Volksvijand No. 1 STICHTING van den ARBEID BLIIFT HET AANGEWEZEN ORGAAN VOOR OVERLEG Theologant-prijswinnaar Slachtoffers van Hannibal Kilometers Beter SALARISREGELING voor het overheidspersoneel wordt op korte termijn gewijzigd Niet krabben DÉBRALINE Feit van historische en politieke betekenis Hekken op meubelen? Prachtbijts Cgufkw b of Wolf r Generaal Foulkes gaat naar Soestdijk Discussie over huidige lonen voorbarig R. J. Bunnik „Ledental K.W.G. juist toegenomen" Deskundigen trekken vergelijkingen met lonen in het particuliere bedrijf Goede wensen voor ons volk Mens DINSDAG 3 MEI 1955 PAGINA Op uitnodiging van Koningin en Prins ONTVELLINGEN genéósil AMERICAN 20 stuks 85 ct Voorzitter G.S.W.V. over de loonpolitiek Joan Willems: Uitkering ineens over eerste half jaar 1955 BEVRIJDINGSVUUR UIT NIJMEGEN DRS. H. HAGENAAR Plaatsvervanger H.C. in Djakarta Gegevens te summier Poolse oud-strijders Meer Zweedse wittebroods vlaggetjes op 6 en 7 Mei Zeer grote belangstelling Suurhoff over K.W.G. in P. v. d. A. door A. Rufgers van der Loeff-Basenau pu w; (Vervolg van pag. 1) herzien. De woningbehoefte ten ge volge van natuurlijke groei, voor het tijdvak 1954'58 geraamd op 35.000 woningen per jaar, blijkt tussen de 39.000 en 41.000 te liggen. Volgens prognose-1950 zou op een afbraak van 4.000 krotwoningen per jaar moeten worden gerekend. Deze blijkt nu ongeveer 8.000 per jaar te moeten bedragen. Op andere punten is de onzekerheid nog zo groot, dat men de heer Andriessen alléén maar bij vallen kan, wanneer hij als eerste eis stelt het zo spoedig mogelijk houden van een nieuwe woningtelling. Wat de noodzaak van het -„meer huizen bouwen dan tot nog toe" be treft, drong de K.V.P.-fractie reeds eerder aan op de constructie van 70.000 woningen per jaar, hetgeen door minister Witte als „streefcijfer" is geaccepteerd. De heer Andriessen bepleit, daar nog eens 10.000 bovenop te leggen, bestemd om te worden ver deeld over de districten, waar de plaatselijke arbeidsmarkt het meest gunstig is. Zoals minister Witte in de toelichting op het bouwprogramma- 1955 neerschreef, wordt dit beheerst door het aantal beschikbare geschool de bouwvakarbeiders. Enerzijds moe ten hun rijen zoveel mogelijk worden versterkt door adaequate maatrege len, zowel op het gebied der loon vorming als opleiding. Anderzijds is het rendement der arbeidskrachten op te voeren door toepassing van sys teembouw. Het kan bevreemden, dat het tien Jaar na de bevrijding nog nodig is, deze en dergelijke eisen te stellen. Vergeten wij echter niet, dat de ware proporties der woningbehoefte te laat zijn onderkend en dat de vorige minis ter van Wederopbouw en Volkshuis vesting aanvankelijk meer bezorgd was om het handhaven (tot in lengte van dagen) van volledige werk gelegenheid voor de bouwvakarbei ders dan om verlossing op zo kort mogelijke termijn van het Nederlandse volk uit de bitterste woningnood, die het ooit gekend heeft. Waarbij de naar aanleiding van de Korea-crisis afgekondigde bouwstop ook nog een interruptie van betekenis heeft opge leverd. De welsprekende oproep van de heer Andriessen tot mobilisatie van allen en iedereen in de strijd tegen de grootste volksvijand in dit tijds gewricht moge de Commissie, inge steld door het bestuur der K.V.P., stimuleren tot een programma van actie, dat met geestdrift wordt aan vaard en ten uitvoer gelegd. Nog meer dan aan een Delta-plan is er behoefte aan een plan tot opheffing van een woningnood, die niet twintig jaar duren kan zonder uit te groeien tot de grootste ramp, die onze volks kracht ooit heeft aangetast. Koningin Juliana en Prins Bernhard zullen Woensdagmorgen de Canadese generaal Charles Foulkes, die deel neemt aan de nationale herdenkings plechtigheid te Wageningen, waar hij tien jaar geleden de Duitse bevelheb ber in Nederland, generaal Blaskowitz, de voorwaarden voor