Conferentie van BANDUNG heeft aan haar doel beantwoord Nauwer samengaan van Asië en Afrika DEBRALIIME „Pieter Aafjes" naar Frankrijk Groeiende betekenis van aard olie als energiebron HIT DOMEIN DER VROUW Laat het kind gewoon zijn Grootmoeders sterven uit K ru is woord raadse l m m II in y H m 6Ric öe oooRiTJan JFZ r Volgend jaar weer bijeen? =4= m mmêmm» In- en uitvoer op hoog peil in Maart Bedrijfswinst bij Ford over 1954 ruim 50 pet. hoger =P3= J J J I11 DINSDAG 10 MEI 1955 PAGINA 4 Tegenbezoek Ned. Consumentenbond wijst op prijsstijgingen Katholieke Illustratie Verzoenend Treedt Bambang Sugeng af als stafchef? Frankrijk vergoedt oorlogsschade Door Nederlanders in Frankrijk geleden Koninklijke in 1954 Opletten de boodschap J SPAAR H0-B0-CA B0N-NEN BIJ HO-PEN j MAAK EEN GRA-TIS REIS PER TREIN 15 frfm*. Manlief is uit zijn slof geschoten - Dekkingspercentage 82 (87) Nederlanders in Zuid- Afrika werken weer Gunstige perspectieven C. Teulings ridder St. Gregorius (Van onze correspondent in Indonesië) Na zes dagen Tan intensief vergaderen in klein zowel als in groot ver band, en met veel minder gelegenheid tot uitstapjes en vrolijke avon den dan men misschien wel verwacht zou hebben, is de Aziatisch- Afrikaanse conferentie in Bandung, waaraan 29 landen uit Azië en Afrika hebben deelgenomen, tot een einde gekomen. Dat einde bracht natuurlijk geen concrete overeenkomsten, die van onmiddellijk belang zullen zijn voor het lot van de wereld, maar deze conferentie heeft toch wel geleid tot een mate van overeenstemming, die tal van wereldpolitici voorheen als onmoge lijk hadden voorspeld. De leider van de Philippijnse delegatie, Carlos P. Romulo, was degene die zich het meest pessimistisch over deze resultaten uitliet. Wat hij zei kwam ongeveer daarop neer, dat men nu wel mooie resul taten op papier heeft hereikt, doch dat men pas werkelijk een oordeel zal kunnen vellen over de uitslag van de conferentie, wanneer na verloop van tijd blijkt of men al dan niet de in Bandung bereikte toenadering zal weten te handhaven. Advertentie Bestrijd die afschuwelijke A kwelling grondig met het huidgeneesmiddel dat alle schadelijke kiemen doodt Als tegenbezoek van de Franse deel neming aan de Jan van Riebeekfeesten, die het vorig jaar te Culemborg werden gehouden, zal de Culemborgse Kon. Har monie „Pieter Aafjes" gedurende een viertal dagen een bezoek aan Frankrijk brengen. Het gezelschap, dat de gast zal zijn van de „Avenir musical des chemi- nots de Longueau", zal tijdens dit be zoek o.a. op 16 Mei in het Parijse stad huis officieel worden ontvangen, waarna voor het stadhuis een aubade gebracht zal worden. Ook te Amiëns zal een officiële ont vangst plaats hebben; voorts is een om vangrijk programma samengesteld van muzikale en sportdemonstraties, waarin het harmoniegezelschap een belangrijk aandeel zal hebben. Op 15 Mei zal een selectie van de twee Culemborgse voet balclubs een wedstrijd spelen tegen een selectie van de Cheminots de Longueau. Het bezoek zal duren van 14 tot 17 Mei. (Van onze Haagse redactie) In de periode van Januari t/m April 1955 hebben zich enige prijsstijgingen voorgedaan die momenteel de aandacht van de Ned. Consumentenbond hebDen. Het is zeer waarschijnlijk dat het minis terie van Economische Zaken enige vsn deze gevallen reeds aan een nauwkeurig onderzoek onderwerpt. Het betreft vooral kachels van bepaalde soorten en merken. De prijsstijging bedroeg daar gemiddeld 5 procent, voor een be paald type zelfs 16 procent. Een soort bleekwater steeg met ongeveer 17 procent, terwijl verder prijsstijgingen geconstateerd zijn voor breiwol en fietsbanden. Bij nadere informatie is wel gebleken dat enige van deze prijsstijgingen op wer kelijke kostenstijgingen, met name op loonstijgingen gebaseerd zijn. Het nummer van deze week brengt een artikel over de aanstaande Passie spelen te Tegelen, de regisseur André Thfjssen en een aantal vertolkers der hoofdrollen, met veel foto's. Oud-resi dent van Eechoud besluit zijn serie ar tikelen over Nieuw Guinea, dat „zich