Faröer-bewoners dreigen met een algemene staking Gemeenteraad van Klaksvik verzoekt opnieuw over de arts te onderhandelen VIER DODEN Eerste kersen! Kleding van zuster vatte vlam Blijde incomste in de hoofdstad, een feest van klank en kleuren Hartelijke ontvangst op het Centraal Station Atoom vredesschip Politburo zonder Tsjechische premier LENSTRA naar Sportclub Enschede „Met de vinger aan de trekker Politieboot is voor anker gegaan Alleen rechtvaardig accoord Schaap Zondag niet in Nederlands elftal Verkeer eist Het weer Ruggesteun voor kleine ondernemers Uur kon niet tijdig worden gedoofd Fantastisch plan van Eisenhower met permanente expositie langs havens van de wereld ö'§^atuur te koop Schatkamers van de Imam gaan open Herinnering aan vóór 10 jaar ^NSDAC 26 APRIL 1955 o 79ste JAARGANG No. 26280 Last van gekneusde rib 6 cent per stuk BARïtUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LED. DAMES/HERENJASSEN Italiaanse presidents verkiezing op T.V. In Jemen Op de Dam MM de iahs, -doen" maar van v"eede n^el onSeveer 1 tla„ t->rerr,il .s komt de hii Sr.. Nasser var De begroeting op het Centraal Station. rende koning der Zweden nam het ge juich geen einde. Slechts even ver zwakte het toen de vorstelijke bezoe kers in het Paleis waren verdwenen, maar reeds enkele minuten later zwaaiden de glazen deuren van het bal- con open voor de begroeting van de hoge gasten. De Kon. Militaire Kapel zette forse marsmuziek in, Koning Gustaaf salueerde, Koningin Louise wuifde met de hand en gaf een bij zondere groet aan haar landgenoten, die met vele Zweedse vlaggetjes dui delijk hun aanwezigheid tussen de dui zenden toeschouwers demonstreerden. De zon brak juist op dit moment door en voor de vele aanwezigen, die de steun van de bevriende Zweden in moeilijke tijden nog indachtig waren, scheen deze beloftevolle lentedag een herhaling van de gebeurtenissen tien jaren geleden, toen uit het Noorden de eerste tekenen van betere dagen kwa men. Kranslegging Om half twaalf openden de deuren van het Paleis zich weer voor de eer ste officiële daad van koning Gustaaf bij zijn bezoek aan ons land: een eer betoon aan de gevallenen in oorlog en verzet. Vergezeld door zijn gevolg en hoge vertegenwoordigers van de Neder landse strijdkrachten begaf Koning Gustaaf zich te voet door een ere haag van de Kon. Marine in ceremo nieel tenue naar het voorlopige Natio nale Monument in het Damplantsoen. Een peleton Binnenlandse Strijdkrach ten onder commando van de heer Th. Kok had de erewacht bij het monu ment betrokken. Bij de ingang van het plantsoen werd Koning Gustaaf ont vangen door de minister-president, dr. W. Drees en door hoge militaire en burgerlijke autoriteiten. Vergezeld door de minister-president en de Zweedse gezant, de heer S. W. Dahlman, schreed de Koning naar de voet van het monument, waar hij een grote krans als symbool van de eerbied van zijn volk voor de Neder landse gevallenen, neerlegde. Doodse stilte daalde over de grote volksmenig te toen de minuut stilte in acht werd genomen. 'Wijdingsvol weerklonk daar na de koraalmuziek, welke werd ge speeld door de Muziekkapel van de Am sterdamse Politie. Begeleid door de aanwezige autori teiten keerde Koning Gustaaf vervol gens weer naar het Paleis terug, waar in de Troonzaal het noenmaal werd ge bruikt. Radio-Praag heeft de nieuwe samen stelling van het politieke bureau van de Slowaakse communistische partij be kend gemaakt. De premier, Siroky, en Zupka, lei der van de vakbond, zijn niet herko zen, „daar hun werkzaamheden het niet toelaten, dat zij zich in