Muziek in de oren der radio-astronomen remières op program Tweelingbroers' wisselen van legeronderdeel Circus Althoff naar Heemstede Alexander Krannhals blijft dirigent en muzikaal leider Leiden krijgt een nieuwe schouwburg Boete en degradatie voor sergeant die grap tolereerde SLEUTEL WEG? Lifters beroven automobilist in Amsterdamse Bos Amsterdammer licht conservenfabriek op r «1* Nederlandsche Opera in het volgend seizoen ZATERDAG 14 MEI 1955 PAGINA 11 »y, -'1 ,>y\ t v '*V GEMEENTEZAKEN VAN HAARLEM Onverantwoord de oude langer te gebruiken „DE SLEUTELSPECIALIST" B. Dukel damkampioen vani Kennemerland StRaphael" 50 jaar in Haarlem Ministerieel optreden tegen onwillige melkfabrieken Deel van partij bonen nog achterhaald RUIM 14.000 GLD. VERDUISTERD Boekhouder tot een jaar veroordeeld ZONNEHUIS Het laaiend zonnevuurzo zeggen de poëten dichterlijk. „De kope ren ploert", zeiden de pioniers in de tropen oneerbiedig, als zij zich de parelende vochtkraaltjes van het gebronsde voorhoofd wisten. En allen bedoelden zij hetzelfde: de gouden zonneschijf, die daar dag in, dag uit, reeds millioenen en millioenen jaren lang, onverstoorbaar aan de hemel staat te stralen. De bron van licht voor ons, mensen op aarde, de bron van Warmte. De bron daardoor van leven en vruchtbaarheid. Wat weten wij eigenlijk van die zon? Ja, wat? Alles bij elkaar wel iets méér dan de Ouden, die meenden, dat zij, elke dag weer opnieuw, feestelijk in een gouden wagen door vurige paarden langs de hemel gereden werd. Wij kennen haar als een reusachtige vuurbol, met een middellijn van niet minder dan 1.391.000 km. Een geweldige bol, waarin 1.300.000 planeten Van de grootte van onze aarde een plaats zouden kunnen vinden. Een stralende gasmassa. En bij dat woord „stralend" denken wij op de eerste plaats aan licht en warmte. Maar dat komt, omdat onze zintuigen daar toevallig gevoelig voor zijn. Doch het zijn niet alleen licht en warmte, die door de zon worden uitgestraald. Zij zendt, zo weten wij tegenwoordig, ook een onzichtbare en onvoelbare radiostraling uit. En op deze radio straling houdt de jonge radio-astronomie ook haar aandacht gevestigd. Dat is voor haar als het ware een erezaak, want mede aan deze straling heeft zij haar ontstaan te danken. Toen in 1932 de Amerikaanse ingenieur Jansky ontdekte, dat het de Melkweg was, die een storend geluid in de radio toestellen veroorzaakte, had men de radio-straling van de zon nog niet op gemerkt. Maar toen in 1936 een zonne vlekken-maximum zich aankondigde, begonnen radio-amateurs te klagen over storende bijgeluiden overdag op de golf lengten tussen 714 en 30 meter. Dat was echter nog slechts het allereerste begin. Sensationeel werd de zaak pas in Fe bruari 1942, toen de zon in het groot als stoorzender optrad en de Engelse kust verdediging een, ganselijk niet gewaar deerde, astronomische ontdekking van de eerste orde in handen speelde. Een ontdekking, waar zij bovendien de ster renkundigen nog een jaar of drie on wetend van liet. De Britse kustverdediging bezat een keten van radarstations langs de kust der Britse eilanden, die de komst van vliegtuigen op tientallen mijlen afstand reeds konden vaststellen. En in het be gin van 1942 was zij dolgelukkig met een paar hypermoderne, geperfection- neerde zg. zelfrichtende ontvangers, die zich automatisch naar een opdoemende storingsbron richten. En toen kwam opeens de teleurstelling: deze prachtige apparaten bleken gekke kuren te heb ben! Op een dag richtten zij zich al lenniet naar een vijandelijk vlieg tuig, maar naar de zon en bleven die volgen op haar weg langs de hemel. De conclusie lag voor het grijpen: de zon was een bron van de radiogolven van zeer korte golflengte, waarvoor deze ontvangers gevoelig waren. Maar de mannen van de kustverdediging had den wel wat anders aan hun hoofd dan om deze ontdekking hoera te roepen. Bedrieglijke rust Het is maar een gevaarlijk grapje