Eeuwenoude pastorie van „Mozes en Aaron" met sloop bedreigd &e wolf en de havik Politieman en studente gedood Kruiswoordraadsel Felle on fusten in Singapore Peking zal Oost-Europa steunen tegen „agressie" 4 Beste groeten Eisenhower €R i c de door man Verslaggever met stenen en stokken bewusteloos geslagen Verkeersplannen in Amsterdam Rijke Franciscaanse kunstcollectie dreigt dan verstrooid te raken voor En weer een dronk op de vriendschap Proces-lungschlager opnieuw uitgesteld Ontslag van leger stafchef aanvaard VERMEYLEN„Verdraagzaamheid van de Belgische socialisten kan wel eens veranderen Indië levert geen apen mqer Generaal Antonov opperbevelhebber rode Nato" TELEVISIE op magnetische band opgenomen van h VRIJDAG 13 MEI 1955 PAGINA Met wat goede wil Nu Sokoiovski: Pauselijke onderscheiding Kostbare inventaris Klassiek kerkje Zwart op wit Sportflitsen Gallup-onderzoek in Engeland: Conservatieven krijgen 80 zetels meer dan Labourparty In Indonesië Premier Marshall stelt „Partij voor Volksactie" verantwoordelijk Nederlands B-elftal Examens Onafhankelijkheid Brandspuit en traangas Nodig voor vervaardiging van Salk-vaccin Halve ton schade bij fabrieksbrand CONFERENTIE VAN WARSCHAU Revolutie op gebied van electronische fotografie ERNSTIG SPOOR WEGONGELUK OP JAVA Nieuw record 10 x 100 m vrije slag estafette H. Vader heeft lichte keelaandoening Oplossing kruiswoordraadsel van Donderdag (Van onze verslaggever) De pastorie van de „St. Antonius van Padua" in Amsterdam, beter bekend als de „Mozes en Aaron", verkeert in groot gevaar. Nu de gemeente haast gaat ma ken met de bouw van de tunnel en het vrijmaken van de toegangswegen door de oude jodenbuurt is de tijd niet ver meer, dat dit overrijke centrum van Amsterdamse en Franciscaanse historie gesloopt zal worden. Daarmede zou deze Franciscaanse statie in de Jodenbuurt, die in 1633 werd gesticht, onherstelbaar worden getroffen. Een der rijkste kunst verzamelingen van Amsterdam zou waarschijnlijk verspreid worden en enige der mooiste interieurs zouden verloren gaan. Aanvankelijk geleek het doodvonnis voor de „Mozes"-parochie onvermijdelijk door de goedkeuring van het wederop- bouwplan Jodenbuurt door Ged. Staten, waarin de afbraak werd toegestaan. Al leen door het opofferen van de pastorie, zo luidde de argumentatie, zouden bij het maken van de tunneldoorbraak de kostbare omliggende gebouwen als de historische synagoges en het oude Ar senaal, thans Academie voor Hoger Bouwonderricht, gespaard kunnen wor den. Sinds kort daagt er echter een kans door de aanleg van een verkeers- circuit bij de kerk, waardoor, met wat goede wil, de pastorie gespaard zou kun nen worden. Dezer dagen is er van het kerkbestuur een uitvoerig adres naar „Breng president Eisenhower mijn vriendschappelijke groeten en beste wensen over", aldus heeft de stafchef van de Russische strijdkrachten, maar schalk Sokolovski, gisteren gezegd tot iemand, die hem op een receptie vroeg of de maarschalk geen boodschap tot president Eisenhower wilde richten. Op de receptie, gehouden in het Huis van het Sovjet-leger te Moskou, waren bui- -1 - - tenlandse militaire attaché's aanwezig. Maarschalk Sokolovski deed deze wensen mede namens de maarschalken Zjoekov en Koniev, die op het ogen blik de conferentie te Warschau bijwo nen, en bracht een dronk uit „op de Amerikaans-Russische vriendschap". Het is voor het eerst sedert verschei dene jaren, dat een zó belangrijke mi litaire persoonlijkheid een dergelijke dronk heeft uitgebracht. (A.F.P.). Ter gelegenheid van zijn 80e verjaar dag is de heer H. C. Veldhuis