Wolkenkrabber ingestort In Wenen volledig accoord bereikt over Staatsverdrag 0 Vijf dagen in mijngang opgesloten Tulpen in volle bloei Dwangpositie Kleinzielig gestook Beleefde Russen Monsterbrand in New York Huurbelasting de basis waarop de regering in 1952 werd gevormd Br. DREES STELT KAMER VOOR KEUZE Bij afwijzing huur voor stel m filigram van belastingen RR Het weer Drie Duitse mijnwerkers gered Radio's 20 pet. goedkoper? 350.000ste op de Keukenhof '00 papegaaien Hamen de vlucht Steekje voor Weiter Politiek steekspel Anders aftreden „Kreupele huurverhoging" Minister verheugd S3 IS iefmifouiuu! „Eind goed, al goed" Politionele pirouette m ITALIAANSE REGENJASSEN „Wees maar niet onge rust, ik kom er wel weer uit" In de bollenstreek Weense walsen Gehele kabinet achter minister Witte ^IjDAC 13 MEI 1955 79ste JAARGANG No. 26294 >0oooooooooooooooooooooooo igeen verlaging De „Big Ben 11 jl Een in aanbouw zijnde wolkenkrabber in New York is dezer dagen ingestort. Het was een reusachtige ravage van steen, beton, ijzer en hout, waartussen arbeiders als mieren rondkrioelden, zoekend naar gewonden. 15 mensen werden bij dit ongeluk gewond. De vier ambassadeurs in Wenen heb ben volledig overeenstemming bereikt over een staatsverdrag tot herstel van een onafhankelijk en democratisch Oos tenrijk. De Russische delegatie stemde er ten slotte in toe, dat de economische concessies, die de Sovjet-Unie aan de Oostenrijkse delegatie in Moskou heeft gedaan, als een appendix aan het ver drag worden toegevoegd. Hedenmorgen komen de ambassadeurs voor de laat ste maal bijeen om hun goedkeuring te hechten aan de vertalingen van de de finitieve tekst. In de loop van de dag worden de drie Westelijke ministers van buitenlandse zaken in Wenen verwacht. Hun Russische collega komt morgen middag uit Warschau aan en met hem zullen zij morgenavond aanzitten aan een diner, waar zeer waarschijnlijk de voorgestelde ontmoeting van de rege ringsleiders van de Grote Vier ter spra ke zal komen. De plechtigheid van de ondertekening is vastgesteld op Zondag morgen elf uur in het slot Belvedère, dat thans reeds is behangen met ontel bare draden en kabels voor alle tele visie- en omroepzenders, die een recht streekse reportage van deze historische gebeurtenis willen geven. Zondagmid dag om kwart over een biedt president Theodor Körner aan de ministers van buitenlandse zaken en aan de leden van de Oostenrijkse regering een banket aan, waarvoor de delicatessen, de champagne en de likeuren, thans reeds worden aangevoerd door de beroemde Weense firma Sacher. Kanselier Raab heeft gistermiddag, nadat de ambassadeurs tot overeen stemming waren gekomen, een ver klaring uitgegeven, die begint met de woorden „Eind goed al goed". Raab zegt, dat het Oostenrijkse volk de vier ministers met oprechte vreugde begroet. „Zondag zal een dag van vreugde en geluk zijn, niet alleen voor het Oostenrijkse volk, maar ook voor de gehele wereld, die aan onze vie ringen zal deelnemen in de hoop, dat de oplossing van het Oostenrijks pro bleem de eerste stap zal zijn naar de oplossing van andere, nog bestaande wereldproblemen' Een grote menigte juichte de vier ambassadeurs toe, toen zij na afloop van hun beslissende vergadering het ge bouw van de Geallieerde Bestuursraad in Wenen verlieten. Een politieman Advertentie BARTEL FERO B SSTR TR 4 HAARLEM-TEL. 13439 8 A DAM - TEL. 717162 (tot Zaterdagavond) Veranderde bewolking en enkele buien. Morgen ook opklaringen. Ma tige tot krachtige