om met het blote oog naar de zon te kfj- ken, maar wie er, dwars door een aan tal beroete glaasjes heen, een ogen blik een blik op werpt, wordt getroffen door de majestueuze kalmte en rust, daar op die met constante helderheid lichtende zonneschijf. Toch is die kal me rust slechts schijn. Want wanneer wij bedenken, dat de zon een enorme vuurbol is, in welks centrum een temperatuur heerst van ongeveer 22 millioen graden, dan be grijpen wij dat in die vuurhaard 'n ge weldig torment aan de gang moet zijn. En inderdaad, de materie verkeert er, zo zouden wij kunnen zeggen, in een hoge graad van opwinding. Niet alleen is de gewone moleculaire toestand van de materie er onmogelijk, maar zelfs zijn de meeste atomen een aantal van hun electronen kwijtgeraakt. Ze zijn sterk geïoniseerd, zoals de natuurkun digen dat noemen. Deze geïoniseerde atomen en vrije electronen vliegen met grote snelheden in alle richtingen rond, maar het meest in de richting van het oppervlak. Er ontstaat dus een stralingsstroming in die richting. Er is iets, waarmee u het zoudt kunnen vergelijken: met de bellen stroming in een bakje kokend water, die ook naar 't oppervlak gericht is. En wat u daar ziet, is ook te zien op de zon: het borrelend oppervlak. Vergrote foto's van de zonneschijf laten zien, dat dit oppervlak korrelig van structuur lijkt. Korrels, ja, als u de verhoudingen maar in het oog houdt, want die „korrels" hebben geen kinderachtige afmetingen: 700 tot 1400 kilometers soms. PrecieS als de dampbellen in het water heb ben ze maar een kortstondig bestaan. Ze komen te voorschijn, groeien uit en verdwijnen dan weer. Zo kookt het daar aan die oppervlak- telaag, vai waar ook het licht, dat w\j van de zon ontvangen, afkomstig is. en die wij daarom de fotosfeer noe men. De temperatuur in deze opper- vlaktelaag is al lang geen millioenen graden meer. De materie is er al een heel stuk afgekoeld en de temperatuur komt er niet hoger dan ongeveer 6000 graden. Fakkels en zonnevlekken Wat wij van de zon kunnen zien, de zonneschijf dus, dat is die fotosfeer. Maar in werkelijkheid is de zon veel groter. Want om de zon heen is iets, dat wij met onze dampkring zouden kunneh vergelijken, als wij dan ook maar niet zouden gaan denken aan zo iets stevigs en hards als een zonne- korst", overeenkomend dus met de- aardkorst. Want op de zon gaat alles geleidelijk in elkaar over. Die zonne-„dampkring" is een atmo sfeer bestaande uit zeer ijle gaslagen, die zeer geleidelijk uitvloeien in het luchtledig van het wereldruim. Het on derste deel noemt men de chromo sfeer de kleursfeer en het bovenste is de uiterst ijle corona, onzichtbaar, behalve bij een totale zonsverduistering, wanneer zij zich om de afgedekte zonne schijf heen vertoont als een zilverach tig lichtende stralenkrans. Soms treden aan het oppervlak ge welddadiger stromingen aan de dag dan de „kleine" korrels. Het stralend aan gezicht van de zon wordt soms geschon den door donkere vlekken, de zonne vlekken, waarvan de grootste zelfs voor het ongewapend oog zichtbaar zijn als een kleine zwarte stip. Het zijn ontzag lijke wervelstormen op het zachtjes bor relende zonneoppervlak, cyclonen van vuur. Zij verschillen van keer op keer in aantal en grootte en vertonen een cyclus met maxima en minima. De Chinezen hadden ze rond het jaar 300 al gezien, in ons werelddeel merkte Ga lilei ze in 1610 voor het eerst op. Ze 1 ij k e n donker, door contrastwerking, ze zijn het niet. Ze zijn vaak omge ven door geweldige lichtende fakkels, die gepaart gaan met ontzaglijke erup ties in de chromosfeer, hevig, maar kort van duur. Een eigen taal Heel deze borrelende, kokende, woe lige wereld spreekt een eigen taal en de radio-astronomen hebben geleerd de ze taal te verstaan. Deze taal, die zij voor u uit de luidspreker kunnen doen opklinken, noemen zij „zonneruis". En deze taal, in haar verschillende mo dulaties, heeft veel te vertellen. Daar