Oase van stilte zal worden verscheurd door weg ten Westen van Haarlem HAARLEM een der centra in de Nederlandse honkbalwereld 5ijjm DOOR EEN ZATERDAGSE BRIL H HET DRAMA VAN VOGELENZANG Indien tenminste het plan van Rijkswaterstaat doorgaat ,iïk s m JAN SMIDT: „Nederlander bezit natuurlijke aanleg voor deze sport" Scheveningse haven viert zijn gouden feest Jubileumfeesten ingeluid met expositie pM*T| ZATERDAG 14 MEI 1955 PAGINA 3 Dr. A. F. Portielje laat zijn stem horen De vacantietoeslag van de gemeente-ambtenaren Geen eensgezindheid in B. en W. van Haarlem Vacantie voor de slagers <\IMO O IIS Aansluiting bij I.B.F. noodzakelijk De vlucht naar het honkbalparadijs J OPTICIEN Moderne Brillen Gierstraat 27 Verkooplokaal NOTARISHUIS Inboedelveiling 24/25 Mei 1955 r Rocbmcs HALSGEVEL BLIJFT BEHOUDEN Van pand Nieuw Heiligland STRATENAANLEG IN HAARLEM- NOORD Handbal T.Y.B.B.A.O.G. ZONDAG H.H. MISSEN ..Wanneer de plannen van Rijkswa- hele project in aanmerking komen voor terstaat gerealiseerd worden, betekent subsidiëring van rijkswege een geheel dat niet minder dan een ramp!" Deze ander tracé gevolgd moet worden, na- ernstige woorden liet dr. A. F. J. Por- meljjk langs de duinvoet bij Vogelen- tielje horen naar aanleiding van het feit, zang. Door deze mening Zwart op wit dat op rijksniveau wordt overwogen om op papier te zetten heeft Rijkswaterstaat een ongeveer tachtig meter brede ver- zich onttrokken aan alle besluiten, die keersweg aan te leggen dwars door reeds op lager niveau waren genomen, het prachtige loofbos bjj het landgoed Hij is zelfs zover gegaan de Rijksdienst „Het huis te Vogelenzang." „Het is on- van het Nationale Plan, die het land- begrijpelijk", aldus dr. Portielje, „dit goed gekwalificeerd heeft als een ge- heeft met democratie niets meer te ma- bied van nationale betekenis, te passe ken". Daarbij doelde hij op de houding ren. Behalve de provinciale waterstaat, van Rijkswaterstaat. Want hoe ligt de wiens plan in feite dus is afgewezen, kwestie in feite? Het provinciaal be- is men in de kringen van de contact- stuur van Noord-Holland heeft in het commissie voor natuur- en landschaps- ontwerp-streekplan Zuid-Kennemerland bescherming over dit nogal eigendunke voor de Noord-Zuidverbinding ten lijk optreden van Rijkswaterstaat bij- Westen van Haarlem een tracé uitgezet zonder slecht te spreken, temeer daar langs de spoorbaan. Rijkswaterstaat men de indruk heeft, dat het een kwes- echter is van oordeel, dat wil het ge- tie van dubbeltjes is. Het huis te Vogelenzang werd aan het einde van de dertiende eeuw voor graaf Floris de Vijfde als jachthuis ge sticht. Albert van Beieren schonk het in 1383 aan Reinout, heer van Bredero- de. Veel later kwam het landgoed in be zit van de familie Andrioli Hartsinck en Jan van Marselis, die het aan het ein de van de achttiende eeuw verkocht aan de toenmalige burgemeester van Haar lem, jonkheer Willem Philip Barnaart van Bergen, wiens familie het thans nog bezit. Jonkheer Willem Philip bracht aller lei verbeteringen aan en bestemde het landgoed tot zomerresidentie. Sinds 1794 werd de lustgaarde aanzienlijk uitge breid door de aankoop van boerderijen en omliggende gronden. Thans omvat het 260 hectare, waarvan 100 hectare bouw- en grasland. De openstelling van het landgoed voor het publiek in 1934 blijkt een gelukkige greep te zijn ge weest, want ieder jaar genieten