te Am sterdam benoemd tot ridder in de Orde van de H. Gregorius. Namens de H. Vader reikte de deken van Amsterdam, mgr. G. van den Burg, hem Donderdag middag tijdens een receptie het erekruis uit. De heer Veldhuis is oud-voorzitter van de R.K. Manufacturenhandelaren- vereniging „St. Willibrordus". Hij heeft zich bijzonder verdienstelijk gemaakt op charitatief gebied en voor de Zon dagsluiting der winkels. I de gemeenteraad uitgegaan, waarin de I goede zaak vurig wordt bepleit. En om hun argumenten kracht bij te zetten hebben de paters Maandagmiddag de pers ontvangen om te tonen, wat er achter de sobere pastoriegevel aan het j Waterlooplein schuil gaat. Voor de j meesten hunner was het een openbaring Zij kwamen in grote zalen waar de wan den van boven tot onder bedekt waren met de portretten van vrijwel alle pas toors, die in de ruim 300 jaren de ziel zorg hebben uitgeoefend. Zij zagen de rijkste collectie schilderijen van Jacob de Wit van de „Witjes" die er in het land bestaat. Zij bewonderden kost- i bare meubelstukken uit de zeventien- de en achttiende eeuw, unieke plafond schilderingen, ontdekten een van de meest karakteristieke achtergevels, die Amsterdam rijk is, hoorden een staan de klok spelen, die zijns gelijke zelfs in 1 het Rijksmuseum niet heeft en dwaal- 1 den verrukt door een van de meest on gerepte interieurs, die .de hoofdstad rijk is. Het interieur is beslist niet stijl zuiver in de steriele betekenis welke restaurateurs daaraan hechten maar het heeft uit alle eeuwen iets behouden; uit de dagen dat Beethoven er verbleef evenzeer als toen Liszt en Franck er hun opwachting maakten. Doch het spijtigst van alles zou de onvermijdelijke sloping zijn van de biecht- en doopkapel, welke in de pas toriegebouwen is ingevoegd. In dit unieke Frans klassieke kerkje, dat door „Konings Bouwheer" Suys in 1841 werd gebouwd, leeft een sfeer, waaraan vele Amsterdammers zijn verknocht. Er staat bovendien een rococo-doopvont uit 1760 dat ongetwijfeld zijns gelijke niet heeft boven de Moerdijk. Zo zijn er nog vele argumenten, die het be roep van de paters Franciscanen en de Amsterdammers om behoud van dit on gerept en nog onverminderd levende stuk rijke historie onaangeroerd te la ten, het steunen waard maken. Vooral sinds het is uitgelekt, dat de pastorie zou moeten vallen om een ver breding van een hoekje met hoogstens 1 a 1% meter te verkrijgen. Niemand ge looft eigenlijk serieus dat de pastorie zou worden gesloopt, maar het staat zwart op wit en de gemeente heeft al regelingen getroffen voor bouw van een nieuwe pastorie aan de andere zij de van de Zuilkerk. De gemeenteraad zal nu spoedig kunnen reageren op het 'adres. Het kerkbestuür hééft trou wens nog een sterk argument: het zware verkeer uit de tunnel zou spoe dig de kerk ondermijnen als deze, zoals de gemeente wil, direct aan de grote weg zou komen te liggen. Om nog maar niet te spreken van de overlast van het lawaai tijdens de godsdienstoefeningen. In de tweede ronde voor de Davis Cup heeft Chili te Boedapest met 20 de leiding genomen tegen Hongarije. Bij een inval in een drukkerij te Pa rijs heeft de politie 2000 nagemaakte toegangskaarten gevonden voor de voet balwedstrijd Frankrijk—Engeland, die Zondag a.s. wordt gespeeld. Scheidsrechter Van der Meer (Den Haag) zal de landenwedstrijd tussen Duitsland en Ierland leiden, die op 28 Mei te Hamburg wordt gespeeld. Het districtsgerechtshof van Djakarta heeft het proces tegen de Nederlander Jungschlager tot 27 Mei uitgesteld, in verband met het verzoek van de Neder landse regering deze beklaagde