Parlement in dwangpositie Ministerraad zal het been stijf houden tot het bittere einde /mengelmoes van meningen" bussen werken a&n een super projectiel Cocktail A Besprekingen in Wenen in een critiek stadium r I Opnieuw zware gevechten in Zuid-Vietnam souverein BEIEREN onderneemt aanval tegen Vrij Europa" 103 personen verdronken Lof zan T de roos I0RR Verwarde situatie bij debat over huren en belastingen Nederlands elftal ongewijzigd Truck tuimelt de diik af J, W. Andriessen (K.V.P.) Mr, H. van Leeuwen (V.V.D.) Gh Welter (K.N.P.): J, Bommer (P. v. d. A.): A. Stapelkamp (A.R.): 'Vy De Europese HC. voor de Saar Vergeten groepen Dr. Drees aanwezig Geen behoorlijk argument -ft BSH STELT DULLES ZIJN REIS NAAR OOSTENRIJKS HOOFDSTAD UIT? Proef-noodlanding loopt verkeerd af en er onder Pyrrhus overwinning Het weer EISENHOWER heeft vertrouwen in Salk-vaccin Scheepsramp in Japan J V.J DONDERDAG 12 MEI 1955 79s\e JAARGANG Nó. 26293 WELTER: "N V. Kleine loonsverhoging kan nog wel.... Maar dan eerst een hogere productiviteit Grens van belastingverlichting is te laag Huurverhoging liever opschorten Afschaffing van de indirecte belastingen 16.000 km per uur Zwitser of Scandinaviër? smm VANDAAG DE BESLISSING Nog olie-problemen jS (afmijcu imj! WOLLEN JUMPERS-VESTEN Zondag ondertekening? 55 t BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM AKto°n: "ec'ac,ie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 2080[) Postgiro 143480 'jkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 'Jkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 0. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. NIEUWE HAABLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor «dvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Verdeelde Kamer contra De heer Welter, die tijdens het huur- en belasting debat al enige Taaien fel van leer is getrokken, beeft wederom zijn bezorgdheid te kennen gegeven over de dwangposi- lewaarin een parlement komt te Verkeren tegenover een regering op brede basis. Hij zag het gevaar nierin, dat de Kamer, zoals in dit debat, niet meer vrij staat, omdat Ten krachtige oppositie niet mogelijk is. De heer Weiter vond het wets ontwerp van de regering een oplos- s[n9 van een typische „vakrege- ving", zij durft een behoorlijke re- wstingverlaging niet aan, evenmin hls een flinke huurverhoging. Dan heemt zij van beide iets en dwingt "e Kamer tot aannemen. Een krachtige oppositie, die een dwingende eis is van de democratie, z°u hier de oplossing kunnen bren- Ben en aan het halfslachtige huur beleid een einde kunnen maken. De heer Weiter zag de minister Van Wederopbouw, ir. Witte, als de hïan, die de klappen krijgt. „Maar 10ij hebben niet met een „Witte"- Politiek te maken, maar met een r°de politiek, die de voortzetting is Van een orthodox socialistisch be leid". eensgezinde regering De keuzecommissie van de K.N.V.B. Heeft het Nederlands elftal, dat 19 Mei ,n het Feijenoord-stadion te Rotterdam e8en Zwitserland speelt, als volgt ah»engesteld: Doel: Landman (Holland Sport). .Achter: Wiersma (Donar) en Kuys 'Haarlem). Midden: Schaap ('t Gooi) aanvoer- r. Van der Hart (Fortuna) en Klaas- »ens (VVV). Voor: Timmermans (ADO). Wilkes .Valencia), Van Roessel (Willem II), JAvan en De Harder (beiden Holland fort). j. Reserves: Pieters Graafland (Ajax), Jjerknm en Steenbergen (beiden jjHjenoord) en De Bruyckere (Willem IJ'-* v.D> de Ooypolder, aan de grens van VHimegen, is een militaire truck van de A'k gereden, doordat de chauffeur, die bekend was met de verschillende ^fonkelingen op deze dijk, de macht "ver het stuur verloor. De truck kantel- f? en kwam boven een sloot terecht, j,® 20-jarige fhlversum, d "am onder de truck in het water te militair A. van H., uit versum, die als passagier meereed, li Sgen en verdronk. J. W. ANDRIESSEN (K.V.P.) Inconsequenties. (Van onze parlementaire redacteur) Eerst Vrijdag kan er van politiek touwtrekken op het Binnenhof sprake zijn. liet touw loopt van de Tweede Kamer naar de ministerraad, die van plan is ter zake van