Bezorgdheid in de v.s. over gevolgen van atoomproeven Berichten over toenemende radio activiteit doen de kranten lezer huiveren INDIAANSE TOTEMS Mens of Wolf? RondeZuid-Oost- Frankrijk De hele wereld een groot laboratorium STOOM is niet zichtbaar PAGINA 9 VRIJDAG 13 MEI 1955 Eerste étappe voer Fransman Fernandez ësëh"-"---.--- ,,We weten niet genoeg" Congres landelijke contact Medische sportkeuring is noodzakelijk Taak voor de overheid Amsterdams elftal tegen Duisburg Proefwedstrijd voor het I.F.W.HA.-tournooi N.O.C. wil dubbeltje verplicht stellen Schaaktournooi te Hamburg Matanovic na vierde ronde aan leiding door A. Rutgers van der Loeff-Basenau Nederlander Prins op de dertiende plaats Voor de eerste etappe van de Ronde van Z.O.-Frankrijk, van Marseille naar Nimes, een afstand van 186 kilo meter, zijn 85 renners gestart, verdeeld over elf ploegen. De rit werd slechts gekenmerkt door één ontsnapping, on dernomen door CohenButtle, Barone en Poncet. Alhoewel hun voorsprong nooit meer dan 1 min. 45 sec. bedroeg, moest het peloton vijftig kilometer jagen van Saint Andiol naar Arles voordat de orde hersteld was. De heuvels van de Alpilles en van Baux hadden geen invloed op de strijd. De renners hergroepeerden zich na de passage van Arles en reden in gesloten gelederen in een kalm gangetje naar Nimes, waar de eindsprint wat leven in de brouwerij bracht. Fernandez, die zich behendig naar voren had gewerkt, ging als eerste over de streep vóór Dupré, Vitre, Remangeon en Frangois Mahé. De uitslag luidt: 1. Marcel Fernandez (Fr.) 186 kilo meter in 4 uur 32 min. 57 sec. (met 1 minuut bonificatie: 4 uur 31 min. 57 sec.); 2. André Dupré (Fr.); 3. Vitra (Fr.); 4. Remangeon (Fr.); 5. Mahé (Fr.), allen in dezelfde tijd. 6. Hassen- forder (Fr.) 4.32.59; 7. Jean Stablinski (Fr.); 8. Anquetil (Fr.); 9. Hroar (G.B.); 10. Siguenza (Fr.), allen in dezelfde tijd. Van de Nederlandse ploeg werden Henk Stevens en Adri Voorting resp. 16e en 19e geklasseerd in dezelfde tijd als Hassenforder. temperaturen verbindt het zich direct met de in de lucht aanwezige gassen, waarna het tot oxydatie overgaat en in sa menstelling verandert. Dit metaal, waarvan de voor naamste vindplaatsen in Noord- Amerika, de Oeral en Australië liggen, is reeds met de bouw van zijn eigen toekomst begon nen. Die toekomst ligt hoofd zakelijk in de vliegtuigbouw. Met welke duizelingwekkende snelheden zullen straks de men sen door het luchtruim suizen? De snelheid van driemaal het geluid is geen verre toekomst muziek meer. Het nieuwe probleem, het warmte-probleem dus, zal in de vliegtuigconstructie een revolu tie tot stand brengen. Overvloedig wordt dan ook reeds bij de bouw van de Dou glas X3 van titanium gebruik gemaakt. Want dit metaal met zijn hoog smeltpunt biedt de ga rantie, dat de warmte-muur kan worden doorbroken. Titanium, is in de vliegtuigbouw een to verwoord geworden. In de meeste Amerikaanse machines is het machtige metaal al ver werkt. Jullie kennen vermoedelijk wel de North American Avia tion Incorporation. Deze gewel dige maatschappij is de bou wer van de Sabre straaljager. In de radardop, voorop de neus en in de nabranders, achter in de staart, is titanium verwerkt. Juist op die plaatsen, waar de sterkste temperatuursstjjging moet worden doorstaan. De nabrander is de installatie achterin de straalppp van een straalmotor, die nog een keer brandstof spuit in de afgewerk te gassen van de straalmotor. Hierdoor ontstaat er weer een Vorige week hebben wij een gedeelte afgedrukt van het in teressante artikel uit het „Al gemeen tijdschrift voor 't tech nisch onderwijs" Hier volgt het slot. Het brosse metaal, een voorkomen als van een spons, heeft een kleur als zilverachtig- grijze cokes. Het is