NATIONALE ENERGIE IN ROTTERDAM De koeien zijn er als symbool Nog 120 uur Op Vlaggetjesdag koninklijk bezoek aan Scheveningen Melk voor de Yanks Taxichauf f eur door marinier gekneve ld en beroofd Goedgelovig winkelmeisje opgelicht Tussen neus en lippen Meisje op slag gedood Autobus tegen telefoonpaal Tegen notaris vier maanden geëist WENNEKER Naar een Werelddierenwet. O Festiviteiten gaan het vertrek van de haringvloot vooraf Officier van Justitie eist drie jaar Voorbeeld van jeugdcriminaliteit Rechtbank Den Bosch J VRIJDAG 13 MEI 1955 PAGINA MÉ*! HOGER TARIEF VOOR STATIONSKRUIERS Werkzaamheden aan de Moerdijkbrug Nederlands muziekstuk in Basel uitgevoerd Gefantaseerde inbraak Ds.J.v.d.Brink opgenomen in Katholieke Kerk Beknelde dame eerst na drie kwartier bevrijd En ontzetting uit ambt Knipperlicht-affaire Expediteur in hoger beroep veroordeeld Oud-strijders pontonniers en torpedisten OUDE GENEVER Mr. dr. Hugenholtz E 55 nu chaos nog en daverend lawaai (Van een speciale verslaggever f Tet dreunt en davert nog in ons hoofd. J~l Als wij onze ogen sluiten, zien wij in een wa- zige mist een warwinkel van staal, beton, hard board, triplex, verf en staal; wij horen het zagende pepiep van schaafmachines en het gillende geknars van ijzervijlen. Daartussen zien wij, als beelden uit een koude film, volijverige werkmensen enerverend heen en tveer rennen, koortsachtig hun arbeid verrichtend. Het beeld van een tentoonstelling in opbouw. Het beeld van de Nationale Energie Manifestatie E-55. Op het ogenblik, dat wij dit schrijven, scheiden er nog een kleine honderd en twintig uur van het moment, waarop de E-55 geopend zal moeten worden. Nog hon derdtwintig uur en dan zullen 12 meisjes en 12 jongens, uit de verschillende provincies van ons land, allen gebo ren op de Bevrijdingsdag, 5 Mei 1945, de Nederlandse vlag en de provinciale vlaggen hijsen, zullen meer dan 3000 postduiven van het expositie-terrein opstijgen en uitvliegen naar alle windstreken, om de mare te ver kondigen, dat de E-55 geopend is. Nog honderd en twintig uur. Vijf etmalen waarin gewerkt zal hioeten worden met een geweldige in spiratie, een inspiratie, waarvan alleen, tentoonstellingsorganisatoren net ge heim schijnen te kennen. Want, zoals hij iedere expositie, die zichzelf res- Pecteert, is het ook bij de E-55 gesteld. Op dit ogenblik, enkele dagen voor de officiële opening, is er practisch nog niets geheel gereed. Enkele paviljoens 2ijn weliswaar al klaar gekomen, maar °P de grote hoeveelheid inzendingen nietde OvoraP ^etterlifk overal1 'wordt wij' met ons tekenoog, konden met de ontwikkeling* van de veeteelt in de laat Naar de maan zal men kunnen rei In de grote Ahoy-hal is de stand ,.Land uit water" opgebouwd. Behalve een enorm dijk-tracée. en een in aanbouw zijnd schip stroomt ook de Rijn door deze hal. Het achterland wordt aangeduid door een aantal kegels, symbool van het hooggebergte. Nicolaas Wijnberg, Berserik en Keja beschilderden deze kegels. de Nederlandse enereie moet worden uit deze ongel°oflijke warwinkel aan- getoond dïn zou dl wfrefd op di mo^ten Roeien Maar ogenblik eens een kijkje op de exposi- df„,f ch tecten>. bezleld m.et een heilig tie moeten nemen. Want overal heerst TiT be.vreesd *?ts van oen fantastische bedrijvigheid van ner veus heen en weer schietende mensen, hun aanstekelijke optimisme hebben wij meegenomen op onze rondgang over de zen op deze expositie, waarop niets onmogelijk schijnt. Het kolossale ge bouw, waarin deze reis boven de at- die alle mogelijke soorten materiaal l?,1!0011?!?a"ge hfïn ^"den heen en weer slepen, van schilders, die