B. en W. van Haarlem ontvouwen bouwplan winkels en woningen Heeft het karakter van katholiek onderwijs voldoende gestalte? J.M.Peters over hedendaagse onderwijsproblematiek Concours délégance voor touringcars Haarlemse bloemenmeisjes zonzden weer voor veel fleur Geen ongewenste arbeids toestanden bij G.E.B. abr.meijer Aan en nabij Top Naeffplantsoen Bruidsfolklore in Zandvoort Aap in klooster K.V.P.-STATENKRING HAARLEM B. en IV. van Haarlem antwoorden raadslid Hennevelt Regelbare Strijkbouten GROTE HOUTSTRAAT 16 PAGINA 3 VRIJDAG 13 MEI 1955 K.A.V.-Noord Herdenking bevrijding en huldiging jonge moeders Kasbeheerder verduistert honderd gulden Waterstanden MEVR. H. DINGEMANS- NUMEiNS OVERLEDEN Bekend schilderes van bloemen Kleuterleidsters afd. Haarlem bijeen Leerlingen van Stork op vacantie Aanrijding op Rijks straatweg Motorrijder en duo- passagiere gewond BILJARTEN Kampioenschap van Haarlem cadre 38/2 2e klas Beurs van Amsterdam Beurs van New York Bioscopen VRACHTAUTO IN SLOOT Concertgebouw Inzittenden gewond Grote of Sint Bavokerk 60 cent per week Ruwielhuis wilhelmina Diversen Stadsschouwburg Tentoonstellingen Vele leden van de K.A.V.-Noord wa ren in het Kajotter§gebouw aan de Lindestraat bijeengekomen, om in het eerste deel van de avond de bevrijding te herdenken en in het tweede gedeel te de moeders te huldigen. Wat het eerste deel aangaat hebben mevr. Van Baaren, als vertelster, met mej. W. Boots als declamatrice, nadat de doden waren geëerd, in een bevrijdingsspel in grote trekken de tijd kort voor de oorlog, de vijf jaren be zetting met honger en kou, onderdui kers, verzorging van de Engelse pilo ten, gedwongen tewerkstelling en al wat er meer voor narigheid aan vast heeft gezeten, met uiteindelijk de blijd schap om de bevrijding, in de herinne ring teruggeroepen. Vele facetten werden in dichtvorm gebracht. Tijdens de pauze, deed de voorzit ster, mevr. Oudendijk enkele medede lingen. Zij wierf leden, die a.s. Zondag met de collectebus voor de blinden bij de kerk willen staan en bracht warme dank aan allen voor alles, wat zij hebben gedaan voor de ontheemden. Het uitstapje der dames op 12 Juli a.s. naar Berg en Dal kreeg zijn be slag, waarna aangevangen werd met het tweede deel van deze avond, de huldiging der jonge moeders, waarin tevens alle moeders werden betrokken. Mevr. Oudendijk deed dit namens al le K.A.V.-leden en wenste hen geluk met de geboorte van hun kindje. Ze getuigde „De K.A.V. is trots op deze moeders", waarna een negental, dat aanwezig was de afd. telde er dit jaar 15 een bloem op de borst ge speld kregen met een prentje als her innering aan deze avond. Kapelaan Vriesekoop, de geestelijk adviseur com pleteerde deze hulde nog. Hij eindigde met de wens, dat de aanwezige moeders van hun kinderen veel plezier zouden mogen beleven en dat die zouden mogen uitgroeien tot goede vaders en moeders, behorend tot de echte kern, waar onze toekomst op kan steunen. Met enkele onderlinge spelletjes werd deze interessante avond besloten. De Haarlemse politie heeft proces-ver baal opgemaakt tegen de 22-jarige chauffeur J. K. uit Haarlem, die er van wordt verdacht een bedrag van bijna f 100.