E.V.C.-kantoor te Zaandam in Te Dciini in de Stephansdom Boelg; janm accoord met conferentie van Vier Volk beleeft zijn vreugde innerlijk Thans begint het bouwen aan een nationale en eco nomische zelfstandigheid MOLOTOV op HHHH de voorgrond Wild-West in Texas lichter laaie JOEGOSLAVIË wenst neutrale positie tussen Oost en West VERDRAG VAN WARSCHAU GESLOTEN Koninginnen-parade TITO stelt het Westen gerust Gebed van de kardinaal Dank aan God Meer nationaal besef Niet alleen liedjeszangers Met het Westen verbonden Vlaggetjesdag in gevaar Sandwich Het weer Treedt molotov af? J Zomer-Gabard. Jassen 59.50 Maandag ió mei 1955 79ste JAARGANG No. 26296 Maarschalk Koniev opperbevelhebber Staatsloterij Dol geworden boer schiet knecht en sheriff neer Tweehonderd man met pantserwagen en traan gas gaan hem te lijf Een blijkbaar waanzinnig ge worden boer uit Thornton in Texas, de 45-jarige N. J. Tynes, die Zaterdagavond zonder enige aanwijsbare reden de 18-jarige knecht van een naburige boerderij neerschoot, heeft gisteren eerst nog een sheriff dood geschoten voor hij met behulp van een pant serwagen, traangasgranaten en brandbommen uit zijn woning gedreven en gevangen genomen kon worden. Kogel door het hoofd Deerlijk gewond Niet weer vazalstaat Enorme vonkenregen 400.000STE BEZOEKER OP „KEUKENHOF f" Drie Nederlanders in Makassar vrijgelaten „Broederlijke banden" ONBEPERKTE GARAN"TJE OP 01 VCRINC HAZE!. BEDDE* EN iTAAlWARENFABRIEICtN U ZEVENBERGEN ^■■«nPMuviviitwimvunMBiiRBvaRMuai BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. ITmuident Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIE!ARIEL 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Wet -uoorop de zeilkoningin, die de Oastvrouwe was, voeren alle in Neder land woonachtige koninginnen: de *ahoonheisdkomngin, de textielkonin- Btn, de kersenkoningin, de lentekonin- Sm, de hooioogstkoningin, de licht- koningin en de bloemenkoningin allen met groot gevolg door het stadje Sneek. De foto toont de stpet bij het verlaten van de Jachthaven. De zeilkoningin en haar beide hofdames gaan glimlachend vooraf. OOSTENRIJK VRIJ EN ''llllllllllllllllll,,,!,,!,,ml|l|,ll,|im|lmmi„,| Volgens politieke kringen te Wenen heeft de Russische minister van Buiten landse Zaken, Molotov, tijdens het di- ner, dat hij Zaterdagavond met zijn drie Westelijke ambtgenoten heeft gehad, meegedeeld, dat zijn regering in prin cipe instemt met een conferentie van de Amerikaanse president en de pre miers van Rusland, Frankrijk en Enge land. Zijn voorstel om Wenen te kiezen als plaats voor deze besprekingen is door de andere ministers afgewezen. Zg Voelen meer voor een stad in Zwitser land, by voorkeur Lausanne, of anders de Zweedse hoofdstad, Stockholm. Over plaats en tijd zou gedurende de eerstkomende dagen via de gewone di plomatieke kanalen worden onderhan deld. In Wenen deed gisteren het gerucht de ronde, dat de ondertekening van het Oostenrijkse staatsverdrag een van de laatste officiële handelingen zal zijn, die Molotov als minister van Buitenland se Zaken verricht. De Russische rege ring zou hem als politiek veteraan in de functie van vice-premier voorgoed in Moskou willen houden en tot zyn opvol ger benoemen Andrei Gromyko. Gro- inyko maakt ook deel uit van de Rus sische delegatie, die een bezoek gaat brengen aan Belgrado; Molotov niet. De Sovjet-Unie en haar zeven satel liet-landen in Centraal- en Oost-Euro- Ïia hebben Zaterdagmiddag in de