fA Jl w G?,TiTf,!r W herademen, in Ppn hnncr +P»mnr» lifp»rc -\rorf nuer mn_ het paviljoen van de Tijdmeting is nagenoeg gereed. Donkere grotten voeren de bezoeker de oudheid in, waar hij vis a vis komt te staan met voorwe reldlijke monsters, die griezelig oplich ten in een fantastische rose lichtgloed. Nauwelijks buiten de „onderaardse" ge- werc iriinctcoiiiuwc, ivro„ welven wordt hij weer krachtig terug- SftSSKSfö}Herold gaan ST «Kt in een hoog tempo liters verf over mu ren strijken, van timmerlui, die met dreunende slagen spijkers in vers hout knallen, van electriciëns, die met mi nuscule apparaatjes fantastische licht effecten opbouwen en daartussen door het gejacht van architecten, beeldhou gaan gelo ven: „Werken is een vorm van zenuw achtigheid sche wereld van het ogenblik. Range rende locomotieven zullen zijn aandacht vragen voor het grootste paviljoen van Wij moeten het eerlijk bekennen: (je Spoorwegen, dat reeds een flink stuk toen wij vandaag in deze enerverende voltooid is. Hier kan hij zien, hoe een draaikolk ronddwaalden, bekroop ons wagenvoerder van een electrische trein de heimelijke vrees, dat de E-55 zijn werk verricht, hij kan met heuse Woensdag a.s. niet klaar zou zijn. Niet spoorweg-afsluitbomen spelen, en, o, klaar kon zijnMaar de heer Klei- heerlijkheid, hij kan zelfs op de bok van boer en zijn gezworenen hebben ons een echte locomotief rondritten ma- plechtig, met de hand op het hart, ver- ken.... Nu behoeven de vaders niet zekerd, dat de Nationale Energie Mani- meer met de spoortreintjes van zoonlief festaf,ie Woensdag de poorten zal ope- te spelen. Hier kunnen zij hun neigin- nen en dat dan niets meer zal herin- gen botvieren op het werkelijke spoor- neren aan de gigantische arbeid van wegmateriaal no Iiatcto Ha iron T"»« 1? CC -**7j_ zal men, door middel van een gigan tische kraan een blik kunnen werpen over de gehele tentoonstelling. Een sensatie, die de moeite waard zal zijn. Dit alles zal men over enkele dagen kunnen aanschouwen. Over enkele da- mosfeer gemaakt kan worden, staat er genj als de vlaggen aan de masten zul- al. De atmosfeer zelve.... daar wordt Jen stijgen en de postduiven in de lucht nog aan gewerkt. De maan is ge- zullen klimmen. Over enkele dagen zal lukkig al klaa.r. Een fantastisch de e-55 gereed zijn, volgens de mening landschap, koud, grillig en onherberg- van de deskundigen. Dan zal de Natio- zaam, niet bepaald een land, waar- nale Energie Manifestatie tonen, welke naar men graag zou willen emigre- plaats ons kleine landje in de wereld ren. Als men terug is van de maan, inneemt. Vijf dagen scheiden ons nog van de officiële opening. Vijf dagen, waarin bijzonder hard ge werkt zal moeten worden. Maar de E-55 zou de E-55 niet zijn, als dat niet gepresteerd zou kunnen worden. de laatste dagen. De E-55 is Woensdag gereed. Gereed, om aan Nederland en de wereld te tonen, wat ons land heeft gepresteerd. En wij zullen dan maar hopen, dat zij gelijk zullen krijgen en dat alle arbeid, die nog verricht moet worden, in de honderd en twintig res terende uren, beëindigd zal kunnen wordenPessimistisch zijn wij niet, want als men weet, wat de heer Klei boer in de afgelopen jaren voor zijn E-55 heeft gepresteerd, dan vertrouwt men er ook nu wel op, dat deze laat ste krachtsinspanning tijdig voltooid zal zijn. De Hoofdingang, naast het Museum Boymans, riep vandaag associaties op aan een immens kampeercentrum. Overal lagen en hingen kolossale zeil doeken, bestemd voor het „vliegende tapijt" dat boven de entrée zal worden aangebracht. Daarnaast, op de honderd meter lange muur van het eerste