Eén millioen voor de bouw van twee gemeentescholen f GRAVURES EN LUCAS VAN ETSEN VAN LEYDEN Na het seizoen wordt enquête ingesteld Communie- geschenken 't Silver Stoepke H PROGRAMMA KONINGINNEDAG IN HAARLEM Kapelaan Chr. de Waard leraar aan Hageveld Heemsteeds gemeentebestuur huldigt HP.C.-swemmers Pius X-college Beverwijk Luxe auto verhuur bedrijf ^touteMrveek GEMEENTERAAD HAARLEM Teylermuseum exposeert: PETER DE GROOTs WINKELSLUITING IN HAARLEMSE RAAD J GEVANGENISKOK VEROORDEELD Verheugende belang stelling DONDERDAG 28 APRIL 1955 PAGINA 3 voor het GROTE FEEST van Uw kinderen Alleen bij GROTE HOUTSTRAAT 49 Burgerlijke Stand Haarlem v Sanctus Bavo Subsidie sociale jeugdzorg Het terrasje achter Laurens Coster De braderieën in Haarlem-Noord Haarlemse caféhouder wint dertig mille Eerste en tweede prijs in Belgische voetbalpool R.K. Middenstandsvereniging bij: BOGAARD „De Huistyran" Droogmachines voor woningbouwverenigingen „De Voorzorg" en de Goöp. Ver. voor Gemeente- personeel Genoeglijke voorstelling door poppentheater van Henk Zoutendijk VIER.DORPEN- TOURNOOI GEMEENTE GEEFT GARANTIE Voor „Muziekweek Haarlem" Orgelbespeling Beurs van New York ..De stemming in deze vergadering van .de Haarlemse raad kan niet anders aan goed worden", merkte burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers gistermid- op, toen Haarlemse Bloemenmeisjes de leden van de raad, het college van o. en W. en de vertegenwoordigers van de pers met een gele of witte narcis het knoopsgat vereerden. De stemming werd ook uitstekend. Zo uitten vertegenwoordigers van alle fracties hun vreugde over de financiële steun, me de gemeente zal verlenen aan ouders, waarvan achterlijke kinderen in l"!" dingen worden verpleegd. Het plan tot de bouw van twee gemeentelijke senOien ten westen van de Rijksstraatweg, ter hoogte van het Tesselschadeplein, werd eveneens met blijdschap begroet. Men vroeg zich alleen bezorgd af wanneer aan de uitvoering kan worden begonnen. De rijbanen van de Kleverparkweg, ?ii ederodestraat en Verspronckweg Zullen een breedte krijgen van 12 m en 06 trottoirs van ongeveer 5.50 m. De 3ai} te leggen parkeerhavens worden 1.95 m breed. Met het oog op de aan sluiting aan de Delftlaan krijgt de hoofdbaan een asfaltdek. Voor de ver wezenlijking van dit plan verschafte de raad het gevraagde crediet van f 284.400. De heer Sap (P.v.d.A.) was van oor- heel, dat deze investering weinig zin zou hebben, waneer ook niet elders ver beteringen werden aangebracht. Wet houder Happé stelde hier tegenover, dat men toch ergens moet beginnen. Andere projecten komen heus wel aan de beurt. Binnenkort zullen meerdere foorstellen tot wegenverbetering de raad hereiken. De heer Sap bracht nog andere be denkingen naar voren; hij had op de tekening geen vluchtheuvel kunnen ont dekken bij het punt in de Brederode- straat, waar in de toekomst een kleu terschool wordt gebouwd. De wethouder beloofde, dat bij de Verdere uitwerking van de plannen nog hader advies zal worden ingewonnen over mogelijke vluchtheuvels en de par- keergelegenheden, alsmede over de oversteekplaatsen. De heer Spek (A.R.) ging van de ver onderstelling uit, dat het in het voor stel genoemde weggedeelte een onder deel van de Westelijke Randweg uit maakte. Hij vroeg dan ook of het rijk geen subsidie wilde verlenen. Wethouder Happé verklaarde, dat het betrokken weggedeelte de Westeljj- Advertentie Echt zilver kruisje met n n c collier vanaf Z.ZS Goud double kruisje met collier vanaf Zilveren Communielepel zeer apart Gero zilveren lepeltje 2,10 f Gouden kruisje vanaf Gouden collier vanaf 21.75 Verzilverde rozenkrans vanaf 3«2S Echt zilveren rozenkrans vanaf «75 Onze STERKE JONGENS- a _c HORLOGES merk „KIEN'ZLE" Snoezige meisjeshorloges 27.50 in doublé 29.50 De kleine zaak met de grootste keuze Telefoon 20049 films CINEMA PALACE: „Paniek in het circus", ,18 j. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: „Van meisje tot vrouw". 18 3. Tijden 2.30, 7 en 9.15 uur. LIDO: „Magnificent Obsession", 14 j. Tij den: 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. TUXOR„De baas in huis", a. 1. Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. REMBRANDT„De misstap van een moe- der". 18 j. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ROXY: „Kinderen der liefde", 18 j. Tijden *•30 en 8 uur. STUDIO: „Magnificent Obsession", 14 j. Tijden: 2, 6.45 en 9.15 uur. Vrijdag 29 April Grote Kerk: Carillon-Glockenspiel door stadsbeiaardier Arie Peters. Van 11.30 *2.30 uur. Grote Kerk: Orgelconcert door de stads- hfganist Klaas Bolt. Van 20.15—20.45 en van 21.1521.45 uur. Stadsschouwburg: Letterk. Ver. „J. J. Cre- mer met „Sara Burgerhart" (dii.) 8 uur. GEBOREN: M. K. van Haarlem—van 5?r Kooi, z; G. C. Chr. Handgraaf— mus, d; G. Horstman—Hartkamp, d. ONDERTROUWD: L. G. Harmsma 5n Th. P. M. van Leeuwen; I. J. Scheepbouwer en H. J. van der Linden; G- S. Touwen en IJ. Leenstra; J. Meijer A. Koster; C. Ket en A. H. Korzelius; ff'. J- Chr. Nagtegaal en J. J. Ganze- mrnk; D. Lugt en C. C. Poulen; B. Pet, ln A. Trip; J. Prevo en A. Andriessen; V' Meijer en Tj. Tiekstra; A. Peters en tl' W. H. Rutte; H. Cramer en E. de ff°ning; a. M. Bremmers en J. C. M. art der Hart; Th. J. W. van der Noordt u C. M. F. J. van Boeckel; G. Ken- ■JPhaas en T. H. Zondervan; K. L. «auer en M G Postma; A. L. N. War- Wo en A. Postma; A. Harren en G. Th MinS; D. de Lange en E. Lukkien; v"; Dartels en Chr. M. Struk; H. D. an Delft en J. W. de Cock; J. H. Duijn Th a Misset; J. M. B. Baumeister en j A. M. Schoonebeek; A. Wintgens en 'r Janssen Schmidt. j,gETR0UWD: F. J. Reus en M. H. Un.r.u Ro«; J- H. M. Bijster en M. P. Rn,, "Rijzen; P. G. Haertlein en S. W. Tup^'UPer; W. G. de Goeij en E. C. L. ji?' Warmerdam en A. M. Blaas; J.' vf' A. Kemp en F. Th. Ilarpering; Th. Haaster en C. M. J. Schoorl; L. Vric„ althof en A. J. de Rooij; J. de •j ies en A. M. E. Geerlings; C. J. M. u?..en C. Hol; A. J. Snoeks en M. en p, "legers; C. A. A. van Hoogdalen J T en M. C. en S. J. Drejje an; J' E' Wielandt en H. E. D. e ^orn. J- Molenaar en Schil, O. van der Veen en Trepan; J. E. Wielandt en H Kle^DLEDEN: L. Goemans, 77 jaar, Ruizen an;. O. C. HuijsmansWijk- H i u5 iaar> Van der Meerstraat; J. iveg.' ?cuumacher, 66 jaar, Verspronck- fapjV" J- van Eeden, 50 jaar, Maerten Sa8estreiI1Slcerkstraat' Th- Draak, 83 j., "age-,^33!; G. van den Aardweg, 79 j., Etraatweg Larner, 91 jaar, Rijks- Jedenaf°nd zal dr. C. Spoelder voor de a,Udentpan de katholieke Haarlemse Praatje, vereniging Sanctus Bavo een ïjhg" jJhouden over „Antieke bescha- Ue bijeenkomst vindt plaats in ke randweg vervangt; het is geen on derdeel. Zodra de tunnelbouw gereed is, moet het verkeer worden opgevangen. Tijde lijk zullen de in het voorstel aangeduide wegen daarvoor dienst moeten doen. B. en W. achten het redelijk, wanneer het rijk om die reden steun zou verlenen. De stichtingsvorm voor beheer van de werkplaats tot herstel van antieke textiel in Haarlem kon de goedkeuring van de raad wegdragen. De werkplaats ontstond destijds toen aan mejuffrouw dr. G. T. van IJsselsteijn de opdracht werd verstrekt om het grote wandtapijt in het stadhuis, voorstellende de ver overing van Damiate, te restaureren. Nadien gaven de gemeentebesturen van Nijmegen en Maastricht aan dr. van IJsselsteijn opdrachten. Wethouder Happé prees de steun van laatstge noemde gemeentebesturen om de werk plaats te behouden. Alle betrokken par tijen hebben hun goedkeuring gegeven aan de stichtingsvorm. Mr. de Leeuw (P.v.d.A.) uitte zijn grote tevredenheid over het voorstel om een catalogus van verzamelingen van het Frans Halsmuseum samen te stellen. Bij de laatste behandeling van de begroting had hij nog op een derge lijk voorstel aangedrongen. Het voorstel om f 86.500 subsidie te verlenen aan de instellingen voor so ciale jeugdzorg - in de vorm van 70% van de kosten van salarissen en sociale lasten en 10% van de exploitatiekosten - werd met vreugde begroet. Er werd hulde gebracht aan de acti viteiten der verenigingen, die hun taak met weinig financiële middelen moes ten verrichten. De directie van restaurant Brink- mann mag voortaan tafeltjes met para sols en stoelen plaatsen op de vlucht heuvel achter het standbeeld van Lau rens Coster op de Grote Markt en de komende en gaande man een glaasje sterke drank