zui- enhal van het gebouw van de Poolse staatsraad te Warschau een pact van vriendschap, samenwerking en weder zijdse bystand gesloten. Dit is het ant woord van de communistische landen op de opneming van West-Duitsland in de Westerse defensie. Het verdrag van Warschau heeft een geldigheidsduur van 20 jaar en het voorziet in een verenigd opperbevel, dat te Moskou zal zijn geves tigd, en in overleg over politieke zaken. De Russische maarschalk Ivan Koniev, inspecteur-generaal van het Rode Le ger, vice-minister van defensie en sinds 1954 lid van het presidium van het centrale comité van de communistische party in de Oekraine, zal het verenigde opperbevel leiden. De Oost-Duitse premier Grotewohl heeft bekendgemaakt, dat de kwestie Van de militaire bijdrage vanOost-Duits- land later zal worden bezien. Theore tisch staat toetreding tot het verdrag open voor alle landen. In de 527e Staatsloterij, derde klas, viel een prijs van 35.000.op lot ho. 1888. SOUVEREIN (Van onze Weense correspondent) Gisteren is Oostenrijk een vrije, on afhankelijke en souvereine staat gewor den door de ondertekening van het staatsverdrag in het slot Belvedère. De plechtigheid zelf was vry zakelijk. Men had de indruk, dat Molotov het meest op de voorgrond trad. Hg kwam als eerste met zijn delegatie in de zaal en hg ondertekende ook als eerste het document. Hij vooral was het, die als eerste een lange redevoering hield. Terwgl Dulles, Macmillan en Pinay zich tevreden stelden met korte ver klaringen, waarin zij Oostenrijk geluk wensten met de herwonnen vrijheid, maakte Molotov in een redevoering van minstens vijftien minuten van de ge legenheid gebruik om een propagandis tische uiteenzetting te geven over neu traliteit en het plan van de Sovjet-unie om op deze weg voort te gaan. Verder sprak hg over de herbewapening van Duitsland, over de atoombom en de noodzakelijkheid van de ontwapening. Onder de bevolking leek de stemming aaiivankeiyk eerder afwachtend en zelfs apathisch, maar dat was toch slechts schijn. De Oostenrijkers schijnen ge dacht te hebben aan vroegere luidruch tige demonstraties, waaruit niets dan onheil is voortgekomen. Daarom werd er wel gevlagd, maar men had niet het gevoel dat men een nationale feestdag meemaakte. De vreugde, die ontegenzeglijk aan wezig was, bleef voornamelijk tot het hart beperkt, tot grote dankbaarheid, maar zij uitte zich niet in uitbundigheid. Die dankbaarheid was voornamelük re ligieus gekleurd. Niet alleen begonnen alle kerkklokken van Wenen en boven heel Oostenrijk te luiden, toen het staatsverdrag was ondertekend, maar ook was er zeker geen enkele geeste- lgke die niet in zijn preek wees op de toepasselijke woorden uit de Introitus van deze Zondag: „Verkondigt tot aan de uiteinden der aarde: de Heer heeft zijn volk bevrijd." Toen minister Figl als laatste een paar woorden sprak, dankte hg op de allereerste plaats God, die aan Oosten rijk de vrgheid had teruggegeven. Oos tenrijk dat nu zijn eigen weg moet gaan. Het zal niet meer in zo sterke MINISTER FIGL neutraliteit verdedigen.... mate kunnen steunen op de hulp van het Westen en vooral op die van Ame rika. Het zal zgn vrgheid en neutrali teit moeten verdedigen van buiten en van binnen. Daarop wees ook kanselier Raab in een toespraak voor het gehele Oosten rijkse volk, waarin hij wees op de noodzakelijke eenheid die het volk moet nastreven. Nu reeds hoort men hier en daar stemmen die spreken over toe komstige