is op de eerste plaats de rus tige „zonneruis". Het is een zacht ge ruis van een radio-straling die door de zon onder normale omstandigheden wordt uitgezonden. Een straling, die over de ganse zonneschijf wordt uitge zonden. Het is de fotosfeer, die het zonlicht uitzendt. Zij zendt ook radiostraling uit, doch bij de „lage" temperatuur van 6000 graden is deze niet krachtig ge noeg om op aarde nog merkbaar te zijn. Daarbij komt, dat zij ook in ster ke mate door de zonneatmosfeer geab sorbeerd wordt. Deze radiostraling is het dan ook niet, die de zonneruis ver oorzaakt. Deze is voor wat de meter- golven aangaat afkomstig van de chro mosfeer, maar vooral de corona is het, die er de bron van is. Dat is eigenlijk verrassend. Want men zou kunnen verwachten, dat de temperatuur van de corona nog weer een stuk lager moet zijn dan die van de fotosfeer. En dan zou haar radio straling dus nog zwakker moeten zijn. Hoe kan die corona dan zulk een ge prononceerd geruis geven? Die vraag stellen is een van de vele raadsels van de corona op de staart trappen. „Wat is dat voor gloei end gas, waaruit die corona bestaat?" zo hebben de astronomen zich afge vraagd. Een lastige vraag, want zjj konden dat gas niet thuis brengen. Vol gens de regelen der kunst kan men de samenstelling van zo'n gas afleiden uit de analyse van het uitgestraalde licht. Maar het coronalicht was niet van de partij, het liet zich op geen enkel van de ons bekende- elementen terugvoe ren. Wat doet men dan? Men zwijgt over de teleurstelling en plakt op het geval een etiket. En zo zeiden de as tronomen: „De corona bestaat uit een op aarde onbekend element, dat we co- ronium zullen noemen." Maar er is altijd wel iemand, die een spaak in het wiel probeert te steken. In dit geval was het de astronoom Ed- lén, die in 1941 zei: „Ik geloof niet in dat geheimzinnige coronium. Het co ronalicht kan heel eenvoudig afkomstig zijn van calcium, ijzer en nikkelelemen ten zonder enige geheimzinnigheid. Maar dan moeten wij aannemen, dat de temperatuur van deze elementen in (je corona niet een paar duizend gra den maar ongeveer een millioen gra den bedraagt." En hij wist te berede neren, dat dit in het uiterst ijle gas zeer wel mogelijk kon zijn. Toen ontdekte men, dat de corona een radiostraling uitzond. En de inten siteit van die straling 100.000 maal zo sterk als die van de fotosfeer bij T V V W"\ -.*• w kK V v (#- :*f L 1. r-* -v, V. ...v ft Ken ontzaglijke uitbarsting aan de rand van de zonneschijf, opgenomen tijdens een zonsverduistering. Grootste hoogte boven de rand van de zon ongeveer 130.000 km. Een opname van een zonnevlekkengebied. De wervelingen en de korrelige structuur zijn duidelijk zichtbaar. Advertentie Het zijn niet alleen de ad vertenties die belangrijk zijn voor de leden van onze post orderclub, neen, regelmatig ontvangen zij persoonlijk per post nog diverse aanbiedin gen voor prijzen, stuk voor stuk beduidend lager dan zij gewend zijn te betalen. Want juist door het grote aantal regelmatig kopende leden, waren wij in staat een hele fabrieksvoorraad Rund lederen Canadians te kopen. Een oersolide boodschappen tas van echt rundleder, zó sterk, dat de fabrikant hem 10 jaar garandeert; een Canadian met grote voortas; een ruim model met ronde handvatten, zulketassen koch ten wij bij duizenden stuks, waardoor wij ze niet voor de normale prijs 18.90 be hoeven te verkopen, maar voor nog geen dertien gulden. Bestel (en word daardoor, evenals de tienduizenden an deren, lid van onze post orderclub) zo'n Canadian met 10 jaar garantie (U doet er heel wat langer mee), die U kunt kopen voor WINKELCENTRUM BINNENWEG TEL. K 1800- 117680 R'DAM een temperatuur van 6000 graden wees in de richting van een bepaalde temperatuur voor de corona. Die tem peratuur was...