Verlate finish in Brasschaat met Engelse overwinning dubbelhartige Amerikaanse politiek HET DOMEIN DER VROUW Huiswerkproblemen Uitslag vijfde etappe Uitstekende wedstrijd van Amsterdams elftal EISENHOWER en ZJOEKOV Geen ultimatum gelijk spel in olympisch stadion Berlijn mist schotvaardigheid Briefwisseling Positieve bijdrage tot wereldvrede Saaie, taaie dag Démenti der Secten: Bondgenoten in het Westentegenwer- kers in het Oosten MtSl LUIERENDE OF BERUSTENDE KARAVAAN BUITENLANDSE ZAKEN IN EERSTE KAMER Nederland mag niet berusten in DONDERDAG 28 APRIL 1955 PAGINA 7 West-Berlijnse douane illegaal bewapend tussen Olympische eed voor chefs d'équipe? WOLVERHAMPTON NAAR RUSLAND Twee goedgevulde handen»,, Vier Australische afge vaardigden geschorst Wegens belediging der U.S. Het individueel algemeen klassement luidt: I. Haan (Ned. B), 32.09 40; 2. Van Bree- nen (Ned. C), 32.11.30; 3. Koks (Ned. D), 32.12.52; 4. Schulte (Ned. B), 32.13.21; 5. Maenen (Ned. D), 32.15.33; 6. Preiskeit (Did.). 32.16.17; 7. Van Dongen (Ned. C). 32.16.38 8. Gerrit Voorting (Ned. D). 32.18.36; 9. Wagtmans (Ned. C), 32.19.08- 10. Van Oers (Ned. B), 32.19.21; II. Schoubben (Belg.), 32.19.49; 12. Truye (Belg.). 32.20 19; 13. Pugi (It.), 32.20.38; 14. Sartini (It.), 32.21.17; 15. De Vries (Ned. D), 32.21.43; 16. De Groot (Ned. De uitslag van de vijfde etappe van Heerlen naar Brasschaet over 250 km luidt: 1. Hoar (Eng.), 6 uur 54 mm. 52 sec., met bon. 6.53.52: 2. Truye (België), 6.54.52, met bon. 6.54.22; 3. Bucher (Zw.), 6 54.52; 4. De Vries (Ned. D), 6.57.22; 5. Adri Voorting (Ned. A), a. t.; 6. Pugi (It.), z. t.. 7. Van Dongen (Ned. C), z. t.; 8. Lurati (Zw.), z. t.: 9. Preis keit (Did z. t.; 10. Strehler (Zw.), t.; 11. wim van Est (Ned. A), z. t.: 12. Van Oers (Ned. B), z. t.; 13. Gerrit voorting (Ned. D), z. t.; 14. De Groot (Ned. C), z. t.; 15. Masocco (It.), z. t.: 16. De Vecchi (It.), z. t.; 17 Schulte C). 32.21.45; 17. Wim van Est (Ned. A). (Ned.), z. t.; 18. ex aequo: Van der 32.22.08; 18. Bakker (Ned. A), 32.22.16; Kamp (Ned. A). Haan (Ned. B). Peters 19, Bucher (Zw.), 32.22.32; 20. Gielen (Ned. B), Wagtmans (Ned. C). Van (Belg.). 32.22.46: 21. Adri Voorting (Ned. Breenen (Ned. C). Konings (Ned. C), A), 32.24.31; 22. Petry (Did.), 32.26.41; Roks (Ned. D), Maenen (Ned. D), Gie- 23. Peters (Ned. B), 32.29.51; 24. Huyskens len (België), Schoubben (België). Bel- (Belg), 32.30.01; 25. Bellemans (Belg.), lemans (België), Petry (Did.). Liebelt 32.34.58: 26. Seghezzi (It.), 32.37.19; 27. (Did.), Sartini (It.), allen dezelfde tijd Strehler (Zw.), 32.37.43; 28. Masocco (It.), als Adri Voorting, 6.57.30; 32. Van Osta 32.38.00; 29. Hofland (Ned. C), 32.38.20; (Ned. B), 6.57.43: 33. Hofland (Ned C), 30. Van der Kamp (Ned. A), 32.39.31; 31 6.59.13: 34. Hollenstein (Zw.); 35. Bakker Cools (Belg.), 32.40.32: 32. Meili (Zw.), (Ned. A), 6.59.30; 36. Van Oers (Ned. B), 32.41.15: 33. Konings (Ned. C), 32.42.29; z. t.; 37. Brinkman (Ned. A), z. t.; 38. 34. Hoar (Eng.). 32.44.42; 35. Hollenstein Stevens (Ned. D), 7.0136; 39. Huyskens (Zw.), 32.45.25; 36. Bovay (Zw.), 32 45.28: 37. Libelt (Did.), 32.51,18; 38. De Vecchi (It.). 32.52.14; 39. Brinkman (Ned. A), 32.54.52; 40. Van Osta (Ned. B). 32.56: 41. Lurati (Zw.), 33.01.50; 42. Neyt (Belg 33.06.33: 43. Suykerbuyk (Ned. B), 33.07.08; 44. Stevens (Ned. D), 33.35.21- 45. Ilsley (Eng.), 33.37.22. (België). 