gevaren, over grotere lasten en moeilgkheden, maar volgens Raab hangt het nu alleen van Oostenrijk en van het volk zelf af, of en op welke manier het zijn eigen huis wil opbou wen en wil inrichten. Wat Oostenrijk na al de teleurstellin gen van de laatste tien jaar nu nodig heeft is een versterkt nationaal besef. In de jaren van de bezetting is het saamhorigheidsgevoel wel groter en sterker geworden, maar dat was eerder een negatieve houding tegenover de ge varen uit het Oosten. Door de moed van dit volk en zgn uithoudingsvermo gen is er echter in de laatste jaren zo veel bereikt, dat het op zijn nationale prestaties trots kan zgn. Oostenrgk is niet meer uitsluitend het land van de liedjeszangers, maar het heeft een industrie opgebouwd, die als concurrent op de wereldmarkt kan optreden. Het heeft ook gewerkt aan verfijning van zijn culturele ma nifestaties en het zal daarvan getui genis kunnen afleggen, wanneer in de aanstaande herfst zowel het Burg theater als de Opera zullen worden heropend. Er is echter één punt, dat bg'zondere zorg verdient en dat noodzakelijk als fundament van het nationale besef moet werken. Dat is een diep godsdienstige overtuiging. Ook hierin schgnt verande ring te komen, al zijn de tekenen daar van nog zwak. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIKIIIIIIIIIIIIIIIIMIIMIIIlil"""!""1 De sheriff, Dunlap, had zich Zater dag reeds naar de woning van Tynes begeven om hem te arresteren wegens het neerschieten van de 18-jarige John Ray Bentley. Toen hg de woning na derde, vuurde Tynes op hem. Dunlap keerde daarop onverrichterzake terug, maar besloot gisterochtend vroeg met zgn assistent Ernest Tippin de weer barstige Tynes op te gaan halen. „Ik had Tynes gemakkelijk dood kunnen schieten, maar ik had medelijden met hem", zo zeide Dunlap nog voor hij zich Zondagochtend op weg begaf. Drie uur later lag Dunlap zelf dood op het erf van Tynes. De boer schoot hem op bgna 70 m. afstand een kogel door het hoofd, toen hij met zgn hulpsheriff de boer- derg naderde. Meteen daarop opende Tynes ook het vuur op de hulpsheriff, die daarop wegrende om hulp te halen. Al gauw waren er 200 politiemannen, zogenaamde Texas-rangers, leden van de wegenpolitie en vrijwilligers om het huis samengetrokken. Zij bleven echter op een eerbiedige afstand, daar er in de buurt van het huis geen dekking was. Zodra een van de mannen te dichtbij kwam, floot er een kogel over zijn hoofd. Urenlang lag het lijk van de sheriff op het erf, totdat men besloot een ge concentreerde fusillade op het gebouw af te geven. Onder een regen van kogels wisten drie politiemannen het lijk weg te slepen. Men vermoedde, dat Tynes slechts de beschikking had over een geweer, kali ber 22. Hij moest echter wel een grote voorraad munitie bezitten en hij schoot haarscherp, waarop men besloot om de hulp van het leger in te roepen. Er ver scheen een pantserwagen van fort Hood, die tot enkele meters voor het huis reed en daarna acht traangasgranaten af vuurde, terwgl nog twee brandbommen in het gras voor het huis werden ge schoten. De rook van het brandende gras werd door de wind het huis bin nen gevoerd. Op een gegeven moment zag men een met bloed bedekte Tynes zonder geweer een achterdeur uitrennen om enkele meters verder een andere achterdeur binnen te vluchten. Een kapitein van de rangers drong daarop met een van zgn mannen het huis binnen, waar zg een deerlgk gewonde Tynes aantroffen. Zijn