Tegen REBHOLZ vier jaar geëist met aftrek Belasting debat wolf en Smaakvolle uitstalling verpakkingsproducten 1- SU ËI5P1519BS KRUISWOORDRAADSEL Nieuwe regering in Zuid-Vietnam €Rlc öe poor mar? Groeiend Schiphol Zonder overleg met Bao Dai m Onderwijs in het Fries 1 Schade berokkend aan Joods bezit en aan de Nederlandse deviezenpositie Wereldvreemde methode „Vervalste prijzen en valse huren" Meer verlichting voor ongehuwden Iarief inkomstenbelasting Nieuwe loonronde Van Roessel middenvoor Acht jaar voor moord Nederlandse inzendingen maken goede beurt Met steun van Revolutionnaire Raad Kastelein tijdens ruzie gedood 1 WOENSDAG 11 MEI 1955 PAGINA Ned. elftal tegen Chelsea Clavan linksbinnen De Harder linksbuiten PRIJS HUISBRAND- KOLEN Ambonees veroordeeld In Amsterdams R.A.I.-gebouw in IbS! i» i mmmm Ministerie voor Lartdbouwliervorming Daders van roofoverval veroordeeld Wet op Bedrijfsorganisatie Advies van dagelijks be stuur S.E.R. over de aftrekbepaling Merendeel Eerste Kamer steunt wetsontwerp i - i Oplossing kruiswoordraadsel van Dinsdag Tegen twee mannen vier jaar geëist Tramdirecteur tot geld boete veroordeeld Stoomtram ontspoord op wissel RIJWIELEN EN HORLOGES VER DUISTERD Bij de behandeling van de zaak-Rebholz voor de Amsterdamse Arrondissements- Rechtbank werd aan het slot van de twee de dag door mr. Bakhoven als Ambtenaar van het Openbaar Ministerie tenslotte jaar gevangenisstraf tegen de afwezig zijnde Rebholz geëist, met aftrek van 2 )aar en 300 dagen, de tijd die hij in internering heeft doorgebracht. De zitting ving aan met voorlezing van de verklaringen, die Rebholz tij dens het vooronderzoek heeft afgelegd. Daarin wordt vooral naar voren ge bracht de verhouding tussen Rebholz en de Beauftragte Bühler. Rebholz was met Bühler in contact gekomen en hij had er geen bezwaar in gezien Bühler inlichtingen te verschaffen, daar hij hem kende als een breed man, die bo vendien geen Nazi was. Bij zijn aankopen in Nederland van dollarbonds had hij zich laten leiden door de wijze waarop andere bankhui zen, zoals de Bary, Rhodius, Koenigs e.a., deze zaken deden. Voor de op brengst werden Young en Dawes obli gaties gekocht. In Mei 1942 heeft hij, door Bühler aangezocht, de verkopen van Liro- stukken ter hand genomen. Wat de verkopen naar het buiten land aangaat heeft Bühler hem nooit medegedeeld, dat de opbrengsten aan (Vervolg van pag. 1) Hij viel de socialistische beschouwing aan, waarmede de P.v.d.A. de laatste tijd geregeld tegen de belastingverla ging ageert, dat men in een hoogcon junctuur zou moeten reserveren om in een daling van de conjunctuur wat meer uit te kunnen geven. ,,Ik moet de arbeider nog thuis zien komen die in een goede tod tegen zijn vrouw zegt: Men heeft om conjuncturele motieven mijn loonzakje maar wat minder ge vuld. De fabriek is wel uitstekend van orders voorzien, maar zij moet nu wat overleggen voor minder gunstige tij den", aldus de heer Lucas, die dit een wereldvreemde socialistische methode vond. Men vergeet dat de belastingver lichting het volk toekomt na de periode van zeer zware lasten die achter de rug is. De heer v.d. Heuvel (AR) had be zwaren tegen de voorstelling van zaken, alsof de gunstige economische ontwik keling in ons land aan de sociaal-eco nomische politiek van de afgelopen ja ren te danken zou zijn. Best mogelijk dat het ons land nog veel beter was gegaan als er minder aan individueel bezit was afgeroomd, aldus deze woord voerder. -DO 37 Ook van V.V.D.