gestadig voorbereidt op de toekomst, hoe die dan ook moge zijn". Verder is er een artikel met een groot aantal in Nederland nog niet gepubliceerde foto's over de conferentie van Bandoeng. De grote fotoserie uit de Sovjet-Unie brengt dit maal enige pagina's over ballet en muziek in Rusland. In een amusante causerie wordt de „dolle geschiedenis" van de ballpointpen verteld, de pen die sinds de rage in haar eerste periode ongeveer 99 procent goedkoper is ge worden! Jan Glissenaar, van de jeep expres, schrijft over een „dorp van de paters" ergens in Pakistan, waar Ne derlandse Franciscaanse missionaris sen voortreffelijk werk doen. Twee pa gina's zijn gevuld met opnamen van het bezoek van het Zweedse konings paar. Een artikel wordt gewijd aan Lioe Tsjao-tsji, de dogmaticus van het Chinese communisme en de man achter de schermen. Jan Cottaar schrijft over „het groeiproces" van het Nederlandse elftal". Het korte verhaal, „Tweede hands,, is van Hélène Swildens. door Indië's Nehroe. Opvallend was in het bijzonder dat Nehroe als het ware onafscheidelijk was van Egypte's Nasser. Deze twee staatshoofden trok ken onophoudelijk met elkaar op, wa- •en steeds in een geanimeerd gesprek (ewikkeld en bemoeiden zich ternau wernood nog met prominenten uit andere landen. Hier zag men dus reeds een toekomstige versterking van het neutrale blok van Indië (Indië, In donesië, Birma, Ceylon) met de lan den uit het blok van Nasser (Egypte, Saoedie-Arabië, Yemen e.d.). Meer dan 29 Want dat een feit: in Bandung zijn de verschillende delegaties elkaar be langrijk nader gekomen, en dit moet dan ook zeker als het belangrijkste re sultaat van de conferentie worden aan gemerkt. Voor de conferentie begon was iedereen huiverig voor wat een dergelijke ontmoeting van elkaar poli tiek vaak zo vijandig gezinde landen zou kunnen opleveren, doch gebleken is, dat men niet de tegenstellingen doch de bestaande basis van overeenstem ming als uitgangspunt van gesprek heeft genomën. De verzoenende houding van de vertegenwoordigde communistische landen heeft daarbij stellig veel goed gedaan. In zijn openingstoespraak stipte pre sident Soekarno deze punten van over eenstemming reeds aan toen hij sprak over de „first intercontinental confe rence of coloured people" en toen hij eraan herinnerde, dat alle hier verenig de landen zich vrij hadden weten te maken van een koloniale overheersing. Nu was dit in zijn algemeenheid mis schien niet helemaal juist (de Turken beschouwen zich niet als gekleurd, en Japan en Turkije en eigenlijk ook China zijn nimmer gekoloniseerd geweest), maat toch stipte Soekarno hier wel de gemeenschappelijke basis aan. Hij gaf een tweeledig doel aan: bestrijding van het kolonialisme in die landen waar dat nog bestaat en het voeren van een ac tie voor de vrede. Twee punten waar mee stellig alle aanwezigen zich in principe konden verenigingen. Toch bestond op deze conferentie natuurlijk het gevaar van een toe spitsing van de tegenstellingen tussen de aanwezige communistische landen (China en Noord-Vietnam) en de an ti-communistische (Turkije, Irak, Pa kistan, de Philippijnen, Zuid-Vietnam, Thailand). Vertegenwoordigers van de anti-communistische landen we zen er in hun redevoeringen herhaal delijk op, dat het communisme onder bepaalde omstandigheden een groter gevaar voor de wereld kan betekenen dan het kolonialisme. De communnis- tische vertegenwoordigers weigerden echter op deze aanvallen even scherp te reageren en hun „verzoenende" houding bezorgde hen dan ook stel lig veel goodwill bij de landen, die nog niet tussen de twee blokken ge kozen hebben. Iets wat zij stellig van tevoren berekend zullen heb ben Het heeft weinig zin in dit artikel tot in detail nader in te gaan op de resul taten van de conferentie in Bandung. Het belangrijke is de grote lijn en die wijst in de richting van een nauwer samengaan van de vrije landen van Azië en Afrika, zowel op economisch als cultureel terrein, als daar waar een gemeenschappelijke basis aanwezig is ook op politiek gebied. Een zeer duidelijk