tomatensoep 0e wolf en de havik Landarbeiders mogen tevreden over bereikte resultaten zijn Diepgaand ondersoek naar structuur in de landbouw echter zeer urgent Ratificatiedebat over Parijse accoorden in Eerste Kamer 58 Visserijgolf „Engelen zonder vleugels" Kapitein gestraft 1 In Warmond 324 nieuwe K.V.P.- leden Raadslid Balm stelt B. en W. vragen KRUISWOORDRAADSEL Uit STAD €Ric öeDOORrnanl CENT HEERLIJK VLUG KLAAR! Gespeeld door „Ludamus" WOENSDAG 27 APRIL 1955 PAGINA w Jaarvergadering St. Deusdedit in Bloemendaal Prof. Molenaar pleit voor Ambon „Kota Gede" stootte lek op rif Vraag en antwoord In Noord-Frankrijk Gestolen lestoestel stort op huis neer Waterstanden Oplossing kruiswoordraadsel van Dinsdag BILJARTEN Ter opening van de tweede dag van de landelijke vergadering, die de Neder landse Katholieke Landarbeidersbond „Sint Deusdedit" de afgelopen dagen in Bloemendaal hield, sprak de voorzitter, de heer J. C. van der Ploeg uit Haar lem, een uitvoerige rede uit, waarin hij een balans opmaakte van hetgeen zich in de afgelopen tien jaar na de bevrij ding in de Nederlandse agrarische we reld heeft afgespeeld. Allereerst echteï begroette hij verschillende gasten, die ter vergadering waren verschenen en onder wie zich bevonden de heer J. Middelhuis, verbondsvoorzitter van de K.A.B. en de heer G. Kampschöer. voor zitter van de L.T.B. In zijn rede verklaarde de voorzitter, dat de landarbeiders met dankbaarheid mogen constateren, dat de voornaamste doelstellingen in belangrijke mate kon den worden verwezenlijkt. De Stichting voor de Landbouw die in 1945 tot stand is gekomen, is de con crete vormgeving geweest van de wil tot samenwerking tussen ondernemers en arbeiders in het agrarisch bedrijf. Dit feit alleen al heeft het aanzien van de landbouw verhoogd. De Stichting heeft de totstandkoming van een P.B.O. voor de landbouw ge heel voltooid en de heer Var. der Ploeg achtte het een groot voorrecht, dat men dat heeft kunnen bereiken, omdat hij daarin meer nog dan in de Stichting voor de Landbouw een overeenkomst zag met de leer van Quadragesimo An no. „Wij moeter. ons er echter voor wachten", zo zeide hij, „alleen maar te zien naar de rechten, die uit de P.B.O. voortvloeien, en ons indachtig zijn het gezegde: Rechten scheppen plichten". Nadat spreker er op gewezen had, dat zich ook op andere terreinen in de na oorlogse jaren een gunstige ontwikke ling heeft voltrokken (sociale verzeke ringen), meende hij ook te moeten ver klaren, dat de achteruitgaande conjunc tuur ir. de landbouw een bron van zor gen is. Wanneer er daarom maatregelen genomen moeten worden voor het op peil houden van de prijzen, dan is het van zeer groot belang, dat dit geschiedt op een redelijke basis en die basis heeft men in de voorbije jaren gezamenlijk kunnen leggen. Spreker achtte industrialisatie in ons land noodzakelijk om aan ons groeiend volk werkgelegenheid te geven. Maar naast een omvangrijke industrie blijft ook de landbouw een belangrijke bron van ons volksbestaan, die niet gemist kan worden. Uiteraard bracht de heer Van der Ploeg ook de loonpolitiek ter sprake en hij verklaarde, dat het algemeen wense lijk wordt geacht, dat in het kader van het landbouwschap een diepgaand on derzoek wordt ingesteld naar de loon- structuur in de landbouw. „Ik geloof", zo merkte hij op. „dat een dergelijk on derzoek zeer nuttig is. Wij hebben al lang het gevoel, dat het loonsysteem, zoals wij dat in de landbouw kennen, niet geheel in overeenstemming is met de huidige ontwikkeling van de loonvor ming in or.s land. Indien de landbouw in de toekomst wil blijven beschikken over voldoende bekwame arbeidskrachten, dan zal aan