-zijde werden de so cialisten aangevallen. De heer van Leeuwen vond de belastingverlaging zeer krap berekend. Eigenlijk zal de schatkist maar 400 millioen minder ontvangen, terwijl men dan de secun daire effecten nog niet meerekent. Ook noemde hij de voorbije periode een tijd van „vervalste prijzen en economisch valse huishuren", waar wij nu af moe ten. Hij nam het met vele andere Ka merleden op voor de ongehuwden, waar voor de belastingvermindering niet toe reikend is en diende een amendement in om hun positie te verbeteren. Een ander amendement van zijn hand heeft ten doel de belastingdruk op de lagere en middelgrote inkomens te verbeteren. De kosten hiervoor bedragen 55 millioen waarvan 25 millioen ten goede zou ko men aan de inkomens tussen 5000 en 15.000 gld. De heer Lucas vond het amendement wel sympathiek, maar hij wilde voor hetzelfde bedrag toch liever de verlaging van de vennootschapsbe lasting, wanneer de minister hem al thans voor de keuze stelt. Hij vond dat niet alleen voor de vennootschap pen van belang, maar ook voor de goede verstandhouding tussen regering en Staten-Generaal, daar deze verla ging nu eenmaal destijds is toegezegd. De heer v. Leeuwen daarentegen schaarde zich achter enkele organisa ties van werkgevers, die op deze ver laging van de vennootschapsbelasting geen prijs meer blijken te stellen. Wat de ongehuwden betreft kan de heer v. Leeuwen zeker rekenen op vol doende steun uit de Kamer. De heer Lucas herinnerde de minister aan een oud plan, om jonggehuwden een deel van de belastingpenningen uit hun vrij- gezellentijd terug te geven om op die manier achteraf nog bezitsvorming toe te passen met het oog op de inrichting van hun woning. Ook vroeg hij een on beperkte aftrek van de premiën voor lijfrente. Hij pleitte voorts voor een verhoging van de rente die de fiscus toestaat voor afschrijving op het huizenbezit. Zo nodig zal hij dit verzoek met een mo tie onderstrepen. Met de gedachte aan een motie speelde ook de heer Hofstra, die, nu het toch tot een verlaging van de belastingen moet komen, een ander tarief wilde voor de inkomstenbelas ting, echter zonder dat het meer dan 500 millioen gaat kosten. Hij zag vooral nadelen voor de middengroepen en ze ker wanneer de huurverhoging door gaat. Ook de heer Lucas deed voorstel len inzake het tarief van de inkomsten belasting, maar hij vroeg zich af hoe de socialisten zo inconsequent kunnen zijn om na hun theorieën over een belas tingverhoging in een haussetijd toch nog een pleidooi te houden over een tarief dat verlichting van de inkomstenbelas ting aan de voet brengt. De heer Lucas meende dat om rechtvaardigheidsrede nen juist degenen die eerst het zwaarst belast zijn, en dat zijn de hogere in komens, in de verlichting moeten de len. De heer Hofstra herinnerde de rege ring er voorts aan dat zij de aange kondigde rust in lonen en prijzen slechts een tijdelijk karakter heeft toegemeten. Vóór alles moeten wij het recht van de werknemers op gestegen welvaart blij ven erkennen. Wanneer de regering hem op dit punt gerust kan stellen zouden vele van zijn bezwaren tegen de voorstellen tot belastingverlaging wegvallen. Zo nodig zag hij in een jiieuwe loonronde het beste middel om «it te bereiken. buitenlandse deviezen aan het „Vier- jahrenplan" waren afgedragen. Daarna komt mr. Bakhoven tot zijn requisitoir. Hij betreurt de lange duur van deze procedure. Op de eerste plaats bleek de gehele zaak zeer inge wikkeld, maar vooral werd het onder zoek gehandicapt doordat de aangewe zen deskundigen hun taak neerlegden na lange tijd getraineerd te hebben. Prof. Geesink had aanvankelijk zijn medewerking daaraan toegezegd, maar kwam daar pas in 1949 op terug. Zo bleef de zaak slepende tot op 23 Juni 1951 een nieuw onderzoek opge dragen werd. Ook de interventie van de Raad voor het Rechtsherstel heeft veel oponthoud veroorzaakt. Allereerst behandelt mr. Bakhoven de kwestie van de nationaliteit van Rebholz. De uitspraak van de Haagse Rechtbank, waarbij alle nationalisaties