onge veer 10.000 mensen van de prachtige na tuur en de vaak schilderachtige panora ma's. Op de avond van de eerste oorlogs dag in 1940 meldden de Duitsers zich op het landgoed en gedurende de ver dere oorlogsjaren zijn zij er heer en meester geweest. In het bos werden hon derden bomen het slachtoffer van hun vernielzucht, terwijl voorts veel schade werd aangebracht door de aanleg van V I-startbanen. Zeldzame planten en uitgebreide vogelstand In het bos, waar de stilte de wande laar onder de indruk brengt, iigeen grote velden wilde primula's en lelie tjes van dalen. Bosviooltjes, groepen sa lomonszegels en manshoge adelaarsva rens dragen tot de pracht van het bos niet weinig bij. Voorts geniet het land goed dat op een plaats een prachtig uitzicht heeft op een kathedraal bos een zekere bekendheid om zijn paddestoe len, waarvan de hanekam een zeer bijzondere plaats inneemt. Ieder seizoen toont het woud die naam is het be slist waardig een ander gezicht. Voor een feestelijke muzikale omlijsting van de sfeer zorgen de nachtegalen, de rood borstjes, de roodstaartjes, de fit.is en zoveel andere vogels. Dr. Portielje vertelde ons, dat in dit bos de duizenden wandelaars volop ge nieten. Het is een recreatie-gebied van de eerste orde, waar de stilte niet wordt ontluisterd door het gebral van gramofoonplaten! En nu wil men een snelweg door deze oase van rust aan leggen? ..Mijnheer, dan is de sfeer van het bos naar de planeten zei dr. Portielje verontwaardigd, toen Wij bij een paaltje waren aangeland, dat de richting van het tracé van de nieuwe weg aanduidt. Het bos is een onderdeel van het oerwoud, dat zich eens heeft uitgestrekt van Alkmaar tot Den Haag en waarvan de Haarlemmerhout en het Haagse Bos nog slechts zielige resten zijn. De honderden konijnen, die eens het bos bewoonden en het slachtoffer zijn geworden van de zozeer gevreesde myxo- matose, zijn opgevolgd door vele hazen en twee reeën. Het drama van Vogelenzang Toen een van de werknemers van het landgoed „Het huis te Vogelenzang" van de plannen van Rijkswaterstaat hoorde, zei hij: „Dit wordt het drama van Vogelenzang!" De voorgestelde projectie van Rijkswa terstaat snijdt het prachtige buiten in twee delen, waardoor veel van de schoon heid ervan verloren gaat. Een groot aantal bomen zal het veld moeten rui men voor de moloch van het verkeer, waaraan op het ogenblik naar de mening van de natuurbeschermers tevec! wordt pögeofferd. Tn deze krin gen is men dan ook bereid te vechten tot het uiterste, ofschoon men de nood zaak van de aanleg van een weg ten Westen van Haarlem wel degelijk in ziet. Temeer daar de aanleg van de Oostelijke randweg, die later het ver keer van en naar de tunnels van Velsen moet opvangen, nog wel lange tijd op zich zal laten wachten. Maar men acht het niet urgent, dat de weg door een van de prachtigste binnenduinrandbossen moet lopen. Het kan anders en dat heb ben de ontwerpers van het streekplan voor Zuid-Kennemerland wel bewezen. ét De voorzitter van de contact-commis sie voor natuur- en landschapsbescher ming, het Tweede Kamerlid jhr. mr. M. van der Goes van Naters, heeft middels een aantal vragen de minister van Verkeer en Waterstaat, die onlangs een bezoek aan het landgoed bracht, op deze kwestie geattendeerd. Hij heeft de minister onder meer gevraagd of deze bereid zou zijn af te zien van de af wijking van het in het