BOLERO Tweede-Kamerleden: Tegemoet koming is aan de schriele kant Internationale Landbouwbeurs te Utrecht geopend He wolf en de havik mmt STANDBEELD voor TRIJN v. LEEMPUT Kostbare optocht Kruiswoordraadsel Feestelijk getooid Den Haag begroet Zweeds koningspaar eRic de noonman K of Wolf/ Tsj Minister Mansholt: Eigenlijk geen recht op schadevergoeding Nederlandse landbouw steeds meer gemechaniseerd Utrechtse Kenau trok op tegen de Spanjaarden 40.000 gulden door advocaat verduisterd Opnieuw uitstel in zaak-Jungschlager in s-Cravenhage Costuums van 800 tot 1000 gulden Mens Indonesië wijst 3 Nederlanders uit Engeland vraagt oe inlichtingen SHERRY WATERSCHADE IN OVERIJSSEL DONDERDAG 28 APRIL 1955 PAGINA DRY PALE PRIJS PER FLES F 4.90 Ook landbouwer is vakman PASTOOR A. KRAMER t Hulde aan dappere vrouwen Interpellatie-aanvraag aangehouden Interpellatie over diamantindustrie Rechtbank vonnist hem tot een jaar met aftrek Index levensonderhoud onveranderd Ook voor verdedigster geen waarborgen Achttien maanden voor dienstweigeraar Regen verboden Oplossing kruiswoordraadsel van Woensdag Bevan weer terug in de Labourfractie? Huidjes als satijn door A. Rutgers van der Loeff-Basenau Advertentie SHIPPED BY PA LOM INO VERG A RA JEREZ DE LA FRONTERA SPAIN Uitsluitend verkrijgbaar bij uw wijnhandelaar slijter IMP. WED. G. OUD PZN CO. HAARLEM De Tweede Kamer aanvaardde Woens dag zonder hoofdelijke stemming een wetsontwerp tot wijziging van de be groting van het departement van Land bouw. Het betrof hier de geschatte meerdere uitgaven voor het financie ren van door wateroverlast getroffen boerderijen in de provincie Overijssel. De schade in deze provincie wordt ge schat op 43 millioen gulden bij een oogstmogelijkheid van ongeveer 300 mil lioen. De sprekers, onder wie de heren Engelbertink (KVP), Biewenga (A.R.) en Ruiter (CH) achtten de financierings regeling, welke een extra-bedrag van In de Margriethal van de Kon. Ned. Jaarbeurs aan de Croeselaan te Utrecht heeft de heer T. Allersma, voorzitter van de Algemeen Technische Commis sie van het Landbouwschap, heden morgen de vierde Internationale Land bouwbeurs geopend, waarop dertien landen met werktuigen, gereedschan- pen e.d. vertegenwoordigd zijn. De beurs staat geheel in het teken van de landbouwmechanisatie, die by de stijging der lonen en het steeds groter wordende tekort aan arbeidskrachten ieder iaar belangrijker wordt. Na de bevrijding b.v. werden niet minder dan 36.000 traetoren geïmporteerd ruim 5700 in 1954 en nog is het verzadigingspunt niet bereikt. Dit verklaart ook het grote aantal trekkers, dat op de tentoonstelling aan wezig is. o.m. afkomstig uit Duits land en Engeland, terwijl sedert kort ook uit de Ver. Staten trekkers geïm porteerd worden. Wat het type. betreft, is de dieselmotor sterk overheersend. D» mechanische landbouw is nog zeer afhankelijk van de imnort, zoals blijkt Uit het grote aantal buitenlandse in zendingen, w.o West-Duitsland met artikelen van 75 fabrieken de eerste plaats inneemt. De Nederlandse land bouw heeft jaarlijks voor ruim honderd millioen gulden aan machines en werk tuigen nodig: s'echts 30% hiervan wordt door de Nederlandse industrie geleverd. Tegenover de import ter waarde van 70 millioen per jaar staat de export van landbouwwerktuigen, die in 1954 een waarde had van ruim drie millioen gulden. Niet onbelangriik is de Nederlandse exDort naar Canada, nu geëmigreerde boeren een deel van hun achtergebleven kapitaal in de vorm van landbouwwerktuigen mogen laten overkomen. Hoewel de Nederlandse industrie nog niet in alle onzichten met die van het buitenland kan wedijveren, is er toch steeds vooruitgang te bespeuren. Vooral nu er voor h»t eerst een ge heel Nederlandse trekker geëxposeerd wordt in de gemeenschapneliike stand Van de smedennetroonsorganisatie. De ,.GEDE" is voorzien van een luehtge- koelde Dentz-ho'or 