de overgave van diens troepen dicteerde, op het paleis Soestdijk ontvangen. Generaal Foulkes zal vergezeld worden door zijn echtgenote en door de ambassa deur van Canada en mevrouw Stone. Advertentie Advertentie G PEtTcc In een rede, uitgesproken tijdens de algemene ledenvergadering van het Centraal Sociaal Werkgevers-Verbond te Enschede, heeft de voorzitter van het verbond, mr. F. H. A. de Graaff, in grote trekken aangeduid, welk toe komstig loonpolitiek stelsel voor het C.S.W.V. aanvaardbaar zou zijn. Zijn gedachten gingen in de richting van het laten voortbestaan van het College van Rijksbemiddelaars. De taak van de overheid dient dan in vergelijking met de periode 1945'55 te worden beperkt tot ingrijpen daar waar zulks in het algemeen belang noodzakelijk moet worden geacht. Omdat een repressief toezicht van de overheid in de loonpolitiek onmoge lijk is. zal alsdan een voorafgaande verklaring van het College, dat tegen de inhoud van collectieve arbeidsovereenkomsten en loonregelingen geen be zwaar wordt gemaakt, niet kunnen worden gemist. De zelfstandige verordenende bevoegdheid van het College tot het treffen van bindende regelen dient te vervallen. Hierdoor zal zich de taak van het College van Rijksbemiddelaars beperken tot een taak van (praeventief) toe zicht en bemiddeling. In de praktijk zal dit betekenen, dat meer dan tot dus verre gestreefd moet worden naar het afsluiten van collectieve arbeidsover eenkomsten en andere vormen van collectieve loonregelingen. Aan het overleg van werkgevers en werknemers over het algemene loonpo litieke beleid wordt door het Centraal Sociaal Werkgevers Verbond grote waarde toegekend; in de Stichting van den Arbeid blijft men hiervoor het aan gewezen orgaan zien. In verband hier mede dient de Stichting zijn huidige adviserende en, indien verlangd, zijn be middelende taak te behouden. De Stich ting dient door middel van zijn ad viezen, zowel aan de organisaties in de bedrijfstakken als aan het College van Rijksbemiddelaars, over de uit het bedrijfsleven voortgekomen regelingen een coördinerend beleid te voeren. Bij het beoordelen van loonvoorstellen is het onvermijdelijk, dat met zekere richtlijnen w;ordt gewerkt. De uiteinde lijke verantwoordelijkheid hiervoor be rust bij het overheidsorgaan, zij het dat voor wat de inhoud betreft hierop in belangrijke mate de strekking van S.E.R.-adviezen en het oordeel van de Stichting van den Arbeid van invloed dienen te zijn. Men verwacht, dat het mogelijk zal zijn arbeidsgeschillen bij het geschetste systeem, dat door een ruime overgangsperiode voorafgegaan zou moeten worden, tot een minimum te beperken. Sprekende over de feitelijke loonpo litieke situatie zei de heer De Graaff, dat hij de hervatting van de discussie over de vraag van het aandeel van de arbeiders in de welvaart, na de aan merkelijke verbetering in de reële in komenspositie, die in 1954 voor nage noeg alle groepen werknemers is aan gebracht, wel wat voorbarig vond. Samenwerking centraal probleem Als centraal probleem van het so ciaal-economisch leven noemde mr. De Graaff de wijze waarop een nau we samenwerking tussen de verschil lende maatschappelijke groeperingen in stand kan blijven. De mogelijkhe- Neen, het was geen Nobel prijs, die Donderdagmiddag in Utrecht werd uitgereikt aan twee katholieke theologanten, winnaars van de prijsvraag, welke door de R.K. Ned. Boek handelaren- en Uitgeversver eniging „St. Jan" was uitge schreven. Het was ook geen gebeurtenis, waarbij letterkun dig Nederland een ogenblik de adem ingehouden heeft var spanning. Maar toch moet het een moment van grote voldoe ning geweest zijn voor de heer R. J. Bunnik, theologant van het aartsbisschoppelijk groot seminarie „Rijsenburg", toen hij hoorde, dat zijn scriptie over de apostolische waarde van het boek de eerste prijs verworven had, samen met die van