ontwerp-streek- plan opgenomen tracé of althans te bevorderen, dat over dit wegtracé geen beslissing wordt genomen alvorens de nationale en provinciale planologische organen in de gelegenheid zijn gesteld zich daarover uit te spreken, zodat een juiste afweging van de hierbij betrok ken belangen is verzekerd. De ambtenaren en arbeidscontractan- ten in dienst der gemeente Haarlem wordt jaarlijks een vacantietoeslag toe gekend van 2 pet. van de jaarlijkse bezoldiging, op grond van de Regeling 1954. Onder bezoldiging wordt de kin dertoelage ook begrepen. In de Com missie van Overleg is een voorstel aan de orde geweest om de minimum-toe lage te stellen op f 100,- per jaar. Om trent dit voorstel kon in de commissie geen overeenstemming worden bereikt. Een voorstel tot toekenning van een vacantietoeslag van 2 pet. plus V« pet. per kind, waarvoor kindertoelage wordt genoten, vond eveneens onvol doende instemming. De minister van Binnenlandse Zaken heeft tegen het bepalen van een minimum-vacantie- toeslag geen bezwaar. Een en ander is voor B. en W. de aanleiding geen ver andering in de Regeling van 1954 voor te stellen. Een minderheid in B. en W. kan zich daarmee evenwel niet verenigen, aangezien deze aan de vaststelling van een minimum de voorkeur geeft. T~\ e honkbalsport in Nederland groeit de laatste jaren gestadig. Het aantal J beoefenaars vermeerdert aanzienlijk, terwijl de animo bij kijklustigen en verenigingsleiders hoop geeft voor de toekomst. Centra voor deze mooie, gezonde zomersport zijn Haarlem en Amsterdam, die beide ongeveer evenveel clubs rijk zijn en wat sterkte betreft weinig voor elkaar onder doen. Er begint echter thans een jonge groep baseballers in het Zuiden des lands naar voren te komen en de verwachting is gegrond, dat binnen een tiental jaren de krachtsverschillen niet meer, zoals nu nog helaas moet worden geconstateerd, zo groot zullen zijn. Een dezer dagen ontmoetten wij de heer Albert Balink, die 18 jaar geleden uit ons land naar Amerika vertrok. Hij naturaliseerde na enige tijd, maar komt nog regelmatig in het vaderland, om zich naast zijn vele zakenbeslom- meringen bezig te houden met honkbalNiet in die zin, dat hij een balletje slaat of gooit, maar louter uit liefhebberij, ter stimulering, door het geven van adviezen, practische steun en door talentvolle spelers de kans te bieden naar de V. S. te komen, opdat zij het geleerde bij hun terugkomst in practijk kunnen brengen. Men zal zich herinneren, dat het laatste ten deel is gevallen aan de O.V.V.O.-werper Hannie Urbanus en de H.H.C.-pitcher Jan Smidt. Midden in het bos staat een pittoresk huisje, dat bewoond wordt door een schilder. Wanneer de plannen van Rijkswaterstaat gerealiseerd worden, zal het huisje aan de grote verkeersweg komen te liggen. De Scheveningse haven bestaat vijf tig-jaar. En Scheveningen zou niet tot de eerste vissersplaatsen van Neder land behoren, als dit gouden jubileum niet op feestelijke wijze zou worden ge vierd. Vrijdagmiddag werd een aanvang gemaakt met de festiviteiten, die een week zullen duren. Gedurende deze week zal een grootscheeps programma worden afgewerkt, bestaande uit sport wedstrijden, een winkelweek, muziek concoursen, etc. en dat een waardige afsluiting zal vinden in de vlootrevue van Zaterdag 21 Mei a.s., welke dit jaar ook door H.M. de Koningin zal worden bijgewoond. Het jubileumfeest