2 cvl. en heeft zes versnellingen. De trekker is zodanig geconstrueerd, dat atle w»rktuieen er gemakkelijk aan bevestigd kunnen worden. De expositieruimte in de hal en op het buitenterrein beslaat dit jaar ruim 21 000 m2, waarop 184 firma's hun ar tikelen presenteren. De vakman vindt er weer vele nieuwe vindingen en verbeterde toepassingen: een regenka non. dat een werpwijdte van 62 meter heeft, een snelstoomontwikkelaar op propaangas. een volautomatische aard- appelpootmachine. een onkruidbrander op propaangas. een dito warme-lucht- kanon voor broeikassen e.d.. een mo tormaaier. die het koren tevens tot schoven bindt, een gecombineerde dors machine met aangebouwde hogedruk balenners en verplaatsbare stalen %ilo's, om slechts enkele artikelen te noemen van de expositie, die een vrijwel vol ledig beeld geeft van wat er momen teel op het gebied van landbouwme chanisatie bestaat. Alle voorlichtingsinstanties op het terrein van de land- en tuinbouw zijn aanwezig om adspirant-kopers' en an dere belangstellende landbouwers des kundige adviezen te verstrekken. De keuze van werktuigen en machines is zó groot geworden, dat de landbouwer zonder voorlichting gevaar loont te verdwalen in het woud van lokkende aanbiedingen. De Landbouwbeurs is een spreken de demonstratie van het vakman schap, dat de moderne landarbeider moet bezitten. Ten onrechte wordt hij nog steeds aangemerkt als onge schoolde arbeider, aldus ir P W. Bakker Arkema, rijkslandbouwcon- sulent, aan de vooravond van de ope ning. Een goede landarbeider bezit vakbekwaamheid, die in vele opzich ten ver uitsteekt boven de vakbe kwaamheid van menige industrie-ar beider. Door de voortgaande mecha nisatie zal dit straks in nog veel sterkere mate het geval zijn. Het concurrerend vermogen van de land arbeider t.a.v. andere beroepen wordt er door vergroot. Ir. Bakker Arke ma pleitte in dit verband voor een speciale vakopleiding voor landarbei ders, omdat de practijk op de boerde rij niet meer voldoende is, nu zij met steeds ingewikkelder machines moeten omgaan. f 30.000 zal vergen aan de schriele kant. De heer Engelbertink pleitte voor schadevergoeding, aangezien de rege ring met het treffen van de nodige voor zieningen nalatig geweest is, waaruit een morele verplichting t.o.v. de ge troffenen af te leiden zou zijn. Minister Mansholt achtte geen recht op schadevergoeding aanwezig. Dat de regering bereid geweest is ëfen regeling te treffen vindt zijn oorzaak in de ernst van de schade. Hoger dan de uitgaven welke met de onderhavige regelingen gemoeid zijn kan de regering echter niet gaan. De minister zei voorts, dat het gebied de grootste belangstelling van de overheid heeft. De overtuiging bestaat, dat er snel gewerkt zal moe ten worden aan verbeteringen op het gebied van verkavelingen, afwaterin gen e.d. De communistische fractie, van oor deel, dat het voorstel van de regering onvoldoende is, diende een motie in, welke beoogt een renteloos crediet te waarborgen aan alle landbouwers, die een opbrengstderving van meer dan 20 pet. hebben gehad. Minister Mansholt had tevoren reeds uiteengezet, dat het criterium van 33 pet. dat in het wets ontwerp gesteld is niet verlaagd kan worden. De regering heeft bij het vast stellen van dat percentage nl. rekening moeten houden met de slechte oog sten van 1954. Een lager percentage zou ertoe leiden, dat normale oogst- risico's in de regeling betrokken raken, hetgeen onjuist is. De motie zou van daag in stemming komen. In de haven van Antwerpen is het Griekse motorschip „Belgion" gezonken na een aanvaring met het Noorse s.s. „Tai Shan". 