rechterarm was gebroken en zgn linker hand haast afgeschoten. Desondanks verzette de boer zich als een leeuw, toen hg naar buiten werd gebracht. Een menigte van meer dan 2500 men sen, die eerst door de politie op veilige afstand van de farm was gehouden, rende naderbij toen zij hoorde, dat Ty nes gevangen was genomen en in een ambulance werd weggebracht. Het vuur voor het huis werd uitge doofd voor het 't huis kon bereiken. Advertentie Na de ondertekening van het staats verdrag had er een plechtig Lof met Te Deum plaats in de Stephansdom, waarbij Kardinaal Innitzer een prachtig gebed voor het vaderland uitsprak. Hij smeekte God om Zgn hulp om dit mooie land. en dit vriendelijke volk de nodige welvaart te schenken, om de echte kunst en wetenschap tot volle bloei te bren gen, om de wetgevers het belangeloos en eerlijk inzicht te verlenen in de rechtspraak en om alle burgers te ver vullen met gehoorzaamheid, liefde en offervaardigheid, teneinde één volk te vormen in dit dierbaar vaderland. De Stephansdom was overvol en na het Lof marcheerden de Oostenrgkse jeugd verenigingen de hoofdstraten op in de richting van dit nationale heiligdom. Oostenrgk, dat nu vrg is, gaat hoogst waarschijnlijk een tijdperk van grote bloei tegemoet. Het is een mooi land, dat door vele buitenlanders graag wordt bezocht en dat nu zeker nog meer vreemdelingen zal aantrekken. Het is een vruchtbaar land met rijke bodem schatten en met een goed ontwfkkelde industrie en vooral het is een land dat de natuurlgke geografische brug vormt tussen het Oosten en het Westen. Dat wil niet zeggen, dat Oostenrgk een indifferente houding zal aannemen. Raab en Figl hebben herhaaldelijk ver klaard, dat Oostenrgk zich in zgn men taliteit met het Westen verbonden voelt. Tenslotte bezit het Oostenrgkse volk een eigenschap, waardoor het bijzonder geschikt is om de volkeren met elkaar te verbinden. Dat bleek reeds onmiddellijk na de ondertekening van het verdrag, toen de vier ministers van buitenlandse zaken met minister Figl op het balkon van het slot Belvedere verschenen en Figl met een spontaan en natuurlgk gebaar de handen van zgn vier collega's in el kaar legde, daarmee de eenheid en de samenwerking symboliserend, waar voor nu de eerste steen in Oostenrgk is gelegd. Die natuurlgke gemoedelgkheid, die Raab mist, maar waarover Figl in zo rijke mate beschikt, is een van de Oostenrgkse eigenschappen die er toe kunnen bijdragen dat de internationale spanningen verminderen. Wanneer de tekenen niet bedriegen kan Europa met vertrouwen de toekomst tegemoet zien. Vooral het feest en de grote receptie 's avonds in het slot Schönbrunn, waar Russen en Amerikanen als vrienden met elkaar spraken en dronken, schgnt hierop te wijzen. Een overzicht van de brand in het E.V.C.-gebouw aan de Hoogendijk te Zaandam, Volgens berichten uit Londen en We nen heeft Joegoslavië de regeringen van Amerika, Engeland, Frankrijk, Turkije en Griekenland laten weten, dat de ko ist van de Russische delega tie onder leiding van Boelganin en Khroesjtsjev beslist geen ongunstige invloed zal hebben op de betrekkin gen tussen Joegoslavië en de mogend heden van het Westen. De Russische delegatie wordt niet vóór de 25ste Mei, de 63e verjaardag van maarschalk Ti to, in Bel0rado verwacht. Men neemt aan, dat Tito in zijn rede te Pula heeft getracht om de indruk weg te nemen, die geschapen is door de uitlatingen van de Turkse premier, Adnan Menderes, bij zgn vertrek