7.02.12; 40. Ilsley (Eng.), z. t.; 41. Meili (Zw.). z. t.; 42 Bovay (Zw.), z. t.: 43. Seghezzi (It.), 7.07.50; 44. Neyt (België), 7.15 44; 45. Cools (België), z. t. Klassementen Het ploegenklassement van de vijfde etappe luidt: 1. België (Gielen), 20.49.22; 2. Zwitserland (Bucher), 20.49.52; 3. Ne derland D (G. Voorting), 20.52.22 4. Ne- Het algemeen ploegenklassement luidt: 1. Nederland B (Schulte), 96.26.49; 2. Nederland C (Wagtmans), 96.35.36; 3. Italië (Masocco), 96.40.08; 4. Nederland derland A (Van Est), 20.52.30; 5. Italië Qfl 52 22- 6 Belelë (Gi?e"en^ (Masocco), z. t.; 6. Nederland C (Wagt- .EsJ)' 196t5?'2L qk sr ?r' mans), z. t.; 7. Duitsland (Preiskeit), ®8-®,>-45; 7. Duiltsland (Pireis!seit), 96.56.28, z. t.; 8. Nederland B (Schulte), z. t. 8- Zwitserland (Bucher), 97 33.00 Zeven renners hebben de strijd ge- Engeland komt niet meer in het ploe- staakt, t.w. Talbot (Eng.), Scholl (Did genklassement voor daar er nog maar Maas (Ned. D), Donike (Did.), Faanhof twee Engelse renners, Ilsley en Hoar, (Ned. D), Plantaz (Ned. B) en Siefert in de koers zijn overgebleven. (Did.). Pidters Graafland werpt zich resoluut op de hal, die Faber (rechts verdekt) aan Van Houten tracht te ontnemen. De Westelijke commandanten van Berlijn hebben de West-Berlijnse doua- ne-politie opdracht gegeven, 600 revol vers in te leveren, waarmee zij zich Dinsdag zonder geallieerde goedkeuring hadden gewapend. Dit was de eerste keer, dat Duitse autoriteiten in Ber lijn openlijk geallieerde orders hadden overtreden, die het bewapenen van dou anebeambten op veiligheidsgronden verbieden. Het hoofd van de West-Berlijnse dou- anepolitie, Kaibel, zou Dinsdag op het Britse hoofdkwartier medegedeeld heb ben, ,,dat van nu af aan onze douaniers revolvers dragen." De Britse comman dant, generaal Oliver, pleegde onmid dellijk overleg met de Amerikaanse en Franse commandanten. Zij ontboden burgemeester Suhr en vroegen hem om een verklaring. Dr. Suhr zei niets van de hele zaak af te weten en alle verant woordelijkheid af te wijzen, omdat de douane-politie ressorteert onder het Westduitse ministerie van Financiën. De commandanten verklaarden, dat zij alleen verantwoordelijk zijn voor de vei ligheid van West-Berlijn en dat de re volvers, onder de bestaande geallieer de wetten, zonder hun goedkeuring zelfs niet naar West-Berlijn gebracht, laat staan uitgereikt hadden mogen worden. Dr. Suhr zegde toe de revol vers te zullen laten inleveren. In de jongste etappe van de Ronde van Nederland hebben de renners de beruchte Cauberg bij Valkenburg moeten nemen. De foto toont de kara vaan aan de voet van de heuvel. (Van een onzer verslaggevers) Het Amsterdamse elftal heeft zijn reputatie, dat liet tegen buitenlandse ploegen doorgaans tot zeer redelijke prestaties komt, ook ditmaal gehand haafd. In de stedenwedstrijd tegen Berlijn, die gisteravond in het Olympisch Stadion te Amsterdam werd gespeeld, is het aan beide zijden weliswaar niet tot doelpunten gekomen, doch het feit, dat de voorhoede van de gastheren zich uit oogpunt van schotvaardigheid gunstig onderscheidde, mag onge twijfeld als een verdienste worden aangemerkt. Zonder de prestatie van Amsterdam ook maar enigszins te willen kleineren, dient niettemin gezegd I Punties te zien worden, doen zich in dat Berlijn over het geheel genomen toch wel iets is tegengevallen Want andere delen van de wereld steeds weer hoewel het veldspel dikwijls een constructief karakter vertoonde en vooral verdedigend een solide indruk maakte, schoten de Duitsers op één belangrijk punt danig te kort, t.w. schotvaardigheid. Tijdens zijn wekelijkse persconferen tie heeft President Eisenhower gisteren meegedeeld, dat hü sinds enige weken in briefwisseling is met de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Zjoe- kov. De president wilde niet zeggen over welke onderwerpen de brieven van Zjoe- kov handelden, maar meende dat dit contact kon uitgroeien tot een positie ve bijdrage aan de wereldvrede. Eisen hower herinnerde aan de tiende verjaar dag van de vrede in Europa en meende, dat een dergelijke overwinning tijdens de koude oorlog eveneens grote vreug de zou kunnen brengen. De president wees op het particuliere karakter van zijn briefwisseling met Zjoekov en verklaarde dan ook, dat Zjoekov de enige is die toestemming kon geven tot publicatie van de brieven, Ze bevatten overigens weinig nieuw elementen, aldus Eisenhower. Er scheen