Op 5 Mei 1945 miste zijn feestgewaad van Heemstede lentegroen Het hart op de tong BEVRIJDINGSJUBEL IN ZANDVOORT BLEEF OM VERSCHILLENDE REDENEN GETEMPERD In Bloemendaal zijn er thans bijna geen open hoeken meer te bespeuren Twee exposities bij Leffeiaar A1 Nederlandse Comedie met Nederlands stuk in Haarlem I Maar nu: het gaat goed in Heemstede Maar een verdwaalde Canadees bracht de echte feestvreugde Gebouwd is er veelf maar het raadhuis laat op zich wachten Anneke Höfte: med in harde steen De Zeewolf9 van Ed. Hoornik ^AN doodgereden tweede slacht- kinderverlamming STOFZUIGERS H. J. Maertens N. V. Pejeha ANJE ZIJLSTRA: DE SCHOONHEID VAN HET DIER MOTORRIJDER VLIEGT UIT DE BAAN DINSDAG 3 MEI 1955 PAGINA 5 Loslopende honden in Heemstede AAN GEVOLGEN VAN ONGEVAL OVERLEDEN POGING TOT MOORD Man verwendt zijn vrouw Nachtelijke roof overval bij Kampen Vertegenwoordiger porte feuille afhandig gemaakt Te ROTTERDAM OFFERTJE VAN Reddingsbrigade sluit seizoen met wedstrijden Eerste lustrum R.K. Ver. voor Gezinsvoogdij Z ANDVOORT WEDSTRIJDEN OP HET CIRCUIT f U' - 100 nieuwe woningen Voor goede maatkleding stoffen BASKETBALL Eerste perziken &et grootste evenement, dat Heemstede "o de bevrijding beleefde, was onge twijfeld de „Flora 1953", toen dagelijks tienduizenden mannen uit binnen- en buitenland naar Heemstede trokken. De voorzitter van de afdeling Heem- Stede van de Koninklijke Algemene Ver eniging voor Bloembollencultuur, de heer A. J. Braam, hekelde op de laatste vergadering van de afdeling de vernie lingen, die honden aan particulier be zit toebrengen. De heer Braam merk te in zijn openingswoord op zie ver slag van Maandag 18 April j.l. „dat politie hier tegen niet wil,, kan en thag optreden." Naar aanleiding hiervan schrijft de heer Braam ons thans het navolgende: >.wjj mochten, tot ons groot genoegen, van de burgemeester van Heemstede, |n zijn hoedanigheid van hoofd der po litie, vernemen, dat er in de Gemeente Heemstede een politieverordening yan hracht is, die de mogelijkheden noemt tvaarmee het euvel van vernielingen door loslopende honden kan worden be streden. Zo nodig treedt de politie op. De uitlating dat de politie hierte gen niet wil, kan en mag optreden" !s derhalve onjuist geweest." Het aantal doden ten gevolge van Verkeersongelukken op de Rijksstraat weg te Haarlem is weer met één ge stegen. Zondag bezweek de 24-jarige H. J; Pieters uit Haarlem aan schedelba- sisfractuur, die hij Zaterdag 16 April had opgelopen. De man was toen met het stuur van zijn fiets verward ge bakt in dat van zijn echtgenote. Beiden Kwamen te vallen en ernstig gewond. De vrouw is nog in verpleging in het Ziekenhuis. Wegens poging tot moord op zijn vrouw heeft de politie M. uit de Prins mauritsstraat te Delft ingesloten. De man verkeerde onder invloed van ster ke drank en gaf tijdens een twist zijn vrouw een klap op het linkeroog, waar- "a hij haar met een dolk in de borst a enige centimeters boven het hart. ^anvankelijk zag de arts, wiens hulp g.as ingeroepen, de toestand ernstig in. gij onderzoek in het Oude en Nieuwe wasthuis bleek de verwonding echter Vto- vaBen, zodat de vrouw naar haar °ning kon worden vervoerd. de nacht van Zaterdag op Zondag tP„?treeks half een is de heer P., ver- pjftfmvöordiger uit Kampen, het slacht- p r geworden van een roofoverval, haar 1met zijn bestelwagen op weg We™ Hampen, toen hij op de Friese mal„m c'e nabijheid van Kampen twee ten f, 1 ontdekten, die gebaren maak- enie'o verzochten te stoppen. Met Verzr>ouai?