Prof. Oud„Maar de belasting verlaging komt er toch wel Regering krijgt om complex WELTER: Brede basis op zijn smalst nog de kans te verdedigen fi Sovjet-leiders naar Belgrado Rode Nato getekend Sovjet-vloot Toch christelijke vakbeweging in Duitsland? in Arbeidsonrust Singapore breidt zich snel uit ORR Haarlemmer valt in gloeiende emmer teer Kinderballon Auto 15 meter omlaag gestort Chessman wordt terechtgesteld 7 Y\ kilo Steen voor Adenauer Slechte indruk bij het Nederlandse volk55 zoon Dode' werd ongerust Slechte week Tsjechische vrouw erft 20.000pond op de Noordzee Het weer m ZATERDAG 14 MEI 1955 79ste JAARGANG No. 26295 Levensgevaar geweken Twee doden ..Cel 2455 33 maanden voor de werper VERHOOGDE BOUWKOSTEN. VERHOOGDE BUD,RAGEN 55 Schouten (A.R.) vraagt argumenten „Erger dan een crisis" „Geen sprake van vrijheid" Romme contra Weiter MORGEN MEER ZON MAAR KOUD VERRASSING VOOR HET WESTEN maar durft het geld niet op te eisen EERSTE AARD- BEIEN IN KENNEMERLAND Sociaal commentaar Falcon Militaire Regenjassen ,v lp):; ::f- 1 r w BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 1. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Lot van ""iiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiitiiiiiiiiiiiiiiuimiiii Op het Phoenixterrein te Haarlem heeft dezer dagen een ernstig bedrijfs ongeval plaats gehad, waarvan de 33- jarige Haarlemmer C. H. Rijber het slachtoffer is geworden. De man, die werkzaam was in een •n aanbouw zijnde carosseriefabriek, JleP op het dak met een em itter teer van 180 graden temperatuur. ■"11 struikelde plotseling over een zak met grint en viel voorover in de gloei- ende massa. Met ernstige brandwonden aan gezicht en armen moest het slacht offer naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo worden vervoerd. Levensgevaar ls thans niet meer aanwezig. Tijdens de feesten ter herdenking van de bevrijding was voor de Kortgeense schoolkinderen een ballonwedstrijd georganiseerd. Er stond die dag een krachtige Zuid westenwind, zodat men wel ver wachtte, dat de ballonnen een ver re reis zouden maken. Enkele bal lonnen brachten het inderdaad een eind en kwamen in de Achterhoek terecht, maar voor één ballon was Nederland te klein. Deze werd ge vonden in Göttingen in Duitsland, niet ver van het „Ijzeren Gordijn". Om half vier werd de ballon ge vonden door een 47-jarige trans portarbeider. Daar de ballonnen tus sen een uur en half twee in Kort- gene zijn opgelaten en de afstand tussen beide plaatsen ongeveer 5t>0 km. bedraagt, heeft de ballon een fantastisch snelle tijd gemaakt. De vinder, die onmiddellijk naar Kort- gene heeft geschreven, vertelde in zijn brief, dat hij een vluchteling was uit Mecklenburg (Oost-Duits- land). Hij vroeg of er te Kortgene geen werk voor hem was. Er zullen nu informaties ingewonnen wor den, of het inderdaad mogelijk is deze man naar Nederland te krij gen. Vermoedelijk tengevolge van slippen is Vrijdagavond tegen elf uur een auto door de leuning van de noodbrug over het Albertkanaal te Veldwezelt (België) gereden. Hierdoor stortte de auto onge veer 15 meter omlaag en smakte tegen een pijler van de brug. De 45-jarige bestuurder, de heer Eleveld, uit Gul- Pen, hoofd B. B. kring Zuid-Limburg III, en zijn vrouw kwamen hierbij om het leven. Ruim een half uur nadat het ongeluk v-as gebeurd merkte een passerende automobilist, dat de brugleuning kapot Was. Dit meldde hij op het in de buurt gelegen Belgisch-Nederlandse grenskan- toor