THEE RECLAME BERKELSE ARTS HOUDT LEVENSLANG Geschilpunten op de Weense conferentie Tussen neus en lippen Het zwarte Goud MUZIEKINSTRUMENTEN 18 Zondag Moederdag Taartendag 200 GRAM FESTIVAL VOOR 20 CENT Verdediging stuurt aan op revisie Vluchtelingen in moeilijkheden Pensioenwet voor capitulanten in bezettingstijd Geschil op Faröer thans opgelost? WASMACHINES f l.»L WEEK GASFORNUIZEN -f2.»,.WEEK DE GOUDEN LOTUS Gramofoonplaten Platenspelers de Gruy tor 's Dr. Halvorsen 3 maan den naar Engeland Spaans-Amerikaanse vlootovereenkomst YAS ZArVTEKT GIERSTRAAT 31 lf? V.J KLASSIEK REPERTOIRE GEBROKEN s bij aankoop van een pakje thee (soort naar keuze) van 40 cent Nog altijd slecht nieuws Victor N V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD - HAARLEM WOENSDAG 4 MEI 1955 PAGINA' 12 I Reclame Moederdagtaart f 1.75 Harde Weneriaarl in harimodel Moccataart zachte Wener vanaf f 2.50 Slagroomtaart met annanas vanaf f 3.— Geglaceerde Vruchtentaart zachte Wener vanaf f 2.50 Verdere aanbiedingen deze week: 250 gr. Orangeadekoekjes nu f 0.58 5 Floragebakjes f 0.90 nu f 0.85 5 Cocosrondo's f 0.70 nu f 0.65 DE AVONTUREN VAN KUIFJE EN BOBBIE d&cyc (Copyright Casterman) f 6.90 JJnCudden de HET LEGE GRAF Waar zoudt U moeder beter mee kunnen verrassen dan met zo'n fijne taart van Franken Geldig van 4 t/m 10 Mei 1955 De wereld Is een kruitvat geworden, dé! ieder moment kin ontploffen Zo heb ik het lieverWanneer we hier in de garage kunnen blijven, zullen we vee! vlugqer vernemen hoe de vork aan de stee! zit Binnen een minuut, mijnheer de directeur. Men controleert de span- rung van de banden Een boeiend werk, dat velen in hevige mate zal interesseren. Doordat de Hoge Raad Dinsdag het beroep op cassatie, dat was inge steld door de Berkelse arts, verworpen heeft, houdt de 38-jarige J. O. hierdoor de levenslange gevangenisstraf, waar toe hij zowel door de Haagse Arron- dissements Rechtbank als door het Haagse Gerechtshof was veroordeeld, wegens moord op zijn echtgenote. En kele minuten over elf betrad de Hoge Raad de grote, sombere rechtszaal. Met zes woorden werd de zaak door de president afgedaan: „Het beroep op cassatie wordt verworpen". Het was de deurwaarder, die ten gerieve van het overigens niet talrijke publiek hierna bijna symbolisch opmerkte: „De zaak O. is afgelopen". Alle drie de cassatiemiddelen wor den door de Hoge Raad, aldus blijkt uit de overwegingen, verworpen. In het eerste middel werd gesteld, dat uit de bewijsmiddelen van het Gerechts hot niet kon blijken, dat O. de cyaan- Op de tweede dag van de diploma tieke conferentie te Wenen, waar ge werkt wordt aan de vaststelling van een Oostenrijks staatsverdrag, zijn moei lijkheden gerezen over twee artikelen. De Russische ambassadeur in Wenen, Ilyitsjev, heeft voorgesteld in artikel 16, dat handelt over de status van vluchtelingen in Oostenrijk, een para graaf op te nemen, die 'n verbod inhoudt op het bedrijven van activiteit in de vluchtelingenkampen, die „in strijd is met de belangen van de geallieerde en verbonden mogendheden." De Oostenrijkse minister van buiten landse zaken, dr. Figl, gesteund door de Amerikaanse ambassadeur Thomp son, betoogde, dat een dergelijke para graaf gebruikt zou kunnen worden als voorwendsel voor inmenging in de bin nenlandse aangelegenheden van Oosten rijk. Volgens United Press is een be slissing over deze kwestie overgelaten aan de ministers van buitenlandse za ken. Inmiddels hebben vele Russische vluchtelingen in de Amerikaanse zone van Oostenrijk een schriftelijke aanspo ring van de Sovjet-autoriteiten