vermindering te komen van de spanning in de wereld, maar overal waar licht- (Van onze sportredacteur) BRASSCHAAT, Woensdagavond. Meer dan eèn uur heeft de verzamelde menigte rond het circuit van Bras schaat moeten wachten. De heren hadden er geen zin in vandaag. Uitgere kend op de dag dat een uitvoerig bezoek werd gebracht aan het Belgische land. Er werd, zoals men dat in vaktermen pleegt uit te drukken, gewan deld, hetgeen in de wielersport een wat aangenamer klinkend synoniem voor luieren is. En wat al de vorige dagen, toen de vonken van de strijdlust hoog opsloegen tegen de of sombere of stralende hemel, beslist niet mogelijk Was, kon nu gebeuren. Ten eerste, dat de wedstrijdleiders tijd hadden om ergens een fris drankje te halen of, om beurten, tegen eikaars schouders een hazenslaapje te maken. Ten tweede en dat is veel meer typerend het initiatief werd aan de buitenlanders gelaten. Zij mochten weg springen Hit de grote groep zoveel ze wilden. Voor geen van deze mannen zouden de ..grote heren" een uitzondering maken. Wat dat betekent? Dat geen der buitenlandse teams ook maar zoveel allure heeft, dat het een Nederlandse Haar de kroon kan steken. Met andere woorden, de Ronde van Nederland Is nog steeds een volmaakt binnenlandse aangelegenheid. Verwonderlijk was het dan ook niet, dat de duizenden in Brasschaat het ®erst een Belg, een Zwitser en een Engelsman het circuit op zagen komen. Het Was hetzelfde circuit, waarop Wagtmans bijna een jaar geleden Nederlands eerste triomph in de Tour de France heeft bevochten. Nu ging de erepalm Daar de Engelsman Hoar. Het was dus een saaie en taaie dag vandaag. Waarom dan wel zult ge zeg den. Helemaal helder en klaar is dat hog niet. Het kan zijn, dat de ver moeidheid zich doet gelden. Want het :s zwaar geweest tot nu toe. Eerst Za terdag, na de korte etappe van Woer den naar Rotterdam, de tijdrit voor Ploegen over 70 kilometer naar Zand- oort. Toen is het nodige van veler fachten gevergd. Meer dan menigeen el was, veel meer ook dan goed was oor velen. Dat wreekt zich, vroeg of aat. Vooral als blijkt dat de volgende v~aPPe. weliswaar een korte, geen een- vi e 's' Want Zondag is er door het w Hollandse polderland, waar de md de karavaan pal in het gezicht ten meer gestreden tegen de elemen- h dan tegen de kilometers. Vervolgens j. e8t marathon-werk geleverd worden, der Z0 n kilometer van Den Hel- deoi,naar Nunspeet, daarna, in twee ge- spf len' ruim 223 kilometer van Nun- En V'a Valkenswaard naar Heerlen. bi;„ na„ zoveel course lokt een rit van Jna 230 kilometer niet zo zeer. Ce^a' één verklaring. Maar er speelt n°a eec*e door ons hoofd. En deze t'B plet uitgesproken en hier voorzich- dachJ1 met v,oorbehoud geponeerde ge- opmci óók de uitleg zijn voor de en rust, die er na het goed heer e. bereiken van het Belgische land karn., de gelederen var de wieler- tie „,raaJi-Het kan namelijk zijn, dat dat 9 in drote lijnen is beslist. Als of i~° ls> schuift dan maar de schuld Gèrrit o Peze9d, geeft dan de eer acn de eer benulte en zijn zwarte troep. Op serney,?te Vlaats in het individuele klas- j°noP hZiet ae riamelijk Piet Haan, de ritm 0eschermeling van de oude Ger- Zelf ;'e£ de bijna veertigjarige strijder di-cht h-Zt^n onmiddellijke nabijheid. Zo Wei zelfs, dat Schulte misschien nog ken i„ar, de oranje leiderstrui gaat rei- het «TL de tijdrit, die voor Vrijdag op rn-aar ^gramma staat- En als alles nu *chijn 0ens plan verloopt, is er geen Est, ,,Aan, kans meer voor Wim van V°0 °r Wagtmans en voor Gerrit °°VenU' De ï>l°eg van Schulte heeft Oenfei royaal de leiding in het ploe- ,0e|ei)o»fmenj' Men kan zich volledig n op de verdediging en als er iets is waarin de oude Gerrit een mees ter is dan is het de defensie. Hebben Wagtmans, Voorting en Van Est zich dan zomaar de les laten le zen? Beslist niet, maar zij hebben wel duidelijk te verstaan gekregen, dat Schulte en zijn ploeg