al deze vraagstukken aandacht geschonken moeten worden. Uit het rapport dienaangaande van het L.E.I. blijkt, dat er thans reeds een ernstig tekort is aan landarbeiders, terwijl verwacht wordt, dat dit tekort in de toekomst nog groter zal worden. Het is dus wel heel urgent, dat aan de sociale positie van de landarbeiders een brede aandacht wordt geschonken, maar niet alleen omdat er anders moeilijkheden ontstaan met de ar beidsvoorziening doch ook omdat deze positie op zichzelf alle aandacht ver eist". Vele andere probleme.n besprak de heer Van der Ploeg nog en in het kort attendeerde hij nóg eens op de verbre king van de samenwerking door het N.V.V. in de raad van Vakcentrales. Ook de samenwerking in de Unie van Landarbeidersbonden is daarbij beëin digd. De consequenties van die verbre king zijn nog niet te bepalen, en tot op I heden valt het allemaal nogal mee. Toch (Van onze parlementaire redacteur) Hoewel zij natuurlijk voor een verlo ren zaak stonden, hebben de commu nisten toch getracht het debat over de ratificatie van de Parijse Accoorden in de Eerste Kamer in de war te sturen. Te dien einde hadden zij vele geestver wanten op de publieke tribunes gepos teerd, die de rede van het kamerlid Geugjes met enig applaus begroetten. De rede had zeven kwartier geduurd en was dank zij de lankmoedigheid van de voorzitter ongestoord verlopen, hoewel er talloze beledigende opmerkingen aan het adres van de Nederlandse regering in voorkwamen, die met de Parijse Accoorden niets te maken hadden. Wat deze laatste betreft, bleek de Kamer, voor zover zij zich de eerste dag kon uitspreken, van oordeel dat er tegenover de bezwaren door het ver lies van supra-nationaal karakter ook vele voordelen staan. Prof. Molenaar (V.V.D.) wilde er dan ook geen traan voor wegpinken, dat zij de plaats van de Europese Defensie Gemeenschap heb'-on ingenomen, terwijl ook prof. Ar. (A.R.) erop wees, dat de nau- wei „and van het vasteland van Euro pa met Engeland een aanzienlijke com pensatie vormt voor het verlies van het supra-nationale karakter. Daar tegelijkertijd de begroting van Buitenlandse Zaken aan de orde was, is nog gesproken over de waterstaat kundige plannen van Zeeland en West- Brabant. Prof. Molenaar vroeg naar het karakter van de afspraak met Bel gië inzake het drie-eilanden-plan. Hij wilde graag weten, of de regering van mening is, dat zij het Delta-plan toch kan gaan uitvoeren, wanneer zij ter zake niet met België tot overeenstem ming komt en of zij vrijheid heeft om haar eigen weg te gaan ook wanneer de onderhandelingen te lang gaan du ren. Ten aanzien van de houding van de Nederlandse regering met betrekking tot onze souvereiniteitsaanspraken op Nederlands Nieuw-Guinea was prof. Molenaar, nog geenszins gerust, on danks de resolute houding van onze de legatie bij de Verenigde Naties. Hij her innerde aan de bepaling in een van de protocollen, dat bij meningsverschil over de uitvoering daarvan het Inter nationaal Gerechtshof kan worden inge schakeld en was bang, dat dit artikel een bron van nieuwe agitatie zou kun nen worden. De Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam heeft de kapitein C. uit Amsterdam van het 7.232 brt. meten de m.s. ,,Kota Gede" van de N.V. Rot- terdamsche IJoyd, dat op 22 Januari j.l. bij Mapor in de buurt van Singa pore op een rif stootte en lek geraakte, gestraft door hem de bevoegdheid om als kapitein te varen te ontnemen voor res weken. Het schip is kort geleden te Rotter dam in het dok gegaan en de kapitein verwacht, dat de reparatie vier weken zal duren. De ,,Kota Gede" was op weg van Tandjong Priok naar Singa pore. De kapitein had in verband met de