RUSSISCHE MUZIEK IN HET MINERVA-ÏHEATER Gedenkteken in Spaarndam door bevolking zelf bekostigd Burgemeester Van Fenema in de rol van Jules Verne Vluchtelingenbazar van Y.V.H. in Concertgebouw geopend Winkels open tot 6 uur Veel variatie op expositie in Haarlems raadszaal Willem Barendsz in aanvaring met Velser spoorbrug Concert Nh. Philh. Orkest Ongeveer 150 inzendingen Toch mozaïek in Oud-Schoten Actiecomité bereikt na tien jaar tenslotte zijn doel In toekomst verrijzen wolkenkrabbers langs Noordzeestrand Einde Maart waren meer schepen in aanbouw dan ultimo 1954 WOENSDAG 27 APRIL 1955 PAGINA 3 Burgemeester Cremers ontstak de lichtjes OP KONINGINNEDAG Op Bevrijdingsdag gesloten N.V. Algemene Hol- landsche Grediet- en Depositobank Dividend bepaald op 4 pet. HAARLEMSE WINKEL STAND Werkstukken van gemeente-ambtenaren burgerlijke Stand Haarlem MeB°„re»: In plantsoentje naast R.K. kerk FAILLISSEMENTEN Concert N. Ph. O. Geen vermakelijkheden op Herdenkingsavond Zilveren jubileum zuster H. A. van Rooy ZANDVOORT Gemeentelijke diensten 30 April gesloten ZANDVOORT „VOORSTAD" VAN AMSTERDAM Parkeerterrein in zee Oude station verdwijnt Toegangswegen naar Zandvoort Programma KATH. GRAFISCHE BOND BASKETBALL HONKBALARBITERS Nederland neemt derde plaats in onder scheepsbouwende naties Vissersgedenkteken is gereed Beurs van Amsterdam Beurs van New York ?5 Met een stevige druk op een knop, daardoor de lichtjes van de stands gin gen branden, opende gisteravond de burgemeester van Haarlem, mr. O- P. F. M. Cremers, in het Ge meentelijk Concertgebouw, de bazar J'an de Federatie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening (V.V.H.), af deling Haarlem. Tevoren had de echtgenote van de burgervader, als voorzitster van de V.V.H. een inleidend woord gesproken. herinnerde op de eerste plaats aan de noodzakelijkheid van deze bazar, die ten doel heeft, zoveel mogelijk geld binnen te krijgen. Dit zal namelijk ten goede komen aan gezinnen in het vluchtelingenkamp Spit tel an der Drau in Oostelijk Karinthië. De mensen leven daar in vreselijke na righeid, die welhaast onvoorstelbaar is Voor een West-Europeaan. In het bij zonder de woningnood, die onvermijde lijke excessen tot gevolg heeft, vraagt een oplossing. Mevrouw Cremers verzocht de be zoekers (sters) mild te zijn en royaal iets af te staan ten einde voor vele mis- deelden een enigszins menswaardig be staan op te bouwen. Zij bracht vervol gens dank aan alle dames, die maanden lang voorbereidingen hebben getroffen en aan een aantal M.T.S.ers, dat met fantasie en doorzettingsvermogen het timmerwerk voor zijn rekening heeft genomen en er zelfs niet voor terug schrok om een hele nacht door te wer ken. Haarlems eerste burger, die na deze korte rede naar voren trad, ver telde, dat de federatie reeds 200.000.- bij elkaar heeft gehaald, welk bedrag echter nog niet voldoende is. Hij sprak de hoop uit, dat de driedaagse bazar Vooral in financieel opzicht een succes zou worden en ontstak toen, zoals ge zegd, de verlichting. De hoop, die mr. Cremers koestert, is niet onredelijk. Niet alleen, omdat men zijn geld zo volmaakt verantwoord uitgeeft, maar ook vanwege de attrac tie?, die op de prachtige bazar voor een luttel bedrag zjjn te verkrijgen. Inte ressant is b.v. een film over Bali, die een uur duurt en iedere avond wordt gedraaid. Dan kan men tegen een rede lijke som alleraardigste gravures en schilderijtjes kopen. Bovendien staan een rad van avontuur, poppenkast, een Vreemdsoortig hobbelpaard en de trek- touwtjes tot de beschikking van de gast, terwijl de schiettent, het coca-colahen- gelen en de ballen- en ringengooierij Uit de aard der zaak niet ontbreken. Het meest opvallend is, dat practisch ieder noodzakelijk gebruiksvoorwerp Het bestuur van ,,De Middenstands- centrale voor Haarlem en omliggende gemeenten" heeft zich met een verzoek f°t de detailhandel gericht om de zaken °P Koninginnedag, als gewoonlijk tot 6 uur geopend te houden, omdat Ko ninginnedag dit jaar op een Zaterdag Valt. Gevraagd wordt op Donderdag, Mei, de dag waarop het tweede lustrum van de bevrijding wordt ge vierd de gehele dag de winkels ge goten te houden. Burgemeester Cremers probeerde op de bazar van de Federatie voor Vrou welijke Vrijwillige Hulpverlening met een lange stok iets van een tafel af te stoten, zonder dat het gaas geraakt werd. Tenslotte had hij succes. te vinden is. Levensmiddelen, kleding, babyspullen, suikerwerk, ja zelfs bloe men worden tegen de normale kost prijs aangeboden en de aangename sfeer, waarin men „winkelt" is voor de „zaak" de beste reclame. Hetgeen in de verschillende stands ten toon gesteld wordt, is voor een groot deel geschonken, of door de V.V.H. zelf gemaakt. De bazar is geopend tot en met Don derdag, dagelijks van 10.