één millioen graden. En zo gaf de radio-astronomie Edlén gelijk: „licht-astronomie" en „radio-astrono mie" waren het wonderwel eens. Maar deze rustige zonneruis is niet de enige. Soms wordt het „ge stoord." Wanneer men op de zon zon nevlekken waarneemt en er erupties plaats hebben, wordt het vele, ja soms zelfs duizend-n malen sterker. De vlek ken en de gebieden der erupties zen den een krachtige straling uit. Zowel de zonnevlekken als de fakkels kun nen bronnen van radio-straling zijn. Ze kunnen het zijn, maar ze zijn het niet altijd, want sommige vlekken en fakkels blijken bij onderzoek niet ac tief te zijn voor wat radiostraling be treft. Actief zijn bijvoorbeeld vaak groeiende zonnevlekken. Die woelige, gestoorde zon is een feest voor de radio-astronomen, die zich met de radiostraling van de zon bezig hou den. Dan valt er van alles te beleven. Ra- diostormen, die woeden boven de wer velende draaikolken der grote zonne vlekken en die gekenmerkt zijn, net als aardse stormen, door felle, hefti ge stormstotën, die plotseling weer be daren. Nog veel heftiger en krachtiger vlamstoten, die. de intensiteit van de radiostraling plotseling enorm opvoe ren, terwijl ze gepaard gaan met het. uitslaan van een felle, zichtbare vlam op het zonsoppèrvlak', waarbij een massa gloeiend gas als een geweldige tong een protuberans het heelal in schiet, met een snelheid van soms honderden kilometers in de seconde. Een woest torment, dat ons, ver weg, hier op aarde, zelfs niet onberoerd laat en een kosmische brug slaat tussen zon en planeet. Want op aarde wordt dan dikwijls kort daarop het hele trans continentale radioverkeer lamgelegd. Fade-out, zo zeggen de technici. De oorzaak? Het overvloedige ultraviolette licht van de eruptie heeft een ongewo ne ionisering van de ionosfeer de radiogolven weerkaatsende laag in de dampkring in het leven geroepen en die ionosfeer als het ware lek gemaakt. Achter deze ultra-korta-golfuitbarstin- gen komt een stroom van eorpuscu- laire straling van electrisch geladen deeltjes aan, die tot in de aardat mosfeer doordringen en er noorderlicht- verschijnseleji veroorzaken en zg. mag netische stormen, die de scheepskom- passen van de wijs brengen. Geen wonder, dat een instelling als de P.T.T. bijvoorbeeld grote belang stelling heeft voor het zonne-onderzoek van de radio-astronomen. Een gewaar schuwd mens geldt voor twee en een radioverkeer, dat weet, dat er een fade- out op komst is, omdat een radio-tele scoop een eruptie op de zon heeft gesig naleerd, kan daar zijn voordeel mee doen. En deze mogelijkheid is er, bij elke weersgesteldheid. Want zelfs wan neer de zonneschijf aan de blikken der „licht"-astronomen onttrokken is, dan nog kunnen de radio-astronomen de zon rustig in d gaten blijven houden. Mr. H. C. M. EDELMAN Voor het seizoen 1955/56 heeft de Nederlandsche Opera vier premières op het programma staan Cosi fan tutte van Mozart, „Hansel und Gretel" van Humperdinck, „De Consul" van Me- notti en „Nabuo" van Verdi. Met „Eugen Onegin" van Tschaikofsky, die tijdens het Holland Festival wordt op gevoerd, betekent zulks vijf premières, het hoogste aantal, dat men per seizoen kan geven. Voorts gaan in nieuwe mon tering en instudering „La Travlata" van Verdi, „Madame Butterfly" van Puccini, „Faust" van Gounod en „De Parelvissers" van Bizet. Behalve de negen genoemde opera's heeft men dan nog een veertien-tal wer ken op het bestaande repertoire. In reserve worden voorts gehouden „Don Pasquale", „Bastien und Bas- tienne", „Pelléas et Mélisande" en „Der Freischuetz". Op een in Sassenheim gehouden pers conferentie. waar dit repertoire werd ontvouwd, werd medegedeeld, dat Alex ander Krannhals de eerste dirigent en muzikale leider van de Nederlandsche Opera blijft in het seizoen 1955/'56. Voor het jaar daarop heeft men een optie. Krannhals heeft het hele speelplan voor het volgend seizoen reeds doorgenomen. Het bestuur van de Nederlandsche Ope ra heeft grote waardering voor Krann hals, die veel werk heeft verzet en daarnaast nog tal van reizen naar