geen tegenspar- telingen meer wensten, althans niet zullen toestaan. Want geprobeerd hebben ze het wel, de kopmannen van de andere Nederlandse ploegen. De plannen werden zelfs van de nodige camouflage voorzien. Dat Piet Haan zich onmiddellijk na de start los rukte van het peleton vond iedereen goed als het maar niet te lang duurde. En zo zagen de duizenden Limburgers langs de weg hun eigen Pietje, waarvan zij al vertelden dat het een „grote" zou worden toen hij nog een kleine jongen was en met de prijzen ging strijken in amateur-ronden, fier en parmantig in de oranje trui rijden. Maar dat spelletje was gauw afgelopen. Er was geen tijd voor romantiek in het Lim burgse heuvelland, ook al bloeide de prunus er in volle pracht en ontvouw den kleine, nog rimpelige blaadjes hun tere groen aan de vruchtbomen. Zo begon het: Het leek of een Ita liaan een uitstapje wilde maken in de heuvels met de hem van thuis bekende haarspeldbochten en of Sjoerd de Vries, de held van de eerste dagen, voor de gezelligheid mee ging. Maar in feite gebeurde er voor Schulte compromit terende dingen. Want toen Sartini aan de haal ging en Sjoerd de Vries zich even later bij hem voegde, begon het complot te werken. Dat bleek later. De ploeg Voorting was in het offensief en Wagtmans was uit op een persoonlijk voordeeltje. Sartini en De Vries hadden in Gulpen een voorsprong van twee en een halve minuut. Vlak daarna trok ook Wagtmans er tussen uit. De Cau berg werd beklommen en toen dat moeilijke karwei, dat met fietsdansen gepaard ging, achter de rug was, we zen de chronometers uit, dat de twee koplopers anderhalve minuut op Wagt mans en 3.35 minuut op het peleton voor waren. Toen buiten Maastricht de grens werd gepasseerd, voegde Wagt mans zich bij het tweetal. Het spel kon beginnen. De Wagtmansen en Voortin- gen zouden het peleton in bedwang hou den. Maar zij hielden het niet. De Schulte's kregen ongevraagde assistentie. Wim van Est trommelde al zijn mannen om zich heen en gaf het sein voor de aan val. Want Van Est kon niet toestaan, dat Wagtmans hem nu ook nog een ne derlaag zou bezorgen. En Gerrit Schul te voelde uiteraard evenmin voor een bedreiging van de met veel inspanning verworven fraaie posities. Dus mislukte de uitlooppoging. Alles zat weer bij een. Dat was even voor Sint Truiden, na 105 kilometer. Later op de dag, bijna tegen het einde, heeft Van Est de troep van Schulte nog getart. Maar ook dat mislukte. De gebruinde man uit St. Willebrord mocht nog zo heftig demar reren, hij vond meteen Piet Haan aan zijn wiel. Gerrit Schulte zorgde er toen voor, dat de rest, dat was het hele troepje op drie na, weer bijgetrokken werd. Op drie na, hebben wij zojuist ge zegd. Inderdaad, want veel eerder, in Sint Truiden, is de Belg Truye uit de groep getrokken. De man schrok toen hij niemand in zijn spoor vond. Was hij dan zo onbelangrijk? Zo was het inder daad. Maar Truye kreeg toch assisten tie. Want toen de Engelsman Hoar en de Zwitser Bucher bemerkten dat het peleton geen oog had voor zwakkelin gen, verlieten ook zij de troep. Truye, Hoai en Bucher zijn toen verder getrok ken. Ver voor het peleton uit dat niet meer reageerde omdat Schulte en zijn mensen geen enkele reden hadden voor een achtervolging en Van Est, Wagt mans en Voorting wisten dat zij bij Schulte c.s. geen goed meer kunnen doen. Feitelijk slechts tweemaal gedurende de gehele wedstrijd heeft doelman Pie- ters Graafland de gelegenheid gekre gen, zich gunstig te onderscheiden. In het eerste geval greep hij op bekeken wijze snel in bij een voortreffelijke, ver doorgevoerde combinatie tussen rechts binnen Fader en linksbuiten Kotzan, terwijl de Ajacied in de tweede helft tijdens een periode, waarin Amsterdam het initiatief grotendeels in handen had, met een formidabele zweefsprong een onverwacht, hard schot van Fader on schadelijk maakte. Voor het overige be paalden de Duitsers zich tot