- 17.30 en van 7 11 uur. De toegangsprijs be draagt -.25, voor kinderen -.10. De „Willem Barendsz" is vanmiddag, terugkerend van zijn laatste reis naar het Zuidpoolgebied, na het passeren van de Noordersluis te IJmuiden in aan varing gekomen met een der pijlers van de Velser spoorbrug. De aanvaring vond plaats om half een. Het treinver keer in beide richtingen ondervond stagnatie, doch kon later, voorzichtig rijdend over de brug, hervat worden. De Willem Barendsz heeft zijn reis naar Amsterdam voortgezet. In de algemene vergadering van aan deelhouders van de N.V. Algemene Hollandsche Crediet- en Depositobank te Haarlem werden de jaarstukken goed gekeurd. De winst over 1954 bedroeg f 9421.12. Het dividend werd bepaald op 4 pet. (v. j. 3 pet.). De periodiek aftredende commissaris, notaris J. Brants Kz., werd herkozen. De heer C. J. van Loenen, wiens da meskapsalon aan de Grote Houtstraat te Haarlem gistermiddag officiéél werd geopend, heeft zijn zaak op Frans-Ame rikaanse wijze ingericht. Het „business" karakter, zowel als de Franse, luchtige, kunstzinnige stijl heeft de eigenaar, die zijn ruime shop „La ruelle" noemde, een plaats gegeven. Er zijn elf cabi nes, waarvan acht Amerikaanse. De heer van Loenen, die jaren lang zijn werk op de grote vaart heeft ver richt, is nog veel van plan. Hij wil zijn gevel aan de Grote Houtstraat met neonletters sieren en allerlei ideeën, wat betreft de sfeer in zijn bedrijf, in voeren. Het pand, dat op de hoek van de Peuzelaarsteeg (vandaar de naam „La ruelle) staat, zal in ieder geval nu reeds vele bezoekers(sters) bekoren. Een programma van uitsluitend Rus- volle nauwelijks 20-jarige soliste, wier sische muziek. De componist Arman I bescheiden optreden hoogst sympathiek Katchaturian, door velen slechts gekend stemde. plLMS c1NEMa PALACE: „Paniek in het circus". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. "ANS HALS: „Van meisje tot vrouw", 18 j T'n Tijden 2.30, 7 en 9.15 uur. DO: „Magnificent Obsession", 14 j. Tij- LttyÏ< 4-15, 7 en 9.15 uur. AOR: baas in huis", a. 1. Tijden: 2, RjL?n 8.15 uur. mbRandT: „De misstap van een moe- RovA' 18 3- Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. 2m Y: „Kinderen der liefde", 18 j. Tijden STltrJ1 8 uur' Ti?1 „Magnificent Obsession", 14 j. ■Olden: 2, 6.45 en 9.15 uur. Woensdag 27 April lem ,cQert&e1t>.: Bazar van V.V.H. afd. Haar- St a uur' jne^ïfchouwburg: Toneelver. „Alb. Thijm" ..Bonaventura" (dil.)8 uur. Donderdag 28 April Kaar?oer'gel>ouw: Bazar van V.V.H., afd. Start' ,Van 10—17.30 en van 19—23 uur. «tiet "sschouwburgToneelver. „Alb. Thym" Mina naventura". 8 uur- >,De a: R.K. Toneelgroep „Berkenrode": t*rot°°ëte °8en van de wereld". 8 uur. 0rgania, 5erk: Orgelconcert door de stads- ust George Robert. Van 15—16 uur. j0s-Plug, z. J. W. Eoudewijn-Koning, G. <sl_, .Kuipers-van Roon, d.; A. M. van I?lw;jk-Besse, d.; M. E. Jansen Ontleg0 en, d; LpOuwd: Ko^mmelter en G. E. de Jong; J. ®h q en H. M. Spoor, K. Nederlof Gein nkemPer> H. J. Rijkers en M E. Th. G. Nujjtens en J. jtrouwd°mmandeur- U. Vto°¥er,en A. M. Oosterop, K. J. ^Ver?edenr len en Koster. r.er Hultt' „7„6 .3- Gasthuisvest, H. van H-raaff.T?I' 6 j Zaanenstraat, C. B. de S'. Bu»„ rn' 77 j- Westerhoutpark J. ^Uitvet» ,7 Van de Bovenkamp, 49 j. ■AU\ve~ ,7 van de Bovenkamp, 49 j. ?anst|' M. Th. Peek, 7 d. Dr. Schaep- 4o Ueren •tK' Scholte-Starkc, 75 j. Lan- r?.t Knw- G. M. Sanberg-Mens, 3 lVdWeE M- Kuiper, 84 j. ^*disonst t Schoo-Peperkoorn, 69 Zaterdag 30 April zal Haarlems bur gemeester, mr. O. P. F. M. Cremers, officieel de tentoonstelling openen van werkstukken, die ambtenaren, in dienst van de gemeente Haarlem, als vrije tijdsbesteding hebben gemaakt. Het idee voor de tentoonstelling werd ge opperd door de heer R. Oppelaar, die bestuurslid is van de afdeling Haar lem van de Stichting 1940-1945. Het re sultaat was, dat er mogelijkheden ble ken om de gedachte van de heer Oppe laar te verwezenlijken en de organisa tie werd toevertrouwd aan drs. W. Hazevoet. Het blijkt dat de belangstelling van wege liet gemeentepersoneel groot is. Eerst bad het er alle schijn van, dat slechts enkele gemeentediensten