Bilserbaan. Douanebeambten ont dekten tenslotte de verongelukte auto. De stoffelijke overschotten der slacht offers zijn naar het St. Ar.nadal Zieken huis te Maastricht overgebracht. Caryl Chessman, die zeven jaar gele den ter dood is veroordeeld o. a. we gens ontvoering maar door juridische manoeuvres de tenuitvoerlegging van dit vonaiis heeft weten uit te stellen, zal op 15 Juli a.s. in de gaskamer van de San Quentin-gevangenis, te Los Angeles, te recht worden gesteld, zo heeft de presi dent van het hooggerechtshof in Cali- fornië, Charles W. Fricke, vandaag be paald. De Amerikaanse ambassadeur Llewelyr.' E. Thompson heeft tijdens de elf dagen dat de conferentie over het Oostenrijkse vredesverdrag heeft geduurd 7% kilo aan gewicht ver loren, zo hebben zijn vrienden van daag onthuld. Een 19-jarige boerenarbeider is giste- ren te Augsburg tot 33 maanden gevan genisstraf veroordeeld, wegens het wer- Pen van een steen van een half pond haar de Duitse kanselier Konrad Ader.auer, toen deze in November van het vorig jaar verscheen op een Beierse Verkiezingsvergadering. Hij gooide van ongeveer tien meter afstand en miste. Het projectiel raakte een 17-jarige scholier, die in de buurt van Adenauer stond en ernstige verwon- tilngen kreeg. de wetsontwerpen nog onzeker 55 T~"\ e Spaanse soldaat eerste klas- i se Juan Munoz voelde zich op J-S Vrijdag de 13e bijzonder geluk kig. evenals trouwens zijn hele fa milie, die ervan overtuigd was, dat Juan reeds 14 dagen dood was. Twee weken geleden hadden de legerauto- riteiten zijn familie in het naburige dorpje Robledo del Mazo er namelijk officieel van in kennis gesteld, dat Juan het aardse met het eeuwige vc. wisseid naa. Door dit bericlit werd Juan's familie in diepe rouw gedompeld. Men liet een speciale H. Mis voor hem opdragen en bad elke dag voor zijn zielerusttotdat zijnx moeder een brief van Juan uit zijn legerkamp ten Noorden van Madrid ontving, waarin hij haar ongerust vroeg, waarom zij hem sinds twee weken niet meer schreef. Er wordt nu een onderzoek inge steld om uit te zoeken hoe deze ad ministratieve fout tot stand geko men is. (Van onze parlementaire redacteur) Een van de in ieder geval gunstige ge volgen van het debat over huren en be lastingverlaging zal zoals Iedereen op het Binnenhof hoopt zijn, dat de regering bezield wordt door een heilige afschuw van alles wat op een aan elkaar koppelen van wetsontwerpen lijkt. Zij zal er zich dan voortaan voor hoeden om tegelijk onderwerpen PROF. ROMME (K.V.P. Stapel boekwerken hun te laten behandelen, die door combinatie de zaken zo ingewikkeld maken, dat men er niet meer uitkomt. Na vier dagen is het nu nog niet mo gelijk het lot van de wetsontwerpen inzake huurverhoging en belastingver laging in de Tweede Kamer met ze kerheid te voorspellen. Zou er Vrijdag avond gestemd zijn, dan was er een grote kans geweest, dat de voorstellen verworpen waren, zodat de regering was afgetreden. Maar degenen die bij de beslissing Dinsdag of Woensdag op de wip zullen zitten, ïi.l. de middelgrote fracties, (de PvdA stemt ongetwijfeld tegen, KVP zal zeker voor zijn), hebben gedeelte lijk nog de mogelijkheid opengelaten, dat de regering de zaak alsnog verde digt. Met name dr. Schouten, de fractielei der van de A.R., heeft de regering de kans gegeven met nieuwe zakelijke argumenten te komen, die zo krachtig zouden zijn, dat hij over zijn grootste bezwaar heen komt: dat dr. Drees de Kamer onder druk heeft gezet door