slechte weersomstandigheden besloten buiten om naar Singapore te varen en niet de gebruikelijke route te nemen. Tijdens de reis viel de radar uit en het echolood stond niet bij omdat het fout aanwees. De kapitein vertelde, dat hij het ongeval gebeurde des nachts het zwaar beladen schip voelde trillen toen, zoals achteraf bleek, men ergens op stootte. Het schip bleef echter ge woon doorvaren. Hij gaf toe een mis rekening te hebben gemaakt, niet te weten waar zijn schip zich bevond en dat hjj eerst het anker had moeten laten vallen. Het bleek dat de „Kota Gede" 16 mijl uit de koers was gezet door de stroom. De kapitein zeide, dat hij onvol doende met stroom en wind rekening had gehouden. Verder hield prof. Molenaar een vurig pleidooi voor Ambon. Hij verweet de Nederlandse regering, dat zij de Ver enigde Naties onvoldoende als forum heeft gebruikt, om deze zaak aanhan gig te maken. En wanneer dr. Drees meent, dat dit maar beter niet door Nederland kan gebeuren, dan is prof. Molenaar van een geheel andere me ning. ,,In ons isolement ligt onze kracht", zei hij Groen van Prinsterer na en hij herinnerde eraan, dat Indone sië niet anders doet, dan zijn eisen voor een internationaal forum te uiten. En wat prof. Molenaar wel het meest hin derde, was dat de Nederlandse rege ring een vreemde opvatting heeft om trent het zelfbeschikkingsrecht. Dat moet toch betekenen, dat een volk zelf het recht heeft uit te maken hoe het in de wereld zal staan. Waarom kan het dan de bevoogding maar niet van zich af schuiven? „Overal trilt het gemoed van verontwaardiging over wat Ambon is aangedaan. De Nederlandse regering kan nu niet langer met gekruiste armen afwachten", meende hij. Ook betreurde hij het in dit geval, dat de regering net individueel klacht recht destijds niet had aanvaard. Hier had dit recht nu juist van pas kunnen komen. Vandaag wordt het debat voortgezet. wilde spreker niet verhelen, dat Sint Deusdedit de verbreking van de samen werking door de A.N.A.B. als een ver- liespunt ziet. Tenslote deelde de voorzitter mede, dat het ledental van 25.000 bij Sint Deus dedit r.u is volgeboekt. Dat betekent, dat het ledental 7500 hoger ligt dan het gemiddelde van de laatste vijf normale jaren vóór 1940. Na deze rede konden de gebruikelijke agendapunten vlot wor den afgewerkt. In het hoofdbestuur wer den de aftredende leden herkozen en de verschillende voorstellen konden zonder al te veel commentaar worden doorge- hamerd. Op desbetreffende vragen antwoordde de voorzitter, dat de 48-urige werkweek in de tuir.bouw-stookbedrij ven alle aan dacht heeft van het hoofdbestuur. Deze kwestie hoort overigens in eerste instan tie in de districtsraad van het betrokken gebied. De cumulatie van fabrieks- en landarbeid is een euvel, dat men hoopt te kunnen verhelpen, als de wettelijke bepalingen van kracht zijn, die misbruik willen tegengaan. Ten aanzien van de gemeente-classificatie, die vanwege de vergadering als „gehaat" werd bestem peld, merkte de voorziter op, dat dit probleem niet zo eenvoudig is. De op heffing van die classificatie zal geleide lijk moeten geschieden, daar anders de j twee hoogste klasen weer in ernstige mate gedupeerd worden. En dat kan de I bedoeling van een opheffing toch niet zijn. Aan het slot van de vergadering, voerde de heer Middelhuis nog het woord en hij noemde de prettige ver- houding tussen Sint Deusdedit en de centrale, die de K.A.Bt is. Hij her innerde aan het stakingsconflict in Am sterdam en hij hekelde kranten en tijd schriften, die naar aanleiding daarvan hadden geschreven, dat nu gebleken is, dat de leiders van vakbonden meer be windvoerders dan leiders zijn. Daaruit werd