14 van de 19 opvarenden van het Griekse schip konden gered worden. Voor vijf van hen kwam de redding te laat. Politie- en bergingsi>aartui- gen omringen het wrak. 83. Voor Eric goed en wel van zijn verbazing over deze onverwachte begroeting is bekomen, staan reeds een paar vreemde kerels voor hem. De vriendelijke grijns op hun gezichten besterft echter al gauw, als zij hem van dicht bij bezien. „Je bent het niet", gromt er een, „je bent een ander". „Ik ben nog nooit iemand anders dan mijzelf geweest", geeft Eric rap ten antwoord, terwijl hij voor alle zekerheid het zwaard in de hand houdt. „Wie dacht je dan wel, dat ik was?" „Onze aanvoerder", gromt de man gemelijk, „hij werd door die vermaledijde Bohuslaners gevangen genomen, toen wij bezig waren hun kamp te bespieden. Dat was onze opdracht. Wij zijn krij gers van Gripier". Alle duivels, denkt Eric, hoewel hij geen spier ver trekt, mijn vroegere leenman. De laffe verrader, die weigerde, mij nog te erkennen, nu mijn rijk uiteen is gevallen en brutaalweg liet weten, dat hij liever zijn eigen koninkje was. Ik ben in prettig gezelschap geraakt. De drie kerels willen nu op hun beurt weten, ivat Eric hier uitvoert, en waarom de Bohuslaner hem achterna zit. „Ik ontvluchtte", zegt Eric kalm. „Ik was om dezelfde reden gepakt als jullie hoofdman. Ik kwam een beetje te dicht in hun buurt. Tja, ik moet mijn eigen kostje zien op te scharrelen en bij zo'n groot kamp valt er wel eens wat op te pikken". De mannen knikken begrijpend. „Sluit je bij ons aan", stelt er een voor, „Gripier kan altijd een goede krijger gebruiken en je ziet er naar uit, dat je niet voor een kleintje vervaard bent. Aan eten en drinken zal het je er niet ontbreken". „Aangenomen", zegt Eric, terwijl hij meteen besluit er zo gauw mogelijk tussen uit te knijpen. „Wij moeten nu eerst onze aanvoerder bevrijden", beslist de oudste, „vooruit! Onze nieuwe makker kan ons helpen; hij kent het kamp". Jammer voor jullie, denkt Eric meesmuilend, maar die nieuwe makker wil het liever bij een vluchtige ontmoeting laten. Ogenschijnlijk vindt hij echter alles best en zo zetten zij met hun vieren de tocht voort. Nog even overweegt Eric de mogelijk heid de kerels een paard te ontfutselen, maar als hij te lang wacht, is de kans om weg te komen onmogelijk geworden. Zij gaan de heirbaan op en de Noorman beseft, dat er nu snel gehandeld moet worden. Als zij zo twee aan twee een eind gelopen hebben, is het de Noorman gelukt door ongemerkt zijn pas te vertragen met zijn begeleider langzaam aan achter te geraken. Het struikgewas is hier hoog en dicht en groeit vlak langs de weg. Eensklaps stoot Eric zijn makker aan. „Halt! Stil eens, ik zie daar iets bewegen". En terwijl de kerel argwanend een ogenblik stil blijft staan, is Eric, met een fikse sprong in de struiken gedoken. Met een alarmkreet naar zijn gezellen, die nog niets bemerkt hebben, springt de man hem na. Pastoor A. Kramer te 's-Heeren' (Zeeland) is Woensdag op 81-jarige leef tijd overleden. Hij werd geboren in As sendelft 12 December 1873 en priester gewijd 2 Maart 1902, waarna hij achter eenvolgens werkzaam was als kapelaan te Lisse, Rotterdam (H.H. Martelaren van Gorcum), Leiden (St. Petrus), Weesp, Amsterdam (Jongensweeshuis Lauriergracht) en in Haarlem (Spaar- nekerk) van 1 Oc.t 1912 tot 6 April 1918. Daarna was hij pastoor te Kudelstaart, Dordrecht (H. Bonifatius) en van 18 Mei 1936 tot nu toe in 's-Heerenhoek. In de vergadering der Tweede Kamer ls hedenmiddag aan de orde gekomen het verzoek van de heer Gortzak (CPN) om verlof tot het richten van vragen aan de minister van Justitie over het aanhquden en verhoren van ex-stakers, leden van het gemeentepersoneel te Amsterdam- De voorzitter vroeg de heer Gortzak of hij de aanvraag nog wil aanhouden, omdat thans geen behoorlijke behan deling van de zaak te wachten zou zijn. De heer Gortzak (C.P.N.) had tegen een paar dagen respijt geen bezwaar. Hij vroeg echter bespoediging. De voorzitter zeide dat het hem geen goede gang van zaken leek midden in een onderzoek met een interpellatie te komen. Besloten werd de interpellatie nog uit te stellen. Hedenmiddag is in