— te hebben verduisterd uit de reiskas van een jeugdvereniging. De chauffeur was de beheerder van de kas. geysers zullen de toekomstige bewoners een bedrag van 0.60 per week boven de huurprijs verschuldigd zijn. De totale bouwkosten voor het woon- tehuis worden begroot op 154.500. Rekening houdende met de toekenning van een premie van 62.100.en een rentepercentage van 314 zullen de huren onderscheidenlijk kunnen bedragen: 6.60 per week voor de 23 woningen; 9.50 per week voor de conciërgewoning; 6.60 per week voor het kantoortje. Voor de aankoop en het aanbrengen van 24 gasgeysers zal naar raming be nodigd zijn een bedrag van 4800. De 23 eenkamerwoningen zullen wor den verwarmd met gasojars. Het is ge wenst, dat ook deze door de woning bouwvereniging worden geplaatst en aan de huursters in gebruik worden gegeven. Voor de aanschaffing en plaat sing van de gasojars zal een bedrag van 7000.nodig zijn. Voor afschrijving en onderhoud van de geysers en van de gasojars zullen de toekomstige bewoners bedragen van respectievelijk 0.60 en 0.55 per week boven de huurprijs verschuldigd zijn. Welke bijdrage van de bewoners zal worden gevraagd in de kosten van aan leg en onderhoud van de rondom het complex aan te leggen groenstroken (ge deeltelijk gemeenschappelijke tuinen) is nog in studie. B. en W. van Haarlem hebben een plan voor de bouw van 88 woningen, 8 dagwinkels, 32 garages en 23 eenkamer woningen met conciërgewoning en kan toortje op terreinen, gelegen aan en nabjj het Top Naeff-plantsoen, door de alhier gevestigde Woningvereniging „Onze Woning" aan de raad voor gelegd. Het plan omvat: 56 eengezinshuizen type A; 12 woningen voor bejaarden type B; 12 woningen in twee woonla gen type C; 8 woningen boven dagwin kels type D; 8 dagwinkels met berg ruimte; 32 garages; 23 eenkamerwonin gen voor alleenstaande werkende vrou wen en een conciërgewoning, gecombi neerd in een woontehuis met galerij- bouw en een kantoortje. In de woningen kunnen 56 gezinnen van 7 personen, 12 gezinnen van 2 per sonen, 6 gezinnen van 4 personen, 6 gezinnen van 6 personen en 8 gezinnen van 8 a 9 personen worden gehuisvest. Aangezien een bijdrage op basis van de Woningwet voor woningen voor alleenstaanden nog niet mogelijk is, dient de bouw van het woontehuis te geschieden op voet van de „Premie- en bijdrageregeling woningbouw 1953". De totale bouwkosten voor de 88 wo ningen, 8 dagwinkels en 32 garages worden begroot op 1.459.750.Uit gaande van een rentepercentage van 3% zullen de huren vermoedelijk ge middeld 10.20 per week en per woning bedragen. Voor de dagwinkels is een huurprijs van 17.50 per week en voor de garages een huurprijs van 5.— per week aangehouden. Voor de aankoop en het aanbrengen van 88 gasgeysers zal naar raming be nodigd zijn een bedrag van 17.600. Voor afschrijving en onderhoud van de Donderdag zijn op één dag 66 leerlin gen van de meisjes H.B.S. „Het Kopje" te Overveen tot filmster gepromoveerd. Met veel charme en gratie hebben zij zich bewogen voor de snorrende opna metoestellen van Multifilm, welke Haar lemse firma opdracht had ontvangen van de DAF te Eindhoven om een film te vervaardigen van de twee DAF-bus- sen, die gisteren deelnamen aan het Concours d'Elégance in Noordwijk. De meisjes vertrokken gisteren al vroeg naar Noordwijk, waar zij in twee spik splinternieuwe DAF-bussen stapten en daarin werden vervoerd naar de Keu kenhof in Lisse. Op de Keukenhof brachten de leerlingen geruime tijd door in de mooiste plekjes van het park. Om dat het een kleurenfilm betrof, hadden de 66 gezorgd voor een fleurige kledij, die het ongetwijfeld op de gevoelige plaat wel zal doen. De meisjes moesten elegant over kleine bruggetjes wande len of poseren voor de diverse beelden, die de Keukenhof telt. Na de visite aan de Keukenhof, vertrokken de één dag-filmsterren naar Noordwijk, waar zij, nadat er eerst enige opnamen wa ren gemaakt, een mooie plaats kregen toegewezen om het défilé van de glan zende touringcars