REBHOLZ laat verstek gaan voor de rechtbank BOSCH AMSTERDAMSE AD VOCAA T INGESCHAKELD IN EEN MILLIOENENERFENIS m V Pionier der rheumatiek- bestrijding gehuldigd Grote deelneming aan rallyeop 21 Mei In schriftelijk verweer vraagt hij lof in plaats van verguizing Nederlandse oom liet drie Amerikaansen 100 millioen na Documenten van Islam-kabinet gevonden ixtit tnn Electronische bewaking Pejeha Dr. J. van Breemen nam afscheid HUISH0UD-K0ELKASTEN N. V. Willem van Rijn AUTO-RADIO H. J. Maertens N. V. Gaat U verhuizen? F. Damiaans Zn. DINSDAG 10 MEI 1955 PAGINA JUWEELTJES VA TECHNIEK: Gering stroomverbruik Type 120 S: Type 160 S: Priis F- 895.— Type 210 S: Pr'is F. 1165.- prijs F. 1375.— WITTE tegen maag-darmstoornissen o.a. TABLETTEN diarrhee, "kater", bedorven maag: In Indonesië DOODSLAG TE HEERLEN Tegen dader ontslag van rechtsvervolging geëist In Amsterdam ZES GEVAARLIJKE PILLEN VERMIST Burgemeester Haspels eervol ontslagen STAKINGSGOLF OVER ITALIë Post voor Hr. Ms. Kruiser De Ruyter Holland Huis-loterij <3^ I xxxxxx intxxi** Voor goede maatkleding stoffen Q 260 BALEN SUIKER GESTOLEN Broer van depotchef vrijgesproken Indra Kamadjojo wordt voordrachtskunstenaar Bloembollencultuur GROEP „BIJGOED" VERGADERDE Inbouw- en Service Station SOFTBALTOURNiOOI ROOSWIJK Bedevaart K.A.B. naar Heiloo Twee ongevallen tijdens voetbalwedstrijden Dit jaar lustrumrit Gymnastiekfestival te Den Bosch Op 23 en 24 Juli a.s. VELSEN-IJ MUI DEN Velsen- Iennis blijft successen boeken 40 JAAR BIJ P.T.T. Het voornaamste feit, dat uit de morgenzitting van de eerste dag der behandeling van de zaak-Rehholz door de Amsterdamse Arron-';ssemen's Rechtbank op te merken viel, was de afwezigheid van de beklaagde. De ban kier Otto Rebholz, die zoals bekend er van beschuldigd wordt als Nederlan der aan de vijand in oorlogstijd hulp te hebben verleend, woont thans in Liech tenstein. Dit heeft tot gevolg dat de raadsman van Rebholz, mr. Jan de Pont, geen pleidooi kan houden, zodat de enige verdediging, die Rebholz nog overge bleven is, bestaat uit een schriftelijk verweer, dat Rebholz vanuit Vaduzaan de rechtbank heeft toegezonden. De ochtendzitting werd grotendeels gevuld met het horen van de getuigen, waarvan de heer J. Kraayenhof, accoun tant, niet verschenen was doordat hij uitstedig was en eerst vandaag kan ver schijnen. Een van de meest belangrijke ver klaringen werd afgelegd door de heer Buenting. inspecteur bij de Ned. Mid- denstandsbank, die voor de P.R.A. aan het vooronderzoek van de zaak Rebholz verbonden is geweest. Op een vraag van de president verklaarde getuige, dat er geen schriftelijk bewijs was gevonden van het terugverkrijgen van de Duitse nationaliteit door Rebholz in begin 1943. De verklaringen der beide employé's van Rebholz leverden weinig nieuwe ge zichtspunten op. Wel bevestigden zij, dat grote pakketten fondsen per auto naar Parijs werden vervoerd en daar tegen Franse francs werden verkocht, terwijl ook grote posten effecten ver kocht waren aan Knauth. Nachod Kuhne te Leipzig, die als stromannen hebben gefungeerd voor het concern der zware industrie, firma Otto Wolff te Keulen. Het verhoor van prof. A. van Oven nam geruime tijd in beslag en betrof grotendeels precisering en aanvulling van de conclusies die prof. Van Oven in zijn lijvige rapport had neergelegd Ge tuige had berekend, dat Rebholz onge veer 8% commissie berekende en op deze wijze tussen de f 300.000 en f 400.000 provisie had getoucheerd. Voor deze transacties kreeg Rebholz van het Ne- derl. Deviezeninstituut eerst een ver gunning voor f 2 millioen, later voor f4 millioen enz. Het betrof hier voornamelijk fondsen, die een markt in het buitenland had den en dus tegen vreemde valuta's kon den worden verkocht: het waren zowel dollarbonds als Deense en Zwitserse fondsen. Ook de transacties van Rebholz in de Marokkaanse mijnbouwaandelen Bou Arfd. waren op 't verkrijeen van Franse francs en Spaanse peseta's gericht. Het was n.l. de bedoeling van de Beauftragte Buhler