Slavenburgs Bank opent nieuw bijkantoor Zandvoorts forensendorp nagenoeg opgebouwd 25 jaar kerkmeester Te BENNEBROEK komt een Linnaeushof Meer vrijheid bij het onderwijzen Schriftuur van Rembrandt's schilderijen ontdekt MAAND HECHTENIS VOOR RECALCITRANTE VROUW Kamerlid Peters over „Onderwijs Haarlemse dieren bescherming Paardensport krijgt goede kansen in Yelsen Voor permanente tentoonstellingen van bolbloemen en andere sierteeltgewassen Beperking van leerstof per individuele leerling moet mogelijk zijn Feilloze expertise mogelijk Vier jaar lang twee Justitie ambtenaren gevolgd Saar-plebisciet begin September RAPPORT VAN COMMISSIE-JANSEN WOENSDAG 11 MEI 1955 PAGINA 3 Een nieuwe FIETS nodig? BOGAARD Bijna 600 tenten geplaatst Gymnastiekuitvoering van T.Z.B. Statenkring Haarlem K.V.P. De heer J. Beekelaar jubileert Vergadering op 26 Mei 8 uur- Burgerlijke Stand Haarlem M Bestuursverkiezing eerste punt van agenda TOURNOOI AUGUSTIJNER- COLLEGES Successen voor Haarlem Jeugdkoor „Inter-Nos" op tournée in Duitsland Concert N. Ph. O. Uitslagen Bastione NOBELS-BEKER K.A.J. IV SLUIT SEIZOEN MET MARIA-AVOND BLOEMENDAAL WIE ZAG ONGEVAL? Jubileum bij P.E.B. FAILLISSEMENTEN De Ierse vlag op het Stationsplein Waterstanden HAARLEMSE JONGENS BRAKEN IN NED. POLITIE BELEDIGD Journalist tot 250 gld. boete veroordeeld NOODLOTTIGE DRAAI Europees commissariaat door mr. Stikker geweigerd? Ambonezen-kamp te Vught Vragen van Kamerlid Beurs van Amsterdam Beurs van New York Waar voorheen de dansschool Kwek- keboom was. is nu aan de Nieuwe Gracht 98 te Haarlem het zeventiende bijkantoor van Slavenburgs Bank ver rezen, dat gisteren officieel in gebruik is genomen. Het gebouw ruikt nog naar verf, kalk en specie, maar geeft al een goede im pressie van de moderne architectuur, die over vier weken, wanneer alles he lemaal klaar is, duidelijk zal zijn te bespeuren. Vooral de zachte, rustige verfkleuren verlenen het interieur een aangenaam karakter. Electrische warmtegordynen brengen de kamers op een prettige tempera tuur, terwijl acoustiek celotex plafonds ieder geluid van bovenaf volmaakt in de kiem smoren. De gevel is uitge voerd in Frans kalknatuursteen, dat uitstekend harmonieert met de eiken houten, antiek aandoende voordeur, die nog gespoten moet worden. De bank omvat drie kamers en een ruime spreekkamer. Architect C. Brakel heeft niet geaarzeld glas en licht te laten domineren. Daarvoor was het noodzakelijk ingrijpend te slopen en te restaureren, hetgeen sinds begin Janu ari is geschied. De balie, die, zoals gewoonlijk, direct achter de ingang een plaats heeft gevonden, is royaal gepro jecteerd en biedt de cliënt de moge lijkheid, zonder enig ongemak zijn za ken te regelen. Onnodig te zeggen, dat de kluis, die nog stamt uit de tijd van de Spaarne ba^jk, 25 jaar geleden, een bij zonder proportionele en solide indruk maakt. Op de receptie, die gistermiddag werd gehouden, gaven vele vertegenwoordi- ers van maatschappijen en andere za- enrelaties van hun belangstelling blijk. Ook vele particulieren, waaronder de hoofdcommissaris van politie in Haarlem de heer J. J. Fontijne, kwamen hun gelukwensen aanbieden. k Advertentie Ga naar FLORESSTRAAT 15 - Tel. 16518 Simplex, R.S. en Burgers Rijwielen. De ruimste keuze - Goede service. Betaling in overleg. Het Zandvoortse forensen-kampeer- dorp aan het Noordelijk strand is na genoeg weer opgebouwd. Bijna 600 tenten zijn er al geplaatst en voor ongeveer 100 tenten is nog ruimte be schikbaar. De gegadigden daarvoor hebben zich al aangemeld, zodat over enkele weken de kampopzichter, de heer Jissink, die hier de scepter zwaait, kan zeggen dat het tentenkamp weer „vol" is. De bewoners van het zomerdorp komen niet willekeurig van alle wind streken naar Zandvoort, het zijn vaste bezoekers die onderling nog een hech te band hebben door hun vereniging. Op het Zandvoortse strand kamperen de Amsterdamse kampeerverenigingen „Voorwaarts" en „Strandgenoegen" en de Haarlemse vereniging „Helios", welke ook in de wintermaanden avon den organiseren waardoor de vriend schapsbanden levendig worden gehou den. De verwoede kampeerders repa reren en verbeteren hun kampeerhuis- je in de winter en zodra mogelijk komen zij weer naar het Zandvoortse strand. Een aantal tenten is nu ondanks het koude weer al permanent be woond. De verwarming geschiedt door een petroleumkachel of een buta-gas- installatie. Terwijl de heer des huizes zijn werk in Amsterdam of