£ling gaf p- &evolg aan hit- tot nu t werd daarop door de twee Uit de onbekend gebleven personen steijffwagen gehaald, waarna een wor- hem volgde. De mannen beroofden f in.van zijn portefeuille inhoudende R'eUt:p]trwii' zii tevens het contact- Politio W? van de auto meenamen. De stelt een onderzoek in. ls JVentigi arige concierge H. de N. de 's.p. gavoi?d bij het oversteken op een Zr^vendijkwal te Rotterdam door 0ngevee aangereden. Hij werd Zulke !en meter meegesleurd en liep ter stlge verwondingen op, dat hij atse overleed. Jeden"^?. 's opnieuw een kind over- ^-ftter-inv, ln8eënt is met het door de Vaccin tpDoratoria vervaardigde Salk- Het ki„^fn kinderverlamming. «iad, wa« r de ^'iarige Janet Dee Kin- iatld, dj„ ?en .van de 35 kinderen in het rat het m 5lakte hadden gekregen na- -anet KltD?: et vaccin was ingeënt. S.VeHeed- E was het tweede kind dat lerce, „et eerste, de 7-jarige Suasan verleden week overleden. oe heeft Heemstede zich gedurende de tien jaren na de bevrijding ont- wikkeld? Vele mooie dingen waren door de Duitsers vernield en Heem- J- JL stede, een kleine parel in het schone Kennemerland, zag er mistroostig uit. Groenendaal was geschonden door de aanwezigheid van een groot aantal bunkers; de straten waren beroofd van hun bomen; de plantsoenen, de kleine trots van een landelijke gemeente, hadden de zorg van een tuinman lange tijd ontbeerd. Toen op 5 Mei de bevrijding kwam, was Heemstede niet gestoken in een feestgewaad van lentegroen. Direct na de oorlog werd begonnen. Uit Groenendaal werden met de meeste spoed de bunkers verwijderd als wil de men dé pastorale omgeving niet lan ger pijn doen. Jonge, stakerige bomen verschenen in de straten en in de plant soenen heerste na korte tijd weer vre dige rust. De jaren verstreken en bij de ge meentelijke reiniging bijvoorbeeld liep alles weer op rolletjes de Duitsers hadden practisch al het rollend materi eel weggehaald. In het te kleine raad huis, waarvoor thans een uitbreidings plan onder handen is, werden vele plan nen en projecten op stapel gezet en uit gewerkt. Sommige ook niet, zoals bij voorbeeld het plan voor de nieuwe zwemvijvers. Kort geleden werd een commissie ad hóe ingesteld, die dit vraagstuk opnieuw in studie heeft ge nomen. De zuiveringsinstallatie/over de nood zaak waarvan men reeds vóór de oorlog overtuigd was, heeft de laatste jaren verschillende keren onderwerp van be spreking uitgemaakt en het resultaat 'ervan is, dat in Augustus de Heemste denaren in de onmiddellijke omgeving van de Haven bevrijd zullen zijn van vele kwalijke geuren. Ook op het gebied van de scholen bouw kwam veel tot stand. De Henri- cusschool werd uitgebreid, terwijl een nieuwe katholieke ULO-school gesticht werd. Ook aan het kleuteronderwijs wordt thans in Heemstede veel aandacht geschonken. Na tien jaren bevrijding is de woning nood in Heemstede nog zeer nijpend, ofschoon er flink gebouwd is. In 1948 kwamen aan de Jan v.d. Bergstraat ne gentien woningen gereed; in de Pro- vinciebuurt verrezen eveneens een groot aantal woningen. De stroken- bouw vond toepassing bij de bouw van 98 middenstandswoningen in de Compo- nistenbuurt en voor het eerst verscheen hoogbouw in de gemeente, toen in de omgeving van ,,'t Oude Slot" een aan tal arbeiders en middenstandswo ningen werd gebouwd. Het uitbreidingsplan voor de Glip, waar 114 woningen in eerste instantie zullen verrijzen, mag wat de woning bouw in Heemsede betreft als hekke- sluiter van tien jaar bevrijding worden aangemerkt. Naast de gemeentelijke woningbouw nam ook de vrije sector een flink portie voor zijn rekening. Inmiddels had ook de Muze zich een vaste woonplaats in Heemstede gezocht In het Minerva-theater vonden vele cul turele evenementen plaats, waarvan men vroeger veelal verstoken was. Hoe belangrijk het Heemsteédse gemeente bestuur de aanwezigheid van het Mi nerva-theater achtte, bewees het vorig jaar, toen het een subsidie van 7000.