door de Britse advocaat Curtis Bennet te doen verdedigen. In een brief aan het hof verklaarde de Nederlandse verdediger, mr. Bou- man, dat hij „persoonlijk besloten had" zich als verdediger van Jungschlager terug te trekken, omdat hij ervan over tuigd was, dat hij „van geen nut" was voor de beklaagde wegens de „moeilijk heden die hij in de afgelopen maanden ondervonden had". Eet hof was het eens met Jungschlager, dat deze niet terecht kon staan zonder de aanwezigheid van een verdediger. Met de algemene verkiezingen in zicht, proberen de Engelse dagbladen na te gaan hoe het publiek zijn gunsten verdeeld over de verschillende partijen. De „News Chronicle" heeft weer een Gallup-e.nderzoek georganiseerd en daaruit blijkt, dat de conservatieven er aanzienlijk beter voor staan dan de Labourparty. 49 V2% wenst conservatief te stemmen en slechts 47% op Labour. Daar komt nog bü, dat Labour 2% meer stemmen dan de conservatieven moet verzamelen, wil zij een gelijk aantal zetels bemachtigen. Een en ander als gevolg van de districtsindeling. Wan neer de verkiezingen een zelfde uitslag vertonen als dit onderzoek, zouden de conservatieven een zetelmeerderheid van ongeveer tachtig behalen. Merkwaardig is, dat de belangstelling voor de verkiezingen minder is als vo rige keren. In 1951 toonden 49% der kiezers zich bijzonder geïnteresseerd. Dit jaar is het slechts 34%. Opvallend is ook, dat de belangstelling bij Labour minder is dan bij de conservatieven. In 1951 wist 90% al weken van tevoren zeker hoe het stemmen zou. Dit jaar is het slechts 85%. Het Indonesische kabinet heeft beslo ten de aanvraag van generaal-majoor Bambang Sugeng om ontslagen te wor den uit zijn functie van chef-staf van de landmacht en uit de militaire dienst, te aanvaarden. De voordracht van de minister van Defensie voor een nieuwe chef-staf werd eveneens aanvaard en zal aan de president die opperbevel hebber is van de strijdkrachten wor den voorgelegd ter beslissing. P.LA. vernam van betrouwbare zijde, dat de volgende candidaten naar voren zijn gebracht: kolonel Bambang Utoyo, territoriaal commandant van jjuid-Sü- matra, kolonel Dulkifli Lubis, plaats vervangend chef-staf van de landmacht, kolonel Sudirman, territoriaal comman dant van Oost-Java en generaal-majoor Abdul Kadir, oud-ambassadeur te Cairo. (PIA) 95. „Zijn wonden moeten verbonden worden", zegt Eric hoofdschuddend, „en dan hier vandaan, vóórdat".... Hij zwijgt en luistert gespannen. „Ik hoor het ook", fluistert de Bohuslaner geschrokken, „er komt wat aan". Haastig komt hij Eric te hulp, die zonder veel woorden te verspillen Svein op zijn rug hijst. Het is niet bepaald het beste middel van vervoer voor zo'n gewonde, maar er zit niets anders op. „Door de beek!" bijt Eric zijn metgezel toe. „Dat is de enige manier, om hen ons spoor bijster te doen worden". De Bohuslaner heeft Eric's zwaard overgenomen en verdeelt zo goed mogelijk zijn aandacht tussen Eric en de achtervolgers, die hen, naar de geluiden te oordelen, langzaam maar zeker inhalen. „Als we maar eerst om de bocht van het riviertje zijn", hijgt Eric, „dan zijn we tenminste uit hun gezicht, als zijde waterkant bereiken". Onder het voortgaan hebben ze geen van beiden veel tijd gehad., om op hun omgeving te letten, maar als zij door de kromming van de beek zijn, ontdekken zij hun vergissing. Haast ongemerkt zijn de glooiende oevers overgegaan in steile rotswanden, hetgeen het zo goed als onmogelijk maakt de bedding te verlaten. „Dan maar verder", gromt Eric, die zo langzamerhand het gevoel krijgt of zijn rug zal breken onder de