het buitenland moest maken. Hij is ln Karlsruhe „General Musikdirektor" ge worden, onder de voorwaarde, dat h(j het werk voor de Nederlandsche Opera in onverkorte vorm kan blijven doen. In Karlsruhe zal hij in hoofdzaak sym- phonie-concerten leiden. Slechts één opera zal hij er dirigeren. Hij zal ook tijdens het Holland Festival dit jaar en volgend jaar dirigeren. Daarnaast is Arrigo Guarnieri voot enkele maanden aan de opera verbon den. Hij treedt niet als vaste dirigent op. Door hem zal o.a. „La Traviata" worden gedirigeerd. Guarnieri was on der meer tien jaar assistent-dirigent van Toscanini en heeft meegewerkt aan al le grote opera's in Italië. Voorts heeft men als dirigent Eugène Bigot, o.a. voor de nieuw in te stude ren Faust, Erich Walter, Cor Olthuis, Henk van Wielink en Joan Kalff, geën gageerd. De première van „Hans en Grietje" zal een geheel Nederlandse opvoering worden. Gister werd overeengekomen, dat hier een vrije kans zal worden ge geven aan de Nederlandse dirigent Piet van Egmond. Hij krijgt een jonge Ne derlandse regisseur naast zich: Frans Boerlage. Voor de decor-ontwerpc wordt nog naar een begaafde Neder landse kracht gezocht. Anton Kersjes zal zich meer tot de directie bij de bal letuitvoeringen bepalen. Zoals bekend is Piet Tiggers gede legeerde vai het bestuur der Neder landsche Ooera, die Abraham v. der Vies tijdelijk als directeur vervangt. Van der Vies is in zover hersteld, dat hij zich fit voelt weer ee"n regie op zich te nemen. Alhoewel hij tot 1 Sep tember ziekteverlof heeft, zal hij toch volgende week weer op eigen verant woordelijkheid met de regie beginnen. Deze betreft „Le nozze di Figaro" en „Don Giovanni" van Mozart, uit het bestaand repertoire. Frans Vroons zal niet alleen als zan ger verbonden zijn, maar tevens als regisseur. Hij zal „Traviata" regisseren cn wordt bijgestaan door Hans van Norden als decor-ontwerper. In grote trekken zal het tableau de la troupe hetzelfde blijven. Aan het gezel schap wordt verbonden de sopraan Ma rilyn Tyler, die drie jaar geëngageerd was bij de opera te Bern en daarna in Krefeld. Gastrollen zullen o.a. worden vervuld door Uta Graf (New York) en Ramon Vinay. Met Scipio Colombo heeft men weer een nieuw contract voor de tijd van zes maanden. Over een mogelijke medewerking van Gré Brouwenstijn kan nog niets worden gezegd. Zij treedt nog in het buitenland op. De gemeenteraad van Haarlem komt Woensdag 18 Mei a.s. in openbare ver gadering ,'s middags om 2 uur, bijeen. B. enW. stellen de raad voor om het aan de coöp. woningvereniging voor gemeen- tepersoneel G. A. destijds verleende voorschot van f 60.142,40 te verhogen met f 19.125.— ten behoeve van het uitvoeren van herstelwerken aan het complex van 77 arbeiderswoningen, ge legen aan de Van Beresteijnstraat, de Fabriciusstraat, de Nobletstraat, de Van Oorschotstraat en de Zomerkade. B. en W. stellen de raad voor aan de N.V. Centrale Zand- en Grinthandel voor Haarlem e.o. vergunning te verle nen voor het bouwen van een loods op het in 1951 in erfpacht uitgegeven perceel industrieterrein aan de Ir. Le- lyweg. Voor het gereedkomen van de 7 in aanleg zijnde sportvelden in „Noord-Akendam" is het nodig, dat materiaal wordt aangeschaft, bestaande uit een landbouwjeep met aanhangwa gen en maaimachines. B. en W. vragen de raad hiervoor een crediet van f 16.750.