combina ties, die zonder al té grote krachtsin spanning door het uiteraard goed op elkaar ingespeelde trio Mesman-v. Houten-Boskamp konden worden onder broken. Het behoeft dan ook geen ver wondering te wekken, dat doelman Wolff meerdere malen slechts met moeite zijn ploeg voor een achterstand wist te behoeden. En' hierbij denken wij bijvoorbeeld terug aan het ogenblik in de eerste helft, toen hij uit een hard schot van Dahrs de bal via zijn vuisten en de lat over het doel zag gaan. Toch gingen de Duitsers bepaald hoop vol van start. En zij benadrukten hun goede bedoelingen vrij kort na het be gin met het maken van een doelpunt, dat echter terecht door scheidsrechter J. Bronkhorst wegens buitenspel werd geannuleerd. Doch naarmate de strijd vorderde, veroverde Amsterdam onweer staanbaar een licht veldoverwicht. Ber lijn moest ernstige aandacht aan zijn verdedigende taak gaan besteden, het geen bij een kundig opgezette aanval van de Amsterdamse voorhoede zelfs leidde tot een duidelijk waarneembaar handsgeval van stopperspil Zöilner bin nen het strafschopgebied. v. Lent, Dahrs, Tolmeyer die wei nig geluk had met zijn voorzetten, maar toch de gevaarlijkste man in het aan- valsquintet genoemd moet worden en Gallis, zij allen zijn één of meerdere malen dicht in de buurt van een doel punt geweest. Zelfs de beide halfspelers v. Dijk en Corbran, van wie vooral laatstge noemde technisch uitstekend voor de dag kwam, droegen hun steentje bij met verre, verrassende schoten, die echter óf rakelings hun doel misten óf de Berlijnse keeper op hun weg naar mogelijk succes vonden. De tweede helft gaf eenzelfde beeld te zien. Alleen het tempo lag nu iets hoger. Maar aangezien de verdedigers de aanvallers de baas bleven en bij Berlijn vooral rechtshalf Jonas voort durend op de voorgrond trad met het onderbreken van talrijke Amsterdamse aanvallen, waarbij hij dan onmiddel lijk zijn voorhoede aan het werk zette, bleven doelpunten in deze toch wel aan trekkelijke wedstrijd tot de vrome wen sen behoren. De voorzitter van de F.I.F.A., de Belg Seeldrayers, heeft in het Olym pisch bulletin van deze maand een ar tikel geschreven, waarin hij voorstelt, dat de Olympische eed, welke alle deel nemers aan de Spelen moeten afleggen, ook dient te worden voorgeschreven voor de chefs d'équipe. Zij zouden moe ten zweren, dat zich in hun teams geen schijn-amateurs bevinden. nieuwe moeilijkheden voor. Als voor beeld noemde hij het concentreren van Chinese vliegtuigen voor Formosa en de ontwikkeling in Zuid-Vietnam. Eisenhower juichte echter de Russi sche bereidheid om Oostenrijk een staatsverdrag te geven van harte toe. Hij wees er in antwoord op een desbe treffende vraag op, dat eerst de minis ters der Grote Vier bijeen moeten ko men. Misschien behoort daarna een ont moeting tussen de regeringsleiders van de Grote Vier tot de mogelijkheden De heer Horn jr. uit Bentveld heeft een uitnodiging ontvangen om op 11 Mei a.s. in het stadion te Berlijn de wedstrijd te leiden tussen de vertegen woordigende ploegen van Berlijn (Oost en West) en Praag. Hij heeft deze uit nodiging aanvaard. Klaus Bodinger, de Europese zwem- kampioen op de 200 m. borstslag, is te zamen met zijn trainer Herbert Newe- klovsky uit de Sovjet-zone naar West- Duitsland gevlucht. Een woordvoerder van liet Zuid-Viet- namese .Verenigde Front" der beide opstandige politiek-religieuze secten Binh Xuyen en Hoa Hoa, heeft gisteren ontkend, dat de secten gedreigd hebben het staatshoofd Bao Dai, die aan de Rivièra verblijft, te zullen onttronen in dien hij niet vóór 1 Mei premier Diem zou ontslaan. De secten hebben ver klaard vertrouwen te hebben in het staatshoofd. Gisteren hadden de secten laten we ten, dat zü Bao Dai een ultimatum hadden gestuurd. Men neemt echter aan dat de publieke opinie zich daardoor tegen hen heeft gekeerd, waarop zij ijlings met een démenti zijn gekomen. Intussen heeft