deviezen machtig te worden voor het Vierjanresplan. Mr. Van Oven lichtte de eenzijdig heid van deze affaires nog toe met de berekening, dat door Rebholz voor ruim f 11 millioen aan fondsen naar Duitsland was uitgevoerd, tegen een invoer van ongeveer fl millioen. Tenslotte werd gehoord mr. Jurgens, die beheerder van Rebholz' bankiers kantoor is geweest. Zijn beheer is op 1 Sept. 1947 geëindigd en daarna heeft getuige vrijwel geen bemoeienis met de zaak Rebholz gehad. Mr. Jurgens had de indruk, dat Reb holz eo- deei van zijn vermogen in het buitenland heeft ondergebracht. Ver scheidene bedragen van tegoeden van Rebholz' bankierskantoor werden ge boekt op een „Sonderkonto" van Reb holz privé. De middagzitting was grotendeels gewijd aan het rapport dat prof. dr. A. van Oven had samengesteld. Alvo rens dit rapport te behandelen werden eerst enige vragen gesteld aan de heer v. Duin, accountant, over de relaties van Rebholz met Duitse handelshuizen, waarop deze verklaarde dat Rebholz aan de Duitse gegadigden uitvoerige in lichtingen verstrekte over de aankoop mogelijkheden van effecten in Neder land. Mr. v. Oven gaf, nadat de president uitvoerig de belangrijkste passages uit het rapport had voorgelezen, nog een aantal nadere preciseringen. Liro begon met zelf op grote schaal te verkopen, maar daar de koersen door de druk der verkopers tamelijk scherp daalden kwam het toen de verkopen bleven aan houden tot een scherpe koersval (smijt- dagen) Besprekingen tussen de voor zitter van de Vereniging van de Effecten handel en Bühler hadden de bedoeling de mogelijkheid van een betere oplos lossing onder het oog te zien. Bühler zeide toen dat hij natuurlijk de Duitse belangen moest dienen maar dat hij toch rekening wilde houden met de belan gen der Nederlanders. Voor rekening van zijn Duitse relaties verkocht Rebholz posten Kon. Petr., Unilever, HVA, enz. a la baisse en toen de koers was ingezakt dekte hij voor zijn cliënten met flinke winsten door aankopen uit het „Sammelkonto". Dat waren de verzamelde depóts van Jood se eigenaren die bij Liro lagen. De president wilde vooral weten of Rebholz zelf geprofiteerd had van deze wilde fluctuaties. Volgens prof. v. Oven was dat niet het geval maar hij had de indruk dat Rebholz wel had geprofiteerd van de verkopen van Liro waarvan hij voorkennis had. Het betrof hier onge veer 20 millioen aan certificaten van Amerikaanse aandelen en circa 12 mil lioen aan Nederlandse waarden. Prof. v. Oven meende dat men het Rebholz voor al moet aanrekenen dat hij Nederlandse waarden naar het buitenland heeft ver kocht. Prof. Koopman gaf tenslotte nog na dere inlichtingen over de verkopen door Rebholz in Frankrijk. De zitting werd verdaagd tot Dinsdagmorgen. In een persoonlijke brief, vanuit Liechtenstein aan de Rechtbank gericht, betoogt Rebholz, dat door zijn toedoen de opbrengst van het Joodse vermogen ongeveer 100 pet. heeft bedragen. Hij wist, dat door de hoge koersen, die hij bedongen had, de totale te ver delen kapitalen de vroeger ingeleverde totalen vrijwel zouden denken. Rebholz meent dan ook, dat hem daarvoor lof toekomt in plaats van verguizing. Hij schrijft, dat hij oorspronkelijk zich geheel van het Joodse vermogen afzijdig had gehouden, maar dat hij, daartoe aangezocht door de toenmalige voorzitter van de Vereeniging voor den Effectenhandel, zich met Bühler heeft verstaan teneinde tot een betere afwik keling van het Joodse bezit te geraken, een poging, waarin hij meent ten volle tp zijn geslaagd. Het feit, dat men na de bevrijding geweigerd heeft kennis te nemen van de mededelingen, die Rebholz bereid was te verstrekken en dat men zijn pogingen tot terugbrengen van afge voerd Nederlands bezit totaal heeft genegeerd, heeft er toe bijgedragen, dat' men zelfs thans nog in onvoldoende mate inzicht in de ingewikkelde ma terie van de liquidatie van het Joodse bezit heeft. Door het toedoen van Rebholz zijn er zijns inziens zeer belangrijke aanwin sten voor de opbrengst der liquidaties verkregen door zijn aanwijzingen aan de commissie „Meyers", waardoor ra de procedure tegen de Nederlandsehe Bank en de Handel Mij. H. Alb. de r-it-i betreffende het gebeurde met de „Schatzanweisungen" (de Duitse schat kist! enige tientallen millioenen aan-het actief van Liro konden worden toegevoegd. Rebholz hc-Kiaagt zich vervolgens over het feit, dat hi;, tijdens de loop van het gerechtelijk vooronderzoek n.i van 20 Maart 1947 tot j-j-t.