voldoende mate aan het werk van het politieke bureau wijden". Het politieke bureau heeft negen leden en twee toegevoegde leden. Het secretariaat van de communistische partij van Slowakije bestaat uit Baci- lek, David, Kriz en Michaiizka. Siroky is in 1903 in Slowakije gebo ren. (AFP-UP) Abe Lenstra, de bekende Heeren veen-speler, zal naar Enschede ver trekken. In de textielstad zal hij een eigen zaak in sportartikelen beginnen. Hij heeft de vertegenwoordiging van enkele fabrieken gekregen. Lenstra heeft inmiddels overschrijving aange vraagd naar Sportclub Enschede. De gemeenteraad van het dorpje Klaksvik op het eiland Boruoe van de Faröergroep heeft de autonome autori teiten van de eilandenreeks verzocht om nieuwe onderhandelingen over de gespannen toestand, welke ontstaan is door het ontslag van de dokter van Klaksvik, dr. Olav Halvorsen. De au toriteiten hebben het voorstel aanvaard en de besprekingen zouden vandaag beginnen. De boot met 130 man poli- tietroepen zal in de Skaalfjord blijven liggen, vlak by het administratieve cen trum van de Faröer-eilanden, Thors- havn. Di bevolking van de Faröer- eilanden heeft gedreigd met 'n algeme ne staking, indien de Deense politie mannen voet aan land zetten op Bornoe. De gemeenteraad van Klaksvik heeft om nieuwe onderhandelingen verzocht op verzoek van de beide Faröer-ver- tegenwoordigers in het Deense parle ment, Johan Poulsen van de Uniepar tij en de socialist Peter Mohr Dam. De dokter werd in April 1953 ontsla gen als geneesheer-directeur van het plaatselijk ziekenhuis in Klaksvik, maar de bevolking wilde hem niet laten gaan. Twee jaar lang zijn er onderhandelin gen gevoerd, maar zonder resultaat. Toen verleden week een politie-autori- teit de nieuwe dokter naar Bornoe bracht, werden beide mannen naar hun schip teruggejaagd en werden de tros sen doorgesneden. De havenmeester van Klaksvik, Fi- scher-Heinesen, die de actie voor het behoud van de arts leidt, heeft ver klaard, dat de Klaksvikkers alleen met een rechtvaardig accoord genoegen zul len nemen. De bevolking zou ,,met de vinger aan de trekker" het resultaat der besprekingen afwachten. Inderdaad bezitten de meeste mannen op Bornoe vuurwapens. De haven zal in geval van nood met vissersschepen geblokkeerd worden en de bevolking heeft een la ding dynamiet klaar liggen voor het ge val de politieboot toch naar Bornoe komt. De vrouwen en kinderen zouden naar andere eilanden worden overge bracht. Er heerst op de Faröereilanden nogal wat ontevredenheid over het feit, dat Denemarken onmiddellijk een schip vol politiemannen heeft gestuurd. De anti- Deense gevoelens nemen hand over hand toe, waarvan dankbaar gebruik wordt gemaakt door de Onafhankelijk heidspartij. Een schip met Britse jour nalisten kreeg van de plaatselijke be volking geen gelegenheid om te lan den. De bevolking wenst geen publici teit. Intussen kruist ook het Deense fregat „Holger Danske" in de buurt van de Faröer-eilanden, teneinde zo nodig de politie te hulp te kunnen ko men. (Reuter—AFP—UP) Wij kunnen thans een verdienstelijke poging begroeten, die tot doel heeft de kleine, zelfstandige ondernemers enige ruggesteun te geven in hun moeiiyke strijd om het bestaan. Terwijl overal nieuwe woonwijken, aan steden gelijk, blijven verrijzen, worden de beste ver kooppunten daarin veelal door kapitaal krachtige grootbedrijven bemachtigd, zodat de middenstandszaken in de regel geen kans krijgen zich daar te vesti gen. De eigenaars van nieuwe bedrijfs panden geven namelijk de voorkeur aan grootwinkelbedrijven, coöperaties enz., die de hoge