verkopen. Ook andere vergunninghouders zijn gerechtigd, mits met toestemming van B, en W., alcoholica te verstrekken op gedeelten van de openbare weg, wan neer deze in de directe nabijheid zijn gelegen van het perceel waarvoor de vergunning is verleend. Ir. Stoffels (V.V.D.) drukte het col lege van B. en W. op het hart spaar zaam met het verlenen van deze ver gunningen om te springen. Haarlem moet niet de allure van een wereldstad aannemen. De voorzitter was dezelfde mening toegedaan. Alleen wanneer het zin heeft zal de vergunning worden verleend. In dezelfde vergadering werd beslo ten om f 3000 beschikbaar te stellen voor demedewerking die Haarlem zal verlenen aan de E-55 in Rotterdam. Bij het 25-jarig bestaan van de Sassen- heimse voetbalclub „Ter Leede" heeft het jubileumcomité een terreinverlich ting aangeboden. Woensdagavond a ad de eerste wedstrijd plaats in het ge- illumineerde strijdperk van de derde klasser KNVB in de Zaterdagmiddag competitie. De burgemeester van Sas- senheim, jhr. mr. R. Sandberg van Boelens. droeg een pistool bij zich, om de lampen aan te schieten. Nadat de vier masten hun lichtbundels over het veld hadden geworpen, speelden HFC en HBS een „friendly game". Het was een aardige spannende ontmoeting, die in een gelijk spel eindigde. et Teylermuseum gaat voort zijn inventaris uit te stallen in kleine exposities die wel uitsluitend be zocht zullen worden door de fijnproevers onder de kunstliefhebbers. Een handvol van de fraaiste prenten, ruim een kwart gedeelte uitmakend van het to tale grafische oeuvre van de geniale Lucas van Leyden, is ditmaal uitge legd onder de ruiten der vitrines en is te bezichtigen tot 15 Mei a.s. Lucas van Leyden is inderdaad van zijn vroegste jeugd af een voorbestemd genie ge weest. Op de jonge leeftijd van een jaar of negen, zo vertelt ons Van Mander, was zijn speelgoed: houtskool, kkrijt, pen, penseel en graveerstift uit zijn vaders atelier, en zijn spel om de natuur te vangen op het vlakke papier duurde tot diep in de nacht. Zijn bedrevenheid in het graveren op een leeftijd waarop nu een jongen van de lagere school afkomt is hieruit wel enigermate te begrijpen. Maar niet uit ijver en liefhebberij te verklaren zijn de geestelijk zeer rijpe onderwerpen en de weergave van zijn figuren en de beslist oorspronkelijke opvatting in de linetuur van zijn etsen en gravures. Met de, een generatie oudere, Albrecht Dürer als tijdgenoot en vakgenoot op gelijk niveau, met wie hij bij een per soonlijke ontmoeting prenten heeft uit- Advertentie Nieuw Guineastraat 2 - Haarlem - Tel. 25132 4- en 6-PERS. WAGENS Vaa_ -'j'-cha.uiihsi, viuui t en. begint om 8 uur. De Haarlemse raad heeft zich giste ren bezig gehouden met wat mr. De Leeuw (P.v.d.A.) noemde, „de ingewik kelde materie", zoals die in de Winkel sluitingswet 1951 en in de daaraan ge koppelde plaatselijke verordening is vervat. De P.v.d.A.-woordvoerder wilde over deze kwestie meer klaarheid. Hij deed B. en W. dan ook de suggestie aan de hand om allen, die in de practijk met de winkelsluiting hebben te maken middenstanders en werknemers naar hun oordeel te vragen over de tijden van sluiting. Het laatste zou na afloop van het seizoen kunnen geschieden door middel van een enquête. De resultaten kunnen dan in de commissie van econo mische zaken worden besproke.i en daarna aan de raad worden voorgelegd. B. en W. verenigden zich met dit voor stel. De heer Van der Veldt (K.V.P.) deel de niet de zienswijze van B. en W., dat „de feestelijkheden in de week, welke aanvangt met de verjaardag van H. M. de Koningin", en „Haarlems Bloemen- feest" evenementen zijn, die met be trekking tot vrijstelling van winkelslui ting zouden vallen buiten die gevallen, waarvoor het aantal van 21 dagen in de wet per jaar wordt toegestaan. Hij diende een daartoe strekkend amendement in met slechts een ge ringe steun uit eigen fractie dat werd verworpen. Alleen de leden Schippers, Knape, Loerakker en v. d. Veldt stem den voor. Mr. De Leeuw (P.v.d.A.) diende twee amendementen in. Het eerste behelsde het voorstel om achter de redactie van het ontwerp-besluit „het Haarlems Bloe- menfeest", nog toe te