— te verschaffen. B. en W. stellen de raad voor om aan de coöp. woningvereniging voor gemeentepersoneel G. A. 9475 m2 grond in erfpacht te verstrekken voor de bouw van 138 arbeiderswoningen, 12 win kels, een kantoortje en een werkplaats. Tot deze bouw werd in December 1953 besloten. De jaarlijkse erfpachtscanon wordt gesteld op f 12.540.De grond is gelegen aan de Hannie Schaftstraat en de Merovingenstraat. Hetzelfde hebben B. en W. gedaan ten opzichte van de R. K. woningbouw vereniging Sint Bavo (Oost). Het be treft hier 11043 m2 grond aan de Hannie Schaftstraat. De erfpachtsca non bedraagt f 15.131,60. Op 6 Juni a.s. zal aan de Leidse ge meenteraad een plan worden voorge legd dat voorziet in het nijpend ge brek aan een behoorlijke schouwburg in de sleutelstad. De kosten van het project bedragen voorlopig ruim drie millioen gulden. De nieuwe schouw burg zal waarschijnlijk op het Schut tersveld, dat tot nu toe slechts aan kermisvermaak plaats bood, gebouwd worden. De oude Leidse schouwburg aan de Oude Vest dateert uit 1704 en verkeert in een dergelijke toestand, dat brand weer en gemeente enkele jaren geleden slechts onder de uitdrukkelijke voor waarde dat het gebouw binnen vijf ja ren definitief gesloten zou worden, toe stemming tot verder gebruik gaven. Er werden enkele noodvoorzieningen ge troffen en de bevolkers van het uit zichtloze schellinkje dachten reeds dat zij hun levenlang reikhalzend naar de artisten en de nieuwe schouwburg zou den kunnen uitkijken, totdat in Januari 1954 een commissie van advies door de burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kinschot, officieel werd ge ïnstalleerd. Deze commissie moest de mogelijkheden nagaan die tot de bouw van een nieuwe schouwburg konden leiden. Zij heeft hierover een rapport samengesteld dat dezer dagen aan de pers verstrekt werd. Het behelst een plan voor een schouwburg, die aan de moderne eisen voldoet en tegelijkertijd het intieme karakter van het oude gebouw aan de Oude Vest weet te bewaren. De grote zaal zal ongeveer twintig meter diep worden en ruim 850 zitplaatsen be vatten. In het gebouw zullen verder nog een kleine zaal met 400 tot 450 zitplaatsen, een foyer en een café restaurant ondergebracht worden. Een ruime toegangshal en brede wandel gangen kunnen in de pauze als koffie kamer dienst doen. De bouw, waarmee begonnen wordt zodra de gemeentelijke goedkeuring en de urgentie-verklaring van het rijk verleend worden, zal einde 1958 ge reed moeten zijn. Het gebouw dat door de gemeente Leiden bekostigd wordt zal door een nog in het leven te roepen stichting in exploitatie ge nomen worden. D. E. en J. E„ beiden 21 jaar, zijn tweelingbroers. Wie ze niet goed kent kan ze niet uit elkaar houden, zo sprekend lijken ze op elkaar. Beiden zijn in militaire dienst en hoe uniform die dienst ook moge zijn, juist door de uniform waren de broers uit elkaar te houden, want D. was bij de ver bindingstroepen in Zuidlaren en J. bij de infanterie in Arnhem. Ze kwamen op het denkbeeld eens wat variatie in de uniformiteit des dagelijksen levens te brengen door zowel van uniform als van standplaats te verwisselen. En zo zat de verbindingsman D. uit Zuidlaren als infanterist in Arnhem, terwijl de infanterist J. als verbin dingsman in Zuidlaren zijn intrede deed. Het soldatenleven ging gewoon door en geen mens ontdekte de ver wisseling. Ze zouden misschien hun ganse dienst tijd ongemerkt van standplaats, onder deel en uniform hebben kunnen verwis selen, ware het niet dat D. op zekere dag in de trein naar het Noorden zat met een somber gelaat starend in wa zige verten. Hij merkte nauwelijks dat op een gegeven ogenblik de dienstplich tige wachtmeester De L. tegenover hem kwam te zitten. Deze keek naar het peinzend gelaat van de jonge verbin dingsman en dacht: jou ken ik. Bij die Aavertentte LANGE VEERSTRAA® 111 TEL, 114S3 De IJmuider crack Barend Dukel heeft zich onbetwist de sterkste getoond in de finale om het persoonlijk kam pioenschap van Kennemerland. Een sco re van 9 p. uit 5 partijen spreekt vol doende en laat er geen twijfel over be staan, of de titel wel in goede handen is gekomen. De uitslagen van de 3de en 4de ronde waren: v. BerkWillemse 1-1; Dukel Swier 2-0; De JongWillemse 1-1; Post- ma v.Berk 2-0; Swier de Jong 1-1; Willemse Postma 1-1; Dukel v. Berk 2-0. Van Berk en Swier maakten het el kaar niet lastig en verdeelden de pun ten. A. de Jong moest het opnemen tegen Postma en hier ontwikkelde zich een uitermate spannende