I Mensenzee ziet Yelsens historie voorbijtrekken De zeepkistenrace trok tienduizenden kijkers cocos O Schmidt HAARLEM bedenkt zijn nagelaten betrekkingen Prinses Wilhelmina onthult monument van „Tante Riek" „GEEL LUCHTALARM" in het Midden-Westen der V.S. Doden werden niet vergeten Gevallenen op de Grebbeberg plechtig herdacht SPANNENDE RINGRIJDERIJ IN HAARLEM-NOORD Oorkonde en album voor twee burgemeesters 1955 Rijmprent en symbolisch geschenk van het gemeentebestuur Plechtigheid te Winterswijk Thuisvliegende bommenwerpers niet tijdig geïdentificeerd Eredoctoraat voor Adriaan Pelt Stille tochten in geheel het land r Amazone was de geliefde van het publiek COLLECTIE 5.80 GEVALLENEN HERDACHT Brillenspeeialist Een mooi geschenk voor Moeder 't Silver Stoepke 8 LOCOMOTIEF RIJWIELEN vanaf 150.50 b« BOGAARD FEEST BIJ GEEL WIT Modelwoning Verordening winkelsluiting Prima COCOS voor TAPIJT en LOPERS, in effen en jacquard 100 breed 8.65 70 breed Voor het moderne interieur: Fraaie COCOS-MATTEN in moderne blok- dessins. 200x300 57.- HAARLEM - KRUISSTRAAT 11 TELEFOON 11491 ZANDVOORT Barteljorissiraai 21 IK ZOU ZO GRAAG NICO VAN SCHAOEN ZONEN Gierstr. 42 - Haarlem - tel. 17768 Herdenking in Den Helder MARKTBERICHTEN n Haarlem-Noord hadden zich giste ren 3 paarden met ruiters verza meld, om in het ringrjjden het een een en ander te presteren. Dit is geen eenvoudige zaak. De ringrijsport is simpel van opzet, maar vraagt naast een haviksoog en een meesterhand, de zit van een ervaren rijder. Men moet me een houten sabel door een ring ste ken die ongeveer twee meter boven de grond hangt. Het vereist natuurlijk routine, maar een rustige controle over het rijdier is van grotere importantie. De duizenden kijkers langs het par cours aan de Orionweg hebben zich niet verveeld. Het paardencorps was al vroeg aanwezig en vooral het jeug dige publiek monsterde met het oog van een kenner de ilanken der beesten, die, onbewust van de belangstelling, zich zonder na te denken, van het ge meentegras voorzagen. Om half drie kwamen de coureurs aan de start. In middels was het strijdperk wat vuil- groener geworden, doch dit temperde niemands enthousiasme. In de eerste ronde moest zes maal worden gestoken. Het eigenaardige was, dat de witte viervoeters a£ en toe beze ten schenen van heilige ijver en in vu rige galop het parcours aflegden, zon- Advertentie mutue u Zondag a.s. viert Geel Wit het 35- jarig bestaan. De kerkelijke viering heeft plaats tijdens de Hoogmis in de Kathedrale Basiliek en na afloop is er een gemeenschappelijk ontbijt in de Leonardus-zaal voor de leden van de voetbal-, tafeltennis en handbalafdeling. In de H.K.B. wordt des avonds een feestavond gegeven met bal na onder leiding van de heer Schroder. Kaarten zijn nog verkrijgbaar bij de heer P. B. Koster, Rollandstraat 34 en bij de pen ningmeester. Advertentie MODERNE BINNENHUISKUNST in een Bouwkas-huis Fr. Zwaanstraat 24 Zandvoort Halte Kostverloren Vrij te bezichtigen van 14-16 en 19-21 uur Zondags gesloten WONINGINRICHTING BEVERWIJK 250 MODELKAMERS TEL. K 2510-3641 Burgemeester en Wethouders van Haarlem maken bekend, dat ter ge meentesecretarie. afdeling Algemene Zaken, gedurende drie maanden, voor een ieder ter inzage ligt het besluit van de raad dezer gemeente van 27 April 1955 nr. 34, houdende vaststelling van een verordening tot aanvulling van de „Verordening op de Winkelsluiting". Deze verordening houdt in, dat de verplichte halvedagsluiting op Dinsdag voor een winkel, waar uitsluitend of in hoofdzaak het bedrijf van