pa viljoen, eveneens grote zeildoeken om de wandschilderingen van Karei Appel voorlopig aan het oog van de kunst minnende bevolking te onttrekken. Wij zijn een dezer dagen echter reeds in de gelegenheid geweest, de producten van deze moderne kunstschilder te aan schouwen, en wij durven wel te voor spellen, dat het werk van Karei Appel veel ogen tot zich zal trekken.... Onmiddellijk bij de ingang staan en r Tekening komt er ook in het „Won derland der chemie" waar voor een waarde van ongeveer drie milli- oen gulden materiaal aanwezig is en waar immense retorten buizen en kolven een geheimzinnige sfeer scheppen voor on-ingewijden in de keuken van de alchemist. Land uit Water, een van de volgende in zendingen, was op het moment, dat wij de expositie bezochten, meer land dan water. Er begon echter reeds tekening te komen in dit groot se project, dat een van de belang rijkste facetten van de Nederlandse welvaart zal uitbeelden. Aan de Stad van de Toekomst werd de laatste hand gelegd, de oude stad een maquette van het oude Rome was nog niet klaar.... Evenmin trou wens als het Nationale Paviljoen, dat een synthese zal moeten worden van de hele tentoonstelling, maar waar nu nog niets anders te zien was dan de Marshall-brug en enkele schilders, die ijverig bezig waren, de vloeren met een diepgrijze kleur te bedekken. Op de keper beschouwd was het Nationale Paviljoen vandaag al een synthese van de gehele E-55 Maar: wij zouden U vertellen over datgene wat thans reeds wel gereed In de hal van de tijdmeting zijn een aantal enorme dieren onder kunstige is. En hiertie behoort het ondergrondse kele paviljoens, waarin hevig wordt riool, waarin men de levendige sugges- gearbeid. Delen van een wereldbol la- tie van de werkelijkheid ondergaat, gen naast knoestige boomstammen. De Velen zullen in deze mysterieuze on- architecten vertelden, dat dit de pavil- deraardse gang, waarin het rioolwater joens van „Nederland in de wereld" en vlak langs het smalle voetgangerspaad- van de „Luchtvaart" moesten worden, je stroomt, de onbedwingbare lust krij gen, het thema uit de „Derde Man" te fluiten. Geheimzinnig zal ook „flip- flap, de gelede, watertrap" zijn. Wij voelen ons echter niet bevoegd, nu reeds dit mysterie te ontsluieren. De provinciale paviljoens groeien gestadig, even'als de stedelijke inzendingen. Am sterdam, in het centrum, voelt zich veilig onder de spreuk van Joost v.d. Vondel: „Dus schijnt de weerelt heel om Amsterdam gebouwt". Het mag voor sommigen een vingerwijzing zijn, dat de IJ-tunnel hier, de voltooing met rasse schreden nadert.... In het Unlfesti viel wat wij be treurden nog niets te bespeuren van de feestelijkheid, die hier over enige da gen ongetwijfeld hoogtij zal vieren. Nu waren het nog weinig zeggende gebouw tjes in wording, die echt nog niets fees telijks hadden. Een teleurstelling voor ons romantische hart betekende de aan blik van het eiland, waar over honderd twintig uur de zeerovers hun buit zullen verdelen. Het schateiland was nu over dekt met lege kisten en had thajis meer weg van een fruitveiling dan van een zeeroversdomein. Dit gedeelte van de expositie, dat, zoals bekend, in het Park is gelegen, werd bekeken door lodderig starende koeien, die zich niets aantrok ken van alle bedrijvigheid rondom haar. Rustig maalden de grote kaken bossen hooi en zij zagen eruit alsof zij dachten: „Haasten jullie je maar flink, wij zijn er tenminste al". De koeien zullen nog gezelschap krijgen van varkens, geiten, schapen en paarden en met elkaar de belichting opgesteld. Zij beelden de prae-historie uit. Millioenen liters in