Vandaag de beslissing Alle ministers in Den Haag Excellenties Van Thiel en Mansholt teruggeroepen Engelse straaljager neergestort Melk papieren „flessen" Fanatisme in P. v. d. A.-f ractie Koffie en thee goedkoper Haarlemse aannemer in arrest I Auto rijdt op een groep soldaten in Vijf militairen ernstig gewond Onbekende walvissoort 13-jarige joyrider in Bussum gegrepen Spoor van leeggereden auto's van Groningen naar het Gooi Duitsland wenst vergoeding van bezittingen in Oostenrijk Mr. BO 13J A blijkt uit Indonesië gevlucht te zijn Mevrouw Bouman wil Britse advocaat gaan assisteren ORR Politieke situatie is nog niet duidelijk in Regcringspositie ondergraven Geen reële oplossing Consequenties Dromen" in Jute „Schoolstrijd tast ons crediet aan5 Inenting van alle kinderen in de V.S. Na intensieve jacht van de politie Molotov bleef nog in Wenen Verbaasde Geallieerden verwijzen naar de Conventies van Bonn Voldoening getemperd Menutje Katwijkse vissers werken nog Uitgestapt in Singapore? Zonder voorkennis Het weer Bij Vaals r~ DINSDAG 17 MEI 1955 79ste JAARGANG No. 26297 Piloot omgekomen Schietstoel defect Uitgebreid onderzoek De ministers die vandaag in verband met hun werkzaamheden buiten Den Haag zouden vertoe ven, zijn allen teruggeroepen in verband met de beslissingen die in het parlement verwacht worden en waarvan het lot van de rege ring kan afhangen. Minister Van Thiel heeft zijn tocht door Dren the laten vervallen, minister Mansholt is zelfs uit Zweden naar Den Haag opgeroepen. Diende dubbele vorst' verlet-declaraties in OORVIJG-RECHT Belgisch minister: S ALK-VACCIN Aan de lopende band Reeks van brutaliteiten LAATSTE NIEUWS I MOTOROVERALLS f 48.75 BUREAU SMÉDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 3'jkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 50 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. w. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. imiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiimimmiii Vaals werd Maandagmiddag: omstreeks per uur opgeschrikt door enkele luide «nallen, afkomstig van een uitzonderlijk laag vliegende straaljager. Ongeveer ter- *elfdertijd zagen enkele Vaalsenaren Tiammen uit het toestel slaan. Enige Ogenblikken later stortte het buiten Vaals in het Holsetter Bos hevig explo derend neer. Onmiddellijk rukten de politie en de brandweer van Vaals uit. In het Hól- Setter Bos ontdekten zij een groot gat "iet een doorsnee van tien en een diepte van acht meter. Hierin vonden zij slechts enkele wrakstukken van de totaal ver splinterde straaljager en het uit elkaar gescheurde lichaam van de piloot. Op het laatste moment heeft de piloot uit het vliegtuig willen springen, hetgeen hiet gelukt is, omdat, zo leerde het in gestelde onderzoek, zijn schietstoel de fect is geraakt. Vermoed wordt dat de piloot eerst zijn toestel nog naar een onbebouwd terrein heeft gedirigeerd alvorens hij het vliegtuig wilde ver laten. Vijf andere straaljagers, die tezamen met het verongelukte toestel van de Engelse vliegbasis Geilenkirchen (Duits land) waren opgestegen, stelden het vliegveld van het gebeurde in kennis. Heeds een uur later waren militairen van deze vliegbasis te Vaals aanwezig om het onderzoek te leiden. Zij konden met moeite de identiteit van de veron gelukte piloot vaststellen. Het bleek tenslotte te zijn piloot R. N. Taylor. Naar de oorzaak van het ongeluk wordt hog een uitgebreid onderzoek ingesteld. De Koninklijke Papierfabrieken N.V Van Gelder Zonen