westelijke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Zon: 4.51—20.26. Maan: 1.22—11.17. Drie Duitse mijnwerkers, die vijf da gen in een gedeeltelijk ingestorte mijn gang bij Gelsenkirchen op ruim 800 meter onder het aardoppervlak opge sloten hebben gezeten, zijn gisteravond gered. Zij waren uitgeput, maar dolge lukkig dat zij het wijkende daglicht weer konden aanschouwen. Men bracht de drie mannen meteen naar een zie kenhuis. Leden van de reddingsploe gen bereikten de drie mannen door een tunnel, die men over een afstand van ongeveer 40 meter door de rotsen naar het geïsoleerde deel van de mijn gang had geboord. Luid gejuich steeg op, toen de ge redden de begane grond bereikten. Hon derden hadden de gehele dag staan wachten op de afloop van het reddings werk. De geredden, overdekt met ko lenstof, omhelsden de huilende vrou wen en moeders. Ook zij zelf waren hun ontroering niet meester. De tranen stroomden over hun zwarte gezichten. De jongste van de drie geredden, de 18-jarige mijnwerkersleerling, Manfred Arit, was de eerste die kon uitbrengen: „Deze vijf dagen vergeet ik nooit meer". Gisteren, toen de tunnel nog niet zo wijd was dat men de drie mannen er door kon trekken, toonden zij dat ze de moed niet verloren hadden. Heinz Krau- se liet een sinaasappel naar boven bren gen, voor de verjaardag van zijn zoon tje. Manfred Arit gaf voor zijn moeder een potloodtekening door, en de derde, Karl Sander gaf voor zijn twee zoons een briefje door waarop stond: „Wees maar niet ongerust, ik kom er wel weer uit." In Sanders woning stonden de kof fers nog gepakt. Hy had de dag na de instorting met vrouw en kinderen met vacantie zullen gaan. (UP) (Van onze Haagse redactie) Minister Zijlstra heeft de radiofabri kanten, radio-importeurs en -handela ren verzocht bet prijsniveau met 20 procent te verlagen. Gaat men hiertoe niet over dan zal de minister op zeer korte termijn zelf met een pryzenbe- scli'kking ingrijpen. Bij deze prijsdaling is de komende verlaging van omzetbelasting reeds in begrepen. Deze verlaging bedraagt on geveer tien procent. Een prijsdaling van 20 procent eist dus voor de bin nenlandse radio's een verlaging buiten omzetbelasting van ongeveer tien pro cent. Voor de importmerken, die reeds een verlaging van 15 procent ondergin gen, komt dit neer op een tweede re ductie van vijf procent. De beslissing zal begin volgende week vallen. Door het nog steeds vrij koele weer der laatste weken, waardoor de bloei van de tulpen slechts langzaam ver liep, zal er dit weekeinde nog veel moois in de bollenstreek te zien zijn. De tulpen staan dan in volle fleur, speciaal de late tulpen, doch ook nog veel z.g. vroege. Zelfs staan hier en daar nog enkele velden met hyacinten. Voor de liefhebbers loont een tocht door de streek nog alle moeite. Keukenhof heeft nu een waar hoog tepunt bereikt. Daar is practisch nog van alles te zien, temeer daar ook het bos zelf in lentetooi prijkt. Ook hier vieren thans de tulpen hoogtij terwijl ook van de andere gewassen nog zo het een en ander te zien valt. Mooi is ook de demonstratietuin „Treslong" in Hillegom. De hyacinten zijn weliswaar uitgebloeid, maar de tuin is in volle glorie en een bezoek overwaard. Op het ogenblik is de pu- van de Oostenrykse regering „ter ge- bliekswedstrijd „De mooiste Tulp" aan legenheid van de ondertekening van de gang en kunnen de bezoekers hun het Oostenrykse staatsverdrag". oordeel te kennen geven. draaide tot groot vermaak van de toe schouwers een volledige pirouette. De