Zeemeermin gesignaleerd voor Zandvoortse kust? Bet je Wolff en Aagje Deken met gedenksteen herdacht Onthulling door de voorzitter van het Nationaal Comité I Kranslegging door Bloemendaals burgemeester De Maandagse beurs in het Krelagehuis i Het hart op de tong Visserijen De heer J. Hugenholtz ontwerpt een origineel plan ter opening van badseizoen Ontslagkwestie bij Centrale Raad van Beroep Leerlingen-uitvoering IN BEVERWIJK Saluut aan het verleden A.M.YJ. (heren) nationaal kampioen basketball 50 jaar getrouwd Prijsuitreiking H.K.B.-concours Vergoeding ziektekosten ambtenaren Van Toonkunst Muziekschool Black Pirates derde - DINSDAG 10 MEI 1955 PAGINA 3 Muziek en dynamiet Linnaeushof als tentoonstellingsterrein Burgeriijke Stand Haarlem Notaris Joh. Wildschut krijgt eervol ontslag K.A.B. Heemstede P. J. VAN RIXEL 25 JAAR BIJ DE P.T.T. Waterstanden BRANDJE IN LEIDSESTRAAT Boottochten lichamelijk gebrekkigen Cadre 38/2, 3e klasse J. F. Nobels kampioen van Haarlem c. Aanwinsten R.K. Openbare Leeszaal Beurs van Amsterdam Geslaagd ORDEVERSTOOR DERS GESTRAFT W i elren successen Beurs van New York De heer J. B. Th. Hugenholtz, direc teur van het Zandvoortse Circuit en voorzitter van de Stichting Touring Zandvoort, heeft een origineel en at tractief plan ontworpen voor de ope ning van het Zandvoortse badseizoen. Op die gedachte kwam hij, toen hij een dezer dagen een vreemd zeedier Voor de kust zag zwemmen, dat ster ke menselijke trekken vertoonde. Er kan weinig twijfel over bestaan, of het betreft hier een zeldzaam exemplaar van een zeemeermin, wezens, waarvan nien voor kort aannam, dat ze waren Uitgestorven. De korte ogenblikken, Waarop het monster zichtbaar was tus sen de beweeglijke golven, waren nau welijks voldoende om de identiteit vast te stellen, maar de heer Hugenholtz ver trouwt op zijn biologische kennis en historische wetenschap. Er zijn nog pogingen ondernomen om de zeemeermin te achterhalen, tot nog toe echter tevergeefs. Men rekent er niettemin op, dat zij spoedig weer zal opduiken. Daarop rekent de heer Hugen holtz tenminste ook. Voor de Centrale Raad van Beroep te Utrecht diende Maandag het appèl van de staatssecretaris van Financiën tegen de uitspraak van het Ambtena rengerecht te Amsterdam inzake de overplaatsing van de heer J.C. Bus, chef van de belastinginspectie Haarlem II naar de afdeling registratie en suc cessie van het departement van Finan ciën te Amsterdam. Namens de staatssecretaris traden op als gemachtigden de heren J. de Willi gen, directeur van de rijksbelastingen en domeinen te 's-Gravenhage, en mr. B.R. Wesseling te Utrecht. Eerstgenoemde betoogde, dat aanlei ding tot de gewraakte maatregel was geweest de omstandigheid, dat de staats secretaris niet langer zijn vertrouwen kon schenken aan de betrokken hoofd inspecteur, gelet op de wijze, waarop deze zijn functie waarnam. In het bij zonder waren er in hoogste instantie bezwaren gerezen tegen het niet op be hoorlijke wijze inrichten en bijhouden van het zgn. dossier-systeem. Het bleek aldus de heer de Willigen, dat de heer Bus de hem gegeven raad gevingen in de wind had geslagen en steeds zijn eigen weg ging, hetgeen pleiter in strijd achtte met de discipline, welke '9 overheid van haar ambtena ren moet eisen. Zijn superieuren hebben toen overwogen hem een berisping te geven, doch zijn daar niet toe overge gaan, omdat zij zulks, gezien de karak tereigenschappen van de betrokken hoofdinspecteur, niet doalmatig acht ten. Men heeft er de voorkeur aan gege ven voor de heer Bus een andere stoel te zoeken, die in overeenstemming was met zijn karaktereigenschappen en zijn bekwaamheden en die vond men door overplaatsing in een gelijkwaardige be trekking bij de registratie en successie te Amsterdam. Als tweede pleitbezorger van de staatssecretaris trad op mr. Wesseling, die betoogde, dat de gewraakte maat regel niet moet worden gezien als een straf, maar als een schikking in het belang van de dienst. Een dergelijke maatregel viel volgens pleiter buiten de bepalingen van het algemeen ambtenarenreglement, om dat de overheid vrijheid heeft bij het bepalen van de standplaatsen van haar ambtenaren. Voor de heer Bus trad op mr. H.J. Morren, te Voorburg, die de rechtma tigheid van de getroffen maatregel te gen de heer Bus, welke hij als een straf beschouwde, betwistte uit over wegingen van morele aard en als strij dig met de bepalingen van het ambte narenreglement. Pleiter voerde aan, dat de overplaatsing van zijn cliënt naar Amsterdam door deze wel degelijk als een strafmaatregel wordt gevoeld en dat het in feite ook een degradatie in houdt. Hij achtte haar voorts