roestvrij en bij hoge De H. Paschalis is geen be kende in ons land. Maar het wondere verhaal, dat van hem verteld wordt, is toch heus de moeite van het lezen en over denken waard. Toen dat wonder gebeurde, was Paschalis nog maar een eenvoudige herdersjongen. Een eenvoudige, maar ook een zeer vrome jongen. In de omgeving van Valencia paste hij de hele dag op de schapen van boer An- toni. Hij had dit van jongs af aan al gedaan. Zijn vader was maar een zeer arm man, die er niet aan denken kon zijn zoon naar een school te sturen of hem ook maar iets te laten leren. Hij moest zo gauw mo gelijk meehelpen en wat groter geworden, ook wat verdienen. Paschalis deed zijn werk met plezier. Want zo lopend achter zijn schapen over de stille vel den, had Paschalis alle tijd om te denken aan Jezus in het heilig Sacrament. Telkens liep hij even de kerk binnen om Je zus daar te aanbidden. Soms kreeg hij van de boer verlof, om tijdens zijn werk naar de kerk te gaan en daar de heilige mis bij te wonen. Maar veel vaker kon hij niet gemist worden. Dan kon hij die mor gen de heilige mis niet bijwo nen. Maar als dan de kerkklok ken begonnen te luiden waren zijn gedachten in de kerk. Dan knielde Paschalis neer en bracht zo van uit de verte zijn groet aan 't heilige sacrament. Op een van deze dagen ge beurde het wonder. Paschalis lag geknield, het hoofd gericht naar de kerk, waar de heilige mis werd op gedragen. Plots werd hp ge troffen door 'n felle lichtschijn. Hp keek op en zag vlak voor zich een groep engelen en te midden daarvan een lichtende hostie. Nu Paschalis niet naar het altaar kon komen, kwam Jezus onder broodsgedaante naar Zijn vriend. Nu kon Pa schalis op het veld de H. Hos tie aanbidden. De liefde tot het H. Sacrament dreef deze jongen naar het klooster. Hij werd een vurig volgeling van de H. Franciscus, Broeder portier werd hij, maar zijn godsvrucht tot het heilig sacrament stichtte al zijn me debroeders. Over de dood van deze vurige vereerder van het H. Sacrament wordt nog een wonderbaar verhaal verteld. Paschalis was reeds gestor ven en zpn lichaam stond in de kerk opgebaard. Velen staarden naar het witte, maar toch nog zo blijde gezicht van de dode. Toen, bij de consecratie, ge beurde het. De priester hief de H. Hostie ter aanbidding op. En plotse ling weerklonk er een kreet van een der mensen bij de baar door de kerk: „Paschalis heeft even de ogen geopend!" Aller ogen wendden zich nu naar de dode. De kelk met het H. Bloed werd door de priester omhoog geheven. En nu zagen allen het wonderlijke: weer openden zich heel even de ogen van de dode. „Een wonder! Een wonder!" riep men van alle kanten. „Paschalis heeft de ogen ge opend!" Het was, of de overledene voor het laatst nog een groet aan het H. Sacrament had wil len brengen. 17 Mei vieren we het feest van de H. Paschalis, de pa troon van de verering van het H. Sacrament des Altaars. ben ik hier gekomen. Ga naar de boer en vraag hem, of hij met zijn hele familie voor mij wil bidden. Minstens een uur lang moeten zij bidden, wil mijn ziel eindelijk rust vinden! Ga en zeg dit alles aan de boer!" De witte gestalte wees de ver schrikte meid naar het woon huis. Ze gehoorzaamde; voor zichtig schoof ze langs de ge stalte en éénmaal buiten, ren de ze het erf over, naar het woonhuis, „Een spook! Een spook!" gilde ze nu. Buiten adem viel ze het huis binnen. De plotselinge verschijning en het gegil van de meid brachten alle aanwezigen in de grootste verwarring. Alleen het woord Spook veroorzaakte al de nodi ge angst. Daardoor duurde het enige minuten, voor de meid vertellen kon, wat haar over komen was. Nu twijfelde nie mand meer aan de tegenwoor digheid van het spook. Allen knielden zonder verder onder zoek neer en