- beschikbaar stelde. Voorts mogen wij nog herinneren aan de Flora 1953, welke Heemstede in de internationale belangstelling plaatste, aan de uitbreiding van het Gezondheids huis en aan het thans bijna voltooide wijkgebouw aan de Glip. Ook in ander opzicht kwam er in Heemstede veel goeds tot stand. Aan het slot van deze korte beschouwing, waarvan het niet de bedoeling is, dat zij een volledig beeld geeft van wat in 1945 tot 1955 gebeurde, mogen wij zeggen: in Heem stede gaat het goed. Alvorens de leden van de Bloemen- daalse Reddingsbrigade op Zondag 15 Mei de zomerdienst beginnen op het Bloemendaalse strand waar de dienst van Publieke Werken deze week inmiddels de hulppost al weer heeft geplaatst kwamen zij Zondag nog bijeen op het laatste óefenuur in dit seizoen in Stoop's Bad voor het houden van onderlinge wedstrijden. Deze wed strijden omvatten vier onderdelen: af valrace schoolslag, onder water zwem men, bordjes duiken en zwemmen, dui ken en pop vervoeren. Bij het nummer bordjes duiken kwa men niet minder dan drie zwemmers met alle tien bordjes boven water. P. de Korte werd eerste in 22.5 sec., daarna volgde als tweede T. Hollander in 23 sec., terwijl G. de Boer in 23.8 sec. de derde plaats bezette. Laatstge noemde zwemmer werd tweede in de afvalrace, toen hij het met een gering verschil moest afleggen tegen H. van Dam, die eerste werd. Het nummer onder water zwemmen leverde een spannende strijd op tussen H. Tolle naar, H. Huyer en E. Keur, die respec tievelijk eerste, tweede en derde wer den. De winnaar van dit nummer, H. Tollenaar, werd ook eerste op het nummer zwemmen, pop opduiken en veroveren, waarbij hij met 35.2 sec. net 0.3 sec. eerder aankwam dan nummer twee, G. Schuitemaker. De eerst- aankomende mocht uit handen van de heer J. G. de Vries, voorzitter van de Bloemendaalse Reddingsbrigade, de in 1934 voor het eerst verzwommen wis selbeker in ontvangst nemen. Zaterdagmiddag, tijdens de training van motorrijders der K.N.M.V., vloog de renner Koster doordat zijn „Norton" niet goed spoorde uit de baan. Met een hevig bloedende hoofdwonde, kwam hij in het duinterrein terecht. Dr. Fokke Bosch verleende de eerste hulp. Per ziekenauto werd het slachtoffer naar de Mariastichting te Haarlem vervoerd. La ter op de dag kon Koster naar huis terugkeren. De R.K. vereniging voor gezinsvoog dij en patronage in het arrondissement Haarlem bestaat op 9 Mei a.s. vijf jaar. In verband hiermede zal op Zondag 15 Mei a.s. in de kapel van de zusters aan de Koningsraat een H. Mis worden opgedragen. Hierna volgt een gezamen lijk ontbijt voor de leden in „Brink- mann" aan de Grote Markt. Tot slot daarna zal mej. A. Thomassen, direc trice van de R.K. school voor maat schappelijk werk te Eindhoven een feestrede uitspreken. Van de afdeling Haarlem van de Wereld Federalisten Beweging Neder land spreekt Vrijdag 6 Mei in hotel ,,De Leeuwuil", Kruisstraat, Haarlem, dr. A. Melchior over zijn reisindrukken in het Amazonegebied in Zuid-Amerika. De inleider vertoont daarna een film. Onder auspiciën van de K.N.M.V. zijn op het circuit van Zandvoort records gevestigd met zogenaamde ,,Bandino's" Dit zijn 3-wielige, gesloten gestroomlijn de motorvoertuigen met 2 zitplaatsen, die als motoren worden geclasseerd. Deze wagentjes worden in Veghel (N. Br.) gefabriceerd. De proeven werden uitgevoerd met een team van 3 wagens, resp. bestuurd door de heren Hesemans en Hugenholtz, Albrónda en Göttgens en de Jong en Gribnau. De bestuurders wisselden na 25 ronden, de equipe He- semans-Hugenholtz vestigde het baan record 100 km