ondertekening in het slot Belvedère zal geschieden aan een mahoniehouten tafel, die het eigendom is geweest van de Oostenrykse veldmaarschalk Radetz- ky. Vyf met rood fluweel beklede stoe len, voor de ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier en voor minister Figl, zijn al klaargezet. Leerwerkers hebben mappen vervaardigd voor elk van de vijf exemplaren van het onder tekende verdrag. Elke map is versierd met de Oostenrykse adelaar. Voor het plaatsen van de handtekeningen zyn 25 nieuwe vulpennen aangekocht. In het geheel zullen slechts 86 per sonen, o.w. de vyf ministers van buiten landse zaken, worden uitgenodigd voor het banket, dat aangeboden wordt door president Kórner. Kostbaar Habsburgs tafelzilver is speciaal uit de Oosten rijkse musea te voorschijn gehaald. Het slo: Belvedère is een van de mooiste gebouwen van Wenen. Het is in 1714 door prins Eugène van Savoye gebouwd en het ligt in wat thans nog de Britse sector van Wenen is. Meer dan duizend personen heb ben een uitnodiging ontvangen om la ter op de dag naar liet slot Schön- brunn te komen, waar een receptie wordt gehouden. Strijkorkesten zullen op de gazons Weense walsen ten ge hore brengen. Zondagavond om acht uur biedt kanselier Raab in het slot Schönbrunn een diner aan uit naam De regering staat vastberaden en eens gezind tegen een verdeelde Tweede Ka mer. Zy houdt vast aan het totaalbedrag van f 500 millioen belastingverlaging. Wil de Kamer binnen dit bedrag gaan schuiven en b.v. de vennootschapsbelas ting op 40 pet. handhaven, goed, dan moet de verlaging in de persoonlijke sfeer dienovereenkomstig worden ver minderd. En er komt géén huurverho ging van 10 pet. over de gehele lijn, want deze zou alleen mogelijk zyn of wel door een bescheiden loonronde of wel door nieuwe verlaging van de (in directe) belastingen. De Kamer kan kiezen of delen: verwerpt zij het aan hangige huur-ontwerp, dan treedt het Kabinet af en er komt geen belasting verlaging met 1 Juli. De heer Weiter heeft van een dwang positie gesproken. De minister-president heeft het woord betwist, maar de zaak niet ontkend. Er valt hier ook niets te ontkennen, want de feiten spreken voor zichzelf. De regering is doelbewust en voert een beleid. De Kamer voert geen beleid, zij uit wensen en wel onderling tegenstrijdige wensen. Indien er op een bepaald punt een meerderheid in de Kamer blijkt, zoals het geval is ten aanzien van de wens tot een uitstrek ken van de 10 pet. huurverhoging tot alle woningen, dan is die meerderheid een toeval. Zij is incidenteel, omdat zij zich beperkt tot dit toevallig samen treffen. Zij is zeker niet de uitdrukking van een parallel denken en willen van verschillende fracties, waarop een ge zamenlijk werkprogram voor een vol gende regeringsperiode kan worden ge baseerd. Een toevallige meerderheid kan een minister of een kabinet ten val brengen, zij kan niet het uitgangspunt zijn voor een nieuw regeringsprogram en voor het wisselen van regeringspar tijen en oppositie-partijen. Het is heel interessant voor historici om na te gaan, of deze toestand reeds in 1917 is ontstaan, dan wel een product is van de brede-basispolitiek. Of was deze laatste slechts de formulering van een reeds bestaand verschijnsel? Op het ogenblik ligt er het onbetwistbare poli tieke feit, dat wij geen parlementair kabinet bezitten in de historische zin van het woord, maar een eigenmachtig college, niet zozeer van politici, als wel van administrateurs, veel meer ho mogeen dan de Kamer zelf, en in