gaan, in samenwer king met andere fabrieken, verenigd in de N.V. Mopavi te Rotterdam, samen ook met „De Combinatie", waarin melkfabrieken elkaar vonden, op korte termijn over tot de vervaardiging van een papieren verpakkingsmiddel voor melk. Voor deze melkbekers zal Van Gelder Zonen in zijn fabriek in Wormer het papier maken, waarna de N.V. Mo pavi de verwerking tot bekers verzorgt. Van Gelder zal het hiervoor benodig de papier maken op de machine voor pakpapier. Er is geen speciaal procédé Voor vereist. Er zal een zeer zuivere, goed uitgebleekte papiersoort (pakpa- piier) voor worden gemaakt, waarvan twee lagen op elkaar worden gehecht, met daartussen in een dun laagje was. Speciale machines, die reeds onderweg Zijn, zullen hiervan bekers maken, waarna deze in de paraffine gedompeld Worden. Het paraffineren geschiedt dm niet op de papiermolen, maar door de verwerkende industrie. In de fabriek in Wormer is een nieuwe papiermachine in aanbouw en Van Gelder Zonen ver wacht dan ook aan de vraag vlot te kunnen voldoen, zonder dat de overige productie daaronder behoeft te lijden. In Den Haag is de Sierkan reeds bij deze onderneming geïnteresseerd en ook andere bedrijven zullen spoedig tot het gebruik van deze papieren verpak king van melk overgaan. In Noord- Holland is men zo ver nog niet, al zijn ook hier de eerste contactpunten reeds gelegd. Het is nog niet te zeggen, hoe deze papieren verpakking van melk zich zal ontwikkelen. Het is echter niet uitgesloten, dat deze een grote vlucht zal nemen. In Amerika wordt reeds 80 tot 85 pet. van alle verpakte melk in papieren bekers afgeleverd. Belangrijk is in deze de vraag, hoe de papieren beker de kostprijs zal beïn vloeden. De prijs zal in elk geval lager moeten liggen dan die van de glazen flessen, welke laatsten bovendien het nadeel hebben van breukrisico en de aan het schoonmaken verbonden kosten. De Nationale Energietentoonstelling „E. 55" te Rotterdam heeft de Neder landse primeur van dit artikel. In het aan papier gewijde paviljoen is de machine te zien, die de papieren melk- flessen" maakt. De politieke situatie is nog steeds niet duidelijk. Tot het laatste toe heb ben de fracties vanmorgen vergaderd om hun houding te bepalen. Deze zal echter eerst definitief kunnen worden vastgesteld, nadat de regering weder om aan het woord is gekomen om haar beleid krachtiger te verdedigen dan tot dusverre is geschied en nogmaals duidelijk te maken dat een geringe huurverhoging beter is dan helemaal geen en dat tevens geleidelijkheid ge boden is. Van deze argumentatie van de regering zal veel afhangen. Het weekeinde en ook de vergadering van de ministerraad van Maandag hebben geen raad geschaft in die zin, dat eni ge tegemoetkoming van de regering aan de Kamer verwacht kan worden. Het merkwaardigste wordt in rege ringskringen de houding geacht van de P.v.d.A., die zich door het fanatisme van enkele van haar fractieleden vol komen heeft vastgepraat en de positie van de regering heeft ondergraven. Bijna niemand, zelfs de meerderheid in de P.v.d.A. niet, is gebrand op een kabinetscrisis om een motief van zake lijke aard dat zo weinig om het lijf heeft als deze bescheiden huurverho ging. Inmiddels is bij de regering het in zicht gerijpt, dat verder werken met een parlement, waarvan één der grote partijen wel in de regering vertegen woordigd is, maar het volkomen niet. meer eens is met het economisch be leid waarvan de huurkwestie een we zenlijk onderdeel uitmaakt, tot veler lei