voegen „acht da gen". Dit amendement namen B. en W. over. In het tweede amendement werd gevraagd om verschillende winkels (antiquiteiten, souvenirs, tabaksartike len, enz.) ook op Zondag open te stellen voor de vreemdelingen. Wethouder Happé noemde als oor zaken, die tot het voorstel hadden ge leid, de verhoogde activiteiten van Haarlems Bloei en die van de winkel stand. Aan de 21-dagenregeling heeft men niet genoeg. Het merendeel van de raad kon deze argumentatie billijken. Het voorstel van mr. De Leeuw, om ook op Zondag gelegenheid te geven de winkels te openen, stuitte op scherp verzet van de heren Adelaar (K.V.P.) v. d. Veldt (K.V.P.), Spek (A.R.) en mr. Wensing (C.H.). Vooral de heer Spek trok tegen het denkbeeld van mr. De Leeuw van leer, op grond van princi ple, sociale en formele motieven. „Een dergelijke belangrijke kwestie is niet bij amendement te behandelen", aldus de heer Spek. Wethouder Happé zeide, dat B. en W. een algehele vrijstelling van de winkel sluiting op Zondag ongewenst achten. Een meerderheid in het college zou wel kunnen meegaan met de gedachte de vrijstelling aan een bepaalde groep te verlenen. Het laatste is te overwegen. Mr. De Leeuw trok daarop zijn amen dement in. Het voorstel van B. en W. werd in gewijzigde vorm aangenomen met de aantekening, dat de K.V.P.-fractieleden, de heren Knape, Loerakker en v. d. Veldt wensten geacht te hebben tegen gestemd. De geheel regeling van de winkel sluiting in Haarlem werd daarna door wethouder Happé als volgt samengevat: „Van 30 April tot en met 5 Mei mo gen alle winkels op werkdagen open zijn van 18 tot 22 uur (volgens de wet). B. en W. van Haarlem zullen echter voor 4 Mei en 5 Mei deze verruiming van openstelling niet toestaan. Omdat deze week "tevens in het bollenseizoen valt, zullen echter de winkels, waar antiquiteiten, souvenirs, bloemen, fruit, chocolade, suikerwerken en tabaksarti kelen worden verkocht op 5 Mei wèl open mogen zijn. Van 30 April tot 5 Mei vervallen krachtens de wet de sluitingsmiddagen. In de „bollentijd" mogen de reeds ge noemde winkels open zijn van 1822 uur (met uitzondering van 4 Mei). Op de dagen, dat een middagsluiting geldt, mogen daarvoor in de plaats van 1822 uur de winkels open zijn. In de periode van het Haarlemse Bloemenfeest iqogen alle winkels open van 18 tot 22 uur op werkdagen. De middagsluitingen worden dan gehand haafd. De Zondagssluiting blijft van kracht. Bij de behandeling van de voordracht om voor de braderieën op 13, 14 en 15 Juni in de Generaal Cronjéstraat en het Julianapark, op de Schoterweg en in de Paul Krugerstraat verlof te ver lenen tot avond-openstelling, hetgeen werd toegestaan, drong de heer Balm (K.V.P.) er op aan, dat alleen de aan gesloten winkeliers uit die, buurt op de straat plaatsen zouden mogen huren voor de verkoop van hun artikelen. Wethouder Happé zag er geen be zwaar in om kermisexploitanten b.v. met hun kramen toe te laten. Zij zorgen voor de attracties, die tot een braderie behoren. Winkeliers uit andere delen van de stad zullen met kramen of stands worden geweerd. „Meer zenuwachtig dan gelukkig'.' is op het ogenblik de heer K. W. Köhl- niger, caféhouder aan de Amsterdamse vaart in Haarlem. Hij kan op het ogen blik nog niet goed begrijpen, dat hij met één klap f 30.500 rijker is gewor den. Zondag kreeg hij het bewijs zwart op wit in handen. Hij speelt al bijna twee jaar mee in Belgische voetbal pools. Deze pools spelen op de Engelse competities en het is zaak telkens van 14 wedstrijden te raden, of de thuis club of de uitclub wint, terwijl ook de mogelijkheid van gelijk spel nog be staat. Ongeveer een maand geleden had de heer Köhlniger gegokt op een totaal van 25 punten met als resultaat, dat Zondag een agent van de Belgische pools hem met het papier in de hand kwam vertellen, dat hij de eerste prijs van f 28.412 en de tweede prijs van f 2100 in de wacht had gesleept. De ge lukkige prijswinnaar wil met de dertig mille zijn zaak uitbreiden en moderni seren. Hij hoopt alleen maar, dat de transmissie niet met moeilijkheden ge paard zal gaan en dat de belastingen zijn geluk een beetje mild zullen bezien. gewisseld, heeft hij