gekre gen om vóór het sluiten van een staats verdrag vrijwillig terug te gaan naar de Sovjet-Unie, waar hun geen represaille maatregelen te wachten zouden staan. Ook de behandeling van artikel 17, waarbij de omvang van de Oostenrijk se strijdkrachten wordt beperkt tot 53.000 man en 90 vliegtuigen, gaf aan leiding tot moeilijkheden. Over dit punt worden de besprekingen vandaag voort gezet. Bij de Tweede Kamer is ingediend 't wetsontwerp „regelen inzake de voor pensioen geldige diensttijd van capitu lanten, aan wie tijdens de vijandelijke bezetting van Nederlands grondgebied groot verlof werd verleend (wet pen sioengeldigheid bezettingstijd capitulan ten)". De redactie is zodanig geformuleerd, dat de tijd gedurende de bezetting in ruime zin genomen pensioengeldige diensttijd zal zijn zowel voor de capitu- lant, die te zijner tijd recht kan doen gelden op een militair pensioen, als voor de capitulant, wiens aanspraken op pen sioen te zijner tijd zullen worden getoetst aan de bepalingen der Pensioenwet 1922, of der Pensioenwet voor de spoorweg ambtenaren 1925. Het ontwerp van wet bepaalt, dat het tijdvak, hetwelk voor de capitu lanten alsnog als werkelijke dienst in aanmerking zal worden genomen, uiter lijk eindigt 1 Januari 1947. In overeenstemming met hetgeen voor de beroepsmilitairen werd bepaald, zal ook voor de gewezen onderofficier-capi- tulant moeten gelden, dat hij, die zich door gedragingen in bezettingstijd on waardig heeft betoond om als militair bij de Koninklijke Landmacht te die nen, van de gunstige bepalingen inzake de pensioengeldigheid van de met groot verlof doorgebrachte tijd moet worden uitgesloten. Het ligt in de bedoeling bij deze zuivering de in het Zuiveringsbe sluit 1945 vastgelegde normen aan te houden. kali aan zijn vrouw had toegediend, dat de toegediende dosis dodelijk was en dat mevrouw O. alleen tengevolge daaraan was overleden. De Hoge Raad verwerpt dit mid del, omdat het Hof op grond van de deskundige oordelen van dr. Nele mans en dr. Zeldenrust kon aanne men, dat de dood was veroorzaakt door toediening van een dodelijke dosis cyaankali. Het Hof was niet verplicht dit oordeel te ondersteunen met overwegingen, waarin het nader aangaf, waarom het een andere doodsoorzaak niet aanwezig achtte. Voorts hebben de bewijsmiddelen ruimschoots gronden opgeleverd voor de beslissing van het Hof, dat het O. is geweest, die de cyaankali heeft toegediend. Ook het tweede middel, waarin werd gesteld, dat O. zijn vrouw niet met voorbedachten rade zou hebben vermoord," werd door de Hoge Raad verworpen, omdat de bewij zenverkla ring inhoudt, dat de opzet van O. er op was gericht zijn vrouw van het le ven te beroven en dat hij, ter uitvoe ring van dit plan, haar opzettelijk cyaankali heeft toegediend, tengevol ge waarvan zij is overleden. Het derde middel faalt, volgens de mening van de Hoge Raad, eveneens. In dit middel werd gesteld, dat het door het Hof gehouden onderzoek nie tig is, omdat prof. Grevenstuk voor een bepaalde zitting niet door het Hof was uitgenodigd. Noch toen, noch op een latere zitting echter, aldus de Hoge Raad, heeft iemand te kennen gegeven de verdere aanwezigheid van prof. Grevenstuk te verlangen. Er mag üus worden aangenomen, dat daarop geen prijs werd gesteld. Onder deze om standigheden kan het gepleegde ver zuim niet geacht worden zodanig in strijd te zijn met een goede proces orde, dat het de nietigheid van het onderzoek tengevolge moet hebben. Daar alle middelen falen, verwierp de Hoge Raad het beroep op cassatie. De enige mogelijkheid behoudens een