Weinig overtuigend gelijk spel tegen Engelse kampioen Chelsea 0 D Dr. ir. HUPKES 75 jaar Andrews Steeds meer Hooftse sfeer op het Muiderslot Prijsverhoging van kolen geen gevaar voor loon- en prijspeil of Wolf? r Olympisch Stadion was vol EERSTE... en het tweede doelpunt Nieuwe regeling voor afvaardiging naar Europese roeikampioenschap Oud-president-directeur van de Nederlandse Spoorwegen Leider van herstel na de oorlog Slotvoogd Koot droomt van Meikersen en kweeën Mens SCHEEPVAARTBERICHTEN U perst dagelijks 3 kg vocht en voedsel door uw maag Donzige huidjt Wij luisteren naar V.. J DONDERDAG 12 MEI 1955 PAGINA 7 Min. Zijlstra antwoordt prof. Gerbrandy: 1 1 BABY POEDER Examens heVriEl£EN Candidaats godgeleerd- door A. Rutgers van der Loeff-Basenau Borstelfabriek afgebrand MARKTBERICHTEN Het stadion was zowaar vol gisteravond. Vflfenvyftigduizend enthousiasten vulden de tribunes van het Olympisch Stadion omdat Chelsea, de kampioen van de Engelse League, als sparringpartner fungeerde voor het Nederlands elftal. En het moet gezegd worden, Chelsea was een bekwame tegenstander. Het vocht er wel niet voor alsof in deze wedstrijd het league-kampioenschap behaald moest worden, maar het ging ook niet opzij om het Neder lands elftal, althans de ploeg die waar schijnlijk het eerstkomende Oranjeteam gaat vormen, een aangenaam partijtje voetbal zonder moeilijkheden te bezor gen. Verre van dat. Het is zelfs een ta melijk stevig duel geworden, een wed strijd die tegen het einde nog onvrien delijk werd ook, waardoor de nodige duwtjes werden gegeven aan weers zijden, waarbij het publiek zich geducht roerde, soms terecht soms ten onrechte, omdat scheidsrechter Karei van der Meer een bijzonder slechte dag had en tal van foutieve beslissingen nam. Het is uiteindelijk 22 geworden cn dat was wellicht de meest acceptabele uitslag. Het Nederlands elftal verdiende althans zeker geen overwinning. Het was in bepaalde elementaire opzichten zelfs duidelijk de mindere van de Lon- dense kampioensploeg. Dat het Nederlandse voetbal er nog lang niet is, is ook gisteren weer duide lijk tot uiting gekomen. Voor de zoveel ste keer stond een andere voorhoede in het veld. De Harder was er weer bij en had deze keer zijn clubgenoot Clavan naast zich, verder zag men Van Roessel na een afwezigheid van zeker twee jaar weer terug en de rechtervleugel werd gevormd door twee spelers, die ook in Dublin tegen Ierland van de partij zijn geweest. Het werd ook nu geen eclatant succes. De linkervleugel De Harder Twee Nederlandse doelpunten. Op de bovenste foto de treffer van Timmermans, Op de onderste die van Wilkes, gemaakt uit een strafschop wegens hands van Chelsea's spil Wicks. BAARN 12 te Bremen. BACCHUS 12 te Trinidad. BAUMASEPE p. 12 Tersch. n. Hamb. BONAIRE p. 12 Burl. n. Funchal. CALTEX NEDERLAND 11 te Stockholm. DRENTE p. 12 Alg. n. Pt. Said. EN A 12 te Rotterdam. ENGGANO p. 12 Alg. n. Mars. ERINNA 11 te Singapore n. Saigon. ESSO DEN HAAG p. 12 Malta n. Antw. GAASTERLAND 11 te Recife. HELDER 11 van Curacao n. Antw. JOH. v. OLDENBARNEVELT p. 12 Djeddah naar Suez. LIBERTY BELL 12 te Newport News. LINDEKERK p. 12 Tersch. n. Hamb. LOPPERSUM p. 12 Ouess. n. R'dam. LOOSDRECHT 12 te Abadan. LUNA p. 12 Kp. St. Vine. n. Ceuta. MANOERAN p. 12 Kp. St. Vine. n. Belfast. MARIEKERK 12 te Hamburg. MEERKERK 12 te Dar es Salaam. nieuw Amsterdam 12 te Southampton. ORANJE 11 te Pt. Said. Poseidon 12 te Abadan. TOMORI 12 te Cheribon. UTRECHT p. 12 Str. Banka n. Singap. WIELDRECHT p. 12 Kreta n. Fao. ALPHERAT 10 te Montevideo. CLAVELLA 14 te Killingholm verw. EEMLAND 11 van Amst. n. Bremen CORDIAS 11 van Amst. n. Hamburg. MARIEKERK 11 van Amst. n. Bremen. ORESTES 11 te Bachequero. POELAU LAUT 11 van A'dam n. Hamb. TANKHAVEN II 11 te Fenang. VAN SPILBERGEN 11 te Dakar. NERO 10 van Faro n. A'dan» ARDEAS 11 te Valencia. AMOR 11 te Patras. ARENDSDIJK 11 te Antwerpen. AMSTELSTAD p. 11 Azoren n. Curasao ABBEDIJK 11 te New York. ARENEAS 11 te Oporto. ALHENA 11 te Rotterdam. ALNATI 11 te Recife. appingedIJK p. 11 Recife n. New York. ARTEMIS 11 te Kaap Haitien. "VERdjjk 11 op 300 mijl N.W. Azoren n. .Antwerpen. «MPENAN p. 11 Key West n. Galveston. g'LLïTON 11 te Zamboanga. ni.iïF'AM 1 in Str. Ormoes n. Basrah. gtNNEKOM 10 van Callao n. Cristobal «AWEAN 11 te Ceub. r^T £EX LEIDEN p. 11 Malta n. Sidon. CALTEX THE HAGUE p. 11 Kp. Bon naar Cl~m d'Ambes. Irek A 11 Martin, n. Curasao. Daï! EAVENTE 10 vna Hamb. n. Gdynia. p. 11 Dungen. n. Curasao. Gon??ACHT P- 11 Gibr- n- Tel Aviv. GPnLLAND P- 11 st- Pauls R. n. Recife. GnTmtTEKERK 10 van Manilla n. Gazan. 