NEDERLAND IS VRIJ! Regering bestelt legerauto's voor 100 millioen glcl. Fabriek wordt uitgebreid VENEZUELA treedt uit de I.L.O. a sloeg in 290.381 BIJ DE Bliksem(actie) Drievoudige nederlaag voor de Partij van de Arbeid NIEUWE LEDEN K.V.P. "W est-Duitsland morgen souverein Bondsrepubliek niet langer beset gebied Ontdekkingsreiziger dr. Ph. C. Visser overleden Andrews Gen. Foulkes in ons land Ooggetuige der capitulatie E 7 m Goedennacht Kapitale order voor PAF Ad Vermeulen met rapport naar Genève Zweedse koning stuurt postzegels 'mmm Kring Den Bosch spant de kroon Oud-ambassadeur te Moskou Maag en ingewanden zijn dikwijls eigenwijs Capitulatiemuseum te Wageningen heropend Kees Mulder WOENSDAG 4 MEI 1955 PAGINA IllÉjÉ ||U| Herdenking in Zuid-Afrika bevrijding Nederland Dank aan personeel TOSCA COLOGNE 4711 »KÖLN1SCH« EAU DE COLOGNE Amsterdam op de eerste plaats Boodschap van Canadese minister-president: „Geest van vriendschap omspant de Oceaan Koninklijk pnar ontvangt nabestaanden gevallenen N._ Uitvoerend was het ogenblikdat de grijze vorstinKoningin Wilhelminatui. een ballingschap van vijf bange jaren, weer voet op vaderlandse bodem zette. Honderden kinderen waren samengestroomd in Zeeuwsch-Vlaanderen om Hare Majesteit een onvergetelijk welkom te bereiden. mm*® Het hart van het land, de Amsterdamse Dam, was de plaats, waar na de evrijding Nederlands eerste minister, prof. mr. P. S. Gerbrandy, voor het eerst *ei toespraak richtte tot het Nederlandse volk. Alle protocol en stijfheid vielen weg omwillé van de grote vreugde van de bevrijding. U'appe J s waren de geallieerde legers ons land binnengerukt of van de huizen blaBgen weer de vlaggen. Niet slechts de vaderlandse driekleur, maar alle Bestree Van a!ie Geallieerde landen die samen, schouder aan schouder, hadden t;. en 0Tn een einde te maken aan vijf jaar van terreur en onderdrukking. Advertentie tóa sJecht door rheumatiek, Slaapt «Pit, iSchV slecht door rheumatiek, 2®emt d s, hoofd- en zenuwpijnen, fevallen Togal. Verdrijft in al die U d?e en afdoende die niinen ?Vlvert ri„Pt heerlijk £hadeliikT de nieren P°theeic &n°*r '?ar'- en maag. on- .;°,or hart en maag. Bij en drogist f 0.95, f 2.40, f 8.88. Ter gelegenheid van de bevrijding van Nederland tien jaar geleden, zul len in de Unie van Zuid-Afrika in tal van steden in de dagen van 4 tot 6 Mei bijeenkomsten, recepties en andere plechtigheden worden gehouden, daar Nederland een zo grote rol in de ge schiedenis van Zuid-Afrika gespeeld heeft. De Nederlandse regering heeft aan de N.V. Van Doorne's Automobielfa briek te Eindhoven een aanvullende op dracht verstrekt voor de levering van 3600 militaire wagens, met een geza menlijke waarde van honderd millioen gulden. Dit heeft dr. H. J. van Doorne, president-directeur van de D.A.F.-fa- brieken, medegedeeld in een bijeen komst met het gehele, ongeveer vijf en twintighonderd man tellende personeel. De bijeenkomst was belegd ter gele genheid van het feit dat het tiendui zendste chassis werd afgeleverd. Dr. H. J. van Doorne, president directeur van de D.A.F.