waarbij Nederlanders weer Duitsers werden en die na 9 Mei 1940 tot stand waren gekomen, nietig werden ver- verklaard, is voor hem de leidraad ge weest. Uit de verklaringen van Rebholz blijkt, dat hij voorgaf de overtuiging te hebben gehad, dat Duitsland de oorlog zou verliezen, maar er zijn geen aanwijzingen dat hij inderdaad deze overtuiging heeft gehad. Daar waar Bühler maatregelen toestond, die in het voordeel van Nederland waren, stelde Rebholz dit als een persoonlijk succes voor. Bij het uitstippelen van de verschil lende punten van de dagvaarding komt mr. Bakhoven vooral terug op de ver koop der Bou Arfa aandelen naar Frankrijk. Müller Co. te Rotterdam wensten reeds in 1934 deze aandelen te verkopen. Toen zij met Rebholz in contact kwamen stelden zij als voor waarde dat de stukken verkocht zou den worden aan Nederlandse verkrij gers. De opbrengst van de verkoop der aandelen in Frankrijk is echter niet in de Nederlandse deviezenpot terecht ge komen. Daarom acht mr. Bakhoven vooral deze verkopen rechtstreekse hulp aan de vijand. Ook op de punten 4 en 5 van de dagvaarding, de verkoop van de door de Sicherheitspolizei in beslag geno men cert, van aandelen van Ameri kaanse waarden en dollarbonds, waar van eveneens een deel naar het bui tenland is gegaan, acht hij Rebholz schuldig, doordat hij niet kan aanne men dat Rebholz van de uiteindelijke bestemming van de gelden onkundig is geweest. Het belangrijkste punt acht mr. Bak hoven de hulp die Rebholz heeft ver leend aan het Duitse streven om Jood se Nederlanders de hun door de Neder landse wetten gewaarborgde burger lijke rechten te ontnemen en een scheiding tot stand te brengen tussen Jqodse en andere Nederlanders. Resumerend constateert mr. Bakho ven, dat Rebholz schade heeft berok kend aan het Joodse bezit en aan de Nederlandse deviezenportefeuille. De keuzecommissie van de KNVB heeft ook de voorhoede van het voor lopig Nederlands elftal, dat heden avond in het Olympisch Stadion tegen Chelsea in een oefenwedstrijd uitkomt, definitief samengesteld, zodat de ploeg er als volgt uitziet: Doel: Landman (Hol land Sport); achter: Wiersma (Donar) en Kuys (Haarlem); midden: Schaap ('t Gooi) aanvoerder, Van der Hart (Fortuna) en Klaassens (VVV); voor: Wilkes (Valencia), Timmermans (ADO), Van Roessel (Willem II), Clavan (Hol land Sport) en De Harder (Holland Sport). De prijzen der huisbrandkolen, zo als die per 1 Maart golden, zullen tot 1 Juli gehandhaafd blijven. Voordien moet nog met de regering overleg wor den gepleegd in het kader van haar prijspolitiek. Dit geldt echter niet vooreierkolen, magere nootjes 4 en bruinkoolbriket ten. De prijs der eierkolen zou een lichte verhoging moeten ondergaan, maar dit zal niet nodig zijn als de Spoorwegen voor deze soort niét tot vrachtverhoging overgaan. De magere nootjes 4 zijn 1 Mei reeds 20 tot 30 cent per hl duurder geworden en de prijs der bruinkoolbriketten is met 30 cent per 100 kg gestegen in verband met het vervallen van subsidie en vrachtegalisatie. De laatste brandstof is nu op de normale marktprijs geko men. De Roermondse rechtbank heeft de 29-jarige Ambonees B. S. uit het kamp Wellerlooi in Noord-Limburg, die 6 September 1954 mevrouw J. D. L.J. vermoordde, tot acht jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest ver oordeeld. Bovendien, zo luidde het von nis, zal B. S. ter beschikking van de regering worden gesteld. Bij de be handeling van deze zaak veertien dagen geleden had de officier van justitie te Roermond tegen de Ambonees levens lang geëist. De strafmaat maakte een moeilijk punt uit. De verhandelde bedragen zijn enorm geweest. Daar staat tegen over, dat Rebholz geïnterneerd is ge weest, doch als Rebholz in 1948 zou hebben terecht gestaan, zou