12 te Dakar verw. HEï?iSK5?K p. 11 Finist. n. Antw. EEMSKERK 11 te Bremen. A KLEINE VAART JtjtV? 10 te Antwerpen. IVtApA MARY 10 te Casablanca. WUB&"iON 10 ta Liverpool. ÈLjn o A 10 van Southampton n. Ponv van Penua n. Ibiza. LARrv 9 van Or'Ut n. Gefle. JOOST }S te Antwerpen. 10 van Gent n. Obbola. (Van onze roeimedewerker) Ook voor dit jaar zal voor de af vaardiging van ploegen naar de Euro pese roeikampioenschappen een pun tentelling gelden, en wel in iets uitge breidere vorm dan verleden jaar. In 1954 is gebleken, dat deze regeling zeer goed voldeed, aangezien bij beoordeling van één wedstrijd op één dag verroeid bij ongunstig weer soms te eenzijdige uitslagen worden gevormd. Ondanks het feit, dat de F.I.S.A. be sloten heeft ook andere dan alleen de landskampioenen op de Europese roei- kampioenschaDpcn toe te laten, is de Nederlandse Roeibond van mening, dat het aanbeveling verdient zo min moge lijk af te wijken van het reeds jaren ingenomen standpunt, namelijk alleen de landskampioenen aan het oordeel der Technische Advies Commissie te onderwerpen. Het bestuur heeft echter een open oog voor de fouten, die aan dit systeem kleven en heeft, om daar zoveel mogelijk aan te ontkomen, de volgende regeling ontworpen: Op de wedstrijden van Hollandia, de Koninklijke, de selectiewedstrijd, voor afgaande aan de nationale kampioen schappen, zal aan de overwinnaar twee punten worden toegekend, aan nummer twee aankomend een punt. Voor de na tionale kampioenschappen bedragen deze cijfers resp. drie en een punt. De na tionale kampioen komt slechts dan in aanmerking voor beoordeling, als hij de meeste punten heeft vergaard, ter wijl hij een trial moet roeien tegen die ploeg, die een gelijk aantal of meer punten heeft verkregen op de andere hierboven genoemde wedstrijden. De Technische Advies Commissie houdt de uiteindelijke beslissing voor afvaardiging, zodat dit orgaan het laat ste woord behoudt. Uiteraard geldt deze regeling zowel voor de dames als heren seniorennummers. De ploegen mogen, teneinde de verkregen punten te behouden, op genoemde wedstrijden niet meer dan voor de helft worden gewijzigd. Italië Zeven arbeiders zijn om gekomen, toen een tunnel instortte op 80 km ten N. W. van Catania op Sicilië. Clavan ondervond, dat het Nederlandse competitie-voetbal in geen enkel opzicht te vergelijken is met het spel dat door een buitenlands team van enig formaat wordt geleverd. Twee spelers, die in eigen land in staat zijn een wedstrijd op eclatante wijze te winnen, hadden nu de grootste moeilijkheden om zo nu en dan tot gevaarlijke acties te komen. En ook de rest van de voorhoede was niet zo dikwijls gevaarlijk. Van Roessel niet ondanks zijn uitstekend kopwerk, Tim mermans, de zwerver, evenmin en ook Faas Wilkes niet. Met Wilkes is het in derdaad een moeilijke zaak. Hij heeft talent, veel talent zelfs, daar zal nie mand aan twijfelen. Maar hij steekt momenteel toch niet in zijn beste vorm. De zware operatie die hij in het begin van dit jaar heeft moeten ondergaan heeft toch wel zijn sporen nagelaten. Zijn lichamelijke conditie heeft er ge ducht onder geleden. Dat bleek toch weer overduidelijk. Want wat Wilkes momenteel vooral mist is de mogelijk heid om en snel en slagvaardig te han delen. Dat was vroeger juist zijn sterk ste punt, zodat het individualistische spel, dat nog niet zo heel lang geleden voortdurend gevaarlijk was, nu zelfs remmend werkte. De Nederlandse voorhoede is dus niet tot grootse daden gekomen. Er is nog een reden voor dit verschijnsel. De achterhoede van Chelsea bewaak te zijn tegenstanders namelijk bijzon der zorgvuldig. Zo nauwgezet zelfs, dat het bijzonder moeilijk .was om aan deze consequent