voorbeeld van hel laatste vormde bijvoorbeeld wel het feit dat alle landen besloten de Indonesische aanspraken op Nederlands Nieuw-Gui- nea. te steunen. Indien Indonesië (of een ander land) deze kwestie nu dus op nieuw in de Verenigde Naties brengt, dan moet het wel zeer onwaarschijn lijk worden geacht worden dat Neder land wederom als overwinnaar uit het strijdperk zal treden. En zo zullen zowel het Westen als het Oosten rekening moeten houden met het feit, dat Azië en Afrika zich aan het ontwikkelen zijn tot een derde macht in deze wereld, waarmede het noodzakelijk wordt rekening te houden. En dat was dan ook natuurlijk de op zet van deze conferentie. Uiteraard trachtten tijdens de con ferentie de verschillende delegaties el kaar te beïnvloeden. Zo was er wel degelijk sprake van een samenklitten van de communisten doch ook van de anti-communisten onderling. Daarnaast waren er dan de mensen van de „Derde Weg", die werden aangevoerd Gezegd moet worden dat de conferen tie in Bandung uitstekend was geor ganiseerd en dat deze een verloop heeft gehad, dat stellig heeft beantwoord aan de verwachtingen van de gastheren niet alleen, maar men mag wel zeggen van practisch alle aanwezigen. Het moet dan ook zeker niet onmo gelijk geacht worden dat het voorstel van China's Tsjoe En Lai om volgend jaar wederom een Aziatisch-Afrikaanse conferentie in Bandung te houden, zal worden aangenomen. En een ieder hoopt natuurlijk dat er dan meer dan 29 landen aanwezig zullen zijn, doordat meer landen in deze twee werelddelen (Tunis, Algiers, Marokko in het bij zonder) hun vrijheid verworven zul len hebben. C. H. SCHAAP. Volgens het in Djakarta verschijnen de blad „Merdeka" heeft het Indone sische kabinet aan generaal-majoor Bambang Sugeng verlof gegeven ont slag te nemen als stafchef van het le ger. Uit andere bronnen kon geen be vestiging van het bericht worden ver kregen. Al een half jaar lang loopt het ge rucht dat de generaal voornemens is heen te gaan. Sommige bladen hebben verband gelegd tussen het vermeende plan van Bambang Sugeng en een wrij ving tussen hem en de links- georiën teerde minister van defensie Iwa Koe- soemasoemantri. (UP) Tussen de Nederlandse en Franse rege ringen is een overeenkomst in cake de vergoeding van oorlogsschade gesloten. Hierbij is bepaald, dat de Nederlandse Regering de hier te lande door Franse natuurlijke en rechtspersonen geleden oor logsschade op basis van de Wet op de Materiële Oorlogsschaden zal afwikkelen, terwijl Frankrijk de verplichting op zich neemt de door Nederlanders in Frankrijk geleden oorlogsschade te vergoeden. De overeenkomst heeft mede betrekking op schade, die onder de werking van de Wet op de Watersnoodschade 1953 valt. Voor het in werking treden van de over eenkomst is de goedkeuring van de Sta- ten-Generaal vereist. Omtrent de wijze, waarop de belang hebbenden hun aanmelding van geleden schade zullen kunnen indienen, zullen binnenkort nadere mededelingen worden gedaan. 92. Ook de rover heeft Eric's scherpe hevel gehoord. Hij springt dreigend naar voren, maar gelijktijdig draaien Eric en de Bohuslaner zich bliksem snel om. Vlug als een aal ontwijkt de Noorman de flitsende zwaardslag en drijft zijn schouder met alle macht in 's mans maagstreek. De kerel stoot een raar geknor uit. Voor hij zich herstellen kan, wordt hem beentje gelicht en met een verdwaasde zucht tuimelt hij op de grond, met Eric boven op zich. Een paar fikse stoten doen hem voorlopig rustig zijn. Inmiddels heeft de Bohuslaner het zwaard, dat de rover ontvallen is, opge pakt en terwijl Eric er voor waakt, dat de doezelige rover niet te gauw bij komt snijdt de Bohuslaner voorzichtig zijn boeien door, waarna hij hetzelfde doet bij Eric. Kreunend poogt de bandiet overeind te komen, maar Eric zet hem het zwaard op de keel en zegt met een onpleizierig lachje': „Wie het laatst lacht, lacht het best, weet je nog?" Als hij de koude dodelijke dreiging in Eric's ogen ziet, laat de rover haastig iedere gedachte aan weerstand varen en antwoordt gedwee op de vragen,die