fr. Gelasius Vrolijks O.F.M. uit Weert. Een beetje verlegen stond de 23-jarige priesterstu dent uit Amersfoort voor de jury en hij bloosde een tikje, toen zijn verhandeling zowel om haar inhoud als om haar vorm geprezen werd. Wie in zijn plaats zou het niet gedaan hebben? Wie twee jaar vóór z'n priesterwijding reeds be kroond wordt voor de behan- deling van een onderwerp, waarbij ook de zielzorg be trokken moest worden, die men in dit stadium slechts theoretisch kennen kan, moet wel even blozen. Anders zou het niet goed z\jn. Bij nadere kennismaking blijkt de winnaar een bescheiden, vrien delijke jongeman te zijn, die vertelt, dat het werk hem veel tijd en moeite gekost heeft, omdat het onderwerp een bijna onbekend terrein scheen te zijn, waarover hij practlsch geen litteratuur kon vinden, en omdat hij eigenlijk reeds z'n handen vol had aan de dagelijkse studie. „Toch heb ik het met groot genoegen gedaan; het heeft een aparte bekoring, om eens diep in een bepaald onderwerp te duiken". In zijn scriptie, die 8 a 9000 woorden telt, heeft de heer Bunnik het katholieke boek meer of min geconfronteerd met de H. Schrift, het boek der joe- ken. „Met de nodige restricties uiteraard, want het gevaar bestaat, dal men het boek te veel in de sacrale sfeer trekt". Hij heeft er enige katho lieke romans van deze tijd bijgehaald Mauriac en Greene en aange geven, welke apostolische waarde zij hebben, „Een goede, katholieke roman behoeft zeker niet in een goed katholiek milieu te spelen", zegt de heer Bunnik. „Als de strekking goed katholiek is, mag het milieu zelfs verdorven zijn". Het verwondert ons een beetje, dat een priesterstudent blijkbaar tijd genoeg heeft, om zich op de hoogte te houden van hetgeen regelmatig op de boekenmarkt verschijnt. „Je moet er echt tijd voor maken. Op het kleinseminarie gaat het nog wel; je krijgt althans litteratuurles. Maar als je eenmaal aan de ilosophie begint, dreigt je interesse voor litteratuur weg te vallen, omdat je zoveel andere zaken moet verwerken Bij de theologie wordt dat nog erger. Maar als boeken je hobby zijn, is er altijd wel een gaatje voor te vinden, desnoods alleen in de vacantie" De prijs? De eer, publicatie van de scriptie in „Boek en Leven" gratis intekening op een serie boeken van het Oude Testament als per soonlijke prijs en honderd gulden boeken voor het seminarie. den voor een eensgezind samengaan schijnen te zijn afgenomen. Spreker zou op dit punt krachtig willen blij ven pleiten voor een zo groot moge lijke eenheid. Zeker was hij bereid begrip te tonen voor de bestaans gronden en de waarde van de con fessionele zusterorganisaties, maar spreker wilde wijzen op de waarde op het sociaal terrein van een zo groot mogelijke samenbundeling van de belangen der werkgevers, zo mo gelijk in één organisatie. Komende op het zeer nijpende vraag stuk van de woningnood, zei spreker, dat in ieder geval een zekere vergro ting van de thans nagestreefde aantal len nieuwe woningen dringend gewenst is. Ook staat het echter vast, dat een verhoging van het huurniveau aan de vermindering van de noodtoestand ten goede zal komen. Mr. De Graaff zou hierbij willen denken aan enkele opeenvolgende be langrijke huurverhogingen, een aan passing dus in etappes. Sociale verzekering en kostenprobleem Overgaande tot het kostenprobleem liggende bij de sociale verzekering, stel de spreker de vraag: „Wordt op dit terrein de boog niet te strak gespan nen en dreigen er uit deze hoek geen gevaren voor ons productiekosten- peil?" Binnen enkele jaren staat men bo vendien voor een verdere verbetering van de materiële sociale voorzieningen (b.v. wettelijke ouderdomsvoorziening), die zal leiden tot verhoging der so ciale kosten. Slechts indien de invoering der verbeterde voorzieningen ten min ste gelijke tred zou houden met de stij ging der productiviteit, zou een anders