zware last van de reusachtige Sakser. „Als we terug gaan, lopen we hen misschien in de armen". En zo worstelen zij zich voort over de glibberige, verraderlijke rivierkeien, hier en daar dwars door het schuimende water heen. Hun hoop verderop nog een gunstige plek te vinden, om aan land te gaan, draait op niets uit. De rotsen worden hoger, het ravijn smaller. Dan horen zij het gedruis van een waterval en als de vluchtelingen de plek bereiken, waar de beek zich in een gordijn van schuim over de rotsen stort, zinkt hun het hart in de schoenen. Ze kunnen niet verder. Radeloos zoeken Eric's ogen een uitweg. Op één plaats is de rotswand verzakt. Als hij alleen was zou hij misschien tegen deze steile helling van gruis en steenblokken kunnen opklauteren, maar met Svein op zijn rug is zo'n klimpartij uitgesloten. „De waterval!" stoot de Bohuslaner eensklaps uit. Achter de waterval zal niemand ons zoeken. Kom snel!" Eric gromt goedkeurend. Door een nevel van duizenden kleine waterdrup peltjes schuiven zij dicht tegen de glimmende rotsen aangedrukt tot achter de sluier van het neervallende water. En daar ontdekken ze tot hun vreugde een smalle spleet tussen de rotswand. Haastig werken zij zich naar binnen. Met een zucht legt de Noorman de gewonde die door het frisse bad iets bij schijnt te komen op de vochtige stenen. Dan keert hij naar de opening terug en gluurt langs het waterscherm naar buiten, om zich echter ogenblikkelijk in het donker terug te trekken. Een drietal rovers nadert, behoedzaam van steen op steen stappend, de waterval. Hun blikken glijden langs de rotsen. Ze hebben gelukkig geen flauw idee van de ver borgen nis. Schijnbaar voelen zij zich niet erg op hun gemak en staan op het punt rechtsomkeert te maken, als Svein Langtand ineens luide begint te'ijlen. Eric's hoop, dat het onsamenhangende gebazel van de Sakser ver loren gaat in het geruis van de waterval, blijkt ijdel. „Stil eens, mannen", hoort de Noorman een der kerels zeggen, „het is net of daar iemand riep. Ze moeten hier vlak in de buurt zitten". In de Britse kroonkolonie Singapore is het gisteren, tot ernstige, ongeregeld heden gekomen, waarbij een politieman door een menigte van Chinese studen ten en stakend bus'personeël is gedood. Een 16-jarige. Chinese studente is door revolverkogels dodelijk getroffen. Zowel aan de zijde van de politie, die tot drie maal een charge moest uitvoeren, als 1>Ü do betogers zijn talrijke gewonden -gevallen. Een verslaggever van •United' Press, Gene Symondst is |n een zieken huis overleden, nadat hij door de opstan dige menigte uit een taxi was gesleurd en met stokken en stenen bewusteloos geslagen. David "Marshall, premier van de eerste gekozen stadsregering van Singapore, heeft de uiterst linkse „Par- Gisteravond heeft de secretaris van de Christelijke Volkspartij en lid van het parlement, de heer Tanghen, de Belgische minister van binnenlandse za ken Vermeylen geïnterpelleerd over het geval-Turnhout. Het geval-Turnhout be treft de socialistische vergadering in die plaats enkele weken geleden, waar 0.a. minister Vermeylen het woord had gevoerd. De minister had een bescher mend cordon van 1200 man politie rond om de vergaderzaal gelegd, teneinde de 300 socialisten, die daar bijeen wa ren, te beschermen tegen eventuele relletjes. De heer Tanghen wees er in zijn in terpellatie op, dat het ongehoord is, dat een vergadering van 300 man be schermd moet worden door een veel voud aan rijkswachters. Het is boven dien, zeide de heer Tanghen, een kwet sende belediging voor de Kempische bevolking. De minister antwoordde met de op- Het Nederlands elftal, dat 19 Mei te Bazel tégen Zwitserland B uitkomt, is als volgt samengesteld: Doel: Feijt (Willem II). Achter: Vis ser (Xerxes) en Boskamp (Amsterdam). Midden: Verhoeven (Xerxes), Van Houten (Amsterdam), aanvoerder, en Van Dijk (Ajax). Voor: Van Overbeeke (NAC), Schouten (Holland Sport), Roo senburg (Sn/eek), Brusselers (PSV) en Geel (SW). Reserves: Van der Land (HBS), Js- terholt (Holland Sport), De Zwart (Longa) en Bosselaar (Feijenoord). 