Haarlem verricht, bezoeken de kinderen een der Zandvoortse scholen. Tijdens de week enden zijn er veel meer tenten in ge bruik doch eerst wanneer de zomerse warmte haar intrede gedaan heeft is het tentenkamp geheel bevolkt. De gymnastiekafdeling van de R. K. S. V. „T.Z.B.geeft Zondagavond om 8 uur een uitvoering in het patronaats gebouw te Zandvoort. Onder leiding van de heer Heerkens is door alle groe pen druk geoefend, zodat verwacht mag worden dat deze avond zal slagen. Na afloop is er nog gelegenheid tot dan sen. ?5 De directieleden, de heren M. J. J. M. Kademakers, mr. G. L. van Oosten en Van Halem hadden welgemeende geluk wensen, een grote hoeveelheid bloemen en geschenken in ontvangst te nemen. Verschillende bankvertegenwoordigers hielden waarderende toespraken. Het lid van de Tweede Kamer, de heer J. M. Peters, onderwijskundige van de K.V.P.-fractie, spreekt Donder dag 12 Mei in Haarlem, in café-restau rant Brinkmann, Grote Markt, over het onderwerp „onderwijs". Deze bijeenkomst wordt georgani seerd door de statenkring Haarlem der K.V.P. Zondag 22 Mei zal de heer J. Beeke laar, dr. Schaepmanstraat 36, de dag herdenken, dat hij 25 jaar geleden door de bisschop tot kerkmeester van de parochie van Sint Jan aan de Amster damsstraat werd benoemd. Hij heeft zich in die kwart eeuw bijzonder ver dienstelijk gemaakt voor de parochie. Het werk was niet eenvoudig en het kerkbestuur heeft vaak voor grote zorgen gestaan. Maar dank zij ook de visie en werkkracht van de kerkmees ters, onder wie de heer Beekelaar, kent Haarlem-Oost nu een zeer bloei ende parochie. De heer Beekelaar weet echter ook nog tijd te vinden voor andere func ties. Zo is hij president van de Sint Vincentiusvereniging in Oost, bestuur der in het inter-parochieel-charitatief- centrum, lid van de R.K. Reclasserings- vereniging, vertegenwoordiger van het P.J.C. enz. Om half tien zal Zondag 22 Mei een plechtige H. Mis tot intentie van de jubilaris in de kerk van Sint Jan worden opgedragen. Die dag is er van 12 tot 1 uur gelegenheid de heer Beekelaar te feliciteren in het parochiehuis aan het Teylerplein FILMS: CINEMA PALACE: „Clown Boem" a. 1. Tij den: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: „Het monster van de Ama zone" 14 jaar. Do. „De vrouw uit de Lis- sabon-club". Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. LUXOR: „Het kind van de sloppen", 18 j. Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. REMBRANDT: „A star is born" 14 jaar. Tij- den2 en 8 uur. ROXY: „De levensroman van Richard Tau- ber" a. 1. Tijden: 2.30 en 8 uuu. STUDIO: „Een schaap met 5 poten" a. I. Tijden: 2, 6.45 en 9.15 u. Woensdag 11 Mei Frans Halsmuseum: Marionettenheater «P zolder, 20 en 21.30 uur. Stadsschouwburg: De Toneelver. met ..De Kroongetuige" van Agatha Christie. lAb. D), 8 uur. Donderdag 12 Mei Concertgebouw: Koor Katholiek Haar- Em- Uitvoering „Die Jahreszeiten" van J. "oydn. Dirigent A. de Klerk. Begeleiding stadsschouwburg: De Toneelver. met J'jr® Kroongetuige" van Agatha Christie b. E), 8 uur. R„u0te Kerk: Orgelconcert door George Robert. Van 15-16 uur. ONDERTROUWDJ. K. Munniks en Heemskerk; H. Kettmann en M. A. r er voort; C. Hartendorp en H. van 1 ftf?' Broekmeijer en E. Bonke; C. uttik en P. Drenth; A. Kensen en A. U CC. J. Beset. T GETROUWD: J. B. Keuter en E. M. Beenders; J. M. van Ee en B. Ch. ubert; K. L. Bauer en M. G. Postma. Balri '1 G- J- H- Holman—van 2 if1 z'. A. M. Rosselvan Zonneveld ri claassenvan der Stoop z.; J. Eiivu croKruijer z.; F. A. van den Hun* Co°ls z.; L. Zantvan der C a oZ'; J- den OtterPlanje d.; -~-va ®rnéHeermans d.; M. E. Dreijer Van Oei <jen d" J' M' C' Drogtrop— st°y,ERLEDEN: J. J. Blom, 76 j., Jans- Wpct de WaalMiddendorp, 81 j., lukt-».0114?31"11; J- Hossen, 74 j„ Mo- HavennS1traat; A- Harskamp-Vis, 85 j„ ken^t?6™' A- Boerrigter, 65 j., Bus- hoorr, „®tstraat." J- H. CasseeOuds- Klinn' ui6 1-. Groot Heiligland; C. E. A/r Muller, 70 j., Kleverparkweg; '?rh. 76 H "Vlu -artman, 44 j., Zaanenstraat; P. F. I) Bor-r130^' 94 F' Hagestraat; G. M. de Bonke, 78 j., Dr. Leijdsstraat. De Vereniging tegen het mishande len van dieren, afdeling Haarlem be legt op 26 Mei haar tweede jaarverga dering. Men zal zich herinneren, dat de eerste van 30 Maart j.l. geen resultaten op leverde en de leden in een geladen at mosfeer slechts tot het derde punt van de agenda kwamen. Om twaalf uur moest de vergadering worden geschorst en ging men na vele onvruchtbare