een aan tasting van de rechtspositie van de ambtenaar. Ten sic te wees hij op de zeer gun stige star t van dienst van de betrok ken ambtonaar en concludeerde tot ver werping van het beroep van de staats secretaris en herstel van zijn cliënt ir.' diens vroegere functie. De Centrale Raad van Beroep zal °P 27 Mei uitspraak doen. Ons verslag over de jubileumviering t'an de Haarlemse Postfanfare, dat wij gisteren plaatsten, behoeft hier en daar enige correctie. De lezer zal er met een lichte mate van verwondering van heb ben kennis genomen, dat ook dynamiet fraai genuanceerde schakeringen kan Vertonen. Daar deze zinsnede niet voor kwam in een technisch verslag over Explosieve stoffen, doch in een muziek recensie, zal wel begrepen zijn, dat de de k ten onrechte verving. In de alinea over de favorieten van bet publiek is achter het woord Zater dag een komma weggevallen, terwijl bet slot van de zin moet luiden: die Zondag optraden. Enkele tientallen regels verder ge- neve men te lezen: de duizendkoppige menigte toonde zich hoogst voldaan tegenover alle medewerkers, u^nslotte is de tweede regel onder len zi''k°Pje „prijswinnaars" weggeval- Df alirtoo mnot Inirlon» 7.n+n»*/1o De alinea moet luiden: Zaterdag: £,?- ddrcorpsen: Trou moet blijcken, rtJLse> en St. Pancratius, Blokker, bei- n 2de prijs. te?1? een gedeelte van het terrein dat bof ?eschikking van de N.V. Linnaeus- ne ,te Bennebroek staat zal een perma- Reu, *entoonstelling van bol- en sier- t00najSen worden ingericht. De ten- chettelling krijgt een internationaal ca- J ??BOREN: M. SminkSmit, z; H. JacnK0 anDuineveld, z; M. C. M. biint, z; E. Eijkelenburg— «en 7 "k z>' A- M. GiesbergenTönnis- Lem~? C. A. DerksLacroix, z; W. M. broek de G^aff, z; A. K. Boers- ber Taiwming, z; B. FreriksLefe- gaa'rdeL J' w- H. Bijvoets—van Wijn- Tier*,"' z'< w- KuitertSnoek, z; A. Eijkri ~"A0tten' d; C. J. Smit—van M. jc A- BaeldeBoeree, d; C. A. J. Chri«!ti„ emij—Bruyns, d; A. Rohling *eiibei.aanJ' d; P. C. ScheepersVer- d. g> d; j. Rijbroek—vanHeerden, R?Y®BDEDEN: W. Tegen het einde van Mei zal de tem peratuur van de lucht en het zeewater het toelaten, dat zonder gevaar voor be vriezen de stoute schoenen kunnen wor den uitgetrokken om pootje te baden of voor een duik in het zilte nat. Om het badseizoen wat spectaculair te openen wil de heer Hugenholtz trachten met een boot de zee op te varen, met vereende krachten de lieftallige meermin uit het water op te vissen en in triomftocht te voeren naar het Raadhuisplein. Men hoopt burgemeester mr. H. M. van Fene- ma bereid te vinden tot de zeemeermin een toespraakje te houden, waarin hij haar een hartelijk welkom zal toeroepen op Nederlandse bodem. Mochten de plan nen doorgaan, hetgeen o.a. afhankelijk is van de mentaliteit van een zeemeer min, waarover de wetenschap nog in het onzekere verkeert wegens gebrek aan studiemateriaal, en van haar lichamelij ke constitutie want wie zal zeggen hoe lang zij op het droge in leven blijft dan kan Zandvoort ongetwij feld bogen op een zeer oorspronkelijke en stijlvolle attractie ter opening van het seizoen. Bij K. B. van 4 Mei is per 8 Mei eervol ontslag uit zijn ambt verleend aan notaris Joh. Wildschut te Haar lem, die dit jaar 76 jaar wordt. Giste ren was hij precies 39 jaar in Haarlem gevestigd, eerst aan de Zijlweg en bijna 38 jaar aan de Koninginneweg. Hij was vóór zijn vestiging in Haar lem candidaat-notaris in Zaandam en Wormerveer. Gedurende zijn langdu rige loopbaan in de Spaarnestad heeft hij zitting gehad in tal van organisa ties, waarvoor hij zich vele verdien sten heeft verworven. Van de ver enigingen, die hij tot steun was, noe men wij: Weldadigheid naar Vermo gen, de commissie voor rechtsherstel, waarvan hij voorzitter was, de Ver eniging tot steun aan verwaarloosde kinderen, de Vereniging tot verbete ring van het lot der blinden. Notaris Wildschut is secretaris van de Stich ting Enschedefonds en regent van het Vrouwe en St. Anthoniegasthuis aan het Klein Heiligland. Ook in Heemstede is aan de leden van de K.A.B. een uiterst smaakvolle rijmprent geschonken, als een herinne ring aan Moederdag 1955 en een hul de aan alle moeders. Jan Muller schreef er een mooi gedicht bij, eenvoudig van taal en stijl en toch pakkend en Harrie Sterk verluchtte de prent met een vier tal fraaie illustraties, waarin de levens gang van meisje tot moeder wordt uit gebeeld. Woensdagmorgen te 9 uur zal voor de leden van de afdeling Heemstede van de Katholieke Vrouwenbeweging een H. Mis worden gelezen. Na de ker kelijke plechtigheid wacht een feeste lijk ontbijt in het parochiehuis aan de Achterweg. 