huren en belastin gen de gezamenlijke benen stijf te hou den tot het bittere eind. Aan de andere kant staan de fracties gereed, die al le op een dissident na: de Partij van de Arbeid een verhoging van de huren voor het hele oude huizenbezit vragen. Toch kan men niet van eens gezindheid spreken onder deze touw trekkers, want na Woensdag vielen er allerlei nuances waar te nemen in de antwoorden op de vraag, hoe men dan de compensatie zou willen regelen. Als een paal boven water staat, dat een verhoging van de huren met 10 pet. me de thans voorgestelde verminde ring van de belastingdruk, die tot een half milliard beperkt blijft, niet valt goe< te maken. Êr zou dan niets over blijven van de theorie, dat het Neder landse volk na tien jaar gezamenlijk zwoegen onder het fiscale juk, belas tingverlaging moet krijgen. Daarom zijn er allerlei voorstellen gedaan, on, meer mogelijkheden in die R'ster^eV°?raat George Mahon heeft .®8evaarri'! Amerikaanse Ruis van 8,so.he r«i. j medegedeeld, dat Rus- C0l,tinentn-»t en werhen aan een inter- !Teter pej, 1 Pr°jectiel, dat 16.000 kiio- i!aarine«le H"r,z°u kunnen afleggen en n zuiie„ /Joelen in de Verenigde Sta- hiededei- n worden bestookt. De- p"i de defeln« kwam van ambtenaren bennen.,,(lie de feiten behoren Uit zeer betrouwbare bron heeft AFP gisteren vernomen, dat bondskanselier Adenauer en minister Pinay het er over eens zijn geworden, dat voor de functie van Europese Hoge Commissaris van het Saargebied geen persoonlijkheid uit een der landen van de Westeuropese Unie ^ekozen moet worden. Hiermee is de mogelijke candidatuur var een Brit voor deze functie dus van de baan. Voor de functie zou nu een Zwitser of iemand uit een der Scandi navische landen kunnen worden aange zocht. (AFP) richting te scheppen. De heer Andries sen, die met de heer Van Vliet namens de KVP over het nijpende huurpro- bleem heeft gesproken, wil dan maar liefst een kleine loonsverhoging geven, van een of twee cent per uur. Anderen, waaronder de A.R.-spreker Stapelkamp, meenden dat er nog mogelijkheden zou den zitten in een afschaffen van indi recte belastingen. Dat laatste wilde ook de heer Welter, die het de meest lo gische zaak van de wereld zou vin den, als de regering nu eens alle ge- millimeter wilde staken en de te veel te lage grens van 500 millioen aan belas tingverlichting flink zou verhogen. De heer Van Leeuwen (VVD), die evenals de heer Van den Heuvel (A.R.) zelfs een amendement terzake heeft ingediend,, wil weer liever het idee van de heer Andriessen overnemen, maar bij hem klonk weer een waarschuwend woord: loonsverhoging moet op hogere pro ductiviteit berusten. De beide sprekers van de C.H. hielden zich geheel op de vlakte. Als de stabilisatie in lonen en prijzen bij huurverhoging in gevaar komt, dan maar compensatie uit de schatkist, zo redeneerde de heer Van de Wetering, maar de huren moeten omhoog. De heer Van der Feltz sloot zich daar bij aan. „Honderdduizenden in Nederland die bekrompen wonen of helemaal niet wonen, worden door de regering opgeofferd aan een politiek comp ->mis." Wij hebben nu tweemaal genoegen genomen met een uitstel van de huur belasting tot een later tijdstip. De derde maal lukt dat met ons niet meer, zo klonk het dreigend uit de socialistische hoek, waarvoor de heer Bommer het woord voerde. Hij vond het maar het beste de gehele huurverhoging op te schorten, totdat de definitieve ouder domsvoorziening aan de orde komt. Dan zou het tevens mogelijk zijn om in dit verband de positie van de ver geten groepen beter te regelen. Een loonsverhoging nu zou deze groepen weer achterop brengen, zo redeneerde hij. Gaat het regeringsvoorstel door, dan zag hij ook de middengroepen in gevaar, voor wie de belastingverlich ting voor de helft verloren gaat aan huurverhoging, terwijl zelfs vele arbei dersgezinnen niet veilig zijn. Er zijn nogal wat arbeiderswoningen, die een zodanige huur doen, dat ze in de kleine groep van woningen vallen, die 10 pet. in huur zouden stijgen. Daartegen richtte zich weer het ver wijt van de heer