hem gesteld worden over het gevecht tegen Svein Langtand. „Je weet dus de plek, waar het gevecht plaats vond?", gromt de Noorman. „J-jawel, Heer", stamelt de laffe schurk benepen. „Dan breng je ons er snel en zonder omwegen heen. En denk er om, geen streken", herhaalt hij spottend 's mans eigen woorden, „of ik rijg je aan mijn zwaard. Met een schurk, die zijn eigen makkers vermoordt, heb ik weinig geduld, of liever helemaal geen geduld". Onder danig en doodsbenauwd loopt de bandiet met knikkende knieën voor zijn twee voormalige gevangenen uit en meer dan ooit voelt Eric walging voor deze laffe, verraderlijke schelm. Een smal pad voert hen naar een karre- sioor en dit volgen zij een eindiveegs, tot zij een open plek bereiken, waar een enorme eeuwenoude beuk als een ware woudreus temidden van het geboomte uitrijst. „Hier gebeurde het, Heer", mompelt de rover schichtig. „Hij vocht met zijn rug tegen deze boom, tot hij stierf. En hierDan zwijgt de kerel abrupt en gluurt Eric angstig aan. „Wel", snauwt de Noor man, „wat is er? Spreek, man!" „H-hier lag hij", stottert de kerel vol angst. ..Heus, geloof me, hier heeft' hij gelegen. Denk alsjeblieft niet, dat ik u op een dwaalspoor heb willen brengen.m-m-maar hij ligt er niet meer. Het lichaam is verdwenen". De Koninklijke Nederlandsche Petro leum Mij behaalde in het afgelopen jaar een resultaat van f 199.2 mülioen tegen over f 165 millioen in 1953, waaruit op de gewone aandelen een onveranderd totaaldividend van 16 pet. zal worden uitgekeerd w het met 20 pet., dank zij een bonusüitkering, tot f 1216.3 mil lioen verhoogde nominale kapitaal. De stijging in de groei van de pro ductie van aardolie zoals zij zich in de loop der jaren heeft ontwikkeld, was er oorzaak van, dat in het verslag jaar evenveel olie is gewonnen als in de eerste 54 jaren van de ontwikkeling van de aardolie-industrie sederr 1860. De Advertentie Goed van vertrouwen als U is, let U soms niet op, of V Uw MAÏZENA DUBYEA - die U toch nadrukkelijk vraagt - ook werkelijk krijgt. Ja, thuis, in het gebruik dan merkt U het verschil gauw genoeg. Want er be staat geen beter bindmiddel voor groenten, soepen en sau sen dan de echte MAÏZENA DUBYEA. Niet zonder reden wereldvermaard. Vraag dus niet alleen MAÏZENA DUBYEA, maar zie toe dat U het ook krjjgt. De naam DUBYEA staat op ieder pak. olie-indutsrie moet onafgebroken naar nieuwe reserves van haar grondstof, aardolie zoeken. Deze nieuwe reserves moeten thans meestal worden opge spoord in afgelegen en minder toegan kelijke gebieden, op grotere diepten of in ondiepe randzeeén. Het zoeken gaat voort, doch wordt elk jaar riskanter, moeilijker en kostbaarder. Het aandeel van de Groep in de we reldproductie van 708.75 millioen ton te gen 677.90 millioen ton is thans 11.42 pet. tegen 11.31 pet. Het netto resultaat van de Groep over 1954 was 134 millioen, hetgeen neerkomt op een ren dement op het geïnvesteerde kapitaal van minder dan 14 pet. De Groep ver kocht ruim 120 milliard liter olie zodat haar totale winstmarge over de gehele wereld voor winning, vervoer, verwer king en verkoop tezamen ongeveer 1K Nederlandse cent per liter bedroeg, het geen niet als buitensporig kan worden aangemerkt. Volstrekt niet alle winsten gaan in de vorm van dividenden naar de aan deelhouders, omdat een aanzienlijk deel van de winst in het bedrijf moet wor den gehouden. Bovendien zijn de beta lingen aan omzetbelastingen en accijn zen door de Groepsmaatschappijen drie maal zo hoog als de netto-inkomsten. Over de gehele wereld vertegenwoordi gen deze heffingen meer dan een vijfde van de opbrengst uit verkopen; voor Europa is dit zelfs een derde. Meer dan de helft van de opbrengsten van ben zine in Europa komt aan de diverse schatkisten ten goede in de vorm van omzetbelasting en accijnzen. „Mam, mag ik be-bop la ten knippen?" komt zeven jarige Jan thuis uit school. „Een heleboel jongens heb ben het al en ik wil het ook zo graag". Ter verduidelijking willen we u even vertellen. de kapper zal vragen, of die denkt, dat het hem zal