14 Juni houdt de afdeling een be devaart naar Heiloo. Zaterdagmiddag bezochten wij een groot gedeelte van de leerlingen-uitvoe ring door studerenden op de Muziek school van de „Maatschappij tot Bevor dering der Toonkunst", waarvan Piet Vincent de directeur is. Eén van de meest prettige eigen schappen van de leerlingen-uitvoerin gen dezer school is de beschaafde sfeer die, er gedurende de gehele middag heerst in de Stadsschouwburg, zowel wanneer de jeugdige executanten op treden als bij het verwisselen tussen de nummers in. Men zou verwachten dat het geheel nog al rommelig aan zou doen bij zoveel optredenden en in een bijna onvermijdelijk lang programma. Echter niets van dit alles; zoals gezegd het geheel blijft rustig en beschaafd. Dit kenmerkt de school. Want het is niet alleen van belang dat de jonge pupil een goede muzikale opleiding krijgt, tevens moet het kind leren hoe het zich moet gedragen wanneer ande ren optreden en ook hoe de sfeer ge schapen moet worden om goede uit voeringen te waarborgen. Intussen blijkt, naar aanleiding der prestaties, dat de muzikale ontwikkeling bij elk der leraren van de Toonkunst Mu ziekschool, in uitstekende handen is. Vooral het elementaire onderwijs, waar van op deze uitvoering proeven van be kwaamheid afgelegd werden, is uiterst belangrijk. En al vinden er hier en daar eens technische foutjes en haperingen plaats, toch moet men deze zien in het licht der omstandigheden. Zij zijn een natuurlijk gevolg uit dit optreden, m.a. w. dezelfde omstandigheden maken de kinderen voor een ogenblik soms even onzeker en nerveus. Zij doen dan din gen die zij in de studeerkamer niet doen. Bij alle optredende leerlingen hebben wij echter kunnen constateren dat de opleiding die zij aan de school krijgen, er één is van gezonde muzika le ontwikkeling. Vanzelfsprekend zijn er uitblinkers, er zijn er ook bij die min der zijn, maar overigens zijn allen ruimschoots voldoende om de degelijke opleiding aan hen te kunnen toetsen. Aparte vermelding verdienen Charlotte Hulshoff met haar blokfluitenklas. Alie Michielsen met haar klassen voor Alge meen muzikale ontwikkeling en Akke de Vries die in een hoogstaand pro gramma met haar madrigaal-ensem ble een opmerkelijke prestatie leverde. De rest van het verdere programma konden wij van wege het ver gevorder de uur niet meer bijwonen. De Toon kunst Muziekschool heeft aan haar reeks van leerlingen-uitvoeringen er dit keer wederom één van bijzondere bete kenis toegevoegd, waarvoor alle res pect. JAN LAARVELD. fier ar\cr\ maat* /loc +o moor ic n de gevel van het St. Joseph-Rustoord aan de Peperstraat te Beverwijk heeft prof. dr. P. Minderaa, voorzitter van de Maatschappij der Ned. Letterkunde te Leiden en voorzitter van het Nationaal Comité ter her denking van Betje Wolff en Aagje Deken, Maandag een eenvoudige gedenk steen onthuld ter gedachtenis aan het voormalige buiten „Lommerlust", waar Betje Wolff en Aagje Deken in de jaren 17821788 hebben gewoond en gewerkt. Deze korte plechtigheid werd bijgewoond door de leden van het werk comité „Betje Wolff en Aagje Deken", door de burgemeesters jhr. mr. F. H. van Kinschot van Leiden en J. A. Pesman van Beemster, leden van het be stuur van, het Historisch Genootschap Midden-Kennemerland en het bestuur van het St. Joseph-Rustoord. Een schoolklas o.l.v. de heer Remmerswaal zong een „patriotten-liedje". Aan de gebeurtenis in de Peperstraat ging een ontvangst ten stadhuize vooraf, waar burgemeester mr. H. J. J. Scholtens, lid van het werkcomité „Betje Wolff en Aagje Deken", het gezelschap toesprak. land vertoonde hier zijn wespentaille. Tot 80 jaren geleden is het zo gebleven, een en al landelijkheid. Toen werd het Noordzeekanaal aangelegd. De streek is overspoeld door indus trialisatie-plannen, Dat is nodig, nut- Een uitgelezen gezelschap was op „Scheybeeck" bijeen. We zagen behalve de reeds genoemden o.m. prof. dr. Jan Romein, dr. A. RomeinVerschoor, dr. J. J. Mak, mr. A. J. Steendijk, mr. Elis. B. ten Bruggen Cate, mr. W. de Brui ne, dr. Ha. C. M. Ghijsen, H. A. Höwe- ler, dr. J. Hulsker, dr. A. Kessen, mr. B. Kolff, dr. G. Schmook, J. C. Winterink, mr. L. J. F. Wijsenbeek en ds. N. van der Zij pp. Burgemeester Scholtens uitte zijn vreugde erover dat dit select gezel schap nu bijeen was op het Huis Schey beeck, dat in de zeventiende eeuw en ook later zovele contacten had met de literaire wereld. Het huis van Laurens Baeck werd door bekende figuren van de Muiderkring bezocht. Wetenschap en kunst waren er thuis. Beverwijk was in de tijd toen de bui tenplaatsen ontstonden, evenzo in de tijd van Betje Wolff en Aagje Deken aan de oever van het