dames- of herenkapper pleegt te worden uitge oefend, niet geldt op de Dinsdag vooraf gaande aan de Tweeed Paasdag, de Tweede Pinksterdag, een nationale feestdag wanneer deze op een Maandag valt en in de week voorafgaande ain de Eerste Kerstdag, wanneer deze op een Maandag of Dinsdag valt. Advertentie der hen, in stilte verwensingen debi terende metgezellen, in staat te stellen althans een steekproef te wagen. De favorieten meldden zich alras. Na de eerste schermutselingen waren er reeds verschillende ringen van de paal afgeritst. De poedelaars berustten in hun missers en dachten slechts aan de volgende kansen, die wel beter be nut zouden worden. Onder de 35 deel nemers was één amazone, die gezeten op de glanzende rug van haar witte bles, voortreffelijk voor de dag kwam. De 19-jarige Haarlemse was onbetwist het meest geliefd bjj haar geestdriftige stad genoten en wanneer zij de roos troi ging een luid gejuich op. Het merendeel van de jockeys bestond uit jongens van het platteland, die met de stevige knollen vaardig weg wisten. Hoe de teugel te hanteren, is in deze sport een belangrijk punt. Sommigen zoeken het in strak achterover leunen met het leder gevierd, anderen buigen zich, geconcentreerd tot in de vinger toppen, over de fiere manen van hun rossen en trekken het leidsel strak aan. Insiders menen, dat ae juiste stand moei lijk is voor te schrijven, omdat elkeen zich met het paard één tracht te ma ken en dat op zijn eigen manier doet. Santpoort schijnt gezien de uitslag, wel over begaafd ru,tervolk te beschik ken, van de vier prijswinnaars noteer den wjj drie inwoners van het hard dravers-dorp. De uitslag luidde: 1 Arie Schoorl, Santpoort; 2 André Lem mers, Santpoort; 3 Mej. C. Blom, Haar lem; 4. P. Rutten, Santpoort. 1 9 memtmm De winnaars in de race: rechts Adri Boogaard en Henk Leeuioener (duwer), die de eerste prijs behaalden bij de junioren. Links Wim Kouwenberg en Rudi van Rijswijk (duwer), de kampioenen bij de senioren. De Jaarlijkse zeepkistenrace in de kuip van de Grote Markt vormde een daverend hoogtepunt. Om ongeveer 10 uur verschenen de renners met kisten en levende moto ren op de feestelijk versierde markt. De Sint Jorisband liet er geen twijfel over bestaan wat zich daar de eerst volgende uren zou afspelen. Het défilé van de knapen, die gedurende twee uur bezit zouden nemen van het mooiste plein van de Spaarnestad, werd door zeker tienduizend mensen gadegeslagen. Om kwart over tien presenteerden zich de eerste koppels aan de startlijn. Als pijlen uit een strakgespannen boog vlogen de renners weg onder een laai end gejoel van de toeschouwers. De zes de zeepkistenrace was begonnen. In een zeer snel tempo werden de ver schillende ronden gedraaid. In groep 1 (jongens van 10 tot 12 jaar) behaalden Wim Kouwenberg en Boogaard en Henk Leeuwener (duwer), ieder een horloge. Een paar voetbal schoenen kregen Henny Meijer en Ed dy Dekker (duwer). Wim Robbe en Hans Schreuder ontvingen ieder een Zandvoort heeft aan de vooravond van het bevrijdingsfeest op stijlvolle wijze de gevallenen herdacht. De herdenking ving aan met een bijeenkomst in „Mo- nopole", waar na het gemeenschappelijk zingen van „O Heer, die daer des He mels tente spreyt", ds De Ruiter een toespraak hield, waarin hij er op wees dat wij de trouw en de moed van de gevallen strijders moeten navolgen en in het bijzonder hun nabestaanden moe ten gedenken. Kapelaan Steenman ves tigde de aandacht op de dankbaarheid die ons vervult over hetgeen in tien ja ren tot stand werd gebracht. Helaas heeft de