werd ingeluid met de opening van een tentoonstelling „Scheveningse Visserij en Folklore". In het gebouw van de Visafslag is een in teressante expositie opgebouwd rond de vissersplaats en de haven. Op een over zichtelijke wijze wordt de bezoeker de ontwikkeling van Scheveningen getoond. Oude historische costumes prijken naast modellen van moderne vissersschepen. Foto's, documenten en kaarten geven een beeld van de toestand vijftig jaar geleden. Tussen al deze historische at tributen is een hoekje vrijgemaakt voor de moderne haven. De tentoonstelling werd geopend door de Minister van Verkeer en Waterstaat, Z.E. mr. J. Algera. De minister sprak daarbij over de belangrijkste Scheve ningse wens: een grotere en diepere ha ven. „Dit verlangen is mij bekend ge maakt door uw gemeentelijke overheid. Het spijt mjj echter, hier thans te moe ten zeggen, dat ik op dit ogeriblik nog niet aan u verlangen tegemoet kan komen. Uw voorstel maakt op het ogen blik onderwerp van een gedegen studie uit. Hierbij moeten wij ons afvragen, of de grote investeringen, die met uw plan gemoeid zijn, verantwoord moeten wor den geacht. De enige verzekering, die ik u thans kan geven, is, dat wij onze studie met grote ernst zullen doen". Wellicht voor Scheveningen een te leurstelling, dat tijdens het gouden ha- venfeest nog steeds niet definitief over dit vraagstuk is beslist. Maar Scheve ningen zal zich hierdoor zeer zeker niet laten weerhouden, om het vijftigjarige jubileum op grootse wijze te vieren. Evenals het vorig jaar heeft de Haar lemse Slagerspatroons Vereniging zich tot het college van 'B. en W. gewend mei het verzoek een bij verordening, krachtens de Winkelsluitingswet te rege len vacantiesluiting vast te stellen. B. en W. hebben aan dit verzoek voldaan en de Raad voorgesteld hiervoor b(j rooster telkens 6 werkdagen aan te wijzen in de periode tussen 1 Juni en 15 September van dit jaar. RADIO Advertentie Van ouds bekend Tel 14«0H Officieel Philips-reparatem Kruisstraat 38 Haarlem De heer Balink is een sympathieke veertiger. Hij is „verliefd" op baseball en doet alles om de hobby in zijn ge boortestreek populair te maken. Zijn goede relaties met The New-York Gi ants stellen hem in staat, elk jaar een uitblinker over de Oceaan te nodigen en de resultaten hiervan zijn verbluf fend. Een opmerkzaam beschouwer zal hebben gezien, dat vooral 1954 en '55 verrassende spelpeilverbeteringen heb ben gebracht. Dit is voor een groot deel te danken aan de uitgezonden pit chers en ook aan de H.H.C.-er Jole, die op eigen initiatief naar Amerika ging. In dit verband is het misschien van belang het oog gericht te houden op de gang van zaken t.a.v. de internatio nale honkbalfederatie. (I.B.F.) Ne derland heeft zich tot dusverre nog niet aangesloten, hetgeen jammer is, omdat op deze wijze een duurzaam wecstrijdcontact met b.v. Italië on mogelijk is te concretiseren. Ons na tionale team kan zelfs niet inschrij ven voor het tournooi om het Euro pees kampioenschap, want hiervoor is het lidmaatschap van de I.B.F. even eens noodzakelijk. De contributie bedraagt 5000 per jaar en dit is het belangrijkste struikelblok. In middels is de gelukkige suggestie gedaan, om met de verenigingen het financiële obstakel uit de weg te rui- Willie Mays (links) is de beste Amerikaanse baseballspeler. Hij heeft reeds talloze home-runs op zijn naam staan en wordt ge vreesd door iedere pitcher. Jan Smidt, de H.H.C.