-fabrieken her innerde eraan, dat 14 April 1950 op zeer bescheiden schaal met de automo- bielfabricage werd begonnen en dat nog geen twee jaar geleden de grote uit breiding van de automobielfabriek tot stand kwam. In de laatste jaren is in hoog tempo een groot aantal civiele en militaire voertuigen ontwikkeld. Het personeel is in die tijd vervijfvou digd. Het moest geheel worden inge werkt. De heer Van Doorne merkte voorts op, dat onder de 10.000 afgeleverde wa gens een aantal militaire voertuigen begrepen is, uitgerust met zes aange dreven wielen, welke wagens, met uit zondering van de motor, nagenoeg ge heel in eigen bedrijf zijn vervaardigd. Wanneer in dezelfde tijd alleen civiele wagens waren gebouwd, dan zou (met hetzelfde werk) zelfs het dubbele aan tal bereikt zijn. De heer Van Doorne dankte het per soneel voor zijn inspanning en voor de De directeur-generaal van het Inter nationaal Arbeidsbureau te Genève, Da vid Morse, heeft medegedeeld, dat het Venezolaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft geprotesteerd tegen beëindiging van de vergadering van de oliecommissie te Caracas. Het minis terie deelde tevens mede, dat Venezue la zich krachtens de bepalingen van de constitutie terugtrekt uit de Inter nationale Arbeidsorganisatie, de I.L.O. Ad Vermbeulen, de secretaris van het Nederlands Verbond van Vakvereni gingen, wiens uitwijzing uit Venezuela aanleiding is geworden tot het be ëindigen van de vijfde zitting van de oliecommissie van de Internationale Arbeidsorganisatie, is via New York en Amsterdam op weg naar Genève, waar hij rapport zal uitbrengen aan het Internationaal Arbeidsbureau. Ver meulen heeft in Caracas als vertegen woordiger van de werknemers in de bestuursraad van de Arbeidsorganisa tie critiek geleverd op de politiek van de Venezolaanse regering jegens de vakbonden. (UP) De dertienjarige zoon van de fami lie Voorbergen in Elspeet, die een verwoed postzegelverzamelaar is, heeft de Koning van Zweden, toen deze Vrij dag een bezoek aan de heer Van Beu- ningen bracht, schriftelijk enige post zegels van zijn land gevraagd. Dins dagavond heeft de jongen per post de gevraagde zegels van de koning ontvangen. samenwerking in de laatste vijf jaar. Het verheugde hem te kunnen mede delen, dat de D.A.F. zojuist van de Nederlandse regering een aanvullende opdracht heeft mogen ontvangen voor 3600 militaire wagens met een gezamen lijke waarde van ongeveer honderd mil lioen gulden. Het betreft hier typen die de D.A.F. reeds voor vorige bestellin gen in productie heeft. De technische staf wordt door deze nieuwe opdracht dus niet extra belast. Hij kan geheel worden ingezet voor de verdere ont wikkeling van het civiele programma. De D.A.F. heeft met dit alles een zeer gunstige orderpositie verworven, zowel in de civiele als in de militaire sec tor, zo zeide dr. Van Doorne verder. Ook de exportmarkt neemt steeds meer D.A.F.-chassis op. Dr. van Doorne her innerde aan de grote opdrachten uit Chili en Argentinië, die de laatste tijd zijn ontvangen. De heer Van Doorne deelde voorts mede, dat na de periode van consoli datie van het vorig jaar, thans zal wor den verder gegaan met de voorgeno men uitbouw van die fabriek. Deze uit breiding heeft in het bijzonder betrek king op de fabricage van benzine- en dieselmotoren. Hierbij wordt gedacht aan een 6-cyI.6-liter motor met een vermogen van ongeveer 110 pk. De voorbereiding van deze fabricage, waar onder de bouw van de nieuwe fabriek, wordt op twee jaar getaxeerd. Advertentie EAU DE COLOGNE Altijd welkom TOSCA KOLN1SCH eau de Cologne i Parfumerie BkOCKEN GRSSE Als geurige leste-groet op Moederdag Dank zij de bliksemactie is de Katholieke Volkspartij momenteel de grootste politieke organisatie van ons land geworden. Deze actie heeft im mers 290.381 nieuwe leden opgeleverd, waardoor het totale ledental van de K.V.P. van 255.476 in 1954 tot 464.857 is gestegen, hetgeen een winst van tachtig procent uitmaakt. Dit werd Dinsdagavond onder luid applaus van de vele kringafgevaardigden en onder uitbundige feestmuziek van de har monie van Heythuyzen door partijvoorzitter mr. H. W. van Doorn mede gedeeld tijdens het nationale K.V.P.