staan. Het oordeel van de kapper, die de weerbarstige haardos eens bekijkt, is ver nietigend. „Nee, beste jon gen, dat is niets voor jou. dat Jan op een dorp woont, Je haren vallen veel te veel Advertentie 0 DE HOBOCA-REVEILLE.... J 1 ,—1 I =E= mJ- Hoboca-Reisbonnen geldig ioi 1 Jan. 1958 waar de nieuwe modes ken nelijk nog niet zo snel door dringen als in de steden. De vurig gewenste „be-bop" is de coiffure, waarmee Ameri kaanse jongetjes in veelkleu rige magazines staan afge beeld en waarmee zij er naar onze bescheiden mening over het algemeen uitzien als Staatsvijanden No. 1-in-wor- ding. Het houdt het midden tussen een ragebol en de in vroeger jaren geliefde coif- voorover. Dat zal jou be slist niet staan". Gelukkig is Jan van het type, dat er toch wel tegen op ziet om er gek uit te zien en dus legt hij zich bij de uitspraak van de vak man neer en gaat verder niet „ge-be-bopped" door het leven. Dit hele verhaal heeft eigenlijk niet veel om het lijf, maar het is toch wel een fure-a-la-brosse, oneerbiedig- kwestie, waar alle vaders en W.C.-borstel- moeders bij tijd en wijle WOENSDAG ENGELAND, BBC, home service, 330 m: 13.30 dansmuz., 18.30 volksdansen, HILVERSUM I, 402 m. NCRV: 7.00 2l 15 ork conc nieuws, 7.11) muz., 7.45 prot. pr„ 8.00 BBC> ;ight' progr., 1500 en 247 m: nieuws, 8.15 gram., 9.00 zieken. 9.30 12.00 dansmuz.. 12.45 ork.conc., 15.00 ge- vrouw, 9 40 gram. 10 30 prot. pr„ 11.00 var. muz lg 4- lichte muz 16 30 ork rep., 11.45 gram., 12.33 kamerkoor, 12 a3 conc 18 0() i^nte muz., 23.20 lichte muz. gram., 13.00 nieuws, 13.15 Metropole-ork., 13.50 gram., 14.00 vrouw, 15.00 gram., 16.00 NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, jeugd, 17.20 gram., 17.40 koersen, 17.45 309 m: 12 00 gevar. muz 13 15 opera_ orgel, 18.15 gram., 18.25 viola da gamba Conc., 16.00 rhythm, muz., 17.45 operette- en clavecimbel, 18.45 boek, 19.00 nieuws, muz 19.i5 zangrecital, 20.00 pianoduo, 19.10 Engelse muz., 19.30 buitenl. overz 20.15 0perettemuz„ 22.10 lichte muz., 22.30 19.50 gram., 20.00 radiokrant, 20.20 omr.- dansrauz., 23.00 lichte muz., 23.20 amus.- ork„ 21.20 caus., 21.40 bamo-ork., 22.00 muZii 025 kamermuz. caus., 22.15 volksmuz., 22.45 prot. pr., 23.00 nieuws, 23.15 gram. FRANKRIJK, nat. programma, 347 m: 12.00 symph.ork. en sol., 20.02 symph.ork. HILVERSUM n, 298 m. VARA: 7.00 en vocaal ens. nieuws, 7.10 gram., 7.15 gym., 7.30 gram., 7.45 Even opkrikken. 7.50 gram, 8.00 BRUSSEL, 324 m. 11.45 filmmuz., 16.02 nieuws, 8.18 gram., 8.50 huisvrouw, 9.00 cell° en Piano, 16-25 pianorecital, 16.30 gym. vrouw, 9.10 gram. VPRO: 10.00 ork.conc., 17.10 zang en piano, 17.40 zang schoolradio. VARA10.20 huisvrouw. 11.00 en Pian°- 21.15 ork.conc., 22.15 jazzmuz. gram.. 12.00 Hammondorgel en zang, 12.33 4®4 m 13.15 ork.conc 14.15 ork.conc., platteland, 12.38 gram-, 13.00 nieuws, 13.15 lichte muz., U-30 piano en fluit, tentoonstellingsagenda, 13.18 Promenade- 20.00 ork.conc., 21.35 Amerikaanse muz., ork., 14.00 medische krom, 14.10 instr. 22-15 lichte muz. trio, 14.30 jeugd, 16.00 zieken, 16.30 kin- deren, 16.50 gram., 17.30 instr. kwintet. ENGELAND, BBC, European Service 17.50 regeringsuitz., 18.00 nieuws, 18.20 voor Nederl 22 00-22.30 Nieuws, act., 18-30 dansmuz., 19.00 jeugd, 19.10 Feiten v. d. dag. Eng. les v. beginnelin- lezing. VPRO: 19.30 jeugd. VARA: 20.00 Ben. een uitspraakles. deel 2. (Op 224 en nieuws. 20.05 sport, 20.15 gevar. progr. 75 ml- v. militairen, 20.50 hoorspel, 21.40 Con- certgebouwork.. 22.20 caus., 22.35 lichte WIJ KIJKEN NAAR TELEVISIE, muz., 23.00 nieuws, 23.15 Esperanto. 23.20 VARA: 17.00 Dirk de Zeehond. 17.15 Het Hammondorgel. 