papier verpakte melk en melkproducten zullen in het tweede halfjaar van 1955 wederom wor den geleverd aan de in Duitsland, Oos tenrijk en Frankrijk gestationneerde Amerikaanse troepen. Hiervoor ontving de combinatie Domo-Sterovita voor de elfde maal opdracht tot levering. Het Nederlandse deel, zijnde de helft Van de totalê hoeveelheid die de Ame rikaanse troepen gedurende dit tijdvak nodig zullen hebben, wordt geheel door de Domo-Sterovita-combinatie geleverd. Het omvat ongeveer 20.000.000 L. melk en melkproducten. De levering zal ge schieden via de Sterovita-fabriek te Dordrecht. Deze opdracht beloopt ruim 3.000.000 dollar of wel ca. f 13.000.000. De zuivelindustrieën in Denemarken, Duitsland, Frankrijk en Oostenrijk ont vingen opdracht tot levering van de overige 50%. Met ingang van 22 Mei zullen de ta rieven van de stationskruierijen ver hoogd worden. Voor een collo zal de kruier dan 50 cent in rekening bren gen, voor twee colli 60, voor drie colli 90 cent enz. Het nieuwe tarief bedraagt bij meer colli's 30 cent per stuk; thans be taalt men 20 cent en voor de eerste 30 cent. De werkzaamheden aan de spoor brug over het Hollandsch Diep bij Moerdijk maken het noodzakelijk het treinverkeer tussen Dordrecht en Lage Zwaluwe wederom stil te leggen. De stremming is Zondag van half vier 's nachts tot kwart over drie 's middags. ,,Een duidelijk voorbeeld van jeugd criminaliteit. Zijn ideeën zjjn gebouwd op beeldromans", zo karakteriseerde mr. A. v. Houte zijn cliënt, de 21-jarige marinier 2e klasse v. d. M., die Don- Kostbare vangst hebben gelegd, heeft een na dagen van oefening in Toen de 14-jarige school- spitse hoofdredacteur in geslaagd was, de olifantjes jongen, die in Peabody in Oslo intussen uitgerekend, het kunstje te leren en Massachusetts aan een ri- dat al dat geweeklaag om toen zelf van het plat- viertje zat te vissen, zijn buitenlandse meisjes geen formpje wilde afstappen grond heeft, omdat er in gleed hij uit over een Noorwegen helemaal geen gladde spijker, met het vrouwentekort is. In 1950, noodlottig gevolg. Moderne koning Koning Ibn Saoed van Saoedi Arabië vindt de dartele dobber ophaalde zat daar geen vis aan, maar een pakje bankbil jetten, ter waarde van aldus de hoofdredacteur, maar liefst vierduizend was er ten plattelande wei gulden. De politie kwam iswaar 'n mannenoverschot er met groot materiaal aan van 19.000, maar daar te pas en de zaak werd stond dan in de steden een trappen van zijn paleis haarfijn uitgezocht. Toen vrouwenoverschot tegen- keurige trappen en de lo- bleek, dat het geld een over van bijkans 50.000. pers op de trappen zeer deel moest zijn van de Aan deze situatie is nau- gedistingeerde lopers, maar meer dan twee millioen welijks iets veranderd. Er het klauteren wordt hem gulden, welke destijds in moet dus eerder gespro- zo zoetjesaan toch te ver- Danvers uit een auto voor ken worden van een „ver werden keerde distributie" dan qc Idtransporten Alexander Krannhals, muziekdirec- ^roofd. toen de chauffeur van een tekort aan vrou teur van de Nederlandse Opera, zal 25 Mei te Bazel het orkest van de Basler koff.g dronken Kulturgemeinschaft dirigeren. Hij voert daarbij o.a. het „In Memoriam" van Lex van Delden uit. In de ouderdom van 77 jaar is te Zeist overleden de Haarlemse kunstschilderes mevr. H. G. Dingemans geboren Nu- jnans. Zij schilderde voornamelijk bloemstukken en portretten. en de bewaker in koelen wen, aldus de hoofdredac- bloede ergens een kopje teur. Temmers loon moeiend. Zijne Majesteit heeft derhalve bij een ver maarde firma in Wenen zes luxe liften besteld, die intussen zijn gereed