doorgevoerde dekking te ontkomen. Wilkes c.s. heb ben het dus niet gemakkelijk gehad. Het resultaat van dit alles is, dat ook nu niet beweerd kan worden, dat voor de komende landenwedstrijd tegen de Zwitsers een voorhoede in het veld zal staan, die voldoende krachtig is om de laatste landenwedstrijd van het seizoen met het nodige optimisme tegemoet te zien. Maar niet alleen aanvallend haperde er het nodige aan het Oranjeteam. Ook de rest van de ploeg was niet bij mach te, enkele uitzonderingen daargelaten, om op de een of andere manier te im poneren. Dat was natuurlek begrijpe lijk, want de Engelsen voetbalden nu eenmaal beter. Het was het echte En gelse spel, dat Chelsea demonstreerde. Zo weinig mogelijk franje, hard en uit sluitend streven naar zoveel mogelijk nuttig effect. Dat hield onder meer in, dat de Nederlandse defensie dikwijls uit positie werd gespeeld door afwisse lend korte en lange, maar vooral toch lange passes naar de voorhoede. Dan moest men aan Nederlandse zijde maar zien hoe dat gat te dichten. Meestal ge lukte het wel, ook al omdat de voor hoede, waarin drie van haar meest op vallende spelers Lewis, O'Connel en Blunstone ontbraken, niet het sterk ste deel van het team van Chelsea was en bovendien, omdat Van der Hart op nieuw toonde toch een bijzonder goede verdediger te zijn. Zo goed zelfs, dat weinig spelers van dit formaat in Europa rondlopen. Chelsea heeft twee keer een voor sprong genomen. Het waren twee veel op elkaar lijkende doelpunten. De eer ste keer schoot aanvoerder Bentley, middenvoor volgens de opstelling, maar in feite overal zwervend waar hij vond dat het nodig was, raak. Het was na een kwartier spelens, toen de bal na een scrimmage op de rand van het Neder landse strafschopgebied precies voor de voeten van Bentley stuitte. En wat men van een Engelse voetballer zelden ziet, gebeurde nu. Bentley knalde de bal met een doffe dreun in de richting van de bovenhoek. Het was het eerste schot dat Landman te verwerken kreeg, maar er was geen houden aan, 01. Timmer mans kreeg vanaf de aftrap een prach tige kans om gelijk te maken. Hij stond helemaal alleen voor een leeg doel. Maar de bal ging naast. Zes minuten later revancheerde hij zich. Kuys speel de de bal hoog in het Engelse straf schopgebied. Timmermans stopte de bal, draaide zich om, stond toen meteen helemaal vrij voor de Engelse doelman en schoot raak, 11. Maar de vreugde was van korte duur. Drie minuten later kreeg Chelsea een corner te nemen. Een scrimmage voor het Nederlandse doel volgde, de bal sprong terug, pre cies voor de voeten van linkshalf Saun ders, die zich juist binnen het straf schopgebied geen moment bedacht en hoog inschoot. Vooral na dit doel punt was de verwarring in de Neder landse gelederen even groot. Zo groot zelfs, dat Schaap een, als het van een tegenstander was geweest, prachtig schot op eigen doel loste, waarna Landman slechts na een formidabele sprong red ding kon brengen. De tweede helft was veel rommeliger. De Nederlanders waren iets meer in de aanval zonder dikwijls gevaarlijk te worden. Bovendien werd het spel veel harder omdat scheidsrechter Van der Meer de kluts volkomen kwijt was en tal van foutieve beslissingen nam. Een strafschop, elf minuten voor het einde door Wilkes uitstekend genomen, bracht tenslotte de gelijkmaker. Advertentie Als u na een flinke maaltijd nog eens écht trek hebt in koffie met slagroom of in iets anders dat er net niet meer bij kan wanneer u door zittend werk of nauw sluitende kleding uw spijsvertering een voudig geen kans geeft dan gaan uw maag en ingewanden protesteren. Een op- f;eblazen gevoel, oprispingen, hoofdpijn en anderigheid, dit alles wijst er op dat uw spijsvertering een handje geholpen moet worden. Neem een glas heerlijk bruisend Andrews Gezondheidszout, twee lepeltjes op een glas water. Andrews verfrist tong en mond en verdrijft voedselophoping uit maag en ingewanden. Het bevat - in snw- kelijke en prettige vorm - de geneeskrachtige stoffen die storingen in de spijsvertering opheffen en voorkomen. Gun u geregeld 's morgens vroeg even tijd voor een heerlijk bruisend glas Andrews. Dan functionneert