ernstige gevolgen hebben Kameleontisch aspect aan de radicaa l-socia lis ten ontnomen Buitenlandse industrieën hebben meer ervaring Advocaat wegens verduistering en oplichting voor rechter 7e wolf en de Engeland wil nauwere culturele betrekkingen met Rusland K ru is woord raadse l DOORBRAAK nodig bij de missiezusters GRic de r>oosnaar? fj Peter Townsend rijdt op Duindigt tiill Nederland liet verstek gaan Personeel moest rechthebbenden aan het lijntje houden m DONDERDAG 12 MEI 1955 PAGINA - Partij nu links Directieleden KLM naar Vickers-A rmstrong ROTTERDAMSE TR AMBF..STF.LI ING Einde van proces tegen RMS-leiders in zicht? Amerikaanse invoer beperking op fietsen? President Eisenhower zal deze week beslissen GROTE UITWISSELING IN ZICHT? Boete geëist tegen onderwijzer Europese Culturele Stichting begint actie Prins Bernhard in bestuur Surinaamse Staten Vergeefse actie tegen toelating nieuwe leden Ondersteuning van de varkensmarkt 8 9 10 11 Spel met projectiel Hand van marinier geamputeerd lililll export naar België Nederlandse tomaten Belgische druiven- kwekers protesteren Benelux-handel in land bouwproducten gestegen (Van onze Parijse correspondent) De politieke wereld in Frankrijk, en zeker voorzover deze tot opera- tiebasis het Palais Bourbon ge kozen heeft, volgt met evenveel oplet tendheid de ontwikkeling in de radicaal- socialistische partij als de gebeurtenis sen op internationaal diplomatiek ni veau. Misschien zelfs met meer be langstelling en zeker met meer genoe gen. Aan het volgen van de strijd om de macht in de radicaal-socialistische partij zijn zovele verrassingen verbon den dat het voor velen een attractie was. Hoeveel plezier doet het deze ve len niet weer te horen dat de ruim 80- jarige paus van het radicaai-socialis- rae, Herrïot, weer eens is afgetreden als president van de partij. Met hoe veel spanning zien zü uit naar het mo ment waarop de oude Herriot, voor wiens beslissingen ieder rechtgeaard ra dicaal-socialist zich eerbiedig buigt, weer nieuwe formules gevonden heeft Om eveneens voor de zoveelste keer weer eens mede te delen, dat hij op zijn be sluit terugkeert. In dit opzicht is Herriot de karakteris tieke vertegenwoordiger van een par tij die het tientallen jaren klaargespeeld heeft een sleutelpositie in de Franse po litiek in te nemen zonder eigenlijk zelf goed te weten waar zij staat. Zoals Herriot nooit weet of hij al of niet pre sident zal blijven en steeds weer pre sident voor het leven is als er een grote partijgebeurtenis gevierd wordt, zo w-eet de radicaal-socialistische partij nooit of zij een linkse of rechtse partij is. Doch zonder onderbreken is zij op haar post in alle rechtse regeringen om dat er nu eenmaal geen linkse zijn. Dit kameleontische aspect is een grote kracht in de partij, die overigens meer een verzameling kiescomité's van nota belen is dan een hecht georganiseerde partij. Het revolutior.naire aan de macht ko men van Mendès-France betekent een ernstige aantasting van de polyvalentie van de partij. Met Mendès is de partü links, mèt Mendès is men verzekerd Sjlr; Naar wij vernemen zullen Maandag 16 Mei leden van de directie van de K. L. M. en enige andere K.L.M.