moeilijkheden aanleiding kan ge ven. De P.v.d.A. zegt wel: als de Ka mer de huurverhoging verwerpt, zul len wij onze vijf ministers rustig in het kabinet laten zitten, maar dit is geen reële oplossing. De spanningen zullen vermoedelijk niet uit kunnen blijven. Men moet nog een jaar langer verder regeren voordat verkiezingen met een nieuwe volksvertegenwoordi ging ook een nieuwe regering zullen brengen. In dat jaar moeten nog be langrijke wetsontwerpen in behande ling worden genomen. Haalt de rege ring het ditmaal met de hakken over de sloot, dan zal de situatie toch on getwijfeld moeilijk worden. Tot dusver vormde de eensgezindheid in het kabi net een merkwaardige tegenstelling tot het plukharen der partijen onderling. Het is dus niet uitgesloten dat de regering, wanneer zich geen duidelijke ommekeer in de stemming voordoet, van haar kant maar liever naar een oplossing drijft door snel consequenties te trekken. In dat geval lijkt het het waarschijnlijkste, dat men niet al te lang pogingen doet om een nieuw ka binet te formeren. Dit zal wel zeer moeilijk zijn, zodat vervroegde ver kiezingen voor de hand liggen. Alles hangt af van de reacties in de Kamer hedenmiddag en hedenavond. Bij de behandeling van het complex van wetten zal de huurverhoging vóór gaan, zodat mogelijk nog heden de uit slag verwacht kan worden. Naar wij uit vakkringen vernemen zijn met ingang van 17 Mei de prijzen voor de consument zowel van koffie als thee weer verlaagd. De prijsvermindering bedraagt 8 tot 10 cent voor een pakje koffie van 250 gram en voor een pakje thee van 100 gram. Verdacht van valsheid in geschrifte is Maandag aangehouden de 37-jarige Haarlemse aannemer van bouwwerken P. V., die zich in een periode van drie weken schuldig zou hebben gemaakt aan het dubbel indienen van vorstverlet-de- claraties. Hierdoor zou hij ƒ3175.on rechtmatig verkregen hebben ten nadele van het risicofonds van de stichting voor de bouwnijverheid. V. had een bouwwerk in Zierikzee, waar hij, even als in Haarlem, het geld zou hebben geïnd. De politie heeft de man opge sloten. De vereniging van Westberlijnse on derwijzers heeft in advertenties in de dagbladen de ouders van schoolkinderen verzocht aan de onderwijzers toe te staan in bijzondere gevallen lastige kinderen een draai om de oren te geven. Dergelij ke straffen zijn bij de wet verboden. Blij het passeren van een militaire colonne op de weg ValkenburgWylré ter hoogte van Schoonbron merkte De Belgische minister van Financiën chauffeur L. H. uit Broekliem-Valken- Liebaert (liberaal) heeft tijdens de burg Maandag te laat een tegenligger op. Hiervoor te veel rechts uitwijkend reed hij op een groep marcherende mi litairen in. Vijf van hen werden door de auto op de grond gesmakt en vrij ernstig gewond. De gewonden waren allen dienstplich tige militairen, afkomstig uit Friesland en Groningen en behorende tot het regi ment veldartillerie uit Breda. Met een groep van ongeveer 150 man waren zij op weg naar Wylré om daar oefeningen te houden. Het ergst raakte de 20-jarige soldaat J. B. gewond. Hij liep vrij ern stige kneuzingen en een onderbeenbreuk op. Een der anderen een hersenschud ding, een derde enkele snijwonden en de twee overigen lichte kneuzingen. Met een ontboden ambulance-auto van de Kon. Landmacht uit Maastricht werden de gewonden naar het Sint Annadal- ziekenhuis te Maastricht vervoerd. Van hieruit werden zij behalve de ernstig gewonde B. naar het militair zieken huis te Den Haag overgebracht. De