uit Belgrado. Menderes sprak toen over de „broederlgke banden", die Joegoslavië met de NATO zouden verenigen, een ver klaring, die de Russische bezoekers waarschijnlijk niet aangenaam in de oren zou klinken. Toen feestgangers Zaterdagnacht om streeks twee uur café Groot aan de Hoogendijk te Zaandam verlieten za gen zij niets bijzonders. Toen ze even later op de Prins Hendrikkade fietsten, zagen zij aan de overzijde van de Zaan plotseling hemelhoog de vlammen op rijzen van de plaats waar zij nog geen vijf minuten geleden langs hadden ge fietst: het EVC-kantoor aan de Hoo gendijk. De vlammen sloegen zo fel uit, dat de Zaandamse brandweer drie krin gen, de 4, de 7 en de 10, liet uitrukken met de magyrusladder. Doch er viel niet veel meer te redden. Het kan toor brandde geheel uit. De woonruim te van het perceel werd bewoond door het echtpaar Kracht met twee zoons. Het echtpaar werd eerst wak ker door de verstikkende golven rook die plotseling de kamers vulden en waarachter de vlammen loeiden. Het echtpaar waarschuwde de 18- en 20- jarige zoons en zonder dat ook maar iets meegenomen kon worden, verlie ten de bewoners door een keukenraam het fel brandende gebouwtje. Daar het gevaar niet denkbeeldig was, dat de belendende percelen door de uitslaande vlammen getroffen zou den worden, werd een begin gemaakt met de ontruiming van nummer 51, bewoond door de familie Beekhoven. De pui van het brandende perceel nummer 49, moest wegens het gevaar van instorten door de brandweer om laag worden gehaald en weldra viel ook de gehele oostelijke muur. De wind woei gelukkig uit de goede rich ting, zodat de enorme vonkenregen min of meer achter de belendende huizen viel. De heer Kracht, die in de nacht dienst werkte bij Bruynzeel, had bij het zich ter ruste begeven om half 2 niets bemerkt, en merkwaardigerwijs ook de feestgangers van de voetbalclub Zaanse Boys, die pal tegenover het EVC-kantoor het zilveren jubileum vierden, niet. De familie was slechts voor f 2000 verzekerd, terwijf de totale schade op zeker f 15.000 kan worden geschat. De brandweer was het vuur om half 4 's nachts meester. Over de oorzaak van de brand tast men in het duister. De EVC beschikt over nog meer kantoren in Zaandam; het betrof hier de afd. metaal, zodat men niet om plaatsruim te verlegen zit. Op het politiebureau werd medegedeeld, dat de EVC niet verzekerd was. Vanmorgen hebben de Katwijkers die de schepen klaar maken voor vlagge tjesdag en voor het uitvaren van de vloot in IJmuiden het werk neergelegd. Ook in Scheveningen en Vlaardingen staken deze mensen. Dit geschiedde op advies van de Centrale Bond. Deze z.g. graaiers ontvingen ƒ51.20 per week. De Centrale Bond eiste een loon van 60.De redersverenigingen wensten niet meer te geven dan 54. Zaterdagavond heeft de Centrale Bond zowel te Katwijk, Vlaardingen als te Tcheveningen zijn leden geadviseerd Maandag het werk niet te hervatten. Dit advies is dus opgevolgd. In IJmui den hebben ongeveer 150 man van de Katwijkse vloot het werk neergelegd. De leden van het CNV werken normaal door. Door deze moeilijkheden komen Vlaggetjesdag en het uitvaren van de vloot Zaterdag in gevaar, evenals de vlootschouw die op Hemelvaartsdag in Haarlem gehouden zou worden. In Westelijke politieke kringen meent men, dat het uitgesloten is te achten, dat Joegoslavië er ooit in zal toestem men zgn vroegere positie van Russische vazalstaat weer in te nemen. Minder onwaarschgnlijk zou