beroep op gratie bij de Koningin voor O., om, aan de levenslange gevan genisstraf te ontkomen, ligt in een revisie van het vonnis. De mogelijkheid hiertoe kan uitsluitend worden beoor deeld door de Hoge Raad op verzoek van een raadsman. Revisie is alleen mogelijk indien nieuwe feiten aan het licht komen, die aan de rechter tijdens het onderzoek niet bekend waren en die de mogelijkheid van een strafver mindering of zelfs een vrijspraak inhouden. Ih een dergelijk geval kan de Hoge Raad een nieuw onderzoek door een ander Gerechtshof gelasten. Vergissen wij ons niet, dan zal de verdediger van de Berkelse arts, mr. M. H. Huygens, op een revisie trach ten aan te dringen, zodat de kans be staat, dat de zaak van de Berkelse arts t~ch nog niet tot het verleden behoort. Dokter Olaf Halvorsen, tegen wiens vervanging de dorpelingen van Klaks- vik op de Faröer-eilanden zich hadden verzet, zal de eilanden voor drio maan den verlaten, als gevolg van een com promis, dat tussen vertegenwoordigers van de dorpelingen en de Deense mi nister van Financiën, Viggo Kamp- mann, is bereikt, aldus verneemt Reu ter in Thorshavn. De post, die Halvorsen te Klaksvik bekleedde, zal vacant worden ver klaard en dokter Halvorsen zal er naar mogen solliciteren. Men verwacht, dat hjj naar Engeland gaat. United Press meldt evenwel, dat de inwoners van Klaksvik nog altijd bereid zijn zich tot het uiterste te verzetten tegen po gingen om dr. Halvorsen het zieken huis te doen verlaten. Vandaag keert de Deense minister van Financiën, Viggo Kampmann, die in Kopenhagen verslag van zijn missie heeft uitge bracht, naar de Faröer terug. (Reuter-UP) Spanje en de V.S. hebben gisteren een overeenkomst getekend, die ten doel heeft Spanje een „aanzienlijke, moderne oorlogsvloot" te geven, al dus een bekendmaking van de Ameri kaanse ambassade te Madrid. De mo dernisering van de Spaanse schepen zal gedeeltelijk geschieden met Ameri kaans materieel, terwijl de rest van de uitrusting in Spanje en andere Euro pese landen zal worden vervaardigd. De overeenkomst vloeit voort uit het verdrag inzake wederzijdse verdediging, dat Amerika en Spanje in 1953 hebben getekend. De kern van de bemanning der ge moderniseerde schepen zal worden ge vormd door Spaans marinepersoneel, dat in de V.S. wordt opgeleid. Opwindend debat I isenhower houdt van hi dieren en hij zou zelfs van eekhoorn tjes houden, wanneer deze tenminste niet zouden wroeten in de grasvelden rond het Witte Huis, waar de President op zijn tijd graag een partijtje golf speelt. Eisenhower heeft nu zijn tuinlieden op dracht gegeven, alle eekhoorntjes op de gron den van het Witte Huis te vangen, netjes in kis ten en kratten op te ber gen en ze een flink eind je uit de buurt te verhui zen. Daar mogen de pluimstaarten, wat Eisen hower betreft, dan wel weer worden losgelaten. Intussen is mijnheer Neu- berger, democratisch se nator uit Oregon, het he lemaal niet eens met de maatregel van Eisenho wer, weshalve hij in het Kapitool een protestrede afstak en eiste, dat de president het bevel zou intrekken. „Wat drom mel!" riep de heer Neu- berger uit, „de eekhoorn tjes zijn zo mak, dat ze uit de hand eten!" ,Maar golfspelers hebben ook rechten" repliceerden andere senatoren ten gevolge waarvan het de bat over de eekhoorn tjes een uitvoerig en op windend debat werd. De heer Neuberger besloot tenslotte tot de stichting van een „Fonds tot Red ding van Eekhoorntjes" en opende zelf de inteken lijst met vijf en twintig gulden. Als het fonds ge noeg geld opbrengt, zal rond de golfvelden van het Witte Huis