ge komen. In onderdelen wor den de gevaarten thans Verkeerde distributie Een dierentemmer in door twee dozijn kamelen In Noorwegen is men Milwaukee zou koste wat over een afstand van hon- nog steeds niet uitgepraat het kost twee jonge olifan- derden mijlen woestijn- over de vrijgezellenkwes- tjes leren om op een plat- zand naar het paleis van tie. Terwijl de jongelingen formpje te klauteren en er de koning overgebracht, van Vera en uit Rissa de weer netjes af te wagge- De liften waren uit Wenen vriendelijke brieven van len. Welnu, het kostte de per schip naar de Rode- de Hilversumse meisjes temmer een gebroken lin- Zee-haven Djedda ver onder hun hoofdkussen kerbeen want toen hij er voerd. derdag voor de zeekrijgsraad te Den Haag terecht stond. „Een infantiele op schepper", zo noemde hij verder de verdachte, die ten slotte wegens ver scheidene diefstallen tot drie jaren ge vangenisstraf, waarvan dertien maan den in een jeugdgevangenis, werd ver oordeeld. De dagvaarding vermeldde allereerst, dat hij op 28 October van het afgelopen jaar niet van passagieren in de kazerne te Rotterdam was teruggekeerd. Tot 29 November, toen hij door de politie van Leeuwarden in een hotel aldaar werd gearresteerd, heeft hij zich schuldig ge maakt aan een aanzienlijke reeks straf bare feiten, waarvan er slechts een be perkt aantal ten laste was gelegd. Het meest spectaculaire daarvan speelde op de morgen van de 27e November, toen hij in een hotelkamer te Zwolle een chauffeur, die hem van Veendam naar de Overijsselse hoofdstad gereden had, na dreiging met een pistool vastbond, een reep laken voor diens mond snoer de, zfln autosleuteltje en portefeuille nam en met de auto er van door ging. Het pistool had hij op de normale manier via de dienst in zijn bezit ge kregen n.l. door op de wapenkamer een bonnetje ervoor te tekenen, onder het voorwendsel dat hij het nodig had om zich te bekwamen voor zijn examen voor marinier eerste klasse. Op 17 November was hij met het pis tool uit de kazerne verdwenen. Op die dag had een winkelmeisje van een filiaal van een bakkerij te Rotter dam bewogen hem 774 uit de kas te geven, onder het voorwendsel dat hij belast was met het schaduwen van eni ge militairen die van plan zouden zjjn in het filiaal in te breken. De dagvaar ding vermeldde verder het verduiste ren van een bromfiets, die hij in huur koop had. De fiscaal zag van der M. als een jongmens dat dagelijks naar de bio scoop gaat en wat hij daar ziet tracht te imiteren. De verdediger voerde nog aan dat zijn slachtoffers het hem ook wel erg gemakkelijk hebben gemaakt, wijzende op de ongelooflijke goedgelo vigheid van het winkelmeisje en de weinig mannelijke houding van de chauffeur, die zich gewillig liet kneve len. Dit jaar draagt Scheveningen het lan delijk accent van de Vlaggetjesdag. Eigenlijk was Vlaardingen aan de beurt, maar de Scheveningers vieren het 50-jarig bestaan van hun haven en de Vlaardingers hebben daarom ge ruild. Zij zullen het volgend jaar de nationale belangstelling naar de stad aan de Nieuwe Waterweg trekken. Van 13 tot 22 Mei viert Scheveningen het gouden jubileum van zijn haven, maar de Vlaggetjesdag zal het hoogtepunt worden. Zaterdag 21 Mei worden in de morgen uren in Scheveningen, Vlaardingen en IJmuiden de vlaggen gehesen op de gereedliggende loggers. Een groot deel van de Katwijkse vloot zal reeds twee dagen eerder, op Hemelvaartsdag, in Haarlem gepavoiseerd liggen in het Noorder Buiten Spaarne. Van 11 tot 23 uur wordt er muziek, afgewisseld met een praatje-op-de-band gebracht en om 16 en 20 uur geven plaatselijke muziekcorpsen