- experts een inspectiebezoek brengen aan de Vickers-Armstróng vliegtuig fabrieken te Weybridge in Enge land. Vickers-Armstrong is de fabri- kante van o.a. de Vickers „Viscount" een verkeersvliegtuig met vier schroef- turbines. Aan het bezoek nemen deel o.a. de president-directeur der K. L. M., de heer I. A. ALer, en de directeuren F. von BalJuseck en ir. F. Lesongon. Mgr. J. M. J. A. Hanssen, bisschop- coadjutor van Roermond, is een Her kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders, die medegedeeld hebben, dat zij op het 36ste Internationale Eucharistische Con gres, dat einde Juli in de Braziliaanse hoofdstad wordt gehouden, aanwezig hopen te zijn. van de steun van de socialisten en van alle groeperingen, die genoeg hebben van het politieke geschipper waarvan op den duur alleen de gevestigde' be langen profiteren. Mendès oefent onte genzeggelijk door zijn gedurfd optreden en door de nieuwe wegen die hij in slaat grote aantrekkingskracht uit op vele dynamisch denkenden in het poli tieke leven. Er is in Mendès iets van een hervormer, van een vernieuwer- Het zijn in Frankrijk zeker de slecht- sten niet, die hopen, dat Mendès in staat zal zijn de uiteindelijke politieke restauratie te forceren. Zich verzekerd wetende van de steun van vele jonge en dynamische elemen ten en nog altijd beschikkende over een grote steun in de publiciteit, heeft Men dès niet geaarzeld het partijbestuur om te zetten. Hij kon dit doen omdat de reglementaire argumenten van zijn te genstander Martinaud-Deplat, bijzonder zwak waren. Immers dank zij datzelf de reglement berustte de leiding op een fictie om niet te zeggen op financieel bedrog. Op de congressen, die de grote be sluiten nemen en de leiding kiezen, kan op elke 100 lidmaatschapskaarten een gedelegeerde worden aangewe zen. Een kaart kost een rijksdaal der. Elke stem in het kapittel kost dus 250 gulden. Welnu, sinds de com munisten verdwenen zijn uit de rege ring in 1947, zitten de radicaal-socia listen op de wip. In feite hebben zij de leiding van de Republiek. Wie belang heeft bij deze leiding, dient zich te verstaan met het partijbestuur, dat, als het goed gevulde kassen heeft, voor lidmaatschapskaarten en dus voor gedelegeerden kan zorgen die het in de hand heeft. Toen op het buitengewoon congres van de partij op 4 Mei j.l. de leiding voorstelde per mandaat te stemmen, nam het voetvolk van Mendès-France het initiatief om per aanwezige con gressist te stemmen. Daar nagelaten was de geloofsbrieven van de congres sisten te onderzoeken stonden zij sterk. Deze nalatigheid van de leiding en de welwillendheid van de oude Herriot ten opzichte van Mendès-France werd Martinaud-Deplat fataal. Mendès kwam als overwinnaar uit de strijd. Herriot bedankte weer eens voor het president schap en een hevige gisting is ontstaan bij de kopstukken. Het ene comité na het andere vergadert om de situatie te bestuderen. Als Mendès behalve de steun van het voetvolk ook nog de su pervisie over de lidmaatschapskaar ten krjjgt, is het met de eenheid van de partij gedaan. Dit is niet alleen een partijkwestie maar ook een regeringskwestie. De meerderheid van Edgar Faure wordt daardoor bedreigd. Bovendien kan de toekomstige politieke structuur van het land daardoor een ernstige verschuiving ondergaan. Want zoals gezegd: Mendès is links en krijgt alleen steun van links, maar links is politiek onmachtig zon der de communisten! Op de aanstaan de senatoriale verkiezingen kan deze revolutie reeds invloed hebben, stellig nog veel meer op de algemene verkie zingen van het volgend jaar. Als men nog niet onmiddellijk aan een nieuw volksfrontgevaar geloven wil, is de kans toch groot, dat dit optreden van Mendès een scheiding der geesten te weeg brengt, die geen vernieuwing betekent, maar een terugval in de verschrikkelijke antithese van links- rechts op ideologische basis, die de Derde Republiek zovele dramatische momenten bezorgd heeft. In Rotterdam is vrij veel rumoer ont staan rond