de straf zonder twijfel veel hoger zijn geweest. Gezien deze feiten acht mr. Bakhoven de tijd van internering niet voldoende voor het gepleegde misdrijf en eist een gevangenisstraf van 4 jaar met af trek van 2 jaar en 300 dagen. De uitspraak zal volgen op 24 Mei S3. „Het gerei", stamelt de rover bijgelovig. „Zij hebben hem weggesleept". Eric staart zwijgend naar de bange bandiet. De kerel liegt er niet om, daar voor is hij veel te benauwd en bovendien verraadt een flauwe indruk in het gras waar Svein gelegen heeft. Maar waar is hij dan' gebleven? Doden wandelen niet weg. Zwijgend onderzoekt Eric de naaste omgeving en het duurt niet lang, of zijn scherpe geoefende ogen ontdekken een flauw spoor, dat kronkelend in het kreupelhout verdwijnt. Snel keert de Noorman bij de anderen terug. Na kort beraad besluit hij de rover, die hem alleen maar tot last kan zijn, ter plaatse aan een boom te binden. Wat hij met de Bohus- laner beginnen moet. weet hij eigenlijk niet. Hij kan hem moeilijk hetzelfde lot toebedelen als de bandiet, want ongetwijfeld zal de bende wel naar hem op zoek gaan en dan valt de Bohuslaner weer in hun handen. Vrijlaten durft hij hem echter ook niet. Het lijkt wel of de man Eric's gedachten raadt. „Ik keer niet meer naar Geirfinn terug", zegt hij bitter, „tenzij °m deze oude tiran betaald te zetten, dat hij mij en mijn kameraden met open ogen de dood in heeft willen jagen". Eric knikt kort. Inwendig is hij blij met deze oplossing, hoewel hij zich voorneemt de Bohuslaner niet te veel in vertrouwen te nemen.. De rover krijgt bijkans een stuip van schrik als hij bemerkt, dat zij hem op deze plaats willen achterlaten. Maar tegen de stoere knuisten van de Noorman is hij niet opgewassen en even later zit hij stevig aan een boom gebonden. „Je makkers zullen je wel vinden", zegt de Noorman spottend ten afscheid, „en dan zul je maar een verklaring moeten vinden voor wat er allemaal gebeurd is". Dan haasten Eric en de Bohus laner zich voort langs het spoor vdn de zo geheimzinnig verdwenen Svein Langtand. Gistermorgen is de internationale Verpakklngsbeurs in het R.A.I.-gebouw geopend door drs. J. van der Kwast, de directeur-generaal van Handel en Nij verheid bij het departement van Econo mische Zaken. Alles wat maar even be trekking heeft op verpakkingsmateriaal of de fabrikage daarvan is, verdeeld over 125 stands, uitgestald. De vakman en de zakelijk geïnteresseerde zullen er een keur van producten uitgestald vinden, de leek, de nieuwsgierige be zoeker kan genieten van het opmerke lijk fraaie en kleurrijke tafereel, dat zich stap voor stap voor hem ontrolt. .Architect A. Frederiks heeft voor de verschillende stands een gelukkige vormgeving gevonden. De zakenman, die de R.A.I. binnen treedt en de bedoeling heeft een enkele exposerende firma te bezoeken, hoeft maar op een knop van een tableau te drukken om te weten waarheen hij moet gaan. Misschien zal hij kennis willen nemen van de collectie Japanse verpakkingen, die het proefstation T.N.O. te Delft heeft ingezonden. De methode van verpakking is niet revo- lutionnair in het land van de Rijzende Zon: houten kistjes, gevlochten mandjes en gelakte doosjes. De manier van deco reren is wel attractief; men vindt overal de Japanse motieven verwerkt. Dit handwerk is, zoals we van de Japan ners gewoon zijn, zeer goedkoop. In de houten verpakkingen zijn soms palm bladen gelegd, die bedrukt zijn op een wijze, die het in andere landen kost baar zou maken. Op de tentoonstelling krijgt men een goede indruk van de Nederlandse ver pakkingsindustrie. Men heeft het doel matige met het aesthetische uitstekend kunnen combineren. Volgens de heer J. H. D. van der Kwast heeft ons land geen achterstand op het buitenland op dit gebied. Als