onvermijdelijke inflatoire werking kun nen worden voorkomen. Er zijn klemmende redenen om by de verdere ontwikkeling van de socia le voorzieningen, gezien Nederlands kwetsbare positie, de uiterste voorzich tigheid te betrachten, juist in een perio de van gunstige conjunctuur. ,,Het C.S.W.V. in den beginne" wat het onderwerp van de rede van Zijne Ex cellentie mr. D. U. Stikker, buitenge woon en gevolmachtigd ambassadeur in Engeland, die voorzitter van het Ver bond is geweest van 1945-1948. Spreker noemde de totstandkoming van het Verbond een integrerend deel in de nieuwe conceptie van de samen werking op sociaal terrein in de Stich ting van den Arbeid. Als zwaarste pro bleem, waarmede het C.S.W.V, te wor stelen had noemde mr. Stikker de loon politiek. Grote winst is geboekt in de afgelopen jaren, een winst, die naar spreker hoopt van duurzame aard zal blijken te zijn. Persoonlijk is hij van mening, dat nog steeds, ook in de voor spoed van deze tijd een nationale loon politiek noodzakelijk is. Sprekende over de P.B.O. zie mr. Stikker, dat er slechts in een sfeer van vrijwillige samenwerking sprake kan zijn van een geleidelijk tot ontwikkeling komen van deze organisatie. Arbeiders, die bezig waren funda menten voor een huis te leggen, ont dekten gisteren bij hun graafwerk de skeletten van een vrij groot aantal Romeinse soldaten, die meer dan 2.000 jaar geleden in de strijd tegen de Carthaagse veldheer Hannibal het leven hebben gelaten. De skeletten werden op een diepte van ongeveer een meter in de grond bij het dorp Montebuono di Magione aangetroffen. Deskundigen waren van mening, dat het hier soldaten van de Romeinse cohorten van con sul Caius Flaminius betreft, die in 217 vóór Christus in de slag bij het Meer van Trasimeno door het met olifanten uitgeruste Alpenleger van Hannibal verslagen werden. (U.P.) Advertentie N.V. Ver. Ned. Rubberfabrieken Heveadorp (Gld) „De Katholieke Werkgemeenschap in de Partij van de Arbeid is in tegenstel ling met hetgeen Prof. Romme daarvan onlangs gezegd heeft, ook na het Leidse Congres nog in ledental toegenomen, zo zelfs, dat zij lang en ver de 1000 leden gepasseerd is." Dit. deelde Maandagavond de heer Joan Willems, voorzitter van de K.W.G. mee op de 1 Mei-vergadering van de P. v. d. A. te Maastricht. Het juiste ledental van de K.W.G., aldus spreker, maken wü niet openbaar, om onze leden niet onnodig aan geestelijke druk bloot te stellen. De heer Romme is de schuld, zo ver volgde de heer Willems, dat de kloof tus sen katholieken en niet-katholieken in Nederland steeds groter wordt. Dit zou wel eens kunnen leiden tot een toestand zoals thans in België. Een dergelijke si tuatie wenst de P. v. d. A. niet, aldus de uitdrukkelijke verklaring van de heer Willems. Sprekend over de Belgische schoolstrijd twijfelde hij aan de zuiver heid der motieven, waarmede beide par tijen, zowel de socialisten als de katho lieken de strijd voeren. Historisch is deze strijd wel te verklaren. Gelukkig kent men in Nederland het recht van vrij on derwijs. De C.V.P. in België heeft daar nooit aan gedacht, daar de Protestanten in België nooit de kans hebben gekregen om over eigen onderwijs te beschikken. Terugkomend op de kwestie van de ka tholiek in de P. v. d. A. sloot de heer Willems zich volledig aan bij de mening van de Bisschop van Doornik, volgens wie de Kerk niet mag gespannen wor den voor de wagen van een partij. Dit brengt de Kerk in opspraak en de gees- telijke uitstraling van haar leden word* er door belemmerd. De salarisregeling voor het burgerlijk rijkspersoneel zal op korte termijn wor den geregeld. Het is de bedoeling, dat de gewijzigde regeling formeel van kracht zal worden op 1 Juli. Over het eerste half jaar van 1955 zal op basis van die regeling een uitkering ineens worden verstrekt. Aldus deelt minister Beel mede naar aanleiding van