partij waarin de Jong de hekstelling nam, doch die later weer moest prijsgeven. Toch wist hij hier uit de betere stelling te behou den en na bekwaam spel de partij in winst om te zetten. Willemse was hier door in puntenaantal gepasseerd en het ging er nu maar om wat deze er in zijn martij tegen de titelhouder van terecht macht. Deze partij tussen oude tegen standers werd er weer een, waarover nog heel wat geanalyseerd zal worden. Dukel speelde de Roozenburg-variant welke door Willemse onregelmatig werd beantwoord; er ontspon zich een boeiende strijd, waarin Willemse in het middenspel de consequenties van een opsluiting wegens zijn tijdgebrek niet aandurfde en tot vereenvoudiging over ging.: Weliswaar bracht dit voor beide spelers opluchting doch de overblijvende stand boodt Willemse weinig kansen meer. Dukel brak door en het leek er op of hij zou gaan winnen doch door een leuke finesse kon Willemse de veilige re mise nog bereiken en darmede zijn totaal gelijk met dat van De Jng brengen. Bij monde van de heer J. Warmerdam werd de kampioen gehuldigd door het district en namens het Provinciale be stuur door de heer Dijkslag die tevens een zeer prettige verrassing bekend maakte, n.l. dat voor de finale om het Provinciale kampioenschap niet twee doch 4 spelers van district Kennemer land zullen worden toegelaten. De afdeling van Haarlem van de Nederlandse Katholieke Bond van Ver- voerspersoneel ,.St. Raphaël" viert de ze week haar vijftig-jarig bestaan. Za terdag 21 Mei is er een receptie van 3 tot 5 uur in gebouw St. Bavo. Zon dag 22 Mei wordt er een plechtige H. Mis opgedragen om 7.45 uur in de Sint Josephkerk aan de Jansstraat, waar na een gemeenschappelijk ontbijt volgt in gebouw Sint Bavo. 's Avonds is er cabaret in hetzelfde gebouw en deze feestavond wordt op Maandag 23 Mei en Woensdag 25 Mei herhaald. Het ca baret wordt gebracht onder de titel „Radio-sterren stralen in Haarlem". De R.K. Toneelvereniging B.A.V.O. geeft morgenavond (Zondag 15 Mei) een uitvoering van „Over twaalf da gentegen middernacht" van Gerard Nielen, De voorstelling wordt gegeven in gebouw „Sint Bavo". Met. 3 treinen, bestaande uit 124 wagons, komt circus Franz Althoff-Strass- burger Donderdag a.s. naar Heemstede, waar het grote „renbaan-circus" de tenten opslaat in het Sportpark. De voorstellingen worden Vrijdag, Zaterdag, Zondag en Maandag, resp. 20, 21, 22 en 23 Mei gegeven. Op 24, 25 en 26 Mei worden voorstellingen gegeven in Velsen. Het programma, waar ongeveer 450 dieren aan meewerken, biedt een bonte mengeling van staaltjes van dressuur. 'gedachte voegde zich echter terstond de twijfel: ben jij nou Jan of Dirk. Zij raakten in gesprek en het duurde niet lang of Dirk vertelde wat ze samen hadden uitgespookt om eens wat varia tie te hebben. Sergeant De L. vond het een beste grap, zo origineel dat hij spontaan ver klaarde er geen rapport over te zullen uitbrengen aan zijn commandant. Wel vertelde hij het geval aan zijn collega sergeant De G„ maar die zag er de grap niet van in en maakte er prompt melding van aan zijn commandant. Het eind van het lied was dat ser geant De L. Donderdag in Arnhem voor de krijgsraad stond voor het feit dat hij als meerdere heeft toegelaten dat een mindere opzettelijk van zijn onderdeel afwezig was en dat hij opzet telijk had nagelaten de dader voorlopig arrest aan te zeggen en van het ge beurde melding te maken aan de com manderende officier van het onderdeel. De auditeur-militair toonde zich een man die in weerwil van zijn respect voor de krijgstucht de zon wel in het water kon zien schijnen. Hij kon begrij pen dat sergeant De L. de zaak niet terstond gemeld had, maar hij had dat na verloop van een paar dagen in elk geval moeten doen, vond de auditeur militair. Hij eiste veertig gulden boete of twintig dagen hechtenis, daarbij re kening houdende met het blanco straf register van de beklaagde. De presi dent maakte er f 25 