-- .•.'mi. nimmer is gehoord. Hij ontkent, dat hij door effectenzaken voo- Duitse op drachtgevers te doen zou nebten mee gewerkt aan de discriminatie van Jood se Nederlanders. De transacties van Rebholz waren alle gedekt door vergunningen van het Nederlandse Deviezeninstituut. Voorzover er fondsen u Nederland naar Frankrijk zijn ver'cocht. beseft Rebholz wel, welk nadeei daaraan voor Nederland verbonden was maar hij meende door zijn toedoen dat nadeel zoveel mogelijk te kunnen beperken Tegen de stelling m de dagvaarding, dat Rebholz voor f 10.5 millioen meet had uitgevoerd dan ingevoerd, werpt Rebholz tegen, dat gedurende de be zetting voor een waarde van f 500 f 500 millioen aan Nederlandse fondsen voor Duitse rekening zijn gekoot, zo dat door zijn verkopen slechts 314 Dct. van het totaal voor zijn rekening kwam terwijl hij van oudsher op Duitsland zaken heeft gedaan. Ook de Deskundigencommissie-Van de Poll meende, dat de gevolgde weg ten aanzien van de Lirofondsen de juiste was geweest. Als alternatief --an zijn activiteU-n stelt Rebholz, dat, wanneer hij d'e verkopen niet ter hand had genomen, de effecten, zoals de vspronke'hke wil van.de bezetter was, naar het bui tenland 'zouden zijn verkocht. Rebholz' is er van overtuigd gedu rende de bezetting geen enkel straf baar feit te hebben gepleegd en vraagt tenslotte aan de Arrondissements-Recht- bank, dat recht zal worden gedaan. Aavertentie Leverbaar in drie iypes en wel IMP. inhoud 1 20 liter met 2 bergrekjes, 1 eierrek en 1 botervak aan de binnenkant van de deur inhoud 1 60 liter met 2 bergrekjes. 1 eierrek en 1 botervak aan de binnenkant van de deur inhoud 210 liter met 3 bergrekjes, 1 eierrek en 1 botervak aan de binnenkant van de deur HAARLEMMERWEG 475 - AMSTERDAM (W) - 'TELEFOON 86211 (4 LIJNEN) (Van onze verslaggever) Een Amsterdamse advocaat is inge schakeld bij een proces dat gaat om een millioenenerfenis, nagelaten door de heer Olthoff, een Nederlander, die in de diamantmijnen van Zuid-Afrika for tuin maakte. Deze erfenis, groot 64 millioen dollar, zou nagelaten zijn aan drie gezusters en het testament zou thans bij een Ne derlandse rechtbank berusten om ge verifieerd te worden. Een van die drie gezusters is mevr. Peter Larsen. de vrouw van een slager in Lake Pres ton (Verenigde Staten), die zich thans vol spanning afvraagt of zij een mil lioenenerfenis heeft gekregen. De to tale erfenis zou 250 millioen gld. bedra gen en daarvan zouden aan mevr. Lar sen en haar zusters 100 millioen gld. zijn vermaakt. Men heeft reeds jaren lang grapjes verzonnen in de familie dat men nog wel eens millionnair zou worden als de millioenen van de Neder landse som zouden loskomen. Maar mevr. Larsen vertelde dat ze de hele zaak nooit erg serieus heeft genomen tot voor kort haar het bericht bereikte dat de oom zou zijn overleden en een gedeelte van zijn nalatenschap aan de zusters zou hebben vermaakt. De zus ters hebben thans een beroep gedaan op de Amerikaanse ambassade te Den Haag en op een Amsterdamse advocaat om in het bezit te komen van de erfe nis. Een andere zuster, mevr. John Ahlers. in Belgrado. Nebraska (Verenig de Staten) deelde eveneens het een en ander over de erfenis mede. Ze ver telde aan reporters dat zij een knipsel Advertentie Volgens het te Medan verschijnende dagblad „Patriot" is b\j een zuiverings actie, die gericht was tegen het hoofd kwartier van de opstandelingen „ergens in Atjeh", een aantal documenten van De 23-jarige mijnwerker A. van V. uit Heerlen, die gistermorgen voor de Maastrichtse reent bank terecht stond, had het zonder verdediger kunnen stel len, daar het requisitoir van de officier van justitie jhr. mr. J. van Rijckevor- sel het» mooiste pleidooi voor hem was. .