discussies naar huis. De voorzitter van de vereniging deelt ons thans mede, dat op de bijeenkomst van 26 Mei di rect zal worden begonnen met de be stuursverkiezing. Een lid van het hoofd bestuur zal eveneens achter de groene tafel zitten, terwijl men de stemming zo prettig mogelijk hoopt te houden. De leden zijn van diverse moeilijkheden en plannen per circulaire op de hoogte gesteld. Op het jaarlijkse te Venlo gehouden tournooi tussen de vier Augustijnercol leges in Nederland (het Augustinianum uit Eindhoven, het Thomascollege uit Venlo en het Triniteitslyceum en het Mendelcollege uit Haarlem), werd de debating wedkamp gewonnen door het Mendelcollege. De Mendelier J. Tol lenaar was met zijn speech „De Za kenman" verreweg de meerdere van zijn 3 rivalen. Het voetbaltournooi werd een groot succes voor het Triniteitslyceum, dat bovendien met een 5-2 overwinning op het Mendelcollege revanche wist te ne men voor de in het Paastournooi ge leden nederlaag. De overige voetbal-uitslagen waren: Triniteitslyceum-Eindhoven 1-1; Mendelcollege-Venlo 0-0; Eindhoven-Venlo 1-0; Triniteitslyceum Venlo 1-1; Mendelcollege-Eindhoven 2-1. Hierdoor kwam de voetbalbeker voor het eerst in het bezit van het Tri- niteits.j ceum .De hockey-beker werd gewonnen door Eindhoven. Een groep van 85 meisjes en jongens vftn het jeugdkoor „Inter Nos", diri gent Jan Booda, zal Zaterdagmorgen vertrekken naar Duitsland, om aldaar op uitnodiging twee concerten te geven. Zaterdagavond heeft het eerste con cert plaats in Velbert (bij Dusseldorp). Zondag zal de mooie natuur en het berglandschap van het Bergische land bezocht worden, waarna des avonds in de grote nieuwe concertzaal in So lingen het tweede concert gegeven zal worden. Maandagmorgen zal de terug reis over Dusseldorp aanvaard worden. De meisjes en jongens zullen des avonds in Haarlem arriveren. Op Dinsdag 17 Mei vindt het laatste concert van de Beethovencyclus plaats onder leiding van Toon Verhey met so listische medewerking van de violist Ricardo Odncposoff. Het programma bevat de volgende werken: Vioolconcert en Symphonic no. 5. De uitslagen van de dit weekeinde door de R.K. Tennisvereniging Bastione gespeelde wedstrijden luiden: Bastione I Velserbeek I: 44; Donald Duch VII Bastione II: 08; Bastione II Teijlingen: 3—5. Het 2e team van de B.V. „Hetey" uit Amsterdam was gisteravond op be zoek bij de B.V. „Hof van Holland". De eerste ontmoeting hadden de gas ten remise gespeeld, maar thans won nen de Haarlemmers met 8-4, zodat de uinduitslag 14-10 voor „Hof van Hol land" is geworden. Velen in Haarlem en omstreken ken nen de heer H. C. Veldhuis, die Don derdag 12 Mei zijn tachtigste verjaar dag viert en bovendien zijn zilveren jubileum als kerkmeester van de St. Augustinusparochie in Amsterdam- West. Hij is oud-voorzitter van de R.K. Manufacturenhandelarenvereni- ging en pionier voor de Zondagsluiting der winkels. Voor zijn vele gestadige arbeid op charitatief gebied ontving hij het pauselijke erekruis „Pro Ec clesia et Pontifice". Donderdag zal tot zijn intentie een plechtige Hoogmis in de St. Augustinuskerk worden opge dragen en des middags wordt van drie tot vijf uur receptie gehouden in het Internationaal Culturele Centrum te Amsterdam. Op Dinsdagavond heeft de K.A.J.IV in het eigen home een Maria-avond ge houden, die tevens als sluitingsavond van dit seizoen gold. Het oog van de genodigden, Kajot- ters zowel als leden van de Mariacon- gregatie werd al direct getrokken naar een smaakvol versierd Mariabeeld. In het eerste gedeelte van de avond heeft kapelaan Balestra uit Delft, oud kapelaan van de parochie van O.L. Vrouw van Zeven Smarten, de aanwezigen op meeslepende wijze „nu eens voor de nuchtere feiten gezet". Aan de hand van de vier dogma's over Maria, als moeder van God (341), het altijd Maagd zijn gebleven (647), de On bevlekte Ontvangenis (1854) en Maria's ten hemelopneming 1950), vestigde hij er de aandacht op, hoe de H. Geest zo in de Kerk werkt, dat hij als het ware Maria naar voren schuift. Na vervolgens enige ogenblikken te hebben verwijld bij de 10 verschijningen tussen 1830 en 1933, benadrukte hij bij zonder, hoe onze huidige Paus, die hij een bewonderenswaardig en' geniaal mens noemde, heeft vastgelegd: „Dit is de tijd van Maria". Dan wees spr. er op, hoe bij al deze verschijningen Maria er op heeft gewe zen, dat het hoogtijd is zich te beke ren. In Fatima vooral heeft Maria een dui delijk inzicht