23.40 gram. toverdoekje, dansspel. lijk ook wel kop genoemd. „Jongenlief", antwoordt Mam, „het is je eigen hoofd, je mag er mee doen wat je wilt". Als Jan een paar uur later opgetogen tegen zijn vader vertelt, dat hij „be bop gaat laten knippen en dat mam het goed vindt, zegt vader verschrikt: „Maar jongen, ik geloof helemaal niet, dat jou dat zal staan". Waarop Jan in snikken uit barst. „Ik wil het zo graag en nu zegt pa, dat het me niet zal staan en nou mag het zeker niet". Er ontstaat een discussie tussen vader en moeder over de wense lijkheid om Jan met zijn eigen hoofd te laten doen, wat hij zelf wil. „Hoor eens hier", zegt moeder, „mijn vader zei altijd tegen mijn broers, dat ze met hun eigen hoofd mochten doen wat ze zelf wilden en ik vond het dus vanzelfspre kend, dat ik dat ook tegen Jan heb gezegd. Trouwens wat kan het je eigenlijk schelen, hoe hij zijn haar draagt?" „Het kan me niet schelen, hoe hij zijn haar draagt, maar ik vind, dat je zo'n kind tegen zichzelf in be scherming moet nemen. Hij heeft toch al zo'n lage haar inplant. Als hij dan dat haar nog volgens die „be-bop-mo- de" laat knippen ook, is het natuurlijk helemaal een bandiet-in-zakformaat". „Maar man, als de kapper nu ziet, dat zijn haar er niet geschikt voor is, zal hij dat toch wel tegen het kind zeggen". „Nou, enfin, je gaat je gang maar. Ik vind het verder helemaal best", oor deelt vader daarop. De volgende dag gaat Jan dus naar de kapper om „be bop" te laten knippen, maar hij heeft met moeder afge sproken, dat hij eerst aan mee geconfronteerd raken. Het dochtertje «f het zoon tje wil zo verschrikkelijk graag aan een gangbare mode meedoen en vader en moeder voelen er niets voor. Moeten ze nu toch het kind zijn zin geven, of moeten ze het verbieden zijn wens te volgen? Wij geloven, dat het voor de meeste kinderen erg belangrijk is om gewoon te kunnen meedoen. Dat wil niet zeggen, dat ze aan ieder gek nieuwtje maar direct moeten kunnen deelnemen, doch wel, dat we er naar moeten streven hen niet te maken tot uitzonderingsge vallen. Als alle kinderen nu kort haar dragen, is het dan zo heel erg om toestemming te geven de lange haren af te laten knippen, ook al vin den wij, en vrijwel alle vol wassenen, ze nog zo mooi? Het kind voelt zich met die lange haren een buitenbeen tje en het zal pas weer echt gewoon kunnen zijn als het net als alle anderen gekort wiekt is. Als alle jongens bloots hoofds naar school gaan, houdt dan niet krampachtig vast aan de eis, dat uw jon gen een pet draagt, ook al vindt u, dat die hem zo vreselijk leuk staat. Het kind voelt zich belachelijk en er is voor een kind niets er- gers dan dat. Als het enigs zins kan, streef er dan naar uw kind gewoon te laten zijn, net als alle anderen. Laat het geen kleren dra gen, die u zelf misschien apart en artistiek vindt, maar die het kind het gevoel ge ven, dat het anders is dan anderen. Heus, voor het schoolkind is niets pretti- gers dan gewoon eentje uit de grote hoop te zijn. Dit is natuurlijk een beet je vreemd opschrift: groot moeders sterven uit, want het is een vaststaand feit, dat de mensen hoe langer hoe ouder worden, wat dus logisch geredeneerd moet meebrengen, dat kinderen nu langer in het bezit blij ven van hun grootouders dan vroeger. We willen dan ook niet betogen, dat het tegengestelde het geval zou zijn. Wij bedoelen alleen, dat kinderen tegenwoordig geen grootmoeders meer hebben. In haar plaats zijn de oma's gekomen en dat is heel wat anders. Grootmoe ders waren altijd oude vrou wen, die in leunstoelen, 's winters bij de kachel, 's zomers op een beschut plekje in de zon, zaten te breien, en sprookjes vertel den aan hun kleinkinderen. kapje met een korfje vol etenswaren aan de hand door het donkere bos zou gaan om een oma op te zoeken? Neen immers, want oma's wonen niet in donkere, lage huisjes en ze slapen niet in bedsteden, waar het zo don ker is, dat kleine meisjes geen verschil zien tussen een vermomde wolf en hun bloedeigen grootmoeder. Denk nu niet, dat wij zou den willen, dat de oma van nu plotseling weer verandert in de grootmoeder van vroe ger. Dat zou immers niet mogelijk zijn. Het valt trou wens niet te ontkennen, dat ook alle grootmoeders van vroeger geen echte groot moeders waren. Wij bedoe len: niet alle grootmoeders kenden sprookjes, al zijn wij met de sprookjesvertellende grootmoeder uit onze kin- Horizontaal: 1. gewicht 4. kapitein (afk.) 8. knol 10. boerderij 12. verdienste 15. hert 16. vervoersonder neming (afk.) 17. drank 19. gymnastiek- werktuig 20. verbindings stuk 21. haag 22. lusteloos 24. kijk 26. vlies 28. dubbel 31. zangnoot 32. voordat 33. lust tot kwel len 35. smalle opening 37. voldoende ge kookt 38. -angvogeltje 39. arbeid Verticaal: 1. zwemvogel 2. strook water 3. verweerschrift 5. klaar 6. zonnescherm 1 2 6 ""1 6 11 12 13 £4 15 16 17 18 19 20 rfftfflMI 22 25 24 25 2 6 2, 28 29 50 3! 