de vergadering der .Tweede Kamer aan de orde geko men het verzoek van de heer de Groot (C.P.N.) om verlof tot het richten van vragen aan de ministers van Economi sche Zaken en van Sociale Zaken en Volksgezondheid betreffende de toe stand in de diamantindustrie en de so ciale en economische kwesties, hieraan verbonden. Overeenkomstig het voorstel van de voorzitter wordt het gevraagde verlof verleend. De interpellatie zal op een nader te bepalen dag worden gehouden. Zoals Haarlem zijn Kenau Simons Hasselaar heeft, zo heeft Utrecht zijn Trijn van Leemput, een uit de his torie minder bekende, maar minstens even kordate vrouw als de Haarlemse Ke.nau. „Zjj was aanvoerster van een opgewonden menigte vrouwen, die met houwelen en hamers, schoppen en ijzers gewapend naar het kasteel trekken en als furies de breekijzers er in zetten Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft vonnis gewezen in de strafzaak tegen mr. H. W., advocaat en procureur te 's-Hertogenbosch, die werd beschul digd var-- meermalen gepleegde verduis tering ten nadele van het Bossche ad vocatenkantoor waar hij werkzaam whs en ten nadele van cliënten van dit kan toor tot een bedrag van ongeveer 40.000. Het hof bevestigde het vonnis van de rechtbank te 's-Hertogenbosch waarbij mr. W. werd veroordeeld tot een ge vangenisstraf van een jaar met aftrek van voorarrest en ontzetting uit het recht de advocatuur uit te oefenen voor de tijd van vijf jaar. In appèl had de advocaat-generaal een gevangenisstraf van twee jaar en drie maanden tegen mr. W. geëist. Mr. W. werd verleden jaar Mei gedetineerd. Het C.B.S. heeft thans prijsindexcij fer van het levensonderhoud (op basis 1951 100) samengesteld per 15 Maart 1955. Het totaal-indexcijfer onderging, evenals het indexcijfer voor de groep voeding, tussen 15 Februari en 15 Maart geen verandering. Bij de voedingsmid delen liepen het indexcijfer voor groen ten en, in geringe mate, de indices voor fruit, aardappelen en eieren, op Koffie daarentegen daalde in prijs. Bij de niet-voedingsmiddelen daalde het indexcijfer voor de kleding met 2 punten, als gevolg van de omstandig heid, dat de zomerkleding, die van Maart tot Augustus in het indexcijfer wordt opgenomen, t.o.v. de basis (zo mer 1951) goedkoper is, dan de winter- kleding t.o.v. de wintermaanden van 1951. Tussen 15 Februari en 15 Maart on derging ook het interim-prijsindexcij fer van het gezinsverbruik geen veran dering. Dit bleef derhalve gehandhaafd op 129 (basis 1949 100). en aan de ontmanteling beginnen", le zen we in de gids van het Utrechtse bevrijdingsfeest, waarin de allegorische optocht beschreven wordt, die 5 Mei door de stad zal trekken. Het kasteel was Keizer Kareis „Vredenburgh", dat practisch met de grond werd gelijkge maakt. Hiermede begon de strijd van Utrecht tegen de Spaanse overheerser. De sloping van het kasteel in 1577 is in de geschiedenis van Utrecht blij ven voortleven. Begrijpelijk daarom, dat men dit tafereel in de optocht heeft ingelast. Maar de organisatoren willen meer; zij willen de herinnering aan Trijn van Leemput een tastbaarder gestalte geven dan een momentopname in een optocht en hebben besloten voor Trijn een standbeeld op te richten als een posthume hulde aan Trijn en aan alle Utrechtse vrouwen, die in de loop der geschiedenis vooraan gestaan heb ben in de strijd tegen de onderdruk king, dus ook aan de vrouwen, die in de jongste verzetsstrijd gestreden heb ben, en aan de moeders, die onder de moeilijkste omstandigheden hun taqk in het gezin verricht hebben. De Utrechtse beeldhouwer Pieter d'Hont heeft reeds opdracht gekregen het beeld te vervaardigen. Het zal in brons gegoten worden en een plaats krijgen in de onmiddellijke nabijheid van de plek waar vroeger de woning van Trijn aan de Oude Gracht gestaan heeft. Een model van het beeld in gips zal op de ochtend van het bevrij dingsfeest