gegeven in de kerkelijke en wereldgeschiedenis van deze tijd. „Bidt en offert voor de zondaars" was haar uitdrukkelijk verzoek. Maar ook gaf zij de redding en de weg terug aan. „De grote redding kan geen mens be werken, maar alleen God en Hij heeft dit aan mij toevertrouwd". Het uitdrukkelijk verzoek van Maria was, dat allen dagelijks de rozenkrans zouden bidden en zich zullen toewijden aan haar onbevlekt Hart. Kapelaan Balestra deed een dringend beroep op allen, de eerste Zaterdag te vieren en dagelijks het rozenhoedje te bidden. In het tweede deel van deze avond had een grootse Mariahulde plaats, onder het zingen van het Fatima-lied ontstaken allen een kaars, terwijl deze korte plechtigheid omkranst werd met een tweetal Mariadeclamaties. Op de hoek van de Bloemendaalse- weg en de Dr. D. Bakkerlaan werd gistermiddag om half een een 14-jarig meisje dat daar fietste, door een be stelauto aangereden. Met een lichte hersenschudding moest zij naar haar huis worden overgebracht. De hoofd inspecteur van politie te Bloemendaal verzoekt getuigen en onder hen in het bijzonder de bestuurder van een licht gekleurde Opel, zich te melden voor eventuele inlichtingen. Bij het P.E.B. te Bloemendaal zal de heer C. J. Koeyer, commies C, wo nende te IJmuiden-Oost, op 18 Mei veertig jaar in dienst zijn. De paardensport gaat in Velsen een goede toekomst tegemoet. Onlangs werd een gedeelte van het landgoed Kennemergaarde aan de Duin en Kruidbergerwcg te Santpoort verhuurd om als manege dienst te gaan doen en Dinsdagavond heeft de gemeente besloten in IJmuiden-Oost een buiten manege te stichten. Hierdoor, zal het mogelijk worden ook in Velsen de paardensport te gaan beoefenen, ook als men zelf niet over voldoende contanten beschikt om een duur rij paard te kopen. De betreffende raadsbesluiten wach ten nog op de goedkeuring van Ged. Staten. Maar als deze verleend wordt kan er door samenwerking van parti culier initiatief en overheid iets goeds tot stand komen. De huurders van Kennemergaarde hebben in elk geval grote plannen. Zij beschikken thans o- ver drie paarden, namelijk de wedstrijd- paarden Present en Fidelia van Mec- kinghoven, onlangs in Duitsland gekocht en een manegepaard. Het ligt in de be doeling de wedstrijdpaarden te laten debuteren op het Nationaal Concours, dat op tweede Pinksterdag in Bergen op Zoom gehouden wordt. Zij zullen daar gereden worden door de heer L. M. A. Wijier. De heer Wijier stelt zich voor in Vel sen niet alleen meer en goede paar den te brengen, maar ook behoorlijke ruiters. Dressuurspringen en alle hip pische sporten wil hij laten beoefenen, behalve rennen en draverijen. Goede pa den brengen en de mensen klassiek leren rijden is het doel. En dan kun je beter een klein kwantum paarden hebben dat goed is, dan een groot aan tal „slachtpaarden". Nu Velsen ook een buitenmanege gaat krijgen, wordt tevens de moge lijkheid geopend om hier jaarlijks wed strijden van nationaal formaat te or ganiseren. Dat zal de belangstelling voor de ruitersport zeker bevorderen. Het is thans kort dag. Het seizoen is reeds in volle gang. Met belangstel ling wordt dan ook de beslissing van Ged. Staten tegemoet gezien, opdat zo snel mogelijk ook in Velsen gestart zal kunnen worden. De liefhebberij voor de ruitersport zal dan vanzelf toenemen. De rechtbank te Haarlem heeft Dins dag 10 Mei 1955 failliet verklaard: J. den Breejen, zand- en grindhande- laar, te Hoofddorp, gem. Haarlemmer meer. Rechter-Commissaris: Mr. N. Smits. Curator: Mr. H. Peters, te Haar lem. De Garage Meerestein N.V., te Be verwijk. Rechter-Commissaris: Mr. N. Smits. Curator: Mr. K. Hugenholtz, te Haarlem. Wegens het verbindend worden van de uitdelingslijsten zijn de navolgende faillissementen geëindigd: 4 Mei 1955. F. van Herwijnen, boek handelaar, te Zandvoort. Rechter-Com missaris: Mr. J. P. Petersen. Curator: Mr. J. C. Smithuysen, te Haarlem. 5 Mei 1955. P. Walkers, bloembollen kweker en -handelaar, te Hillegom, Rechter-Commissaris: Mr. N. Reeling Brouwer. Curator: Mr. J. Roggeveen, te Haarlem. 6 Mei 1955. J. Engel, fabrikant van kunstnijverheidsvoorwerpen, te Haar lem. Rechter-Commissaris: Mr. N. Smits. Curator: Mr. J. D. A. Viskil, te Haarlem. 