de kabinetskwestie te stellen. Van de C.H. kan verwacht worden, dat zij nagenoeg geheel voor zal stemmen, maar de V.V.D. is fel tegen en zal zich onge twijfeld achter haar fractieleider, prof. Oud, scharen, die de regering onge zouten heeft gekapitteld. HU stelde tegenover de dreiging van dr. Drees, dat de belastingver laging in gevaar zou komen als er tegen de huurverhoging wordt ge stemd de theorie, dat de belasting verlaging er best wel komt, al is het wat later. Een ander kabinet zal los van de huurverhoging de wetsontwer pen, die op de belastingen betrekking hebben, zeker met evenveel animo voor het parlement brengen. Hele maal niet onmogelUk, aldus prof. Oud, dat de ministers van dat nieuwe ka binet ongeveer dezelfde zijn die thans de zaken trachten te verdedigen. En hU gaf daar verreweg de voor keur aan, al was het maar alleen om dat te voorkomen wat hij als Ka merlid veel erger vindt dan een kabi netscrisis, waar ook hij intussen geens zins op gesteld is, n.l. dat het hele geval een abominabel slechte indruk op het Nederlandse volk gaat maken. Men zal er niets van begrUpen, dat een wet waar iedereen, Kamer en regering incluis, alleen maar lelUke dingen van weet te vertellen, toch wordt aange nomen In de beoordeling van prof. Oud kwam minister Witte er in zoverre goed af, dat hij deze bewindsman prees als een goed bestuurder en een knap vak man, die echter de nodige ervaring in het parlementaire leven mist. De mi nister heeft het woord „onaanvaard baar" juist te laten horen. Dat woord had niet in de Kamer moeten klinken maar in het kabinet en wel uit de mond van de minister van Wederopbouw De KVP-fractie heeft zich vanzelfspre kend dankbaar getoond voor de toezeg ging van minister Witte, dat in ver- trouwvol beraad het hele huisvestings probleem zal worden besproken om het definitief tot een oplossing te brengen. Als dat maar geen „berouwvol beraad" wordt zei prof. Oud, die vond dat zoiets belangrUks met de gehele Kamer moet worden behandeld. Prof. Romme heeft daarop betoogd, dat dit toch gebruike- lük is. Zo is er ook een commissie voor buitenlandse zaken uit de Tweede Kaimer, die de kwesties met betrekking tot de Kolen- en Staalgemeenschap met de regering behandelt. De heer Hofstra (PvdA) had dank baar gebruik gemaakt van de kans die minister van de Kieft hem bood om binnen het kader van 502 millioen veranderingen aan te brengen in het belastingschema en kwam met een mo tie om een redelUker verdeling van de belasting voor de lage en lagere inko mens te bewerkstelligen. Maar het al gemeen gevoelen was, dat de socialisten bezig zün onder die vlag hun zin door te driven en trachten de zaak op de lange baan te schuiven. Hun fractie leider, mr. Burger, verklaarde, dat dit geenszins de bedoeling was, maar prof. Romme had al gezegd, dat hij zelfs in dat geval nog ernstige bezwaren tegen de motie had. Hij vond dat dit bescher men van de lagere groepen eigenlijk uit gaat lopen op gesol met de anderen. Als wij aan het verdelen van welvaart zün, zoals de PvdA aanvoert, dan moeten de minder zwakkeren dezelfde rechten hebben. De motie zal het wel niet halen, want ook van andere züden klonken soortgelijke geluiden. PROF. OUD (V.V.D.) .