55 merking, dat de socialisten wel be schermd moeten worden in de plaat sen, waar zij in de minderheid zijn. Hij voegde er aan toe, dat de socialisten tot nog toe erg verdraagzaam zijn ge weest, maar dat zulks wel eens zou kunnen veranderen. Het antwoord van minister Vermeylen is door de C.V.P. en andere rechtse politieke kringen te Brussel met verontwaardiging verno men, vooral omdat zij er een openlijke bedreiging ir menen te beluisteren. Het Comité voor Vrijheid en Demo cratie, dat de strijd tegen de Belgische onderwijspolitiek heeft aangebonden, verklaart, dat het antwoord van de minister de katholieken alleen maar overtuigt van de noodzaak van hun eenheid. (KNP) ROTTERDAM. Cand. Economische Wetenschappen: C. M. Butter, Den Haag, H. Olsen, Rotterdam, H. van de Kielt, Rijswijk, J. de Reus, Alkmaar en W. Scheepers, Rotterdam. Doctoraal Economische Wetenschap pen: W. de Vrijer, Leiden, C. J. Kooy- man, IJsselmonde, W. van Royen, Am sterdam en W. E. J. Keman, Rotterdam. ROTTERDAM. Semi Artsexamen: mej. E. L. de Jager, Leiden, J. J. T. Poederbach, Rotterdam, A. J. F. van de Kar, Horst (Limb.), R. J. Blauw, Voor burg, E. H. E. Wolfs, Voorburg. Artsexamen: J. L. de Vries, Alblasser- dam, A. M. Smeets, Meerssen, A. H. H. Schuurmann, Maastricht en K. J. U Tuinstra, Warffum. Hard wordt er gewerkt aan slui zen en dijken in de Zuid-Oostpol der. Hier ziet men het gemaal Wortman in aanbouw nabij Lely stad. tij voor Volksactie" verantwoordelijk gesteld voor de gebeurtenissen. De com munisten, aldus Marshall, maken mis bruik van de vitaliteit en het idealisme van de jeugd om verborgen politieke doeleinden te dienen. David Marshall is leider van een re gering, die vorige maand na de eerste algemene verkiezingen in Singapore aan de macht kwam. Hij is evenals de meeste andere partijleiders van mening, dat Singapore zo spoedig mogelijk onaf hankelijkheid dient te verkrijgen. De uitslag van de verkiezingen had een dui delijke overwinning te zien gegeven van links gerichte partijen en ook van het l' Chinese element. De „Partij voor Volksactie" heeft zich van de aanvang af verzet tegen de re gering-Marshall, waarvan zij geen deel Uitmaakt. In de afgelopen weken heeft Singapore de ene staking na de andere gekend. Havenarbeiders, gesteund door 1300 man kantoorpersoneel en sleepboot bemanningen, buspersoneel en arbeiders in sago- en limonadefabrieken hebben achtereenvolgens het werk neergelegd. De ongeregeldheden van gisteren ontstonden, toen de politie, later ge steund door een aantal Ghurka's, pos tende stakers verspreidde, die wilden beletten, dat de stadsbussen hun ga rages verlieten. De stakers wierpen stenen naar de politie en naarmate de dag vorderde, namen steeds meer stakers en studenten aan de ongere geldheden deel. Alle bussen, die de openbare straat hebben bereikt, zijn beschadigd. De politie maakte ge bruik van gummistokken, brandspui ten, traangasbommen en tenslotte zelfs stenguns. De betogers maakten zich meester van de wapens van ge wondepolitiemannen en namen politie- bureaux en radiowagens onder vuur. Volgens Marshall hebben de