baden, zoals het spook bevolen had. Zij baden, alsof hun leven er van af hing, een uur lang! Toen ging men ter ruste; het hoofd nog geheel vervuld van die Jean, die nu als spook was teruggekeerd en om de rust van zjjn ziel had laten bidden. Doch de volgende morgen zou een onaangename ontdek king brengen. Zo gauw de boer buiten kwam, zag hij, dat er iets bijzonders gebeurd was, die nacht. De staldeuren stonden wagenwijd open. Kisten en kas ten waren opengebroken. En toen de boer eens goed ging kijken, miste hij tal van waar devolle voorwerpen. „We heb ben ons laten beetnemen!" riep hij plots over het erf. „Er is geen spook geweest, maar een dief! We zijn vannacht besto len." Het was voor hem en de zij nen een bittere gewaarwording te moeten erkennen, dat ze, terwijl ze zaten te bidden voor het spook, door datzelfde spook voor honderden guldens besto len waren. Eén voordeel had deze ge beurtenis: hun geloof in spoken had een geweldige duw gekre gen. Het gelukte de politie bo vendien ook het spook op te sporen: het bleek een dorpsbe woner te zijn, die ten slotte ook bekende de vroegere brand ge sticht te hebben. In dat Franse dorp hebben ze nooit meer spo ken gezien. Het nest van de zanglijster is groot genoeg om wel twintig eieren te bevatten. Intussen heeft de „American Fede ration of Scientists', waarbij meer dan 2000 geleerden en ingenieurs zijn aangesloten, aan het hoofd van de Amerikaanse delegatie bij de Vereni- de Naties, Henry Cabot Lodge, een pe titie aangeboden. Daarin werd aange drongen op de instelling van een com missie van de V.N., die de gevaren zou moeten onderzoeken welke uit de voort durende atoomexplosies zouden kunnen ontstaan. De federatie wijst in de pe titie er op, dat men n.l. over de aan wezigheid en de uitwerking van over duizenden km. heen gewaaide radio-ac tieve delen van zulke explosies abso luut niets weet. In het begin waren er maar enkele en „kleinere explosies". Maar nu het er zovele worden en zoveel sterkere, wordt ook de radio actieve stofuitval veel groter en men weet immers, dat veel van die geringe stofdeeltjes voor de duur van de de cennia en langer radio-actief blijven. Wanneer zich dus langzamerhand een steeds krachtiger massa van dergelijke stofdeeltjes in de atmosfeer tot hopen begint te verzamelen, wordt het ge vaar ervan even reëel als onbekend. Vroeger was het een algemeen kwaad om eieren uit de vogel nesten te halen. Natuurlijk hou den jullie zich met deze spelle tjes niet op, want je kunt je tijd wel beter gebruiken, doch mocht je er in je omgeving iets van bemerken, doe dan je best om deze verkeerde hobby te be strijden. De Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Vogels wijst er op, dat de jeugd zich de laatste tijd meer en meer op het eieren verzamelen gaat toeleggen. Waarom doen die jongens dat? Waar is het goed voor? Er zijn veel belangrijker en interessanter verzamelingen te beginnen, dan door deze „liefhebberij" 9e broedvogels ten offer te laten vallen. In vele delen van het land trekken jon gens er tussen uit om de eieren in hun bezit te krijgen. Aan dit soort belangstelling hebben wij niets. Integendeel, het is een gevaar voor de vogelstand. Op het jaarlijks congres van de lan delijke contactraad voor de gemeente lijke bemoeiing met de lichamelijke opvoeding en de sport, dat te Emmen wordt gehouden, heeft prof. dr. J. Jong bloed, voorzitter van de federatie van bureaux voor medische sportkeuring, een inleiding over de taak van de ge meentelijke overheid met betrekking tot de medische sportkeuring gehouden. Hoewel veel sportbeoefenaren, aldus de inleider, zich reeds onderwerpen aan de medische sportkeuring, behoort dit algemeen te worden. Dit brengt echter een aanmerkelijke uitbreiding