„...Verdachte, aldus de officier van justi- de Darul Islam en de Tentara Islam j .tie' heeft in de nacht van 1 op 2 Sep- Indonesia in beslag genomen. Volgens lumber 1954 de veertigjarige handelaar het dagblad zou uit deze documenten i P- Th. doodgeslagen, omdat Th., hem bljjken, dat op 1 Januari van dit jaar i feeds de gehele dag had gesard. V., te Madinah Indonesia. De benoeming I een rustig, betrouwbaar type heeft m is ondertekend van een kabinet van de een soort.verdovingstoestand Th. onbe- „Negara Islam Indonesia". wust doodgeslagen. Verdachte geraakte in paniekstemming toen Th., die als Het kabinet is een presidentieel ka binet, het eerste, dat door deze opstan dige organisatie werd gevormd. Dauo Beureh, bekend als leider van de op standelingen in Noord-Sumatra, komt op de lijst voor als vice-president. Kahai Muzakkar, leider van de opstandelin gen in Zuid-Celebes komt er op vooi als minister van Defensie. Tweede mi nister van Defensie, speciaal voor Atjeh. is een zekere Murtadla. Verder is er nog een derde minister van Defensie, genaamd Oetji. Voorts vermeldt de lijst ministers van Binnenlandse Zaken. Financiën, Justitie, Onderwijs, Voor lichting, Sociale Zaken en een minister van Staat. Tengku Hassan Mohammad Tiro, die door publicaties te New York van zich heeft doen spreken, staat ver meld als gevolgmachtigd minister met de rang van ambassadeur bij de Vere nigde Naties. De hoofdinspecteur van politie, waar nemend chef tweede afdeling van het bureau Warmoesstraat te Amsterdam maakt bekend dat aan zjjn bureau is kennis gegeven van vermissing van een pers (ijzeren doosje), inhoudende zes zetpillen. Deze pillen bevatten per stuk 30 milligram morphine, 40 milligram papaverine en 250 milligram oleocacao. De pillen ruiken en smaken naar cacao. Bij inwendig gebruik zijn ze levensge vaarlijk en voor kinderen zelfs dodelijk. Men wordt verzocht 't genoemde bureau in kennis te stellen als men inlichtingen hierover kan geven. bruut en dronkaard bekend stond, hem plotseling voor de derde keer op dezelf de dag aanviel. Ten einde raad, zo meende de officier van justitie, greep verdachte daarop een hakmes, waar mee hij zijn aanvaller dertig slagen op het hoofd toebracht. Het gevolg was, dat Th. vrij spoedig daarna overleed. Deze daad kan verdachte niet worden aangerekend, aldus concludeerde de of ficier van justitie. Tot dezelfde conclu sie waren ook de drie psychiaters na een grondig onderzoek gekomen. Wat het primair ten laste gelegde betrof, doodslag, vroeg de officier van justitie zonder meer vrijspraak. Ten aanzien van het subsidiair ten laste ge legde, zware mishandeling de dood tot gevolg hebbende, eiste mr. van Rijcke- vorsel ontslag van rechtsvervolging. Wel achtte de officier van justitie een onvoorwaardelijke ter beschikking stel ling van de regering gewenst. Met dit laatste kon de verdediger, mr. F. Sanders uit Maastricht, evenwel niet meegaan, omdat verdachte volgens hem uit noodweer subs. noodweer exces had gehandeld. Zijn conclusie luidde derhalve vrijspraak. Tevens ver zocht hij de rechtbank verdachte, voor wie een langer verblijf in het Huis van Bewaring ongewenst is, over veer tien dagen, wanneer de uitspraak is, op vrije voeten te stellen. Bij KB is aan mr. G. P. Haspels, op zijn verzoek, ing. 16 Mei, eervol ontslag ver leend als burgemeester der gemeente Nieuwer-Amstel, met dankbetuiging voor de langdurige diensten door hem als bur gemeester bewezen. uit een Duits blad toegezonden heeft gekregen, waarin staat dat „heel Duits land en Nederland" praten over een fortuin van 64 millioen dollar, haar en haar twee zusters nogelaten door een Nederlandse oom, die eens succes oogst te in de diamantmijnen van Zuid-Afri ka. Zij wist niet precies hoe zij moest uitvinden of deze som haar en haar zusters inderdaad is nagelaten. De Amerikaanse consul