Wijkermeer gelegen. Hol- tig en goed, maar des te meer is het nodig met de hoed af voor het verle den en de mouwen opgestroopt voor de toekomst te bewaren wat uit dat verleden van belang is, en dat is veel gelukkig. Nadat de burgemeester nog enige bij zonderheden had verteld over Schey beeck en o.m. gelegenheid had te wijzen op het bundeltje „Vondel en de hofstede Scheybeeck" van dr. J. F. M. Sterck, schilderde hij in enkele trekken het Be verwijk uit de tijd, dat de beide schrijf sters er woonden. Het Wijkermeer slib de dicht, bijgevolg viel een economische teruggang te bespeuren. In deze tijd kochten de schrijfsters „Lommerlust" in de Peperstraat. Zij hadden reeds rela ties te Beverwijk o.m. met Willem v. Orden van „Beyenlust", met Agge Ros kam Kool en notaris Gerrit v. d. Jagt. Lommerlust was 4 morgen groot. Betje werkte in het „rieten kluisje", Aagje in „de koepel". De burgemeester besloot met het ge zelschap enkele plezierige herinnerin gen aan Beverwijk en omgeving te wen sen. Dr. Minderaa zei in zijn dankwoord het bijzonder op prijs te stellen het werk van het „Nationaal Comité" te Bever wijk met de onthulling van de gedenk steen te mogen besluiten. In Beverwijk is het voornaamste werk van de schrijf sters tot stand gekomen. Geheel volgens verwachting zijn de nat. basketball-titels dit jaar weer terecht gekomen bij Blue Stars (dames) en A.M.V.J. (heren), hoewel vooral de laatste deze keer veel tegenstand moest overwinnen. De wedstrijd tussen A.M.V.J. en het Haagse S.S.D. was de mooiste en span nendste wedstrijd van deze kampioen schappen. Reeds direct namen de Am sterdammers een voorsprong, zo, dat coach v. d. Veen het zich kon veroor loven de ploeg te wisselen. Dit bleek tegen de felle S.S.D.ers echter volko men fout, want de Hagenaars haalden AW' Spoelman, 15 j,, ten WoldeMar- Vah IvJ'i Ta{elbergstraat; T. Nierop— gt, 65 j., Sillemstraat Was het vorige week al Narcissen wat de keuringsklok sloeg, thans werd de hoofdschotel gevormd door de tul pen, en wat voor tulpen! In bijkans onverbeterlijke kwaliteit en kleur ston den ze opgesteld en verscheidene fir ma's brachten fraaie collecties van hun favorieten. Gebr. Eggink, Voorschoten, was pre sent met enkele goede dubbele late tul pen zoals Orange Triumph, rood met geel randje en Orange Splendour, oran je-rood, aan welke variëteit het Ge tuigschrift van Verdienste werd toege kend. Voorts Bowl of Beauty, licht geel. De fraai rose T.T. Airy werd thans waardig gekeurd voer het Ge tuigschrift I kl. Ook de T.T. Margrace, lichtgeel, groot en Allround, mooi rood, mochten er zijn. Dwt. Pandion, paars, lichtgerand, sloot de rij. P. A. van Saase, Hillegom, toonde een rode Darw. hybr. met lange eivormige bloemen onder de naam Diplomaat, alsmede Gudosnick, geel met rood gesproeid. Gebr. NieuWenhuis, Lisse, stelde eveneens een mooie en gevarieerde col lectie op, waaronder de leliebloemigen Approval, bisschopspaars, en Wonder boy, bruinroor. Bij de E.l.t. zagen we Chieftain, bruin-oranje, Devision, licht rood, lange bloem, Happy end, oud-ro- se, buitenkant groen gestreept, gefran- jerd bloemblad en de eveneens gefran- jerde New Look, wit met licht lila naar de randen. T.T. Folklore, bruin rood, geelgerand heeft spitse bloem bladen; T.T. Sunspot is geel met rood gespikkelde rand,terwijl Joker en Vic tory Maid beide goede randtulpen zijn, de eerste rood, de andere paars. Een d.ietal darwins maakten de collectie vol, n.l. de lichtpaarse Pastel, de prach tige rode Pilot Light en Rosy Light, oranje-rood met lichtere randen. J. C. Tromp Rz., Lisse liet een sier lijke mand met Fidelio zien. Hoewel de kleur, bruinrood met geel, wat somber is maakte het geheel toch wel een goede indruk. J. F. v.d. Berg Zonen Anna Paulowna, toonde enkele kort-afgesneden bloemen van de licht purperrose Dvt. Pink Prize. Een merkwaardige tulp is Tulipa Orphanidea van G. Kamp en Zn., Win kel. De kleur is wat eigenaardig bruin- oranje, d' buitenzijde groen gescha duwd. E. Kooy, Vrouwenbuurtstermo- len, liet nogmaals de rood-gebroken sport van White Sail, Beauty of Volen- dam zien, bovendien een sport van Dvt. El Toreador onder d.e naam Golden Toreador, welke naam echter gewij zigd moet worden. D. W. Lefeber Co., Lisse, gaf acte de présence met een aantal specimina van zijn Greigii zaailingen in mooie, helde re kleuren en extra grote bloemen. Ook John v. Grieken, Vogelenzang, toonde een collectie Greigii hybriden, niet zó groot weliswaar, maar sommi ge met het typische, fraai getekende kruid. De laatste bracht ook enige va zen met dubbele late tulpen in mooie schakering en voorts de reeds enkele malen getoonde