in ogenschouw te nemen. Al dienden de meisjes dan ook alleen als een bekoorlijke figuratie hetgeen zij terdege beseften voor haar allen was het gisteren „the time of their lives". Zaterdag 14 Mei Hoog water: 8.20 u. en 20.51 u. Laag water: 3.45 u. en 16.07 u. Voor een vrR gering aantal leden van de Katholieke Volkspartij in de Statenkring Haarlem hield gisteravond in restaurant Brinkmann het tweede kamerlid, de heer J. M. Peters een lezing over de hedendaagse onderwijs problematiek. Tot een goed begrip van de gecompliceerde materie besprak hij eerst de ontwikkeling van het maat schappelijke leven in de loop van de laatste tientallen van jaren en daarna de evolutie van het gezinsleven, zijn de de beide polen, waartussen de schoolperiode is gelegen. Voor zovet het maatschappelijke lever betrof, constateerde he heer Peters, dat er een gebrek aan traditie heerste en er zekerheden waren weggevallen, die de opvoeding en het onderwijs in ongun stige zin beïnvloeden. Ook het gezin ondervindt de weerslag van dit gemis. Voordat de heer Peters zijn lezing aanving, deelde de voorzitter van de vergadering, de heer J. C. Ronde me de, dat de ledenwervingsactie van de K.V.P. in de statenkring Haarlem een vooruitgang van 87 procent had ge boekt. Voor de stad Haarlem geldt het percentage 128 procent, voor Heemste de 66 procent, voor Zandvoort 71 pro cent, voor Benne broek 66 procent en voor Bloemendaal 29 procent. B\j de beoordeling van dit laatste cijfer dient men rekening te houden met het hoge percentage leden in ver houding tot het aantal uitgebrachte stemmen, nl. 28 procent. In Haarlem bedraagt het aantal leden thans bijna 2400, i.e. 10 procent van de op de K.V.P. uitgebrachte stemmen. De heer Peters begon zijn uiteenzet ting met vast te stellen, hoezeer de techniek op allerlei gebied invloed heeft uitgeoefend, verrijking, vervlak king en soms oververzadiging had te weeggebracht. De georganiseerde mens wiens saamhorigheidsgevoel sterker is geworden, leeft in een tijd van speciali satie. Deze specialisatie herbergt het gevaar van een verengde geestelijke horizon en een te sterke toespitsing op het toekomstige beroep op opvoedings- en onderwijsgebied. Tradities zijn weg gevallen, evenals voorheen veronder stelde zekerheden. De heer Peters kwam daarna te spre ken over het gezin, dat vroeger een hechte eenheid vormde en toen een haard was van sociaal leven. Thans is de gezinsgemeenschap als culturele factor sterk gereduceerd. Ook Is het waar, dat de gezinnen vroeger meer over een eigen levensstijl be schikten dan thans het geval is. De heer Peters betoogde, dat het gezin het natuurlijke opvoedingsmi- J. M. PETERS lieu is. Betreurenswaardig is echter, dat het toezicht van de ouders op de kinderen ontbreekt en hun te veel vrijheid gelaten wordt, die tot con flictsituaties leidt. Invloeden van buitenaf doen hun onrijpheid en ge brek aan critische zin geweld aan. Het gevolg van dit alles is vaak een gezagscrisis door de onmacht der ouders en hun onvermogen tot pae- dagogische leiding. De school moet staan tussen het ge zin en de bredere samenleving. Haar primaire doel is de jeugdige enkeling helpen volwassen te worden, daarbij rekening houdende met de eisen, die de maatschappij stelt. Laat de school echter, zo waarschuwde de heer Peters nooit ondergeschikt worden aan dat maatschappelijke leven. Het moet niet een louter functionele verhouding wor den tussen school en maatschappij. De leerkrachten staan daarbij voor de bij zondere moeilijkheid, dat zij niet zeker zijn van het geestelijk klimaat hunner