in Nederland had, volgens haar zeggen, haar zusters ech ter ingelicht' over de nalatenschap. Het knipsel had mevrouw Ahlers ge kregen van vrienden van haar zuster, mevr. John Huntemann, in Kersey, Co lorado. Er stond in dat „Catherine Olt hoff", de meisjesnaam van mevrouw Ahlers bij testamentaire beschikking als erfgename was aangewezen. Twee millioen Italiaanse landarbeiders zijn voor 24 uur in staking gegaan. Zij behoren tot christen-democratische vak verenigingen en de vakbonden waarin de communistische invloed overheerst en eisen hogere gezinstoelagen en werkloos heidsuitkering en. Ook ongeveer 100.000 man personeel van commerciële ondernemingen, warenhuizen en winkels in 22 provincies heeft voor een dag het werk neergelegd. De stakers eisen hogere pensioenen. In Genua duurt een staking van 1.600 scheepsherstellers reeds 110 dagen. Verder zetten 80.000 kantoorbedienden van semi- rijksinstellingen voor sociale zekerheid hun staking van een week ter verkrijging van hoger loon voort. 50.000 leraren van het openbare middelbare onderwijs te Rome hebben gedreigd met ingang van 20 Mei voor onbepaalde tijd het lesgeven te onderbreken. Ook zij zijn ontevreden over hun salariëring. Morgen zullen arbeiders van particuliere transportondernemingen thuis blijven. Brieven voor opvarenden van Hr. Ms. Kruiser De Ruyter, welk schip 9 Mei is uitgevaren voor een reis langs Britse en Franse havens, waarvan het 27 Mei in Den Helder wordt terugverwacht, moeten 13, 16 en 18 Mei uiterlijk 14.00 uur op het marine postkantoor te Amsterdam aanwezig zijn. Adressering als volgt: Rang of kwaliteit, naam, marinenummer, aan boord van Hr Ms. Kruiser De Ruyter, Amsterdam-C.S Marine. De naam van de haven, waar de post wordt uitgereikt, dient niet te worden vermeld. De trekking van de Holland-Huis-Ioterij is gehouden op 3 Mei ten overstaan van no taris A. G. A. Bührs in hotel Krasnapolsky te Amsterdam. De hoofdprijzen zijn gevallen op: le prijs lot nr. 12335; 2e prijs lot nr. 85361; 3e prijs lot nr. 25234; 4e prijs lot nr. 7753; 5e prijs lot nr. 36750; 6e prijs lot nr. 62611; 7e prijs lot nr. 56980; 8e prijs lot nr. 24020. Advertentie Inbrekers, die de achterdeur for ceerden van een firma in electro nische artikelen in Chicago, werden begroet door een donderende stem: „Goede avond, heren. Wij herin neren u er aan, dat deze zaak elec- tronisch bewaakt wordt' Vervolgens begonnen overal in de zaak luidsprekers te roepen: „Help, help, help, inbrekers help, help, help, politie inbrekers, dieven!" Het lawaai was zo groot, dat het op een kilometer afstand gehoord werd. Iemand riep de politie en de in brekers namen zonder buit de be nen. Een employé vertelde, dat hij en een collega het alarmsysteem voor de grap hadden ingericht. Ze had den echter niet verwacht, dat het ooit dienst zou doen. Advertentie Prima stoffen voor prettig* prijzen. Vraagt Uw kleermaker Het gerechtshof te Amsterdam heeft de derde verdachte uit de zaak betref- de diefstal en heling van suiker ten na dele van de Wester Suikerraffinaderij te Amsterdam vrijgesproken. Het betreft hier een 40-jarige bedrijfs leider" uit Apeldoorn die door de recht bank tot drie maanden was veroordeeld. Hij had in 1953 en 1954 in totaal 260 balen suiker gekocht van zijn broer, die depotchel was bij de raffinaderij. Deze suiker, die hij iedere maand met een personenauto 's avonds uit de fa briek kwm ophalen, had hij voor 51ct. per kg gekocht en aan twee kruideniers in Apeldoorn weer voor gemiddeld 63 cent per kg van de hand gedaan. In het geheel zou hij 750 aan de trans actie hebbenverdiend. Deze broer zelf is blijkens een veroor deling ot acht maanden echtvr op on geoorloofde wijze in het bezit van de suiker gekomen, die hij zijn broer in A- peldoorn liet verkopen. Het merkwaar dige feit doet zich thans voor, dat ook een van de Apeldoornse kruideniers reeds wegens heling is veroordeeld, ter wijl thans de man, die hem deze suiker kwam brengen, is vrijgesproken. De be drijfsleider beweerde niet te