geest van eenheid, welke in het verzet ondanks alle verschillen in le vensovertuiging onder ons volk heer ste, aanzienlijk in kracht ingeboet. Geve God zo besloot spr. ons de kracht om in ware naastenliefde te wer ken in het belang van ons vaderland. Nadat het R. K. kerkkoor zeer ver dienstelijk „Popule meus" had gezongen, sprak de heer A. Elffers over de ver ontrustende verschijnselen in de we reld. De feestviering op de bevrijdings dag moet men ook zien in het licht van de eeuwigheid en in die zin hebben de gevallenen er ook deel aan. Ook spreker wekte op tot eenheid. Na deze bijeenkomst begon de stille j tocht naar het verzetsmonument, waar- j aan door honderden personen werd j deelgenomen. Om half negen droeg pater Volaseus O.M.Cap. in de parochiekerk van St. Agatha een H. Mis van Requiem op, welke door een groot aantal gelovigen werd bijgewoond. kleine voetbal. De overige drie koppels werden met een kleinere prijs bedacht. In groep 2 (jongens van 12 tot 14 jaar) behaalde Wim Kouwenberg en Rudi van Rijswijk de eerste prijs. Een prachtige fiets was de kroon van en kele uren onder hoogspanning werken. Bovendien kwamen de winnaars in het bezit van de wisselbeker. De broertjes Van Diggelen kregen ieder een voetbal ep Jan Lindeman en Adri Noort (du wer) zagen hun zwoegen beloond met een paar voetbalschoenen. De andere winnaars kregen kleinere prijzen. Advertentie Advertentie Leverancier alle Ziekenfondsen EUROPE'S FAVOURITE AIRLINE Dit is vliegend genieten per VISCOUNT in een goed uur naar LONDEN. De snelle VISCOUNT met zijn 4 sterke turbo-prop motoreo laat U genieten van het modernste comfort. Diepe gemakkelijke fauteuils...— grote ovale ramen Uw vlucht vliegt om Inlichtingen en boekingen bij Uw reisbureau of bij de BEA, Leidsplein 29, Amsterdam-C. Tel. 64848. BRITISH EUROPEAN AIRWAYS' Tienduizenden hebben geschaard ge staan langs De Noostraat, Lange Aieuwstraat, Marktplein, Kenneiner- laan, Mocrbergplantsoen, Velsenduin- weg en Zeeweg om op een stralende bevrijdingsdag de historische optocht voorbij te zien trekken. Op het Markt plein waren de genodigden verenigd, ontler wie burgemeester mr, M. M. Kwint en zijn echtgenote en Mr. en Mrs. Codd, Durgemeester van Guilford en echtgenote. Drie herauten te paard kondigden met klaroengeschal de komst van de stoet aan. i^n daar verscheen reeds de eerste praalwagen: Willibrordus, n,ngeimundus en Bomlacius, de stich ters van Velsen, temidden van het volk. Gericus van Velsen volgde te paard, met aan zijn zijde zijn trouwe lans knecht, die het wapen van Velsen draagt. Willem van Brederode en dan de strenge Alva, gevolgd door zijn uit 7 man bestaande bloedraad, in de rug gedekt door Spaanse soldaten. De gouden eeuw, een feestvierend ge zelschap, gevat in een gouden lijst, terwijl Jan Steen de vrolijkheid met zijn penselen op het linnen vereeuwigt. Willem V vlucht naar Engeland, maar weer komt de bevrijding. Bolderjongens graven het Noordzeekanaai en aan boord van ,,de stad Breda" kan Ko ning Willem III in 1876 de kortste weg van Amsterdam naar zee openen. Wederom oorlog. Van de woning voorraad ging 30 pet. verloren. Tussen overeind staande muurbrokken ijaat een Duits soldaat, het geweer in de hand. Armoede, honger, evacuatie. Velsen herbouwde. Het bouwde ook aan een Velser Gemeenschap. En het was van deze praalwagen, waarop het symbool der twee handen, die cultuur en industrie in dit gebied tezamen voe gen, dat de voorzitter van de Velser Gemeenschap, de heer J. van Os v.d. Abelen, aan de burgemeester van Vel sen een