huurprijzen met min der bezwaar kunnen opbrengen dan de zelfstandige winkelier. In dergelijke panden moeten zo aanzienlijke bedra gen worden geïnvesteerd, dat er nage noeg geen middenstander te vinden is, in staat om zelf een bedrijfspand te laten bouwen of te kopen. Hier wreekt zich de fiscale politiek der laatste ja ren, waardoor het voor de middenstan ders, zo wel jong als oud, onmogelijk werd gemaakt door sparen de zeer aanzienlijke bedragen bijeen te brengen, die boven het normale hypothecair cre- diet nodig zijn voor de aankoop en de inrichting van een nieuw bedrijfspand. Het is niet te ontkennen, dat als ge volg van deze ontwikkeling een ver schuiving heeft plaats gehad van de middenstand naar andere bedrijfsvor men, welke verschuiving in sociaal op zicht haar nadelen heeft in de ogen van wie als wij in de zelfstandige ondernemers de ruggegraat van onze samenleving zien. Na langdurig beraad kwam de rege ring tot de conclusie, dat hier de „hel pende hand" moet worden geboden door uitbreiding van het van Rijkswege ge- ga randeerde middensta ndseredietwezen met twee nieuwe credietvormen. Hy pothecaire credieten, waarvoor de Staat tot vijftig percent garant blijft, zullen middenstanders in staat moeten stellen nieuwe bedrijfspanden te laten bouwen of te kopen,-zonder daarbij op tè zware lasten te komen. Daarnaast worden on der honderd-percents Staatsgarantie in- richtingscredieten verstrekt, met behulp waarvan middenstanders nieuwe be drijfspanden zullen kunnen inrichten. Wij vrezen echter dat in de practijk de maxima, die voor deze credietverle- ning zijn gesteld, het welslagen van de opzet in de weg zullen staan. Voor de aanschaffing van een nieuw bedrijfs pand wordt (op basis van 85 percent) geen hoger hypothecair crediet dan f 40.000 verkrijgbaar gesteld. Het in- richtingscrediet zal evenmin de f 40.000 mogen overschrijden, waarmede dan naast de afwerking van de bedrijfs ruimte, de bedrijfsuitrusting zelve, ook de uitstaande vorderingen en eventueel huurgarantie alsmede voorraden zullen moeten worden gefinancierd. De bedra gen dezer maxima zijn niet daverend en zullen bij de huidige prijsverhoudin gen waarschijnlijk ontoereikend blijken. In de regel zijn belanghebbenden nu eenmaal niet in staat, meer dan een bescheiden bedrag aan eigen of op lan ge termijn van derden geleende gelden in de zaak te investeren. Bijzondere vermelding verdient, dat niet alleen middenstandswinkelbedrij ven van de nieuwe credietregelingen mogen profiteren. Ook de kleine en middelgrote industriële bedrijven, gros- sierderijen, ambachtsbedrijven, ver- voerondernemingen, horecabedryven, ja zelfs beoefenaren van vrije beroepen komen daarvoor in aanmerking. Eng hartig mag men de opzet dus niet noe men. Hij is bedoeld als voltooiing van het stelsel van middenstandscredieten. Middenstanders zijn individualisten bij uitnemendheid. Alleen in uitzonde ringsgevallen accepteren zij de facili teiten, die de Staat hun door crediet- verlening bieden wil om de moeiiykhe- den op te vangen, waarin zij door het fiscale- en prijsbeleid zün geraakt. Een houding, die minder door rancune dan door onafhankelijkheidszin is geïnspi reerd en veel soepelheid vergt bij de toepassing van het systeem, dat thans zyn „perfectie" tegemoet gaat. De ongeregeldheden op de Faröer-eilanden verband houdend met de dok terswisseling in het plaatsje Klaksvik nemen de allures aan van een strijd, zoals wij die kennen uit sommige Engelse films, zij het dan ook, dat het hier „menens" is. Van een schip met Deense autoriteiten, dat aan de kade te Klaksvik