hebben ge weten, dat zijn broer op ongeoorloofde wijze in het bezit van de suiker was gekomen. Indra Kamadjojo heeft besloten het dar.spodium vaarwel te zeggen. Voort aan gaat hij gehele legenden beeldend voordragen, in authentieke Oosterse costuums en geïllustreerd met muziek en dansbeweging, zo o.a. „Het leven van Buddha", ,,De Krishna legende", en „De Mahabharata". Aan de vooravond van zijn 81ste verjaardag hebben vele autoriteiten, collega's-artsen en afgevaardigden van organisaties, waarmee hij nauw heeft samengewerkt, afscheid genomen van dr. Jan van Breemen, die zijn functie ais geneesheer-directeur van het Am sterdams centrum voor rheumatiekbe- strijding' heeft neergelegd. Dr. van Breemen, die oprichter is van het eerste instituut voor physische therapie ter wereld, waaruit later het Amsterdams centrum voor rheumatiek- bestrijding is gegroeid, heeft meer dan een halve eeuw op internationaal ni veau gestreden tegen de rheumatiek en daarvan diepgaande studie gemaakt. Hiervan gewaagden de talrijke rheu- matoiogen in hun afscheidswoorden tij dens de receptie in het Apollo-paviljoen, de scheidende directeur aangeboden door het stichtingsbestuur. Ook de burgemeester was onder de aanwezi gen, alsmede de heer J. Rustige, lid van Gedeputeerde Staten van Noord- Holland enkele raadsleden, oom Jan van Zutphen, dr. O. Bingen namens de Nederlandse vereniging van rheumato- logen en dr. W.H.E. Posthuma van de vereniging Anti-Rheuma. Maandagmiddag kwam in de Kroon zaal van Restaurant Brinkmann de nieuw opgerichte groep „Bijgoed" van de Kon. Alg. Ver. v. Bloembollencul tuur, onder voorzitterschap van de heer Th. Hoog in vergadering bijeen, tenein de het definitieve bestuur, onderver deeld naar de verschillende secties, te kiezen. Aanwezig waren mede Prof. v. Slogteren en Ir. Vlag als wetenschappe lijk adviseurs; de voorzitter van de Algemene Ver., Jhr. O. v. Nispen tot Pannerden was door ziekte verhinderd. In zijn openingswoord greep de heer Hoog terug op enkele suggesties gedaan in de oprichtingsvergadering van 17 Januari met betrekking tot de zuiver heid in de crocus-cultuur. De directeur van de keuringsdienst, de heer Limburg bleek bereid te zijn geweest zijn mede werking te verlenen zodat reeds dit voorjaar door de controleurs een onder zoek kon worden ingesteld. De keu ringsdienst beschikte daardoor thans reeds over gegevens waarmede het nieuwe bestuur zijn voordeel zal kunnen doen. Verder is de medewerking van de commissie voor het wetenschappe lijk onderzoek ten deze ingeroepen. Een destijds gedaan voorstel om te komen tot de oprichting van een eigen groep „Crocus" is door het Hoofdbe stuur van de hand gewezen daar de groep „Bijgoed" de belangen van de crocuskwekers volkomen kan beharti gen. Een voorstel tot reglementswijzi ging, houdende de leden eerst stem recht te verlenen wanneer zij ten min ste, zes weken lid zjjn, werd met alge mene instemming aanvaard. De verkiezing van bestuursleden voor de verschillende secties had tot resul taat dat gekozen werden: In de sectie Crocus: de heren J. J. Bos, Lisse, H. Bruyn, Den Burg-Texel en H. J. M. Eldering, Sassenheim. Sectie Anemo nen: P. Drost, Lisse en C. Res, Castri- cum. Sectie Ranonkels: G. v. d. Eng, Uitgeest. Sectie Amaryllis en Freesia: A. Jansen (Ludwig &Co.), Hillegom. Sectie ander bjjgoed: J. J. v. d. Berg- Winnubst, Anna Paulowna, C. Hoog (C. G. v. Tubergen), Haarlem, L. J. M. Roozen, Haarlem en J. A. Weyers, Hil legom. De heer J. J. Bos, Lisse, kwam mog eens terug op de kwestie „Zuiverheid" bij de crocussenteelt en verzocht het bestuur te benadrukken dat het nog niet in de bedoeling ligt het artikel onder de officiële keuringsdienst te brengen. Verder vroeg hij aan de vergadering het bestuur volmacht te geven tot het uitbrengen van advies met betrekking tot de minimumprijzen. De voorzitter meende echter dat dit rechtens reeds tot de bevoegdheid van het bestuur hoorde en dat derhalve een zodanige volmacht overbodig was. De heer Bak ker wenste publicatie