van het aantal sportkeuringsbureaux en vooral van het aantal speciale sport keuringsartsen met zich mede. Hierin zag prof. Jongbloed een belangrijke taak voor de overheid. De heren H. de Boer, wethouder van Velsen, en D. J. A. Geluk, wethouder van Haarlem, spraken over „Gemeen telijke overheid en betaalde sport". Eerstgenoemde ontpopte zich als een voorstander van de bemoeiingen van de gemeentelijke overheid met de be taalde sport, waartegen de heer Geluk zich fel verzette. Uit de discussies, ge houden over deze inleidingen, bleek, dat de meerderheid van de congressis ten van oordeel was, dat de overheid geen medewerking moest verlenen aan de betaalde sport. Het Amsterdams elftal, dat op 19 Mei (Hemelvaartsdag) in Duisburg tegen een stedelijke ploeg van deze stad speelt, is als volgt samengesteld: doel: Eype (Blauw Wit); achter: Van der Oord (Volewijckers) en Mesman (Amster dam); midden: Corbran (Amsterdam), Elzer (Ajax) en Dahrs (Amsterdam); voor: Tolmeyer (Amsterdam), Van Lent (Blauw Wit), Gallis (Amsterdam), Von- hoff (Amsterdam) en Van der Wel (Ajax). „Wees maar niet bang!" klonk plotseling een vreemde holle stem haar in de oren." Ik zal je geen kwaad doen. Maar je moet naar me luiste ren, versta je. Goed luisteren." De meid knikte, nog steeds sprakeloos, met haar hoofd. De vreemde gedaante vervolg de: „Je herkent me niet, hè? Maar ik zal je zeggen, wie ik ben. Ik ben Jean, de vroegere knecht van de boer. Ik ben eni ge maanden geleden gestorven, maar ik vind nergens rust, om dat ik het was, die de boerde rij in brand stak! Hoor je het goed: Ik stak de boerderij in brand! Maar nu heb ik spijt over mijn misdaad. Nu zoek ik rust. En die rust zal ik niet vinden, voor de boer mij verge ven en voor de rust van mijn ziel gebeden heeft! Enkele ogenblikken was het stil in de stal. De meid kon woord uitbrengen. En weer klon die holle stem: „Rust wil ik hebben. Daarom De F. 100 Super Sabre waarin het nieuwe wondermetaal titanium is verwerkt. explosie, hetgeen een geweldi ge verhoging var.' de stuw kracht tot gevolg heeft. De stuwkracht wordt soms daar door wel met de helft ver meerderd. Het zijn de na-branders, die een enorme hitte veroorzaken. Daarom is titanium het aange wezen metaal om dit te ver vangen. Natuurlijk is ook in de F-100 Super Sabre van liet nieu we wondermetaal gebruik ge maakt. Ook de onderdelen van de straalmotoren zullen in de toekomst van titanium worden vervaardigd. Zo langzamerhand zullen jullie begrijpen, welke belangrijke rol titanium al bij het luchtvaartverkeer is gaan spelen. Naast aluminium, mag nesium, koper en ijzer is het titanium het vijfde metaal dat voor vliegtuigbouw wordt ge bruikt. Denk echter niet, dat 't nieu we metaal slechts voor vliegtui gen wordt aangewend. In diverse materialen wordt titanium verwerkt o.a. in de fabricatie van porselein, tand pasta, polijstpoeder, porseleinen isolatoren, speciale zeep, papier en karton. In het kort zijn hier de belangrijkste eigenschappen en de grote mogelijkheden van dit nieuwe element besproken. De ruimtevaart, de sprong in het heelal, lijkt daardoor nog dichterbij gekomen. Zullen de pioniers hiervan toch gelijk krij gen, dat we met een raket naar andere planeten zullen vliegen, of ruimtestations zullen gaan bouwen? Daarom mogen we hopen en wensen, dat het nieuwe titanium ten goede van de mensheid mag strekken. Het waterhoen bouwt zijn nest tussen stevige rietpollen. Het volk der roodhuiden be staat nog wel, maar ze leven in door de Regering gereser veerde streken (reservaten) van Amerika. De beschaving van de heden ten dage levende In dianen is slechts een flauwe afspiegeling van het geslacht, dat eenmaal een groot gedeel te van Amerika beheerste. Wat wel overbleef van de