meteen de conclusie getrokken, dat de afstand tussen leiders en leden veel te groot is. De heer Middelhuis vond het bijzonder ver gezocht om uit een incidenteel geval als de staking te Amsterdam zulke vergaande conclusies te trekken. Of zou men terug moeten gaan naar de oude tijd, toen er steeds maar een hopeloos overleg gepleegd moest worden tussen de ondernemers onderling en van fabriek tot fabriek? Niettemin achtte de heer Middelhuis waakzaamheid geboden, en hij ver zekerde, dat de K.A.B. er zich heus niet over verheugd had, dat het N.V.V. tijdens de staking in moeilijkheden was gekomen. Wel noemde hij het ergerlijk, dat het N.V.V. de schuld op de confes sionele bonden poogt te schuiven en hij herinnerde aan de woorden van de N.V.V.-er Roemers, die gezegd heeft dat de confessionele bonden het kruit opstapelen, waarin de E.V.C. het lont stak. „Het is dan wel merkwaardig", al dus de heer Middelhuis, „dat de ont ploffing bij het N.V.V. geschiedde." Spreker besloot met te zeggen, dat Sint Deusdedit toch wel het inspire rende voorbeeld had gegeven, dat er geen afstand bestaat tussen leiders en leden, en dat de leiders juist de vrien den zijn. Een gestolen vliegtuig van de R.A.E. is gisteren neergestort op een huis in het Franse mijnwerkersdorpje Vicq bij Valenciennes. De piloot van de machine, alsmede drie bewoners van het huis, zijn bij dit ongeval om het leven gekomen. Twee andere personen werden zwaar gewond. De machine, een Vickers-Varsity oefenvliegtuig van de R.A.F., was ge- stationneerd op een vliegbasis bij Ports mouth. Een 20-jarige mecanicien, Manim Ognani, die de vliegkunst ternauwer nood machtig was, was er met het toe stel van door gegaan. Hij slaagde er in het Kanaal over te steken en de vlieg tuigen die hem achtervolgden kwijt te raken. Boven Noord-Frankrijk echter kwam hij in moeilijkheden, waarna hij neerstortte op een huis. (UP-Rtr) 82. Een moment staat Eric roerloos te luisteren, het zwaard vast in de hand, maar er gebeurt niets, geen geluid verbreekt de stilte. Behoed zaam waagt hij zich enkele stappen voorwaarts en tenslotte krijgt hij de overtuiging, dat zijn achtervolgers verdwenen zijn. Dit gevaar is dus nu wel voorbij, maar dat neemt niet weg, dat zijn toestand verre van roos kleurig is. Daar staat hij in het donkere bos, zonder paard; Svein kan hij dus niet meer inhalen en het mooiste is, dat zijn hele plan in duigen valt. Het was toch zo'n best plan, peinst 'hij mistroostig, om de vorst van Bohuslan met Branwen in conflict te brengen en ze dan tegelijkertijd onschadelijk te maken. Het zal niet gemakkelijk zijn onder deze omstan digheden nieuwe plannen te ontwerpen; overigens, wat ter wereld moest die Geirfinn zo opeens van hem, midden in de nacht? Na enig naden ken komt hij tot de slotsom, dat er niet anders voor hem opzit, dan terug te gaan naar het kamp van Geirfinn, om daar het zaakje goed in het oog te kunnen houden. Nauwelijks heeft hij enige passen gedaanof hij hoort vlak bij een gekraak van takken; stokstijf blijft hij staan en trekt zich dan haastig in de struiken terug. Iemand hoort hij zachtjes fluiten. Dat is niet pluis, denkt de Noorman. Ik moet zien er tussen uit te komen. Hij glipt opzij en tezelfder tijd ziet hij een paar mannen, die hun paarden aan de hand meevoeren, in zijn richting komen. Tot zijn stomme verbazing wenkt een der kerels hem toe en roept zachtjes: „Hé, kom maar te voor schijn, alles is veilig". Over de gehele lengte van' de „Anegang" te Haarlem zijn Haarlemse kunstenaars thans bezig de rijweg in een fraai en feestelijk tapijt van bloemenmozaïeken om te toveren. Deze mozaïeken worden met plastic-verf aangebracht naar een