Fata Morgana. J. v.d. Eyken, Heemstede, was aanwezig met Dvt. Gold Medal, mooi dubbel en groot. Ook Chr. Damen, Hillegom, liet een dubbele zien, ditmaal uit T.T. Alberio, terwijl D. C. Zijp, Hillegom de dubbele sport van Evt. Gen. de Wet had inge zonden. Een merkwaardige kleurscha kering heeft Evt. Prinses Irene n.l. oranje met bruin getekend. C. Alkema de Az„ Noordwijk, was de inzender. Gebr. Segers uit Lisse, bracht naast beste bloemen van de rose Hyacinth Marconi uit groen-selectie, enkele goe de tulpen naar voren zoals de pruim- kleurige broeders Rayburn en Falton, de witte D.l.t. Firn, waarvan da bloe men echter niet erg gevuld waren; een zware fraai rode parkiet Gen. San Martin en de gele darwin Asta Nielsen, terwijl de oude E.l.t. Panorama nog lang geen gek figuur sloeg. Parkieten brachten ook Gebr. Captein, de dub bele Peach Blossom, en Jac. Vlam, Warmenhuizen, wederom Shirley Tem ple, beide in het rose gamma. De dubbele late, geel met rode Nizza werd getoond door P. Nijssen Zn., Sant poort, Hybrida, Schoorl, kwam uit met Oranje Zn., een grote mooie bloem, en Sulphur Beauty; Jos Kol, Haarlem, was aanwezig met de oranje-rode Fos- tc iana Czardas. The topic of the day was de uitge lezen collectie van de firma Rjjnveld te Hillegom. Het is ondoenlijk om alle soorten uit deze unieke sortering te noemen en wij volstaan daarom maar met die soorten welke een getuig schrift ontvingen. Het Getuigschrift van Verdienste werd toegekend aan Dwt. Andalusië, mooi rood; Dorothy Sterling, _icht rose en Valborg Lager- perg, prunusrose. Het Getuigschrift I klasse verkregen Poissy, prachtig rose- rood en de gloeiend scharlaken Roose- velts Memory. De gehele inzending werd bekroond met het diploma voor een gouden medaille. Dat de gladiool niet meer uitslui tend een zomerbloem is werd weer eens bewezen door de mooie exempla ren die op deze keuring aanwezig wa ren. P. J. Visser, St. Pancras, heeft er een in zijn schuur op een hyacin tenglas met water in bloei getrokken, n.l. de gele Yellow Poppy. Gebr. Hommes, Heiloo, toonde weder om mooie takken van de zalmkleurige April Beauty. Jetty v. Waveren, met Wat fletse lila kleur en flodderige bloe men was in dit stadium niet best. Een voor deze tijd grote sortering werd ge bracht door Konijnenburg en Mark, Noordwijk. Wij noteerden o.m.-Anecdote, lichtgeel met donkerder vlekken; Con cordia, lichtrood; Freischütz, smoky; Gustav Mahler, dofpaars; Happy End, oranje-rood, gele vlek, mooie takken; de scharlaken Life Flame; Louvre, fraai lila, beste tak, en de primulinus Queen Page, crème-wit met paarse vlek. Ook een klein aantal Narcissen was nog van de partij, doch wij zagen er geen uitblinkers onder. De Graaff-Ger- harda, Lisse, toonde nogmaals de dub bele White Lion. ,T. v. Leeuwen Lz., Sassenheim, Oranje Koerier en enkele zaailingen met rose trompet. C. A.v.d. Wereld, Roelof arendsveen, de dubbele poeticus, de wed. G. A.uit den Bogaard een Backhouse-zaailing, Maria Puck, die ons niet kon bekoren, en voorts een forse zaailing onder nr. 24, cerme-wit dekblad met grote platte, diep-oranje kroon. Ten slotte het z.gn. bijgoed. Anemo nen waren er van gebr. Lippens, Vo gelenzang, n.l. de rode Anem. Ful- goens en een mengeling van Anem. St. Bavo die we niet best vonden. J. Eckhart, Uitgeest, bracht een zalmrode St. Bavo, Salmon Queen, en liet ook een Frit. Meleagris zien met grote bloemen, Artemis. Een zeer goede Frit. Imperialis was ingezonden door L. Slikker, Heemskerk, n.l. Lutea Max, goudgeel met fraaie dubbele kronen. Mooie rode Astilbe (Spiraea) Red Sen tinel waren opgesteld door Maas V. Stein, Hillegom. De niet forse planten waren uitermate sierlijk. In de handel is het nog steeds voor het merendeel afwachten. Deze week worden de eerste groene veilingen ge houden en dan zullen we wel zien hoe de kopers over de prijzen denken. de achterstand regelmatig in en wisten zelfs voor te komen. Dank zij vooral enige fraaie doelpunten van Gootjes, die gebruik maakte van fouten, werd het toch nog, een 60-51 zege voor de kam pioenen. De Amsterdammers hadden met de overige tegenstanders geen enkele moei te, zodat zij onbetwist beslag legden op de eerste plaats. De eindstand luidde: 1. A.M.V.J. (Amsterdam, Kamp.v.Ne- derland) 2. S.S.D. (Delft) 3. Black Pirates (Haarlem) 4. K.V.H. (Den Helder) Bij de dames speelde het Haarlemse kampioensteam H.O.C. reeds Zaterdag de belangrijke wedstrijd tegen Blue Stars uit Amsterdam en verloor van zelfsprekend. Van het Helderse K.V.H. werd gewonnen, evenals van Te Werve uit Den Haag, hoewel hiervoor een ver lenging hoofdzakelijk bleek. De dames van Hudig (Rotterdam) bleken voor H.O.C. te sterk (36-25). Eindstand: 1. Blue Stars (Amsterdam, Kamp.v. Nederland) 2. Hudig (Rotterdam) 3 H.O.C. (Haarlem) 4. K.V.H. (Den Helder) 5. Te Werve (Den Haag) De uitslagen van de Haarlemse teams waren: DAMES: Blue Stars—H.O.C. 19—42, HudigH.O.C. 3625. Te WerveH.O.C. 29—37 (na verl.); K.V.H.