van binnen alles weer vlot en gaat u met méér plezier aan het werk. f. 1.65 per bus. j» 1, GEZONDHEIDS ZOUT Vandaag viert dr. ir. W. Hupkes zijn 75e verjaardag. Het is reeds acht jaar geleden, dat hij als presi dent-directeur afscheid nam van de Ned. Spoorwegen, maar zijn naam wordt nog steeds overal met ere ge noemd wanneer men spreekt over de snelle ontwikkeling, die het spoor wegwezen in ons land heeft doorge maakt, en over de eerste periode van herstel na de bevrijding, nadat de bezetters het hele spoorwegapparaat vleugellam hadden achtergelaten. De heer Hupkes heeft een echte spoorwegcarrière gemaakt. Nadat hij in 1880 te Arnhem geboren in 1904 het Delftse ingenieursdiploma be haald had, werd de latere president- directeur benoemd tot adsp. ir. bij de N.IJ.S.M. In 1911 volgde de benoeming (Van onze verslaggever) Het bezoek aan het Muiderslot is in het afgelopen jaar opnieuw geste gen en wel van 75.032 in 1953 tot 81.833. Slotvoogd Ton Koot, gastheer op de jaarlijkse persbijeenkomst in het kasteel, bleek met de snelgroeien de belangstelling enigszins verlegen. Want het overgrote deel van het be zoek meldt zich in de zomermaanden en dat komt een rustige, instructieve rondleiding niet ten goede. Van cel lulair centrum, dat het slot in jaren van verval zolang is geweest, funge rende bij herhaling als gevangenis, blijkt het zich nu meer en meer tot cultureel centrum te ontwikkelen: in het voorbije jaar bedroeg het aantal culturele bijeenkomsten 32. Een hoog tepunt is straks weer de uitreiking van de P. C. Hooftprijs door minister Cals in de avond van de 20ste Mei, ditmaal aan prof. dr. L. Rogier. De indertijd heropgerichte Muiderkring, waar prominenten uit alle geledingen van het maatschappelijk leven deel van uitmaken, is aan haar tweede plenaire zitting toe. Slotvoogd Koot herinnerde nog aan de geslaagde viering van het 675-jang be staan van het slot. Aanvankelijk meen de men op grond van de bekende ge gevens het 750-jarig bestaan te mogen herdenken, maar dit is op het laatste ogenblik door de resultaten van een oudheidkundig bodemonderzoek gecor rigeerd: het slot bleek iets jonger. Ver heugend is, dat nu eindelijk met grote voortvarendheid aan opruiming wordt gewerkt van de verouderde vesting werken rondom het kasteel, die deel uitmaakten van het stelsel der Hol landse Waterlinie. De Genie laat met grote omzichtigheid de ondergrondse kazematten springen, waarna de wallen worden rechtgetrokken en terugge bracht in de staat, waarin zij in de ze ventiende eeuw het slot omringden. Als dan ook de loods tegenover het kasteel, sinds de oorlog 1914-1918 als noodwo ning in gebruik, zal zijn geamoveerd, ontstaat de mogelijkheid tot een be hoorlijke entrée. Verder zal het ter be schikking komend terrein als in de da gen van Hooft worden bestemd tot sier- tuin en bongerd. Slotvoogd Koot droomt reeds als zijn grote voorganger van Meikersen en kwee-peertjes. Verder zijn nog enkele aanwinsten geboekt: o.a. een stoel uit de tijd van Hooft en op het slaapvertrek een lap pendeken, zoals in de zeventiende eeuw werden gemaakt. Zó oud is deze deken echter niet, textiel uit die tijd is uiterst zeldzaam, maar toch wel meer dan honderd jaar. zeer smaak vol vervaardigd van 2000 bonte drie hoekjes. Het Zaanse wiegje in de zelfde kamer is wel afgedekt met een sitsen dekentje, dat nog stamt uit de gouden eeuw. In antwoord op vragen van het Twee de-Kamerlid prof. Gerbrandy verklaart prof. dr. J. Zijlstra, dat de regering de buitenlandse prijsverhogingen voor in dustrie- en huisbrandkolen ten zeerste betreurt, doch daarom niet bevreesd is voor nadelige gevolgen bij de handha ving van het loon- en prijspeil. De ver hogingen in de huisbrandsector beïn vloeden het huishoudbudget met min der dan 0,2 pet., terwijl ten aanzien van het industriële verbruik kan worden ge steld dat voor ca. 70 pet. van de te ver- bruiken kolen de prijs gelijk blijft of slechts minimaal wordt verhoogd. Bo vendien mag worden aangenomen, dat een deel van de industrie nog moge lijkheden heeft om door opvoering van de brandstoffeneconomie de opgetreden prijsverhoging geheel of gedeeltelijk te compenseren. Momenteel worden de Belgische kolen hier te lande grotendeels aangeboden tegen prijzen die met de Belgische prijs lijst overeenstemmen en die in een aan tel gevallen f 6.