wereldprimeur geldt een vader landse vinding, namelijk een vacuum- conserveermachine. Daarmee is het mo gelijk consumptie-artikelen luchtledig of desgewenst met stikstof te verpakken. Verder kan men overduidelijk zien welk een grote rol plastic in de ver pakkingsindustrie is gaan spelen. Daaren tegen is ook duidelijk gedemonstreerd, dat het maken van fusten en vaten op de oude beproefde manier, nog steeds moderr.' is. Een grote Amsterdamse papierfabriek is ter gelegenheid van deze Verpakkings- beurs verschenen met een papieren gramofoonplaat. Jan de Cler, Alexander Pola, Katja Berndsen en het pianoduo De Raaf en Schutte zingen en spelen daarop een toepasselijk liedje. De firma denkt er over met dergelijk spe ciaal gefabriceerd papier op de gramo- foonplatenmarkt te verschijnen. De tentoonstelling beslaat een ruimte van 6400 m2. De buitenlandse deelne ming uit Engeland, Duitsland, Frankrijk, Italië, België, de V. S. en Canada is groter dan de twee voorgaande keren. De organisatoren verwachten voorts veel bezoek uit het buitenland, hetgeen gun stige mogelijkheden zal bieden voor de export. Lezingen en films zullen regel matig worden gehouden en vertoond. Schiphol, dat de roep heeft de grootste luchthaven van het continent te zijn, spant zich in, om die roep onverkort te handhaven. Het nieuwe gebouw voor de Civiele Dienst nadert zijn voltooiing. (K.L.M. Aerocato). De katholieke premier van Zuid-Viet- nam, Ngo Dinh Diem, heeft gisteren een nieuwe regering gevormd, bestaan de uit .lertieu ministers en een staats secretaris. Diem, die zelf premier blijft en tevens de portefeuille van defensie zal beheren, heeft over de samenstel ling van zijn kabinet geen overleg ge pleegd met het staatshoofd, Bao Dai. Naar 't schijnt kan de nieuwe regering- Diem rekenen op de steun van de Revo lutionnaire Itaad, die, naar bekend, het aftreden van Bao Dai verlangt. De por tefeuille van buitenlandse zaken is toe- Deze foto geeft een beeld van een hoekje op de derde verpakklngsbeurs, welke in het R.A.I.-gebouw te Amster dam werd geopend. Een kuiper is hier bezig met zijn aloude handwerk, dat nog steeds in ere is, omdat het nog niet mogelijk is houten vaten van een dergelijke afmeting mechanisch te vervaardigen. vertrouwd aan Voe Van Maoe, conrec tor van de naar Saigon overgeplaatste juridische faculteit van Hanoi. Diem heeft in een radio-rede ver klaard, dat Engeland, Frankrijk en Ame rika geen kwesties met betrekking tot Zuid-Vietnam kunnen bespreken, zonder dat vertegenwoordigers van dat land daarbij aanwezigzijn. Het gevaar zou dan bestaan, dat overeenkomsten worden ge troffen, waarmee Zuid-Vietnam het niet eens is, aldus Diem. Hij zei echter geen bezwaar te hebben tegen het bespreken van vraagstukken met bevriende mo gendheden, voor zover deze vraagstuk ken van gemeenschappelijk belang zijn. Op binnenlands gebied voorziet het program van de nieuwe regering-Diem in het verlenen van hulp aan alle Viet- nalnezen, die schade hebben geleden door de gebeurtenissen van de laatste tijd (daarbij zal geen onderscheid wor den gemaakt tussen Noord- en Zuid- Vietnamezen), voorbereiding van vrije verkiezingen voor een nieuwe Algemene Vergadering, vereniging van de strijd krachten in Zuid-Vietnam, hervormin gen op sociaal gebied en het uitvoeren van grote openbare werken. Belangrijk is de instelling van een nieuw ministerie voor landbouw-hervor- mingen onder Nguyen Van Thoi. Met de vorming van dit ministerie beoogt Diem de communistische propaganda de wind uit de zeilen te nemen, die be weert dat Diem de grootgrondbezitters in de kaart speelt. Tran Trung Dung bekleedt in de nieuwe regering de functie van onder-miriister van defensie. De president van de Re volutionnaire Raad, Nguyen Bao