idee van de heren Niessink en Vogel. Twee maanden lang zullen deze „meesterwerken op de straatweg" te bewon deren zijn. Hier ziet men de schilders Poppe Damave en Frans Verpoorten bezig aan één der mozaïeken. Zaterdag 30 April des middags 3 uur zal de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, de tentoonstelling van producten van vrijetijdsbesteding van het gemeentepersoneel van Haar lem openen. Deze expositie, waarvan de baten bestemd zijn voor de Sichting 1940—1945, wordt gehouden in de raad zaal van Zaterdag 30 April tot en met 7 Mei. Dinsdag 3 Mei houdt de heer J. H. Den Hartogh in restaurant Brinkmann, Grote Markt, 's avonds 8 u. in Haar lem een lezing met lichtbeelden voor de leden van de Archaeologische Werkge meenschap, werkgroep Kennemerland, over het onderwerp „De numismatiek als belangrijk onderdeel der archaeolo- gie". De bliksemactie der K.V.P. in War mond, welke gisteravond werd gehou den is een groot succes geworden. In totaal zijn er 324 nieuwe leden bijge komen, dit is 80 pet. Het oude leden aantal was 400. De bliksemactie leverde 261 nieuwe leden op. Tijdens een vorige actie hadden zich reeds 65 nieuwe leden opgegeven. In hotel „De Stad Rome" bracht de voorzitter der K.V.P., de heer A. van Leeuwen, zijn hartelijke dank. Het deed spreker groot genoegen zoveel jongeren bij het grote aantal aan te treffen. Advertentie IKT Zflverzakje 4 diepe berden In de priorij van .de Souvereine Militaire Orde van Malta op de Aventijnse heuvel in Rome is Zondag j.l. Ernesto markies Paterno Castello di Caraci gekozen_tot luitenant-generaal van de Orde. Daartoe waren 32 afgevaardigden uil 13 landen bijeen gekomen. In het midden Z. Em. kardinaal Canali, die de H. Mis van de H. Geest opdroeg en links I ningen is verplicht, in verband met het van hem graaf Thun. De heer S. W. Balm, lid van de Haarlemse raad (K.V.P.-fractie) heeft de volgende vragen gesteld aan B. en W.: 1. Is het uw College bekend, dat de Kolksluis te Spaarndam in gebruik is genomen als ligplaats voor woonsche pen? 2. Is het Uw college bekend, dat deze bestemming, o.m. gezien de voorzie ningen door het Gemeentelijk Energie Bedrijf getroffen, blijkbaar van zeer langdurige aard zal zijn? 3. Indien de sub 1 gestelde vraag bevestigend wordt beantwoord, heeft uw College dan hiertoe mede vergun ning verleend? 4. Is uw College niet van mening, dat de thans in het hart van Spaarndam ontstane toestand, zonder de belangen dezer woonschepenbewoners in verband met de huidige woningnood uit het >-og te verliezen, een flagrante inbreuk is op het tot nu toe met zoveel zorg om geven rustieke karakter van Spaarn dam? 5. Zo ja, was het dan niet mogelijk geweest, juist in het onderhavige geval, voor deze woonschepen een andere lig plaats te vinden, tevens om de bijzon dere belangen van de bewoners van Dost- en Westkolk te eerbiedigen? 6. Is het uw College bekend, dat deze gang van zaken onder de burgerij van Spaarndam grote verwondering heeft gewekt, omdat zij in het verleden (b.v. bij ver- of nieuwbouw) door diverse instanties tot zeer bijzondere voorzie- Twee trawlers, Thorina IJM 33 en Bloemendaal IJM 71, vijf loggers en ze ven kotters zorgden er Dinsdagmorgen voor, dat de IJmuidense visafslag werd voorzien van een totaal aanvoer van 4.635 kisten verse vis, 225 kleine kistjes haring, 1.475 stijve kabeljauwen, 80 ijs- kabeljauwen en 3.500 kilo tongen. Er waren 390 kisten schelvis, 220 kisten gul en kabeljauw, 90 kisten koolvis, 3.450 kisten makreel, 150 kisten haring en 210 kisten wijting. De prjjzen waren Dinsdag niet slecht te noemen. Er werd voor tong weer iets meer betaald. Kabeljauw en schelvis werden laag