de gevluchte inspec teur-generaal van het Zuid-Vietnamese leger, Nguyen Van Vy, verklaard, dat het leger nooit in een burgeroorlog met de secten zou treden. Men neemt alge meen aan, dat in geval van een burger oorlog slechts een betrekkelijk klein aantal bataljons premier Diem trouw zou blijven. (UP-AFP) Advertentie Wolverhampton Wanderers, de laegue- kampioen van het vorig jaar, zal twee wedstrijden in Rusland spelen, n.l. op 7 en 12 Augustus. Oorspronkelijk lag het in de bedoeling, dat de Wolves al de volgende maand naar Rusland zouden gaan, maar de leiding van de club had daar bezwaren tegen. De laeguewedstrij- den hebben voorlopig genoeg inspanning van de spelers gevergd, zo oordeelt men. De Russische officials zijn met de verandering van de datum accoord gegaan. heeft deze kleine „gelukzoeker*'. BravoAls je twee goede dingen kunt krijgen, moet je niet met één genoegen nemen. Een gulden stel regel, die ookvoor het huishouden geldt. Neem de was. Als U die met OMO doet krijgt U ook dubbel wat U wilt. Het goed wordt intens wit en bovendien is er van de vlekken geen spoortje ach tergebleven. Twee voor delen tegelijk! Met een ander wasmiddel moet U vaak m et één van de twee genoegen nemen. Hoe raak is het gezegde èn zuiver wit èn vlekkeloos, dat 's OMO-schoon. Alléén het moderne OMO bezit het geheim van de z.g. dubbele waskracht. Alléén OMO geeft een resultaat, dat U met recht doet zeggen: OMO geeft me dz schoonste was van mijn leven O 2496 RONDE VAN NEDERLAND e-m r» etappe ze,nZ9A/,rii 55222 V.PELT ROOSENDAAL 17 MIDDELBURG 80 O r M' - troppv A M/DOELBURG-ROOSEND. Tijdrit 80 km. 29 April m ju uewV."' dorp BERGEN OP ZOOM IN INGE ^VLISSINGE 22 km KRABBEKDUKC BCHOONDlJKE OOSTBURG BLANKENBERG QAVITAILLERING 52 km BRASSCHAAT MALDEGEM OSTENDS 5^ «56 km EEKLO km |ravitaillering| »20 km ST NIKLAAS 6° rtoppt BRASSCHAAT- OOSTBURG 166 k*.2B April OENËUTRALI- Onlangs hebben we in de kranten kunnen lezen, wat het resultaat is geweest, van een enquête, die werd gehou den over de vraag of huis werk al dan niet gewenst is. De meeste ouders en ook de meeste onderwijzers waren van oordeel, dat op de lage re school het huiswerk dient beperkt te worden tot zeer weinig, anderen meenden zelfs dat daar helemaal geen huiswerk gegeven moet wor den. Nu nog slechts een paar maanden ons scheiden van de grote vacantie en daar mee van de overgang naar de volgende klas, is de vraag van het huiswerk weer volop in de belangstelling. Niet dat de uitslag van deze enquête nu op stel en sprong de za ken zal veranderen. Het grote vraagstuk voor veel vaders en moeders blijft nu eenmaal ieder jaar of hun Jantje, Pietje of Rietje zal overgaan en, als het niet al te vlot gaat zonder hulp, welke hulpmaatregelen dan nodig zijn. En ook de ouders, die geen voorstanders zijn van huiswerk op de lagere school willen nog wel eens van ge dachten veranderen als het er om gaat hun eigen kind klaar te maken voor een vol gende klas. Dat is natuurlijk niet juist. Als men van oor deel is, dat een kind, dat vijf uren op school gezeten heeft, daarmee zwaar genoeg belast is, zodat het niet nog meer werk te verwerken mag krij gen, dan mag 't dat evenmin, omdat de trots van dg ou ders er zich tegen verzet, dat het kind een jaar zou blijven zitten. Natuurlijk is het wat anders, wanneer een kind een poosje ziek is geweest, of door verandering van school wat achter is geraakt, hetgeen met aanvullend huis werk zal kunnen worden in gelopen. Wat ons wel verwonderd heeft, is, dat sommige oudere menen, dat het huiswerk nuttig en gewenst kan zijn. omdat het hun een motief geeft, de kinderen van de straat te houden. Dat is weer zo'n uiting van modern on vermogen om het gezag te handhaven, dunkt ons. Mis schien is het ook een uiting van de moderne gemakzucht. Als het kind na vijf uren op school te hebben gewerkt, zo moe is, dat het niet verant woord is het nog werk op te geven voor