de bestelling van de ge meente van 'n serie tramwagens tot 'n bedrag van om en nabij de zeven mil- lioen gulden in Zwitserland. De pro testen gingen in hoofdzaak tegen het feit dat de Nederlandse industrie bij deze order was gepasseerd. Het college van B. en W. heeft deze critiek nogai hoog opgenomen. Eerst werd Dinsdag in een informele bijeenkomst van de gemeenteraad, welke met gesloten deu ren plaats vond, opening van zaken gegeven. Woensdag werd tijdens een persconferentie aan de Nederlandse dagbladen een blik achter de schermen gegund. Hierbij werd duidelijk gemaakt dat de Nederlandse industrie zich sinds 1949 voornamelijk heeft bezig gehouden met het bouwen van spoorwegmaterieel. Trammaterieel werd niet meer ontwor pen. De tramrijtuigen die door de Ne derlandse industrie in de na-oorlogse jaren zijn vervaardigd hebben over het De Groninger rechtbank is Woensdag de behandeling begonnen van de zaak tegen de 55-jarige mr. J. H. B., vroeger advocaat en procureur te Hoogezand, die er van beschuldigd werd op grote schaal verduisteringen te hebben ge pleegd. o.a. het onttrekken van gelden uit een faillissement, waarover h\j als curator was aangesteld. Er moesten in deze langdurige en uiterst ingewikkelde zaak ongeveer dertig getuigen worden gehoord, zodat de rechtbank ook Don derdag voor deze affaire had gereser veerd. De officier van justitie had acht pun ten te lastegelegd, o.a. het onttrekken van f 23.510 aan het faillissement van de firma B., het niet uitkeren aan de erf genamen Th. S. van f15.500, het zich toeëigenen van f 10.000 toebehorend aan de coaster-kapitein de heer A. Oudman, het uitschrijven van valse kwitanties om te dienen bij de controle op verdachte's financieel beleid en het op listige wijze loskrijgen van f13.000 van de Mesdag- Bank te Groningen. Verdachte gaf de feiten in de tenlaste legging toe, met uitzondering van de oplichting van de Mesdag-Bank, maar voegde er aan toe, dgt hij niet wist, dat hij niet aan zijn financiële verplichtin gen kon voldoen. Uit het getuigenver hoor bleek, dat verdachte reeds in 1951 een schuld had van f 10.000. Zijn passief was in Januari 1953 gestegen tot f 87.800. Verschillende andere rechthebbenden in de loop der jaren bij verdachte in dienst zijn geweest, kwamen verkla ren dat geregeld cheques voor parti culiere doeleinden werden getrokken op de geblokkeerde rekening inzake het faillissement B. Toen het geld, De verdachte Wairisal in het proces tegen de RMS-leiders voor de krijgsraad in Djocja heeft Zaterdag meegedeeld, dat de Nederlanders slechts veinzen, dat zij niets weten omtrent de RMS. De Justitie op Nieuw-Guinea heeft de RMS de facto erkend en de RMS-minister van Defensie in de gelegenheid gesteld op Nieuw-Guinea geld, goud en goede ren in te zamelen voor de RMS. Hjj bracht nog andere argumenten naar vo ren waaruit de betrekkingen tussen Ne derland en de RMS zouden moeten blij ken. Rechter Salutan van de krijgsraad heeft intussen meegedeeld dat het pro ces nog deze maand zou worden afge sloten. De verdediger, mr. Stoffels heeft zich daarmee accóord verklaard, mits geen nieuwe getuigen meer opgeroepen zullen worden. Hij meent op de tot dus ver afgelegde getuigenverklaringen vol doende zijn verdediging te kunnen voe ren. (PIA) behorend tot de nalatenschap S., wel ke gelden zich in Amerika bevonden, al geruime tijd aan verdachte was overgemaakt, liet hij een serie brie ven uitgaan naar de erfgenamen, waarin medegedeeld werd, dat hij nog niets over de afwikkeling van de zaak had gehoord, maar dat er in deze zaak werd gewerkt. De erfgenamen