staat de Kamer naar zijn hand te zetten door zijn onmisbaarheid. Het kabinet heeft zich door de indiening van zijn (al te beperkte, maar toch nog welkome) voorstellen tot belastingverlaging ver zekerd tegen het risico van wegzen ding. Wij vrezen, dat op korte termijn deze feiten realistisch moeten worden aan vaard, tandenknersend wellicht, maar aanvaard. De remedie tegen deze alge mene situatie lijft in een langdurige en doelbewuste politiek van bondgenoot schappen, opdat ooit weer de begrippen meerderheid en oppositie een reële klank krijgen. Er zijn zeker kernen daarvoor aanwezig. Als minister Drees openbaart, dat de huurbelasting, althans een bestemmings heffing van die strekking, tot het pro gram behoorde, waarop dit kabinet in dertijd in zee is gegaan; als tevens blijkt hoezeer door dit feit minister Witte van de aanvang af aan banden is gelegd, dan openbaart dat feit, hoe niet alleen een minister-president de Kamer kan bedreigen met aftreden, maar hoe ook een kabinetsformateur zijn tegenspelers kan bedreigen met niet-slagen. Niet al leen het gemis van een oppositie, of al thans van een alternatieve regerings combinatie, komt pijnlijk tot uiting, ook het gemis aan hetgeen in het buiten land een schaduwkabinet genoemd zou worden. Eerst wanneer de tegenspelers van de ministers in de Kamer zelf de potentiële opvolgers van de ministers zyn, houdt de dwangpositie op. De verkiezingen van 1956 zyn in zicht. Zal de Kamer het kabinet wegzenden? Wij moeten het nog zien. De echte op lossing voor de werkelijke moeilijkheid kan in één week tijds niet gevonden worden. De Keukenhof trekt nog steeds duizenden bezoekers. Woensdagmiddag ont ving de heer Wamaar namens het bestuur de 350.000ste, mej. M. de Ru, uit Hilversum. fschoon er op het ogenblik waar lijk belangrijker dingen aan de orde zijn, heeft het socialistische partyblad Het Vrije Volk het nodig ge oordeeld zijn kleinzielig gestook voort te zetten tegen wat het blad noemt de „koers Weiter" der K.V.P. Al eerder en bij herhaling heeft het socialistische partijorgaan gepoogd te suggereren, dat de K.V.P. zich in conservatieve richting zou bewegen en dat er niets rampzali- gers denkbaar ware. De opzet is duide lijk: onrust en vooral wantrouwen zaaien. Want het woord conservatief en daar speculeert Het Vrije Volk be wust op roept bij velen, die zich im merdoor afvragen of „hun belangen" ergens wel „veilig" zijn, een schrikbeeld op. Het werkt als een rode lap die on middellijk kopschuw maakt. Het blad geeft nu commentaar op een artikel van prof. Duynstee in De Maas bode, waarin deze prijzend heeft ge schreven over een beter klimaat in de K.V.P. en op de goede tekenen van enige toenadering jegens de K.N.P. Om een oordeel over de trant van behande ling te vormen leze men de volgende passage: „Terwijl de heer Romme zijn best doet achter de breed geplooide gordij nen van zijn statige volzinnen te ver bergen, dat hij bezig is de KVP in de luren van het conservatisme te leggen, kraait de andere professor geestdriftig in het publiek uit hoe bijzonder goed dit werkje zijn collega afgaat." Enzo voorts. Zuiverder staaltje van demagogisch gestook kan men in De Waarheid moei lijk vinden. Kan Het Vrije Volk het echt zo moeilijk verkroppen, dat de K.V.P. haar ledental onlangs bijna verdubbeld zag een aanwas welke wij voor ons geneigd zijn met reserve te bekijken Men zou het wel zo zeggen. Maar dan ware er misschien een zakelijker en fraaier manier geweest om daarvan te getuigen. e Big Ben staat