staande start met een gemiddelde snelheid van 65 km per uur. Het record voor 12 uur onafgebro ken rijden werd door het team gebracht op gemiddeld 62,5 km per uur. De groot ste snelheid bedroeg 75.96 km per uur. De Bandino van Hesemans-Hugenholtz sloeg na ongeveer 6 uur rijden over de kop; de bestuurders liepen slechts lich te verwoningen op. Fier is de watertoren in Zandvoort herrezen, het oriëntatiepunt voor de talrijke bezoekers, die telkenjare in steeds groter aantal hun vreugde op strand en zee zoeken. Advertentie Nassaustraat 5 Haarlem Telef. 15220 De jubel van de bevrijdingsdag werd in Zandvoort om verschillende redenen getemperd. Zandvoort was „sperrge- biet" en door de Duitsers met een be tonnen muur van de omgeving afgeslo ten. Ook op de bevrijdingsdag hadden zij in de gesloopte en geëvacueerde badplaats nog 'n sterk militair machts apparaat. Bovendien was tachtig pro cent der Zandvoorters naar elders ge ëvacueerd en onder de overgeblevenen was het nat.-socialistische element sterk vertegenwoordigd. De burgemeester van Zandvoort, de heer H. van Alphen, werd in alle vroeg te per gemeenteauto uit Heemstede ge haald en passeerde met een valse ,,Aus- weis" de Duitse post bij de betonnen muur. Om acht uur begaf de burge meester zich met de wethouders Sie gers en Van der Moolen naar het raad huis. Op het Raadhuisplein hadden zich toen enkele honderden burgers verza meld. Ontroerend was het moment, waarop de Nederlandse driekleur van het raadhuis werd uitgestoken en het publiek spontaan het „Wilhelmus" aan hief. Daarna begaf men zich naar de bovenverdieping van het raadhuis om de burgemeester en de wethouders de hand te drukken. Allengs werden van de particuliere woningen ook de vlag gen uitgestoken en heerste er in het dorp een gezellige drukte. Deze werd later op de ochtend verstoord omdat uit Haarlem het bericht kwam, dat daar alle vlaggen weer werden inge haald omdat de vesting-Holland zou doorvechten. Na enig beraad besloot het gemeentebestuur de vlag van het raadhuis weer te doen inhalen. Lang zaam aan verdwen ook de overige vlaggen in het dorp. Korte tijd later vervoegden zich twee S.S.-officieren op het raadhuis en zij vroegen de met oranje getooi de burgemeester namens de Ortskom- mandant of er in Zandvoort van de openbare gebouwen gevlagd werd. De burgemeester toonde hun aan, dat er geen vlag uithing, waarop de Duit sers zeiden dat de strijd doorging en dat er niet gevlagd mocht worden. In de loop van de middag bleek de ca pitulatie toch'zeker te zijn en werden de vlaggen weer uitgestoken. Om 3 uur werd de eerste vergadering van burgemeester en wethouders gehou den. De feestvreugde brak toen los en vooral de jongelui lieten zich niet on betuigd. Er werden vreugdevuren aan gestoken, waarin een groot deel van de inventaris van het N.S.B.-kringhuis verdween. Er vormde zich spontaan een optocht; voor het tijdelijk verblijf van de burgemeester gekomen, bracht men deze een zanghulde. In de vroege avonduren kwamen de Canadezen Zandvoort binnen. Zij wer den door de bevolking hartelijk toege juicht. 's Middags was reeds een Canadese motorrijder Zandvoort binnen gekomen. Hij was op weg naar Haarlem ver dwaald, maar dat belette niet, dat hij door talrijke jonge en oudere dames stevig werd omhelsd. Enigszins beduusd vervolgde hij daarop zijn reis. Het eerste werk van het gemeente bestuur was, het herstellen der deerlijk gehavende straten en wegen. Tegelijker tijd begon men de 900 leegstaande wo ningen te repareren, zodat de geëvacu eerde bevolking kon terugkeren. Op de bevrijdingsdag telde Zandvoort 1856 in woners, op het eind van 1945 was dit al gestegen tot 6957 en kort geleden