Stapelkamp, dat een uitstel tot de behandeling der ouderdoms voorziening 'n uitstel ad calendas grae- cas zou worden. Dan weten we weer op geen stukken na waaraan we met het hopeloze huurbeleid toe zijn. Het gaat immers om de geestelijke gezond heid van ons volk en om levensmoge lijkheden voor de komende generatie. Dergelijke elementaire belangen mag het parlement maar niet voor onbe paalde duur van zich afschuiven. Alles bijeen is het dus nogal een ver warde situatie, waarvan de regering wel een dankbaar gebruik al maken. Men spreekt wel eens van strijd in het kabinet, maar op dit punt schijnt de regering het toch wel eens te zijn. De aanwezigheid van vele ministers dit maal was ook dr. Drees aanwezig, hoe wel hij kennelijk nog met griep te kam pen had heeft wel bewezen, dat het gehele kabinet er als één man achter staat. Minister Zijlstra zat de hele dag ijverig aantekeningen te maken. Met name het betoog van de heer Andriessen interesseerde hem. De katholieke spreker toonde een reeks vermeende inconsequenties aan in de praktijk van de politiek van „rust in lonen en prijzen en sprak van een „element van onstabiliteit ir.' deze sta- bilisatiepolitiek". Nu weer acht de reg ring zelfs een geringe loonsver hoging een katalysator voor verdere narigheden op dit gebied. Dan weer gaat zij er vrolijk toe over de melk prijs verder met 80 millioen te subsi diëren, zelfs nadat de KVP daarte gen ernstig heeft gewaarschuwd. En zegt haar de uitlating van dr. Holtrop, de president van de Nederlandsche Bank ir. zijn jaarverslag niets, wan neer hii waarschuwt tegen een blij vend veel te lage woninghuur? Het siaat er anders keihard en onomwon den, aldus de heer Andriessen, dat dit het belangrijkste kunstmatige ele ment is in ons prijzenstelsel en dat de toestand niet zo kan blijven. Wij ko men volgens dr. Holtrop in grote zor gen, als wij aan die veel te lage hu ren geen einde maken. De verdeeldheid in het parlement was niet de enige, die bij de debatten naar voren kwam. De heer Van Vliet (KVP) is er ook in geslaagd verdeeldheid in het socialistische kamp aan te tonen, waarop de socialistische woordvoerder wijselijk niet is ingegaan. Van Vliet citeerde uitlatingen van de heer In 't Veld in de Eerste Kamer, waaruit men kon afleiden, dat de socialisten de ge dachte aan een huuregalisatie hebben losgelaten. De heer Bommer werd daar over in ziin repliek opvallend onvrien delijk, maar over de kern van deze zaak gleed hij met de gladheid van een aal heen. Hij noemde de heer Van Vliet H ilium ui mi mi hui Minimin hii mil lui inn mi iiiii iHiiiiii! lsof het confereren op zich zelf al niet voldoende aan leiding kan geven tot hoofd pijn, heeft de hoofdbarkeeper van het hotel Bristol in Wenen een „vijf mogendheden cocktail" gecompo neerd. De samenstellende delen zijn: Amerikaanse rum, Russische Wod ka, Franse dry vermouth, Britse „bitters" en Oostenrijkse witte wijn. Het drankje kost 21 schilling, on geveer drie gulden. oSv~>S Bij een „proef-noodlanding" op de vliegbasis Vol kei is Woensdagmiddag omstreeks vijf uur een Thunderjet- straaljager van de luchtmacht naast de startbaan doorgeschoven. Het toestel geraakte in brand en ging verloren. De bestuurder, die alleen in het toestel zat, bleef ongedeerd. In IJmuiden wordt hard gewerkt aan de bouu; van de Baileybrug, die een gedeelte van het drukke verkeer moet ondervangen zolang men met de bouw van de ver- keerstunnel bezig is. De joto toont het stalen raamwerk (rechts) van de noodbrug, die met de Pinksterdagen geopend zal zijn. Op de achtergrond zijn de schoorstenen van de Hoogovens zichtbaar. (Van onze Weense correspondent) Van de voortgang, die de vier ambas sadeurs te Wenen vandaag maken bij hun besprekingen over het Oostenrijkse staatsverdrag, zal het afhangen of de plechtigheid van de ondertekening door- gsng zal vinden op de datum, die was voorzien, n.I. Zondag a.s. Gisteren is de Russische delegatie wederom niet ac- coord gegaan met de Westelijke eis, dat in artikel 35 van het staatsverdrag de economische concessies