een concert. Maar Za terdags zullen de schepen in IJmuiden liggen om daar deel te nemen aan het vlaggenfestijn. Scheveningen zal 's middags om half drie H.M. de Koningin begroeten. De Landsvrouwe wordt verwelkomd door Scheveningse vrouwen, het Trompetten- korps „Prins Bernhard" en vendel- zwaaiende leden van de Chr. Gymnas tiekver. „Hercules". Bij gunstig weer zal H.M. de Koningin zich inschepen aan boord van de SCH 54. De voor zitter-directeur van het bedrijfschap voor visserijproducten, drs. D. J. van Dijk, houdt een toespraak en daarna zal de Koningin de bedrijfschapswimpel voor de best verzorgde haring hijsen. Dan volgt de vlootschouw en na terug keer brengt de Koningin nog een bezoek aan de tentoonstelling „Scheveningen, Visserij en Folklore". Na het vertrek van H.M. de Koningin te 16.30 uur begint een optocht van on geveer 30 praalwagens, 's Avonds om 9 uur wordt, evenals op 22 Mei, de verlichting ontstoken. De Scheveningse Vlaggetjesdag wordt 's avonds half elf besloten met een groot vuurwerk. VLAARDINGEN Vlaardingen heeft Dinsdag 17 Mei in de Stadsgehoorzaal de revue „Alle hens aan dek", te verzorgen door het Vlaar dings gezelschap „Vrienden van vis sers". Vrijdag 20 Mei 's avonds 8 uur vindt de traditionele kranslegging plaats bij het Vissersmonument, omlijst door zang en declamatie. Op Vlaggetjesdag worden 's middags om half vier, schipper en stuurman van de VL 89, de winnaar van de be- drijfschapsprijs voor de best verzorgde haring in de afgelopen teelt, per rijtuig ingehaald. Om 4 uur spreekt de voor zitter van het comité Vlaggetjesdag een welkomstwoord, gevolgd door een toespraak van burgemeester mr. J. Heusdens en het hijsen van de bedrijf schapswimpel. Om half vijf gaan wed strijdballonnen de lucht in (Wie wint een vaatje haring?) en duiven zullen uitvliegen. Te 8 uur is er een concert aan de Kon. Wilhelminahaven en om half 10 wordt (ook op 22 Mei) de ver lichting ontstoken. IJMUIDEN In IJmuiden trekt op 21 Mei 's mid dags om 3 uur een grote optocht van sport- en jeugdverenigingen onder het motto „Een vlaggenzee trekt naar zee" naar de Vissershaven. Op de Te- Het 13-jarig meisje G. B. te Arnhem, is door een Duitse vrachtwagen met aanhanger gegrepen en op slag gedood. Het meisje fietste met twee vriendin nen op de Velperweg toen de vracht auto passeerde. Nadat de trekker was gepasseerd moet het slachtoffertje ge meend hebben dat het gevaar voorbij was. Zij zwenkte naar links en geraakte daarbij onder de aanhangwagen. Zij werd door de achterwagen gegrepen en was op slag dood. Deze week is naar buiten bekend ge worden, dat ds. J. K. v. d. Brink, die voorheen predikant was van de Ned. Herv. kerk te Asscndelft, opgenomen is in de Katholieke Kerk. Ds. v. d. Brink, die momenlteel in Turnhout vertoeft en zich daar bezig houdt met kerkelijk archiefwerk, be hoorde, evenals ds. Loos die de leider was, tot het zogenaamde Hilversumse Convent, een groep van predikanten en vooraanstaande figuren uit de kerken van de reformatie, die het gemis van een Apostolische Successie in hun ker ken diep gevoelen. geltjesmarkt zullen om 4 uur de heren M. Roos, voorzitter van IJmuiden's Bloei, en burgemeester mr. M. M. Kwint het woord voeren, waarna de optocht-jury uitspraak doet. Om 5 uur geeft de muziekver. „Wilhelmina" uit Santpoort een concert op het Stations plein in IJmuiden-West. 