nauwelijks iets ge meen. De prenten van Lucas zijn aan hun blondheid door het fijne rhythmisch verwerkte zwart en de blanke, geheel opengehouden passages. Hij werd ver moedelijk in 1494 geboren als zoon van de schilder Huygh Jacobsz, huwt om streeks 1515 met een dochter uit de aanzienlijkste Leidse regentengeslach ten, reist niet buitenslands - is echter internationaal wel geïnformeerd en door zijn weergaloze prenten tot in Rome ge kend - onderneemt slechts ean tocht ter kennismaking met collega's in Zee land en Vlaanderen, wordt kort daarna ziek en blijft zes jaar bedlegerig, tot zijn dood in 1533; hij is dan nog geen veertig jaren oud. Ondanks het feit, dat hij geen ander landschap kende dan de polders en de duinen rondom Leiden was hij vanaf zijn vroegste werk wezenlijk een renais- sance-mens. De Gothische ornamentiek is in nauwelijks een enkel werk nog te bespeuren. Aan overdrijving van de nieuwe idealen heeft hij zich echter ook niet schuldig gemaakt. De binding met de natuur in haar vele verscheiden heden hield de typisch Hollandse obser- vatielust en de aandacht voor het sca- listische detail in hem levend. De kle ding van zijn figuren is bij voorkeur in lands en veelal historisch. Het is een lust om in elk van zijn prenten de ka rakteristieke houding van zijn persona ges op te merken, de keuze en de uit drukking der koppen die zeker niet naar een klassiek schoonheidsideaal ge richt zijn, waarvoor integendeel op de markten en kermissen en in de straten de modellen hebben rondgelopen. Die koppen zijn zeer levensecht en portret- matig behandeld. In het laatste werk worden de lichamen barokker, Lucas van Leyden richt zich meer op de wel lust der vormen dan op de verdieping der karakters. Zijn achtergronden zijn minder open. De kwaliteit van zijn kunst hangt echter niet al van zijn bijzonderheid als scalist; de gravures blijven hun schone compositiewerking behouden, hun fijnheid en blankheid ge tuigen als het vroegere werk van zijn groot meesterschap. Tijdens zijn leven reeds waren de af drukken van zijn etsplaten kostpaar, en ook na zijn dood bleef zijn werk ge zocht. Latere groten, zoals Gobrius en Rembrandt hebben zijn prenten verza meld. En als ruim een eeuw na Lucas van Leyden's korte werktijd het ge- genre sluit een der vormen is waaron der de Nederlandse schilderkunst blij vend glorieert, is dit terug te voeren op het idealisme in detypering der fi guren van de geniale Lucas van Ley den. L. T. (Ongecorrigeerd) Centrum. Op de vooravond, Vrijdag 29 April des avonds om acht uur, gratis voor stelling van „Sara Burgerhart" door J.J. Cremer in de Stadsschouwburg. Zaterdag 30 April: 7.30 uur Koraalmuziek op de Grote Markt. 8 uur Muzikale wandeling door de Haarlemse politiekapel. 8.15 uur Muzikale wandeling door de 7 30 uur Reveille door „Het Ooster van dagen in zaal Noord. 14 uur Cabaretvoorstelling voor de jeugd op het schoolplein J.P. Coen- school. 18.30 uur Muzikale rondgang. 20 uur Muzikale rondgang. 20.30 Bal-champêtre op speelplaats J.P. Coenschool. Oost. Spaarnebazuin. 9 uur Aubade op de Grote Markt door 3500 kinderen. 10 uur Bespeling van het carillon dei- Grote Kerk. 10.30 uur Grote ruiteroptocht. Rou te: Dreef, Houtplein, Grote Hout straat, Grote Markt, Jansstraat, Nieuwe Gracht, Kruisstraat, Bartel- jorisstraat, Grote Markt, Koning straat, Verwulft, Gedempte Oude Gracht, Turfmarkt, Antoniestraat, Heerenvest, Amsterdamstraat. Kruis tochtstraat, Slachthuisstraat. Schalk- wijkerweg, Rustenburgerlaan, Kleine Houtweg, Paviljoenslaan', Fontein laan. 11 uur Presentatie van de ruiters op de Grote Markt. 14 uur Grote Ruiterdemonstratie op terrein Wagenweg, naast het HFC- terrein. 15 uur Cabaretrevue op de Katten- berg. 15 uur Muzikale show op de Grote Markt door de Alpenjagers. 19 uur Muzikale wandeling door de Spaarnebazuin. 20 uur Haarlemse kleinkunst-ama- teurs op de Kattenberg. 21 uur Bal-champêtre op de Grote Markt. Kermisvermakelijkheden op de Nassaulaan, Nassauplein en de Zij huizen. Noord. 8.30 uur Opmars der kinderen naar de Grote Markt vanaf de Kleverlaan voor 'de aubade. 10 uur Rondgang boerenkapel der harmonie „Sint Caecilia". 