ver tegenwoordigd zou zijn, maar niet kan gesproken worden van een algemene deelname. In het genre schilderijen was de aan bieding zo groot, dat men verschillen de inzendingen heeft moeten afwijzen. Het is nu ondoenlijk dm alle inzendin gen op te sommen, maar het feit, dat er een schrijfbureau, poppenhuizen, beeldhouwwerk, een Friese wagen, een brandspuit, een radio, opgezette vogels, de befaamde schemerlampen en de boot in de fles, benevens foto's en molens geëxposeerd zullen worden, bewijst wel voldoende, dat de vrije tijdsbesteding van de Haarlemse ambtenaren zeer ge varieerd is en dat dus ook de tentoon stelling grote afwisseling zal bieden met haar 150 inzendingen. Van verschil lende .zijden zijn er prijzen beschikbaar gesteld voor de beste werkstukken. Een jury bestaande uit de heer H. P. Baard, directeur van het Frans Halsmu seum, mr. H. E. Phaff, gemeentese- In het kader van de Oud-Schotense actie „Wij doen mee", zal Donderdag avond a.s. om kwart voor zeven door de voorzitter van de Middenstands centrale en het Haarlems Handelshuis, de heer Barends, een bloemen mozaïek worden onthuld, dat thans een plaatsje zal vinden in het plantsoentje naast de parochiekerk van O. L. Vrouw van Zeven Smarten. Evenals de vorige keer zullen de verkenners van de St. Hubertusgroep hierbij het hijsen van de vlag ver zorgen, als „Vriendenkring" het Wil helmus speelt. Tevoren zullen enige honderden duiven nabij deze plek worden opgelaten. Vanaf Zaterdag j.l. hadden de deel nemende winkeliers aan de actie „Wij doen mee" in Oud-Schoten hun etala ges feestelijk getooid met bloemen of andere decoraties, daarmede wedijve rend naar een bekroning. De eerste prijs werd behaald door Boekhandel Koppen, die dus eer heeft ingelegd met het Hollandse molenland schap. De rechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 26 April 1955 geen faillissemen ten uitgesproken. Wegens gebrek aan actief werd op Dinsdag 26 April 1955 opgeheven het faillissement van P. J. Keijzers, bloe mist, te Hillegom. Rechter-Commissa- ris mr. H. J. M. Cokart, Curator mr. O. H. van Wijk, te Heemstede. Tevens het faillissement van R. O. van Schaik, verkoper te Haarlem. Rechter commissaris mr. N. Reeling Brouwer, Curator mr. dr. A. F. H. Schreurs, Haarlem. Bij vonnis van de Arrondissements- Rechtbank te Haarlem van 26 April 1955 is, na gedaan verzet, vernietigd het vonnis dier Rechtbank van 19 April 1955, waarbij G. E. M. Zwinkels, bak ker te Haarlem, in staat van faillisse ment is verklaard, met benoeming van mr. J. G. Bettink, advocaat en procu reur te Haarlem, tot curator. cretaris en de kunstschilder Poppe Da- mave, zal daartoe een oordeel vellen. De expositie die tot 7 Mei duurt wordt gehouden in de Haarlemse raad zaal en zo nodig in de anti-chambre. De toegansprijs is bepaald op 25 ct. en de baten zullen ten goede komen aan de Stichting 1940-1945. Zaterdagmiddag om drie uur 'wordt de tentoonstelling geopend en het pu bliek heeft daarna iedere dag toegang van 's morgens 10 uur tot 's middags 6 uur en 's avonds 7.30 uur tot 10 uur. Op 4 en 5 Mei is de tentoonstelling 's avonds gesloten. door Sabeldans en Bloemenwals, van het door Annie Jodry gespeelde viool concert moge een Armeniër zijn, hp studeerde en werkt alsnog in Moskou. Men kan hem dus wel tot de Russische componisten rekenen. Katchaturian schrijft echter geen oer-Russische muziek a la Maussorgs- ky, doch bouwde voort op de half ver- europeeste Russische school met klas sieke grondslag, ontstaan in het Tschai- kowsky-tijdperk. Invloeden hiervan zijn, athans duidelijk merkbaar. Desondanks draagt Katchaturian's muziek een eigen cachet, zij is aanmerkelijk modern ge tint. De karakteristieke melodie en rhythmiek dragen wel enige kenmerken van het oude Slavische en wellicht ook Armeense volkslied, de harmoniek en het klankbeeld zijn uitgesproken mo dern. Niet hypermodern, het is goede, eigentijdse muziek, die niet gewild, maar natuurlijk aandoet. Katchaturian's gevoelsuitingen vanaf de tedere (An dante) tot de meeste heftige (Allegro) zijn dieptreffend, dragen een zeer spe cifiek karakter. Overeenkomst met mu ziek van zijn voorgangers merkt men zelden op. Tot nu toe hebben wij in Haarlem het vioolconcert alleen van de Oosten rijkse violist Anton Fietz gehoord. Het gelijkt wel of geen Nederlands violist het op zijn repertoire heeft geplaatst. Thans kwam de jeugdige Franse violiste Annie Jodry, eerste-prijswinnaris van het Internationale concours