meerde, werden de meertouwen doorgesneaen. Up deze telefoto ziet u enkele mannen van Klaksvik trachten de valreep te bemachtigen. (Van onze correspondent) Aanvoerder Schaap van 't Gooi zal Zondag niet meespelen in het Neder lands voetbalelftal, dat dan tegen Ier land zal spelen. De Hilversummer heeft namelijk een gekneusde rib opgelo pen tydens de wedstryd van 't Gooi tegen de Kennemers. Zijn ribvlies is beschadigd en na een uitgebreid onder zoek hebben de doktoren hem geadvi seerd Zondag niet mee te spelen. Schaap zal dat advies opvolgen, omdat hy by het lopen last heeft van de bles- Maandag heeft het verkeer op de weg vier doden geëist. In Amsterdam is de tienjarige jongen C. V. op de Kattenbur gerkade onder de wielen van een aan hangwagen terecht gekomen, waardoor hij op slag gedood werd. De jongen was op de stang tussen de trekker en de aan hangwagen geklommen en is daar bij het rijden van afgevallen. In de kom van het dorp Wehe (Gr.) is de vijftigjarige mevr. D. Faber uit Ui- rum met haar bromfiets in botsing ge komen met een auto. De vrouw sloeg te gen de grond en werd zodanig gewond dat ze enige tijd nadien is overleden. De zevenjarige Jan Wiegers uit Naai den is even buiten de vesting met zijn autoped aangereden door een auto. De jongen was vrijwel op slag dood. Onder Sint Oedenrode is een auto, be stuurd door de achttienjarige Jan Swin- kels, geslipt by het nemen van een bocht. De wagen schoot in volle vaart tegen een boom. De bestuurder raakte bekneld en overleed ter plaatse. Naast hem zat zijn zestien-jarige neef Kees Swinkels Deze werd zwaar gewond en is in zorg wekkende toestand opgenomen. Het proefstation te Naaldwijk heeft Maandag aan de fruit- en groentenvei- ling Naaldwijk de eerste kersen aange voerd. De vruchten brachten vijf tot zes cent per stuk op. Advertentie (tot Woensdagavond) Over het algemeen veel bewolking met enige regen of motregen en in de vroege ochtend plaatselijk mist. Overwegend matige wind tussen Zuid en West. Betrekkeiyk zacht weer. Zon: 5.3219.58. Maan 9.191.05. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM lelefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 °|jkant. Beverwijk: Breestraat 171, tet. 4790 Okantoor en Red. Dmuiden: Leeuweriklaan 50 Telefoon 5790 lrectie: J. J. VV, Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. DANKBAAR NEDERLAND BEGROET VORSTENPAAR VAN ZWEDEN In het R.K. ziekenhuis „De Cornelia- lchting" te Zierikzee heeft zich tijdens Weekend een ernstig ongeval voor- aan, waarbij een verpleegster-reli- fleuze levensgevaarlijk is gewond. Tij- ehs werkzaamheden heeft de kleding ^a" een zuster vlam gevat. Het gelukte 6 °nistanders niet het vuur tijdig te °ven, waardoor ernstige brandwonden iri ontstaan. De toestand van de zuster Zorgwekkend. v*" het kader van de Eurovisie zal de doLj andse Televisie-stichting Don- oag 28 April a.s. van 11.1512.00 dit u6en directe reportage relayeren Verv parlement te Rome van de 6>v, zing van de nieuwe Italiaanse President (Van onze speciale verslaggever) Precies tien jaar na de komst van 't sprookjesbroöd heeft Westelijk Nederland thans de gelegenheid gekregen het hulpvaardige Zweedse volk in de persoon van zijn Koningspaar te danken. En het was of de natuur, het zo wisselvallig vaderlandse klimaat, in de gevoelens delen wou: op het ogenblik, dat van morgen de electrische locomotief de Koninklijke trein uit het hoge Noorden binnen de overkapping reed van het Amsterdams Centraal Station, was de hemel van April op zijn best, met zon door de lentewolken en een speelse bries, welke de