hebben nimmer het geld ruim f 15.000 ontvangen. Verschillende andere rechthebenden kregen hun geld slechts uiterst traag en gedeeltelijk, ondanks herhaaldelijk aandringen ten kantore. „Het is mij volkomen ontgaan", zegt verdachte. Maar de personeelsleden was het niet ontgaan. Zij vonden het vervelend men sen te moeten wegzenden, terwijl het geld wel binnengekomen was. Uitvoerig is ;n de middagzitting ge sproken over de valse kwitanties en het loskrijgen van een crediet van f 18.000 van de Mesdag-Bank te Gro ningen, zgn. als directeur van de N.V. m.s. „Nelly", maar in werkelijkheid om persoonlijke verplichtingen te kunnen nakomen. Vandaag is de zaak voortgezet. President Eisenhower zal deze week beslissen, of de invoerrechten op fiet sen verhoogd zullen worden of dat er importbeperkingen opgelegd zullen worden. Amerikaanse handelskringen vergelijken deze maatregel met die te gen de invoer van horloges. Het besluit zal van grote invloed zijn op de exporten uit Engeland, Frankrijk, Duitsland, Nederland en Japan, die de meeste fietsen in de Verenigde Staten invoeren. In feite zal de president beslissen, hoe de thuis-industrie het beste be schermd kan worden. Deze klaagt, da* zij te veel te lijden heeft van de snel toenemende importen. Buitenlandse producenten zouden titans 55 pet. van de Amerikaanse markt veroverd heb ben tegen 1.3 pet. in de periode van 1947 tot 1954. De importeurs daarente gen zijn ruim tevreden, want hun om zetten hebben een nooit gekend hoog tepunt bereikt. De Organisatie van Europese Econo mische Samenwerking heeft met be zorgdheid geconstateerd, dat een ho ger invoertarief of quantumrestricties door geheel Europa opgevat zal wor den als een neiging van de Verenigde .Starten tot. protectionisme. algemeen niet erg voldaan. Reden waar om bijvoorbeeld Den Haag is overgegaan tot het bestellen van de buitenlandse P.C.C.-car en waarom thans ook Am sterdam zich voor de bestelling van trammaterieel oriënteert in het buiten land. In het buitenland daarentegen, met name in Italië en Zwitserland, spelen de tramindustrieën een leidende rol. In Zwitserland werd door de samenwerking tussen wagonbouwers en electrotechni- sche industrie de tramwagonbouw in ge heel nieuwe banen geleid, waarbij con structiemethoden werden ontwikkeld waarmee grote gewichtsbesparingen wer den bereikt. Deze gewichtsbesparingen bieden grote voordelen: voor de enkele motorwagen behoeven slechts twee in plaats van vier motoren te worden ge bruikt, hetgeen geringer onderhoudkos- ten oplevert, lager stroomverbruik en geringere aanloop-stroomstoten mogelijk maakt, minder slijtage van wielbanda- ges, motoren en remwerk veroorzaakt en geringer onderhoudkosten van de baan vergt. Het voordeel rijtuigen te be stellen bij een fabrikant die reeds grote aantallen moderne rijtuigen geleverd heeft ligt voorts daarin, dat in deze rij tuigen grote ervaring verwerkt is. Het is dus alleszins verklaarbaar, zo lichtte burgemeester van Walsum de aankoop in Zwitserland toe, dat wij ons tot het buitenland hebben gewend. „Heeft een gemeenteraad dan de plicht bij een bestelling eerst de Nederlandse industrie te raadplegen? Dit standpunt is moeilijk vol te houden. Men moet hierbij ook in ogenschouw nemen dat vaak aankopen in het buitenland ge schieden die geruisloos verlopen. Het aanvaarden van een dergelijke plicht zou voorts ook moeilijk te verenigen zijn met de gedachte van een economi sche integratie en een internationale arbeidsverdeling." Ik wens in deze hele zaak open kaart te spelen, zo zeide tenslotte wethouder van den Brule. De Nederlandse