oorkonde overhandigde om nog eens duidelijk vast te leggen, dat Vel sen vast besloten is ook in de toekomst deze dag te herdenken en te vieren, zoals nu. Burgemeester mr. M. M. Kwint zeide, dat het gemeentebestuur ge daan heeft, wat het meende dat ge daan moest worden. Vandaag vieren wij feest, morgen bouwen wij verder. Maar, aldus de burgemeester met klem, de vijfde Mei vieren wij. De heer Van Os v.d. Abelen bood vervolgens aan de burgemeester van Guilford, mr. Leslie Codd, een foto album aan, nog niet compleet, omdat daarin ook foto's van de 'herdenking en viering opgenomen zullen worden. Mr. Codd, die het zei te betreuren niet zo Hollands te kunnen spreken, als vele Nederlanders Engels, maakte Vel sen een compliment voor de organisa tie. Hij vond het zeer interessant zo de historie van ons land en van Vel sen in het bijzonder in beeld te zien. De Hollandse gastvrijheid, waarover hij wel had horen spreken, maar die hij nu persoonlijk ondervond, roemde hij zeer. Enthousiast maakte hij het V-te ken, symbool van Engelands strijd voor de vrijheid. En hij besloot met een driewerf hoera op de vriendschap tussen Engeland en Nederland. De stoet trok verder. Sport-organisa- ties schaarden zich achter de Velser Gemeenschap, de industrie was alleen vertegenwoordigd met een stijlvolle wa gen van de Hoogovens. De gemeente lijke diensten kwamen beter voor de dag. Volkshuisvesting toonde de mo derne flatbouw, de reiniging kwam met oud en nieuw materieel, evenals de brandweer. En de plantsoendienst stelde tegenover de afgeknotte bomen van 1945 de met modern materieel ge creëerde parken en plantsoenen. En dan tot slot de blik op de toe komst gericht. Onder de hoede van de kinderfee op de laatste praalwagen on bezorgd spelende kinderen. Een mu ziekcorps met daartussenin buitelende harlekijns sluit de stoet, die als een droom voorbij Is gegaan. De burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, heeft gisterochtend namens het gemeentebestuur een ge schenk doen toekomen aan 275 stadge noten weduwen en wezen van geval len Haarlemse verzetslieden, Joodse slachtoffers van de bezettingsterreur, die uit de concentratiekampen terugkeerden en oorlogsinvalieden. Voor het samen stellen van de lijst der betrokkenen pleegde het gemeentebestuur overleg met de Stichting 19401945, de Bond. van Oorlogsslachtoffers en de Joodse Gemeente. Het gemeentebestuur is zich bewust, dat deze lijst misschien niet vol ledig is. Het geschenk was vergezeld van een brief van de burgemeester. De gift bestond uit een zeer fraai uit gevoerde rijmprent, die is ingelijst. De overleden journalist Wim Snitker schreef destijds de tekst. Aldert Witte ver zorgde de typografie, de Verenigde Pla- neta te Haarlem de druk. De firma H. Coebergh in Haarlem nam de uitgave ter hand. Behalve deze rijmprent werden vruchten, koffie, thee, chocolade en si garetten aangeboden. „Een geschenk, dat zijn symbolische betekenis ontleent aan een tijd, waarin ons allen het dagelijks voedsel ontbrak", aldus de burgemeester in zijn schrijven, waarin ook in treffen de bewoordingen de betekenis van het offer, dat de gevallenen brachten, is ver tolkt. „Indien wij slechts rouwden, zou dit een miskenning zijn van de drijfveren van wie in de oorlog goed en bloed over hadden voor het voortbestaan van onze Nederlandse samenleving. Zij immers brachten hun offer, opdat wij allen weer in vrijheid zouden kunnen arbeiden en gelukkig zijn.