„berouwvol beraad".. V.S. De misdadiger Caryl Chess man, die zeven jaar geleden ter dood is veroordeeld, maar zijn vonnis steeds heeft weten uit te stellen, moet op 15 Juli naar de gaskamer. Hij heeft het be kend geworden boek „Dodencel 2455" geschreven. (UPK Tenslotte heeft dr. Lucas nog een poging gedaan om de verlaging van de vennootschapsbelasting tot 40 pet te ver dedigen; hU was het met de rest van de Kamer, die op dit punt voor de regering is gezwicht, niet eens. Ook dr. Lucas was teleurgesteld over de druk waar onder de regering de Kamer heeft ge zet. Van een behandeling, ook van de belastingontwerpen, in volle vrijheid is na wat dr. Drees gezegd heeft geen sprake meer. De heer Weiter kwalificeerde het he le huurbeleid als een staaltje van socia lisatie, van de noodzaak waarvan minis ter Witte hem niet overtuigd had. Dr. Drees kreeg voorts de oratorische vuur- DR. J. SCHOUTEN (A.R.) Kamer onder druk pijlen van deze afgevaardigde over de brede basis te horen, die de minister-pre sident al verwacht had. „De brede basis is Nederland op zijn smalst", zei de heer Welter, die volhield dat het kabi net-De Geer, waar hij destUds lid van was geworden, een heel ander karakter had. Men zat er wel in als leden van zeer verschillende partijen, maar niet namens die partijen, een bewering die prof. Romme met 'n stapel boekwerken en Handelingen als bron van een indruk wekkende stroom citaten met evenveel vuur ontzenuwde als zü geponeerd was. De heer Bommer (PvdA) vroeg om de huurwet in het vertrouwvol beraad te betrekken en de zaak dus volgens socia listisch recept uit te stellen. Dinsdag zullen de ministers opnieuw op al deze beschouwingen moeten ant woorden en daarna zal dan eindetük de verlossende beslissing kunnen ko men in een ongetwUfeld spannende eind stemming. (Van onze weerkundige medewerker) Vrijdag stroomde nog zachte en voch tige lucht met een temperatuur van 1317 gr. C. over ons land, maar in de afgelopen nacht is veel koudere lucht ons land binnengedrongen. De wind is naar het Noordwesten gedraaid, zodat het weer een meer guur karakter heeft gekregen. Het koufront, dat met regen buien vanmorgen ons land was gepas seerd, heeft nogal wat regen gebracht. In Zuid-Limburg werd 12 mm gemeten, in het Oosten van ons land viel plaat selijk bijna 20 mm neerslag. Van de oceaan nadert inmiddels een rug van hoge luchtdruk. De kans op zonnige pe rioden gaat morgen toenemen en de Noordwesten wind, die vandaag langs de kust tijdelijk stormachtig is, neemt morgen in kracht af. Er vallen nog en kele buien, maar toch zal het morgen beter zijn dan vandaag, al blijft het met maximum temperaturen van 1014 gr. C. nog treurig gesteld voor midden Mei. Tegen het einde van deze maand zal in Belgrado een conferentie op het hoogste niveau van Russische en Joe goslavische leiders worden gehouden om te komen tot verdere verbetering van de betrekkingen tussen Joegosla vië en de Sovjet-Unie, aldus is van daag in de Russische dagbladen be kend gemaakt. Later op de dag is het nieuws in de Joegoslavische hoofdstad bevestigd. Van Russische zijde zullen op deze conferentie tegenwoordig zijn de premier, maarschalk Boelganin, de eerste secretaris van de Russische com munistische partij, Khroesjtsjev en de eerste vice-premier, Mikojan. Van Joe goslavische zijde zullen president Tito en vice-premier Kardelj aan de bespre kingen deelnemen. Uit gezaghebbende bron wordt ver nomen, dat het Joegoslavische ministe rie van Buitenlandse Zaken gisteren reeds de Amerikaanse en Britse am bassadeurs in Belgrado van de komen de conferentie op de hoogte heeft ge bracht. Daarbij werd de verzekering gegeven, dat Joegoslavië niet van plan is een wijziging te brengen in zijn po litiek van