—10 hoger liggen dan voorheen. Het is intussen niet uit gesloten, dat de Belgische prijzen dezer dagen in het algemeen een zekere ver- Advertentl» "inui bamm P. Talb. AM<amriï?nsen te Leiden. »bei w EgDAM Bevorderd tot arts de E- Brongers (Middelburg) en muelt v- d- Schaaf, J. G. J. Sa- ('s_p' 'Amsterdam), H. P. Wijnen <Ber^enhaSe) en J. J. L. J. Schram Arfso °P z°om). aTnen eerste gedeelte mej. M. techno/.. meL L Stants, mej. L. A. Uyt- j. N »ard (Amsterdam) en de heer oordaa (Haarlem). 55 „Ach, wie houdt daar nu niet va riep Erlof, terwijl hij een paar clownes ke danspassen uitvoerde op het zand. „Kom, meisjes! Kom, Emma!" Maar de witte vogels bleven onbewogen krij sen. „Toch zien ze er alle uit of ze Emma heten," zei de jongen. Zfin moeder schoot in een lach. Toen ze voor hem dat gedicht geciteerd had, waren ze hier nog maar pas en moes ten nog helemaal wennen aan het vlak ke land, de helle, blonde kleuren en de zeewind. Zij wist nooit wat hij van zulke dingen onthield. Dat was nu al bijna twee maanden geleden. „Ze willen onze soep niet", zei ze la chend. „Kom mee, jongen, we moeten aan het werk". „Dadelijk moeder. Maar kijk, daar ligt een hoop drijfhout, dat ga ik eerst ha len." Het waren niet meer dan vier, vijf half verrotte planken, maar alles was de moeite waard. Het was zaak een kleine voorraad brandstof voor de win ter aan te leggen, ook al hadden ze voorlopig nog geen stookgelegenheid op hun dakkamertje. Elk stuk. hout was het waard de lange weg naar huis ge sleept te worden. „We moeten ze niet aan deze kant van de duinen laten lig gen, dan haalt misschien iemand anders ze weg," zei ze. Ieder met een paar planken, die al leen maar zwaar waren omdat ze nat waren, liepen ze door het mulle, war me zand van de duinen. Aan de andere kant van de duin strook was de met riet begroeide sloot waar ze biezen sneden om manden en sandalen van te vlechten. .Daar, ach ter die sloot, begonnen de grijsgroene weiden, wijd, groot en vlak, met wat sloten hier en daar, een prikkeldraad hek, schapen, enkele koeien en paarden. Het riet in de sloot was scherp en hard. Het was een ander soort dan ze in de maand Juli hadden gesneden, dat was soepel en goed viechtbaar ge weest. Dit was niet erg prettig om te verwerken, je kreeg er pijnlijke handen van en de producten werden ook min der goed, maar altijd nog leverden hun manden en sandalen bonnen op: bonnen voor een half brood in de week voor wat suiker, een paar weken ge leden voor een deken en een paar klompen. „Wat een bof toch, moeder, dat we dit werk hebben", lachte Erlof. Hij voelde gelukkig hier op Sylt. Er was zo veel ruimte en vrij heid; de zon en de zeelucht deden hem goed en het regelmatige eten, ook al was het nog zo karig, had zijn li chaam sterker gemaakt. Nu de hele zomer hadden ze dag in, dag uit in de buitenlucht gewerkt, 's Morgens haalden ze hun etensketeltjes uit de cantine in het vluchtelingenkamp, onge veer een uur lopen van het huis van Reymer; dan gingen ze de hele dag op stap om biezen te snijden en te vlech ten. Wanneer de zon op z'n hoogst stond, aten ze hun blikjes leeg; daarna gin gen ze slapen. Wie het eerst wakker was ging het prikkeldraad, van de hek ken langs om plukken schapenwol te verzamelen, die aan de stekels waren blijven hangen. Het waren kleine, kort afgerukte, vuile plukjes, niet gemakke lijk om te spinnen, maar tegen de win ter zou de voorraad toch misschien wel een trui opleveren. „We worden nog rijkaards, moeder," zei Erlof, terwijl hij tevreden naar een bergje wolplukken en naar het drijf hout keek. Ze zaten tegen de duin aan te vlechten met het uitzicht op de met riet begroeide sloot, de karreweg daar achter en de wijde vlakke weiden van het eiland. Ginds, veel verder weg, tus sen Sylt en het vaste land, lagen de wadden in de ondiepe, verraderlijke waddenzee. Daar, aan die kant en meer naar het Zuiden, lagen ook de meeste vluchtelingenkampen. „Hebben we niet te veel riet gesne den