-Op die grond kan, na de herdenking op de vierde Mei, de vijfde Mei voor ons een feestdag zijn. In geval u iemand, die u lief was, moet missen, zal de droefheid te bitterder zijn, maar moet de vreugde een wezen lijker betekenis hebben; het doel, dat hun voor ogen stond, is werkelijkheid geworden". Advertentie p r. is nog altijd een GOUDEN OF ZILVEREN SIERAAD een moderne armband vanaf f 115. een gouden fantasiering vanaf f 18.50 een zilveren ring van 9.50 Dan geeft U iets waar ze jaren plezier van heeft! Een uitgebreide keuze bij Gr. Houtstr. 49 - Tel. 20049 - Haarlenj X DE KLEINE ZAAK MET DE GROOTSTE KEUZE. P H. K. H, Prinses Wilhelmina heeft Woensdagmorgen in het plantsoen naast het gemeentehuis te Winterswijk het monument onthuld, dat de Amster damse beeldhouwer Gerard Bolhuis heeft gemaakt ter nagedachtenis van mevr. H. KuipersRietberg, die in de illegaliteit bekendheid verwierf als „tante Riek". Zij stierf op 1 Jan. 1945 in het kamp Ravensbrück als één van In het gehele Midden-Westen der Verenigde Staten is gisteren een ,,geel luchtalarmsignaal" gegeven hetgeen be tekent dat een aanval verwacht wordt. Enkele minuten later werd het alarm afgelast. Volgens de wegenwacht van Oaklahoma duurde het alarm een mi nuut en tien seconden. Even tevoren had de 33-ste luchtdivisie, die belast is met de bescherming van zes staten, het „witte alarm" gegeven, omdat er een niet geïdentificeerd vliegtuig was waargenomen. Dit „witte alarm" houdt in, dat ook de autoriteiten van de „bescherming Burgerbevolking" worden gewaar schuwd. Het „witte alarm" werd ter stond afgelast. Hierna zeide de bevel hebber der 33-ste luchtdivisie, dat er even ongerustheid had geheerst, doch dat de reden daartoe onmiddellijk was verdwenen. Zijn divisie was steeds waak- De senaat der universiteit van Am sterdam heeft in zijn op 2 Mei j.l. ge houden zitting besloten het eredocto raat in de faculteit der rechtsgeleerd heid te verlenen aan de heer A. Pelt. De ere-promotie van de heer Pelt zal op een nog nader te bepalen datum ge schieden. De heer Pelt is directeur van het Europese bureau van de Verenigde Na ties in Genève. Hij heeft verschillende vooraanstaande functies gehad, zowel voor de oorlog bij de Volkenbond, als na de oorlog bij de V.N. De bekendste daarvan is wel het Hoge Commissa riaat van de V.N. voor Libye. De heer Pelt heeft namens de V.N. het beheer gevoerd over de voormalige Italiaanse kolonie in Noord-Afrika en kan met recht genoemd worden de stichter van het tegenwoordig zelfstandige en onaf hankelijke Libye. Advertentie Wanneer U zo graag die leuke regenmantel zoudt willen bezit ten, die U bij LIPPITS zag, kan Uw wens heus in vervulling gaan. Het bezit van dat opvallend aar dige modelletje waarnaar Uw verlangen zo uitgaat, gaat slechts gepaard met een uitgave van 42.50. 't Zijn ook de lage prijzen die iedereen enthousiast maken voor anno 1896 KRUISWEG 72 - HAARLEM zaam tegen ieder niet-geïdentificeerd voorwerp. In sommige steden hadden reeds si renes geloeid en de radiozenders had den opdracht gekregen om niet te zen den. In Berkeley bleef men nog een half uur na de beëindiging in de „gele- alarmtoestand." Volgens de Amerikaanse luchtmacht had men te laat Amerikaanse straal- bommenwèrpers geïdentificeerd, die te rugkwamen van een oefenvlucht aan de kust van de Stille Oceaan. Hun na dering werd het eerst gemeld door een Canadees radarstation, doch een ver traging in de verbinding tussen het „Continental Air Defence Command" te Colorado Springs en de luchtverde digingseenheden van het Westen der V.S. was de oorzaak er van geweest, dat men in het Midden-Westen niet op de hoogte was geweest