's Avonds om half 8 zullen 200 leden van de Gvmnastiekver. „IJmuiden" op dit plein aangetreden staan om er, met medewerking van een tamboer- en pjj- perkorps een grootse gymnastiekde- monstratie te verzorgen. Te 9 uur wor den de schijnwerpers aan de halzjjde ontstoken, zo ook op 22 Mei. De IJmui- der Harmonie geeft om half 10 een po pulair concert op de Tegeltjes-markt en dan volgt om 10 uur een verrassing onder het motto „Vuren doven". Om half elf maakt de IJmuider Harmonie een muzikale mars door Oud-IJmuiden tot besluit. Donderdagmorgen is een nieuwe au tobus van de garage Jansen uit Groot- Ammers, die op weg was naar het „concours d'élégance" voor tourwagens te Noordwijk, op de Lekdijk te Nieuw- poort tegen een telefoonpaal gereden. De chauffeur verloor hierdoor de macht over zijn stuur, waardoor de bus aan de binnenzijde van de dijk terecht kwam en zwaar beschadigd werd. Behalve de chauffeur zaten er slechts drie personen in de bus. Mevrouw G. uit Groot-Am- mers raakte zodanig bekneld, dat zij eerst na drie kwartier bevrijd kon wor den. Zij liep een gebroken been op en is naar Utrecht vervoerd. De andere inzittenden bleven ongedeerd. De officier van justitie bij de recht bank te 's-Hertogenbosch heeft tegen de 55-jarige notaris J.S. te Valkens- waard wegens verduistering, belasting ontduiking, valsheid in geschrift, het verstrekken van valse inlichtingen en gegevens een gevangenisstraf geëist van vier maanden met aftrek van cel lulair voorarrest van zeven weken, en ontzetting uit het ambt van notaris. De officier was van mening, dat S. niet de mentaliteit bézit, die men van een notaris moet verwachten en dat S. een bijzonder criminele inborst blijkt te bezitten. Het onderzoek in deze inge wikkelde zaak heeft anderhalf jaar ge duurd, aldus de officier, mede door de geraffineerde obstructie door verdach te. De officier wilde bij zijn eis rekening houden o.a. met het gezin van verdach te, die zijn vrouw in 1944 onder tragi sche omstandigheden door de dood ver loor en met vijf kinderen achterbleef, en met het voorarrest van een jaar, dat voor het grootste deel bestond uit huisarrest. Notaris S. wordt er van be schuldigd zich een cheque van 250 Bel gische francs wederrechtelijk te hebben toegeëigend, een akte van koop en ver koop van onroerend goed valselijk te hebben opgemaakt, onjuiste aangiften voor de inkomstenbelasting te hebben gedaan, aan de rijksaccountantsdienst een vals afschrift van een rekening- courantstaat te hebben verstrekt, een valse verklaring te hebben afgelegd te genover een ambtenaar van de rijks- accountantsdienst en zijn boekhouder opdracht te hebben gegeven een valse boeking aan te brengen. De verdediger van verdachte conclu deerde ten aanzien van vier punten der tenlastelegging tot vrijspraak en voor de overige twee punten vroeg hij de bij zondere clementie van de rechtbank. De raadsman stelde dat de persoon van verdachte gezien moet worden tegen de achtergrond van zijn onmiskenbare be kwaamheden, zijn grote werkkracht en bepaalde moeilijke karaktertrekken, dit laatste vooral als gevolg van het grote leed, dat verdachte heeft gekend door tragische familieomstandigheden. Uitspraak 26 Mei. Het gerechtshof te Arnhem heeft het vrijsprekend vonnis van de Zwolse rechtbank vernietigd door de 34-jarige chauffeur-expediteur M. v. V. uit Delft te veroordelen tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van een week met een proeftijd van drie jaar en 150 gld. boete of 30 dagen hechtenis, v. V. was ervan beschuldigd in November 1953 op de door knipperlichten bewaakte overweg te Berkum een botsing te hebben ver oorzaakt tussen zijn vrachtauto en een uit Zwolle komende trein. De N.S. eis ten van de expediteursfirma een scha devergoeding van 150.000 gld. Aange zien de firm? niet tegen wettelijke aan sprakelijkheid verzekerd is, is met deze post het