Genève-1954, het werk in Heemstede introduceren. Bij de uitvoering door Fietz van het technisch en muzikaal zeer veel eisend werk konden wij ons niet voorstellen, dat jeugdige violisten er zich aan durfden wagen. Reeds bij de inzet verraste de violiste haar auditorium door het kloek en kern achtig spel, dat geheel beantwoordde aan de eis: „confermezza", met vast heid, misschien beter vertaald: met for se greep tot het einde. Waar Jodry en kele malen met het zeer zangrijke twee de thema op de voorgrond trad, zette de veelal zelfstandige begeleiding de stuwkracht voort, hetwelk ook geschied de wat thematiek betreft bij de virtu oze omspelingen in de solopartij. De tamelijk lange solo-cadenz werd ver bluffend gaaf technisch en tevens voort durend mooi van toen uitgevoerd. In het Andante droeg de soliste haar partij ingetogen en diep gevoelvol voor. Het con sourdine-spel klonk betoverend en de korte onderbreking door het or kest, als een plotselinge begeesterende opwelling van de componist rukte de luisteraars uit hun meditatie. De spran kelende finale gir.g in een onstuitbare stroom voort. Ook hier behoudt het orkest de regelmatige gang, wanneer de violiste een melodieus neventhema speelt. De totaal-indruk is een uitzon derlijk werk, waarin de spanning nim mer verslapt, dat de aandacht steeds gaande houdt, mits het wordt uitge voerd door een solist (e) zoals deze Frangaise of genoemde Weense en met een dirigent en orkest, ten volle bere kend voor hun taak, niet het minst wat het aanpassingsvermogen aangaat. Langdurige, spontaan geuite bijvals betuigingen weerklonken voor de talent- Dirigent Verhey leidde het vioolcon cert in met de tintelende ouverture „Russian en Ludmilla" van Glinka en sloot het eerste deel af met Moussorgs- ky's symphonisch gedicht: „Een nacht op de kale berg", respectievelijk met zjjn sprankelend spel en met fraaie transparante klankbeelden bij inleiding en afsluiting alsmede rake typeringen van de heksensabbat. Ook hiervoor een aandachtig en dankbaar gehoor. Het tweede deel werd ingenomen door Tschaikowsky's Pathétique-symphonie een vast, succesvol repertoire-nummer van Verhey en zijn orkest. O. K. Dinsdag 3 Mei vindt het tweede con cert van de Beethovenserie plaats on der leiding van Toon Verhey met solis tische medewerking van de pianist Eduardo del Pueyo. Op het programma staan de volgende werken: Ouverture Egmont, Pianoconcert No. 5, Sympho nic No. 7. De burgemeester van Haarlem brengt ter kennis, dat in afwijking van het geen daaromtrent in verleende vergun ningen is bepaald op de Nationa le Herdenkingsavond op 4 Mei 1955 in tapperijen na 18 uur geen muziek mag worden gemaakt of ten gehore gebracht en geen openbare vermakelijk heden mogen worden gehouden. Naar aanleiding van het zilveren ju bileum van zuster H. A. van Rooy, dat zij Vrijdag 29 April als verloskundige hoopt te vieren, zij gemeld, dat er van 2 tot 5 uur voor de dames uit haar praktijk gelegenheid zal zijn om haar geluk te wensen. Ook baby's zijn op deze receptie welkom! Vrienden en ken nissen van zuster Van Rooy kunnen haar van 5 tot 6 uur feliciteren. De gemeentelijke bureaux en dien sten van Zandvoort zullen op 30 April en 5 Mei de hele dag gesloten zijn. Woensdagavond 4 Mei om 8 uur pre cies zal de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, zoals wij reeds bericht hebben in Spaarndam het monument onthpllen, dat thans in uitvoering is ter nagedachtenis aan de oorlogsslachtoffers in het algemeen en aan die uit Spaarndam in het hijzon der. Het monument, waarvoor de gel den volledig zijn bijeengebracht door de 300 Spaarndamse gezinnen, bestaat uit een natuurstenen zuil met daarop een bronzen schaal, waarin een toorts kan branden door middel van gas. Het ge denkteken komt te staan op de muur van het kerkplein en is twee meter hoog. De plannen om tot de oprichting te komen van een monument voor de ge vallenen dateert reeds van Augustus 1945, toen zich het „Comité Gedenk teken Oorlogsslachtoffers Spaarndam" vormde en een rondschrijven stuurde aan de Spaarndamse bevolking, waarin om een bijdrage werd verzocht. De re- sultatenvan deze actie overtroffen de verwachtingen maar maakten niette min de bouw van een monument nog niet mogelijk. Intussen was de Haarlemse stadsar chitect ir. G. Friedhoff in de arm ge nomen, die reeds in 1943 een verfraaiing van het kerkplein in Spaarndam had De burgemeester van Zandvoort, mr. H. M. van Fenema, heeft Dinsdag in een