—H.O.C. 2828. HEREN: Black Pirates—A.M.V.J. 29— 71- Black PiratesS.S.D. 2348; Black PiratesK.V.H. 4237. 24 Mei a.s. zullen de heer en mevrouw H. J. L. KleinSchiphorst, in Haarlem, Schotersingel, de dag herdenken waar op zij 50 jaar geleden in het huwelijk traden. Des morgens zal om 9 uur een plechti ge H. Mis,uit dankbaarheid worden op gedragen "in de kerk van het H. Hart in het Kleverpark; 's middags wordt van 3.305 uur in café-restaurant Brinkmann een receptie gehouden. Het nationale kegelconcours, dat de H.K.B. bij gelegenheid van zijn 55-ja- rig bestaan van 17 tot en met 26 April heeft gehouden, is een groots slot ge worden van een éclatante jubileumvie ring. Gisteravond had in het gebouw van de H.K.B. de prijsuitreiking plaats van de korps en jubileumwedstrijden. De heer J. van Maris, voorzitter van de Haarlemse Kegelbond sprak hier bij enige woorden. Na afloop had men gelegenheid de benen wat los te ma ken, waarvoor „The Sunbeams" met rustige muziek de mogelijkheid schiep. De uitslagen luidden: Korpswedstrijden. Afdeling A (heren): 1 Kollefit (Maastricht) 2. U.H.K. (Utrecht) 3. Z.H.L. (Delft) 4. Kl. Ham burg (Delft) 5. O.D.O. (Haarlem). Hoog ste werper: de heer A. Helmond (Gou da) met 85 houten. Afdeling B. (heren) 1 O.D.O. (Haarlem) 2 S.H.V. (Utrecht) 3 Z.H.L. (Delft) 4. de Prins (Haarlem) 5 Kunda (Bilthoven) Hoogste werper: de heer H. Drupsteen met 83 houten. Afdeling A (dames): I. E.V.A. (Haarlem) 2. Langs de Kant (Den Haag) 3. H.R.K. (Delft) 4. Laot mar kuulen (Lochem) 5. Nooit mis (Amsterdam). Beste werpster: mevr. N. Delvos (Den Haag) met 81 houten. Afdeling B (dames): 1 E.V.A. (Haarlem) 2. R.E.K. (Til burg) 3. H.H.R. (Delft) Hoogste werp ster: mevr. Manche (Utrecht) met 72 houten. Jubileumwedstrijden. Heren: 1. F. Leufkens (Meerssen) 131 H 2. Geel (Amsterdam) 129 H. 3. Rees (Utrecht) 127 H. 4. J. Kales (Haar- l0Damesf 1. Mevr. Assink (Hengelo) 122 h. 2. mevr. Stubbe (Hengelo) 117 h. De Haarlemse recherche heeft de 24- jarige schilder J. S., wonende te Haar lem, aangehouden, verdacht van dief stal van een horloge ten nadele van een zijner collega's. De man is ingesloten. Vanmorgen heeft Bloemendaals burgemeester, dr. D. H. Peereboom Voller, een krans van aronskelken gelegd bij het monument achter de Ned. Herv. Kerk te Bloemendaal. Bij de kranslegging waren o.m. aanwezig wethouder J. C. C. Hys- zelcr, de gemeentesecretaris, mr. G. van Eek, het raadslid G. Daams, de heer IJ. E. Dijkstra, hoofd van dienst, en enkele personeelsleden, Drs. A. P. W. van der Ham legde daarna een krans vanwege de Vereniging van Oud-Illegale Werkers te Bloemendaal. BRIEVEN VAN LEZERS, geplaatst in de rubriek „Het hart op de tong vallen buiten verantwoordelijkheid van de redactie. Anonieme brieven zullen niet in be handeling worden genomen. In de toespraak, door de heer H. F. Boot gehouden ter opening van de ten toonstelling van het werk van Herman Kruyder in het huis van Loov te Haar lem is iets verteld wat onjuist is. In uw blad van 18 April j.l. staat n.l.: „De bij deze openingstoespraak aanwezige mevrouw Kruyder kreeg een blik van herkenning van spreker, die daarop me moreerde hoe hij met de heer Van der Eynde als getuige fungeerde bij het hu welijk van het schilderspaar Kruyder- Bouman. Dit laatste nu is niet juist. Noch de heer H. F. Boot, noch de heer Van der Eynde fungeerde als getuige bij dit hu welijk. Zij waren er zelfs niet bij tegen woordig. Santpoort-station. HENK DE VRIES B. en W. van Haarlem hebben aan de raad voorgesteld, ten behoeve van ambtenaren in dienst der Gemeente, een regen.ig vast te stellen tot verzeke ring tegen kosten van geneeskundige verzorging in verband met ziekte en ongeval. De kosten worden door de ge meente en de ambtemren gezamen lijk gedragen. Deze kosten worden ge raamd op 182.000.