vragen van het Tweede Kamerlid Andriessen (KVP) Meer rechtstreeks antwoordt de mi nister op de desbetreffende vraag: Hoewel een opdracht aan een college van loondeskundigen tot toetsing van het inzicht der regering in het alge meen onjuist is, is de regering noch tans bereid in dit speciale geval, nu aan de gerezen moeilijkheden in het Georganiseerd Overleg ten grondslag ligt een verschil van inzicht omtrent de feitelijke waarde der tijdens de onder havige onderhandelingen gehanteerde loongegevens en het in het voornemen ligt, de voor de toekomst in dit opzicht te volgen werkwijze in het Georgani seerd Overleg nader in studie te nemen, aan enige loondeskundigen, na realisa tie van bovenbedoelde loonregeling, de vraag ter beantwoording voor te leggen of tussen de beloning van de lagere en middengroepen van het overheids personeel (werk- en vaklieden en de la gere en middelbare ambtenaren) vol gens de nieuwe regeling en de feite lijke rechtens toelaatbare beloning van het daarmede qua functie vergelijkbare personeel in het particuliere bedrijfsle ven 'n ongemotiveerde discrepantie be staat. Uiteraard zal dit advies niet al leen gebaseerd kunnen worden op een vergelijking van de salarissen en lonen in engere zin, maar zal daarbij ook rekening moeten worden gehouden met de secundaire arbeidsvoorwaarden en zal het onderling verband in het rijks- bezoldigingsstelsel in het oog dienen te worden gehouden. Hierbij zij opgemerkt, dat het advies van de loondeskundigen, alleen reeds op staatsrechtelijke gronden, geen ar bitrair karakter zal kunnen dragen. Het zal een onderwerp van bespreking kun- 4 en 5 Mei zullen inwoners van vijf tien gemeenten het vreugde-bevrij dingsvuur halen aan de lichtbron in de bronzen schaal van het bevrijdings monument aan de Waalbrug te Nijme gen. Dit vuur is indertijd gehaald aan de Normandische kust. 4 Mei komen Winschoten en Krimpen aan de IJssel. 5 Mei: Amsterdam, reeds des morgens om zeven uur, verder Almelo, Echteld- Tiel, Wychen, Wageningen, Beuningen met Groesbeek en Heumen-Malden, Enschede, Zoelen (Onder Betuwe), Aalten, Geldermalsen en Bemmel (Be tuwe) Drs Herman Hagenaar, thans Neder lands consul-generaal te Antwerpen, is benoemd tot plaatsvervangend Hoge Commissaris van Nederland te Djakar ta. nen zijn tussen de regeringsdelegatie en de personeelsdelegatie in de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg in ambtenarenzaken. De heer Castermans, secretaris der Vereniging van Rijksaccountants, heeft ongeveer een maand geleden medege deeld, dat de verschillen in de sala rissen tussen degenen die werken in de vrije sector en met hen vergelijk bare hogere rijksambtenaren groot zijn ten nadele van de rijksambtenaren. Hij deelde mede, dat hierover gegevens zijn verzameld welke ter beschikking zijn gesteld van de regering. In antwoord op desbetreffende vragen van het Tweede Kamerlid Ritmeester (VVD) zegt minister Beel, dat de rege ring beschikt over cijfers betreffende salariëring van functionarissen in het semi-overheidsbedrijf en in het particu liere bedrijf. Uit deze gegevens kan echter niet een verantwoorde conclu sie worden getrokken, omdat zij daar voor in alle opzichten te summier zijn. Advertentie als Uw huid jeukt Dat maakt J het erger en het veroorzaakt □F infecties. Neem vandaag nog het beroemde huidgeneesmiddel Het hoofdbestuur van de Vereniging van Poolse oud-strijders in Nederland heeft een schrijven gericht aan Konin gin Juliana en minister-president dr. W. Drees, waarin het, ter gelegenheid van de tiende verjaardag der bevrij ding van Nederland, namens de Vere niging van Poolse oud-strijders in Ne derland, en de Poolse strijdmakkers van de eerste Poolse pantser-divisie en de Poolse parachutisten brigade, die toen deel hebben genomen aan de in vasie van West-Europa en de bevrij ding van Nederland, in vrede, voor spoed en