-werp er, ont moette hem in de V. S. tijdens de training in een kamp. men, maar volgens onze laatste in formaties schijnt een en ander niet gerealiseerd te kunnen worden. In ieder geval heeft men nu een com missie benoemd, die plannen ont werpt en weer verwerpt, alles om te komen tot aansluiting bij de federa tie. Al met al spelen de onzen niet buiten het enge gebied, dat door de vaderlandse grenzen omsloten wordt en inviteert men regelmatig België, hoewel de Zuiderburen werkelijk geen gelijkwaardige sparringpartners zijn. Als het grote verschil tussen het spel van de honkballers in Amerika en in Nederland stelt de heer Balink de mate van activiteit. De Yankees zijn veel le vendiger. Zij begrijpen de moeilijkhe den van alie situaties in het veld beter en baseballen met geheel hun lichaam. Natuurlijk spreekt het enorme aantal toeschouwers op de tribunes een har tig woordje mee en kan in het bijzon der de beroepsstatus worden aange merkt als een niet te verwaarlozen drang, een prestatie te leveren. Toch is het ook een kwestie van mentaliteit. De Hollanders spannen zich te weinig in; als het koud weer is, denken zij, was het maar afgelopen en als zij wei nig in het spel betrokken worden, zijn ze ontevreden en laten de bal wat hjj is. Toen wij aldus de mening van de heer Balink hadden gehoord, was het waardevol eens naar een insider in ei gen land te luisteren en daarom zijn we gegaan naar Jan Smidt, die ons interessante bijzonderheden vertelde. Begin Maart 1954 kwam de H.H.C.- crack in Florida. Hij werd daar inge deeld in een trainingskamp voor de „minder leage" en mocht acht weken meedoen. De competitie begint gewoon lijk in Mei en 60 dagen van te voren ar riveren de geinviteerden in een reus achtig stadion. Tientallen oefen- meesters trachten hier ongeveer 300 over het algemeen jeugdige knapen „klaar te stomen" voor het seizoen. Te voren reizen „scouts" langs de middel bare scholen, waar zij veelbelovende jongelingen aanraden enige tijd het kamp te bezoeken. Wanneer zij verko zen zijn, moeten ze ook wat presteren. De eerste twee weken doet men het rustig aan; ieder kan zfjn eigen tekort komingen bijschaven en de controle is niet scherp. Later echter worden on derlinge wedstrijden gespeeld en dage lijks kan men dan op een schoolbord onder de tribunes namen zien staan van hen, die kunnen vertrekken, omdat zij niet voldoen. Dit is voor de betreffenden een trieste zaak, want er hangt dik wijls heel wat van af. Sommige jon gens vluchten van huis om in het honk bal,.paradijs" te komen. Het is hun grootste ideaal uit te blinken in deze sport en de offers, die zij zich getroos ten, zijn fantastisch. De training is de tweede maand ui terst zwaar. Vooral aan de lichaams conditie wordt veel aandacht besteed en zoals Jan Smidt ons vertelde, kun je na zo'n dag geen pap meer zeggen. Een elementair verschil met ons land is de wijze, waarop men met de bal oefent. Hier gaat men het terrein op met een handschoen en er wordt ge gooid, net zo lang totdat de arm pijn begint te doen. In de V.S. legt de coach speciaal de vinger op het slaan. Onaf gebroken „hit" men de harde kogel diep het veld in, waarbij vier of vijf werpers afwisselend op de plaat staan. Daardoor is het te verklaren, dat hun slagmensen zo vaardig het hout weten te hanteren. Wanneer de twee maanden om zijn