pupillen, omdat zij onbekend zijn met het geestelijk klimaat van het betref fende gezin. De school heeft de taak de tekorten in de gezinsopvoeding te compenseren zonder verboden terrein te betreden. Nadat de heer Peters nog even had uitgeweid over de ietwat verouderde methodiek van vele scholen vroeg hij aandacht voor de vraag, of het eigen karakter van hét katholiek onderwijs wel voldoende gestalte had gekregen. Draagt de opbouw van het leerpro gramma en de methodiek van het on derwijs wel een katholiek stempel? De heer Peters meende deze vraag gedeel telijk ontkennend te moeten beantwoor den. Aan het slot van zijn lezing kwam de heer Peters te spreken over de positie van het bijzonder onderwijs in Neder land. Een vergelijking met andere lan den leert, dat de toestand in ons land uniek is. Niettemin zijn nog niet alle wensen verwezenlijkt. Een gelijkstelling van het nijver heidsonderwijs heeft de nieuwe wet nog niet gebracht. Het hoger onderwijs is evenmin wat het zijn moet. Nijme gen kampt jaarlijks met een tekort van een millioen gulden, dat uit particuliere bronnen moet worden aangevuld, ter wijl de katholieke belastingbetaler ook bijdraagt in het onderhoud van de rijks universiteiten. De heer Peters deelde echter mede, dat minister Cals in zyn huidige ambtsperiode nog met voor stellen, die een gelijkstelling van alle hoger onderwijs beogen, ter tafel zou komen. Na de pauze werd van de gele genheid tot het stellen van vragen op ruime schaal gebruik gemaakt. De bekende Haarlemse schilderes mevrouw H. DingemansNumans is op 77-jarige leeftijd in Zeist overleden. Met haar is een bekwaam kunstenares heen gegaan, die haar vak uitstekend ver stond. Vooral haar bloemenschilderin- gen trokken overal grote aandacht en haar werk was op talrijke exposities te bewonderen. Zij was gehuwd met de schilder Waal- co Dingemans, en ook hun zoon Waalco Dingemans Jr., schildert; meer dan eens kon men op exposities het werk van de familie Dingemans beschouwen. Geen wonder dus, dat van het gezin een ar tistieke invloed uitging, die zeker in Haarlem in bepaalde kringen merkbaar was. Mevrouw Dingemans was lange tijd actief lid van „Kunst Zij Ons Doel". Het vorig jaar vertrok zij naar Zeist, waar zij haar laatste levensmaanden verpleegd werd. Maandag 16 Mei zal de begrafenis des middags om drie uur geschieden op „Westerveld". Woensdagmiddag vergaderde de af deling Haarlem van de R.K. Vereni ging van kleuterleidsters te Zandvoort. Vooraf bezichtigde het gezelschap van pl.m. 70 leerkrachten, waaronder vele religieuzen, de nieuwe St. Agathakleu- terschool. Het hoofd der school, zuster Rosita, gaf hierbij een toelichting over de bouw en de inrichting van deze school. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan de kleuterschool van de Wilhel- minaschool, waartoe het hoofd der school, mej. Smits, alle medewerking verleende. De kleuterleidsters waren daardoor in de gelegenheid om de bei de nieuw gebouwde scholen te verge lijken. In het patronaatsgebouw werd onder leiding van mejuffrouw Dekkers uit Haarlem een vergadering gehouden. Nadat de geestelijk adviseur van de afdeling, kapelaan J. A. M. Rohde uit Haarlem in de parochiekerk van St. Agatha een kort lof had gecelebreerd, verzamelden de aanwezigen zich weer in het Patronaatsgebouw. De heer J. Beyk, hield daar een lezing over het zonnige Zuid-Europa. Hoogst voldaan keerden de dames hierop huiswaarts. Bij Stork te Haarlem zijn thans onge veer 60 jongelui in de leer. Volgens de C.A.O. in de metaalindustrie hebben de leerlingen recht op twee dagen extra