driekleur en de vele Zweedse vlaggen langs de intochts- weg en in heel Amsterdam feestelijk ontplooide. Uit het Koninklijk rijtuig trad de rijzige figuur van Koning Gustaaf, gekleed in de gala-uniform van bevelhebber van het Zweedse leger, de blauwe steek geel gepluimd. Na hem volgde Koningin Louise, slank in haar eenvoudig blauw mantelpak, en hartelijk was de begroeting met Koningin en Prins, die hun aankomst op het perron hadden afgewacht. De Koning onderhield zich geruime tijd met Hare Majesteit om vervolgens met Haar de erewacht te inspecteren, voor ditmaal gevormd door een vendel van de Studentenweerbaarbeid in haar traditionele uniform, witgepluimde sjako's en witte slobkousen, en de Marinierskapel in ceremonieel tenue, welke bij aankomst van de hoge be zoekers het Zweedse volkslied ten gehore bracht. 9 Gustav Adolf en Koningin Juliana in het rijtuig op weg naar het paleis. fa .ent Eisenhower heeft gisteren "bi "wstisch plan bekend gemaakt koopvaardijschip te doen bou- door middel van atoomkracht e«n n v°°rtgedreven. Het schip krijgt J, rmanente expositie aan boord Vfeedzame toepassing der kern- ®n zal duizenden mijlen kunnen z°nder brandstof te hoeven inne- L^'Ulh 7a' een rondreis langs de v ""is ?Ve"s maken om de volkeren in {,a1 he. brengen met de resultaten geh-^^"schappelijk onderzoek op van kernenergie, dié een '"it van i 'nl,oudt voor de verbete rde de levensomstandigheden op 'i<ieusn °wer maakte zijn plan bekend h tSrncn,('n lunch van de Amerikaanse algeJ!n te New York. Hij sprak in l>Mat„,een °ver de betekenis van de be Weidn f handel en hield een krach- ti, °tderi„ 1 voor zÜn programma tot van de wederzijdse handel v. 'anden onderling. Dit pro- cjhtèij r°nd Bandung wordt mo rnVe" in6e levendige handel ge- ti,,ethde handtekeningen van be- v„h,8se r^atslieden, die de Ban- hn eden erentie hebben bezocht Ts?r de De meeste vraag is Chi e En ?ammen van premier r>: J-,a' van communistisch maar liefst 500 f 17,50. Op signatuur van Egypte, beduidend onder de maakt. Zijn handte- slechts 200 rupiahs op, (UP) gram is in het Amerikaanse Congres nog al op critiek gestuit. Eisenhower staat een grotere vrijmaking van het handelsverkeer voor. De President maakte bekend, dat hij het Congres binnenkort zal verzoeken om fondsen voor de bouw van 't atoom- vredesschip. De plannen voor de bouw worden op het ogenblik uitgewerkt door de Amerikaanse commissie voor atoom energie en de koopvaardij-autoriteiten in de VS. Eisenhower zal de leden van het Congres een beschrijving van de plannen doen toekomen. Tot nu toe beschikken de VS over één atoomduikboot, de „Nautilus" die na een reeks geslaagde proefvaarten bo ven en onder water, kortelings aan de Amerikaanse Marine is overgedra gen. Er staat een nieuwe atoomduik boot op stapel. (UPReuter) Binnenkort zullen in Jemen de schat kamers worden geopend van de vroe gere Imam van het land, Jehia, die in 1948 is vermoord. Men gelooft, dat de schatkamers voor een waarde van zes milliard gulden verbergen. Het geld zal worden benut voor het financieren van ontwikkelingsprojecten in Jemen. Jehia heeft ais absoluut heerser ge regeerd over zijn land. Hij beschouwde land en volk als zijn persoonlijk eigen dom en heeft zich verschrikkelijk ver rijkt ten koste van zijn volk. De schat kamers zullen worden geopend in de loop van de Ramadan, de Mohamme daanse Vastenmaand, die thans aan de gang is. (Rtr) Voor de zoveelste keer in de laatste twee jaar werden deze morgen de ko peren hekken geopend van de Koninklij ke Wachtkamer op het Centraal Station, en was de loper uitgelegd