-appèl te Roermond. Met dit resultaat, aldus mr. Van Doorn, is de K.V.P.-bliksemactie succesvoller verlopen dan in katholieke kringen verwacht werd. hij zegt met vreugde kennis genomen te hebben van de fantastische uitslag. Van de winst heeft Noord-Brabant het grootste aandeel voor zich opgeëist. De kringen Den Bosch en Tilburg noteer den samen 86.762 nieuwe leden, zodat Brabant thans 154.662 KVP-leden telt. Dit is meer dan één vierde van het to tale ledenaantal van de Katholieke Volkspartij. De kring Den Bosch bereik te met 47.280 nieuwe leden het grootste aantal leden van alle kringen, n.l. 92.106 en veroverde hiermee de eerste plaats, die tot nu toe door de kring Maastricht bezet werd. Limburg moet zich thans met de tweede plaats tevreden stellen. 103 procent en 44 procent. Procentsge- wijze nam het aantal leden in de kring Assen het sterkst toe en wel met 218 procent. Bedroeg hier het aantal leden in 1954 737, thans is dit 2344. De ge ringste stijging, in procenten uitgedrukt, gaf de kring Den Helder, met een winst van 28,8 procent te zien. Hier steeg het ledental van 22.884 tot 32.200. Een succes dat stellig, zo vervolgde de partijvoorzitter, buiten de katho lieke kring voor onmogelijk werd ge houden. Katholiek Nederland heeft met deze KVP-actie gedemonstreerd, zo meende mr. Van Doorn, dat het niet van plan is gevolg te geven aan de oproepen van het Leidse K.W.G.- congres om een andere weg te gaan dan de tot nu toe gebruikelijke. Met de bliksemactie is tevens bewezen, zo vervolgde spreker, dat ons katholiek volksdeel zich niet langer meer laat aanwrijven, dat het tijdens de verkie zingsdagen domweg met de pastoor naast zich op de K.V.P. stemt. Buiten mr. Van Doorn spraken ook de partij penningmeester, de heer P. Albers, en secretaris dr. Albering, hun vreugde over het bereikte resultaat uit. Deze laatste spreker zag in de bliksemactie een drievoudige nederlaag voor de Partij van de Arbeid, aangezien deze partij maar 125.000 leden telt. Van prof. mr. C. P. M. Romme, die niet in Roermond aanwezig kon zijn, werd een telegram voorgelezen, waarin De Britse, Franse en Amerikaanse Hoge Commissarissen in VVest-Duitsland zullen morgenmiddag om 12 uur een gemeenschappelijke verklaring uitgeven, waarin de opheffing der geallieerde Ho ge Commissies en de beëindiging der bezetting van W.-Duitsland zal worden medegedeeld. De drie Hoge Commissa rissen, de Fransman André Frangois- Poncet, de Brit #»r Frederick Hoyer Millar en de Amerikaan dr. James B. Conant, zullen op dezelfde dag de am bassadeurs hunner landen bjj de nieu we, souvereine West-Duitse staat wor den. De geallieerde Hoge Commissie zal morgenochtend voor de laatste maal te Mehlem, nabjj Bonn, bijeenkomen. Hoyer Millar en Frangois-Poncet zullen morgen op de Westduitse kanselarij de bekrachtigingsoorkonden van twee der Parijse overeenkomsten, namelijk die welke betrekking hebben op het beëin digen der bezetting en op het recht der verbondenen, om troepen in West-Duits- land te blijven legeren, overhandigen. Bondskanselier dr. Adenauer zal Za terdag a.s. naar Parijs vliegen, waar hij voor de eerste maal zal deel ne men aan een bijeenkomst van de NATO- raad. Ook zal hij zijn rol vervullen bij het stichten van de West-Europese Unie. Het was gisteren tien jaar geleden, dat twee