verlof, welke dan benut moeten worden voor een zogenaamd ideëel doel. Dit jaar is vanwege de directie zo'n regeling ge troffen, dat de leerlingen vijf dagen ach tereen vrij kunnen hebben en gezamen lijk zullen zij nu een trip maken, welke weliswaar vacantie is, maar waarop de jongelui ook instructieve uitstapjes wor den aangeboden. De groep gaat naar Limburg, waar in Vaals het centrale punt wordt geko zen. Donderdag 19 Mei wordt er 's mor gens 10 uur van het Soendaplein ver trokken. Op de Rijksstraatweg ter hoogte van de Jan Gijzenvaart gebeurde gisteren tegen half zes een aanrijding tussen een personenauto en een motorfiets. De auto kwam de Jan Gijzenvaart afrijden en de bestuurder verleende geen voorrang aan de motorrijder, die de Rijksstraat weg in Noordelijke richting bereed. De aanrijding, die daarvan het gevolg was, kwam de motorrijder, de 35-jarige koop man M. L. uit Beverwijk, te staan op een gecompliceerde linkerbeenbreuk. De duopassagiere, zijn buurvrouw, liep een ongecompliceerde linkerbeenbreuk op. Beiden werden naar het Grote Gasthuis overgebracht. Het voltrekken van huwelijken op het Zandvoortse raadhuis wordt steeds gevolgd door een folkloris tisch gebruik: de bruid strooit dan bruidsuikers van het bordes af en de Zandvoortse jeugd laat zich dan niet onbetuigd, om de bruid toe te juichen, voor zover het ijverig zoe ken naar het begeerde snoepgoed dit althans toelaat. Vooral wapneer een bruidsstoet tegen het uitgaans- uur van de scholen op het bordes verschijnt, geeft deze traditie aan leiding tot een aantrekkelijk schouw spel. Donderdag tegen het middag uur werd deze traditie een bijzon der accent verleend, doordat de Zandvoortse vereniging „De Wurf" in oud-Zandvoorts costuum tegen woordig was bij de voltrekking van het huwelijk van het bruidspaar Smit-Jongsma. De heer Termes fun geerde toen als omroeper, die met bekkenslag van het raadhuis-bordes af en in de trouwkamer het te vol trekken huwelijk afkondigde. Een en ander trok uiteraard veel bekijks. Ook de Haarlemse Bloemenmeis jes waren gisteren op het concours d'élégance, dat voor touringcars te Noordwijk werd gehouden, present. Zij stapten lustig in de parade mee en 'voorzagen ieder een in het publiek van een bloem. Woensdagavond is in hotel ,,'t Hof van Holland" aan de Grote Markt een begin gemaakt met de wedstrijden om het kampioenschap van Haarlem, cadre 38/2, 2e klas. R. van Lunenburg speelde met een moyenne van 20.-, hetgeen het hoog ste was van de avond. Bijzonder mooie series vielen er nog niet te noteren, hoewel J. Doves (71) A. Agema (68) en J. F. Nobels (66) het ivoor al diverse malen in a chevalpositie hadden. Maar de verwachting is, dat de komende par tijen zeker wel reeksen van 100 en meer zullen brengen. De gedetailleerde uitslagen luiden: Agema 300—300—20—68—15.00—2 Dollé 300—261—20—64—13.05—0 Noordman 300—300225413.63—2 Dickmann 300269223812.22—0 Nobels 300—206—15—66—13.73—0 Lunenburg 300300—1553—20.00—2 Willemse 300—214—31—25— 6.90—0 Doves 300—300—31—71— 9.67—2 De uitslagen van Donderdag luiden: Noordman 300 280 19 32 14.73 0 Doves 300 300 19 40 15.00 2 Dollé 300 135 20 26 6.75 0 Lunenburg 300 300 20 53 15.00 2 Nobels 300 135 19 25 7.10 .0 Agema 300 300 19 91 15.78 2 Willemse 300 89 16 22 5.56 0 Dickmann 300 300 -16 58 18.75 2 (Niet officiële koersen) Vorig Opening slot 13/5 3% Ned. 1953 103A 3(5 Ned. 1953 102 (J 3V. Ned. 1948 101% 3(4 pCt. Ned 1950 101,V 3"'4 Ned. 1954 101% 3% Ned. 1955 101}! 