chauffeur, die het ongeluk veroorzaak te, liep geen letsel op. Zijn auto werd slechts licht beschadigd. President Eisenhower heeft zijn goed keuring gehecht aan een program, dat inenting van alle kinderen in de Ver enigde Staten tegen kinderverlamming mogeljjk moet maken. Met dit program, dat van het beginsel der vrijwilligheid uitgaat Is een bedrag van 28 millioen dollar gemoeid. Het zal in werking treden nadat de nationale stichting voor kinderverlam ming de vaccinatie van negen millioen schoolkinderen van de eerste en twee de klassen voltooid zal hebben. Dit zal niet voor half Juli misschien zelfs half Augustus zijn. Na de immunisatie van deze kinde ren zal het vaccin gebruikt worden voor andere kinderen van vijf tot negen jaar. Vermoedelijk zullen daarna de kinderen van een tot vijf jaar volgen en vervol gens alle jeugdige personen tot 19 jaar. Gehoopt wordt dat alle kinderen tegen het volgend jaar ingeënt zullen zijn. Engeland De eerste Duitse am bassadeur in Engeland sinds 1939, Hans Heinrich baron Herwarth von Bitten- feldt, is gisteren in Londen aange komen. Dr. Salk geeft in de Amerikaanse stad Pittsburgh een zeven-jarige jongen een inenting met de vaccine tegen kinderverlamming. hoofdbestuursvergadering van de libe rale partij te Brussel verklaard dat hij iu het bezit is van bewijzen, dat zo wel de Christelijke Volkspartij als het Comité voor Vrijheid en Democratie da den stellen, die schadelijk zijn voor de credictwaardigheid van de Belgische staat zowel in het binnenland als in het buitenland. Welingelichte kringen te Brussel be vestigen, dat het ministerie van Jus titie een uitgebreid onderzoek heeft ge last. De documenten, die minister Lie- baert bedoelde en waarnaar thans een onderzoek gaande is, zijn preken, die in de kerken gehouden zijn, artikelen in parochiebladen, circulaires van de C.V.P. en van het Comité voor Vrij heid en Democratie. Men verwacht te Brussel, dat dit onderzoek het voorspel is op het juri disch gevecht der regering tegen de acties, die Belgische katholieken voeren voor de vrijheid van hun onderwijs. Zo als bekend, worden de acties ook op financieel terrein gevoerd, o.a. door het stopzetten van het schoolsparen. ute-weefsel, het „minderwaar dige" materiaal, waarvan men altijd heeft gedacht, dat het alleen maar was te gebruiken voor het maken van aardappelzakken e.d., is kort geleden door vooraan staande Noord-Amerikaanse mode ontwerpers ontdekt als een zeer veelzijdig en veelbelovend mate riaal voor het vervaardigen van dameskledij.U ziet wat de ge volgen zijn op deze foto, welke werd gemaakt tijdens een kort geleden gehouden modeshow in de ambassade van Pakistan te Washington. De mannequin links draagt een jute avondjapon en haar vriendin rechts toont een jute cocktail-jurk, op de stoel ligt een jute avondmantel. Waarom Pakistan uitgerekend zoveel inte resse in deze nieuwe ontwikkeling heeft? Wel, meer dan 75 pet. van de wereldproductie aan jute komt uit dat land, dat bij deze gang van zaken dus alleen maar wel kan varen.Men heeft van het jute- weefsel ook al hoeden, handtasjes en schoenen gemaakt in diverse kleuren en gelooft, dat dit alles nog maar het begin is.. Zeventien walvissen, die de vorige week bij Paraparamu (Nieuw Zeeland) zijn gestrand, behoren wellicht tot een soort, die tot nu toe onbekend is ge bleven. Dr. W. R. B. Oliver, een walvis kenner, heeft verklaard in alle hem ter beschikking staande verslagen niets ge vonden te hebben, dat overeenkomt met de merkwaardige eigenschappen van de gestrande dieren. Columbia In de communistisch- gezinde streek van Villarica heeft het Columbiaanse leger een groep van 22 bandieten, o.w. een berucht guerilla leider, gedood. Zoals reeds in een deel van onze edi- T pen te breken heeft hij tenslotte aan -Sa -n .