enthousiast betoog op een bijeenkomst in restaurant Brinkmann te Haarlem van het departement Haarlem van de „Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel" zijn visie gegeven op de toekomstplannen, die van Zandvoort moeten maken een „Amsterdam aan Zee". De titel van de causerie, die mr. Van Fenema hield, was dan ook getiteld „Zandvoort voor stad van Amsterdam". Hoewel zo nu en dan critisch maar toch ook met be langstelling werd het betoog van mr. Van Fenema ontvangen. De inleider schetste in grote lijnen het project van ir. Wijdeveld, dat van Zandvoort een modern woon- en kuuroord wil maken. Burgemeester Van Fenema wilde zijn gehoor geen gedegen studieplan voorhouden, maar slechts wijzen op het belang om moeilijke problemen in een grootse stijl aan te pakken. „In tijden van nood weet ons volk een bijzondere krachtsinspanning aan de dag te leggen met een gedurfde visie. Moge zulks steeds het geval zijn, zonder dat daar een ramp voor nodig is", aldus burgemeester Van Fenema. Het gesprokene werd met lichtbeelden verduidelijkt. Dr. H. v. d. Boom, kunsthistoricus te Haarlem, zal Zaterdag 30 April, 's mid dags 3 uur, in de kunstzaal van 't Huis met de Kogel een tentoonstelling ope nen van werken van J. J. Doever. Burgemeester Van Fenema begon zijn betoog met een verwijzing naar het ver leden; de periode van de jaren 1943 en 1944, waarin de Duitse bezetters een be gin maakten met de afbraak van een groot gedeelte van Zandvoort. Ongeveer 750 woningen, meer dan 100 pensions en tal van hotels werden met de grond ge lijk gemaakt. Zelfs de fundamenten wer den gesloopt. Alleen het oude dorp bleef gespaard. De ambtsvoorganger van mr. Van Fe nema, burgemeester Van Alphen, bleef niet bij de pakken neerzitten. Nog voor de Duitsers hun zinloze vernieling had den voltooid, stelde hij zich in verbin ding met ir. Fnedhof. Er werd een we- deropbouwplan voor Zandvoort ontwor pen, dat de naam van „plan-Friedhof" kreeg. Deze wederopbouw heeft in de tijd tussen 1945 en 1955 voor een belang rijk deel zijn beslag gekregen. Tijdens de eerste fase kwam de villabouw in het Zuiden tot stand en werd de boulevard aangelegd. In de tweede fase verrees ho tel Bouwes en werd de strandweg gere aliseerd. Thans is de derde fase ingetreden; het tijdvak, waarin het z.g. Bouleyardplan in studie is genomen. Een project, dat millioenen zal kosten. Het is een nieuw plan, maar het bevat ook elementen van het plan Friedhof. De kern van het plan- Friedhof bestond uit de aanleg van 2 grote (in boogvorm) toegangswegen naar het strand. Beide wegen zouden dan een plein omsluiten. Tien jaar lang is dit ontwerp in portefeuille gebleven, om dat er geen geld voor was. Het vorig jaar was er een serieus gegadigde uit Den Haag, die de exploitatie van het Zuidelijk deel van het plan-Friedhof aandurfde (bouw van accomodatiegele- genheden voor de toeristen, als hotels, amusementsgelegenheden enzovoort). In die dagen werd ook over een pier ge sproken. „De pier is een dierbaar onder werp in mijn gemeente," merkte mr. Van Fenema op. Daarna werd de ar chitect ir. Wijdeveld gevraagd of hij een Noordelijke vleugel wilde bouwen. Dit verzoek wees hij van de hand. Ir. Wijde veld wilde alleen de medewerking ver lenen aan het ontwerp van een totaal nieuw plan. Er werd contact opgenomen met een aantal financiers. Een briefje van f 25 was het begin van een kapitaal, dat nu wordt beheerd door de stichting „Recre atieoord Zandvoort". Het stichtings - stuur heeft aan de architecten ir. Wij develd en Jan Wils de bouwmeester van hotel Bouwes de opdracht ver-, strekt een plan te ontwerpen. In grote 1 aan zee zoeken. Dit achterland is er, vol lijnen is dit gereed. De uitvoering vergt, naar een ruwe schatting, f 17.000.000. De aanleg van een pier vraagt f 20.000.000. Ir. Wijdeveld heeft zich als centrum van het Boulevardplan een enorme con greszaal, met een reusachtig podium, waar de grootste orkesten ter wereld kunnen plaatsnemen, gedacht. Onder de congreszaal worden amusementsgelegen heden en winkels gebouwd. Het centrale gebouw wordt geflan keerd door 2 machtige torenflats van elk 20 verdiepingen. Deze flatwoningen zullen 4 tot 6 kamers bevatten en mo gen elk niet meer dan f 30.000 kosten. In totaal zal het project ongeveer 600 flats tellen Er zijn reeds aanvragen binnen voor kantoorflats. De verdere uitbouw naast de torens zal ruimte scheppen voor hotels en restaurants. Voor het congresgebouw aan de zee zijde wordt een