3-3>,4 Ned. 1947 101% 100} I 3 Ned. 62-64 bel. fac. 101% Inschr. Grtbk 1946 3 pCt 99(5 Ned. Handel My cert 244 A.K.U. 298% 298 Van Berkel'» Patent 182(5 Calvé-Delft cert. 291(5 Van Gelder 281(4 Kon. Hoogovens eert 324 (4 321 (4 Unilever Cert. 412% 411 Ned. Kabel 276 Philips 384(4 375(4 Kon Petroleum 556(4 554 „Amsterdam" Rubber 122% 122(4 Holl. Amerika Lijn 182 Kon. Ned. Stoomb Mil 175(5 177(4 Ned Scbeepv Unle 180% 180(4 H.VA 155% 156(4 Dell My. Cert 149(4 148(5 11/5 12/5 Anaconda Copper 60 59% Bethlehem Steel 130(4 129% Chrysler Corp 75%e 75(4 General Electric 50% 50% Genera] Motors 95 93% Kennecott Copper 105 104 Montgomery Ward 78(4 77(4 Radio Corp. 47(4 46% Republic Steel 84% 83(4 Royal Dutch 74(4 72% Shell Union Oil 59 59 Southern Pacific 60 59(4 Southern Railway 92(4 92(5 Tidewater 25ex 25% U.S. Steel 84% 62(4 e* dlv Stemming: nauwelijks pryshoudend avondfeest naar de Bloemenstad terugke ren. De jury had inmiddels met attentie de touringcars bekeken en de wagens gekeurd op comfort, uitzicht, ruimte, interieur, lijn- en kleuren-combinatie. Die taak moet zij niet eenvoudig be schouwd hebben, maar na wikken en wegen kwamen de winnaars toch uit de bus. Zjj dan alleen vermeld, dat de wisselbeker evenals het vorig jaar werd toegekend aan de fa. L. Beuk en Zn. uit Noordwijk. Een straffe wind, een milde zon, een glanzende boulevard en op de achter grond een levendige see zonder baders, ziedaar de entourage, waarbinnen wij gistermiddag in gezelschap van een voortreffelijk gastheer te Noordwijk heb ben vertoefd. En het is een prachtige middag geworden, waarvan duizenden hebben meegenoten. Voor devierde maal werd op de boule vard vanwege de „Eederatie van Ne derlandse organisaties voor het per sonenvervoer" het concours d'élégance Cars. Wij zijn naar Noordwijk getogen met de gedachte: „Wat kan een bus nou voor élégance opbrengen? Deerlijk heb ben wij ons echter vergist, al was het alleen maar met die „bus-gedachte". Een bus is altijd nog geen bus; daar zijn wij in ieder geval wel achter geko men. De wagens - bijna zeventig in ge tal die werden voorgereden, waren volmaakte reiswagens, van ieder denk baar comfort voorzien en met een souplesse die de toeschouwers in ver rukking bracht. Reeds vanaf het vroege ochtenduur waren er touringcars vanuit alle stre ken van het land Noordwijk, dat zich nog met recht de parel aan de Noord zee mag noemen, binnengereden. En 's middags, klokke twee, stonden de cars in een stralend gelid, gereed om aan een elegante parade deel te nemen. Daar was verder de uitstekende har monie „Excelsior" uit Boskoop, die waar nodig voor een frisse muzika le noot zorgde, een show tevens, waar de rappe meisjes van het corps ondanks de stevige wind voor de bekwaamste tambour-maitre niet onder deden. Natuurlijk, de touringcars hadden ieders bewondering, zjj maakten een sierlijke indruk, maar evenzeer ook werden oog en oor geboeid door de groe pen, die ter afwisseling in de parade meeliepen. Daar waren prachtige ver rassingen en de folklore vooral vierde hoogtij. Wij zagen een markante Hin deloper groep dansen en zingen, de Schermer dansgroep deed het niet min der. West-Friesland presenteerde zich met veel hoofsheid, de Kikvorsenkapel uit Den Bosch zorgde voor een dosis humor en vanuit Zeeland werd dank ge bracht voor de steun, die tijdens en na de watersnood ontvangen was. De mannen uit Ruurlo bliezen ér vro lijk op los en het corps van de Limburg se mijnwerkers evenzeer. Maar neemt u het ons kwalijk, dat wij niet zonder verlangen hebben uit gezien naar de Haarlemse bloemenmeis jes. Niets is een mens immers zo lief als het eigene op vreemde bodem. 