„Linvn n.. .1 «-oniv» ol rl wSinI J T.IVN Si. tT.ll. tie van gisteravond is vermeld, zijn er in Laren in de nacht van Zondag op Maandag drie auto's gestolen en ver schillende garagedeuren geforceerd. De dader heeft met twee auto's reeds in Lareu panne gehad en is er tenslotte met de derde vandoor gegaan. Alles wees erop dat de 13-jarige joyrider J. V. uit Bussum de dader is. In heel het Gooi zette de politie een stelselma tige jacht op hem in en het gelukte haar tenslotte de jeugdige dader Maan dagavond laat te pakken te krijgen. Onze joyrider was opgeborgen in het tehuis van Pro Juventute te Adorp in Groningen. Vandaar is hij Zondagmor gen op weg naar de kerk uit de groep ontsnapt. Hij wordt ervan verdacht in Slochteren een auto uit een boerderij gestolen te hebben, waarmede hij naar Nunspeet reed. De auto is daar zonder benzine aangetroffen. In dezelfde plaats werd Zondagavond een bromfiets ge stolen. Deze is Maandagmiddag in het struikgewas aan de Rijksweg te Laren gevonden. Ook de bromfiets stond zon der benzine. Toen hij in Laren aan de Hilversumseweg een Skoda uit een ga rage had gehaald bleek hij met de auto niet overweg te kunnen, zodat hij hem enige straten verder liet staan. Daar op heeft hij een Vauxhall uit een ga rage uit de van Wulffenlaan genomen, maar kwam bij het uitrijden in botsing met een verkeerspaal. Door het lawaai werd een surveillerende agent hierop opmerkzaam gemaakt. De dader is de Zevenender Drift een Volkswagen gestolen, waarmede hij uit Laren ver dween. Deze auto is Maandagmiddag in Naaiden teruggevonden. Maar de zelfde middag werd er ook in Naarden een auto gestolen. Maandagavond werd een autodiefstal uit Bussum gemeld. Deze 13-jarige vrijbuiter heeft reeds vroeger van zich doen spreken. In December van het vorig jaar is hij met een vrachtauto uit Naarden gaan toeren en op de Rijksweg onder La ren bij de splitsing Zwolle-Amers- foort van de dijk gereden. Hij had toen enige contactsleuteltjes van an dere auto's bij zich. In de nacht van 25 Maart is uit een garage aan de Rijksweg te Laren een auto gehaald, waarbij de dader bij het hek in het zachte gras reed en de mo tor afsloeg. De eigenaar, die door het lawaai ontwaakte, zette de veiligheids- installatie aan, waardoor de omgeving in een lichte gloed gezet werd. De da der wist over de heide te ontsnappen. Maar in Laren werd diezelfde nacht een bromfiets gestolen, die de volgen de dag leeggereden in Bussum werd aangetroffen. Ook deze brutaliteiten worden aan de knaap toegeschreven. Op 18 April heeft hij de auto van zijn Bredase oom genomen. De Bussumse politie vond hem aan de Stellingerwerf slapende in de auto. Reeds meerdere malen was hij met de politie in aan- De drie Westelijke ministers van Bui tenlandse Zaken zijn gisteren in de loop van de dag uit Wenen naar hun diverse hoofdsteden teruggekeerd. Hun Russische collega, Molotov, had het voornemen te kennen gegeven nog eni ge tijd te blijven om wat meer van We nen en omgeving te zien. Hij heelt o.m. een bezoek gebracht aan Zisters- dorf, waar de olievelden zijn gelegen, die tot dusver onder Russisch beheer hebben gestaan, maar die aan Oos tenrijk worden teruggegeven. Samen met kanselier Raab woonde