32 34 35 36 5? 3 8 7. stap 8. cirkel 9. pers. vnw. 11. zangvogel 13. stutpaal 14. duin 18. schadelijke 19. kwetsen 23. hemellichaam 25. Duitse badpl. 26. smalle weg 27. aardworm 29. zacht 30. lastschip 31. harde bons 34. Son Altesse Royale (afk.) 37. voorzetsel Advertentie De oma's van tegenwoordig derleesboekjes vertrouwd ge- zijn om te beginnen geen oude vrouwen. Ze zijn nog jong en sportief, wandelen, fietsen en zwemmen, ze heb ben geen tijd om in stoelen te zitten, want evenals iedereen in deze wereld, hebben ook zij haast. Ook het sprookjes vertellen heb ben ze verleerd, want je in leven in een verre, vreemde wereld, waar geen techniek raakt. Mijn eigen grootmoe der vertelde zelden of nooit verhaaltjes. Die was klaar blijkelijk toen al aangetast door het jachtige leven Haar eerste woord als ze bij ons kwam, wat meestal twee of drie maal per week ge beurde was: „Heb je niet wat voor me te doen? Als je geen werk voor me hebt ga ik weer naar huis. Stil bestaat, en waar men lopend, zitten kan ik niet". Het heeft of misschien vliedend op de rug van een vogel of op een tapijt, zijn doel bereikt, vraagt tijd. Trouwens, het sprookje past niet bij een oma. Het is het bezit van een grootmoeder. Kunt u me dan ook nooit verwon derd, dat zij zei, dat ze geen sprookjes kon vertellen. Ze had er waarschijnlijk toen al geen tijd meer voor. Mijn andere grootmoeder zal het vermoedelijk wel gekund zich voorstellen, dat Rood- hebben. Van haar herinner ik me alleen, dat ze altijd in een grote leunstoel bij het raam zat en dat ze dan zei.' „Kom maar, mijn kind-, je, dan zal ik jou eens naar Den Bosch rijden". Ik was drie jaar oud toen ze stierf en misschien is het vreemd, dat ik me toch nog iets van haar herinner. Was het die typische uitdrukking: „ik zal je naar Den Bosch rij den"? Ieder ander mens zei: „Kom, dan mag je paardje rijden", maar bij deze groot moeder mocht je naar Den Bosch rijden, wat dat dan ook was. Voor een driejarige peuter was het iets vreemds en misschien had het daar om iets van een sprookje. Daarom geloof ik ook, dat zij er tijd voor gehad zou hebben om sprookjes te vertellen. Misschien is het niet waar. Er zijn over haar in de familie nog veel ver halen in omloop. Ze moet een merkwaardige vrouw geweest zijn, maar nergens heb ik horen zeggen, dat ze sprookjes vertelde. Als ik naar haar portret kijk, zie ik in elk geval het gezicht van een echte grootmoeder: een vriendelijk gezicht vol rimpeltjes met daarboven spierwit haar. Zij zou nooit op een fiets hebben kunnen rijden. In haar tijd gold dat trouwens voor onfatsoenlijk, maar iets in me zegt, dat zij sprookjes moet hebben kun nen vertellen. Ze is gestor ven en in haar plaats kwam mijn eigen moeder, die een lieve oma is, op wie alle kleinkinderen dol zijn, maar die wel nooit een grootmoe der worden zal, wat toch jammer is, want wie moet er nu voortaan sprookjes vertellen aan de kinderen, als de grootmoeders uitster ven? of niet waar soms? - als je alleen op een nieuw japonnetje hebt gerekend en Je krijgt ook nog een dot van een hoedje. Dat je twee wensen tegelijk in vervulling ziet gaan - dat is zeldzaam, op wélk gebied ook. Daarom zijn zo talloos vele huisvrouwen enthousiast over OMO. want OMO geeft altjjd dubbel wat haar hartje begeert. Ten eerste, de was wordt wit. witDog witter dan een pas-gewit plafond. En teD tweede: alle vlekken zijn tegelijk met de stille trom vertrokken. De ondervinding leert, dat een ander wasmiddel meestal óf het ene óf het andere geeft. Vandaar dat men zegt: èn zuiver wit èn vlekkeloos, dat is OMO-schoon. Alléén het moderne OMO bezit het geheim van de