thuis, dan bewijst dit meteen ook, dat het zo zwaar belaste kind zijn slaap dubbel en dwars nodig heeft. Onze ouders zagen dat in en zorgden dat hun kinderen, die nog op de lagere school gingen, 's avonds om 7 uur of half 8 in bed lagen. Als ze dan 's morgens om 7 uur opstonden, waren ze ten min ste behoorlijk uitgeslapen en konden ze het werk voor de volgende dag weer aan. De tijd, die er ligt tussen het uitgaan van de school 's mid dags en het avondeten, heeft het kind dan nog vrij om te spelen. Als het winter is en buiten donker, zullen dat meestal spelletjes of knutse larijtjes in huis moeten zijn. In de zomer kunnen ze bui ten terecht, hetzij in de tuin, als' men zo gelukkig is die te bezitten, hetzij in de buurtspeeltuin, of, als het moet, op straat. De gevaren van de straat zijn dan niet zo erg groot. De grote gevaren, waar men bang voor is, ko men pas 's avonds. Dan ho ren kinderen echter niet op straat, doch in hun bed. Als men die regel eenmaal ge steld heeft en het kind weet, dat daarvan niet wordt afge weken, is opstandigheid daar tegen gauw van de baan. Eerlijk gezegd hebben wij gezeur over nog wat op blij ven altijd alleen maar daar meegemaakt, waar de kinde ren wisten, dat ze met aan houdend zeuren nog wel eens wat konden bereiken bij va der of moeder. Dat het huiswerk maken in de huiskamer zijn proble men meebrengt, zal niemand ontkennen. Het is natuurlijk veruit het beste, als we de kinderen, die huiswerk moe ten maken, apart kunnen zet ten. Als in de huiskamer an dere kinderen spelen, ver dient het de voorkeur dege nen, die werken moeten, in een afzonderlijk vertrek te zetten. Een tafeltje en een stoel op de slaapkamer kan al een oplossing betekenen. Met wat goede wil is er nog wel een rustig plekje te vin den in de meeste gevallen, zeker nu de zomer aanbreekt en we dus niet meer met het probleem van verwarming van verschiliendê vertrekken te maken hebben. Voor be paalde kinderen kan het ech ter juist aanbeveling verdie nen, dat ze met hun werk in de huiskamer blijven, zodat moeder een oogje in het zeil kan houden bij de verrich tingen. Dan moet er natuur lijk wel gezorgd worden, dat de anderen een beetje rustig aan doen. Ook daarvoor is moeders tactische tussen komst onmisbaar. Onoverko melijk echter zijn met wat goede wil en overleg zelfs de huiswerkproblemen niet. (Van onze parlementaire redacteur) „Er schijnen op het Amerikaanse State Department waterdichte schotten te staan, die degenen die daar de buiten landse politiek bepalen in tweeën de len. Nederland treft Amerikanen als bondgenoten aan in Europa, maar men werkt ons tegen in Azië. De regering mag daar niet in berusten. Wij zijn al tijd gewend goede trouw en loyaliteit te geven als bondgenoten. Wij verlangen die uiteraard ook terug", aldus mr. E. Sassen Woensdag in de Eerste Kamer bij het debat over Buitenlandse Zaken en de Parijse accoorden. Dit deel van zijn rede kreeg bijzondere nadruk. Mr. Sassen sprak ook over de belan gen van Europa bij de Parijse accoor den. De Nato wordt erdoor versterkt en Nederland zal er, naar verwacht wordt, een garantie in vinden voor de verdediging van het gehele grondgebied van het'Rijk. De versterking van Euro pa door middel van integratie zag mr. Sassen nog altijd onafhankelijk van uit het Oosten dreigend gevaar als een noodzakelijkheid. De K.V.P. wilde de Parijse accoorden steunen, hoewel niet met groot enthousiasme. De E.D.G zou ons dichter bij de ware integratie hebben gebracht. De katholieke sena tor zag echter nog een hoopvol teken in de uitlatingen die minister Beyen geregeld doet en waaruit blijkt, dat hij naar een algemene integratie blijft streven. Hij liet de vraag onbeantwoord, of de Hoge Autoriteit met verantwoordelijk heid moet worden bekleed op het gebied van de ontwikkeling der kernindustrie voor het opwekken van energie. Op dit punt is er in Europa wel een dui delijke achterstand. De andere organen der K.S.G. zouden zch wellicht hiermede kunnen belasten Mr. Sassen was van oordeel, dat de N.A.T.O.