gehonoreerd. Grote schel vis deed nu 30,- tot 23,-, groot mid del 33,- tot 28,-, klein middel 32,- tot 28,-, pennen 34,- tot 27,- en braad 31, tot 26, -per kist van 50 kilo. Heilbot noteerde 3,- tot 2„ tarbot -ƒ 1,60 tot 1,50, grote tong 2,21 tot 2,10, groot middel 1,76 tot 1,68, klein middel 1,80 tot 1,72, tong 1 1,64 tot 1,62 en tong 2 1,44 tot 1,38 per kilo. Grote kisten kabeljauw deden 67, tot 51, middelsoort ƒ35, tot ƒ30, grote regels 86 tot 80 en kleine regels f 90 tot 80,-. Grote witte koolvis deed 66, tot 56,, kleine witte koolvis ƒ28, tot 26,,- kis ten zwarte koolvis 71, tot 62, en kleine zwarte koolvis 28, tot 25,. Haring werd verkocht voor 16, tot -ƒ 10, -en makreel voor 16, -tot 12,-. Wijting deed 26,- tot 20, en dichte wijting 16, tot 15, per kist van 50 kilo. De tongschar noteerde 77,. Schol was er Dinsdag bijna niet. - Voor de Woensdagmarkt waren Dins dag een massa schepen thuisstomend, waarvan er waarschijnlijk wel een aan tal tot de Donderdagmarkt zal moeten blijven liggen. Thuisstomend waren: de Tzonne IJM 1 met 1300 kisten verse vis, 200 kleine kistjes haring en 200 stijve kabeljauwen, waarbij 1200 kisten ma kreel en 100 kisten diversen. Het is al makreel wat de klok thans in de IJmui dense vishallen slaat. De Eveline IJM 116 kwam voor de Woensdagmarkt met 1200 kisten verse vis en 210 stijve ka beljauwen, waarbij 800 kisten makreel, 120 kisten schelvis, 160 kisten gul en kabeljauw, 10 kisten koolvis, 30 kisten haring, 70 kisten wijting en 10 kisten radio. De Polderman IJM 20 kwam bin nen met 840 kisten verse vis en 200 stijve kabeljauwen, waarbij 600 kisten makreel en 240 kisten diversen. De Vikingbank IJM 183 bracht 960 kisten verse vis en 360 stijve kabeljauwen, waarbij 700 kisten makreel, 210 kisten gul en kabeljauw, 35 kisten schelvis en 15 kisten stokkebit. Voorts waren thuis stomend de trawlers Surabaya IJM 79 met 900 kisten verse vis en de Sumatra IJM 62 met ruim 700 kisten verse vis. Vier trawlers hebben op 57 Noorder breedte een massa makreel buit ge maakt. Zij meldden dagvangsten van 300 tot 400 kisten makreel en 10 tot 20 stijve kabeljauwen. De andere traw lers vingen een ruime hoeveelheid wij ting. De trawlers onder meer de Post boy IJM 35 en Dirkje RO 53, deden trekken van 40 manden makreel. De nieuwe Surabaya IJM 79 bofte: dit schip deed een trek van 40 manden makreel, een trek van 150 manden ma kreel en een trek van 100 manden ma kreel. De Gelria IJM 21 deed het min der goed: dit schip meldde een trek van 10 manden makreel. De tongenvis serij langs de kust, in het Ketelgat en bij de Pittboei liep weer terug. Er werd aanmerkelijk minder gevangen door de loggers en kotters. Langs de kust wer den nu trekken van 20 kilo tong en 2 manden verse vis gedaan. De trawlers Abraham VL 77, Thorina IJM 33, Zee- landia IJM en Flamingo IJM 25 liggen binnen voor een surveybeurt. IJmuiden: WOENSDAG 27 April. Hoog water: 7.00 u. en 19.3L u. eigen karakter van Spaarndam? Laag water: 2.36 u. Donderdag 28 April: Hoog water: 7.54 u. Laag water: 3.27 u. en 20.34 en 15.36 Horizontaal: 1. feestdos; 5. netheid; 8. vogelproduct; 9. tijgsnoer; 12. lidwoord; 13. Vruchtvliesje; 14. europeaan; l®- drank (Eng.); 18. liefkozing; 20. deel der wet; 22. boom; 24. nieuwe wereld" taal; 25. Eng. telwoord; 26. godin; 2». krantenjongen; 30. speelgoed; 32. stoot; 34. verlaagde toon; 36. waterkant; 38- de lezer heil; 39. smal stuk leer; 40. vervallen huis. Verticaal: 1. pl. in België; 2. tandeloos zoogdier; 3. groet; 4. heilige; 5. vr. munt; 6. de dato; 7. verharde huid; 1«; ieder; 11. verlangen; 13. schildersgerei; 15. mechanisch oog; 17. lidwoord; 1" voorzetsel; 21. kledingstuk; 25. rivier