het ech ter zgn, dat de Russen er wellicht in slagen Joegoslavië tot h,.t betrachten van een volstrekte neutraliteit tussen Oost en West te brengen. Om zich be ter op de economische problemen bin nen de Sovjet-Unie te kunnen concen treren zou Moskou de vestiging van een neutrale bufferzone door Europa na streven. Deze zone zou dan moeten lo pen van Zweden, via Duitsland en Oostenrgk naar Joegoslavië. In dat geval, aldus de voorzitter van de Amerikaanse Senaatscommissie voor buitenlandse zaken, de Demo craat Walter George, zullen de Ver enigde Staten zich genoodzaakt zien hun militaire en economische bijstand aan Joegoslavië aan een nieuw onder zoek te onderwerpen. (AFP-Reuter- UP) Onder de 25.000 bezoekers, die Zon dagmiddag naar de Keukenhof kwamen bevond zich de heer J. Ossevoort met zijn echtgenote en zijn dochtertje. De familie had een kaartje met het num mer 400.000 in handen. Zij werd uitge nodigd bij het bestuur te komen, dat in de kleyie ontvangstzaal van Keuken hof mededeelde, dat weer een mijlpaal in het bezoekerstal was bereikt. De heer D. Vroomen overhandigde de echt genote van de heer Ossevoort een bos bloemen en zij koos de waardebon van f 100, uitgeloofd door het Hoogstraat comité in 's-Gravenhage. Van de zijde der Borsumij vernemen wij, dat de heren J. A. van Dijk, J. M. Meeuwes en B. J. A. Arnold, werkzaam bij genoemde maatschappij, die onlangs te Makassar werden aangehouden, in vrijheid zijn gesteld. Een 50-jarige boer uit Rochester, Paul Kemp, heeft gisteren een vreemde ervaring opgedaan op het gebied van de prijzen van etenswa ren in openbare gelegenheden. Hij moest in Dayton (Ohio) wachten op een vliegtuig naar Ro chester en bestelde in het vliegveld restaurant een ei-sandwich. „Dat kost u 75 cent (f 2.85)", al dus de eigenaar. „Wij verkopen eieren voor 29 cent (f 1.10) per dozijn", protesteerde Kemp. De restaurant-eigenaar wees hem er echter op, dat hij behalve het ei ook nog een sneetje brood kreeg. In een rede, die hg gisteren te Pula in Istrië heeft gehouden, heeft maar schalk Tito, president van Joegoslavië, uiteengezet, dat zgn land een onafhan- kelgke positie wil innemen tussen Oost en West. Zowel met het Oosten als met het Westen moet Joegoslavië goede be trekkingen onderhouden, maar het wenst van geen van beide zgden in breuk op zgn zelfstandigheid. De ko mende Joegoslavisch-Russische be sprekingen in Belgrado noemde Tita „een van de meest waardevolle bijdra gen tot versteviging van de wereldvre de". Joegoslavië, aldus Tito, zal niet toetreden tot enig blok. „Wg geven de voorkeur aan samenwerking en een vreedzaam naast elkaar bestaan, on geacht de politieke instellingen der ver schillende landen". MAARSCHALK TITO ....Geen enkel blok.... (Tot Dinsdagavond) Aanvankeiyk opklaringen, matige tot zwakke Zuid-Westelgke wind en plaatseiyk nachtvorst. Later vrg koud weer met toenemende bewol king. Plaatselijk enige regen en ma tige tot vry krachtige Zuid-Ooste lijke wind. Zon: 4.47-20.31. Maan: 2.18-15.03. Advertentie Eens de trots van de fabriek.... nu deelnemers aan de auto-bots- cross bij Roosendaal: gewelddadig einde voor menige wagen, die eens zorgvuldig werd opgepoetst, opdat elk schrammetje toch maar achter wege mocht blijven. De bovenstaande foto toont twee der deelnemers aan de „cross" die Zondagmiddag werd gehouden waarvan er een letterlijk ,.op twee wielen door de bocht gaat".... I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1