welvaart aan het moedige Ne derlandse volk wenst. „De Poolse strijdmakkers, die in het verleden dikwijls onder vreemde he mel „voor uw en onze vrijheid" hebben gevochten, ter verdediging van onaf hankelijkheid en rechtvaardigheid, we ten deze voor het leven en de welvaart zo belangrijke factoren, op hun juiste waarde te schatten. Daarom willen wij op deze dag, ver van ons bezet vader land, graag deelnemen aan de feeste lijkheden in een land waar wij zoveel liefde, waardering en hulp hebben ge vonden". Het nationale bakkerscomité, dat ter gelegenheid van de tiende verjaardag van de bevrijding zich beijvert via een Zweedse wittebrood-actie met aan gehechte vlaggetjes gelden in te zame len voor de Stichting 1940-'45 en voor het Nederlandsche Roode Kruis, heeft zijn actie moeten uitbreiden. Het comi té rekende op de verkoop van 1,5 mil- lioen vlaggetjes op 6 en 7 Mei. De be langstelling van alle Nederlandse bak kers is echter zo groot, dat de aan maak dezer vlaggejes tot twee millioen verhoogd moest worden. En nog vraagt men zich af, of deze hoeveelheid vol doende zal zijn. Het blqven van de Katholieke Werk gemeenschap in de PvdA is een feit van historische en politieke betekenis. Wat protestanten en katholieken in de PvdA doet blijven is de sociale poli tiek van de confessionele partijen in de dertiger jaren, en na de oorlog de ver zuiling, de vleugellamheid der confessio nele partijen en de al te nauwe bin ding tussen Kerk en politiek. Dit zei minister Suurhoff Maandagavond in de Apollohal te Amsterdam op een byeen- komst van de federatie Amsterdam van de PvdA tezamen met de Amsterdam se Bestuurdersbond ter viering van de eerste Mei. De aantrekkingskracht van de PvdA en de vakbeweging op de genoemde groepen moet volgens spr. nog ver groot worden o.m. door niet vast te houden aan oude vormen, waarvan de bewindsman als voorbeeld noemde het niet op Zondag vieren van de eerste Mei. De toekomst van het democra tisch socialisme ligt in de doorbraak, aldus spr. Sprekend over het koloniale systeem, Advertentie 48) „Niet altijd vervloeken de Duitsers en de Polen elkaar," hoorde hij zijn moeder weer hardop zeggen. „Het kan zo anders gaan. Ik zal jullie vertellen van Erlof's grootvader en van ons le ven aan de Poolse grens toen ik een kind was. Niemand antwoordde, maar zij voel de de ogen in de halve duisternis van de wagon op zich gericht. Om haar be nen, die pijn deden te kunnen strekken, nam zij een slapend kind op haar schoot, dat even kreunde en weer door sliep. Het was een meisje van misschien drie jaar, met lange trillende wimpers en met een gezichtje, dat ook in de slaap angstig stond en niet tot rust kwam. Erlof's moeder streelde over de verwarde haren en zei: „Wij waren met ons achten thuis, zeven zusjes en één broer. Vader was schoolmeester in een klein grensdorp, en, op zijn verjaardag kwamen de Pool se kinderen en de Duitse kinderen met eigengebakken koeken en bloeiende potplanten. De school leek wel een tuin met die tachtig bloempotten. Op elke bank brandde een kaarsje en er was een tobbe vol koekjes, die mijn moeder zelf had gebakken. Mijn vader had een bloemkrans om zijn lange schoolmeestersstok en zijn mooie zwar te pak aan. Er werd gezongen en gebe den en feestgevierd. Vader zorgde wel dat niet één kind zich ongelukkig voel de. Maar dat was niet alleen op zijn verjaardag zo, alle driehonderd vijfen zestig dagen van het jaar gaf hij vreug de aan elk kind en elk mens in zijn omgeving. Hij heeft ons, zijn eigen kin deren, en al zijn vele schoolkinderen in de loop van de jaren geleerd zonder veel woorden dat het leven een groot geschenk is en dat we er voorzichtig mee moeten omspringen. Ook dat we met het leven van anderen behoed zaam moeten zijn, want het geluk barst zo gauw. Hij leerde ons eerbied te heb ben eerbied voor alles zoals het ge schapen is, voor elke vorm