van een opper- vlkatestatistiek doch dit bleek geen zin te hebben als niet alle bijgoedkwekers lid waren van de groep. De heer P. Drost tenslotte bracht dank aan het voorlopige bestuur voor het vele voor bereidende werk waarna de bijeen komst, zonder dat nog een definitieve voorzitter was aangewezen (de heer Th. Hoog heeft bij voorbaat voor de functie bedankt) werd gesloten. Advertentie De patiënten zullen dr. van Breemen Donderdag a.s. een borstbeeld van de geneesheer als dankbare herinnering aanbieden, vervaardigd door de beeld houwer Nico Onkenhout. Tijdens een diner .zal het personeel dan de directeur vaarwel zeggen. Dr. van Breemen is per 1 Mei j.l. opgevolgd als geneesheer-directeur van het centrum door dr. G. van Dam. Advertentie Natuurlijk neemt U een goede verhuizer. Vraagt ons offerte. ZIJLVEST 41 HAARLEM Tel. 12456 - 14155 - 22279 Het Beverwijkse Roos wijk organiseerde Zondag een softbaltournooi, waaraan ver schillende eerste klasse negentallen deelne men. Ook Tybb uit Haarlem was met twee teams aanwezig. De finale ging tussen HHC en HCK, die na het spelen van twaalf innings geen van beide een beslissing ad- den kunnen forceren (22). Besloten werd tenslotte de uitslag van de competitiewed- strhijd van Woensdagavond aanstaande eveneens voor dit tournooi te laten gel den. De resultaten waren: 1. HHC of HCK. 2. HHC of HCK. 3. Rooswijk. 4. Sportclub Haarlem. Tybb leverde een mooie prestatie door in de poule Sportclub Haarlem te zegevie ren. Zondag 22 Mei wordt de bedevaart van de leden der K.A.B. kan de af deling Gemeente Haarlem en Omstre ken, naar Heiloo gehouden. Kapelaan R. A. Renckens is geestelijk leider. In Haarlem deden zich gisteren op voetbalterreinen twee ongevallen voor. De 26-jarige keeper Bop Koper van de Enschedese Boys botste in de wedstrijd tegen „Haarlem" op het terrein in het Noordersportpark tegen de Haarlemmer Kamperveen op met het gevolg, dat de keeper zijn rechterkuit- en scheenbeen brak. Hij werd in het Grote Gasthuis opgenomen. In de wedstrijd DSKEHS op het veld aan de Oudeweg liep de 31-jarige Haarlemse speler C. de Nissy een lichte hersenschudding op door een bal die nogal hard tegen zijn hoofd belandde. In het ziekenhuis St. Joannes de Deo werd hij ter verpleging op genomen. Nassaustraat 5 Haarlem relet. 15Z20 (Van onze sportcorrespondent) Voor de vijfde maal gaat de A.S.C. „De Hertogrijders" te Den Bosch op 21 Mei de Radio-Rallye organiseren in samenwerking met de K.R.O. In die vijf jaar heeft dit originele sporteve nement zich op een steeds toenemende belangstelling kunnen beroemen, het aantal aanvragen om intekenformulie ren is reeds zo groot dat aangenomen mag worden dat het aantal deelnemers opnieuw zal stijgen. Als een van de belangrijkste oorza ken daarvan mag zeker genoemd wor den de indeling van de deelnemers In drie klassen, senioren- junioren- en toerklasse, waardoor behalve de meer en minder gevorderden ook zij kunnen deelnemen, die over geen enkele rallye ervaring beschikken. De route is in grote lijn voor de drie klassen dezelfde, alleen de zwaarte ervan verschilt aan merkelijk. De senioren en junioren krijgen in de eerste uitzending een inteken-opdracht, de tourklasse krijgt in iedere uitzending een deel van de te volgen route te horen. Een nieuw ingevoerde handicap betreft het aantal toegestane personen. Dit bedraagt voor de senioren twee, voor de junioren drie en voor de tourklasse zoveel als op de wegenbelastingkaart van de auto is aangegeven. Ook de prijzentafel mag dit jaar wel bijzonder aantrekkelijk genoemd wor den: de hoofdprijzen zijn voor de drie klassen dezelfde, zodat dus drie stuks beschikbaar zijn,: een televisietoestel als eerste prijs, radiotoestel tweede en een pick-up derde prijs. In totaal is er voor een waarde van f 7.000,— aan prijzen. Daarnaast is er een bron zen legpenning van Prins Bernhard voor de beste kaartlees-prestatie en een prijs van Prinses Wilhelmina voor de beste oplossing van een vraagstuk de verkeersveiligheid betreffend, dalt