-raad bij de komende onder handelingen met het Oosten moet wor den ingeschakeld, om het Westen te vertegenwoordigen. Benelux-problemen Hij drong ook aan op minder aarze ling bij het tot stand brengen van de Economische Unie in Beneluxverband. Moet dat nu werkelijk blijven steken op een niet volledige gemeenschappe lijke liberalisatielijst, waaraan oude meubelen en tricotondergoed ontbre ken? Van de andere kant is er sprake van een iets gunstiger perspectief voor de Benelux, deze hoeksteen van onze buitenlandse politiek, zo meende hij. Daarentegen was prof. Gerretson (C.H.) ervan overtuigd, dat er de eer ste tien jaar nog geen Unieverdrag kan komen. Terwijl mr. Sassen de Schelde-Rijn- verbinding een zaA't noemde die bij Verkeer en Waterstaat thuis hoort begon prof. Gerretson er een lang betoog over, waarin hij zijn angst uitsprak voor de Belgische manier van onderhandelen. Hij was van mening, dat zonder volle dige opoffering van het Nederlands standpunt, het Moerdijk-kanaal niet voor St. Juttemis tot stand zal komen. Nog ernstiger acht hij het gevaar, dat het afsluiten van onze zeegaten een in ternationale kwestie gaat worden. Voor steun aan de onontwikkelde ge bieden kwamen verscheidene senatoren op. Mr. Sassen zag de mogelijkheid daartoe eerst goed aanwezig, wanneer Europa zelf een krachtige gemeenschap is, zodat de tegenstellingen tussen overvloed en schrijnende toestanden ook in Europa zelf verdwijnen. Hij acht deze hulp echter een werk van gerechtig heid en een eerste taak voor elke staat kunde die naam waardig. De activiteit van de Verenigde Naties acht hij op dit punt nog veel te gering. Concreet was het plan, dat de heer Kapteyn (P.v.d.A.) naar voren bracht, om Griekenland economisch te steu nen met een Nederlands bedrag, waar toe wij een beroep op de Ver. Staten zouden moeten doen om de rente die wij aan dat land schuldig zijn voor de ons verleende steunbedragen aan de economische wederopbouw van Grieken land te geven. De heren Rip (A.R.) en Vixseboxse (C.H.) steunden dit voor stel. De heer Ruys de Beerenbrouck (K.V.P.) vroeg de aandacht voor het probleem-Indonesië, waar de idealis tische opzet van de Pand ja Silah, het allereerste uitgangspunt voor een In donesische grondwet met voeten wordt getreden. Daarbij zijn thans ook het volkenrecht en de rechten van de mens al in de verdrukking gekomen. De situatie voor missie en zending wordt er gaandeweg slechter, zoals uit de cijfers omtrent de toegestane visa blijkt. De heer Algra (A.R.) liet een vurig betoog horen tegen de mis handelingen die Nederlanders van de Indonesische politie ondervinden. De heer Ruys zag voor Ambon maar één reële oplossing: autonomie binnen Indonesische staatsverband, al moest hij toegeven, dat de kansen daarvoor zeer gering zijn. Hij vond echter, dat in de zaak Ambon veel te veel sentimenten meespeelden. Vier Australische parlementsleden zyn gisteren geschorst na een rumoe- rig debat over beschuldigingen, dat de Amerikaanse ambassade in Canberra fi- nanciële steun zou hebben geboden aan anti-communistische vakverenigingen. Twee socialistische afgevaardigden en twee leden van de afgescheiden ..anti communistische socialistische partij" waren bij deze beschuldigingen betrok ken en zijn door de vice-voorzitter van het Huis geschorst. De beschuldiging was afkomstig van de socialistische afgevaardigde, Haylen. De Amerikaanse ambassadeur in Can berra heeft de beschuldiging „nonsens" genoemd. De leider van de socialisten, Evatt, had tevoren critiek geoefend op de aanwezigheid van Australische troe pen op Malakka, omdat dit de Aus tralische positie tegenover de Aziatische landen zou verzwakken. De afgeschei den socialisten beschuldigden hem daar op van steun aan de communisten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 7