plein aangelegd. On der het plein is een enorme garageruim te gedacht; een soort van vestiaire voor auto's, reparatiegelegenheden enzovoort. In deze ruimte kunnen 650 auto's wor den gestald. De pier beschrijft een halve cirkel met begin- en eindpunt verbonden aan de vaste wal; derhalve niet recht-uit-recht- aan in zee, zoals men de pier van Sche- veningen kent. Men overweegt aan het meest vergevorderde punt van de cir- kelbaan in zee een uitbouw te maken met een restaurant. Onder de pier, die een lengte zal krijgen die gelijk is aan de afstand die men in 12 minuten lopen aflegt, worden de mogelijkheden gescha pen om auto's te parkeren. Ten Noorden van het terrein van het Boulevardplan willen de ontwerpers grond benutten voor de bouw van een kuur-oord. Dit kuur-oord zal in Zand voort aan alle eisen van een moderne opzet moeten beantwoorden. Concrete plannen bestaan er thans nog niet. Het huidige spoorwegstation zal plaats moeten maken voor een nieuw. De spoorlijn moet dan worden doorgetrok ken tot het congresgebouw. Een onder aardse gang brengt de reizigers tot op het voorplein. Tot zover de details. Het spreekt vanzelf, dat wil men dit alles financieel rendabel maken, er een achterland moet zijn met een groot re servoir van mensen, die hun ontspanning gens burgemeester Van Fenema. Men kan dit gebied splitsen in lo. de steden Amsterdam en Haarlem en het IJ-mond- centrum (binnenkort zullen in de straal van de IJ-mond 200.000 mensen wonen, alsmede de IJsselmee.rpolders; 2o. de rest van Nederland; 3o. het buitenland (W. Duitsland, België en Luxemburg en Scandinavië) Men heeft in Zandvoort de blik ge richt op Amsterdam. De moeilijkhe den waar de hoofdstad mee worstelt bijv. het verkeersprobleem heeft ook in Zandvoort de belangstelling. Spreker hoopte van ganser harte, dat het historisch schoon van de hoofd stad bij het ontwerpen van nieuwe verkeersplannen niet zou worden ge schaad. Wanneer de grachten worden gedempt verliest Amsterdam een stuk van zijn stadsschoon. Het toerisme on dervindt daar de nadelige gevolgen van Burgemeester Van Fenema wilde al lerminst zich een oordeel aanmatigen over de toekomstmogelijkheden van Am sterdam. Hij vertoonde wel een afbeel ding van een kaart van Amsterdam in zijn lichtbeeldenserie, waarop enkele ge durfde veranderingen in het karakteris tieke beeld van de hoofdstad waren aan gebracht. Het Centraal Station zou moeten ver dwijnen, omdat het als koppelstation te veel moeilijkheden oplevert voor het doorgaande reizigersverkeer (overstap pen). Om dit euvel uit de weg te rui men is het practischer nieuwe stations te bouwen aan de rand van de stad. Op de plaats van het Centraal Station was op de kaart een groot park met een ha ven voor pleziervaartuigen getekend. De verbinding Amsterdam-Noord met het centrum van de stad zou, behalve door de aanleg van tunnels, met 2 gi gantische bruggen over het IJ, hoog te 70 m boven het wateroppervlak tot stand kunnen komen. De inleidei legde met nadruk de klemtoon op de fantasie die bij deze projectie de vrije loop was gelaten. Van bemoeizucht met Amsterdamse problemen was bij hem geen sprake. Alleen een levendige interesse voor de hoofdstad. De weg Amsterdam-Zandvoort noem de spreker een „slechte verbinding Het bekende bruggetje bij Halfweg ver oorzaakt een oponthoud van 20 tot 2o kostbare minuten van de tijd der auto mobilisten. Wanneer eenmaal de tram Amster dam-Zandvoort zal zijn verdwenen, vraagt deze weg met het oog op het busverkeer een grondige vernieuwing. De bouw van viaducten onder de op te hogen spoorbanen in Haarlem wordt dan ook een dringende eis. In aansluiting op het Boulevardplan is een ontwerp gemaakt voor een net van toegangswegen naar Zandvoort. De verbinding met Amsterdam zou moeten geschieden via twee wegen; zowel een weg ten Noorden, als ten Zuiden van Haarlem, buiten de stad om. Wegen naar Haarlem kunnen hierop aanslui ten. De Noordelijke weg kan ook voor de verbinding met het gebied van de IJ- mond dienst doen. Tenslotte noemde inleider als verbin ding met België een grote verkeersweg langs de kust (Noordwijk, Schevenin- gen) over de dijken die in het Delta plan zijn opgenomen. Na afloop beantwoordde burgemees ter Van Fenema enkele vragen. De voorzitter, mr. A. E. C. de Groot van Embden leidde burgemeester Van Fe nema in en uit onder dankzegging voor zijn causerie. ontworpen. Ir. Friedhoff bood aan om een ontwerp voor het gedenkteken te maken en dit te vervatten in