z.g. dubbele waskracht, 't Wast èn wit èn vlekkeloos - OMO geeft U de schoonste was van Uw leven. O 248 8 Volgens de door het C.B.S. samenge stelde voorlopige gegevens bedroeg de waarde van de invoer in Maart 1955 f 1.030 millioen (v.m. f 895 millioen), terwijl voor een waarde van f 843 mil lioen (v.m. f 777 millioen) werd uitge roerd. Het dekkingspercentage bedroeg 82 (v.m. 87). Zowel de in- als uitvoer blijven zich op hoog niveau bewegen. Wel valt het op, dat voor de maand Maart de toene ming ten opzichte van het vorig jaar bij de invoer aanmerkelijk groter is dan bij de uitvoer, nl. f 76 millioen te genover f 42 millioen Dit komt nog duidelijker tot uitdruk king, wanneer men het dekkingspercen tage van het maandgemiddelde januari -Maart van de jaren 1954 en 1955 met elkaar vergelijkt. Dit percentage is te ruggelopen van 87 tot 81. De hoge invoeren van de laatste maanden na de reeds buitengewoon sterke stijging van de invoer in het tweede halfjaar 1954 wijzen er op, dat er van een intering van voorraden, ver schijnsel, dat bijv. na de invoerhausse van 1951 aan een scherpe daling van de invoer was te constateren, niet kan worden gesproken. Het invoersaldo bedroeg sedert het begin van dit jaar f 569 millioen (Ja- nuari-Maart 1954 f 326 millioen). In het eerste kwartaal van 1955 bedroeg de invoer f 2.979 (le kwart. 1945 2.523) milli oen en de uitvoer 2.410 (f 2.196) millioen. De staking van 75 Belgische en Ne derlandse immigranten in het mijn- bouw-opleidingscentrum van Benoni (Transvaal), is gisteren geëindigd. Tot de staking was Zondag besloten. De actie, aldus de stakers, was bedoeld als protest tegen maatregelen, voort vloeiend uit de rassenscheiding. (AFP) De Nederlandse Ford Automobiel Fa briek te Amsterdam behaalde over 1954 een bedrijfswinst (vóór aftrek van spe ciale bedrijfslasten) van ƒ7.585.979 (1953 ƒ5.008.301). De speciale bedrijfslasten vergden ƒ974.011 (ƒ634.927), zodat de zuivere bedrijfswinst 6.611.968 (ƒ4.373.374) bedroeg. Na bijvoeging van Overige Baten ad ƒ202.769 (ƒ67.450) en na aftrek van Overige Lasten ad 307.740 196.110) resteert een winst van 6.506.997 4.244.706)Aan de Reserve voor Vennootschapsbelasting wordt toe gevoegd ƒ2.965.000 (ƒ1.845.000). De zui vere winst over 1954 bedraagt dus ƒ3.541.997 (ƒ2.399.706). Zoals bekend, wordt een dividend voorgesteld van 20 pet. (15), waarvan reeds 8 pet als inte rimdividend werd uitgekeerd. De in ons land toenemende vraag naar automobielen bewoog zich in 1954 in een verder opgaande lijn en heeft de ver wachtingen nog overtroffen. Het is voor de vennootschap mogelijk gebleken het procentuele aandeel in de markt te ver groten. Vooral de afzet van Amerikaanse per sonenautomobielen nam belangrijk toe. In de kleine-wagenmarkt mochten de Engelse en Duitse Fordproducten zich in een goede belangstelling verheugen. Sinds de opheffing der importrestric- ties voor vrachtwagens is het marktaan deel der vennootschap in de vrachtwagen- len bestelwagensector sterk toegenomen. In het bijzonder geldt dit voor de Ame rikaanse trucks. Van militaire zijde werden wederom regelmatig orders ontvangen. De verkoop van landbouwtractoren kon worden ver groot. Ook in de verkoop van reparatie-on derdelen en accessoires konden hogere omzetcijfers worden bereikt. In verband met het feit, dat de auto mobieldichtheid in Nederland in vergelij king met de omringende landen nog steeds zeer klein is te noemen, kan wor den verwacht, dat in de komende jaren het automobielpark zich aanzienlijk zal blijven uitbreiden, hetgeen voor de ven nootschap goede perspectieven opent. De toekomst kan dan ook met vertrouwen worden tegemoet gezien. Z. H. de Paus heeft de heer C. J. J. M. Teulings, directeur van C. N. Teu lings' Koninklijke drukkerijen in Den Bosch, benoemd tot ridder in de orde van de H. Gregorius de Grote wegens zijn verdiensten op kerkelijk, sociaal en charitatief terrein. De heer Teulings is o.m. bijna veertig jaren kerkmeester van de parochie van St. Jacob in Den Bosch.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 4