onthuld worden door de Utrechtse vrouw, die 's middags in de optocht de rol van Trijn van Leem put zal vervullen. De behandeling van de zaak-Jung- schlager, die was vastgesteld op van daag, Donderdag 28 April, is uitgesteld tot 12 Mei. De „Djaksa tinggi" (offi cier van Justitie) Sunarjo vertoeft thans voor dienstzaken buiten Djakar ta. De zitting van 12 Mei zal achter gesloten deuren worden gehouden. Inmiddels heeft de verdedigster me vrouw Nanny Razak van de minister van justitie evenals mr. Bouman een schrijven ontvangen, waarin wordt me degedeeld, dat de minister geen vrij waring van maatregelen van de Djak sa of andere bevoegde instanties kan geven bij het afwikkelen van criminele zaken. (PIA) De krjjgsraad te Velde West heeft de 21-jarige dienstweigeraar D. B. uit Tex el veroordeeld tot achttien maanden ge vangenisstraf en ontslag uit de militai re dienst. Beklaagde had voor hij onder de wape nen moest komen een verzoek ingediend om vrijstelling. Dit was echter na het voorgeschreven onderzoek afgewezen. Hij had zich daarna wel aangemeld, doch geweigerd het uniform en de uit rusting in ontvangst te nemen. De auditeur-militair was van oordeel, dat het hierdoor een kwestie van op zettelijke ongehoorzaamheid was gewor den en requireerde twee jaar gevange nisstraf en ontslag uit de militaire dienst. De verdediger voerde aan, dat duidelijk was gebleken, dat beklaagde niet voor de militaire dienst geschikt was en pleitte clementie. Den Haag zal Koninginnedag en de herdenking van de bevrijding op groot se wijze gaan vieren. Het hoogtepunt van de festiviteiten valt op 5 Mei. Dan zal de historische bevrijdingsoptocht worden gehouden, waarover wij reeds eerder het een en ander mededeelden. Om twee uur op de middag van de vijfde Mei zal de optocht zijn gang door de stad beginnen. De stoet, drie en een halve kilometer lang, heeft begin- en eindpunt bij de Dierentuin. De route, welke gevolgd wordt, is: Dierentuin, Koningskade, Javabrug, Javastraat, Scheveningseweg, Carnegielaan, Zout manstraat, Prins Hendrikstraat, Ko ningsplein, Weimarstraat, Regentesse- laan (links), Loosduinseweg, Lijnbaan, Prinsegracht, Jan Hendrikstraat, Groen markt, Hoogstraat, Noordeinde, Heul- straat, Kneuterdijk, Lange Voorhout, Korte Voorhout, Koningskade, Dieren tuin. Langs de route zullen enkele plaat sen voor invaliden en ouden van dagen worden gereserveerd. De Nederlandse Televisie Stichting zal een directe re portage van de optocht verzorgen, welke tevens in België gerelayeerd zal wor- 'den. Drié soorten verzekeringen zijn er gesloten, om het Algemeen Haags Co mité, de organisator van de optocht, te gen financiële nadelen te waarborgen. De voornaamste verzekering is een regenassurantie. Als het zelfs maar heel licht motregent zal de tocht geen door gang kunnen vinden, daar regen funest is voor de historische costuums, die in de stoet worden meegevoerd en waar van sommige 800 tot 1000 gulden waard zijn. Voorts is er voor iedere deelnemer een verzekering gesloten voor ongeval len tot een bedrag van f 500.000 per on geval. Ook het publiek, dat het langs trekken van de stoet zal gadeslaan, is verzekerd, evenals de winkelpuien, ra men, etc. Tenslotte zijn alle deelnemen de auto's nog verzekerd tegen een be drag, dat ver boven de normale W.A.- verzekering ligt. Al deze voorbereidin gen, die maandenlange arbeid gekost hebben, beloven wel, dat Den Haag een grootse optocht te zien zal krijgen. pverigens zal Den Haag tijdens de beide herdenkingsdagen naar hartelust kunnen feestvieren. Muzikale marsen door de stad, jeugdvoorstellingen, sport festijnen, vuurwerken en een bevrij- dingsmarkt maken deel van het pro gramma uit. De feestelijkheden zullen worden ingeluid op 29 April, wanneer ongeveer 50 vliegtuigen 's middags vijf uur boven de stad zullen verschijnen en dan, als symbolische herdenking van de fooddroppings, bloemen