Duitse transportvaartuigen, de ,,Cap Arcona" en de „Thielbeck", voor de haven van Lübeck door geallieerde bommenwerpers tot zinken zijn ge bracht. Aan boord van die twee sche pen bevonden zich meer dan 7.000 ge vangenen uit nationaal-socialistische concentratiekampen. Slechts enkele honderden van hen zijn toen gered. Duitse politieboten hebben gisteren ter nagedachtenis aan de omgekomenen kransen neergelaten in de Oostzee bo ven de plaats van de ramp. (Reuter-UP) In deze provincie steeg het aantal leden van 51.384 tot 78.152, dit is 52 procent winst. Op de derde plaats komt de kring Tilburg met 62.556 leden (in 1954 23.074). Vroeger bezette de kring Zwolle deze plaats met 25.973 leden. Deze kring telt thans 37.049 leden, waardoor Zwolle de vijfde plaats op de ranglijst inneemt. Nummer vier op deze lijst is Gelder land geworden met 38.195 leden (in 1954 23.000 leden). Wat de KVP-winst betreft in de drie grootste steden van ons land, heeft Amsterdam met een winst van 127 procent en een totaal ledental van 9700 Den Haag van de eerste plaats ver drongen, ofschoon in deze stad het le dental van 4304 steeg tot 8221. Rotter dam volgt met 7766 leden (2600 in 1954). Utrecht kan een winst noteren van 100 procent. Hier nam het aantal leden met 9292 toe, zodat het totale aantal leden deze kring thans 18.964 bedraagt. Haarlem telt er thans 16.098, dit is een winst van 80 procent, terwijl Leiden een winst boekte van 72 procent. Hier bedraagt het totale ledental momenteel 31.447. Ongeveer de helft hiervan, name lijk 15.732, bereikte Dordrecht, een winst van 87 procent. De kringen Groningen, Leeuwarden en Middelburg noteerden resp. 3658, 7274 en 4873 leden, hetgeen een winst inhoudt van resp. 182 procent, In de ouderdom van 72 jaar is Dins dagmiddag te Wassenaar overleden dr. Ph. C. Visser, oud-ambassadeur te Moskou en ontdekkingsreiziger. Dr. Visser is in Mei 1882 te Schiedam geboren. Na voor de handel te zijn opge leid ging hü in 1919 als gezantschaps attaché naar Stockholm. In 1931 werd hij benoemd tot consul-generaal te Cal cutta en in 1938 tot gezant te Ankara en Stamboel. Van 1940 tot 1945 was dr. Visser gezant te Kopenhagen, van 1945 tot 1948 gezant te Pretoria en 1 April 1948 volgde zijn benoeming te Moskou, waar hij tot November 1949 verbleef. Als ontdekkingsreiziger heeft dr. Vis ser grote naam gemaakt. In 1914 was hij leider van de Kaukasus-expeditie en daarna leidde hij vier maal een expe ditie naar het Karakorum-gebied, na melijk in 1922, in 1925, in 1929-1930 en in 1935. In vele steden van ons land hebben in die jaren de heer en me vrouw Visser lezingen gehouden over hun expedities. Op deze tochten werd hij steeds vergezeld door zijn echtgeno te, mevr. VisserHooft, die in 1939 is overleden. Na de laatste Karakorum- expeditie werden hun verdiensten er kend door hun benoeming wat dr. Vis ser betreft tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw en wat betreft mevrouw Visser tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. Dr. Visser heeft zijn echtgenote in 1911 leren kennen op de hoogste top van de Schreckhom in Zwitserland. De heer en mevrouw Visser waren erele den van het Kon. Ned. Aardrijkskundig Genootschap, dat aan dr. Visser de Plancius-medaille schonk, de hoogste onderscheiding, die vóór hem slechts eenmaal was verleend. In '33 benoemde de universiteit te Innsbruck de heer Visser tot doctor honoris causa. Advertentie Uw maag is maar erg klein, in ledige toe stand niet langer dan uw hand en niet breder dan twee vingers. Dag