Molotov gisteravond een voorstelling bij van de opera ,,11 Trovatore" van Verdi, waar na beide staatslieden in hotel „Sacher" in de internationale sector van Wenen een langdurig gesprek hebben gevoerd. Vandaag is Molotov naar Moskou teruggekeerd. De officieel uitgesproken voldoening van de West-Duitse Bondsregering over het tot stand komen van het Oosten rijkse staatsverdrag is in aanzienlijke mate getemperd door de Duitse teleur stelling over de bepaling, dat Oostenrijk de vroegere Duitse vermogens in Oos tenrijk niet in Duitse handen zal mogen teruggeven. Deze bepaling geldt voor alle vermogens boven 10.000 dollar. Ei gendommen met geringere waarde kun nen worden teruggegeven, voor zover zij aan natuurlijke personen behoord hebben. Een officiële woordvoerder der bondsregering zei gisteren, dat deze regeling voor de bondsregering zeer onverwacht gekomen is. De bondsrege ring heeft haar bevreemding, tot uiting gebracht, zowel tegenover de Oosten rijkse regering als tegenover de drie Westelijke regeringen, die het Oosten rijkse verdrag hebben ondertekend. De Duitse vertegenwoordiger in Wenen, ge zant Müller-Graf is naar Bonn terugge komen om rapport uit te brengen. Naar een woordvoerder der regering ver klaarde, behoudt de Duitse regering zich het recht voor schadevergoeding van Oostenrijk te verlangen voor de op deze wijze verloren gaande Duitse ei gendommen, die in Bonn zeer hoog worden getaxeerd. In geallieerde kringen heeft deze Duitse bevreemding op haar beurt ver rassing gewekt, daar de bondsregering in artikel 6 van de conventies van Bonn, waarbij het bezettingsstatuut voor de bondsrepubliek werd opgehe ven, de verplichting op zich heeft ge nomen zich neer te leggen bij alle be slissingen over de Duitse vermogens in Oostenrijk, die door de bezettende lan den in verband met het Oostenrijkse staatsverdrag zouden worden genomen. Te Cavour, nabij Turijn, hebben honderd zwaarwichtigen 99 man nen en een vrouw, die allen de honderd kilogram gewicht te boven gaan zich eendrachtig aan een reusachtige feestmaaltijd geschaard Op de maaltijd, die vijf uur duur de, werden 48 gevulde varkens pootjes, 27 forellen, 47 kippen, 12 lammeren, 92 kilogram asperges, 42 kilogram aardbeien en 300 fles sen wijn geconsumeerd. De 176 kilogram wegende Luigi Favero werd met algemene stemmen gekozen tot de Italiaanse vertegen woordiger op een te'houden interna tionaal congres van meer dan hon derd kilo wegenden. De advocaat Herman Bouman, die als verdediger in het proces van de Neder lander Jungschldger te Djacarta is opge treden, blijkt zich gedwongen te hebben gevoeld uit Indonesië te ontvluchten. Zijn echtgenote heeft namelijk ver klaard, dat hij tot de conclusie was ge komen, dat het vo'or hem beter was te vertrekken, in plaats van te blijven en op valse aanklachten beschuldigd te worden. Mevrouw Bouman wist niet op welke wijze haar man uit het land was vertrokken. Het schijnt, dat hij is kun nen ontvluchten, terwijl hij niet in het bezit was van een uitreisvergunning van de Indonesische immigratiedienst. Voor de Indonesische autoriteiten is het dan ook een raadsel, hoe mr. Bow man in staat is geweest het land te verlaten. Mevrouw Bouman vertelde, dat zij haar man de laatste maal gezien heeft op Zondag 8 Mei. Zij gaf toe, dat zij en haar man verscheidene malen de mo gelijkheid besproken hadden, dat Bow man zou moeten vluchten om zichzelf te beschermen. Mevrouw Bouman heeft verklaard, dat zij van plan was in Indonesië te blijven