boven de stad zullen uitwerpen. Verscheidene culturele manifestaties, o.a. het inmid dels reeds bekendheid verkregen Ko ninginnedagconcert in de Houtrusthal- len, zullen het accent van de feestelijk heden niet al te zeer in de richting van het zuivere volksvermaak stuwen. Horizontaal: 1. onwrikbaar, 4. dierenverblijfplaats, 7. leemte, 8. wandeldreef, 10. verlich tingsartikel, 12. achtervoegsel, 14. goed, 15. en personne (afk.), 16. meu belstuk, 18. specerij, 20. doelpunt, 22. warboel, 24. Chin, lengtemaat, 25. uit roep, 26. daarna, 27. onheil, 29. afloop, 30. voor alle anderen, 31. teken, 32. Europeaan. Verticaal: 1. reistas, 2. tabak, 3. metaal, 4. vis, 5. proeftijd cand. notaris, 6. slimme, 9. nieuwsbureau, 11. fijne turf, 13. hoofd officier, 16. ambtskleed, 17. voornaam van bekend voetballer, 19.. nadeel, 21. pak, 23. slagboom, 24. vaatwerk, 25. dokter, 26. als het vorige, 28. schrijfge rei, 29. populier. Horizontaal: 1. gala, 5. orde, 8. ei, 9. veter, 12. de, 13. pel, 14. ier, 16. tea, 18. kus, 20. art, 22. els, 24. ido, 25. one, 26. ate, 28. ako, 30. tol, 32. por, 34. es, 36. oever, 38. ls, 39, riem, 40. krot. Verticaal: 1. gent, 2. ai, 3. ave, 4. st, 5. ore, 6. dd, 7. eelt, 10. elk, 11. eis, 13. palet, 15. ra dar, 17. een, 19. uit, 21. rok, 25. oder, 26. ale, 27. epe, 29. oost, .31, oom, 33. ork, 35. si,' 37. vv, 38. lo. Leiders van de Labourfractie in het Britse Lagerhuis hebben besloten de linkse „rebel" Aneurin Bevan weer tot de fractie toe te laten waaruit hij kor telings wegens het nietgehoorzamen aan orders van de partijleiding was verwijderd. Men acht het practisch zeker, dat de fractie, die vandaag bijeenkomt, dit be sluit zal ondérschnjVèii: (Hëutbr). Advertentie Het oude Haagse stadhuis heeft van middag omstreeks het middaguur de koninklijke gasten uit Zweden een fees telijk welkom bereid, voortkomend, zo als burgemeester Schokking het uit drukte, uit een genegenheid voor Zwe den, die in het jongste verleden veran kerd is door een diepe dankbaarheid voor de grootscheepse hulpactie in de zwaarste ogenblikken van ons volks bestaan ontvangen. De hall van het stadhuis was opge luisterd door een bijzonder smaakvolle versiering van oranje-gele azalea-mollis tulpen en donkerrode cineraria's. Ook aan de buitenzijde was het gebouw ge tooid met een bloemenversiering, ter wijl voorts de tekst „Valkommen" de gevoelens vertolkte van de Haagse be volking, die zich in vrij grote getale langs de route had opgesteld om het Zweedse koningspaar te verwelkomen. Koning Gustaaf VI Adolf en konin gin Louise, begeleid door koningin Ju liana en prins Bernhard, arriveerden om even over twaalf uur aan de Wassenaar- seweg tegenover het landgoed Clingen- dael. Daar werd overgestapt in gala calèches, hetgeen de Hagenaars zeer geapprecieerd hebben. Tenslotte staat men niet alleen langs de weg om te juichen, men wil ook wat zien en dat is bij vorige koninklijke intochten wel eens anders geweest. In het eerste rij tuig namen Koning Gustaaf en Konin gin Juliana plaats; in het tweede Ko ningin Louise en Prins Bernhard. De gemeente had op vele punten langs de route een feestelijke versie ring doen aanbrengen. Reeksen masten, vlaggen en bloemen markeerden ver der de weg, waarlangs de vorsten hun intocht hebben gemaakt. 44) Als dit maar geen gevolgen heeft, dacht zijn moeder. Maar het had gevolgen, natuurlijk had het gevolgen. Romovsky noch de Russische officier konden het bij een dergelijke nederlaag laten. Drie dagen later hield er een politieauto voor het huis stil. Twee mannen sprongen er uit. Ze liepen de trap op. Romovsky stond op het portaal. Hij wees op de deur van de Stojke's. Erlof's moeder was aan het naaien. Zij sprong van achter de naaimachine waar van het wiel nog even doordraaide. „Huiszoeking!" Zij zweeg. „U hebt tot voor kort een radiotoestel hier gehad, verborgen onder de vloer." Zij