in de steigers, want ruim 100 meter hoge toren van estminster heeft dringend herstel Ü°c%. Een jaar lang zullen de Londe- aars hem zo in staal-filigrain verpakt ï\vee Russische straaljagers van het *en en een "Shooting Star" Se straalvliegtuig van de Amerikaan- j luchtmacht hebben elkaar gis- boven het eiland Lolland in rik Denemarken ontmoet. Het Ame- aadse toestel was op weg van Ham- *isch naar K0penbagen, toen de Rus- von vHegtuigen uit de wolken te Ö0°rschijn kwamen. De „Shooting Star" om buiten het bereik van de het bssen te komen, maar deze groetten V,e Amerikaanse toestel door een be- *'ch van hun vliegtuigen, alvorens te verwijderen. (Reuter). |9 n lelie brand die gisteren, vier uren in New York woedde heeft opslag- fatsen dene van hout en olie en verschei- Sc, Sarages in de as gelegd. Men y0jj «e schade op enkele millioenen na ars' Meer dan 400 brandweermannen aan het blussingswerk deel. Het ('e grootste brand in New York ede*t 1919. in f brandweermannen bezwijmden tey ,,„,r°°h en vijftien andere geraak- °Pslap'tv!on«' b>e brand brak uit in een Oni 7j'I'aats van hout en greep snel sPuiten heen. Bijna honderd brand 's n in ae?. twee drijvende spuiten wa lrand »Jr Op het hoogtepunt van de r°°k ana g een kolom van vuur en «at de h halve kilometer op. Uren na- foiding- dweer het gevaar voor uit- u'°egen riVan ('e brand bedwongen had bouwen vlammen nog uit vele ge- llonderH v. reh on v, PaPesaaien zagen giste- Parijs u! vliegveld van Orly bij °htsnannc,^S ,om uit hun kooien te hesburv ort nadat zij uit Johan- Krijsend ar,?n g^rnveerd. et lucht", n vreugde kozen zij vliegveld Personeel van het lacht, m °Pende onmiddellijk de vaderde diL.de meeste der bontge- gen of ^fn lieten zich niet van 1 koekjes verlokken. (Van onze parlementaire redacteur) Ingekapseld in een pplitieke beschouwing naar aanleiding van de opmer kingen van de heer Welter over de machteloosheid van het huidige parle ment, heeft minister-president Drees gisteren duidelijk gemaakt dat de Tweede Kamer, wanneer zij de voorgestelde huurverhoging verwerpt, het ingaan van de belastingverlaging op 1 Juli onmogelijk maakt. Een tweede belangrijk punt in de verklaring van dr. Drees was, dat reeds bij de kabi netsformatie de grondslag is gelegd voor de instelling van een egalisatie fonds, waarin een gedeelte van de verhoogde huren zal worden gereserveerd ten dienste van de volkshuisvesting. Dr. Drees gaf toe dat wel niet iedere minister die in 1952 zitting nam in het kabinet, zich daaraan heeft willen binden, „maar zij hebben allen geweten, dat het kabinet gevormd werd op de basis: gelijktrekken van de huren voor oude en nieuwe woningen en het instellen van een egalisatiefonds". Al is dit plan nu, bij een zo geringe huur verhoging als wordt voorgesteld, voorlopig teruggenomen, dan zal toch worden overwogen in welke vorm te zijner tijd een bestemmingsheffing wel zal kunnen ingaan. De minister-president sprak aan het eind van een avondvergadering, waar in minister Witte het wetsontwerp in zake de gedeeltelijke huurverhoging met 10 pet. heeft verdedigd. De minister had daarbij de toezegging gedaan dat hy met de Kamer in nader vertrouw- vol beraad zal treden om de huurkwes- tie tot een nadere oplossing te brengen. Iedereen, ook de regering, beschouwt de thans gedane voorstellen als onvol doende, maar zij zijn onder de gege ven omstandigheden de enig moge lijke, aldus minister Witte. Ook de mi nister van Financiën en de staatssecre taris van Financiën hebben duidelijk