vele In- dianennederzettingen zijn de, daar de tand des tijds nog niet aangetaste en op vele plaatsen ongeschonden z.g. totempalen. Sommige van deze zijn door de overheid verzameld en zelfs op openbare pleinen geplaatst om ze voor het nageslacht te bewa ren. Deze eigenaardige houten monumenten, meestal met fraai beeldhouwwerk versierd, zijn de overblijfselen van een oude In diaanse vroomheid:: totem-isme. De naam is afgeleid van het woord totem, (beschermgeest) ontleend aan de taal der Ódjib- wi-Indianen. Elke Indiaan in het bijzonder had zijn eigen to- temdier, b.v. een beer of een buffel. Hij mocht dat niet ja gen, doden of eten. Allen, die dezelfde totem hadden, vorm den een groep. Zij noemden zich naar het betreffende dier. Bij sommige stammen werd dit ter herkenning in de huid getatoe- eerd (tekenen of inprikken van figuren op of in de menselijke huid.) De eigenlijke totem is dus voor de Indiaan het dier onder welks bescherming hij zich stelt en als hij volwassen is, kiest hij zich meestal een persoonlijk to tem, en de totempaal is er dus de stoffelijke uitdrukking van. Deze palen zijn gewoonlijk ge heel (dus van onder tot boven) gebeeldhouwd, met felle kleu ren beschilderd en soms wel dertig meter hoog. Een pelikaan is, door de ei genaardige vorm, een moeilijk dier om te tekenen. Het valt direct op dat de stevige poten ver naar achter staan. Dat is voor het evenwicht van de erg grote en zware snavel. Schets eerst een schuin vierkant 1-4- 8-5 en verdeel dit in drie gelij ke delen, 1-2-3-4 en 5-6-7-8. Door 2 trek je dan een loodrechte lijn A-B. Die lijn vormt de stand van de poten en geeft de achterkant van de kop aan. In de drie hoek 5-A-2 zitten kop, snavel en hals. En in het kleine drie hoekje l-A-2 zit het bovenste gedeelte van de kop. Het ver der afwerken van onze peli kaan vormt nu geen moeilijk heden meer. Nogmaals let op de grote stevige poten. En ondertussen is er weer een „klei nere" explosie geweest met een wolk vorming van 40.000 voet hoogte, die gezien werd in Los Angeles (waarbij tegelijkertijd een onderaards gerommel was te horen) in het 450 km. verder liggende San Francisco en notabene in Phoenix (Arizona). Nu mag het mis schien wel waar zijn dat een of twee „kleinere" explosies, die „alleen maar" een stad als bijvoorbeeld Hilversum van het aardvlak doen verdwijnen, en een paar grotere geen noemenswaardige in vloed op de weersgesteldheid hebben en dat de radio-actieve stofuitval daarvan geen werkelijke schade doet. Maar het tempo waarin de explosies elkaar nu opvolgen is nogal beangstigend, en tel- Wat we uit een ketel met ko kend water zien komen, is ge condenseerde stoom, die be staat uit een ontelbaar aantal kleine water-deeltjes; het is dus precies hetzelfde als dat gene, waaruit wolken bestaan. Stoom is op zichzelf even on zichtbaar als lucht. Wanneer stoom vlug uit de ketel ont snapt, zien we dan ook vlak bij de opening niets; hoe verder we daarvan af komen, hoe meer de stoom afkoelt en hoe duidelijker de witte geconden seerde stoom zichtbaar wordt. (Van onze correspondent) De officier van justitie bij de Gro ninger rechtbank heeft Donderdagmid dag aan het slot van een requisitoir van ruim twee en een half uur tegen de 55-jarige mr. J. H. B., vroeger ad vocaat en procureur te Hoogezand, drie jaar gevangenisstraf met aftrek geëist. De officier verwierp het beroep op niet-of verminderd toerekeningsvat baarheid en veroordeelde schérp de houding van verdachte, speciaal inzake het achterhouden van alimentatiegel- den ten nadele van een cliënte. Wat verdachte onnauwkeurigheden" noemde wil ik eerder „misdadige on- achtzaamheden" noemen, aldus de cier die het treurig vond dat een ad vocaat als faillissements-curator over de