van de identi- teiv van de vliegtuigen. (Réuter) de 92.000 vrouwen, die in dat kamp het leven lieten. Prinses Wilhelmina arriveerde per speciale trein uit Apeldoorn en werd verwelkomd door de Commissaris van de Koningin in Gelderland, jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford en de burge meester van Winterswijk, de heer J. B. Vlam. In haar toespraak huldigde Prin ses Wilhelmina „Tante Riek" als „de moeder van het verzet in het Vader land". H. K. H. legde namens de Ko ningin een krans aan de voet van het monument. Namens de Vereniging van Vrouwen van Ravensbrück sprak mevr. E. H. van Keekem. Zij noemde „tante Riek" een symbool, zoals Hanny Schaft en Reina Prinsen Geerligs. Dominee F. Slomp (Frits de Zwerver) vroeg hoe het mogelijk was, dat vrou wen, die niets van emancipatie willen weten, gekomen zijn tot zoveel verzet. „Toen de bezetter de hand ging uitste ken naar de jeugd van Nederland, door te beweren, dat onze kinderen in de eerste plaats aan de Staat toebehoren, werden de teerste vrouwen tot leeuwin nen". Daarna werden kransen gelegd door minister Mansholt namens de regering, door de Commissaris der Koningin en de burgemeester, resp. namens de pro vincie en de gemeente Winterswijk en door verschillende deputaties uit het verzet Na afloop van de indrukwek kende plechtigheid onderhield de Prin ses zich in het gemeentehuis met de familie Kuipers en enkele nabestaanden van gevallen verzetstrijders. De 6-jarige tweeling Franklin en Eleonora Vlam. kinderen van de burgemeester, boden de Prinses bloemen aan. Advertentie (Van onze verslaggevers) In tegenstelling tot het zonnige weer van het herdenkingsfeest van de Bevrij ding was het op de vooravond in Am sterdam somber, koud en kil alsof de natuur meetreurde bij de gedachtenis aan degenen, die tijdens de oorlog zijn gevallen. De jaarlijkse herdenking op de Dam kreeg ditmaal een eigen aspect doordat een nieuw z.g. Bevrijdingsca rillon, dat in het Damplantsoen stond opgesteld, de koraalmuziek van de Am sterdamse Politiemuziekkapel en het gezang van „Amstels Werkman" bege leidde, voor het eerst en tevens voor het laatst, want dit carillon zal in een der nieuwe tuinsteden van Amsterdam- West worden geplaatst. Veel groter dan in vorige jaren was de deelneming aan de „stille tocht" naar de Dam, die aan de herdenking voor afging. De .Wilhelminaklok", de groot ste klok van het nieuwe carillon, luidde de twee minuten stilte in, waarin slechts het krachtige, door de storm gestadige gewapper van de halfstok hangende vlaggen werd gehoord. Daarna heeft burgemeester d'Ailly in enkele woorden de betekenis van de herdenking uiteengezet. Hij zei: „Het is goed dat wij telkenjare hen gedenken, die ons volk uit de tyrannie hebben gered opdat nieuw leven kon worden geboren uit de nood der tyrannie." Zoals in de hoofdstad werden in tal loos vele andere plaatsen in het gehele land de Joden herdacht. De treinen stonden twee minuten stil, de telex op de krantenbureaux ratelde niet, het verkeer stopte. In verscheidene plaat sen zijn monumenten en gedenkstenen onthuld. Overal werden de stille tochten ge houden in Baarn, waar de Koningin en de Prins de plechtigheid bijwoonden en waar zij een krans van aronskelken, waaraan linten in Nederlandse kleu ren, bij het monument neerlegden. In Apeldoorn is namens Prinses Wilhel mina een krans aan de voet van het monument gelegd. Tienduizenden hebben in Den Haag weer de gang gemaakt naar de Waals- dórpervlakte of de Westduinen. Duizen- Woensdagochtend is op de militaire be graafplaats