vanochtend?" vroeg Erlof. „We vlec'.ten het wel op", zei zijn moeder. „Als we hard werken, krijgen we misschien een suikerbon extra, en als we er vier of vijf hebben, kunnen we ze ruilen tegen een konijn voor jou." Zij keek hem even aan. Het was een verrassing voor hem, dit plan. H{j sprong niet in de lucht zoals hij vroeger zou hebben gedaan. Hij keek haar even aan, daarna staarde hij weg over de weiden, naar de verre rechte lijn van de horizon en de grote, lichte hemel daarboven. Wat was het hier an ders dan thuis in de bergen. Toen had hij ook konijnen gehad „Een konijn," zei hp dromerig. „Iets dat van mil is „Je kunt van drijfhout een hok tim meren, of misschien kun je wel er gens een kistje krijgen." „Timmeren? Hoe kom ik aan spij kers? En een kistje geeft niemand aan een vluchteling. Misschien kan ik in het kamp een kartonnen doos van de melkpoeder krijgen. Dat is dik kar ton en konijnen zijn zo droog. Hij wriemelde behaaglijk met al zijn tien tenen door een grote pol koel gras. „Een konijn," zei hij zacht. En toen nog eens met een afwezige glimlach: „Een konijn Ze werkten door. Erlof vlocht een mand, zijn moeder zolen van sanda len. Het was met dit stugge riet vrp hard werk. De zon begon af te zakken naar het Westen. „Toch kan ik me begrijpen dat ze niet vriendelijk tegen ons zijn," zei de jongen opeens. „Vijfduizend mensen zijn hier thuis en zevenduizend vluchte lingen hebben ze er bij gekregen om te voeden." Z\jn moeder antwoordde niet. Het was waar, dat het niet gemak kelijk was voor de eilandbewoners. Er waren kinderkampen, kampen voor ver plaatste personen, grotendeels Polen en Balten die niet terug wilden naar het door Rusland bezette gebied, en kampen voor Duitsers die uit het Oosten waren komen vluchten. Alle vluchtelingen wer den beschouwd als sprinkhanen die de oogst kwamen opeten; een plaag vorm den zij, waartegen men zich moest verzetten om niet zelf ten onder te gaan. Erlof en zijn moeder behoorden tot de vluchtelingen die het laatst wa ren komen aandruppelen, op eigen ge legenheid, omdat ze hadden gehoopt hiei wel welkom te zijn. Hoe zulke mensen aan vestigingsvergunningen kwamen was de eilandbewoners een raadsel maai wie zo'n papier had, kon niet van het eiland worden wegge jaagd. Niet weggejaagd worden en met open armen ontvangen worden waren echter twee héél verschillende dingen. (Wordt vervolgd) laging zullen ondergaan, waarvan dan ook de verbruikers in Nederland zul len kunnen profiteren. De prijsstijging van de Amerikaanse kolen is vrijwel geheel het gevolg van de stijging der zeevrachten voor kolen. Hoewel omtrent het toekomstige vracht verloop niet met enige mate van ze kerheid een uitspraak kan worden ge daan, is er geen reden om aan te ne men, dat de vrachtkosten een blijvend stijgende tendens zullen vertonen. Voorts deelde de minister mede, dat de prijzen voor Limburgse anthraciet van de mijnen Wilhelmina, Oranje- Nassau en Laura, zomede cokes van de Staatsmijnen, in de loop van 1955 verhoogd worden van f 2.30 tot f 4.48 per ton. Op welke wijze deze prijs verhoging per 1 September a.s. in de verbruikersprijs per hl. zal komen, is nog niet te zeggen. De met ingang van 1 Mei ingestelde prijsverhoging voor eierbriketten bedraagt in door snee f 0.30 a f 0.40 per hl. De minister gaf toe, dat de op die zelfde datum ingegane verhoging van de spoortarieven voor een deel van de in Nederland gedolven kolen een verho ging van de vrachtkosten betekent van 50 tot 60 cent per ton. Gisteren is brand ontstaan in een borstelfabriek te 's Heerenberg. Het vuur greep met grote snelheid om zich heen en ofschoon de brandweren van de gemeenten Berg, Didam et. Doetinchem de brand spoedig met veel materieel bestreden, kon niet worden voorkomen, dat het fabrieksgebouw door vuur en bluswater geheel werd vernield. Alleen een bijvleugel, waarin zich de maga zijnen bevonden, kon behouden worden. De schade wordt ruw geschat op een ton. tot ingenieur te Amsterdam, waar hij in 1920 chef van het materieel werd. In 1927 veranderde zijn functie in hoofddirecteur van het materieel, een jaar later in chef van de dienst yan materieel en werkplaatsen, vijf