faillissementsgelden beschikte, de gel den van zijn cliënten wegmaakte en valsheid in geschrifte pleegde. De offi cier van justitie kon „goede trouw bij verdachte niet veronderstellen en constateerde een ontbreken van schuld gevoelens of spijt. De tweede dag van de behandeling van deze zaak was begonnen met het horen van enkele psychiaters. Twee zenuwartsen achtten een klinisch-neu- rologisch onderzoek noodzakelijk, op grond van neurologische afwijkingen, twee anderen vonden dit niet nodig. Een der beide laatsten achtte mr. B volledig toerekeningsvatbaar, al waren er enkele verzachtende omstan digheden, voortspruitende uit de finan ciële zorgen die verdachte had en die hij tegenover niemand liet blijken Verdachte's raadsman mr. J. J. Vrie- sendorp meende dat op de vraag die iedereen zich gesteld heeft en nog stelt ook uit de kringen van recht bank en balie hoe een algemeen geacht en vertrouwd advocaat derge lijke fouten kan maken, mogelijk een antwoord kan worden gegeven door een nader neurologisch onderzoek. Als mo gelijke oorzaak zag mr. Vriesendorp het overstelpt raken van werk door mr. B. die advocaat en leraar was en vele onbezoldigde functies vervulde. De werkzaamheden zijn hem over het hoofd gegroeid met als gevolg een instorting in 1948 tijdens een vergade ring in Den Haag. Hoewel hem een half jaar rust was vQorgeschreven heeft mr. B. zich hieraan niet gehouden en is weer volop aan het werk gegaan. De feiten in de tenlastelegging t.a.v. de verduisteringen werden niet ont kend, maar wel de opzet tot weder rechtelijkheid. Er was geen opzet, al- De dames elftalcommissie is voor de moeilijke keuze gesteld een team te vormen voor het I.F.W.H.A.-hockeytour- nooi, dat in 1956 in Australië wordt ge houden. Niet minder dan 22 deelneem sters hadden zich voor deze tournée aangemeld, doch de ploeg die onder leiding van mevr. R. I. Streefkerk Schuitema de reis zal maken, mag slechts uit vijftien speelsters bestaan. Te Bloemendaal is nu een proefwed- strijd gespeeld teneinde de damescom missie een indruk te geven van de ca paciteiten van de candidaten. Een aan tal van deze speelsters, die herhaaldelijk in het Nederlandse A- of B-elftal zijn uitgekomen, zoals de dames De Greve (Laren), Brouwer (HHIJC), Van Hilten (Pinoke), Duyster (Togo) en Riezebos (Togo) is de commissie reeds voldoende bekend, doch het verschil met de ove rigen bleek zó gering, dat men besloten heeft nog een tweede proefwedstrijd te houden, alvorens een definitieve beslis sing te nemen. Deze tweede wedstrijd zal Donderdag 20 Mei te Laren worden gespeeld. De algemene vergadering van het Ne- derlandsch Olympisch Comité, die oor spronkelijk was vastgesteld op 8 Juni a.s., zal worden verschoven naar Maan dag 20 Juni, in de nieuwe of litteraire sociëteit „De Witte" te Den Haag. Het belangrijkste punt van de agenda is het vaststellen van de contributie. Het be stuur stelt voor de contributie te be palen op 10 ct. per aangesloten lid, d.w.z. dat voor elk aangesloten lid van iedere aangesloten vereniging of club van bij het N.O.C. aangesloten organisatie jaar lijks 10 ct. aan het N.O.C. wordt afge dragen. Advertentie Niet krabben. De hel.-iervloel- bare D.D.D. kalmeert de jeuk in enkele seconden, doodt de ziektekiemen en geneest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF B Een „totempaal", overblijfsel van de oeroude cultuur der Indianen. al zes maanden geleden, dat hij was gestorven; hij had hier vier weken ziek gelegen. Algehele uitputting, open won den, er was infectie bij gekomen. Zes maanden geledenDe hele afgelo pen winter hadden ze geen post gehad. Alleen dat briefje met de vestigings vergunning was overgekomen, als door een wonder. Sindsdien waren in het Oosten alle bestaande maatregelen