ontkende, maar ze wezen op de draden die er hingen en op de open- gehakte vloer in de hoek. Hun gebaren zeiden: is er een beter bewijs? „Uw buurman kan getuigen," zei een van de Russen in correct Duits. „U zult moeten meegaan. Buiten staat de auto." Hij hield de deur open en de ander greep haar arm. Zij wierp het hoofd in de nek en deed een stap naar voren. Maar op dat ogenblik schoot Erlof haar voorbij, hij hield iets voor de borst, zij kon niet zien wat het was. En weer zag Romovsky op het por taal de kleine jongen voor zich. Erlof hield hem het madonnabeeld voor, met hooggestrekte armen. Het was de oude Russische ikoon in de dofgouden lijst, de bleke gezichten van Moeder en Kind tegen de donker gouden achtergrond, boven het diep blauw en rood van de gewaden. Grote, amandelvormige ogen, strak, diep en donker De jongen hield de Madonna in de hoogte. „Wat zal zij van jou zeggen?" vroeg hij dringend. „Wat zal zij van je zeg gen? En wat geeft God om mooie kleden in de kerk als je zulke dingen doet?" De grote zware Pool bewoog zich on gemakkelijk van de ene voet op de andere. Wat Zij van me zeggen zal? dacht hij vaag ongerust. Wat Zij van me zeggen zal? Hij keek van de Madonna naar het kind, die jongen die daar tegenover hem stond. Daarna keek hij naar de moeder die in de kamer stond. Oók een moeder en een kind, dacht hij, niet op zijn gemak. En ik was dronken en ik hèb haar glazen stuk gegooid en die Stojke's zijn nog niet zo kwaad ge weest, al zijn het Duitsers.... Hij keek in de ogen van de jongen, die hem niet loslieten. Mijn God, wat een vuile streek sta ik hier uit te halen! dacht hij opeens. ,.Ik heb me vergist," zei hij kort, na nog geen minuut van stilte. En tegen de Russen: „Jullie kunt gaan." De mannen haalden de schouders op. Moesten ze orders aanvaarden van deze pias van een Pool? Maar ze dachten aan wat kapitein Stralov hun op het hart had gedrukt. Ze liepen de trap af. Romovsky ging zijn kamer binnen en sloeg de deur achter zich dicht. Er lof aarzelde toen opende hij stil de dichtgeslagen deur en liep naar binnen, de Madonna nog steeds in zijn handen. Hij liep recht op de Pool toe en bood hem de Madonnabeeltenis aan. „Wilt U haar hebben, meneer Ro movsky? Zij wil graag bij U zijn." Dc Pool keek hem zwijgend aan. „Zij zal U veel goed doen," zei de jongen. Ze keken in eikaars ogen. En toen daagde langzaam een brede glimlach op het vettige, onzekere gezicht van de Pool. Maar de Madonna pakte hij niet aan, hij stak beide handen achter zijn rug en zei met een wijzende beweging van zijn kin: „Zet daar maar neer." Hij bedoelde de vleugel van tante Pfeiffinger, die bijna onherkenbaar was geworden door alles wat er over hing en er op stond. Erlof zette de Madonna neer met handen die haast geen afscheid konden nemen. Toen ging hij de kamer uit zonder nog een keer om te kijken. In hun eigen kamer drukte hij zich heftig tegen zijn moeder aan. Zij sloeg haar armen om hem heen en hij om klemde haar met zijn magere, hard ge spierde jongensarmen. Zo stonden ze lange tijd roerloos. Eindelijk bukte zij zich over hem heen en zij fluisterde in zijn warrig haar: „Het zal niet zo lang meer duren, Erlof, alles gaat voorbij. Het zal niet lang meer duren of we kunnen naar het Westen. Naar vader." DEEL II I. „Kun je, moeder?" „Kun jij, jongen?" Ze mochten zo veel meenemen als ze in één keer over de drempel konden dragen. Op het portaal keerden ze zich om, na elkaar, de ander ruimte latend om nog een keer terug te kijken in hun oude kamer. Als voor een feest getooid hadden ze hem verlaten, met vazen en kannen vol jong berkengroen, en met goede wensen voor wie na hen zouden komen. In de tuin beneden wachtte hun het door Erlof in elkaar getimmerd vluch telingen-karretje, een tweewielig ge valletje, dat het niet langer behoefde uit te houden dan tot Spankenhau, van waar het transport naar West-Duitsland