jaar nadien in chef van de dienst van trac tie en materieel. Tenslotte werd hij in 1938 directeur en in 1943 president directeur. Het laatste jaartal zegt reeds genoeg over de omstandigheden waaronder de heer Hupkes zijn hoge functie aan vaardde. Spoedig moest hij. onder de schuilnaam Versteeg, onderduiken, maar achter de schermen bleef hij leiding geven aan het bedrijf, in 1944 ook aan de staking, die voor een groot deel door hem was voorbereid. Toen de bevrijding aanbrak, had de heer Hupkes de leeftijd bereikt, die voor velen het begin betekent van een welverdiende rust. Niet echter voor de president-directeur. Met grote voortvarendheid leidde hij het herstel van de treinverbindingen. Hoe primitief het na-oorlogse begin ook was slechte verbindingen, lange reisduur, tochtige coupé's, overstappen in -militaire wagens het getuigde in ieder geval van de voortvarendheid, waarmee de Ned. Spoorwegen hun aandeel in het natio naal herstel wilden bijdragen, krach tig gestimuleerd door de grote „baas", die zichzelf niet spaarde en daarom met recht van het gehele spoorweg personeel de uiterste krachtsinspan ning mocht vragen. In 1947, toen het herstel weliswaar nog lang niet voltooid was, maar de herrijzenis van de Ned. Spoorwegen voor iedereen duidelijk gestalte gekre gen had, gaf de heer Hupkes het roer over aan een jongere kracht. Dit be tekende overigens niet, dat nu een rustige levensavond was aangebroken. Er zijn mensen, die daar nooit aan toe komen. De heer Hupkes schijnt er een van hen te worden, want rusteloos werkt hij voort in talrijke commissies en instanties, die het wijze inzicht en de stimulerende werkkracht van de thans 75-jarige nog niet gaarne zouden willen missen. Daarom betekent het feest van vandaag slechts een korte adempauze, morgen gaat voor de heer Hupkes het rusteloze leven weer verder. VEILING POELDIJK 11 Mei. Tomaten A f 2.55—2.70, B f 2.25—2.65, f 2.35—2.65, CC f 1.70—2.20, Tomaten A 2 f t.85—2.45, B 2 f 1.90—2.10, C 2 f 1.90—2.25, CC 2 f 1.30— 1.55, grof f 2.10—2.40, Andijvie 3244 ct., Spinazie 1117 ct. Postelein 3946 ct. Ra barber 9',213 ct. Prei A 12—19 ct. Nieuwe aardappelen, grote f 1.80, poters f 2.35, klei ne poters f 3.05, Prinsessebonen f 3.403.80, Snijbonen f 2.60—3.15. Druiven Frankentha- ler f 8.208.40, Aardbeien f 6.758.00, alles per kg. Sla A f 12.50—16.00, A 2 f 6.00—12.50. B f 9.00—12.50, B 2 f 5.00—7.50, alles per 100 stuks. Bloemkool (6) 7997 ct. (8) 6674 ct. (10) 57—68 ct. (12) 49—60 ct. (151 31— 43 ct.; Perziken (3) f 0.85—1.10, (4 69—83 ct. (5) 3849 ct. Aardbeien 1116 ct. alles per stuk. Selderij f 6.009.00, Peterselie f 8.00. Raapstelen f 3.205.30, Peen f 56.00 —74.00, alles per 100 bos. NUCHT. KALVBRENMARKT UTRECHT 11 Mei. Aangevoerd 315 stuks. Prijs per stuk: f 42—53, prijs per kg levend gew. f 1.15—1.25. KAASMARKT WOERDEN 11 Mei Aan gevoerd 34 partijen, le soort f 208215, 2e soort f 200207, extra tot f 225 VEEMARKT 's-HERTOGENBOSCH - 11 Mei. Op de markt werden aangevoerd 6879 stuks vee, zijnde 2759 runderen. 480 vette kalveren, 871 nuchtere kalveren, 106 fok- zeugen, 335 slachtzeugen, 33 lopers, 1806 biggen, 1890 schapen, 378 lammeren, 13 gei ten. De prijzen waren ais volgt: melk- en kalfkoeien van f 7101010 p. st.. gulste koeien van f 475775 p. st., zware: bo ven not., kalfvaarzen van f 575950 p. st., klamvaarzen van f 465580 p. st., gulste vaarzen van f 500650 p. st.. pinken van f 385—480 p. st., graskalveren van f 225 350 p. st., nuchtere fokkalveren van f95 155 p. st., nuchtere slachtkalveren van f 4050 p. st., zware f 6082.50 p. st.. lo pers van f 6580 p. st., biggen van f 35 —52 p. st., weideschapen f 6590 p. st., ooien met lammeren f 145225 p. st., lam meren van f 5072 p. st., drachtige zeu gen f 240315 p. st. Aanvoer slachtvee: 780 prijzen: Extra kw. vaarzen tot f 3.15, le kw. f 2.78—2.90, 2e kw. f 2.55—2.70, 3e kw. f 2 352.45, worstkoeien f 2.052.25. vette stieren f 2.452.65, alles per kg geslacht gew. Vette kalveren prima soorten f 2.60 —3.05, lichte f 1.802.15, zware soorten f 1.321/2—1.86. middenkl. f 2.25—2.50. Slacht zeugen f 1.351.42 per kg lev. gew. VEILING TIEL, 11 Mei. Eerste