7 Mei 1955. P. W. Visje, keramiek- werker, te Haarlem. Rechter-Commis saris: Mr. N. Smits. Curator: Mr. H, Jonker, te Haarlem. Van morgen af zal op het Stationsplein te Haarlem in de rij van internationale vlaggen de Ierse vlag groen-wit-oranje wapperen. De vlag van Panama wordt dan voorlopig gestreken. Kortgeleden maakte een agent van een Ierse scheep vaartmaatschappij de Stichting Haarlems Bloei erop attent dat Ierland in de bloe menstad op geen enkele wijze acte de présence gaf. Dat speet hem meer dan hij kon zeggen. Vanmorgen ontving men op het kantoor van Haarlems Bloei een pakketje, dat een prachtige, spiksplin ternieuwe vlag bevatte. Dit vooral staat niet alleen, want en kele weken geleden ontdekte een Oos tenrijker dat de vlag van zijn land op eht kleurrijke appèl ontbrak. Hieruit blijkt wel dat de vlaggenparade meer dan bijzondere aandacht trekt. Zondagmiddag 3 uur is er in de Gem Concertzaal een groot kinder feest' met de opvoering van de spe ciale kinderrevue „Hans en Grietje op de maan". Fraaie costuums, een boeiende handeling, maken dit sprookje tot een lust voor oog en oor. Indien de plannen van de heer Henri Roozen, wiens showtuin aan de Rijks straatweg te Bennebroek reeds jaren een zekere internationale bekendheid ge niet, doorgaan, zal in het voorjaar van 1956 op een bosterrein, gelegen tegenover de Hartekamp te Bennebroek, een Linnaeushof worden geopend. In deze bloemenhof zal gedurende de lente en het zomerseizoen een perma nente intern, tentoonstelling van bol bloemen en andere sierteeltgewassen o.a. uit Aalsmeer en Boskoop gehouden wor den. Als directeur van de Linnaeushof treedt op de heer Henri Roozen te Ben nebroek, terwijl de technische leiding toevertrouwd is aan de heer Cor Geer- lings te Heemstede. De naam Linnaeushof is niet zonder opzet gekozen, want in deze omgeving kreeg de Zweedse botanicus Carolus Linnaeus wiens 250ste geboortedag 23 Mei 1957 wordt heïdacht zijn grootste bekendheid als natuurkenner door zijn uitgifte van de „Systema na turae", waarin een verhandeling wordt gegeven over de natuurlijke rangschik king der flora in soorten en geslacht. „De overplaats" zoals het terrein is geheten stond 200 jaar geleden bekend als de mooiste tuin van Europa. Van de zijde van de gemeentebesturen van Heemstede en Bennebroek bestaat voor deze onderneming zeer veel be langstelling. Ook Haarlem laat een. en ander niet onverschillig. De schoonheid van de Linnaeushof en de omgeving, waarin bloemen, planten en bloeiende heesters in natuurlijke aanpassing zul len worden aangebracht, zal een grote aantrekkingskracht hebben voor de dui zenden toeristen die jaarlijks naar het bloemenland trekken. Vooral voor Haar lem lijken de plannen zeer aantrekke lijk, want de Linnaeushof ligt op nog geen zes kilometer afstand van de bloe menstad. Het doel is de bezoekers in alle rust te laten genieten van de schoonheid die de lusthof biedt. De op te plan ten bloembollen en variëteiten zullen vrijwel uitsluitend bestaan uit meer bekende handelsvariëteiten welker bruikbaarheid bewezen is. Voorts bestaan er plannen om op een van de open plaatsen in het bos een restaurant te bouwen, dat outil lage moet bieden voor het houden van congressen en culturele evenementen. IJMUIDEN Donderdag 12 Mei Hoog water: 6.50 U. en 19.13 u. Laag water: 2.26 u. en 14.46 u. IJmuiden In Juni 1954 heeft het Centrum voor Staatkundige Vorming een rapport van de Commissie-Jansen 1) gepubliceerd, getiteld: „Doelstelling van middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs en de wetsontwerpen Rutten". Zij stelde echter nog een tweede rapport samen, getiteld: „Vrijheid van middelbaar en voorbereidend hoger on derwijs en de wetsontwerpen Rutten", dat thans openbaar wordt. Er is thans in ons land geen beginsel probleem ten aanzien van de vrijheid van onderwijs aan de orde, doch wel een praktisch probleem. Dat probleem betreft niet alleen het bijzonder onder wijs, doch ook het openbaar. Er is een teveel aan regeling van het onderwijs van overheidswege: de wettelijke rege ling van het openbaar onderwijs is te gedetailleerd en parallel daarmede hebben de voorwaarden, welke de wet aan het gesubsidieerd bijzonder onder wijs stelt, een te grote omvang. De commissie heeft er naar gestreefd het praktische probleem van de vrij heid van het. onderwijs, dat zij heeft ge noemd het probleem van de vrijheid bij het onderwijzen, nogmaals zo duidelijk mogelijk te stellen en ves tigde in aansluiting daaraan met na druk de aandacht op die onderdelen van de wetsontwerpen Rutten, die meer in het bijzonder als oplossingen van dat probleem kunnen gelden. In het eerste hoofdstuk van haar rap port geeft de commissie