de reorga nisatie van het kerkplein. Zo geschied de. Onvoorziene factorendeden de ge meente Haarlem echter besluiten de verwezenlijking van het plan nog uit te stellen, terwijl ook de financiële om standigheden er nog niet naar waren. In de zomer van 1954 kregen de plan nen definitief vorm op het bureau van Openbare Werken van Haarlem. Het resultaat is, dat enkele maanden gele den de muur en het bordes zijn ge reedgekomen. Het monument is thans in aanbouw. In de kalkstenen zuil is het „wapen van Spaarndam uitgehouwen, terwijl daaronder de woorden: „Voor hen die vielen 1940-1945 zullen worden gebei teld. Het comité, dat thans met vreugde constateert tenslotte door de offerzin van Spaarndams bevolking en door de medewerking van de gemeente Haarlem zjjn doel te hebben bereikt beschouwt het als een veel voldoening schenkende eer, dat de burgemeester zich bereid heeft verklaard de onthulling te willen verrichten. Het programma voor de plechtigheid van de dodenherdenking en de onthul ling van het monument is als volgt vastgesteld. Om 19.30 uur bijeenkomst op het Kerkplein. Als sprekers zullen optreden ds. J. Kroon en kapelaan Jos. Schoenmakers. Medewerking wordt ver leend door het Spaarndams Ge mengd Koor o.l.v. de heer Ernst van het Kaar en door het Harmoniecorps „Crescendo". Om 20.00 onthult burge meester mr. O. P. F. M. Cremers het gedenkteken. Daarna worden twee mi nuten stilte in acht genomen. Na het zingen en spelen van het Wilhelmus en na de kranslegging zal het monument worden overgedragen aan de gemeen te Haarlem. Tenslotte krijgt om 20.30 uur de bur gerij gelegenheid om bloemen te leg gen bij het gedenkteken. De leden van de Katholieke Vrou wenbeweging, afd. Overveen, zullen Donderdag 28 April een excursie ma ken naar de Kennemerduinen. De Haarlemse afdeling van de katho lieke Grafische Bond hield gisteravond de jaarvergadering. De voorzitter, de heer Van Wegen, sprak in zijn openings woord zijn vreugde uit dat het gelukt was het aantal leden tot duizend op te voeren, maar wenste vooral kwalita tief vooruit te gaan. Daarop zal dan ook de volle aandacht van het bestuur gericht zijn. Het jaar 1954 was een jaar van ups en downs. Vreugde over het mandement en anderzijds teleurstelling over de verbreking van samenwerking. Een gebed werd gestort voor de over ledenen van dit jaar, waaronder twee oprichters van de afdeling. Het jaar verslag van de secretaris was weder om uitstekend verzorgd, en gaf een duidelijk beeld van de vele activiteiten. Ook het jaarverslag van de penning meester werd onder applaus goedge keurd. De neer H. J. de Bont. werd benoemd tot tweede voorzitter. Men besloot een subsidie te verstrekken aan de Kath. Ver. van Bejaarden. De af tredende secretaris en tweede secreta ris werden bij acclamatie herkozen. Als nieuw bestuurslid werd de heer J. P. Handgraaf jr. zonder hoofdelijke stemming gekozen. De geestelijk adviseur kapelaan Rich. W. Geraets hield een causerie over het onderwerp: „Is Christus in de Bedrijfs- gemeenschap afgeschreven?" Hierover ontstond een levendige gedachtenwisse- ling, waaruit vooral de waarde van de katholieke organisatie naar voren kwam. Een goede vergadering in pret tige sfeer. In de basketba 1-junioren jongens klasse is het Antilopen-team er in ge slaagd op fraaie wijze beslag te leg gen op de kampioenstitel. De ploeg van Rob van Bodegom behaalde de titel ongeslagen, betgeen een fraaie prestatie is. De H.O.C.-meisjes moesten in de belangrijke wedstrijd tegen Antilopen met 1918 het onderspit delven, zo dat Donderdagavond om 19.50 uur een beslissingswedstrijd zal worden ge speeld. De uitslagen waren: Dames: White Stars 3ZBVS 3 g-| g Heren: Rapiditas 2—Tramvogels 1 40—16, Aurora 1—Typhoons 4 34—14, Typhoons 3—HOC 2 22—20, PSVH 1— Typhoons 2 2610. Junioren meisjes: HOC aAntilopen 18—19. Junioren jongens: Antilopen aIHJ 4519 (Antilopen kamp.). Voor deze week staan toch nog en kele aantrekkelijke herenwedstrijden op het programma. Vrijdagavond om 20.40 uur zal de belangrijke beslissingswed strijd worden gespeeld tussen Antilo pen en IHJ voor de bezetting van de derde plaats op de ranglijst, die recht geeft op een plaats in de districts eer ste klasse. Bovendien zullen de ploegen van HOC en White Stars (beren) om 19.50 uur hun laatste competitiewedstrijd spelen. Op de in gebouw „Cultura" in de Jansstraat gehouden ledenvergadering van Haarlemse honkbalarbiters, is of ficieel overgaan tot de oprichting van een