zullen worden opgenomen, die de Sovjet-Unie aan de Oostenrijkse delegatie in Moskou heeft gedaan. Uit Parijs komen al berichten dat minister Dulles er over denkt zijn reis naar Wenen uit te stellen. Maar de Oostenrijkse minister van buitenlandse zaken, Figl, was gisteren vol hoop, dat de delegaties het vandaag definitief eens kunnen worden. Ofschoon de deel nemers de grootste geheimhouding in acht nemen, schijnt net, dat over alle andere punten dan art. 35 overeenstem ming is bereikt. Men zou zich gisteren reeds met het protocol van de onderte kening hebben geoccupeerd en het Rus sische persbureau Tass heeft meege deeld, dat de Sovjet-minister van bui tenlandse zaken, Molotov, Zaterdagmid dag per vliegtuig uit Warschau in We nen zal arriveren. Nog niet opgehelderd zijn de vragen omtrent een paar buitenlandse olie-on dernemingen, w.o. ook de Shell en de Nederlandse firma R. K. van Sicle, die vóór de oorlog bepaalde rechten op de Oostenrijkse olievelden hadden verworij- ven. Daar de Russen deze rechten niet hersteld willen zien, zoekt Oostenrijk naar een oplossing in de vorm van een billijke schadevergoeding. Dit punt en nog enkele andere onderdelen moeten door de ambassadeurs vandaag worden Ondertussen verkeert men in Velsen met de bouw van de spoor- en verlceerstunnel in een gevorderd stadium. Onze fotograaf maakte deze opname vanaf de bedijking van het. Noordzeekanaal. Op de voorgrond de spoorwegtunnel; daar achter de verkeerstunnel. een halsstarrig Kamerlid, omdat hjj we derom had betoogd, dat de socialisten nog nooit een behoorlijk argument ter motivering van hun standpunt terzake hebben kunnen geven. De huuregalisa tie is een storend element uit een oog punt van volkshuisvesting, aldus de ka tholieke spreker. De overheid moet waarborgen, dat bij huurverhoging de winst de volkshuisvesting ten goede komt, aldus de heer Bommer, die zich maar zorgen maakt, dat de eigenaren van huizen gaan profiteren. Met dit beeld van verdeeldheid op de achtergrond hoelt men niet over veel fantasie te beschikken om te ver onderstellen, dat het de regering, die wel een eensgezind blok vormt, niet erg moeilijk zal vallen om het ene ka merlid aan het andere einde van het touw tegen de andere uit te spelen, zodat zjj het spel zal winnen. Dit nog afgezien van de vraag, wat een parle ment zoi> moeten beginnen met een Pyrrhusoverwinning op een regering, die het ten val heeft gebracht ten koste van de kiezers, die geen belastingver laging krijgen. Advertentie ORISSTf 01STR 4 HAARLEM TEL 13439 R A'TIAM Tfl 7171b? (tot Vrijdagavond) Geleidelijk toenemende bewolking en tijdelijk regen. Matige tot vrij krachtige Zuidelijke wind, ruimend naar Zuidwest. Minder koude nacht, morgen- hogere middagtemperatu- ren. Zon: 4.53-20.24. Maan: 0.58-10.06. Binnen 24 uur, nadat premier Diem zijn nieuwe Zuid-Vietnamese regering had gevormd, zijn nieuwe gevechten uit gebroken tussen eenheden van het na tionale leger, dat hem steunt, en troepen van de opstandige politiek-religieuze sec ten. Aan de benedenloop van de Mekong, 80 km ten Zuid-Oosten van Saigon zijn drie bataljons van het nationale leger gewikkeld in zware gevechten met troe pen van de Binh Xuyen en de Hoa Hao. De opstandelingen zouden de weg van Saigon naar Kaap Saint Jacques heb ben afgesneden. De verliezen aan beide zijden zouden zwaar zijn. President Eisenhower heeft gisteren op een persconferentie erkend dat de regering waarschijnlijk te snel onder druk van het publiek het Salk-vaccin tegen polio heeft vrijgegeven voor dis tributie. De geleerden die belast waren met de ontwikkeling van het vaccin hadden waarschijnlijk getracht - zoals hij zei - om de kortste weg te nemen. Eisenho wer zei echter onvoorwaardelijk te ge loven dat binnen afzienbare tijd het Salk-vaccin kinderverlamming zal uit roeien. Het is mogelijk, dat de fabri kanten van het vaccin door de grote vraag alleen de normale veiligheids- proeven hebben genomen en niet uitge breide proefnemingen die thans als noodzakelijk worden beschouwd. Het bijna twee-jarig zoontje van