in dag uit wordt daar 3 kilo vocht en voedsel ver werkt. Als u dit gevoelige orgaan overbe last of als het in de knel zit, bij zittend werk of door nauwe kleding, kan het zijn taak niet meer behoorlijk vervullen. On verteerde voedselresten hopen zich op in maag en ingewanden. Een nare smaak en beslagen tong, hoofdpijn, een loom en landerig gevoel - het zijn in 9 van de 10 gevallen noodsignalen van uw spijsver tering. Neem direct Andrews bruisend Ge- zondheidszout, twee lepeltjes op een glas water, om maag en ingewanden een handje te helpen. Want Andrews bevat - in sma kelijke en prettige vorm - de geneeskrachtige stoffen die u nodig hebt om storingen in de spijsvertering op te heffen. Gun u geregeld 's morgens vroeg even tijd voor een heerlijk bruisend glas Andrews. Dan functionneert van binnen alles weer vlot en gaat u met méér plezier aan het werk. f. 1.65 per bus. j» gezondheidszou De Canadese generaal Charles Foul kes, die destijds als bevelhebber van het eerste Canadese legercorps te Wageningen aan de Duitse troepen in Nederland de capitulatievoorwaarden dicteerde, is Dinsdag als gast van de regering in ons land aangekomen. Hij zal de herdenkingsplechtigheid op 5 Mei te Wageningen bijwonen en is vandaag ontvangen door H.M. de Ko ningin en Prins Bernhard. Dinsdagmiddag bracht hij een bezoek aan minister-president dr. W. Drees en aan de minister van Oorlog en van Ma rine, ir. C. Staf. 's Avonds bood de ministerraad hem een diner aan op kasteel Oud-Wasse naar. Tijdens dit diner heeft generaal Foulkes een boodschap voorgelezen van de Canadese minister-president St. Lau rent aan minister-president dr. W. Drees. Enkele passages van deze boodschap luiden: „Op deze tiende verjaardag van de bevrijding van Nederland is het mij een voorrecht als minister-president van Canada u mijn groeten over te brengen. Daarmee weet ik, dat ik spreek namens al mijn mede-burgers! namens hen on der ons, die zich herinneren dat ge standvastig en lang hebt geleden onder de nachtmerrie van de bezetting, na mens de mannen van onze gewapende macht die voor uw en voor onze vrijheid streden, namens allen die met u de uitbundige dagen van de bevrijding heb ben gevierd, en speciaal namens hen wier naasten voor eeuwig met hun Nederlandse vrienden in uw prachtig land rusten. De nauwe samenwerking van onze twee landen is de essentie van de geest van vriendschap die de Atlantische Oceaan omspant. Gedurende de laatste tien jaren hebben onze inspanningen en onze doelstellingen zo zeer parallel ge lopen dat we thans niet meer geschei den en onderworpen kunnen worden. Met deze gedachten wil ik gaarne, na mens het Canadese volk, u mijn harte lijkste en beste wensen doen toekomen voor de voortdurende vooruitgang en welvaart van Nederland." De Burgemeester van Wageningen, mr. M. de Niet, heeft Dinsdagavond het vernieuwde capitulatiemuseum of ficieel heropend. Het capitulatiemuseum is ingericht door architect G. A. Rietveld in samen werking met de oud-illegaliteit uit Wa geningen. Verscheidene gegevens zijn opnieuw gerangschikt. Systematisch ge rangschikt vindt men beelden uit de over val (1940), de Duitse terreur, de N.S.B. het verzet, de toenemende ellende. Ne derland in den vreemde, terugtocht en bevrijding. Alles is opgesteld naast en om de historische tafel waaraan gene raal Foulkes en generaal Blaskowitz hun besprekingen voerden. Aan de wand ziet men een zeer grote foto van de "initulatiezitting. H. M. de Koningin en Prins Bernhard hebben de wens geuit vandaag een