepen, Utrecht, 68pnt.; 2. Milva, Juliana- kamp Kijkduin, 67ij pnt. De groep Ko ninklijke Marine van het hospitaal te Overveen, die vorig jaar de eerste prijs behaalde, viel buiten de prijzen. De groep nam met 67 pnt. de derde plaats in. Politiegroepen: (vijf groepen beoor deeld) 1 Vrijwillige Politie, Amster dam, 70 pnt.; 2. Reserve Politie, Haar lem, 69ff, pnt. De jury kende de buiten mededinging meelopende groep van de politie Bloemendaal 71 punten toe. In totaal namen er 32 groepen deel, waarvan er 23 voor beoordeling in aan merking kwamen. De extra prijzen werden na afloop uitgereikt door de heer H. L. A. van de Pavert, voorzitter van de Politie Sportclub Bloemendaal. Vannacht om half vier had op de Vogelenzangseweg te Bloemendaal een auto-ongeluk plaats, dat aan de 23- jarige Hillegommer M. J. Visser het leven heeft gekost. De man reed in een personenauto naar Aerdenhout, toen hij plotseling tegen een boom aan de rechterkant van de weg bot ste. Een naast hem zittende dame werd licht gewond. De heer Visser overleed tijdens het transport naar het Marinehospitaal te Overveen. De auto werd aan de voorzijde geheel vernield. De politie tast omtrent de oorzaak van het ongeluk in het duis ter. In hotel Roozendaal in Overveen heeft de Bloemendaalse Reddingsbrigade onder voorzitterschap van de heer J. G. de Vries, de algemene voorjaarsvergadering gehou den, die zeer druk bezocht was. De drie bestuursleden, die aan de beurt waren om af te treden, werden herkozen; het waren mevrouw F. Jansende Jager en de heren G. J. de Boer en L. A. Ophuyzen. In de Technische Commissie bleek slechts één vacature te zijn in plaats van twee, daar de huidige secretaris, de heer H. Tollenaar, wel voor het secretariaat van de T. C., maar niet voor de commissie zelf had be dankt. In de plaats van de heer G. J. Ne der Helman werd de heer H. R. Vos ge kozen met 25 van de 42 stemmen. Na de 'mededeling, dat het winterseizoen in Stoop's Bad op Zondag 1 Mei zal worden besloten met de traditionele onderlinge wed strijden, werd gesproken over het komende seizoen op het Bloemendaalse strand ten noorden van de kop Zeeweg. De reddings brigade zal de stranddienst behulpzaam zijn tijdens weekeinden ter beveiliging van ba ders en zwemmers: Zondag 15 Mei wordt begonnen tot midden September. De hulppost zal begin Mei door de dienst van Publieke Werken van de gemeente Bloemendaal worden opgebouwd. De hulp post krijgt weer een telefoonverbinding met de politiepost op de kop Zeeweg. Voor de beveiliging van de strandbezoekers zullen een aantal stokken met grijptouwen langs het strand worden geplaatst. Vervolgens werden op de ledenvergade ring de verschillende verslagen uitgebracht. Dokter C. Eenhoorn deed dit als medisch leider van de E.H.B.O.-cursus; de heer G. J. de Boer constateerde een heel klein ba tig saldo in de kas, die hij als penning meester beheert, en de heer S. M. Renaud had als secretaris in zijn jaarverslag mel ding gemaakt van een teruggang van het aantal leden van 79 naar 76 op 31 Decem ber 1954. De Bloemendaalse ambtenaren van de gemeentesecretarie zijn hun zomer- voetbalprogramma de vorige week be gonnen met een gelijk gespeelde wed strijd (5—5) tegen een team, samenge steld uit employé's van de tekenkamer van de PTT in Haarlem. Zij speelden een tweede wedstrijd tegen een elftal van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noor i-I"olland. Deze wedstrijd werd door de ambtenaren van de ge meente Bloemendaal gewonnen met 7—5, na de achterstand van 53 bij de rust. W. Zijlstra, (dienst Publieke Wer ken), scoorde drie maal, J. Popma, (ge meente-secretarie), twee maal, en H. Bakker (gcm. secretarie) en Van Me- demblik (gas en waterleidingbedrijf) elk een maal. Vrijdagavond a.s. (om zes uur op het sportterrein aan de Zeeweg) wordt waarschijnlijk een wedstrijd tegen per soneel van de Inspectie van de PTR uit Haarlem gespeeld. Naar verluidt heeft Valencia het contract met Wilkes niet verlengd. Dit betekent dat hij in Nederland weer mag uitkomen.. Voor welke vereniging zulks ral zij 9, is nog niet beslist Odenthal, die momenteel voor Sport club Enschede uitkomt, is door de K. N. V. B„ wegens zijn houding in de ontmoeting D. F. C.Enschede, voor twee wedstrijden geschorst.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3