van men selijk leven, voor elk dier en voor elk ding, dat door liefde en door het werk van mensenhanden tot stand is geko- sir.tels de schoorsteen in vlogen, ging hij koffie zetten. Daarna, als hij het tijd voor ons vond uit onze slaap gewekt te worden, ging hij voor het orgel zitten. Een uur lang speelde hij koralen van Bach. Nooit iets anders. Het was al tijd Bach. Dat is goed om de dag kaars vijanden, maar zij, die mijn vader kenden, konden dit niet goed bevatten. Ik herinner me dat we als kinderen over een veld liepen waar een arme Poolse boer liep te ploegen zijn vrouw en twee kleine kinderen trokken de ploeg. Eten was ook in die tijd schaars en die mee te beginnen, zei hij, men krijgt er boer achter de ploeg riep naar ons, drie een helder hoofd van. Zyn kale schedel ik kan me hem niet anders herinneren dan kaal, ik was op één na de jongste zijn kale sche del glom altijd alsof hij was opgepoetst. Een meisje in mijn klas zei eens: ik weet niet waar ik meer van houd, van de zon of de maan of je vaders hoofd. Ik wist het wel, ik was dol op de zon en de maan, maar vaders hoofd ging boven alles. En het liefst had ik men. Dat twee rassen of twee volken het zoals het was op die vroege duis tere wintermorgens, wanneer de eerste gloed van het vuur hem bescheen, ter wijl hij op zijn tenen rondliep en met in iedere beweging die zorg en die lief de waarmee hij alles in het leven deed. Nooit daarna heb ik iemand ontmoet, die zó de beste krachten, die in alle mensen sluimeren, kon opwekken zoals mijn vader. Misschien kwam het omdat hij alles ernstig nam. Niet dat hij niet kon lachen! Hij kon schudden van de pret als een kleine jongen en hij kon soms als een kind zo stout zijn. Zoals later met die postzegelautomaten Maar hy heeft nooit iemand of iets ge minacht of geringgeschat, misschien was hij zelf de enige mens die hij niet erg gewichtig vond." „Toe, vertel eens van grootvader en die postzegelautomaten, moeder," zei Erlof. Hij lachte al bij voorbaat, want hij kende het verhaal. Maar zijn moeder zei: „Toen de eer ste wereldoorlog uitbrak, was mijn va der al meer dan twintig jaar schoolmees ter in de grensstreek geweest; steeds had hij verbindend werk verricht. Ook in die oorlog waren de Polen en de Duitsers el- elkaar haatten, was voor hem iets zo on begrijpelijks, dat het in zijn omgeving ook niet bestaanbaar was. Bij ons kwa men Polen in huis, wij speelden met Poolse kinderen en hij leerde ons de mooie Poolse volkskunst net zo lief te hebben als de oude Silezische. Hij hield van schoonheid en levensvreugde in alle vormen en naast de school hield hij er een kwekerij op na, waar alle kinde ren, die wilden, voor en na schooltijd mochten komen werken; hij leerde hun zaden te kweken en planten te verede len, rozen en violieren; hij liet arme kinderen eigen aardappelveldjes en groenten tuintjes aanleggen en onderhou den, hy hielp met alles en op zomer avonden, wanneer ze aan het werk wa ren, speelde hij fluit voor hen. Maar het liefst speelde hij orgel. Elke morgen, ook 's winters, stond hij om vijf uur op. Ik weet nog hoe ik door de kier van mijn groene bedgordijnen lag te kij ken naar vader's rug, wanneer hij ge knield het houtvuur in de haard aan maakte. Dat was 's ochtends zijn eerste werk. Als de blokken brandden dat de vonken er af spatten en de gloeiende kinderen van de Duitse schoolmeester: „ga mijn huis binnen, de deur staat open en er staat een bak kwark met brood op tafel!" Wij deelden in die tijd, maar onze volken voerden oorlog. Vader stichtte vrede waar hy kon, niet alleen tussen de grensvolken de Duit sers, de Polen, en de kleine groepjes van Roethenen en Galliciërs maar ook tus sen de godsdiensten. Er bestond bij ons geen vijandschap tussen katholiek en protestant, we eerbiedigden beiden el kanders opvattingen en gewoonten en in het dagelijks leven waren onze