bestaan van het expediteurs- bedrijf gemoeid. De procureur-generaal zei in zijn requisitoir, dat het knipper licht goed had gefunctionneerd. in te—* genstelling tot de Zwolse rechter, die de deugdelijkheid van dat knipperlicht betwijfelde. De oud-strijders van pontonniers en torpedisten gaan Zaterdag naar Dor drecht om aan de dagen van strijd in 1940 en de herkregen vrijheid van 1945 meer dan gewone aandacht te besteden. De herdenkingsbijeenkomst wordt ge houden in de Benthienkazerne. In de middag zal een bezoek gebracht wor den aan de begraafplaatsen, waar kran sen zullen worden gelegd. Advertentie p hetzelfde ogenblik dat Donderdagmorgen mr. dr. Hugenholtz in zijn woning aan het Leidse Rfapenburg de taart aansneed, die zijn 53e ver jaardag verzoette, ging over de telex het bericht de wereld in dat een werelddierenwet van zijn hand door de bestuursverga dering van de wereldfederatie voor dierenbescherming is aange nomen. Het goedkeuren van deze wet, wat mr. Hugenholtz bij zijn terugkomst in Nederland Dins dagavond natuurlijk reeds be kend was, vormt ongetwijfeld de bekroning van zijn streven om de redeloze schepselen een re delijk bestaan te verzekeren. De eerbied voor mens en dier werd de jonge Hugenholtz reeds vroeg bijgebracht. In Axel, waar hij geboren werd, is de naam Hugenholtz vast verbonden aan het ambt van dominee. Want zover de Hervormde geschiede nis reikt, staat een Hugenholtz op de Axelse kansel. De jonge Willem Hugenholtz aardde ech ter niet naar zijn voorvaderen. Hij ging naar de H.B.S. en gaf de wens te kennen jurist te worden. In zijn schooljaren ver schenen reeds regelmatig stukjes over dierenbescherming van zijn hand in het schoolblad. De dood van zijn vader doorkruiste echter zijn plannen. Het pensioen was niet groot genoeg om de studie aan de H.B.S. voort te zetten en de jonge Hugenholtz besloot in de handel zijn geluk te beproeven. Na enkele jaren was hij zo ingeburgerd in dit voor hem vreemde milieu dat hij er zelfs in slaagde geld voor verdere studie opzij te leggen. Weldra deed hij staatsexamen en liet hij zich in schrijven als student in de rechten te Leiden. In 1925 legde hij zijn candidaatsexamen af. Dit was voor de jonge Hu genholtz voldoende om zich in Leiden als repetitor te vestigen. Hij com bineerde de handel en het recht en voltooide intussen zijn studie. Enkele jaren later reeds kon hij de handel vaarwel zeggen. Hij nam zijn intrek als advocaat en procureur in een van de oude hui zen langs het verstilde Rapenburg. Buiten zijn drukke advocatenpractijk om, vond mr. Hugenholtz de tijd om zijn liefde voor dieren in daden om te zetten. Al spoedig werd hij voorzitter van de landelijke bond van dierenbescher ming en in 1950 werd hij op het wereldcongres van de dierenbescherming in Scheveningen met algemene stemmen tot president gekozen. Het vorig jaar werd zijn zittingstijd met vier jaren verlengd. Tussen de bedrijven door promoveerde mr. Hugenholtz in 1937 op het proefschrift Maritaal Beslag. Nu de dierenwet door de federatie is aangenomen en in verschillende landen aan de practijk getoetst zal worden, ziet mr. Hugenholtz met span ning uit naar het moment dat de Nederlandse dierenwet in de Tweede Kamer behandeld zal worden. Nog voor het zomerreces zal over de rechts zekerheid van de dieren in Nederland worden beslist. In de weinige ogenblikken dat mr. Hugenholtz zich een vrij mens kan noemen, wordt zijn aandacht in beslag genomen door de vier huisdieren die reeds profiteren van wat hun verzorger voor al hun naamloze colle ga's bereiken wil.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 5