zou vertrekken. Maar voordat ze de tuin en het karretje hadden bereikt, hadden ze hun eerste verlies al geleden: het dikke donzen bed, dat hoog op Lene Stojke's rugzak was vastgebonden, sa men met een paar pannen en een wa terketel, scheurde krakend open aan een scherpe hoek van de beschadigde leu ning. Het werd achtergelaten boven aan de met dons bezaaide trap. In de tuin wachtten naast het nog lege karretje Zislav Stavksy met zijn vrouw en de drie Poolse kinderen, alle maal gezonder en dikker dan toen ze nu bijna een jaar geleden gekomen wa ren; met hangende armen stonden ze toe te kijken hoe Erlof en zijn moeder het grootste deel van hun bagage op het karretje trachtten vast te sjorren. „Elk op zijn beurt vluchteling," zei Stavksy glimlachend, maar al koos hij zijn woorden ongelukkig, hij bedoelde het niet kwaad, want hij haalde uit zijn jaszak een half brood en een stuk worst te voorschijn. „Proviand voor de reis. Jullie zult niet te veel krijgen." Zijn vrouw gaf de Stojke's een hand en tegen alle verwachting in begon zij opeens te huilen. „Dat U me nog die koffiemachine gegeven hebt, terwijl ik altijd zo kwaad ben geweest," zei ze met trillende lippen. De tranen rolden over haar bleke, verlepte wangen. „Weet je nu hoe je hem gebruiken moet?" vroeg Erlof's moeder. Zij knikte dat zij het wist. (Wordt vervolgd) Om half een beleefde dan eindelijk het stadhuis en de menigte buiten het feestelijk moment van de aankomst. De schoolkinderen met vlaggetjes be gonnen reeds te juichen toen de rijks politie te paard in haar altijd weer spectaculaire uniform met daarboven de wit-bepluimde kolbak voorreed. Nog hartelijker werd het welkom toen de rijtuigen der vorsten kwamen aan gerold. Een koninklijk schouwspel en dat bij mooi weer: Den Haag genoot. Burgemeester Schokking begroette zijn gasten onder aan het bordes. Hij stelde hen voor aan de commissaris der Koningin en mevrouw Kesper, de gou verneur van de residentie en mevrouw Buurman van Vreeden en de leden van het college van B. en W. De oudste wet houder, de heer Th. Dresmé, begeleidde Koningin Louise bij deze kennismaking- In de voormalige burgemeesterskamer' waar ook de 'eden van de raad aanwezig waren, richtte burgemeester Schokking zijn adres van hulde tot het Zweedse koningspaar. Bij het daarna volgende noenmaal werd een kostbaar servies uit 1780» Haags bezit uit het Gemeentemuseum. gebruikt. Ook hier een bloementooi, die de gasten een uitstekende indruk moe1 hebben gegeven van ons land als bl°e" menland. De stukken op de hoofdtafel bestonden uit gerbera's met Braziliaanse bladeren. Tot circa twee uur bleef het hoge Sf' zeischap op het stadhuis. Koningin Louise vertrok toen naar de Zweedse legatie en de Zweedse Koning, Konin gin Juliana, Prins Bernhard en hun ge" zeischap naar Delft. Drie Nederlanders te Surabaja. hebbel een bevel tot uitwijzing uit Indones'6 gekregen. De reden daartoe is niet be kend. Deze drie Nederlanders zijn: heren A. N. J. van Gelder, werkzaal' by de N. V. Cultuurbank, M. H. M. v3,n W'e1' Langeveldt, die werkt bij de fa. lenstein Krause en Co., en H. J. Gra| dl- >01, werkzaam by de fa. Werdmuth- heer Van Langeveldt, die aanvanke"' onmiddellijk moest vertrekken kr6^e toestemming tot 5 Mei te blijven, heer Gradizen moet over twee den vertrekken en de heer Van Gei moet onmiddellijk vertrekken. De Britse regering heeft haar 'Uje- gelastigde in Peking, Trevelyan, £efe dragen premier Tsjoe en Lai njjeps bijzonderheden te vragen over jg denkbeelden voor besirekingen „„pig Verenigde Staten over de spa" in het Verre Oosten. x - va" Dit heeft de Britse minister .yjjl- buitenlandse zaken, Harold agei" lan, Woensdagmiddag in het D huis verklaard. Hij zei niet ge heel toe- der hoop te zijn, dat de tehele ge stand in het Verre Oosten zich lijk gunstiger gaat ontwikkelen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2