nog verscherpt. Maar de vreugde om het toekomstige weerzien was er geweest. En al die tijd lag hij begraven in Hoyer. Het Engelse meisje had haar hand op Lene Stojke's schouder gelegd, een hele overwinning, want een vluchtelin ge uit het Oosten is na een reis van twaalf dagen, ook al heeft ze nieuw ondergoed van vitragegordijnen aan en al heeft ze een beetje van haar trots bewaard, niet iets om aan te pakken. Het Engelse meisje legde haar goed verzorgde hand op Lene Stojke's schou der en zei dat het haar speet. Naar die stille jongen, die haar aankeek met ogen alsof hij haar wilde verslinden, durfde zij nauwelijks kijken. Zij had moeder en zoon vriendelijk uitgelaten. Ze waren buitengekomen, ze hadden niets tegen elkaar gezegd, ze waren "aan lopen, net zo lang totdat er geen huizen meer waren. Daar, in een grep pel vol bloeiend pijpkruid, had Erlof voorover op de grond liggen trappen van razernij, teleurstelling en verdriet. Zij had hem laten betijen. Later was zij zijn hoofd gaan strelen. Het had mis schien een paar uur geduurd voor ze elkaar schuw hadden durven aankijken. Gepraat hadden ze nauwelijks. Ja, na derhand, over gewone dingen. Zo van: „Heb jij honger?" „Nee, ik heb geen honger." Natuurlijk hadden ze wel hon ger. (Wordt vervolgd) De uitslagen van de vierde ronde van het internationaal schaaktournooi te Hamburg zijn: Matanovic (J.S1.)—Hei- nicke (Did.) 1—0, Kieninger (Did.)— dr. Lange (Did.) 1—0, Pfeiffer (Did.)— Biallas (Did.) 1—0, 'Darga (Did.)—Beni (Oostenrijk) M— Vz, Stahlberg (Zweden) dr. Castaldi (It.) Pirc (J.S1.)— Rellstab (Did.) afgebroken, Golombek (G.B.)—Schmidt (Did.) afgebroken, Prins (Ned.)Teschner (Did.) afgebro ken. Voorts werden enkele hangpartijen uitgespeeld. Pfeiffer won van Golom bek, Beni versloeg Prins en dr. Castaldi dwong dr. Lange tot opgeven. Na de vierde ronde is de stand aan de kop: 1. Matanovic 3 pnt. 1 afgebr. partij; 2. Kieninger 2pnt. 1 afgebr. partij; 3. Darga ÏV-i pnt.; 4. en 5. Pfeif fer en Pirc 2 pnt. -f- 1 afgebr. partij. Rellstab en Prins delen de dertiende plaats met pnt. en 2 afgebroken par tijen. „Hard, koud en trots zpn de Noord- Friezen," luidde het oordeel van de vluchtelingen over de eilandbewoners. „En gierig ook nog. Kijk ze zitten op hun grote, rijke hoeven, terwijl ze ons aankijken alsof we schurftige honden 2jjn j De stempels op de handen waren al lang afgesleten, maar Erlof had nog dikwijls het gevoel dat hjj zijn handen achter zijn rug wilde houden, dat hjj zich moest schamen voor het feit dat hij een vluchteling was. Hij vond het vreselijk alleen maar dingen te moeten krijgen en nooit iets te kunnen geven. Tussen de mensen in het dorp en er ger nog in huis, waar hun nauwelijks het drinkwater werd gegund, voelde hij zich arm en gedrukt. Maar hier in de duinen en op het strand, tussen zee en hemel, alleen met zijn moeder en de vogels, voelde hp zich rijk en vol j ogelpkheden; het was alsof de wpde, zonnige ruimte hem vleugels schonk. „Denk je heus, dat ik in September naar school moet?" vroeg hij. „Wat denk je dan, jongen? Je bent al zo achter geraakt." „En jij dan? Wat ga jp doen?" „Dat zullen we dan wel weer zien in elk geval ga ik werk zoeken." Dit De Brit Stirling Moss, winnaar van de Mille Miglia, de Argentijn Juan Manuël Fangio en de Duitser Hans Hermann zullen de kleuren van Mercedes verde digen in de Grote Prijs van Europa, die 22 Mei a.s. te Monte Carlo wordt gehou den. De Keuzecommissie van de Belgische wielerbond heeft, met het gebruikelijk voorbehoud, reeds de volgende renners aangewezen voor de Tour de France: Jan Adriaenssens, Jean Brankart, Alfred de Bruyne, Raymond Impanis, Stan Oc- keis en Richard van Genechten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 9