als haar dat wordt toegestaan. Zij verwachtte bij de politie ontboden te worden in verband met de vlucht van haar man. Zij vertelde, dat zij van plan was als assistente van Derek Cur tis Bennet te fungeren, indien deze Britse advocaat toestemming krijgt, de toen in het donker verdwenen. Na eni- raking gekomen voor het stelen van ge vergeefse pogingen om garages o-1 contactsleuteltjes Drie bussen met Katwijkse vissers onder begeleiding van vier motorpolitie agenten en een overvalwagen zijn van morgen in IJmuiden aangekomen. Zij werden gevolgd door een bus met 38 stakende haringvissers uit Schevenin- gen, die zullen trachten hun Katwijkse collega's, leden van het CNV, te bewe gen zich bij de staking aan te sluiten. In Katwijk aan Zee wordt thans prac- tisch niet meer gewerkt. Vanmorgen tegen twaalf uur werden nog slechts drie vissers op de loggers in het Prins Hendrikkanaal aangetroffen. De stemming onder de Katwijkse CNV-leden, die op de loggers in IJmui den aan het werk zijn gebleven, is niet tegen de stakers. Zij wiiden echter hun bondsbestuur blijven volgen. De mening, dat wanneer de besprekingen Woensdag geen resultaten zullen opleveren, ook het CNV in staking zou gaan, overheerst echter sterk. Het feit, dat zij door mo- torpolitie-agenten naar IJmuiden zijn gebracht, zit de Katwijkse vissers hoog. Om twaalf uur vanmiddag begon in het Witte Gebouw bij de Vissershaven te IJmuiden een vergadering voor alle vissers onder leiding van de centrale bond, die daar zijn standpunt nog eens duidelijk uiteen wilde zetten. verdediging van Jungschlager over te nemen. Anders was zij bereid die ver dediging zelf op zich te nemen, hoewel zij geen rechtsgeleerde is. Zij verklaarde, dat haar man bereid was naar. Indonesië terug te keren, wanneer de Indonesische regering schriftelijk zijn vrijheid garandeert te gen vervolging wegens wat zij „valse beschuldigingen" noemde. Het moet voor Bouman gemakke lijk zijn geweest te verdwijnen. De gemakkelijkste manier zou geweest zijn passage te boeken op een schip van Djakarta naar Medan op Sumatra. Een uitreisvergunning is daarvoor niet nodig. Het schip stopt te Singapore en niets zou Bouman verhinderen het schip in Singapore te verlaten en een vliegtuig naar Amsterdam te nemen. Gedurende het proces Jungschlager hebben getuigen a charge Bouman er van beschuldigd getuigen omgekocht te hebben en zelf aan de rebellenbeweging te hebben deelgenomen. Zijn verzoek om een schriftelijke garantie tegen vervolging was door de minister van Justitie afgewezen. Het Nederlandse Hoge Commissariaat te Djakarta heeft medegedeeld, dat het besluit van mr. Bouman om de verde diging in de strafzaken tegen Jung schlager c.s. neer te leggen, zonder voorkennis van enige Nederlandse auto riteit is genomen. Het uitvallen van mr. Bouman schept een nieuw probleem voor de verdediging van beklaagden Schmidt en Jungschlager en de andere in dit verband gearresteerde Nederlan ders in Indonesië, zodat de komst van de door de Nederlandse regering aan gezochte Britse verdediger Curtis Ben net thans van nog grotere urgentie is geworden, aldus een mededeling van het Nederlandse Hoge Commissariaat. Advertentie Tm (Tot Woensdagavond) Wisselend bewolkt met vooral aan vankelijk enkele buien, maar morgen ook flinke opklaringen. Matige tot krachtige en wellicht tijdelijk harde wind, ruimend naar West tot Noord west. Lagere middagtemperaturen. Zon: 4.45-20.32. Maan: 2.37-16.24.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1