nauwe, vriendschappelijke betrekkingen met het Westen. Het bezoek van de Russische dele gatie zal een hoogtepunt zijn in deze fase van verbetering der betrekkingen tussen Joegoslavië en de Sovjet-Unie. Deze betrekkingen werden in 1948 af gebroken, toen Joegoslavië uit de Com- inform werd gestoten wegens zijn on afhankelijke politiek. In 1953 waren de betrekkingen weer in zoverre ver beterd, dat opnieuw ambassadeurs wer den uitgewisseld. De Noorse bitteraars gaan een slechte week tegemoet. Er bestaat in Noorwegen immers een wet, waarbij de verkoop van sterke drank in café's verboden is op Zondagen, da gen die als Zondagen beschouwd worden en dagen die aan een Zon- of feestdag voorafgaan. Vandaag is het Zaterdag, dus geen drank, morgen ook geen borreltje, Maandag is de dag voor de „dag van de grondwet" en Dinsdag is de „dag van de grondwet" zelf, geen drank. Woensdag is de dag voor Hemel vaartsdag en Donderdag is Hemel vaartsdag. Vrijdag mag er dan wel geschonken worden, maar daarna komen weer Zaterdag en Zondag Ergens achter het ijzeren gordijn In Tsjechoslowakije leeft een vrouw, die 20.000 pond van een Schotse docent heeft geërfd, maar dit bedrag niet durft op te eisen uit vrees, dat de communistische autoriteiten het haar lastig zullen ma ken wegens haar in contact staan met het Westen Gisteren werd voor een rechtbank in Edinburgh, die deze erfeniskwestie be handelt, verklaard, dat, ingevolge het testament var.' wijlen John Herdmann Smith, dat dateert uit 1936, de Tsjechi sche vrouw een totaal bedrag van 20.000 pond toekomt. Smith kende deze vrouw uit de tijd, dat hij docent was aan de Praagse uni versiteit. De beheerders van het voor de vrouw vastgelegde vermogen hebben nu de rechtbank om ontheffing van deze taak verzocht, daar de vrouw hun in een brief dringend gevraagd heeft geen con tact met haar op te nemen, daar zij re presailles van de kant van de Tsjechi sche autoriteiten vreest wegens verbo den contact met het Westen. De tuinders C. Baltus, J. Beentjes en C. Brakenhoff voerden Vrijdag de eerste doosjes aardbeien aan. Ze de den dat bij „Ons Belang" te Castri- cum. Men betaalde van 1.50 tot 1.80 per doosje. Mill III Itlllll Mill IIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIMIIIIIIII III IIIMHIIIIMIIIII De Sovjet-Unie en de zeven Oost- Europese communistische staten hebben gisteren te Warschau overeenstemming bereikt over een verdrag van vriend schap, samenwerking en wederzijdse hulp. Vanochtend om tien uur is het verdrag in het gebouw van de Poolse Raad van State te Warschau onderte kend. De belangrijkste bepaling van het verdrag is, dat de acht betrokken lan den een gemeenschappelijk opper bevel in het leven hebben geroepen. De nieu we Oost-Euiopese verdragsorganisatie, ook wel de „rode NATO van Warschau genoemd, zal echter, blijkens een arti kel in de Russische Pravda, weer wor den opgeheven, wanneer er een alge meen Europees veiligheidsstelsel tot stand komt. De Pravda liet tevens door schemeren, dat de communistische lan den de „rode NATO" ook zullen ophef fen, wanneer het Westen de Donderdag gepubliceerde Russische ontwapenings voorstellen aanvaardt. Kringen van de kustwacht in Korsoer (Denemarken) vertellen, dat een Rus sisch eskader va.n zware kruisers en torpedojagers via de Grote Belt de in ternationale wateren binnenvaart. In Londen bevestigt de admiraliteit, dat Russische oorlogsbodems uit de Oostzee de Noordzee binnenvaren. De woordvoerder van de admiraliteit