- per jaar (de ver mindering met de op de salarissen van de deelnemers in te houden bedragen inbegrepen). Deze regeling kan niet worden ingevoerd voor deelnemers aan een vrijwillige verzekering bij een zie kenfonds. B. en W. zijn van oordeel, dat een commissie van advies dient te worden ingesteld, bestaande uit een voorzitter (lid van het college van B. en W.) en uit leden van de vakorganisaties die het personeel in de commissie van het georganiseerd overleg vertegenwoordi gen. Omdat het een regeling is voor alle ambtenaren en aan die regeling een sterke sociale inslag ten grondslag ligt, moeten de ambtenaren in de gele genheid worden gesteld hun stem, via hun vertegenwoordigers, te laten horen. De corr tissie zal van advies dienen over alle vraagstukken, die de materie van de ziektekosten raken. Tot de deelnemers in de regeling wor den ook zij gerekend, die na ontslag uit de gemeentedienst in het genot van wachtgeld of pensioen worden gesteld, alsmede hun weduwen, die pensioen gaan genieten. Ook is de mogelijkheid geopend, dat reeds thans gepension- neerde ambtenaren in de regeling wor den opgenomen, doch alleen voor hen, die niet vroeger zijn gepensionneerd dan 1 Januari 1954. Een verdergaan de opneming in de regeling voor gewe zen gepensionneerde ambtenaren ach ten B. en W. ongewenst. Maandag herdacht de heer P. J. v. Rixel de dag dat hij 25 jaar geleden in dienst trad van het P.T.T.-bedrijf. De directeur van het postkantoor Haarlem, de heer J. Wa v. Schaik, schetste de jubilaris als een betrouw baar chauffeur die in de periode dat hij op de postauto zijn werk deed tot nu toe geen ongelukken had gemaakt. Hij bood namens het'bedrijf een ge schenk in enveloppe aan. De heer J. H. van der Kop, chef afd. Pakketpost, sprak namens die afdeling enige hartelijke woorden tot de jubila ris en wees op diens plichtsbetrach ting in de jaren dat hij werkzaam was aan de pakketpost. De heer P. Koomen, voorzitter van het jubileumfonds, richtte het woord tot de jubilaris en bood hem een prach tig tafelkleed aan en aan mevrouw Van Rixel bloemén. Onder de vele aanwezigen bevonden zich o.a. de heren C. A. L. Trommelen, chef van het postkantoor Verspronck- weg en de heer B. Heimig, chef van de afd. expeditie. IJMUIDEN Dinsdag 10 Mei Hoog water: 5.40 u. en 18.01 u. Laag water: 1.23 u. en 13.45 u. Woensdag 11 Mei Hoog water: 6.14 u. en 18.36 u. Laag water: 1.54 u. en 14.15 u. Gisteravond om kwart voor zeven heeft een brancfje in de Leidsestraat nr. 49 zw. aanzienlijke schade aangericht. De keuken brandde geheel uit, terwijl de vloer van de bovenwoning gedeeltelijk in de as werd ge legd. Een kastje in de keuken was de vuur haard, maar men weet nog niet, hoe de brand is ontstaan. De brandweer wist de vlammen na korte tijd te doven. De Eerste Hulpver. „Snelverband" in Haarlem organiseert, evenals in de vorige jaren boottochten voor lichamelijk gebrek kigen. Voor nadere inlichtingen kan men zich vervoegen aan de adressen: Gael- straat 5, Vondelweg 46 rood, Alexander- straat 1, Spijkermanslaan 2a, Hofdijk straat 50. Met een algemeen gemiddelde van 9.09 en twaalf matchpunten is J. F. Nobels van de B.V. „Hof van Holland" kampioen geworden in de derde klas se sadre 38/2. Zijn hoogste serie be droeg 48. J. Wittekoek, die op de tweede plaats kwam, had een beter moyenne: 9.30 en een hogere serie: 73. maar behaalde slechts acht punten. No bels heeft nu het recht uit te komen in het tweede klasse-kampioenschap 38/2, dat aanstaande Woensdag begint. Zijn gemiddelde was echter te laag om te promoveren. De uitslag luidt: 1. J. F. Nobels 1500 165 9.09 48 12 2. J. Wittekoek 1405 151 9.30 73 8 3. J. v.d. Linden 1473 197 7.47 42 8 4. IJ. Philippo 1182 168 7.03 53 2 5. H. Dijkstra 1121 179 6.21 63 0 Drie trawlers, Tzonne IJm. 1 (1200 kisten verse vis, 250 kleine kistjes ha ring en 400 stijve kabeljauwen), Claesje Ro. 46 (1010 kisten verse vis en 350 stijve kabeljauwen) en Vikingbank IJm. 183 (800 kisten verse vis en 200 stijve kabeljauwen), vier en twintig loggers en twintig kotters zorgden er Maandag voor, dat de IJmuidense visafslag werd voorzien van een totaal aanvoer van 6.815 kisten verse vis, 2.200 stijve ka beljauwen, 200 kleine kistjes haring en 29.000 kilo tongen. Er waren 660 kisten verse haring, 2400 kisten makreel, 650 kisten schelvis, 500 kisten kabeljauw en gul, 50 kisten koolvis, 350 kisten wij ting, 125 kisten stokkebit. De markt had een tamelijk romme lig verloop. Er was veel vis, maar ook veel vis van slechte kwaliteit. Slechte makreel, tongen, haring en piepers. Van de trawler Tzonne IJm. 1 werden bijvoorbeeld meer dan 500 kisten ma kreel en haring opgehouden. De En gelse drifter LT. 84 kwam met 400 kis ten haring van een bedroevend slechte kwaliteit naar IJmuiden. Deze haring werd afgekeurd en ging de pufschuit in. De trawler Claesje Ro. 46 had prach tige vis. Onder meer 'n knaap van een steur, die 145 kilo woog en voor f 536 werd verkocht. Een meevallertje voor de mannen van de trawler Claesje Ro. 46. De grote kisten kabeljauw werden voor f 80 tot f 70 verkocht; de middel soort deed f 75 tot f 70, grote regels f 87 tot f 56 en kleine regels f 40 tot f 30. Grote