op de Grebbeberg in Rhe- nen de jaarlijkse militaire herdenkings plechtigheid gehouden. Vele hoge mili taire en burgerlijke autoriteiten waren aanwezig, onder wie de chef van de generale staf, generaal B. R. P. F. Hasselman; de staatssecretaris van Oorlog, mr. F. J. Kranenburg en de staatssecretaris van Marine, vice-admi- raal b.d. H. C. W. Moorman. Met klokgelui werd de plechtigheid geopend. Toen de vertegenwoordiger van H. M. de Koningin en de Prins, generaal-majoor C. F. Pahud de Mor- tanges, was gearriveerd, speelde de Koninklijke militaire kapel twee cou pletten van „Wilt heden nu treden", waarna de hoofdlegerpredikant ds. A. T. W. de Kluis een herdenkingstoe spraak hield. Nadat de Koninklijke militaire kapel „Blijf bij mij Heer" had gespeeld, sprak de hoofdlegeraalmoezenier mgr. kolonel H. J. J. M. van Straelen een paraphrase op het „Onze Vader". Aan de voet van het legermonument werden vervolgens kransen gelegd; generaal- majoor C. F. Pahud de Mortagnes deed dit namens de Koningin en Prins Bern- hard. Tijdens het taptoe-signaal werd de vlag halfstok gehesen. Daarna namen alle aanwezigen twee minuten stilte in acht, die werden verbroken door het cavalerie-signaal „voorwaarts", onmid dellijk gevolgd door het Wilhelmus. Tijdens het spelen van het volkslied werd de vlag weer gehesen, waarmede deze plechtigheid ten einde was. Ter herdenking van alle in de tweede wereldoorlog gesneuvelden en overlede nen van de Koninklijke Marine en koopvaardij is Woensdagmorgen te Den Helder een plechtige herdenking gehou den bij het monument „voor hen die' vielen", die o.m. werd bijgewoond door de minister van Marine, ir. C. Staf, vice-admiraal A. de Booy, namens de Nederlandse strijdkrachten en de heer C. Moolenburgh, inspecteur-generaal van de scheepvaart. Op de ere-begraafplaats te Overveen heeft Woensdag om half 11 een her denkingsplechtigheid plaats gevonden, waarbij een deputatie van het Marine hospitaal tegenwoordig was. De com mandant, kapitein ter ze E. W. Creygh- ton arriveerde met de delegatie, toen de driekleur in top was. In eerbiedig stil zwijgen werd de vlag halfstok gehesen. Een krans van Aronskelken vormde op deze stralende morgen de gave en de dankbaarheid van het Marinehospitaal voor de verzetstrijders. Na dit ceremo nieel ging de vlag weer omhoog. den bloemstukken werden neergelegd. Monotoon en treurig klonk in de val lende, koude avond „The last pos*." In Vught en Overveen werden piëteit volle herdenkingen gehouden. Zo was het in geheel Nederland. Droefenis om de dierbare doden die hun leven over hadden voor onze vrijheid. Zeer velen uit de Nederlandse Ge meenschap te Djarkarta hebben zich Woensdagochtend vroeg onder het lui den van de klok der „simultaan"-kerk op het ereveld Menteng Puluh buiten Djakarta verenigd voor een korte tra ditionele plechtigheid ter herdenking van de doden. Bij het vlaggenmonument werden vele kransen neergelegd. In Paramaribo hebben burgers en militairen, voorafgegaan door de gou verneur, mr. Klaasesz, een stille tocht gemaakt naar het monument voor de in de oorlog gevallenen. Advertentie Wij hebben voor U: DE RUIMSTE KEUZE DE BESTE SERVICE Betaling in overleg te regelen Koopt dus EEN NIEUWE FIETS FLORESSTRAAT 15 - Tel. 16548 VEILING TIEL 4 Mei Resp. b/a, le e" 2e soort. Bellefleur Brab. 12-18 5-11; braro- leys seedling 31-33 16-23 6-12; golden delici ous 63-70 34-51 5-21 verpakt 64-86; goudrei- nette 32-38; 22-33 4-22 verpakt 39-44; jona than 39-56 24-35 7-22 verpakt 48-65; rode keuleman 24-27 12-22 4-11; konlngsrood 12-18 