industrie heeft zich in deze gehele zaak inactief gedragen. Zij had voldoende aankno pingspunten om te weten dat Rotter dam het trammaterieel wenste te ver nieuwen. Reeds sinds 1952 heb ik dit telkenmale bij de begrotingsbehande ling aangekondigd. Men heeft zich ech ter in Nederland voor deze levering niet voldoende geïnteresseerd. Om nu achteraf met verwijten te komen is al lesbehalve zakelijk. Overigens zou de Nederlandse industrie toch niet in staat zijn geweest dat materieel te leveren dat ons voor Rotterdam als het meest geschikte voorkwam. 9i. Zij volgen het spoor een eindweegs door het woud, tot ze in de verte het ruisen van een beek horen. Onder het voortgaan is Eric er hoe langer hoe meer van overtuigd, dat Svein Langtand niet dood was, toen de rovers hem achterlieten en nu blijkt, dat hij het bij het rechte eind gehad heeft, want aan de stenige oever vinden ze de lange Sakser. Hij ligt temidden van de rivierkeien, met zijn hoofd voorover. Klaarblijkelijk heeft hij nog met zijn laatste krachten getracht, met het water zijn verwondingen te verzach ten. „Hij isnee", valt de Noorman zichzelf dan in de rede, „hij leeft nog! Hij beweegt!" Met enkele sprongen zijn ze bij de stille gedaante. Ze wentelen hem om en leggen hem in het gras. De reusachtige Sakser is lelijk toegetakeld en vol ontzag mompelt de Bohuslaner: „Bij de Goden, die kerel moet wel een lichaam van ijzer hebben. Een os zou nog aan zulke wonden bezweken zijn". Eric knikt. „Geen wonder, dat die schurkentroep hem voor flood liet liggen", geeft hij grimmig ten antwoord, terwijl hij haastig opstaat en zijn helm met het heldere water uit de beek vult. Voorzichtig maakt hij Svein's verwondingen schoon en wast dienst gezicht. De Sakser kreunt en begint onsamenhangend te mompelen. „Het is de vraag, of hij het haalt", zegt de Noorman somber. „Hij. is wel sterk, maar we kunnen hier onmogelijk blijven en als we hem vervoeren, kon dat wel eens de genadeklap geven". De peinzende blikken, waarmee de Bohuslaner hem intussen opneemt, ontgaan hem niet en eensklaps zegt hij scherp: „Je hebt natuurlijk wel begrepen, dat dit de boodschapper is, wiens helm die rover in de grot droeg en dat ik die zogenaamde andere boodschapper ben". De ander weet van louter verlegenheid geen woord uit te brengen en zijn verwarring stijgt ten top als Eric voortgaat: „Om je de waarheid te zeggen, zijn we helemaal geen boodschappers. Wat we wel zijn, kan ik je niet vertellen, maar ik geef je de raad, goed te bedenken wat je doet: NU kun je nog weg, als je wilt; ik tzal je geen strobreed in de weg leggen. Blijf je bij ons, stel dan geen vragen en verwonder je over niets". De Bohuslaner knikt bedachtzaam en antwoordt na een korte aarzeling: „Wie je ook bent, je hebt me het leven gered. Bovendien heb ik nog een appeltje te schillen met Geirfinn. Ik blijf!" „Goed", zegt Eric. „Maar besef, dat je dan zult moeten vechten voor een zaak, waar je part noch deel aan hebt. Later zal de beloning wel volgen, maar dat is een schrale troost, want je zult je er op moeten voorbereiden, dat je van dag tot dag, van uur tot uur in gevaar kunt komen te verkeren". Weinig kan hij bevroeden, dat op datzelfde mo ment het gevaar met rasse schreden nadert; want de zwaarbewapende rovers, die omzichtig door het woud sluipen, hebben reeds lang hun verse spoor gevonden. De British Council heeft van de Britse regering de opdracht gekregen te streven naar het smeden van nau were culturele betrekkingen met Rus land, zo heeft het ministerie van Bui tenlandse Zaken gisteren bekend ge maakt. Twee