H> Duitsland; 26. Eng. bier; 27. pl. in Gel derland; 29. windrichting; 31. familielid; 33. zwaardvis; 35. zangnoot; 37. vice versa; 38. soort onderwijs. Horizontaal: 2. ontvreemd; 8. opoe; 9. lux; 10. geval; 12. juk; 14. S.J.; 1°; ras; 17. jura; 18. uil; 20. rad; 21. mud. 23. kast; 25. bot; 27. spij; 28. niet; 30. pip; 32. ad; 33. tel.; 34. brood; 36. nto. 37. loon 38. astroloog. Verticaal: 1. consument; 2; oog; neer; 4. vlas; 5. rul; 6. ex; 7. muur; IJ; vat; 12. judas; 13. kastijding; 15. Ji"; 17. jak; 19. libel; 22. lot; 24. spa; 26. bio, 29. iets; 30. prol; 31. polo; 34. bto; 35. dog. 36. nr. Het pretentieloze Franse blijspelletje „La cuisine des Anges" van Alber Husson werd nog niet zo heel lang go- leden in een vertaling van Cor Ruy» als „Engelen zonder vleugels" door B®1 Vrjje Toneel op de planken gebracht- Het stuk is nu vrijgegeven voor het Amateurtoneel en het verbaasde ons niet dat „Ludamus" direct de kans g®' grepen heeft om die engelen aan zy donateurs voor te stellen. Dat is g'L teravond gebeurd, tot genoegen oo van de toeschouwers. De betrokken en gelen zijn drie veroordeelde boeven i» Cayenne, die vanwege hun straf-wer» in contact komen met de winkelier DJJ cotel, diens vrouw en dochter. De win kel staat onder controle van een nee' uit Le Havre, en het feit, dat de zaa» er niet zo erg best voorstaat, zou *0 erg niet zijn, als niet plotseling de ne®l op bezoek kwam. Het schijnt allemaa falikant af te lopen, mede door de oV' vallend materiële liefde, die een PeJ\. kind van de neef demonstreert, maai daar zijn juist de „engelen" voor n0(j? om dat op te knappen. Handig in d misdaad, doen zij dat met veel flair zjj zijn het ook, die het gezin Ducot er weer helemaal bovenop helpen. Dit gegeven is dus bij uitstek S®" schikt om op alle fronten te chargeren, voor de misdadigers in het kluchtig®' voor de familie Ducotel in het ernstig®; Daartussen door kunnen dan de neef e\ de andere personages paraderen m® geen ander effect dan de humor vai hun chargerende omgeving het g°® reliëf te geven. Die humor echter was bij Ludarny onevenwichtig. De drie engelen, n.l. c. Beerens, Wim de Ree en Joop Seig nette, kweten zich voortreffelijk v® hun taak, en vooral de twee eerstg. noemden reageerden verrassend op meest merkwaardige situaties. De familie Ducotel daarenteg® méénde het met haar ernst en schi®® daardoor vaak niet die sfeer, welke reacties van de „engelen" zou kunn rechtvaardigen. De winkelier (Max than) en zijn vrouw (Sonja Lubber lieten het plezier maar van één ka komen, méér nog dan hun dochter (A neke Meeusen), die tenminste nog y p en licht door al die dwaasheid b® fladderde. et Door dat alles verliep b.v. de inf p van het spel nogal stroef, hetgeen Lambert als Madame Parole had *u nen voorkomen met een iets afgewe ter creatie van die kwekkende da-t>^g Wij zagen verder Gé Hurkmans a'sa;s materialiste neef en Jan Jaspers - diens infantiel petekind. Conny Pffey speelde de inboorling en Wil v. d. rj den liet zich even als luitenant z! a- Het spel werd dus hoofdzakelijk ge"9l gen door de drie engelen en zij v?° mochten van het publiek een ovati® ontvangst nemen. uonik- De regie berustte bij Laszló But^1 jj, Dinsdagavond werden de bU? gr" wedstrijden om de „Nobels-B® jj, tussen het 2de tem van de B.V. "■"'Lof T. S." uit Amsterdam en „Het van Holland" voortgezet. _.,nad Daar „K. E. T. S." de eerste a' ,von° - a pi rn et 84 verloren had, waren de gtl sterdammers op revanche belust er is dan ook behoorlijk strijd B nA verd. Het resultaat van deze aV was een gelijk spel. v0of De totaal-stand is nu 1410 u. „Hof van Holland".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2