krijgen degenen, die de meeste aanleg hebben getoond contracten aangeboden. Een club heeft maar 25 spelers, waar onder minstens zes pitchers. Deze zijn bijna altijd lang en tanig en hebben al len een eigen werpstijl. De korte ruk van boven naar beneden is echter alge meen in gebruik. Jan Smidt, die zelf een uitstekende stijl heeft en als zodanig Hannie Ur banus overtreft, heeft de overtuiging, dat de Nederlander een aangeboren baseballer is. Juist als bij hockey kun nen wij daarin iets presteren en zeker in Europees verband de top bereiken ken. Laten w(j daarom dankbaar zijn, voor de kleine sport kolonie aan de Noordzee, die zich zo in menig op zicht weet te onderscheiden. Advertentie VOOR Advertentie Directeur W N WOLTëRINK Bilderdijkstraat by de 'Zylwen Haarlem Tel (K 25001 ll»2> Inzendingen van huisraad worden dage lijks aangenomen Eigen afhaaldienst ïen prachtige doorkijk in het eeuwenoude loofbos bij het landgoed „Het hui* te Vogelenzang", dat door de plannen van Rijkswaterstaat met deling bedreigd wordt. Willemijntje, Koosje, Margriet, Cobi, Jenny of hoe al die bloemenmeisjes mogen he ten, hebben afscheid van ons geno men. Zonder fanfares en trompet geschal, zelfs niet giechelend. Zij zijn stil uit het stadsbeeld verdwe nen, met dezelfde glimlach als waarmede zij op 1 April de vlaggen op het Stationsplein hesen. Ik mis ze nu, de meisjes, wier rokjes zich glanzend konden ontplooien als vlammende papavers; zij hadden in mij het voorjaar losgeslagen, tinte lend en met de bloei van een vol wassen jeugd. Het was op die 1ste April alsof ik een tuin betrad, die de avond tevoren nog kleurloos te rusten was gegaan, maar die nog geen etmaal later met haar eigen fleur geen raad wist. Ik heb ze nadien vele malen be zig gezien als nijvere bijen, die de korf op het stadhuis waren ontvlo gen, haar koningin achterlatend in de jonge bloei van het teveel aan narcissen en met een prozaïsche te lefoon; zij trokken door straten en over pleinen, langs terrasjes en dro merige zitjes en zij waren de fee- en, die zelfs bij een sombere voor jaarslucht het straatbee binnen enkele minuten wisten om tc tove ren tot een vriendelijke lentetuin. Ik vond het een feestelijk gezicht, als in het drukke stadscentrum de drommen mensen, getooid met de gouden kelk van een narcis, langs de winkels slenterden; het was, of het leven plotseling heel anders was geworden; de lente kuste je met een bloem en zij wandelde een eind je met je op. Mij was op een goede dag het lot beschoren een dorre werkverga dering te verslaan; ik zat wat een zaam tussen ongeveer tweehonderd vrouwen, die zich er eens echt lek ker voor neergezet hadden om een saaie agenda af te werken. Maar ziet, daar verschenen plots Koosje en twee andere bloemenmeisjes met haar bloemkorfjes en het duurde niet lang, of ik zat in een gezel schap van stralende dames, die met veel vrolijkheid de agenda te lijf gingen. Ik heb gezien, hoe ouden van dagen, die dagen lang hu- ge ranium koesteren, gelukkig glim lachten, als zij zo'n bloem van een meisje op bezoek kregen en één dag lang werd de narcis méér gekoes terd dan de geranium. U denkt nu misschien, dat ik tot over m'n oren verliefd ben; dat ben ik ook... op de lente, die zo levendig en fris door onze Haarlemse bloemen meisjes omringd werd. Daarom neem ik stelling tegen de man. die van een kitcherig gedoe wil spre ken, tegen de nurks