algemene be schouwingen over de vrijheid van on derwijs. In het tweede wordt de be staande regeling van het onderwijs aan hogere burgerschool en gymnasium be sproken, waarbij blijkt dat dit onder wijs géén vrijheid bij het onderwijzen kent. In het derde hoofdstuk betoogt de commissie, dat vrijheid bij het onder wijzen noodzakelijk is voor het m.o. en het v.h.o. Het vierde hoofdstuk is gewijd aan een toetsing van de wetsontwerpen Rutten aan de opvattingen van de com missie aangaande de noodzaak van vrij heid bij het onderwijzen. Er dient niet alleen differentiatie te zijn van het onderwijs in die zin dat bepaalde onverplichte vakken aan de ene school wel en aan de andere school niet worden onderwezen, doch er dient óók mogelijkheid van diffe rentiatie te zijn voor de leerlingen van éénzelfde klasse. Men spreekt van overlading van het onderwijs en naar het oordeel van de commissie niet ten onrechte. Stelt men de vraag, waarin die overlading pre cies bestaat, dan geeft de commissie daarop het volgende antwoord: Niet zonder meer in een te groot aantal vak ken, dat aan alle leerlingen wordt on derwezen, en óók niet zonder meer in een te grote hoeveelheid leerstof, die voor elk vak afzonderlijk geacht wordt tot het middelbaar of tot het voorbe reidend hoger onderwijs te moeten be horen: veeleer acht de commissie de overlading hierin te bestaan, dat alle leerlingen worden gesteld voor dezelf de opgave, die betrekking heeft op de gehele leerstof, omdat die voor alle leerlingen verplicht is. Noodzakelijk is niet op de eerste plaats beperking van de leerstof voor de scholen, maar noodzakelijk is, dat aan de scholen de mogelijkheid wordt geboden - en wel een ruime mogelijkheid - tot beperking van de leerstof voor de individuele leerling. Niet in die zin dat aan de leerlingen zou worden overgelaten een keuze te doen tussen vakken, waarin zij wel en vakken waarin zij niet het onderwijs zullen volgen, doch in die zin dat aan de leerlingen de mogelijkheid wordt geboden een keuze te doen tussen vakken, waarop zij zich meer en vakken waarop zij zich min der zullen toeleggen. Daartoe zou de leerstof voor elk vak en voor elke klasse moeten worden verdeeld in een eenvoudige overzichtskennis en een kennis die daarboven uitgaat, en er zou naar moeten worden gestreefd dat iedere leerling op het gebied van de overzichtskennis een prestatie le vert, die naar vorm en inhoud, vol gens absolute norm dus beoordeeld, werkelijk goed is. De relatieve beoordeling der leerlin gen zou moeten geschieden naar de hoogte, die zü in kennis, welke de over zichtskennis te boven gaat, hebben be reikt. Die hoogte zou dan moeten blij ken uit de vervulling van taken onder leiding van de Ieraar, welke taken moe ten zijn aangepast aan aanleg, belang stelling en voorkeur van de leerling. Brengt een leerling het daarin niet ver, of bereikt hjj daarin zelfs niets, dan heeft hij in elk geval in de degelijke overzichtskennis iets, dat voor hem - gezien zijn aanleg - zeer veel, zo niet alles waard is. Daarop kan hij ook bevorderd worden, en dan ofwel wor den geplaatst in de hogere klasse van dezelfde school, ofwel overgaan naar een ander schooltype zonder dal hij daarbij echter een jaar zou moeten ver liezen. Het bijzonder onderwijs en de inspec tie volgens de wetsontwerpen is het on derwerp van het vijfde hoofdstuk. De wijze, waarop de verhouding tussen de inspectie en het bijzonder onderwijs in de ontwerpen wordt geformuleerd, acht de commissie in strijd met de toestand van vrijheid, die het bijzonder onderwijs rechtens eigen is. De wijze van rege ling van de inspectie op het bijzonder onderwijs in de hoger-onderwijswet be schouwt de commissie als de enig juis te. Het verdient daar aanbeveling de inspectie in de besproken ontwerpen op gelijke wijze te regelen als in de hoger- onderwijswet is geschied. In het slothoofdstuk vat de commissie haar voorstellen tot wijziging of aanvul ling van de wetsontwerpen Rutten sa men en voorziet deze ter plaatse nog van een korte toelichting. Lid en voorzitter: dr. C. Jansen S.J., te Amsterdam, Lid en secretaris: drs. E. Koster, te 's-Gravenhage.. Leden: dr. W. Beuken te Helmond, mr. J. Broekman te 's-Gravenhage, drs. M. Brok te Breda, dr. Ch. Pacilly te 's-Her- togenbosch. Adviserende leden: prof. dr. A. Chorus te Oegstgeest, mag. dr. J. Stokman O.F.M., te Utrecht. Het laboratorium van het Louvre heeft een methode uitgevonden die het mogelijk maakt door