10 uur Opening kermisvermakelijkhe den Zaanenlaan. 20 uur Bal-champêtre in het verlich te Julianapark. Oud-Schoten. 8 uur Vlag hijsen Eksterstraat hoek Rijksstraatweg. 8 uur Muzikale rondgang. 9.30 uur Zanghulde door de kinderen 17 u. Kindervoorstelling op de West- voQr de Sionskerk. i$olk. j 10.30 uur Filmvoorstellingen voor de- 20 uur Muziek en zang op de West- zelfde kinderen. kolk. 10.30 Cabaretprogramma voor ouden 22 uur Dansorkest de Spaarneboys kwartier" 8.30 uur Opmars der kinderen naar Grote Markt vanaf Teylerplein voor aubade. 11.15 tot 11-45 uur Muziekcorps te paard (Zie centrum) 14.30 uur Wielerronde aan de Diepen- brookstraat-Richard Holkade. 20 uur De Alpenjagers in muziektent op Nagtzaamplein. 21 uur Dol einde eveneens op het Nagtzaamplein. Kleverpark. 8 uur Vlaghijsen in Kleverpark bij Velserstraat. 10 uur Feest voor de kinderen in aula van Kennemerlyceum. 19 uur Mars door het Kleverpark door het tamboer- en pijpercorps van het C.J.M.V. 20 uur Taptoe op het Santpoorter plein. 20.30 uur Volksdansen op het Sant poorterplein. 22 uur Oranjebal op het Santpoorter plein. Zuid West. 9 uur trommelaars door Zuid-West. 9.30 uur Vlag hijsen op feestterrein Chr. Huygensplein. 10 uur Aanvang van de kinderspelen. 11.15 uur Microfoon debutantjes 12 uur Prijsuitreiking. 14 uur Clownerie door H.Z.W. jeugd. 15 uur Judo en Jiujitsu demonstratie 16 uur optreden variété artisten. 20 uur Opstelling lampionsoptocht'. 20 tot 2 uur Oranjebal in „Ons Ge bouw". Spaarndani. 9 uur schoolkinderen verzamelen zich op schoolplein. 9.15 uur Rondgang der kinderen. 10.30 uur Aubade der schoolkinderen 11 uur Kinderspelen. 14.30 uur Ringrijden op gewone rij wielen. Advertentie Wij hebben voor U; DE RUIMSTE KEUZE DE BESTE SERVICE Betaling in overleg te regelen Koopt dus EEN NIEUWE FIETS FLORESSTRAAT 15 - Tel. 16548 De bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, heeft met ingang van Maan dag benoemd tot leraar aan het se minarie Hageveld te Heemstede kape laan Chr. de Waard, die thans ver bonden is aan de parochie van de Allerh. Drieëenheid te Bloemendaal. Hij zal in Hageveld de plaats moeten innemen van een leraar die door ziek te verhinderd is langer te doceren. Voor kapelaan De Waard kwam de benoeming volkomen onverwacht. Hij is sinds September 1953 werkzaam in Bloemendaal, een parochie, die hem in korte tijd dierbaar is geworden. Datzelfde kan trouwens gezegd worden van zijn parochianen jegens hem. Hij was in het bijzonder belast met het jeugdwerk, dat hem na aan het hart lag. Kapelaan De Waard werd geboren op 7 October 1925 in Den Helder. In 1951 werd hij tot priester gewijd en tot kapelaan benoemd in 't Veld. De gidsen van de St. Prisca-groep en de verkenners van de St. Lauren- tiusgroep zullen morgenavond om kwart over acht een kampvuur ontsteken in de kampvuurkuil bij de hulpkerk. Alle parochianen van Bloemendaal worden uitgenodigd hierbij tegenwoordig te zijn. Na afloop bestaat er gelegenheid om van kapelaan De Waard afscheid te nemen. De Haarlemse rechtbank heeft de 45- jarige gevangeniskok D. K. uit Haar lem veroordeeld tot een gevangenis straf van zes maanden, waarvan drie maanden onvoorwaardelijk met aftrek, en drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. K. was ten laste gelegd, dat hij aan gedetineerden verschillende diensten zou hebben bewezen, waarvoor hij la ter een beloning kreeg. Bovendien zou hij te maken hebben gehad met ver duistering van morfine- en opiumta bletten en pyama's. Het laatste kwam echter veertien dagen geleden op de rechtszitting niet vast te staan. Woensdagmiddag om 5 uur had in het raadhuis de officiële huldiging plaats van de heren Joris Tjebbes, Jan Bouwman, Wim Geurtsen en Rudi Prins, die op 27 Februari en 5 Maart twee Nederlandse zwemrecords verbe terden, resp. 4 x 100 m estafette en 4 x 200 m estafette. De recordhouders werden in gezelschap van hun voor zitter, de heer C. A. Schipper en de secretaris van H.P.C., de heer A. Heer- kens Thijssen, door het voltallige ge meentebestuur ontvangen en door de burgemeester, mr. A. G. A. Ridder van Rappard, toegesproken. Deze zeide dat, een gevoel van vreug de hem beving, nu hij de vier