ook, die zelfs bij tienduizend narcissen het voor jaar niet wenst te proeven. Er waren gelukkig heel weinig nurksen, heeft Koosje mij toever trouwd; de enkele mannen, die on vriendelijk waren of zelfs grof, de jaloerse vrouwen of meisjes, ze wer den bijna allemaal bekeerd door de tover van de lente; zelfs de schriele wandelaar, die bang was, dat de bloem betaald moest wor den, keerde terug op het pad van zijn slechte gedachten en wilde wel geld toegeven. Haarlem heeft de bloemenmeisjes als iets eigens begroet wat het een Bloemenfee nooit heeft gedaan en daarom ook hebben zij de bloemenstad voor de vreemdeling nog meer „very nice" gemaakt. Onze gasten zijn over de grenzen weer naar huis gegaan en zij hebben verteld, dat er in Holland een stad is, waar de bloemen als vlinders over de straat zweven en waar 'n Mei-regen de glimlach heeft van een gele narcis. De meisjes hebben nu afscheid genomen, maar hopelijk is het vol gend jaar de koningin weer op haar post en zal zij de korf op het stadhuis openen voor haar bijen Want dan weet ik, dat het in Haar lem weer lente is. portefeuille verloren had met 140 en verschillende onmisbare pape rassen. De Zweed was de wanhoop nabij en hij wist niet hoe hij het had, toen de Haarlemse politie hem per auto naar Hillegom bracht, waar 'n inwoner van dat schone bollendorp de .nan kon gelukkig maken met de verloren portefeuille plus inhoud. De Zweed kwam niet uitgepraat over zoveel eerlijkheid en dat bedoelde hij werkelijk complimen teus! en hij verzocht mij ieder een hartelijk te bedanken voor al die attenties en vriendelijkheid, die hij in Haarlem had ondervonden. Maar laten we nu even een tram metje pikken naar Zandvoort (vol gend jaar kan het misschien niet meer). Een dezer dagen ben ik reeds wezen kijken op advies van een jongere collega. Ik was natuur lijk benieuwd naar de zeemeermin, die voor de kust van Zandvoort zou zijn gesignaleerd. Allemaal grapjes, zult u wellicht zeggen, maar ik kan u met mijn hand op het hart ver zekeren, dat ik die merkwaardige juffer gezien heb, sterker nog, ik heb ze gesproken. Het was laat in de middag, een regenbui zong in 'n bolle wind, terwijl toch de zon de zee zilverlicht maakte. Als van een regenboog gleed de meermin op het strand met de woorden: als het re gent, is het voor mij de beste tijd om even op 't droge aan te wippen. Zij was (en is nog) een schoon en merkwaardig wezen: stralend blond haar, blauwe ogen in een ge zicht, dat als uit ivoor was gesneden een ranke leest, die uitliep in een elastische en wuivende haaienstaart Ik presenteerde haar een verkrui meld suikerklontje, maar zij had liever een sigaret. „Ze hebben boze plannen met je, lieve meermin," be gon ik weifelend.'„Ze willen je van gen en in triomf naar het raad huis voeren, waar burgemeester Van Fenema je zal toespreken." Het vissige meisje glimlachte wat en tussen twee kringetjes siga rettenrook verklapte zij: „Och, als de Zandvoorters met mij het bad seizoen willen openen, dan gun ik hun dat pleizier van harte." „Maar het zullen toch haaie man nen moeten zijn, die u kunnen van gen," merkte ik voorzichtig op. „Ik ben een vrouw," repliceerde zij trots, „en ik laat me door geen man vangen, zelfs niet door meneer Hugenholtz, die mij met mooie woorden naar Zandvoort gelokt heeft." Toen heb ik geglimlacht, doch voor ik mijn mannenwijsheid kon spuien, was de zeemeermin