voeg de hieraan toe: „We weten niet waarom". Uitkijkposten van de Deense marine te Korsoer hebben twee kruisers en vier torpedojagers waargenomen. De Russische oorlogsschepen hadden een snelheid van ongeveer 20 knopen. De eerste eenheiden werden waargenomen vanaf het eiland Ar.holt in het Kattegat. De schepen bleven ruimschoots buiten de Deense territoriale wateren. Deense marinekringen beschikken niet over gegevens wat betreft de bestem ming van het eskader. Men opperde dat het misschien op weg is voor manoeu vres in de Noordzee en het Noordelijk deel van de Atlantische Oceaan en dat de uiteindelijke bestemming misschien een Russische marinebasis in het gebied van Moermansk zou zijn. In Londen verklaarde de woordvoer der van de admiraliteit, dat inlichtingen ontvangen zijn, dat de Russische sche pen in twee groepen varen, de ene be staande uit twee kruisers en de andere uit drie kleinere schepen. Afghanistan wordt geteisterd door overstromingen van de rivieren Chana- bad en Kendoez. Tot dusver zün alleen in Nahrain al 31 personen verdronken. (Van een büzondere medewerker) Ruim 400 katholieke arbeidersafge vaardigden uit 12 ianden, van West-Europa en Latijns-Amerika, vullen sinds Woensdagmorgen het statige Landdaggebouw in de hoofdstad van Rijnland-Westfalen, Dusseldorp. Zü zün, voor het eerst na de oorlog, voor het eerst sinds 24 jaar, weer bü- een, als mannen en vrouwen die het christelijk sociale ideaal in heel de we reld op gelijk niveau willen versprei den en versterken, Keulen zag ze te zamen in 1928, Utrecht in 1931. Veel kracht kon er toen niet van dat con gresseren uitgaan. Daarvoor was de onzekerheid in de wereld van toen te groot en terecht schreef Schutte, de se cretaris van het R.K. Werkliedenver bond in Nederland, in het jaarboek 1928, dat de toen gestichte internatio nale wel geen lang leven beschoren zou zün. En thans: „Dat U uitgerekend naar Duitsland bent gekomen, het land dat Uw gemeenschappelüke arbeid ver stoorde. bewijst hoezeer de christelüke geest in Uw organi- Prins Foead, de driejarige zoon van ex-koning Faroek van Egypte, is een van de best bewaakte kinderen ter we reld. Het huis, waar hij woont, staat onder constante bewaking, en als het prinsje een wandeling mag maken, ge beurt dit onder de veilige hoede van een verpleegser en een goed bewapende bewaker. Dit is een van de weinige foto's, welke met. een telelens van het prinsje gemaakt konden worden. In Singapore blpft het rumoerig en de arbeidsonrust breidt zich zienderogen uit. Men vreest, dat weldra de staking algemeen zal worden. Behalve de bus ondernemingen hebben ook een groot aantal industriële bedrüven gisteren ge staakt. Militaire en politie-patrouilles doorkruisen de stad. Vandaag zou een der busondernemingen weer aan het werk gaan. Intussen heeft de Ameri kaanse regering aan haar consul-gene raal in Singapore opdracht gegeven een onderzoek in te stellen naar de dood van de chef van het bureau van United Press in Singapore, Gene Symonds, die Donderdag door opgewonden betogers uit een taxi is gesleurd en doodgeslagen is. In Amerika is een storm van ver ontwaardiging opgestoken naar aanlei ding van de dood van Symonds. Ver schillende leden van het Congress heb ben het ministerie van Buitenlandse Za ken verzocht te protesteren bü de Brit se regering. De Amerikaanse regering heeft daarop geantwoord, dat geen pro test kan worden gestuurd eer men over volledige inlichtingen beschikt. De Brit se