's Morgens om negen uur was een touringcar van de N. V. Lindbergh van de Grote Markt in Haarlem vertrokken met ongeveer dertig bloemenmeisjes en haar leidsters. En natuurlijk waren zij zeker present op het concours d'élégan ce (buiten mededinging!). Dapper en vrolijk kwamen zjj aangestapt en het duurde niet lang, of iedereen in het pu bliek, ook burgemeester Van Berckel van Noordwijk, was met een bloem ge tooid. De geste van Haarlem werd ook op dit concours bijzonder gewaardeerd en de sfeer werd er in ieder geval nog fleuriger op. Wij hebben tenslotte de zee de zee gelaten en moesten helaas vóór het Gistermorgen tijdens de vroegmis hoorden de zusters in het klooster van de Vrouwen van Bethanië aan de Hoge Duin en Daalscheweg te Bloe mendaal vreemde geluiden op een ho gere verdieping. Zij dachten aanvan kelijk aan een eekhoorntje, dat een plaats zou hebben gevonden in de ruime bovenkamer, maar dit bleek an ders te zijn. Om half twee 's middags kwamen buren naar het klooster en wezen naar het dak, waar een grote aap peinzend zijn omgeving opnam. Het dier moest uiteraard worden ge stoord en nam al gauw de benen, on danks het lokkend geroep van vele omstanders. Bij een inspectie bleek, dat de aap, die thuis hoort in bet park van Lia Speel te Bloemendaal, flink te keer was gegaan in de kamers, maar gelukkig weinig schade had aan gericht- de voordracht krijgt dan bijvoorbeeld In „Marathon" en „Frasquita", 8 uur. Advertentie CINEMA PALACE: „Ich tanze mit Dir in den Himmel hinein" 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: „Leven in de brouwerij", 18 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur; Zo. 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Di.-avond één voorst, om 8 uur. LIDO: „On the waterfront" 18 jaar. Tij den: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: „Hongaarse rhapsodie", volw. Tij den: 2, 7 en 9.15 uur; Zo. 2, 4.15, 7 en 9,15 uur. MINERVA: Vr. tot en met Zo.: „Obses sie" 18 jaar. Tijden: Vr. 8.15; Za. en Zo.: 7 en 9.15 uur. Za. 2.30 en Zo. 2 en 4.15 uur: „Boem bij de luchtmacht", a. 1. Ma. 8.15 uur: „Madame Bovary" str. volw. Di. tot en met Do.: „Grote parade 1915". Tijden: Di. 8.15 uur, Wo. 2.30 en 8.15 u„ Do.- 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. REMBRANDT: „A star is born" 14 jaar. Tijden: 2 en 8 uur; Zo. 1.30, 4.45 en 8 u. ROXY„Drum beat" 14 jaar. Tijden: Vr. en Za. 2.30, 7 en 9.15 uur: Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Ma. t/m Do.: 2.30 en 8 u. STUDIO: ,,'n Dag om nooit te vergeten" a. 1. Tijden: 2, 6.45 en 9.15 uur; Zo.: 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Zaterdag 14 Mei: Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap". Concert door drie Kon. Mannenkoren. Orgelbeg. Harry Holtman (Den Haag), 8 uur. Dinsdag 17 Mei: N. Ph. O. 3e concert Beethvoencyclus. Sol. Ricardo Odnoposoff, viool, 8 uur. Op de weg langs het woonwagenkamp in de Waarderpolder raakte gistermor gen tien minuten voor elf een vracht auto door nog onbekende oorzaak in de sloot, die langs de weg loopt. De beide inzittenden werden vervoerd naar het Grote Gasthus, waar bleek, dat een van hen, de 32-jarige kolenwerker Th. T„ een hersenschudding had opgelopen door het ongeval. Beiden werden naar huis overgebracht. Unieke collectie Vrijdag 13 Mei: Orgelbespeling door Klaas Bolt, Van 20.15—20.45 en van 21.15—21.45 u. Maandag 16 Mei: Carillon-Glockenspiel door de stadsbeiaardier Arie Peters. Van 15.30—16.30 uur. Dinsdag 17 Mei: Orgelbespeling door de stadsorganist George Robert. Van 20—21 u. Donderdag 19 Mei: Orgelbespeling door de stadsorganist George Robert. Van 1516 u. Vrijdag 20 Mei: Carillon-Glockenspiel door de stadsbeiaardier Arie Peters. Van 11.30—12.30 uur. Advertentie RUTON met 2 jaar garantie 31.75 KROCHT 6 t/o HEMA TEL. 10353 Paul Krugerkade (Noord. Buiten Spaarne) Woensdag 18 en Donderdag 19 Mei: Kat- wijkse vlootshow. Concerten van 45 en van 2021 uur. Vleeshal (Grote Markt). Tot 31 Mei: „Bien- venido" dancing. Orkest ,,Los Companeros". Dagelijks van 20.30—1 uur. Za. tot 2 uur. H. K. B.