overschreed het inwoneraantal de 12.000. Deze snelle groei was mogelijk door de omvangrijke woningbouw. Se dert de bevrijding zijn te Zandvoort ongeveer 1000 nieuwe woningen ge bouwd. De wederopbouw van Zandvoort was reeds in de bezettingsjaren voorbereid en ir. G. Friedhoff kon in Mei 1945 bij het gemeentebestuur komen met een compleet wederopbouwplan. Voor zover het 't zuidelijk deel betreft (de vil lawijk Boulevard Paulus Loots en Bre- derodestraat) is dit plan voltooid. Aan het centrum wordt de laatste hand ge legd. De open plekken aan de Kerk straat en de Thorbeckestraat worden momenteel bebouwd met winkels en pen sions. Het hotel Bouwes en de grote flatgebouwen geven de badplaats weer enige allure. Het grote werk van de wederopbouw der badplaats-accomoda- tie moet echter feitelijk nog beginnen. De kortgeleden door prominente figu ren in de financiële- en de bouwwe reld gevormde stichting voor het Bou levard Centrum werkt daartoe plannen uit. Van de mate waarin deze combina tie er in slaagt de plannen te verwe zenlijken zal het afhangen in welk tem po Zandvoort zich zal herstellen van de door de bezetter aangerichte schade. De snelle ontwikkeling van het natio naal en internationaal toerisme is een krachtige stimulans voor de wederop bouw van Zandvoort. De gunstige lig ging van Zandvoort ten opzichte van de grote bevolkingscentra in ons land en ten opzichte van West-Duitsland, doet het beste voor de toekomst ver wachten. Dan zal verwezenlijkt worden de slagzin kort na de bevrijding ge lanceerd „Zandvoort zal herrijzen, schoner dan weleer! Het beeld van Bloemendaal mag in tien jaar vrijheid ogenschijn lijk weinig veranderd zijn, de op merkzame toeschouwer zal toch overal plekjes ontmoeten, waarvan hij zegt: kijk, dat zag er in 1945 nog heel an ders uit. Omdat van oudsher steeds getracht is het landelijk karakter een de laatste tijd veelvuldig gebruikte typering van de gemeente te bewa ren, werd ook de tien jaren na de oorlog de uiterste voorzichtigheid in acht genomen bij het optrekken van huizen en bouwwerken. Waar het ech ter, zonder op de typische sfeer inbreuk te maken, mogelijk was uitbreidings plannen af te ronden, gebeurde dit. Zo dat er thans bijna geen open hoeken of gaten te bespeuren zijn. Er werden in Bloemendaal sinds het einde van de oorlog ongeveer 300 woonhuizen ge bouwd. Het flatgebouw „Hartenlust" komt nu over enige weken gereed en met de gebouwen aan de Dompvloeds- laan is men reeds hard aan de gang. Onder de gebouwen, die verder nog tot stand zijn gekomen, mag met vreug de de nieuwe parochiekerk van de Allerheiligste Drieëenheid worden ge noemd, waarvoor pastoor L. A. Beune z.g. zich zo ongemeen heeft ingespan nen. De katholieken van Bloemendaal werden het vorig jaar eindelijk in het gerechtvaardigde bezit van een eigen, waardig Godshuis gesteld. Mogen de volgende tien jaren het kerkgebouw met een toren completeren! Onder de ge bouwen, die nog niet tot stand zijn ge komen, moet met enige schaamte het nieuwe raadhuis worden genoemd. On danks het ijveren van jhr. mr. C. J. A. den Tex en ondanks de motiveringen van dr. D. H. Peereboom Voller heeft de raad zijn fiat aan de plannen nog niet gegeven. De lijdensweg schijnt nog niet ten einde te zijn, zolang „men voor een dubbeltje op de eerste rij wil zitten." Meer voldoening geeft het te constate ren, dat een der plannen van wethou der A. van Geluk is gerealiseerd: het openluchttheater, dat zijn bestaansrecht wel heeft bewezen, in weerwil van het Nederlandse klimaat. Want al mogen dan regenbuien vaak de pret verstoord Advertentie Prima stoffen eoor prettig» prijzen. Vraagt Uw kleermaker hebben, men kan ook terugzien