kor te tijd samen te zijn met een aantal nabestaanden van hen, die hun leven gaven voor de bevrijding van ons land. Daar persoonlijk contact op die dag met alle naaste familieleden uiteraard niet mogelijk is, heeft het koninklijk paar besloten een tiental echtgenoten van verzetsslachtoffers en gesneuvelde mili tairen uit te nodigen als symbolische vertegenwoordiging van hen die vie len in het verzet of als militair bij zee-, land-, luchtmacht en binnenland se strijdkrachten. Deze ontvangst ge schiedde hedenochtend om half twaalf op Paleis Soestdijk. len kleine, eenvoudige man, die Kees Mulder uit Wa geningen. 's Morgens zeemt hij ramen of hij werkt wat in de cantine van een grote druk kerij in Wageningen. 's Middags bezorgt hij kranten en 's avonds is hij moe. Wat wilt V; een man van 60 is geen jonge vent meer. Deze Kees Mulder heeft twee onderscheidingen gekregen; één van generaal Eisenhower, de Medal of Freedom, en een van wijlen koning George VI, de King George Medal. Juist, die krijg je zó maar niet. Het zijn tenslotte geen ridderorden. Kees Mulder, de ramenzemer-cantine- baas-krantenbezorger, heeft ze. Voor zijn moed in de oorlog. Kees Mulder is buiten Prins Bernhard waarschijnlijk de eni ge Nederlander, die op 5 Mei 1945 in het half kapotgeschoten hotel De Wereld in Wageningen de Duitsers heeft zien capitule ren. „Dat gebeurde tussen half 2 en 2 uur, meneer, en niet om 4 uur, zoals ze zeggen", zegt Kees Mulder en hij voegt er aan toe: „Ik vergeet nooit de gezich ten van de Duitsers daar in De Wereld. Ze zagen eruit, alsof ze elk ogenblik vuur zouden gaan spuwen. Op 'n gegeven ogenblik kwam er een Duitse officier binnen, die arrogant de Hitler groet bracht. Op dat moment greep ik naar mijn revolver en ik zou geschoten hebben, als een M.P.-man niet „kijk uit, burger" tegen me had gezegd". Als U vandaag de dag Kees Mulder ontmoet, zou V zoveel agressiviteit niet in hem zoeken. Hij staat bekend als een man, die zelfs geen vlieg kwaad doet. In de jaren 1940—1945 deed hij óók geen vlieg kwaad, maar wél Duitsers, want hij kon niet verkroppen, dat ze zijn land en zijn volk hadden overvallen. Wat deed Kees Mulder? Hij vormde de eerste verzets groep in Nederland, anno 1940. Later nam hij zijn intrek in een grafkel der op de begraafplaats in Wageningen. Vandaar uit heeft hij 69 geal lieerde piloten in veiligheid gebracht. Op de dag van de capitulatie voelde Kees, dat er iets ging gebeuren. Er woonden toen geen mensen in Wageningen, want die waren geëva cueerd. Kees nam de fiets dat kon hij doen dank zij de meesterlijke manier, waarop hij daartoe vergunning kreeg en peddelde naar De Wereld. Hij ging in de ravage zitten tot hij de „slee" van Prins Bern hard zag aankomen en ook de auto van generaal Blaskowitz met een wit vod als standaard. Vanuit die ravage heeft Kees Mulder de capitulatie onderhandelingen gade geslagen. Hij heeft op een gegeven ogenblik ge neraal Blaskowitz met de vuist op tafel zien slaan, hij heeft het ziels gelukkige gezicht van prins Bernhard gezien. De Prins, die Kees na af loop aanbood, met hem mee te rijden Nooit zal Kees Mulder die capitulatie vergeten. Enkele weken geleien heeft de Wereld Omroep hem nog eens aan het praten gekregen voor een uitzending naar Zuid-Afrika. Toen mocht hij een wens doen. Kees dacht even na en toen zei hij: „Onbezorgde ouwe dag". We weten niet of die wens in vervulling is gegaan. Wij weten alleen, dat dat eigenlijk zou moeten gebeuren

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 7