commu nisten ook op 1 Mei al geprobeerd relle tje. te veroorzaken, maar dat is toen mislukt. Nu hebben zij het opnieuw ge probeerd aan de vooravond van de her denking van de studenten-onlusten, die vorig jaar in Singapore hebben gewoed. De Indische gedelegeerde bij de ver gadering van de Wereldgezondheids dienst, dr. Arcot Mudaliar, heeft ver klaard dat zijn regering de export van Rhesusapen heeft verboden. Hij zei dat hoewel de ontdekking van de Salk- vaccin van grote wetenschappelijke en medische betekenis geacht wordt, er in zijn land een grote gehechtheid bestaat aan de apen en dat in alle klassen van de Indische Maatschappij de behandeling wordt gelaakt die de apen hebben moe ten ondergaan. (De Salk-vaccin wordt vervaardigd door met formaldehyde een mengsel van drie krachtige poliovirussoorten onscha delijk te maken dat gekweekt wordt op een voedingsbodem waarvan de nieren van Rhesusapen een hoofdbestanddeel zijn). (U.P.) Gistermorgen is brand uitgebroken in de fabriek van de N.V. Isometa op het industrieterrein aan het Maas-Waal kanaal te Nijmegen. Het bedrijf, dat is gevestigd in een industriehal van de gemeente, legt zich toe op isolatiewer- ken, waarbij veel materiaal als asphalt, teer enz. te pas komt. Een sterke rook ontwikkeling bemoeilijkte het blussings- werk. Na ongeveer twee uur ingespan nen werken was de Nijmeegse brand weer het vuur meester. Verzekering dekt ue schade, die op ruim een halve ton wordt geschat. Een nieuw tijdperk op het gebied van electronische fotografie werd gis teravond ingeluid toen een commerciële televisiemaatschappij, De Radio Corpo ration of America, voor de eerste maal in de geschiedenis over een gesloten circuit een televisieprogramma in kleu ren uitzond dat van te voren op een magnetische band was opgenomen. Het programma was een onderdeel van de inwij'dingsplechtigheid van een nieuw laboratorium van de Minnesota Mining and Manufacturing Company dat 3 millioen dollar gekost heeft. Magnetische band komt bij dit sys teem in de plaats van celluloidfilm. Zowel beeld ais geluid worden op de band vastgelegd vrijwel op dezelfde wijze zoals nu met geluid kan geschie den op bandopnemingsafjparaten of tape recorders. Drieëndertig personen zijn gedood en 39 gewond bij een spoorwegongeluk, dat zich gistermiddag tussen Tasikmalaja en Manondjaja op West-Java heeft voorge daan. Een trein van Jogjakarta naar Bandung liep op een moeilijke helling uit de rails, tengevolge waarvan de lo comotief, de bagagewagen en drie rij tuigen verongelukten. De slachtoffers werden naar zieken huizen te Tasikmalaja en Tjiamis over gebracht. De oorzaak van het ongeluk is nog niet vastgesteld. (PIA). De dames-estafetteploeg van R.D.Z. heeft in het Oostelijke zwembad te Rotterdam met succes een aanval ge daan op het Nederlands record 10x100 meter vrije slag estafette. De ploeg liet een totaal-tijd van 11 min. 47.6 sec. voor zich noteren, waarmede het oude record, dat sedert 18 November 1937 met 12 min. 18.1 sec. eveneens op naam staat van een team van R.D.Z.met niet minder dan 30.5 sec. omlaag werd ge bracht. Drie zwemsters verbeterden tevens haar persoonlijke prestatie, te weten Els Steehouwer, die bovendien de beste tijd van de gehele ploeg maakte: 1 min. 7.7 sec., Joke de Korte 1 min. 8 sec. en Corry Horns 1 min. 14.7 sec. Z. H. de Paus lijdt aan een lichte keelaandoening, doch hoeft zijn werk zaamheden daarvoor niet te beperken, zo werd uit Vaticaanse bron vernomen. De H. Vader kreeg drie dagen geleden voor het eerst last van zijn keel. Vol gens de Vaticaanse zegslieden bestaat er geen