5-10; lemoen 12-16 7-9; pomme ros» 14-18 8-12; benderzoet enkele x 17-** 5-10; jasappel 20-28 9-12; zuur kroet Per 100 kilo 250; zoet kroet per 100 kilo 150. Peren; brederode 16-26 3-15; sint reW 13-19 4-11; perenkroet per 100 kilo 15'' Aardappelen: Bevelanders grote 4-6; a'1® in cents per kilo tenzij anders vermeld. Sinds het begin van deze week is ook °e export van goudreinette, jonathan, gol"e" delicious en klumpkes in de kwaliteit va" huishoud 2 naar Duitsland toegestaan te®®? de minimum-exportprijs van f 0.20 per Hierdoor zijn deze kwaliteiten belangrijk f prijs opgelopen. EIERMARKT BARNEVELD, 4 Mei. Aanvoer ca. 1.400.000 stuks. Prijzen: kiP peneieren 11.50-/ 12.50, algemene P™., f 11.80 per 100 stuks, kiloprijs 1.92 (bas 61. 5 gram). EIERVEILING BARNEVELD-EDE, 4 Weekaanvoer ca. 1.000.000 srtuks. Prtu® eiren van 50/60 gram 9.70-/ 11.50, eier van 60/65 11.52-/ 12.45 per 100 stuks. KAASMARKT BARNEVELD, 4 MeL^ Aanvoer 2 partijen boerenkaas. vru 2.15 per kg. PLUIMVEE MARKT BARNEVELD, 4 W® slacht J 4.0U7 J 4.KV Pti "6, 2.10 per kg., zware witte en N.-H. blauw kuikens 2.55-/ 2.70 per kg. HILVERSUM I, 402 m. ZATERDAG ENGELAND, BBC, home service, 330 V-art- n nn m: 15.20 ork.conc., 18.30 gevar. muz. 1VKU. f.UU T-*14 -1-4. 1EAA OAV ffl nieuws. 7.10 gram., 7.15 koorconc., 7.45 j g nï'nn 19 8" Morgengebed, 8.00 nieuws, 8.20 gram., 1230 dansmuz., 17.OT jazzmuz., 1- 9.00 hulsvrouw, 10.00 kleuters, 10.15 gram., symph.ork. en sol., 22.15 dansmuz. 11:8? aZmus^ull'l2.33aSusè«~ork?l2l55 "QHDW^TO^TSCH^ R^FU1J«; zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 lichte 1230 7a ^9.25 muz., 13.45 piano. 14.00 boek, 14.10 gram li'?® u ?ióht Aiz 22 10 svrnph 14.20 Eng. les, 14.40 harmonie-ork., 15.00 kooMMfcMJ# 0.'« ork. en solist, 22.40 rhythm, muz., dansmuz., 1.00 lichte muz., 2.15 gevar. dameskoor, 15.15 schoonheid van Grego riaans, 15.45 gram., 16.15 sport, 16.45 gram., 17.15 jeugd, 18.00 samenzang, 18.15 muz' journ. overz., 18.25 gram.. 18.30 van het Binnenhof, 18.40 lichte muz., 19.00 nws., 19.10 Lichtbaken 19.30 Avondgebed, 19.45 gram.. 20.40 act., 20.55 de gewone man. 21.00 gevar. progr., 23.00 nieuws, 23.15 Esperanto, 23.22 amus.muz. BRUSSEL, 324 m: 15.00 lichte rn 15.45 accordeonmuz., 16.15 aecordeonrruJ HILVERSUM II, 298 m. VARA: 7.00 16.45 Eng. les, 17.10 beiaardspel, 2J' nieuws, 7.10 gram., 7.15 gym., 7.30 gram., dansmuz. hte 7.45 Even opkrikken, 7.50 gram., 8.00 484 m; 15.30 Bel Canto, 16.30 UC' nieuws, 8.18 gram., 8.55 huisvrouw, 9.00 lichte muz., 17.15 lichte muz., 17.30 jja gym. vrouw, 9.10 gram. VPRO: 10.00 muz., 18.30 lichte muz., 22.15 lichte m caus., 10.05 prot. pr. VARA: 10.20 conti- 23.00 dansmuz. nubedrijven, 11.35 sopr. en piano, 12.00 lichte muz.. 12.33 gram., 13.00 nieuws. ENGELAND, BBC, European Service- 13.20 lichte muz., 13.45 jeugd, 14.20 sport, uitz voor Nederi. 22.00-22.30 Nieuws e 14.35 lichte muz., 15.00 volksliederen. 15.25 Tien Jaar later: ontspanning. (Op FRANKRIJK, nat. programma, 347 16 55 kamermuz., 20.02 ork.conc.. recital. caus., 15.40 kamermuz., 16.00 caus., 16.15 en 75 m> omr.ork., 17.00 act., 17.30 gram., 18.00 nieuws, 18.15 comm., 18.20 lichte muz., 18.45 regeringsuitz. VPRO: 19.30 caus WIJ KIJKEN NAAR TELEVISIE' lO.HD 1CKC1 lllgauiutii T z *»<-<iv.vv *»*-»—■*" r 20-" VARA: 20.00 nieuws, 20.05 gevar. progr., KRO: 20.15 Act., journ. en weerber. cg. 22.00 soc. comm., 22.15 Weense muz., 22.40 Telemimiek. 20.55 Pauze. 21.0O-»."» hoorspel, 23.00 nieuws, 23.15 gram. baretprogr.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2