laten uitkomen dat de voorstellen der regering het uiterste zijn waartoe men wil gaan. De heer Van de Kieft toonde aan, dat de budgetaire mogelijkheden niet meer toelaten dan 502 millioen gulden. Wel is het mogelijk dat binnen deze limiet door de Kamer verande ringen worden aangebracht. De minis ter van Economische Zaken, prof. Zyl- stra, heeft alle suggesties inzake een lichte loonsverhoging van de hand ge wezen, zich baserende op de noodzaak van het stabiliseren van lonen en prij zen. Dr. Drees zei dat het „politiek be langwekkende moment" hem tot spre ken noopte. Hy knoopte aan bjj de aan klacht van de heer Welter, die had be toogd, dat de brede basispolitiek de oorzaak van de onmacht van het parle ment is. „U heeft zelf voor de oorlog met grote opgewektheid zitting geno men in een kabinet van de breedst mo gelijke basis", merkte minister Drees op. By interruptie heeft de heer Wei ter de handschoen al opgenomen. „Ik twijfel er ..iet aan of het zal een inte ressante repliek worden", zei dr. Drees. Voor de politieke verlangens van de heer Weiter zelf zag hij in ons land thans geen mogelijkheden meer, in te genstelling tot de Angelsaksische lan den, waar partijvorming en kiesstelsel van die aard zijn, dat men er tot een tweepartijenstelsel kon overgaan. Ir: Nederland is sinds de evenredige 'ver tegenwoordiging en de pacificatie van de schoolstrijd dit systeem nauwelijks meer denkbaar, aldus de minister-pre sident. Het huur- en belastingdebat heeft dus reeds het karakter gekregen van een breed politiek steekspel, waar aan ongetwijfeld nog wel het een en ander zal worden toègevoegd. De frac tieleiders van de verschillende party en za'en tijdens de rede van dr. Drees ijverig notities te maken. Toen de voorzitter, dr. Kortenhorst, bij het sluiten van de vergadering voorstelde bij de replieken van vandaag de spreektijd te'beperken omdat het an ders wel Dinsdag zou worden, was de heer Weiter de eerste die protes teerde. „De zaak is er belangrijk ge noeg voor", riep hij. Ook de heer Schouten (AR) vroeg bedenktijd. Nog dezelfde avond hebben verschil lende fracties vergaderd om de poli tieke situatie te bespreken. Hoewel dr. Drees het niet met evenveel woorden gezegd heeft en hy zich zelfs bijna min zaam uitdrukte, is toch iedereen in het parlement het erover eens dat zijn betoog hierop neerkomt dat het kabi net zonder enige aarzeling zal aftreden als de Kamer de huurvoorstellen niet zou aannemen. De wijze waarop dr. Drees sprak was echter weinig agres sief; de zekerheid omtrent de over winning kon men als het ware in zijn woorden al horen doorklinken. Wanneer de heer Weiter zegt dat de brede basis tot een zwakke politiek op huurgebied heeft geleid, dan doet mij da, denken aan degenen die de Amster damse stakingen een slag voor het Ne derlandse loonbeleid hebben genoemd, aldus dr. Drees. Zij hebben de gege vens over stakingen in andere landen blijkbaar niet gezien. Een buitenlands ambtgenoot had hem onlangs gezegd dat hij te benijden was. Op het ogen blik zou daa, misschien weinig reden toe zijn, aldus dr. Drees, doelende op de moeilijke situatie waarin hij met het huurbeleid is verzeild geraakt. Hij vond de voorstelling van zaken van de heer Weiter dat er een rege ring moet komen die doet wat de Ka mer wil al te simplistisch. Een rege ring zal altijd anders tegenover de pro blemen staan en altijd weer moeten wikken en wegen wat in het algemeen belang is en daarbij ook met de wen sen van de Kamer rekening moeten houden. Hij wees ook