de fam. Hartman té Blijham gemeente Wedde geraakte Woensdagmiddag spe lenderwijs in een langs de woning lo pende sloot en verdronk. opgelost, want eerder schijnen de Wes telijke ministers van buitenlandse za ken en met name Dulles niet naar Wenen te willen komen. Over de dag van de ondertekening tast men dus nog min of meer in het duister. De drie Westelijke ministers be» vinden zich in Parijs en waren van plan tegen het weekend naar Wenen door ta reizen. Als daarin geen verandering komt, heeft de ondertekening Zondag plaats. Wanneer dan de ratificatie nog in de loop van Juni zou kunnen volgen, zouden de buitenlandse troepen Oosten rijk reeds in het begin van de herfst moeten ontruimen. In het geval echter van een vertra ging der ondertekening zou men ook de ratificatie moeten verschuiven, daar de Westelijke parlementen gedurende do zomermaanden op reces zijn. Dat bete kent dan voor Oostenrijk een verlen ging van de bezetting tot het einde van dit jaar In Beieren heeft men geen gras la ten groeien over de West-Duitse sou- vereiniteit. Men is daar aangetreden tot de grote aanval op de Amerikaanse zender „Vrij Europa". Deze zender verzorgt sedert jaren vanuit Miinchen anti-communistische uitzendingen voor de Oost-Europese lan den en de Duitsers hebben zich er herhaaldelijk over beklaagd, dat over hen en over hun politieke aspiraties in deze omroep heel anders gesproken werd dan in de voor Dnits gebruik bestemde publicaties. Vijf dagen na de overdracht der sou- vereiniteit heeft nu de Beierse landdag het offensief geopend. Daarbij werd een aantal medewerkers van „Vrjj Europa" verantwoordelijk genoemd voor de verdrijving der Sudetenduitsers. Vol gens de Beierse minister-president Hög- ner was dat „onverdraaglijk voor het Duitse nationale gevoel". Hij deelde mede, dat „Vrij Europa" thans een ver gunning voor zijn uitzendingen moet vragen aan de bondsregering. De Beier se gezant in Bonn had volgens Högner reeds opdracht gekregen zich bij de daarover te openen onderhandelingen te laten gelden en de eis te stellen, dat de stem van „Vrij Europa" voortaan vrij zal blijven van „anti-Duitse gevoelens" (ANP) De Japanse spoorwegen hebben be kend gemaakt, dat het aantal doden tengevolge van het zinken van een veerboot in de Japanse binnenzee van daag tot 103 was gestegen. In tegenstel ling tot vorige berichten wordt thans gezegd, dat zich ongeveer duizend per sonen aan boord bevonden van de 1.449 ton metende veerboot „Sjioem Maroe", die Woensdag omsloeg en zonk na in aanvaring te zijn geweest met een andere veerboot, de „Oeko Maroe". Tot dusverre zijn 775 opvarenden gered, terwijl naar schatting vijftig tot 120 per sonen nog worden vermist. me, naar me", aan alrijke bloemenkwe- kers vertoeven momenteel in Ro- waar zij dingen de „Prijs van Ro- die verbonden is een internationale wedstrijd voor het mooist gekweekte rozen- exemplaar. De H. Vader heeft de deelnemers aan de wed strijd gisteren in audiën tie ontvangen en hen toegesproken. De H. Va der zei o.m., dat de ro- zenkwekers ongetwijfeld by hun werk aange spoord worden bij de ge dachte alleen al, dat de rozenmaand, de Mei maand, de maand van Maria is, van Haar, die de mystieke roos wordt genoemd. De H. Vader noemde de roos een zin nebeeld van Maria en wees op de rozen aan de voeten van de H. Maagd bij haar verschijningen aan Bernadette in de grot van Massabielle. Z. H. de Paus herin nerde er tevens aan, dat de H. Maagd Maria in de litanie van Maria „de Koningin van de allerheiligste rozenkrans wordt genoemd" en dat hiermede alle heidense gedachten, aan de roos verbon den, teniet zijn gedaan. In het christelijke leven, zo zei de H. Vader voorts, neemt de roos een belangrijke plaats in: zij is het symbool van de christelijke vreugde. Men zou een man als St. Franciscus van Assisië moeten zijn, aldus de H. Vader aan het slot van zijn toespraak, om de juiste bewoordingen te kunnen vinden voor een beroep, dat zo schoon is als het uwe: het beroep van bloemenkweker.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1