scheidsrechtersvereniging in Haar lem. De bestuursverdeling, zoals die op 4 April j.l. werd voorgedragen, had de volledige instemming van de vergade ring. Voorzitter is de heer H. de Ruiter, secretaris de heer F. W. Freijmuth, pen ningmeester de heer N. Jonker, terwijl de heren B. Schijvenaar en B. de Groot tot commissarissen zijn gekozen. De vereniging stelt zich ten doel het contact tussen de referees in Haarlem te bevorderen, o.m. door het organiseren van spelregelavonden. Het is logisch, dat een goede wedstrijdleiding de be oefening van de honkbalsport in be langrijke mate kan stimuleren. Tot dus verre kreeg men over de arbitrale be slissingen relatief gezien zeer weinig klachten, zodat het nieuwe seizoen met optimisme kan worden ingegaan. Het ligt in de bedoeling dit jaar meer aandacht te besteden aan de scheids- rechterskleding. Volgens „Honkbal- nieuws" prefereert men een korenblau- we sweater, een grijze pantalon en spi kes of honkbalschoentjes. Een rode pet wordt verder overwogen. De heer D. Baas gaf een toelichting op verschillende vragen, die gerezen waren naar aanleiding van de nieu we spelregels. Vele malen ontstond hierbij een geanimeerde discussie. In de toekomst zullen nog enige contactavon den worden belegd, waarop de moei lijkheden, die bij honkbal zo veelvuldig zijn, in rustig overleg met ervaren ol- lega's kunnen worden opgelost, zodat het corps van scheidsrechters in Haar lem goed zal worden en met ere ge noemd. Aan het einde van de maand Maart waren over de gehele wereld 1276 koop vaardijschepen in aanbouw van in to taal 5.963.187 tons gross tegen 1169 sche pen van 5.854.247 tons aan het einde van het vorige kwartaal. Aldus Lloyd's Register of Shipbuilding. Hiervan wordt het grootste deel n.l. 2.144.146 (v. kwart. 2.140.752) in Enge land gebouwd. Na Duitsland met 665.429 (772.012) tons, volgt Nederland als derde scheepsbouwende natie met 545.325 (529.679) tons, verdeeld over 135 (136) schepen. Opvallend is de positie van Japan, dat met 535.513 tons vlak achter Neder land komt, doch slechts verdeeld over 77 schepen. Eind December j.l. waren in Japan nog maar 47 schepen onderhan den van 376.565 tons. Andere belangrijke aantallen schepen worden gebouwd in Frankrijk (415.105 tons). Zweden (406.545 tons), Italië (235.402 tons), Noorwegen (206.630 tons), Spanje (170.292 tons) en Denemarken (138.304 tons). De Verenigde Staten komen op de elfde plaats met 113.760 tons en België op de twaalfde met 103.368 tons. Van de schepen welke in Nederland voltooid worden, zijn er 92 met een to taal tonnage van 420.062 tons, waarvan 22 tankschepen van 302.896 tons, be stemd voor het eigen land en 43 van 125.263 tons, waarvan 5 tankers van 62.366 tons, bestemd voor het buiten land. Voor Nederlandse rekening worden 7 schepen van 12.800 tons (o.a. 2 tankers Het Vissersgedenkteken, dat te IJmui den op de Kop van de Vissershaven op gericht zal worden, is gereed. Het bron zen beeld, dat gemaakt werd door de Amsterdamse beeldhouwer H. M. We zelaar, staat thans in de tuin van het Stedelijk Museum te Amsterdam, waar het een onderdeel zal vormen van de Bevrijdingsexpositie, die daar gehou den wordt. van 2.400 tons) in Duitsland gebouwd en 1 tankschip van 2.150 tons in Japan. De meeste tankschepen zijn onder handen in Engeland n.l. 1.104.368 tons. Nederland volgt hierop met 365.262 tons en Japan met 326.600 tons. Het wereld totaal bedraagt 3.103.257 tons, verdeeld over 242 schepen. (Niet officiële koersen) Vorig Opening Slot 3% Ned 1953 103 3(4 Ned 1953 10211 314 Ned 1948 101% 3% pCt Ned 1950 101% 3% Ned 1954 lOlr. 31/4 Ned 1955 101 3-3% Ned. 1947 100K 3 Ned 62-64 bel. fac. 101 i: Insehr. Grtbk 1946 3 pCt 99H Ned. Handel Mij eert 247 A.K.Ü. 303% Van Berkei's Patent 184 Calvé-Delft eert 280% Van Gelder 279 Kon Hoogovens eert 295 Unilever Cert. 404% Ned. Kabe) 268 Philips 407' Kon Petroleum 594' „Amsterdam" Rubber 126% Holl. Amerika Lijn 182% Kon Ned. Stoomb. Mij 1744 Ned Scheepv Unie 183'j H.V.A 162% Deli Mil Cert 154% ex-div. 8 27/4 100% 301 401% 398* 593 126% 174% 184% 162% 154 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric Genera) Motors Kennecott Copper Montgomery Ward Radio Corp. Republic Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel =5 ex dlv. 25/4 61 "4 144% 80% 5114 98% 107 77% 4315 86% 77% 59% 5915 91 27% 87 26/4 61% 146 82% 51% 9914 10814 7614 44 87 77% 60 61 90% 27% 87 Stemming: vast

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3