notering eerste soort, tweede notering is tweede soort. Appelen: Brab. Bellefleur 1216 4 10, Golden Delicious b-a 7082 eerste 40 65 tweede 825, Goudreinette verpakte 34 —38 b-a 3136 eerste 22—32 tweede 5 24, Jonathan verpakte 3855 b-a 3844, eer ste 2436 tweede 724. Rode Keuleman 12 22 411, Gronsvelder Klumpkes 2427 920, Benderzoet enkele 1624 5—12, Jasappel 20 24 614, Dijkmanszoet 1828 814, Zuur kroet ca. 17.500 kilo 250, Peren Brederode 20 26 819, Sint Remy 1720 813, IJsbouten 1520 414, Aardbeien per ons b-a 7080, eerste 4244, tweede 2025, alles ln cents p. kilo tenzij anders vermeld. VEILING VENLO 11 Mei. Bloemkool A 78, B 66, Champignons I 243—288, II 120—150, III 106, Komkommers platglas A 5860, B 47. C 37, Knolselderij A 24, B 15, Peen, breek- pen A 3236, Prei A 12—26, Radijs 45.80, Rabarber 1422, Raapstelen 4752, Schorse neren A 24, B 14, Sla kas A 7.2013.80, M 57, Spinazie I 3040, II 1526, Soepgroen 1—3, Tomaten A 272—280, B 274, C 254, CC 222230, Bonken 236, Witlof A II 54—60, As perges AA I extra 217—218, A I 206—215.' B I 196—203, AA I 207—209, A I 197—204, B I 187—188, C I 148—153, D I 61—64, E I 68—V9. Alles ln guldens per 100 kg/stuks/bos. KATOENNOTERING R'DAM 11 Mei - U.S.A. strict middling one inch staple f 3.301/2 (f 3.30%), Mexicaanse strict midd ling one inch f 3.26(f 3.26(4) per kg. CACAOTERMIJNMARKT A'DAM 11 Mel. Stemming: kalm. Omzet: 800 ton. Note ringen: Mei 2.97—2.99, Juli 2.98—3.00, Sept. 2.981/2—3.01, Dec. 2.99—3.01, Jan. 2.98—3.01, Mrt. 2.97—2.99. (Opgave firma Heslenfeld). VRIJDAG HILVERSUM I, 402. m. NCRV: 7.00 nieuws, 7.10 muz., 7.30 gram., 7.45 prot pr., 8.00 nieuws. 8.15 gram., 9.00 zieken. 9.30 vrouw, 9.40 gram.. 10.30 prot. pr., 11.00 sopr., alt. viool en orgel, 11.25 gram., 13,00 nieuws, 13.15 thuisfront, 13.20 lichte muz., 13.50 gram., 14.00 school radio, 14.30 gram.. 15.15 voordr., 15.35 lichte muz., 16.00 tuinb.praatje, 16.15 gram., 16.35 sopr., bas-bariton en piano, 17.00 voordr., 17.20 gram., 17.40 koersen 17.45 stemmen van overzee. 18.00 gram.. 18.15 Chr. muziekver., 18.35 cabaret, 19 00 nieuws, 19.10 regeringsuitz., 19.30 gram., 20.00 radiokrant, 20.20 gram.. 20.30 hoor spel, 21.00 Concertgebouwork. en solist, 22.35 gram.. 22.45 prot. pr., 23.00 nieuws 23.15 caus., 23.35 gram. HILVERSUM II. 298 m. VARA: 7.01' nieuws, 7.10 gram., 7.15 gym.. 7.30 gram.. 3 00 nieuws. 8.45 huisvrouw, 9.00 gym vrouw, 9.10 gram., 9.40 voordr. VPRO' 10.00 caus.. 10.05 prot. «pr. VARA: 10.20 kleuters, 10.40 tenor en fluit, 11.00 voor dracht. 11.20 gram. AVRO: 12.00 Musette- ork., 12.35 sport, 12.50 gram., 13.00 nws 13.15 gram., 13.20 dansmuz., 13.55 koer sen, 14.00 orgel. 14.25 voordr., 14.45 tenoi en piano. 15.15 gevar. muz. VARA: 16.00 gram., 16.30 jeugd, 17.00 piano, 17.20 mu zikale caus., 17.50 mil. caus., 18.00 nws 18.15 act., 18.20 lichte muz.. 18.45 caus.. 19.00 kinderen, 19.10 gemengd koor VPRO: 19.30 caus-, 20.00 nieuws, 20.05 boek, 20.15 voordr., 20.30 Benelux. 20.40 caus. VARA: 21.00 gevar. muz., 21.35 bui- tenl. weekoverz., 21.50 Spaanse volks- muz., 22.20 lichte muz. VPRO: 22.40 caus 22.45 prot. pr. VARA: 23.00 nieuws, 23.15 gram. ENGELAND, BBC. home service, 330 m: 12 25 gevar. muz., 18.30 liederen. BBC, light progr., 1500 en 247 m: 12.00 fabrieksfanfare, 12.30 pianospel. 12.45 ork.conc., 15.00 dansmuz., 15.45 Lichte muz.. 17.00 mil. ork.. 18.00 gevar. muz.. 21.00 gevar. muz., 22.35 lichte muz.. 23.20 lichte muz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, 309 m: 12.00 amus.muz., 13.15 lichte muz., 16.00 viola da gamba-kwartet en sol.. 19.15 Negro-spirituals. 20.30 symph.ork. en solist. 23.30 symph.ork. en solist, 0 25 rhythm, muz., 1.15 gevar. muz. FRANKRIJK, nat. programma. 347 m: 12.30 pianorecital, 20.02 Manon, opera. 22.45 intern, solistenconc. BRUSSEL, 324 m: 11.45 ork.conc.. 17.10 lichte muz., 19.40 volkszang, 22.30 Poly fone muz. 484 m: 16.05 lichte muz.. 17.30 zang en 'iano, 21.45 filmmuz.. 22.15 lichte muz. ENGELAND, BBC. European Service Uitz. voor Nederl. 22.00-22.30 Nieuws. Feiten v. d. dag. Hoe de weekbladen het zien. (Op 224 en 75 m).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 7