parlementsleden die onlangs een bezoek hebben gebracht aan Rus land, de Labour-afgevaardigde Chris topher Mayhew en de conservatief C. Mott-Radclyffe, werden respectievelijk tot voorzitter en vice-voorzitter benoemd van de „culturele kruistocht". Het doel van de instelling van deze commissie voor de betrekkingen met Rusland is op een basis van wederke righeid ontwikkelen van het wederzijdse begrip tussen twee landen, aldus het Foreign Office. Dat oogmerk zal voor namelijk worden nagestreefd door het uitwisselen van bezoekers die deskun digen zijn op het gebied van de land- Voor het Bossche Gerechtshof is Woensdag tegen de onderwijzer A. v. K. uit Valkenswaard wegens het mis handelen van leerlihgen en het geven van opdracht aan leerlingen, om hun mede-scholieren te mishandelen, een boete van f 150 subs. 30 dagen hech tenis geëist. A. v. K. was door de Bos sche rechtbank veroordeeld tot f 75 boete subs. 15 dagen hechtenis, van welk vonnis hij in hoger beroep was gekomen. Bij een eerdere behandeling van deze zaak was de zitting verdaagd om nog enkele getuigen te horen, het geen thans geschiedde. Zowel de rijks inspecteur als de bisschoppelijk inspec teur van het L. O. noemden v. K. een slecht paedagoog, die met te straffe hand regeerde en bij wie de onder wijsresultaten onder de maat bleven. De Rijksinspecteur overweegt zelfs zijn ontslag, v. K. werd reeds eerder ge schorst en ook reeds veroordeeld. Uitspraak 25 Mei. De Europese Culturele Stichting is gisteren een actie begonnen om 10 mil- lioen dollar bijeen te brengen ter ac tivering van culturele activiteiten in Europa. De directeur van de stichting is Denis de Rougemont en van het be stuur maken deel uit Prins Bernhard, Robert Schuman, de Franse minister van Justitie en voorts vooraanstaan de industriëlen en bankiers uit Frank rijk, Duitsland, Italië, België en Zwit serland. De stichting is een niet-officiële or ganisatie die ook geen band onder houdt met regeringen. De bedoeling is dat er in Europa een instantie wordt opgericht die overeenkomst vertoont met die welke werden gesticht door de Amerikaanse families Ford en Rocke feller. bouw en veeartsenijkunde, de kunsten en de architectuur, radio en televisie, werktuigbouwkunde, journalistiek en de rechtswetenschappen, de medische en de natuurwetenschap. Voorts wordt een uitwisseling van toneelgezelschappen in het eerste jaar nagestreefd. De Verenigde Hindoestaanse Partij en de Nationale Partij Suriname hebben geprobeerd de toelating van de in Pa ramaribo gekozen Satenleden uitgesteld te krijgen, doch het Eenheidsfront, dat de meerderheid heeft in de Staten, stemde voor toelating. De bezwaren gol den beweringen over een onzuivere gang van zaken bij de verkiezing. Een speciaal bezwaar was het feit, dat Findlay honorair vice-consul van Vene zuela is en de staatsregeling verbiedt diplomatieke vertegenwoordigers lid van de Staten te zijn. Nadat de meer derheid voor toelating had gestemd, deelde de heer Kraag van de N.P.S. me de, dat de rest van zijn partij nog de mogelijkheid beziet langs rechterlijke weg de toelating ongedaan te maken. In verband met geruchten, dat de N.P.S. geweldpleging in de zin had, heeft de politie vier personen aangehou den. die na een verhoor werden wegge zonden. In verband met de ongunstige ont wikkeling van de varkensmarkt, die nog wordt verscherpt door een ver mindering van de uitvoer van bacon naar Engeland, heeft het Bedrijf schap voor Vee en Vlees besloten maatregelen te nemen ter ondersteu ning van de varkensprijzen. Met ingang van Maandag 16 Mei zal op het slachten van varkens