leden van H.P.C. in gezelschap van hun voor zitter en secretaris toe mocht spreken. Hij deed dat uit de grond van zijn hart, omdat als gevolg van de behaal de successen ook de naam van Heem stede en die van H.P.C. in één adem zijn genoemd. Spreker wees op de re putatie van H.P.C. als de goed-geor- ganiseerde en eeuwig-jonge vereniging, waaruit dit team naar voren is geko men. Daardoor is de naam van H.P.C. nog meer bekend geworden dan hij reeds was en daaruit moge blijken, welk een grote plaats deze vereniging in de zwemwereld heeft. Intussen, zo merkte de burgemeester op, heeft dit team ons in moeilijkhe den gebracht, omdat het gemeentebe stuur aan het eerste succes geen aan leiding zag iets bijzonders te verbin den Met het tweede succes werd het echter anders en. toen werd besloten, de vier zwemmers een persoonlijke herinnering aan te bieden in de vorm van een draagmedaille. Spreker meende aan het slot van zijn toespraak dat er niets mooiers is, dan wanneer men in zijn jeugd de vol komen beschikking heeft over alle li chamelijke vermogens met de weten schap: Ik ben jong en ik durf het aan. Hi.i hoopte, dat deze medaille als een blijk van medeleven van het gemeen tebestuur zal worden beschouwd en als een herinnering aan deze glorieuze tijd. Maar vooral moge het zijn een bewijs van de uitstekende teamgeest, welke het mogelijk heeft gemaakt, de overwinningen te behalen. Daarna bood hij de vier zwemmers de draagmedaille aan en aan de heer C. C. Schipper in zijn kwaliteit van voorzitter van H.P.C. de zilveren me daille de wens uitsprekend, dat H.P.C. deze teamgeest volledig zal handhaven. De heer Schipper sprak daarna na mens de recordhouders en geheel H.P.C. -woorden van dank tot het ge meentebestuur voor dit medeleven. Hij vertrouwde er op, dat H.P.C. de goede wensen en adviezen zeker tot richt snoer zal nemen en hoopte dat ook deze gemeentelijke belangstelling blij vend zal zijn. De toneelgroep van de Katholieke In stuif, die de schone naam „K.I.T." heeft gekregen, voerde Woensdagavond in „Het Wapen van Heemstede" onder vrij grote belangstelling van de instui- vers en instuifsters „De Huistyran" van Godfried Bomans op. Men kon aan alles constateren, dat er duchtig op deze klucht, die intussen heel wat eisen stelt, gestudeerd was, maar dat het de spelers en speelsters nog aan de nodige toneelroutine ontbreekt. Vooral het tempo, dat bij deze klucht hoog dient te liggen, liet in het eerste bedrijf nogal wat te wensen over; later ging het beter. De regisseur van deze nieuwe groep, de heer G. de Bruin, heeft bij de eerste uitvoering veel er varing opgedaan, die hij een volgende maal kan „uitspelen". De aankleding van het stuk was niet onverdienstelijk, alleen was het jam mer dat het kapsel van Anna, de vrouw van de huistyran, caricaturaal was ge maakt. Deze instuifavond zou stellig niet vol ledig zijn geweest, wanneer na afloop nog niet even de benen van de vloer waren gegaan. Advertentie MODERNE BINNENHUISKUNST Modelwoning in een Bouwkas-huis Fr. Zwaanstraat 24 Zandvoort Halte Kostverloren Vrij te bezichtigen van 14-1.6 en 19-21 uur Zondags gesloten WONINGINRICHTING BEVERWIJK 250 MODELKAMERS TEL. K 2510-3641 De raad van Haarlem heeft giste ren voorschotten van f 21.644.50 en f 20.373.50 toegestaan voor resp. 17 droogmachines van 102 arbeiderswonin gen aan de J. J. Hamelinkstraat en 16 voor 138 arbeiderswoningen aan de Hannie Schaftstraat. De bewoners betalen hiervoor een wekelijkse vergoeding van f 0.40. De plaatsing van deze droogmachines wordt beschouwd als een proef, deelde wethouder Happé de raad mee. Voldoet de proef, dan zal de aanschaf van deze apparaten ook voor andere wooncom plexen worden overwogen. Als sluitstuk van het culturele werk 1945—1955 bood de R.K. Middenstands vereniging in Haarlem haar leden gis teravond in de Kroonzaal van restau rant Brinkmann een marionettenvoor stelling aan. De avond werd bijgewoond door een verheugend groot aantal mid denstanders, zodat de secretaris der ver eniging, de heer C. W. Straathof, niet anders dan een blij geluid kon laten horen. De voorstelling was toevertrouwd aan Henk Zoutendijk's theater „In de vroeden