als opdracht zal worden gegeven. De start geschiedt van een punt dat voor de senioren op 45 km afstand van Den Bosch (kortste niet-witte weg) is gelegen en voor de andere klassen op een afstand van 25 km. De finish is voor allen in Den Bosch, waar 's avonds in het Casino tijdens een grote variété avond de prijsuitreiking zal plaats vinden. Voor de tweede maal sinds de in stelling van dit drie-jaarlijks gebeuren '"udt a Nederlandse Katholieke Gym- nastiekbond, de N. K. G. B., dit jaar op 23 en 24 Juli te Den Bosch zijn z.g. na tionaal optreden, een gymnastiekfesti val van nationale allure, waarop alle facetten van de gymnastiek in katho liek verband zullen worden belicht Opnieuw heeft de afdeling Tennis van de R.K. Sportvereniging Velsen een succesvol weekend achter de rug. In de KNLTB-competitie was Velsen de gast van het Amsterdamse Amteno III. De strijd was zeer spannend en eindigde na enerverende partijen in een 5-3 over winning voor Velsen. Gespeeld werden: Dames enkel Mej. Matsen Mej. B. Snijders 36, 8—10; Mej. Korting Mej. Th. v. Hoogen 6—3, 61. Heren enkel J. Braaksma B. Stals 57, 79; Kramer C Schouten 36, 36. Dames dubbel Mej. Matsen en Mej. Korting Mej. B. Snijders en Mej. Th. van Hogen 26, 1412, 60. Heren dubbel Kramer en J. Braaks ma C. Schouten en B. Stals 68, 26. Gemengd dubbel Mej. Matsen en J. Braaksma Mej. B. Snijders en B. Stals 16, 57; Mej. Korting en Kramer Mej. Th. v. Hoogen en C. Schouten 16, 75, 64. Voor de NKS-competitie ging Velsen 11 naar Rapid II in Hilversum. Ook hier werd het een overwinning voor de Velsenaren (42). De partijen wa ren: Dames enkel Mej. Beekelaar Mej. C. Strijbosch 4—6, 64, 64. Heren enkel H. Brouwer J. Boon 36, 26. Dames dubbel Mej. Beeke laar en Mej. Iesberts Mej. C. Strij bosch en Mej. L. Schouten 57, 46. Heren dubbel H. Galesloot en H Brou werJ. Boon en B. Schouten Jr. 36, 26. Gemengd dubbel Mej. Iesberts ert H. Jansen Mej. L. Schouten en J Boon 16, 06; Mej. Beekelaar en H. Galesloot Mej. C. Strijbosch en B. Schouten Jr. 86, 64. Velsen I speelde een thuiswedstrijd tegen Friendship I uit Amsterdam. Ge specificeerde uitslagen kwamen niet it ons bezit, maar de einduitslag was 60 voor Velsen. In de districts-competitie van de KNLTB brachten de Velsen-heren een bezoek aan Snellius te Haarlem. Dit werd helaas een volledige nederlaag voor Velsen. Gespeeld werden de heren- dubbels Molenaar en Duys B. Schou ten Sr. en J. Post 62, 61; R reinal- ae en R. Poorter A. Gjertsen en J. Boon 62, 57, 6—3; J. Molenaar en Duys A. Gjertsen en J. Boon 62, 75. R. Reinalda en R. Poorter J. Post en B. Schouten Sr. 63, 63. Voor de heer A. v. d. Wal, thans hoofdbesteller bij de PTT te IJmuiden is het Donderdag een gedenkwaardig6 dag. Hij is dan 40 jaar bij de PTT in dienst, maar 'n bijzonderheid is zeker, dat hij al deze 40 jaar in IJmuiden heeft doorgebracht. Op 8 October 189» in Amsterdam geboren, kwam hij op 12 Mei 1915 als hulpbesteller in IJmui den in dienst. En IJmuiden is hij trouW gebleven. Hij werd op 16 November 1917 aangesteld als besteller in vaste dienst en op 1 Juni 1946 volgde promo tie tot hoofdbesteller. Zijn werk omvat thans de regeling van en het toezicht houden op de be steldienst en dat is vooral de laatste jaren geen gemakkelijke taak. Het chronisch personeelstekort maakt he.j meer dan eens nodig, dat hij, zodra nu 's morgens op kantoor komt en daar hoort, dat er een of meer zieken zijn. moet improviseren om toch de Post.-A. snel mogelijk de deur uit te krijgen. Bo vendien is hij de tussenpersoon tussen personeel en directie en het is begrij pelijk, dat de wensen en belangen van beide partijen niet altijd parallel lope»- De heer v. d. Wal is er echter gekmP voor en weet steeds op de juiste i»® nier alles draaiende te houden, z°b?fn iemand voor het hoofd te stoten. M6 mag dan ook aannemen, dat Hond6 dag zeer velen even zullen aanwipP61 aan zijn woning schuin tegenover n postkantoor om hem thuis te felicn ren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2