het feit van poli tieke pressie van de hand. Van de an dere kant wilde hy de Kamer niet in het onzekere laten over wat de poli tieke gevolgen zouden kunnen zijn van wat de Kamer gaat doen. Ook de rege ring acht de belastingverlaging zeer gewenst, maar door een politiek onge luk zou onbedoeld de belastingverla ging voorlopig wel eens niet door kun nen gaan. Minister Witte heeft de Kamer toe gegeven dat het wetsontwerp inzake deze „kreupele huurverhoging" noch 'n oplossjng noch enig perspectief biedt. Hy vond het dan ook geen aangena me taak dit ontwerp te moeten verde digen. De vraag hoe wy de huurkwestie oplossen kan echter beter in rustig over leg met de Kamer worden bezien, dan door het voorstel af te wijzen, zodat er tijdens een kabinetsformatie verder aan MINISTER WITTE „Regering leeft niet op een koude planeet" zou moeten worden gewerkt. Men moet 't niet zo zien, dat dit zo weinig bieden de wetsontwerp is ontstaan omdat men zo graag compromissen sluit. Het was een noodzakelijke maatregel in verband met het beleid inzake lonen en prijzen. Ook moet men de bezwaren niet al te veel uitmeten. Het is niet onrechtvaar dig tegenover de verhuurders, want de genen die geen huurverhoging krijgen worden daar niet slechter van wan neer anderen die wel krijgen. En even min voor de huurders, want eigenlijk zouden alle oude huizen in huur moeten stijgen. De minister kon de heer Bommer (PvdA) mededelen, dat hy niet be vreesd hoeft te zijn dat veel woning wetwoningen in huur verhoogd zullen worden. In Amsterdam is het percen tage nog geen twee procent en in an dere gemeenteklassen is het maximaal 3.9 procent. Hij gaf een overzicht van de huursituatie in verschillende andere landen en concludeerde dat Nederland daarbij vergeleken een goed figuur slaat Het huidige voorstel is althans een eerste stap, zy het geen opzienbaren de, in de goede richting. „Belast met de verantwoordelijkheid voor de volks huisvesting meen ik, dat ik de kans om iets goeds te doen in die richting niet mag verwaarlozen. Ik verheug mij erover dat het gehele kabinet achter my staat." De minister kon de heer Van der Feltz (CH) de verzekering geven, dat de regering niet op een vreemde koude planeet leeft, waar de ellende van de woningnood haar zou ontgaan. In al gehele bouwvryheid zag hy echter geen oplossing. De hindernis die in de weg ligt is dat er niet genoeg arbeiders zyn. De minister was teleurge steld dat niet overal de bouwvakarbei ders aan de drie uur overwerk willen. Hij deed een beroep op alle belangheb benden bij de woningbouw om mee te helpen de productie te verhogen. Er wordt gewerkt aan nieuwe plannen in die richting. Staatssecretaris Van den Berge heeft by een technisch exposé over de belas tingverlaging nog medegedeeld dat er by nota van wijziging enige verruiming zal worden gegeven in de aftrek voor de inkomstenbelasting voor de gehuwde werkende vrouw. Minister Van de Kieft heeft de Ka mer de keuze gelaten wat betreft de vennootschapsbelasting. W„ men die tot veertig procent verlagen dan zal dit uit de belastingvermindering in de persoonlijke sfeer moeten worden ge vonden. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM 'eiefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 «Donnementen 20800 Postgiro 143480 °JKant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 J ntoor en &ed- Umuiden: Leeuweriklaan 30 iv Telefoon 5790 'ectie: 3. j. VV. Boerrigter en H ij ^r- A. M. van der Kallen, hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1