gevoe lens zo verwant; we baden allen voor ons dagelijks brood en tegelijk werkten we er hard voor, er was niemand heel rijk in ons dorp, er was niemand heel arm. Wij, protestanten, vereerden ook de Madonna en we hadden een diepe schroom en groot ontzag voor de heili gen. Van weerskanten hielpen we el kaar in de opleidingsklas van mijn va der bloeiden witte pioenrozen waarvan de bladeren werden gestrooid voor de katholieke processies. Eens kwam een ar me Poolse dagloner vader een kruisbeeld brengen, dat hij zelf had gesneden uit een blok berkenhout. De man was een geboren kunstenaar, want het was een prachtig stuk snijwerk. Vader kreeg het, omdat hij een dochtertje van de man het stotteren had afgeleerd dat was echt iets voor vader, met veel geduld schonk hij alle kinderen en mensen rust en zelf vertrouwen. Het crucifix is later op zijn kist gelegd, toen hij in de aarde werd neergelaten...." (Wordt vervolgd) zei minister Suurhoff, dat dit in volle liquidatie is. Wij mogen zeggen, dat het democratisch socialisme de weg daartoe heeft gebaand. De liquidatie van het koloniale bestel in Indonesië ging met strubbelingen over het hoe en waarom gepaard en onze beweging is in deze moeilijkheden betrokken ge raakt. Zij heeft tot dusver van de door haar hier in Nederland ingeleide ont voogding van de volkeren van Indone sië weinig plezier beleefd en veel te leurstelling was tot dusver het deel van hen, die hier in Nederland het nieu we Indonesië een goed hart toedroegen. Desondanks zeg ik, dat wy ais P.v.d.A. geen spijt hebben van wat wy deden. De vrijwording der gekleurde volkeren is een onstuitbaar proces en in begin sel staat het democratisch socialisme nog altijd, alle teleurstelling ten spijt, aan de zijde van de tot voor kort over heersten, aldus spreker. Rumoer in de zaal Bij deze passage ontstond rumoer in de zaal. Achter op het podium, waar het koor „De stem des volks" zat, ontplooiden twee jongelui een groot spandoek, met het opschrift: „Ambon moet vrij". Ook vóór in de zaal deden twee andere jongelui het zelfde. Ijlings schoten leden van de ordedienst toe, die de mannen snel de zaal uitwerkten. Ook een fotograaf, die dit moment van het ontplooien der spandoeken had genomen, werd naar buiten gebracht en aan de poli tie overgegeven. In totaal werden vier jongelieden naar het bureau Overtoom overgebracht. Minister Suurhoff onderbrak voor enkele ogen blikken zijn toespraak en hij herhaal de nadien, toen de orde hersteld was, de gehele passage. Juist dat geeft ons het recht te zeg gen, dat sommige dingen, die thans in Indonesië gebeuren, ons met diepe be zorgdheid vervullen. De rechtszeker heid is daarginds bepaald in gevaar. Sommige methoden, welke daar tegen over onze landgenoten worden toege past, herinneren ons op griezelige wjj- ze aan wat wy tien jaar geleden dicht bij huis hebben zien gebeuren. En tot onze vrienden daarginds en wij we ten, dat het er nog altyd velen zyn zeggen wy: Wees op uw hoede. Gy hebt u van de koloniale druk niet vry- gemaakt omdat die druk door vreem den werd uitgeoefend, maar omdat alle onderdrukking onrecht is. Bestrydt dan ook het onrecht in uw eigen land. Al leen zo kannen wy de wereld veilig maken voor alle mensenkinderen, al dus de minister. Sprekend over: hoe de PvdA er thans voor staat, zei de minister: „Een goed sociaal beleid moet ook betaald worden. En zyn onze tegenstanders er ook toe bereid? De arbeiders moeten hun rechtvaardig aandeel krijgen in de styging van de welvaart. Er zijn be paalde groepen die dat willen afdwin gen. Het syndicalisme in Amsterdam is nog niet dood. In Amsterdam ge bruiken de communisten de ontvlam baarheid der Amsterdamse arbeiders voor hun politiek. Als wfj een commu nistische regering gehad zouden heb ben, zou deze de staking niet hebben aanvaard".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 6