reden voor bezorgdheid. (U.P.) De communistisch-Chinese waarne mer op de Oost-Europese conferentie te Warschau, geneeraal Peng Teh Hoeai heeft medegedeeld, dat ,,het 600.000.000 zielen tellende heldhaftige Chinese volk" de Oost-Europese landen te hulp zal komen, indien „imperialisten" deze lan den aanvallen, aldus meldde radio Mos kou gisteren. Het Chinese volk zal in dat geval tezamen met de aangevallen staten tegen de agressie strijden „tot de uiteindelijke overwinning". De conferentie te Warschau is giste ren in besloten vergadering bijeenge weest ter bespreking van de plannen tot eenmaking van de verdediging der Oost-Europese satellieten en van de Sovjet-Unie. Generaal Antonov, stafchef van het Russische leger, hield een toe spraak over de problemen van de een wording van de strijdkrachten van de acht Oost-Europese landen. Volgfens een niet bevestigd bericht zou gene raal Antonov opperbevelhebber van de Oost-Europese strijdkrachten wor den. Afgevaardigden op de conferentie spraken dit gerucht niet tegen. (AFP-Reuter) «V Horizontaal: 1. titel (afk); 3. soort onderwijs; 6. jongensnaam; 9. bevel; 11. aan het doel beantwoordend; 14. ontzag; 16. bijwoord; 17. boom; 18. da dergelijke (afk.); 27. jongensnaam; 28. vnw.; 22. pl. jn Gelderland; 25. en I onbekende; 19. titel (afk.); 20. aanw. vnw.; 22. pl. in Gelderland. 25. en dergelijke (afk.); 27. jongensnaam; 28. vruchteloze; 30. dus (Lat.); 31. zang" noot; 32. rondhout; 34. takje. 35. voeg' woord. 36. verlaagde noot; 37. vlugge! 40. bouwmateriaal; 42. geneesmiddel! 43. onvruchtbaar; 44. pl. in Friesland! 47. pl. in Drente; 50. maanstand (afk.)« 51. laatst leden (afk.); 52. titel; 54. meisjesnaam; 55. fr. onbep. vnw.; 51- omroepvereniging; 58. roofdier; 60. dag' tekening; 61. stofmaat; 62. akelige; 64. zangstuk; 66. maanstand (afk.); 67. water in Friesland; 69. tijdperk; 70. titel (afk.); 71. ongeluk; 74. kleurstof; 78. met dank (afk.); 79. vis; 80. godin; 81' voorzetsel. Verticaal: 1. getij; 2. onderwijzer; 3- bezittelijk vnw.; 4. bergruimte; 5. ondef andere (afk.); 6. Fr. lidwoord; 7. delf' stof; 8. rivier in Siberië; 9. bereid; lO* de somma van (afk.); 12. vr. munt; 13* afgematte; 14. larve; 15. voorzetsel; 1®- onvruchtbaar; 20. kleine plaats; 21. perS. vnw.; 23. Fr. lidwoord; 24. linnen huiS' je; 26. fraaie kleding; 29. nauw; 3& vrucht; 35. rangtelwoord; 38. voorzetsel! 39. boom; 40. reptiel; 41. lyrisch gedicht! 44. honend; 45. geestdrift; 46. kern; 48* reinigingsmiddel; 49. aantekenen; 50- groet; 52. handvat; 53. Spaanse reken^ munt; 56. deel v. h. dak; 58. goud (Fr.)> 59. onder het nodige voorbehoud (Lab afk.); 63. wreed heerser; 65. vloeistof! 68. landbouwwerktuig; 70. zangnoot; 71- voorzetsel; 72. en anderen (afk); 73- reeds; 75 water in brabant; 76. pers> vnw.; 77. naamloze vennootschap (ft- afk.). Horizontaal: 1. imker; - kruit; 2. mee valler; 3. India; - innen; 4. Drente; agressie; - te; 6. teen; - tender; 7. - t.t.; - kiel; 8. ent; - ijp; - elke; aldoor; - el; 10. velo; - eens; 11. ma! - kolonist Verticaal: 1. imitatie; - V.M.; 2. meh! - geen; - e.a.; 3. ked; - re; - tal; evident; - lok; 5. raars; - tijd: 6. E5*' - poel; 7. kliniek; 8. rentenieren; urne; - del; - ei; 10. telkens; 11. tenger' - Eist Op de Oost-Europese conferentie te Warschau is Rusland vertegenwoordig door Molotov, maarschalk Boelganin e maarschalk Georgi Zjoekof, die inje hier v. I. n. r. aan de conferentietafel ziet. Tijdens deze conferentie verklad maarschalk Boelganin, dat er een einde moet komen aan de koude o°r

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2