weer in het water teruggegleden. Zij wap perde even met haar staa.t en ter wijl ze haar dromerig kopje boven de golven stak, zong zij lachend: Ik ben een zeemeermin en duik de zee weer in maar met het badseizoen zal ik mijn best wel doen; doch kom mij niet.te na, zeg dat aan Van Fenema. Ja, zo zijn de vrouwen, wedden, dat ook de zeemeermin zich met liefde laat vangen? Maar aastig moet ik nu een belofte inlossen, die ik aan een Zweed heb gedaan. U hebt het des tijds wel gelezen, dat de man zijn Leverancier alle Ziekenfondsen De eigenaar van het perceel aan het Nieuw Heiligland 10 heeft het voorne men om dit pand geheel op te knappen en in te richten als pakhuis. Teneinde te voorkomen, dat. zoals aanvankelijk de bedoeling was. de halsgevel verloren zou gaan, hebben B. en W. zich met de eigenaar in verbinding gesteld, met het resultaat, dat deze bereid is de bestaan de gevel te behouden en te restaureren, mits de gemeente de daaraan verbonden hogere kosten voor haar rekening neemt. Deze kosten bedragen f 860. B. en W. menen, dat het gewenst is, dat de gemeente bedoelde financiële bijdrage verleent. Deze typische halsge vel moge dan niet op de voorlopige Rijksmonumentenlijst voorkomen, hij is niettemin waard in stand te worden ge houden. Ook de Rijksdienst voor de Monu- ^hnentenzorg stelt behoud van deze gevel op prijs. In verband met de bebouwing van verschillende gedeelten grond ter hoog te van de Cnonweg, de Pleiadenstraat en de Planetenlaan is het nodig, dat enige gedeelten straat worden aange legd. Voor de uitvoering "an dit pro ject is 19.500 vereist. B. en W. van Haarlem vragen de Raad dit crediet te willen verschaffen. Zondag a.s. 's middags om kwart over vier wordt op het T.Y.B.B. ter rein aan de Schalkwijkerweg te Haar lem de belangrijke handbalwedstrijd T.Y.B.B.A.O.G. gespeeld. Beide elftallen staan momenteel bo venaan op de ranglijst van de Dioce sane Klasse en de uitslag van Zondag zal dus moeten uitwijzen, wie de beste papieren voor het kampioenschap in handen heeft. De uitwedstrijd in Alkmaar werd door T.Y.B.B. verloren, maar er be staat alle kans op eigen terrein re vanche te nemen. H. Bavo (Kathedraal): 6.30, 7.30, 9 (Hoog mis) 11 en 12 uur H. Antonlus van Padua: 6.30, 7.30, 8.30, iHoogmis) 10 11 en 12 uur il Jo/ef: 6 45 8. 9.15 (Hoogmis) en 11 u. 18 uur: Avondmis. O. L. Vr. Rozenkrans (Spaame): 6, 7.30, 9, 10.30 (Hoogmis) en 12 uur. H. Joannes de Doper (Amsterdamstraat): 6.30, 7.30, 8.30, 9.30 (Hoogmis), 11 en 12 u. H. Hart (Kleverpark): 6.30, 7.30, 9, 10.30 (Hoogmis) en 12 uur. H.H. Elisabeth en Barbara (Paul Kruger- straat) 6.30, 7.45 (Hoogmis) 9 en 11 u. H. Liduina (Rijksstraatweg): 6, 7, 8.15, 9.45 (Hoogmis) en 11.30 uur. O. L. Vr. van Zeven Smarten (Rijksstraat weg): 6.30, 7.30, 8.45 (Hoogmis). 10.15 en 11.30 uur. H.H. Petrus en Paulus (Tesselschade- straat): 6.30, 7.45. 9 (Hoogmis), 10.45 en 12 uur. Allerheiligste Drieëenheid: 7, 9 (Hoogmis) en 11 uur. Hulpkerk Bloemendaal: 7.30 en 11 uur. O. L. Vr. Onbevlekt Ontvangen (Overveen) 6.45, 7 45, 9.15 (Hoogmis). 10.30 en 11.30. H. Agatha, Zandvoort: 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 uur. H. Bavo (Heemstede): 7.15, 8.45, 10 (Hoog mis) en 11.30 uur. O L. Vr Hemelvaart, (Heemstede): 7, 8.15, (Hoogmis) 9.45 10.45 en 11.45 uur. H. Antonius van Padua (Aerdenhout): 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3