boete van, er re kening mee houdend dat De L. reeds was gestraft door administratieve de gradatie tot soldaat. Naar ons door de politie te Amstel veen werd medegedeeld Is gisternacht in het Amsterdamse Bos een 38-jarige man uit Gelderland door twee tot dus verre onbekend gebleven personen neergeslagen en beroofd van zijn por tefeuille, waarin o.m. 250 gulden zat. De man had des avonds een bezoek gebracht aan enkele café's in de bin nenstad. Toen hij des nachts met zijn wagen wilde wegrijden van de Heren gracht, werd hij aangesproken door ie mand, die hem een „lift" vroeg naar Amstelveen. In de Leidsestraat werd vervolgens een vrouwelijke kennis van de lifter meegenomen. Op aanwijzingen van de lifter de automobilist was niet bekend met de weg naar Amstelveen reed het drie tal door het Amsterdamse Bos, waar plotseling de motor afsloeg. Het con tactsleuteltje bleek niet meer aanwe zig te zijn. De chauffeur stapte daar om uit om de sleutel te zoeken. Hij kreeg onmiddellijk met een hard voor werp een klap op het hoofd en werd daarna door de beide lifters beroofd. Hoewel ernstig mishandeld kon hij later in de nacht bij de politie te Am stelveen aangifte doen van de bero ving. Blijkens een publicatie in de Neder landse Staatscourant heeft de minister voor Publiekrechtelijke Bedrijfsorgani satie en van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, advies gevraagd aan de commissie-bedrijfsregelingen om trent een eventueel optreden op grond van art. 7a van het Kartelbesluit tegen de fabrieken, die Amsterdam en omge ving van melk en melkproducten voor zien. Genoemd artikel bevat de moge lijkheid door middel van een aanwijzing aan de betrokken fabrieken een leve ringsplicht op te leggen. Deze fabrieken weigeren n.l. gesteri liseerde flessenmelk te levéren aan en kele kruideniers, die voldoen aan de wettelijke vereisten om deze soort melk te verhandelen. Deze houding wordt door de betrok ken ministers in strijd geacht met het door de regering gevoerde vestigingsbe leid. Een Amsterdammer heeft in Oud- Gastel de conservenfabriek „De West hoek" voor een aanzienlijke som opge licht. De man kwam enige weken gele den naar de fabriek om er een partij bonen in blik, ter waarde van 11.000 gulden, aan te kopen. Hij verklaarde de som niet in contanten bij zich te hebben hetgeen geen argwaan be hoefde te wekken doch wel een borg te kunnen geven. Hij noemde de naam van een bekend firmant in Amster dam, een bonafide zakenman. Bij tele fonische navraag bleek de firmant zich inderdaad wel te willen borgstellen. Op verzoek van de directie van de con servenfabriek werd schriftelijk beves tiging gevraagd en verkregen, waarna de transactie normaal doorging. Vorige week had de Oud-Gastelse directie toevallig telefonisch contact met de zakenman, tijdens welk gesprek ook de borgstelling nog ter sprake kwam. De firmant bleek toen totaal on kundig van enige toezegging. Hetzij mon deling of schriftelijk. Onmiddellijk werd aangifte gedaan bij de politie. De Am sterdamse recherche slaagde er door onverwijld ingrijpen in op een haven kade een deel van de verkochte par ti) bonen te achterhalen, totaal voor een waarde van 4.000 gulden. De rest was doorverkocht aan derden. De Amsterdamse rechtbank heeft een 45-jarige boekhouder uit Amstelveen, die in 1954 binnen een half jaar tijd als boekhouder-kassier een groothandel in winkelmachines te Amsterdam voor ruim f14.000.heeft benadeeld, veroor deeld tot de helft van de straf die tegen hem was geëist een jaar met aftrek, waarvan een maand voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar. Van het verduisterde geld is niets meer over. De toestand van de westelijke muur van de bestuurskamer in het perceel Kleine Houtstraat 70 waarin de Volkscredietbank is gevestigd ver keert in zeer slechte toestand. Voor restauratie vragen B. en W. aan de raad f 6500.-—.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 11