toepassing van radiographic, fotografie met infra-rode stralen en macro-fotografie de schilderij en van Rembrandt, op speciale wijze te onderzoeken. Met behulp van de schilderijen die in het bezit van het Louvre zijn, is men er in geslaagd de gehele geschiedenis van de „schriftuur" van Rembrandt vast te leggen. Tijdens zijn leven werd deze ruimer en meer bewogen. Door het blootleggen van deze ontwikkeling door middel van X- stralen kan men thans bijna in één oogopslag de tijd van het ontstaan van een schilderij bepalen. Men kan tevens zien of men een kopie of een verval sing voor zich heeft. Een reeks foto's, die tentoongesteld zijn in het laboratorium van het mu seum, tonen het „binnenste" van de beroemde schilderijen. Gebleken is dat „Bethseba" het resultaat is van twee overschilderingen. Blijkbaar heeft Rembrandt lang gezwoegd om de hou ding van het hoofd goed te treffen. „De Emmaüsgangers" (van Rembrandt), van 1648 een paneel is een au thentiek schilderij van de meester, ter wijl de „Emmaüsgangers" op linnen een studie is, gemaakt in het atelier van Rembrandt. „De barmhartige Sa maritaan" is niet door Rembrandt ge- In een fabriek aan de Boterstraat te Haarlem hebben zich Zaterdag en Maandag j.l. vier jongens van acht tot tien jaar toegang verschaft en daar deerlijk huisgehouden. Zij haalden bussen verf voor de dag en smeerden zich daarmee vol, waar na eveneens voorhanden zijnde benzine gebruikt werd om schoon te worden. Met sigaren en een paar guldens gingen de belhamels naar buiten, waar zij rus tig van een rokertje genoten. De politie heeft tegen een van de jongens rapport opgemaakt. Bij het onderzoek is ge bleken, dat, wanneer de sigaren bin nen zouden zijn aangestoken, een ramp waarschijnlijk was geweest. Daar ston den namelijk o.a. benzinepreparaten en een grote hoeveelheid verf. De Amsterdamse rechtbank heeft een 41-jarige vrouw uit de Ruyschstraat te Amsterdam, die vier jaar lang in haar auto een ambtenaar van het Open baar Ministerie, die iedere middag van het kantongerecht naar huis liep en diens vriend een griffie-ambtenaar, ge- moest zjj in de parterre voor de poli tiovoontor1 tovcinVitctoo v-« unrm /^n Kaln<1i. te volgen. In zijn requisitoir had de officier haar een hysterische neurotica genoemd, die het gevoel heeft veronge lijkt te zijn. Een uur nadat bovenstaand vonnis op de eerste verdieping van het Paleis van Justitie over de vrouw was geveld voigd was, veroordeeld tot een maxi mum straf: een maand hechtenis. De Officier van Justitie had tegen de vrouw, die door de kantonrechter tot een maand waarvan drie weken voor waardelijk was veroordeeld, 14 dagen hechtenis geëist. De vrouw had twee ambtenaren ge volgd omdat ze vier jaar geleden tot boete was veroordeeld wegens een aan rijding. Aderhalf jaar geleden was de vrouw voor dit volgen een voorwaarde lijke straf met een proeftijd van een jaar opgelegd, die in Juni 1954 was verstreken. Prompt daarna begon zvj opnieuw de ambtenaren „op bijzondere lastige, hinderlijke en ergelijke wijze' J tierechter terechtstaan voor de beledi ging van een opperwachtmeester der rijkspolitie in het gebouw van het kan tongerecht. De vrouw liet echter ver stek gaan en had hiervan in een brief aan de politierechter kennis gegeven. De opperwachtmeester had haar op 3 Augustus j.l. verzocht in de wacht kamer te gaan zitten, doch de vrouw wenste niet aan dit verzoek te voldoen. Zij had hierbij de politieman enige bij zondere onvriendelijke woorden toege voegd, waarvan hij een procesverbaal had opgemaakt. De Amsterdamse rechtbank heeft de 68-jarige Amsterdamse journalist J. L. die dagelijks in De Telegraaf een kro niek schrijft onder het pseudoniem „Pasquino" wegens het van zijn hand verschenen artikel „De schietdiender" dat beledigend wordt geacht voor de Nederlandse politie in het algemeen, veroordeeld tot f 250.boete subsidiair 30 dagen. De rechtbank overwoog in zijn von nis o.m. dat hoewel het bewuste arti kel gefiatteerd was door de hoofdredac tie, dit de journalist niet ontheft van zijn verantwoordelijkheid. Aangenomen werd, dat het artikel was voortgespro ten uit verontwaardiging over onjuist gebruik van vuurwapenen door de po litie. De Officier van Justitie had 1600. boete subsidiair 30 dagen geëist. De Officier van Justitie vertelde dat de vrouw, die volgens zijn mening leeft op de grens van ontoerekenbaarheid, hem en ook een van zijn collega's al eens had lastig gevallen. Op de Prin sengracht