met een koud geslacht gewicht van 63 tot en met 77 kg. een toeslag van f 0.07 per kg. worden uitgekeerd, mits aan be paalde voorwaarden inzake weging etc. wordt voldaan. Deze regeling wordt gefinancierd uit het zgn. vlees fonds. Horizontaal: 1. bijenhouder - springstof 2. buitenkansje 3. land in Azië - invorderen 4. provincie 5. aanval - voorzetsel 6. deel van een voet - aan locomotief gekoppelde kolenwagen 7. pers. vnw. - geheel de uwe - deel van schip 8. loot - boom - iedere 9. voortdurend - lengtemaat 10. fiets - eenmaal 11. familielid - volkplanter CN co lO 00 Verticaal: 1. namaak - maanstand 2. de openbare mening - niet een - en anderen (afk.) 3. klein paard - zangnoot - hoeveelheid 4. in het oog sprin gend - golvend haar 5. vreemds - opeenvolging van ogenblik ken 6. Europeaan - stilstaand wa ter Os 7. afdeling van ziekenhuis 8. van zijn rente leven 9. kruik - duinvallei - uitroep 10. elke keer 11. teer - plaats in de Betuwe OPLOSSING VAN "WOENSDAG Horizontaal: 1. pen, 3. arie, 5. eelt, 7. kro, 9. twee, 12. stal, 15. ae, 16. stoel, 17. ra, 18. plat, 20. adat, 22. vlo, 24. klei, 25. peel, 26. sta. Verticaal: 1. pek, 2. nee, 4. ree, 6. lot, 8. riool, 9. tap, 10. 11. est, 12. 13. ara, 14- 19. aal, 21. 22. vis, 23. wel, sla, lat, die, opa. De twintigjarige marinier Douwe Bosma, wonende te Schaasberg, gelegen in het mariniersopleidingskamp „De Mok" op Texel, is ernstig gewond bij het spelen met een gevonden projectiel. In zijn tent is hij hiermede aan net experimenteren gegaan met het gevolg dat het ontplofte. Een gedeelte van zijn linkerhand werd afgerukt. Zijn gehele linkerhand moest geamputeerd worden. Aan de vorming en de taak der mis siezuster in modern perspectief, heeft het maandblad „Missieleven", uitgave van de missiezusters van het Kostbaar Bloed, Tienray, een zeer lezenswaard dubbelnummer gewijd. In het bro- churetje van 20 pagina's belicht een anoniem schrijver vrijmoedig, welke „doorbraak" er van de moderne zuster- missionaris gevraagd wordt en welke eisen daarvoor gesteld worden aan de geetelijke-, de beroeps- en de mission- naire vorming. Kolonel Peter Townsend reed gisteren mee op Duindigt in een z.g. „ren voor gentlemen-rijders" om de Olympius-prijs. Townsend reed op een vierjarige bruine merrie. Zijn paard draagt het cijfer 3. Haar taak in het onontwikkelde lar.d is de gespecialiseerde deelname aan de opbouw van een levensvatbare kerkgemeenschap, die op eigen kracht zal kunnen voortleven. Zij gaat niet „op de eerste plaats om baby's te dopen, armen te troosten en de jongens van de meisjes af te houden, maar om mee te helpen bij ziektebestrijding en gezond heidszorg, mee te werken bij het schep pen van een menswaardig bestaan en door geestelijk en huishoudelijke oplei ding gezonde christenhuwelijken voor te bereiden". Om daartoe met vrucht in staat te zijn in een vreemd milieu met totaal andere leefgewoonten, zijn openheid en doorbraak noodzakelijk alsmede het af stand doen van allerlei gebondenheden, waaraan de kloosterzuster in haar va derlandse omgeving gewend was. Ze moet onderscheid kunnen maken tussen wat wezenlijk is in de geest van haar regel en wat bijkomstig. Daarvoor is een zelfstandig oordeel nodig. Ze moet haar werk ook internationaal kunnen zien en alles wat haar kloosterinstituut aanbelangt als daaraan ondergeschikt. Zo zal de vorming van inheemse reli gieuzen een volstrekte inleving vragen in het andere volk en de andere cul tuur, waardoor van binnen uit een nieu we congregatie kan ontstaan. Dit hoe wel men uit liefde voor de eigen congre gatie de nieuwe roepingen