een hek worden geplaatst. Handtekening Amerika hebben dui zenden mensen er plzier in om handte keningen van de meest mogelijke en onmogelijke mensen te verzamelen. Verscheidene clubs van verzamelaars houden al jaar en dag een handte- keningenbeurs in het le ven, welke op gezette tij den in het Waldorf Asto ria Hotel in New York wordt gehouden. Op de laatst gehouden beurs stond geen andere hand tekening zo hoog geno teerd als die van de Hei lige Vader. Bijverdienste /n Siam dwepen alle jazz- en bebop-lief- hebbers met Foemi- foen Adoelet en niet altijd omdat hij de koning van Siam is, maar omdat hij in zijn vrije tijd achter de vleugel gaat zitten en dan allerhande vlotte jazz- en bebop-melodie- tjes componeert. Zijn jongste liedje heet „Van daag zullen wij gelukkig zijn" en waar men in Amerika nogal gechar meerd is op het fondan- terig geluk, dat in jazz en bebop wordt be zongen, worden in de nieuwe wereld mogelijk nog meer plaatjes van Foemifoen Adoelet ver kocht dan in het Verre Oosten. Intussen levert het componeren Foemifoen meer kapitaal op dan zijn hele koningschap. Per ongeluk J l is het verband tus- AI sen het een en het -*■ ander niet duide lijk, United Press vertelt koelbloedig via de telex, dat de twintigjarige Weense café-danseres Eleonore Hofbauer zich. dezer dagen per ongeluk met een revolver door het hart schoot, toen zij een nieuwe dans instudeerde. De kogel doorboorde haar hart op twee plaatsen en zij zou dus onmiddellijk dood moeten zijn geweest. Edoch, de kastanjebruin- harige Weense bleek over een stevig hart te be schikken. Chirurgen slaagden er namelijk in om door massage binnen 25 minuten het hart weer kloppend te krijgen. Eleo nore maakt het thans best. ZONDER VOORUITBETALING voor al uw KRUISWEG 49 - HAARLEM SANDOR KIS Het onderzoek heeft geen op - helderingen gebracht. Maar a/s ze nu eens vervalst werd door een productmataeen sporen nalaat Mijn beste Bobble, van avond zul len wed\eens langs de benzine tanks gaan wandelen... GEMflTUi/tf M OSl US ATlf Dit boek van een Anglikaan beleefde in Engeland reeds veertien herdruk ken en ic inmiddels in verscheidene talen vertaald Prijs gebonden IJzel IJzel f... Jullie houden me voor de gek Ik wil het noq een maal proberen,maar wee U,indien het verkeerd aflooptBlaas de ban den op van de baas z'n wagen! Doe mee aan deze actie! Schrijf een briefkaartje aan de Bond zonder Naam met alleen Uw naam en adres. De zaak komt dan in orde. De „Gouden Tientjes" worden aan huis bezorgd. Daar kunt U ook afrekenen! Besluit M. v. J. d.d. 19-2-55 onmiddellijk te ontvangen. 500.000 chocolade Gouden Tientjes 50.000 prijzen in de boek handel verkrijg baar Frank Morison wilde de historische gegrondheid van de verrijzenis van Christus aanvallen, maar later heeft hij een boek geschreven, dat niets zo helder laat zien als het historische feit der verrijzenis. Prijs gebonden f 3.25 JULI 0IN6OAC Automobilisten, die bereid zijn hun auto (met bestuurder) voor deze sterrit be schikbaar te stellen, gelieven dit eveneens te berichten aan de Bond zonder Naam te Haarlem. ZEER UITGEBREIDE COLLECTIE De prijzen zijn aanmerkelijk verlaagd FRANK MORISON Een spannend boek voor elke jongen en èlk meisje. Leeftijd M15 jaar De bekende auteur van de Mariska-boeken geeft hier het verhaal van Trudy, die bij een scheepsramp gered wordt door een zeeschuimer. Deze wil het kind slechts tegen hoge losprijs aan haar ouders teruggeven. Een boeiend boek, waar de kinderen van zullen smullen. In de boekhandel verkrijgbaar

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 12