zwarte koolvis deed f 85 tot f 65 per kist van 125 kilo. Grote schel vis, groot middel, klein middel en pen nen werden voor f 45 tot f 40 per kist van 50 kilo verkocht; de braad deed f 36 tot f 30. Gestripte wijting noteerde f 35 tot f 27 en dichte wijting f 30 tot f 20 per kist van 50 kilo. Schol III no teerde f 15 tot f 14, grote wolf f 90 tot f 80 en kleine wolf f 45 tot f 40. Haring noteerde f 11 tot f 18 >en makreel ging eveneens voor f 11 tot f 18 naar de con- servefabrieken en de rokerijen. Grote tong deed f 2,24, groot middel f 2.14 tot 2,12, klein middel f 2,26, tong I f 2,20, tong II f 1,90, tarbot f 2, tot f 1,70 en heilbot f 2,90 tot f 2,05 per kilo. Tong schar deed f 75 tot f 65. Er was veel slappe tong, die voor minder dan de hierboven genoemde prijzen werd ver kocht. De Claesje Ro. 46 ging Maandag met een besomming van f 27.100 met de ere palm van de dag strijken. De Tzonne IJm. 1 besomde f 19.000 en de Viking- bank IJm. 183 f 18.500. De besommin gen van de loggers liepen van f 8000 tot f 4000. Voor de Dinsdagmarkt kwam één trawler binnen. De Surabaya IJm. 79 met 800 kisten verse vis en 500 stijve kabeljauwen, waarbij 400 kisten ma kreel en 400 kisten diversen (piepers, wijting, koolvis, haring etc.). Werd er Zaterdag veel makreel ge vangen, Zondag en Maandag was het weer veel minder. De dagvangsten kwamen toen niet boven 200 manden. De trawler Surabaya IJm. 79 besloot zijn reis met een dagvangst van 200 manden makreel, 10 manden piepers en 100 kabeljauwen, hetgeen vrij behoor lijk te noemen was. De trawler Gelria IJm. 21 gaf een dagvangst van 100 manden door, waarvan het merendeel uit haring bestond. De Elie Cheniviëre IJm. 32 meldde een dagvangst van 150 manden makreel en de Bloemendaal IJm. 71 twee trekken, die respectieve lijk 60 manden makreel, 40 manden makreel en 20 kabeljauwen opleverden. Colman: De zee en haar geheimen. Devoe: Dieren om ons heen. Hana: Van dier en plant, water en land. Howard: Vogels als huisgenoten. Lorenz: Ik sprak met viervoeters, vogels en vis sen. Muller-Idzerda en Jansen: Mijn tuin en planten A.B.C. Nachtwey: Het wonder van het instinct. Van Nes en Sluiters: De duinen in. Van Nes en Sluiters: Ontdek de vogels. Peterson, Mountfort en Hollom: Vogelgids voor alle in ons land en overig Europa voor komende vogelsoorten. Portielje: Welk dier vind ik hier? Strtjbos: Waar de vogels fluiten. Thijsse: onkruiden. Tin bergen: Vogels onderweg. Wendt: Ik zocht Adam. Wigman: De hoge Veluwe. Bij de Associatie voor Accountants is geslaagd voor het examen accountant de heer P. N. van Berkel te Haarlem. Een aantal Beverwijkers, dat het fo rensendorp Castricum pleegde te fre quenteren om zich daar te amuseren deden dat op een dusdanige wijze, dat de politie er bij te pas moest komen. Dit optreden van de politie zinde de dames en heren niet, zij raakten slaags met de ordebewaarders, scholden hen uit en lieten op nog andere wijze hun ongenoegen over het optreden van de politie blijken. Zij stonden deswege te recht voor de Alkmaarse politierechter mr. N. Alblas, die de 23-jarige J. T. uit Beverwijk, die 16 glazen bier had ge dronken, voor hij slaags raakte met de politie, zes maanden gevangenisstraf op legde. Zijn maat, de 21-jarige C. B., even eens uit Beverwijk, kreeg 4 maanden ge vangenisstraf. Twee „dames" C. S. en C. R., die de politie beledigende uit drukkingen hadden toegevoegd, kregen f 50 boete. In de ronde van Tuitjehorn wist Coen Niesten de wedstrijd voor de nieuwe- lingen over 50 km te winnen. Bij de amateurs werd Ab Gelder mans en Jan Groot negende. (Niet officiële koersen Vorig slot 3% Ned 1953 103A 3(4 Ned. 1953 102% 3(4 Ned 1940 101% 31/4 pCt Ned 1950 101 ('2 3(4 Ned 1954 101A 31/4 Ned 1955 101(4 3-3(5 Ned 1947 100% 3 Ned 62-64 bel fac. lOlit Inschr GrtbK 1946 3 pCt 99-tl Ned Handel Mij eert 240 A.K.U. 298 V4 Van Berkel's Patent 187 Calvé-Deift cert. 294(4 Van Gelder 280V4 Kon Hoogovens cert 324% Unilever Cert. 415(4 Ned. Kabel 276 Philips 397(4 Kon Petroieum 579 „Amsterdam" Rubber 122% Holl. Amerika Lijn 181 Kon Ned Stoomb MIJ 170(4 Ned Scheepv Unie 177% H.V.A 156% Deli Ml] Cert. 146% Opening 10/5 100% 298(4 327 415 396 575 122 170% 176(4 157(4 147(4 6/5 9/5 Anaconda Copper 62% 61% Bethlehem Steel 134 134 Chrysler Corp 80% 79% General Electric 5112 51 General Motors 98% 97>-4» Kennecott Copper 108'4 107 Montgomery Ward 75% 80 Radio Corp. 46% 47% Republic Steel 85 85 Royal Dutch 76(4 76 Shell Onion Oil 61 60(4 Southern Pacific 61% 61% Southern Railway 93 92% Tidewater 27(4 27 U.S. Steel 86(4 86% ex dlv Stemming: onregelmatig

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3