op tal van uitnemende voorstellingen, die in de openlucht een aparte charme verkre gen. Het park rond het theater is overi gens ook een bezoek waard gebleken. Het duinmeertje iseen ander idee van de heer Van Geluk geweest. Hopelijk zal het binnen niet te lange tijd voor een breder publiek toegankelijk worden ge steld. In dit overzicht mag toch ook wel het herstel van het Bloemendaalse bos worden gememoreerd, dat direct na de oorlog een doorkijk bood van de Zomer- zorgerlaan tot de hockeyvelden. Wonder baarlijk snel is dit uitzicht de burgerij weer ontnomen. Verschillende nieuwe scholen zijn sinds 1945 in Bloemendaal opgericht, waaronder de St. Jozefschool in Bloemendaal-dorp. In de armelijke huisvesting in het Bispinckgebouw zal nu spoedig verbetering komen door de bouw van een nieuwe school naast de kerk. Er verrezen twee tehuizen voor ouden van dagen: Zonnehof en Bent- veldshoek. In de gemeente Bloemendaal, maar buiten de supervisie van het gemeen tebestuur, kwamen voorts de erebegraaf plaats in Overveen tot stand en de aanzienlijke verfraaiingen in de Kenne- merduinen. Tot slot past het de bur gemeesterswisseling in deze samenvat ting op te nemen op 1 Juli van het vorig jaar, toen aan jhr. mr. Den Tex. wiens aristocratische portret thans hangt in de raadzaal, eervol ontslag werd verleend. Dr. Peereboom Voller, burgemeester van Aalsmeer, volgde hem op. De verbinding tussen Haarlem en Bloemendaal is ontelbare keren- een punt van discussie geweest. De verbin ding nabij de Kleverlaan bleek niet te voldoen en vooralsnog moeten fietsers en voetgangers hun heil blijven zoe ken in het tunneltje onder de spoor baan, om zich in Bloemendaal te kun nen verpozen. Tot besluit van de competitie 1954/'55 speelden vertegenwoordigende teams van Haarlem en Rotterdam in de zaal van het Krelagehuis enige wedstrijden. De verrassing van deze slotavond was de fraaie overwinning van het Haarlem se herenteam (6050). De rust van deze wedstrijd ging in met een geringe voorsprong van de Rotterdammers (3029), zodat winst mogelijkheden aanwezig waren. Door uitstekend spel in de tweede helft van de productieve Hooyveld en Jole wis ten de Haarlemmers de achterstand ge heel weg te werken en via een kleine voorsprong, de zege veilig te stellen. Geheel tegen de verwachting bleven de Haarlemse dames in een bijzonder slecht gespeelde wedstrijd met 3022 in de minderheid, hetgeen toch wel een teleurstellend resultaat is. Gelukkig brachten de junioren het er veel beter af. Reeds spoedig bleek dat de basisploeg van de gastheren veel te sterk zou zijn voor Rotterdam, aange zien Veenenbos reeds na vijf minuten kans had gezien de score op te voeren tot 100. Hierna bracht een wisseling een meer gelijkwaardig team in het veld. zodat de rust inging met een 1612 voorsprong van de Spaarnestad. Ook na de rust bleven beide teams aan elkaar gewaagd, doch Haarlem gaf de zege vanzelfsprekend niet uit han den en won volkomen verdiend met 30—22. Antilopen (heren) heeft de vorige week de beslissende wedstrijd tegen IHJ met ruim verschil gewonnen (3122), waardoor dit team het vol gende seizoen in de districts eerste klas se zal uikomen. De laatste competitiewedstrijd in de eerste klasse heren tussen HOC en White Stars eindigde in een grote zege voor de Stars (3813), waardoor HOC en Harlem Tigers op de laatste plaats staan in de hoogste klasse met even veel punten. De uitslagen waren: HEREN: Exercitia 1—PSVH 1 34—22 Rapiditas 2Typhoons 4 6316 Antilopen 1—IHJ 1 31—22 White Stars 1—HOC 1 38—13 S.C. Haarlem 2Antilopen 1 2029 JUNIOREN Jongens: Black PiratesTyphoons 2523 HOC—Exercitia 29—24 Aan de Coöperatieve Groentenveiling Pijnacker en