Zotscap", dat onder zijn be kwame leiding een bekoorlijke uitvoe ring gaf van „Mariken van Nieume- ghen", het bekende middeleeuwse spel, waarvan de inhoud bekend veronder steld mag worden. Na de pauze werd het humoristische stuk „De klucht van de dood" vertoond, dat een hoge waar de bezit aan beschaafd amusement. De leden stelden de voorstelling bijzonder op prijs. Woensdagavond kwamen de leden van de vier damclubs, Heemstede. Hil- legom. Lisse en Sassenheim bijeen in het clublokaal van de Heemsteedse club St. Bavo. De heer J. v. d. Loo uit Hillegom bracht in herinnering het goed geslaag de „Vier-dorpen-tournooi 1954-'55". Voor de tweede maal achtereen wist St. Ba vo als nummer een de wedstrijd te win nen en bleef daardoor in het bezit van de Wisselbeker. Hij overhandigde daarna aan de w.n. voorzitter van St. Bavo de wisselbeker. De heer Jan Kunst. uit Hillegom, reikte daarna de tweede prijs uit aan de Lisser-club, die volgens hem, deze prijs ten volle heeft verdiend. Spr. wees er op dat het reeds voor de tweede maal was dat hij de Lissenaren met deze tweede prijs kon gelukwensen, daarom spoorde hij Hillegom en Sas senheim aan zodanig te oefenen dat zij het volgend jaar voor een van beide prijzen in aanmerking zouden komen.. De beide voorzitters van de winnen de clubs dankten voor de goede woor den en de prijzen. Daarna werd er ge-klaverjast. En daarbij waren de Heemstedenaren ook de winnaars. De raad van Haarlem heeft gister middag een garantie verleend van f 4700.aan het bestuur van de afde ling Haarlem e.o. van de Koninklijke Nederlandse Toonkunstenaarsvereni ging voor de organisatie van een „Muziekweek Haarlem" in het tijdvak van 19 tot 23 September. George Robert zal op Donderdag 5 Mei van 3-4 uur in de Grote of St. Bavokerk het volgende programma spelen: 1. Den hogen God alleen zij eer (4 variaties), J. P. Sweelinck; 2. Balletto del Granduca, J. P. Sweelinck; 3. Pas- sacaglia en Fuga, B. v.d. Sigtenhorst Meyer; 4. Dialogo (uit „Suite in modo conjuncto"), Dr. Anthon van der Horst; 5. a. Voorspel voor Psalm 65, b. Ko raal Fuga op Gezang 251, Ernest W. Mulder; 6. Intermezzo, Johan Wage naar; 7. Thema met variaties (op ver zoek), H. Andriessen. Vorig jaar is het Pius-college ge start met 41 leerlingen. Op de deze week gehouden zittingsuren hebben zich voor het nieuwe leerjaar 72 leer lingen gemeld, o.w. 21 meisjes. Deze zeer verheugende belangstelling, die be wijst, dat de stichting Mgr. v. Vree op tijd gekomen is met het katholiek mid delbaar onderwijs voor Beverwijk en omgeving, betekent dat een ruim vol doend aantal leerlingen aanwezig is om met drie eerste klassen te beginnen. Bij dr. Groensmit, rector van de school, kan men nog iedere dag nieuwe leerlingen opgeven. 26/4 27/4 Anaconda Copper 61% 61% Bethlehem Steel 146 143% Chrysler Corp. 8212 81% General Electric 51% 98% Genera] Motors 99 52 Kennecott Copper 108% 107% Montgomery Ward 76% 75% Radio Corp. 44 44% Republic Steel 87 86% Royal Dutch 77% 77% Shell Union Oil 60 60% Southern Pacific 61 60% Southern Railway 90% 91 Tidewater 27% 27% U.S. Steel 87 87 ex dlv. Stemming: flauw De burgemeester van Guildford (Enge land), mr. Leslie Codd J. P., en zijn echtgenote, die 4 Mei in Veisen zullen arriveren voor een bezoek van een week, om er de beviering van de tiende Bevrijdingsdag bij te wonen. Burgemeester Codd draagt de scharla ken mantel en de ambtsketen, aan de stad geschonken in 1673. Als teken van zijn waardigheid bezit de burgemeester van Guildford ook nog een staf, die in 1563 door Koningin Elizabeth I aan Guildford werd geschonken. Mr. en mrs. Codd ontvingen onlangs van de burgemeester van Velsen, mr. M. M. Kwint, die enkele malen een bezoek bracht aan Guildford ter bestudering van het slachthuis aldaar, een schrij ven, waarin deze hen hartelijk uitno digde voor een bezoek aan Velsen, om de viering van de bevrijding mee te maken, indachtig het aandeel, dat En geland had in de bevrijding wij her inneren ons de heroïsche strijd van de Britse Airborne Divisie bij Arnhem en de banden van vriendschap tussen onze steden, aldus Velsen's burgemees ter.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3