-gebouw. Zondag 15 Mei: Na tionale kegelkampioenschappen. Tinholthuis: Vrijburglaan 17, Overveen, Geopend op werkdagen van 9—12 en 14— 16 uur. Cruquiusmuseum: Grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstromingsramp 1953. Leffelaar: Beeldhouwwerk, gouaches en tekeningen van Anneke Höfte en Anja Zijlstra. Geopend van 10—17 u. Teyler's Museum: Schilderijen XIX en XXe eeuw. Tekeningen Hollandse, Ita liaanse en Franse School, o.a. Rembrandt. Michel Angelo en Claude Lorrai. Fossie len en mineralen, historische natuurkun dige instrumenten. Tot 15 Mei tentoonstel ling van grafisch werk van Lucas van Ley den. Geopend: iedere werkdag behalve Ma. van 11—5 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van pop penhuis anno 1750 met inventaris van meer dan 3000 voorwerpen, tot 15 Mei. Ge opend van 10—17 uur; Zo. van 13—17 u. des avonds van 2022.30 uur. Bisschoppelijk Museum: Middeleeuwse en latere schilderijen, sculpturen, paramenten, kantwerk, handschriften, munten e. d. Ge opend van 1017 uur. Zo. van 1316 uur. De Jager (binnenhuisarchitectuur), Grote Houtstraat: Exclusieve expositie van: a. meubelen van de triënnale van Milaan; b werken van de kunstschilder G. Robert. Huis van Looy: Werken van de schildei Herman Kruyder. Geopend van 1012.31 uur en van 13.30—17 uur. Zo. van 14—17 uur. Vrijdag 13 Mei: Toneelver. „St. Gene- sius" met „De privé-secretaresse" (dil.), 8 uur. Zaterdag 14 Mei: Het Rotterdams To neel met ,,De barbier van Sevilla". Een onder regie van Bob de Lange in koddige toon gehouden voorstelling van de Beau- marchais' bekende comedie over Figaro, die indertijd als voorloper van de Franse revolutie gold, maar die wij nu meer zien als een speelse en slimme grappenmaker. Met o.a. Ton van Duinhoven, Henny Orri, Wim v. d. Brink' en Steye van Branden berg, 8 uur. Zondag 15 Mei: Het Rotterdams Toneel met „Thee en sympathie". Het stuk speelt in een Amerikaanse kostschool, waar kort zichtige strengheid botst tegen verstandig begrip, wanneer een van de leerlingen verdacht wordt van tegennatuurlijke nei gingen. Goede rollen van Lia Dorana, Ann Hasekamp, Jan Teulings en Hans Croiset. Alleen voor volwassenen, 8 uur. Maandag 16 Mei: Lotte Goslar en haar ensemble. Een grappig, plezierig, door gaans geestig programma van dans en pantomime, met charmant-eenvoudige conférences van Freddy Albeck, 8 uur. Dinsdag 17 Mei: De Nederlandse Come die met ,,De drie zusters", een meerma len weergaloos mooi stuk stemmingsto neel, dat nog steeds een van de hoogte punten van het seizoen vormt, 8 uur. Donderdag 19 Mei: Toneelgroep „Theater" met „Wachten op Godot". Een merkwaardige voorstelling van een merk waardig stuk, dat op onnaspeurlijke wij ze boeit en meermalen ontroert door in- nelijke draagkracht achter een schijnbaar onsamenhangende tekst. Met Bernh. Droog, Joh. Walhain, Ger. Hartkamp en Rich Flink, 8 uur. Vrijdag 19 Mei: Charlotte Kohier met „Het lieve leven", een pessimistisch ver haal over stuurloze jeugd in de trieste tijd onmiddellijk na de oorlog, waarin Charl. Kohier minder gelegenheid tot beelden-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3