Omstreken" te Pijnacker zijn de eerste perziken van dit seizoen aan gevoerd. Zij brachten 51 cent per stuk op. De eerste rabarber kostte 49 cent per kilo. nneke Höfte is een onzer jongere Haarlemse kunstenaressen die zich meer in 't bijzonder toelegt op het beeldhouwen, alhoewel zü uiter aard ook tekent en de borduurnaald wel eens heeft gehanteerd. Ofschoon haar activiteit in deze da teert van zeker tien jaren terug, debu teert zij tot 15 Mei in kunsthandel Lef feiaar met een tentoonstelling van haar werk. Dat wij dit vermelden is niet al leen om de onjuiste indruk die zou kun nen ontstaan bij de woorden „jarig" en „debuteren" weg te nemen, maar ook omdat wjj menen dat dit late debuteren Anneke Höfte typeert. Zij vat haar werk niet lichtvaardig op: zij maakt niet veel, maar eik werkstuk is de realisering van langdurig beleefde en diepdoorvoelde sensaties. En slechts met huiver voor de grote afstand tus sen de soms onzegbare gedachte en de tastbare vorm, rijpen de plannen voor een nieuw werk. ff Meermalen tijdens de vertoning van Ed. Hoornik's ,,De Zeewolf" Zaterdag en Zondag door de Ned. Comedie in de Stadsschouwburg ge speeld, kwam onder het kijken en luis teren het besef boven, dat stuk en voor stelling de aandacht geboeid hielden. Er ontbrak echter ook iets aan de vol doening, welke na elk bedrijf in het hart bleef hangen. Het eerste bewijst, dat Hoornik in een moeilijke taak ge slaagd is, hij heeft immers een stem mingsstuk geschreven, dat meer het ge voel bevredigt dan zich tot het versland richt, waarmede hij dan heeft bewegen, dat hij toneel van een moeilijk genre kan maken. Toneel dat sfeer schept. Dat is de niet geringe winst van dit Neder landse toneelstuk. Het gemis aan vol doening kan teruggebracht worden tot het feit, dat de symboliek en de tegen stelling tussen werkelijkheid en droom te zeer gezocht zijn en dat sommige figuren niet geworden zijn, wat zij belóófd ente worden. Daardoor wordt de weemoed verstoord, welke de geest van het stuk moet beheer sen; weemoed over vervlogen jaren, weemoed over leegte in het leven, wee moed over het afscheid, dat steeds weer in ons leven dringt. Weemoed over lege illusie. Die weemoed klinkt dan ook niet uit boven de pret van het feestje, dat het zomerseizoen in een ro mantisch en poëtisch badplaatsje moet afsluiten, en de herfst inluidt. De wee moedige sfeer werd verbrokkeld door bijkomstigheden; Hoornik is hier niet geheel geslaagd, zoals hij bijvoorbeeld wél geheel geslaagd is in de figuur van de onnozele ezeldrijver. Het karakter zelve van die opgeruimde sukkel sugge- geert overtuigend het geluk, dat in de gemoedsrust der eenvoudiger! van harte ligt. Het karakter zonder meer, en geen symboliek. Onno Molenkamp vond er een knap en onvervalst gespeelde rol in. De sfeer leed echter ook onder de omstandigheid, dat Ton Lutz als regis seur het front niet overal even sterk kon bezetten; daardoor kwamen de zwakke elementen in de bouw van het stuk duidelijker tot uiting. De figuur van de rijke, door het leven verwende Jeannet bijvoorbeeld moet gespeeld wor den tegen een achtergrond van onbe vredigd zoeken, doch Ina v. Faassen mist nog de gerijpte persoonlijkheid om diepe kleur aan het karakter te geven. Phil, la Chapelle's knappe tech niek sprak uit zijn notaris Robert, maa! in het verhaal over de „moord" op de papegaai miste hij een schone kans op kracht. De manier waarop Hedda v.d. Linden het te gedwongen-kinderlijke schelpenmeisje speelde, liet ons ver moeden, dat zij het ook natuurlijk en onbevangen zou kunnen doen, hetgeen beter zou zijn. Maxim Hamel had de overtuigende toon en houding van de onevenwichtige jongeman, die van flink