gaarne voor de eigen aanwas zou behouden. Een lans wordt ook gebroken voor meer uitwisseling tussen religieuze „ambtgenoten" van de verschillende vrouwelijke congregaties. Een begin is daarmee gemaakt toen in Februari j.l. in Indonesië, te Bandung voor het eerst, een bijeenkomst is gehouden waaraan vertegenwoordigsters van 18 verschilleii- lende zustercongregaties, werkzaam in heel Indonesië, deelnamen. De missionnaire vorming vraagt voorts, dat de zuster haar werk kan „plaatsen" in het grote kader, dat ze de eigentijdse problemen en de historische ontwikke ling van de missie kent. Voor de 50 missionnerende zustercon gregaties die ons land telt, zal kennis name van dit openhartige, gefundeerde, heldere geschriftje, dat zowel waarde ring en richtlijnen als gezonde critiek bevat, veel nut kunnen hebben. Maar ook de geïnteresseerde leken het „thuisfront" heeft het iets te zeggen. Het is verkrijgbaar bü de administra tie van „Missieleven", de missiezusters van het Kostbaar Bloed te Tienray, Lim burg. A. Bgl. De Belgische druivenkwekers uit Hoei- laart en Overijse en omgeving zijn voor nemens, zoals de Franse wijnbouwer» dit enkele jaren geleden deden, de we gen te versperren omdat de regering geen aandacht besteedt aan hun belan gen. De Nationale Unie van Druivenkwe kers, die 15000 leden telt, blijkt vastbe sloten een actie te organiseren als er geen einde wordt gemaakt aan de in voer van goedkope tomaten uit Neder land. Tomaten hebben in die zin iets met druiven te maken dat het vervan gingsproducten zijn voor de druiven- kwekers. Wanneer de oude wijnstok uitgeleefd is, dient hierop de nieuwe geënt te worden, waarna dan twee jaar zonder opbrengst volgen. In die perio de worden in de kassen tomaten ge kweekt. De verkoop van deze tomaten, aldus de druivenkwekers, is thans uiterst moeilijk, omdat Nederlandse vroege tomaten op de markt verschij nen, die te goedkoop zijn. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft aan de Sta- tep Generaal doen toekomen een over zicht van het Benelux-handelsverkeer in landbouwproducten. Het blijkt, dat de uitvoer van L.V.V.- producten ,naar de Belgisch-Luxem burgse Economische Unie tot en met 1952 regelmatig is gestegen, doen sindsdien een daling vertoont. Ook het deel, dat de B.L.E.U. van de totale Ne derlandse export van L.V.V.-producten afneemt, daalt. Toch bedroeg de waar de in 1954 nog ongeveer het achtvoudige van dat van voor de oorlog. Uit de detailcijfers per groep van producten blijkt wel in de eerste plaats de daling van onze export van boter naar de B.L.E.U. gedurende de laatste twee jaren tot op bijna de helft van het voorgaande jaar. Een daling valt ook te constateren in melkproducten. Wat de totale invoercijfers van L.V.V.-producten betreft, kan worden geconstateerd, dat de invoeren uit de B.L.E.U. de laatste drie jaren steeds groter worden, in vergelijking met voor de oorlog eveneens ongeveer het acht voudige. Op de Noordzee nabij Texel is een zogenaamd L.C.A.-landingsvaartuig van de Koninklijke Nederlandse Marine ge zonken. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. Tijdens oefeningen kreeg het lan* dingsvaartuig motorstoring. Een and®ï L.C.A.-landingsvaartuig kwam het ™el motorstoring kampende schip te huiP- Door de hoge zeeën zijn beide schepej* met elkaar in botsing gekomen, waar door het vaartuig, dat motorsitorins had gekregen, is lek gestoten en ge zonken. De bemanning kon tijdig tn het te hulp gesnelde vaartuig oV '- stappen. De zee is ter plaatse ongevee veertig meter diep.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2