over het per ron, sober met palmgroen versierd. Hier verzamelden zich tegen het uur van aan komst de autoriteiten, in een schittering van uniformen en ambtskledij, o.w. Bur gemeester d'Ailly, de gouverneur van de hoofdstad, brigade-generaal G. Dijk stra, de Commandant Zeemacht Neder land, vice-admiraal F. T. Burghardt, als mede de leden van het gevolg van H. M. de Koningin. Even voor half elf betraden Koningin en Prins het perron. Hare Ma jesteit was gekleed in een grijze ottoman- mantel, gedragen over een imprimé ja pon van dezelfde kleur, het hoofd gedekt door een blauw grijs satijnen toque. De Prins droeg het gala-uniform van Gene raal der Grenadiers, met de versierselen van de Zweedse Serafimer Orden. Prompt om half elf verscheen de ko ninklijke trein met de hoge bezoekers in de bocht van het Oostelijke stations eiland, en op het moment, dat hij binnen de overkapping reed, roffelden de trom men en weerklonk de ijle muziek der pijpers. Toen de trein tot stilstand was gekomen, gaf Kapitein Nieuwland het teken voor het Zweedse volkslied, de klanken van „De Noordlijk vrije, oer oude grond". Nadat de officiële aanwezigen en de leden van het wederzijds gevolg over en weer waren voor gesteld, begaven Koningin en Prins zich met hun Zweedse gasten naar de wachtkamer, waar de voorzit ters van Eerste en Tweede Kamer hun opwachting maakten, de mi nisters, leden van de Ministerraad, de gevolmachtigde minister van Suriname, mr. dr. R. Pos, en de gevolmachtigde minister der Ne derlandse Antillen, mr. N. Debrot, alsmede de verdere militaire en burgerlijke autoriteiten. Zij allen werden aan Koning Gustaaf en Koningin Louise voorgesteld. Hier na r elde zich de stoet op voor de intocht in Amsterdam. Buiten op het Stationsplein en langs het Damrak, dat met Zweedse en Ne derlandse vlaggen aan met palm groen versierde masten feestelijk was getooid. Langs heel de weg waren duizenden samengestroomd, die het Zweedse Koningspaar har telijk hebben begroet, velen met dankbare herinnering in het hart aan de voorproef der vrijheid, die tien jaar geleden de zendingen uit Zweden het benarde Westen van ons land hebben geschonken. De Dam, het hart van het land, rijk- getooid met Zweedse en Nederlandse vlaggen, opende zich op deze blonde lentemorgen kleurig en statig voor de koninklijke bezoekers. Voor het hoge, grijze paleis stond de erewacht van het Garde Regiment Fuseliers „Prinses Irene" in karmijnrode uniformen met zwarte broek stram aangetreden, ge flankeerd door de geelbetreste, kleurige Kon. Militaire Kapel. Vele Amster dammers en een grote deputatie van de Zweedse kolonie hadden reeds vroeg een goede plaats op de „kleine steentjes" gezocht, en voor alle ramen van de omringende gebouwen verdron gen zich de toeschouwers voor het al tijd weer luisterijk moment van het koninklijk entree. De gouden wijzers van de Paleisklok wezen kwart voor elf toen gejuich uit de verte en het schallen van militaire commando's de komst van de statiestoet aankondigden. In gestrekte draf kwam het comman do bereden Rijkspolitie de bocht door, vlaggen gingen omhoog, gejuich golfde over de brede Dam toen plotseling de twee, door zes van het zadel bereden paarden getrokken koninklijke rijtui gen verschenen. De prachtige unifor men van de koninklijke bezoekers en hun gevolg, en de statige tonen van het Zweedse volkslied voltooiden dit altijd weer sprookjesachtige beeld waarop de Amsterdammers nooit uitge keken komen. Tijdens de inspectie van de ere wacht door de ernstige, stram saiue-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1