heid droomt, en Mimi Boesnach trof door innig medeleven in mimiek en stil spel. Met plezier kon men kijken naar een gemakkelijk en beheerst ge speelde André van Joan Rammelts; Ton Lutz demonstreerde over eens dat hij een apart talent heeft om aan een fi guur een luchtige, fijnkomische humor te geven. Een voluit sterke bezetting zou de zwakheden in Hoornik's stuk niet geheel verbergen, zou waarschijnlijk echter ook een scherper indruk geven van de har monie tussen illusie en werkelijkheid. Hk A. Haar beelden is dan ook niet een aesthetisch bezig zijn volgens de rege len van het vak, het is een pogen om te formuleren wat haar geest beroert en eerst onder de dwang van de behoefte tot formuleren schijnt het werken voor haar zin en betekenis te verkrijgen. Elk werk schijnt voor haar een volko men nieuwe ervaring te zijn die niet steunt op de routine van het voorgaan de. De beschouwer wordt steeds opnieuw verrast en geboeid. Zo is het mogelijk dat haar, in ver houding minder belangrijke werk zoals de portretkoppen naar model ons moe ten vertellen dat zij een vaardig beeld houwster is, terwijl haar compositaire werk het accent legt op de diepheid van haar beleving en haar eerbied voor de eerlijkheid bij het Bitzeggen daarvan. Het steenblok dat zij behakt, blijft een steenblok met een voorkont waarop als gestameld enkele vormen zijn aangeslagen met in verkorten, zoals bij de vlakke technieken de plastiek ge suggereerd wordt. Nochtans krijgt hierdoor de ontroe ring uit het visioen dat haar voor ogen heeft gestaan gestalte in die nerveus- gevoelige lijnen die meer aanduiden dan uitspreken, alsof het innerlijk ge ziene beschadigd zou worden als het uiterlijk zichtbaar gemaakt werd: als of het volledig uitgesprokene, het vol wassen beeld, het innerlijk beeld niet dekt. Slechts enkele malen bereikt zij een dergelijke helderheid van zien, even waardig aan die der geobserveerde por tretkoppen, dat het beeld volledige tast baarheid rondom verkrijgt. En dan nog hebben de grotere massa's met een sie rend bewerkt oppervlak haar voorkeur. De grote weerstand in het materiaal is haar welkom en deze klopt samen met de voorzichtigheid bij de concretisering. Anneke Hafte is een talent met een diep innerlijk leven en een contemplatie ve inslag voor wie het louter ambach telijk vervaardigen geen voldoening blijkt te schenken. Haar werken is me diteren. Haar verrichtingen verdienen met aandacht gevolgd te worden. n de benedenzaal van dezelfde kunst handel exposeert eveneens tot 15 Mei Anje Zijlstra hoofdzakelijk teke ningen van exotische dieren: olifanten, hertensoorten, apen, tropische vogels en vissen. Zij observeert het dier al schetsend tot zij het kent in ekl van zijn gedra gingen en tot elk zijner verschijnings vormen haar volkomen vertrouwd is. Daa ontstaan in het wezen zeer indringende, uiterst verfijnde tekeningetjes waarbij inderdaad zoals Verwey het in zijn openingstoespraak uitdrukte men het dier onder de lijnen voelt leven. De schetsmatige, typerende tekeningen zijn soms met tonige verf of met kleur over- gewassen, voor een samenvattende weergave gebruikt zij graag de ets techniek en daarmee bereikt zij fraaie resultaten. Buitengewoon knap zijn ook de in ivoor, been of hardhout gesneden en gepolyste dierfiguurtjes in de meest typische houdingen liggend. Uitgaande van het dier komt zij in het circus terecht waar in de stallen de paarden haar tot onderwerp dienen en in de piste vindt zij een nieuw en dankbaar onderwerp: de clowns. Maar het is vooral de gezonde schoon heid van het dier die haar werk in de waarderende belangstelling plaatst. L. T.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 5