had zij o.m. haar tong tegen de twee leden van het parket uitgesto ken. De politierechter die de zaak had aan gehouden om een psychiatrisch rapport te doen inwinnen, zeide, dat de vrouw zich niet aan een onderzoek wenste te onderwerpen. De Officier van Justitie vroeg 50 gul den boete. Conform deze eis wees de politierechter vonnis. In de De Noostraat te IJmuiden-Oost ls een motorrijder in volle vaart tegen een personenauto gereden. Deze laatste had langs de weg geparkeerd gestaan, doch de bestuurster draaide haar wagen rond, na dat zij zich eerst in haar spiegel verge wist had, dat er geen andere voertuigen aankwamen. De wagen stond echter te kort bij de hoek van de Zeeweg, zodat zij geen erg had in een van daar naderend drietal motorrijders. De voorste kon de auto niet meer ontwijken en werd op straat gesme ten. Hij werd bij een dokter binnenge bracht, waar bleek, dat hij niets man keerde. Motor en auto liepen echter flin ke schade op. schilderd. Men neemt aan dat het van de hand van Gabriël Metsu is. Het Louvre is bereid het foto-test materiaal uit te lenen aan andere mu sea en in het bijzonder aan de Neder landse. Men wijst hierbij op het be lang van deze radicale expertise en oppert hierbij de mogelijkheid van een uitbreiding en normalisering van het „toetsmateriaal". Op deze wijze zouden de twijfelgevallen uit de kunsthistorie gebannen kunnen worden. (AFP) Het eerste plebisciet in Saarland over de nieuwe status zal dit jaar tussen 1 en 15 September gehouden worden, zo vernam United Press gisteren uit gezaghebbende bronnen. Tegen 15 Juni zal de Saar-regering van Johannes Hoffmann alle beperkin gen op politieke en persoonlijke vrijheid opgeheven moeten hebben. Volgens United Press zjjn Adenauer en Pinay het tijdens hun recente bij eenkomst in Bonn hierover al eens ge worden. Thans wordt in Parijs nog on derhandeld over de bevoegdheden van een toekomstige Europese Saar-Com- missaris. De ministerraad van de West- Europese Unie moet deze week 'n Saar- commissaris en een neutrale toezicht- commissie voor het plebisciet benoemen. De Nederlandse ambassadeur in Londen mr. D.U. Stikker zou de post van Saar- Commissaris die hem in particuliere gesprekken volgens United Press aan geboden was, afgeslagen hebben. Het Tweede Kamerlid Fokkema (AR) heeft in een aantal vragen aan de minister van Maatschappelijk Werk erop gewezen, dat binnen zeer korte tijd twee maal een hevige brand heeft gewoed in het Ambonezen-woonoord „Lunetten" bij Vught, waardoor voor de tweede maal in minder dan een half uur de helft van een barak tot de grond afbrandde. De andere helft van de barak is door de brand dermate beschadigd, dat ook dit gedeelte tijde lijk onbewoonbaar is geworden, waar door 138 personen zijn ondergebracht in de toneelzaal en in de toch al te kleine kamertjes van familieleden. Vijf van de elf gezinnen, die slachtoffer werden van de vorige brand, zijn nog steeds tijdelijk ondergebracht in de voormalige huishoudschool, waardoor het te vrezen is, dat een redelijke op lossing voor deze mensen niet spoedig gevonden zal worden. Is de minister ook niet van oordeel, dat deze huisvesting onverantwoord is te noemen en dat ze het gezinsleven in gevaar brengt en demoraliserend werkt en wil de minister bewerken, dat hier snel wordt ingegrepen door de afgebrande berakken spoedig en deugdelijk te herbouwen en successie velijk de andere barakken ook in orde te laten maken? Zo vraagt het kamer lid. (Niet officiële koersen) Vorig slot 103% 102 101% 101% 101% 101% 100% 101)8 99% 242 301 Vb 185 292 286 331% 416 277 394% 571% 123% 181 170% 177% 158% - -3'. 3% Ned 1953 3% Ned 1953 3% Ned 1948 3% pCt. Ned 1950 31/4 Ned 1954 3% Ned 1955 3-3% Ned 1947 3 Ned 62-64 bel. fao. inschr. Grtbk 1946 3 pCt Ned. Handel Mil cert AJK.U Vhd Berkel's Patent Calvé-Delft cert Van Gelder Kon Hoogovens cert Unilever Cert Ned. Kabel Philips Kon Petroleum „Amsterdam" Rubber Roll Amerika Lijn Kon Ned Stoomb MM Ned Scheepv Unie H.VA Deli MM Cert. 147% Opening 11/5 100% 302% 332 415% 393% 570% 123 173 182 158% 148% Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric Genera] Motors Kennecott Copper Montgomery Ward Radio Corp. Republic Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S Steel ex dlv. 9/5 61% 134 79% 51 97 Vie 107 80 47% 85 76 60Vi 61% 92% 27 86% 10/5 61% 132% 78 51% 96% 107% 79 48% 85 75% 60 61 92% 26% 86% Stemming: gedrukt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3