Toan, zou een „gewichtige post" krijgen. Een wc irdvoerder van het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft gisteren in Washington verklaard, dat de regering der Verenigde Staten het nieuwe kabinet-Diem steunt. De nieuwe Amerikaanse ambassadeur in Saigon, Frederick Reinhardt, zal te gen 20 Mei op zijn nieuwe post in functie treden. De taak van Lawton Collins, de afgezant van president Eisenhower in Vietnam, is thans geëindigd. De rechtbank te Maastricht heeft uit spraak gedaan inzake de poging tot roof overval op het grens-wisselkantoor te Kerkrade op 23 Februari en de inbraak in de R.K. H.B.S. te Kerkrade. De 27-jarige koopman H. S. en de 30-jarige schilder P. W. P. werden ieder tot twee jaar gevangenisstraf veroor deeld. De eis tegen S. was twee en een half jaar, tegen P. twee jaar. De mede plichtige, de 23-jarige bankbediende F. S., die inlichtingen had verstrekt over dc ligging van het kantoor, werd tot acht maanden gevangenisstraf veroor deeld. Tegen hem was een jaar geëist. Het dagelijks bestuur van de S.E.R. heeft een prae-advies uitgebracht over een aantal vragen omtrent de aftrekbe paling van artikel 126 van de wet op de Bedrijfsorganisatie. Dat artikel bepaalt, dat aan leden van vrije ondernemersor ganisaties in verband met door hen voor hun organisatie betaalde contributie een aftrek op de heffing voor hun bedrijfs- lichamen kan worden toegestaan. Het dagelijks bestuur stelt de Raad voor op grond van bezwaren van prin cipiële en practische aard, aan de minis ter voor Publiekrechtelijke Bedrijfsor ganisatie te adviseren een wijziging van de Wet op de Bedrijfsorganisatie te be vorderen in die zin, dat in artikel 126 van deze wet de zinsnede, welke af trek wegens contributie aan vrije on- ondernemers-verenigingen mogelijk maakt, wordt, geschrapt. Enkele leden van het dagelijks be stuur kunnen zich met dit prae-advies niet verenigen. Zij zouden bereid zijn mede te werken aan het tot stand komen van een advies van de Raad om arti kel 126 van de wet op de bedrijfsorga nisatie aan te vullen. Deze aanvulling zou dan moeten inhouden, dat in dat ar tikel de toetsing door de Raad van even tuele bepalingen omtrent heffingsaftrek aan het algemeen bedrijfsbelang met evenzoveel woorden wordt vastgelegd. Voorts zouden zij geen bezwaar hebben, wanneer in de wetsbepaling tevens het deel van de contributie van de vrije vereniging, dat voor aftrek in aanmer king komt. wordt gelimiteerd, b.v. tot 50 pet. van de contributie. (Van onze parlementaire redactie) Het wetsontwerp tot regeling van het onderwijs in de Friese taal en het ge bruik van het Fries als voertaal bij het lager onderwijs zal volgende week Dins dag weinig tegenstemmers hebben. Dit bleek gisteren bij de behandeling in de Eerste Kamer, waarbij de woordvoer ders zich speciaal in details begaven over de achtergronden van dit ontwerp, dat beoogt het Fries ter keuze van ge meentebesturen en schoolbesturen voor de eerste drie klassen van de lagere school verplicht te stellen als voertaal en het voor de hogere klassen als leer vak op te nemen. Door verschillende afgevaardigden, waaronder speciaal de heer Gerretson (C.H.U.), werd gewaar schuwd voor de chauvinistische motie ven, waardoor de Friese beweging zich wel eens laat leiden. Men moet voor dit gevaar de ogen niet sluiten. De heer De Vos van Steenwijk (V.V.D.) sprak zich op deze gronden tegen het ontwerp uit. Minister Cals zei het Fries een levende, krachtige cultuurtaal te ach ten, welke waard is gesteund te wor den. De vrees dat de kennis van de Nederlandse taal door het wetsontwerp in gevaar gebracht wordt, is overdre ven. Hij verwees daarvoor naar een ar tikel van de heer Wennink in het dag blad De Tijd, waarin de schrijver de gunstige resultaten van de bestaande proefscholen bespreekt. J V r 4 9 to /J /r '9 it tl ii Horizontaal: 1. schrijfbehoefte, 3. jon gensnaam, 5. verharde huid, 7. omroep vereniging, 9. telwoord, 12. dierenver blijf, 15. als eerder, 16. zetel, 17. zonne god, 18. niet dik, 20. Ind. gewoonterecht, 22. ongedierte, 24. grondstof, 25. deel V. N.