ambassade in Washington is dan ook om volledige inlichtingen ge vraagd omtrent het incident waarbü Symonds de dood heeft gevonden. De Britse regering heeft bereids haar diepe spüt in Washington betuigd en haar Gouverneur in Singapore opdracht gegeven de Amerikaanse consul-gene raal volledige medewerking te geven bü zün onderzoek. Intussen blükt, dat volgens ooggetuigen Symonds ongeveer een half uur lang bloedend en gewond op straat heeft gelegen eer iemand naar hem omkeek of hulp bood. De politie auto's reden hem gewoon voorbü. saties leeft, en hoe het U ernst is met Uw voornemen op dit beslissend mo ment in de geschie- denis der mensheid alles wat scheidt terzijde te stellen en U gemeenschappelijk te wijden aan.de op lossing der arbeidersvraagstukken. Met goed gevolg kunnen deze immers slechts op internationaal niveau wor den opgelost". Zo sprak mgr. Michael Keller. de zo gedecideerde bisschop van Munster, bekend strüder voor het herstel van de christelüke vakbeweging in Duitsland. Bij een internationaal congres is voor al het uur voor de aanvang van de eerste zitting interessant. De opening zelf is doorgaans een tamelijk saaie vertoning. Voordien ziet men een Bel gische bouwvakarbeider de hand druk ken van een Italiaanse wijnbouwer, een Nederlandse metaalbewerker „praat" heel enthousiast met een Zwitsers ty pograaf. De taaimoeilijkheid wordt over wonnen met hartelük schouderkloppen en brede grijnzenze kennen elkaar van de vakinternationalen, die vooral na de tweede wereldoorlog in omvang en kwaliteit zo krachtig zün gewor den. De openingszitting Van dit inter nationale katholieke arbeiderscongres werd door vele insiders met spanning tegemoet gezien: er was immers alle kans dat er mededelingen zouden wor den gedaan over het herleven van de christelüke vakbeweging in Duitsland. (In West-Duitsland bestaat er n.l. al léén een katholieke arbeiders-s t a n d s- organisatie, toevallig K.A.B. ge heten naar de beginletters van „Katho- lische Arbeiter Bewegung"., maar anders dan de Nederlandse K.A.B. is de Duit se K.A.B. niet tevens een bundeling van katholieke vakorganisaties. Vak- organisatorisch zijn de katholieke en protestantse arbeiders georganiseerd in de Deutsche Einheits Gewerkschafts- bund, waarvan ook de socialisten deel uitmaken). Maar de president Joseph Gockeln, Oberbürgemeister van Dusseldorp, pre sident van de Landdag en nationaal president van de West-Duitse K.A.B., zei er geen woord van; de bisschop van Münster ging langs de brandende vraag heen en in de woorden van Ver- bandsprases, dr. Hermann Schmitt, wordt het woord Gewerksehaften niet gehoord. Wel constateert hü dat er gevaar is in Duitsland, dat aan de vraag van de bruikbaarheid en de enkele zakelijkheid de objectieve waar heid dreigt geofferd te worden. (Vervolg op pag. 9) Japan Volgens de laatste cüfers heeft de scheepsramp op de Japanse Binnenzee aan 138 personen het leven gekost. Advertentie (tot Zondagavond) Wisselende bewolking met enkele buien. Overwegend matige wind uit westelijke richtingen. Kond weer met hier en daar nachtvorst. Zondag: Zon: 4.50-20.28. Maan: 1.4X-12.S0. Zon: Maandag: 4.48-20.29. Maan: 2.--13.45. Wat gebeurde er op het perron? Dat. is de vraag, die ons bezig houdt sinds deze foto van het vertrek van de heer en mevrouw Coty van het station St. Lazare onder onze ogen kwam. Deneer en mevrouw Coty vertrokken voor ean Staatsiebezoek; naar Denemarken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1