-Brabant, 26. bevel Verticaal: 1. steenkoolproduct, 2. nieuw (Lat.), 4. herkauwer, 6. loterijbriefje, 8. afvoerbuis, 9. kraan, 10. bron, 11. Euro peaan, 12. groente, 13. vogel, 14. stuk hout, 19. vis, 21. aanw. vnw., 22. zeedier, 23. familielid Horizontaal: 1. gram, 4. kapt, 8. raap, 10. farm, 12. inkomen, 15. ree, 16. N.S., 17. limonade. 19. bok, 20. las, 21. heg, 22. dof, 24. zie, 26. pel, 28. tweemaal, 31. si, 32. eer, 33. sadisme, 35. reet, 37. gaar, 38. kneu, 39. werk Verticaal: 1. gans, 2. rak, 3. apologie, 5. af, 6. parasol, 7. tred, 8. ring, 9. hem. 11. mees, 13. mik, 14. nol, 18. nadelige, 19. bezeren, 23. ster, 25. Ems, 26. pad, 27. pier, 29. week, 30. aak. 31. smak, 34. S.A.R., 36. te Dinsdag heeft de rechtbank te 's-Her- togenbosch de aangehouden behandeling voortgezet van de zaak tegen de echt paren M. F.K. uit Boxmeer en A. K. J. uit Vierlingsbeek, die er van verdacht worden een belangrijk aandeel gehad te hebben in een schermutseling, die het leven kostte aan de 48-jarige kaste lein van café „Erica" te Mill, A. v. D. De officier van justitie eiste tegen de mannen, die hij als de hoofdschuldigen qualificeerde, een gevangenisstraf van vier jaar met aftrek en tegen de echt genote van F. een gevangenisstraf van drie maanden met aftrek. Hij requireer- de vrijspraak voor de echtgenote van K. De raadsman meende, dat geen der verdachten de opzet heeft gehad tegen de kastelein van het café „Erica" op te treden. De baldadigheid is voortgeko men uit dronkenschap. De raadsman pleitte uiterste clementie. Uitspraak 24 Mei. De kantonrechter te Rotterdam heeft de directeur van de Rotterdamse Tramweg Maatschappij H. J. van Z- veroordeeld tot een geldboete van f 250.of 25 dagen hechtenis naar aanleiding van een ontsporing van een stoomtram op een wissel, die niet orde zou zijn geweest. De directeur was ten laste gelegd, dat hij niet had gezorgd, dat de wissel voortdurend zodanig werd onderhou den, dat deze veilig en met de grootst toelaatbare snelheid kon worden bere den. Veertien dagen geleden had de ambtenaar van het O. M. een geldboete van f 500.subsidiair 50 dagen hech tenis geëist. In zijn vonnis merkte mr. Conine* op wel van mening te zijn, dat de directeur maatregelen had getroffen, doch dat hij de ploegbazen, die de schouwing van de trambaan moeten verrichten, niet voldoende had gecon troleerd. De directeur had op dit f?e' bied volgens de kantonrechter grotere activiteiten moeten ontplooien. De kan tonrechter zei tenslotte nog de indruk te hebben, dat het niet in orde zi)n van de wissel was te wijten aan enig0 nalatigheid van de zijde van de direc tie, In het huis van bewaring te Haarled* heeft de 25-jarige Haarlemse electricie" C.P. gisteren bekend, ettelijke verd111' steringen te hebben gepleegd. Zo hau hij in Maart van dit jaar te Haarien een herenrijwiel voor 240 in huurkoop gekocht. Een paar dagen later bracn hij zijn bezit in de hoofdstad naar ne Waterlooplein, waar hij het voor J aan de man bracht. Eind Maart z? r hij het voordelige handeltje voort, doo voor een fiets van 225 (huurkooP 75 te ontvangen, eveneens op het terloplein. Enige dagen hierna kocht hij mes- en herenpolshorloge voor De reis naar Amsterdam was hem,.a keer schijnbaar te ver, zodat Mr Botermarkt in Haarlem verkoos, de twee uurwerken hem 30,- oplev den. r[e Al deze goederen zijn tot dusv nog niet opgespoord.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2