Namen politieke groeperingen op het stembiljet Tussen neus en lippen Poorten E 55 morgen open Kermis van energie Park, rivier en stad als entourage Wetenschappelijk Museum in negen glanzende bollen Z)tcótc P A S TIU E S HeeZ»,Si* i *0t"Z,M fertama de wereldberoemde Italiaanse rol film F Straatfoto's met lege camera Viscounts voor de K.L.M.? Wereldtentoonstelling Brussel 1958 Verkeersagent doet zijn werk per televisie Oplichting voor f 40.000.- Eis tegen K.L.M. MP/'"'''' vliegtuig DINSDAG 17 MEI 1955 PAGINA j De vaart der schepen Wereld der techniek Erkers met uitzicht Interim-rapport van staatscommissie Bij vooruitbetaling Mevr. Willet presidente bond werkende vrouwen Ark in het Park Metalen tunnels (Van onze speciale verslaggever) Aler bestudeert het In 1957 gereed Oud-SS-er meldt sich Katwijkse vissers zetten arbeid voort De tentoonstelling E 55, die morgen te Rotterdam haar poorten ontsluit, mag dan nog niet de grootste show zijn, die ooit ter wereld is gehouden, als manifestatie overtreft zij alles wat tot dusver op dit gebied in Nederland is gepresteerd. Wat daar, tussen Mathenesserlaan en Maas, op een terrein van 37 ha, bijeen ls gebracht, opgebouwd en ingericht, is als prestatie zó overweldi gend, dat de indruk hiervan elk detail uit de herinnering verdringt. En als wij dan aan de vooravond der opening een beeld willen geven van wat hier alles te zien zal zijn en te beleven, zouden wij voor één keer wensen in surrealistische termen een fantasmagorie te mogen neerzetten: glas en plastic, buizen-constructies, ijl wap perend tentdoek en al de verf uit de potten van Appel. Daar zouden wij een Hollandse hemel boven uitspannen: met grote, kruimige stapelwolken, en de rivier krachtig, breed en driftig, en nog weer in het verschiet de skyline van de herboren stad. En dit alles weer omsluierd en doorweven met louter groen en bloesem: het lentelijk park, dat een begoocheling op zich is. Tenslotte wijzelf, kleintjes in gips terzijde, met grote ogen en open mond, lichtelijk déplacé in ons naturalistisch jasje. Gevolg „Triton'-ramp Energie in verf i &^gwysggy? N.V. Ver. Ned. Rubberfabrieken Heveadorp (Gld) Wanneer wij, teruggekeerd van on ze verkenning, aan de E 55 denken, maken zich uit de exuberantie van indrukken en emoties toch enkele, wij zouden zeggen: close-ups vrij. Wij stonden in het park, op de stoep van het Herenhuis, oorspronkelijk bouwsel ter plaatse, dat in de E 55 is opge nomen, en keken uit over de grote vijver, waar zich straks in Kleiboerse terminologie, het „Sprankelend Vij- verspel" zal vertonen. En even was het of wij droomden: heel in de ver te, tussen de bomen op het struweel, passeerde een kudde olifanten, staken giraffen hun nekken omhoog, zag men zebra's aan de drenkplaats. Het bleek allemaal zó onwezenlijk echt, dat men zich in Afrika waande, Kruger's Park ineens aan de Maas. Een grapje na tuurlijk, dat Kleiboer „De Ark in het Park" heeft genoemd, maar dat beslist zeer suggestief is uitgevallen. Overi gens weet men al, dat Kleiboer het niet bij namaak heeft gelaten, en dat twee heuse olifanten, afkomstig uit Ceylon, op de Parkkade met boom stammen jongleren. En gaat U vooral de stier Leopold bezien, die in de af deling Veehouderij geëxposeerd zal zijn als nog nimmer vóór hem een stier is tentoongesteld. Aan het hoofd van een harem, model gestalde roodbonte en zwartbonte koeien, wordt hij hier geëtaleerd als het baarlijk geweld zelf, binnen een speciaal geconstrueerde dubbele omheining, met tralies van een dikte, zoals Artis niet presteert. Natuurlijk is het dit niet alleen wat wij van de E 55 zullen onthouden. Geïmponeerd heeft ons vooral de trits van Rijn- en Zeevaart en Havens, Scheepsbouw en Land uit Water, in de ze volgorde geëxposeerd. Vanuit de in letterlijke zin: bergkegels van Zwitser land ziet men de Rijn in forse bocht zeewaarts gaan, bescheidener weliswaar dan ooit de Rijn in de RAI, bij de ope ning van het Rijnkanaal te Amsterdam, maar lichtend en blinkend en heel feeë riek, zijn stroomgebied omvat door een ceintuurbaan, waar electrisch bewogen spoortreintjes het geheel verlevendigen. De niet-echte Rijn mondt uit in een echte zee, waarboven trotse cijfers de bezoeker worden toegeroepen: New York 60 millioen B.R.T., Londen 50, Rot terdam en Amsterdam 60, Antwerpen 29, le Havre 19, Hamburg 16, Bremen 10. Bij de scheepsbouw is een betonnen helling geconstrueerd, de steven van «en schip, hoog oprijzend in aanbouw, een fragment van de midscheeps, "e schroefas met hennegat, schroef en roer. Een volledig ingerichte scheeps- hut terzijde geeft een detail. En dan rijst het altijd weer magistrale beeld van Lely op, eveneens uit het water, de blik in de verte, hoog over het be loop van een stuk dijk, dat de bezoe ker de finesses leert van de dijkbouw: het zinkstuk aan de voet, de beschoeiing met stenen en basalt, asphalt en beton. Via de kruin van de dijk, wfiar men een fantastisch overzicht heeft, bereikt men het verdere deel van de inzending: een watermolen, het natuurgetrouwe model van een vroegere houten modder- molen, maquettes van de Zuiderzeewer ken, de contreien van het Deltaplan. Ofschoon er meer toegangen zijn, kan men de E. 55 het best betreden via de hoofdingang aan de Mathenesserlaan, terzijde van het Museum Boymans. De hoge, ranke constructie van de entrée, Op de terreinen van de E 55 worden proefboringen verricht naar olie, waar van men in deze hoek van Nederland sporen meent te hebben gevonden. met de geweldige levende lap van het tentdak roept reeds dadelijk de sfeer op die karakteristiek is voor deze machtige show: de lofzang op de technische pres tatie, die tegelijk in de muziek van het wapperend doek de belofte doet van avontuur en divertissement. Want dit is in alles meesterlijk vermengd: denkt men in den beginne aan 'n overwicht van de techniek, voelt men zich een weinig als vreemdeling in het Jeruzalem van menselijk vernuft, telkens wordt de onthutste geest gemoedelijk benaderd met een of andere Spielerij. Vooral is dit geval over de grote luchtbrug heen, ter plaatse waar de Westzecdijk kruist, in het park. Het instructieve element en dat der ontspanning zijn wel frappant gecombineerd in het paviljoen van het Nederlands Zuivelbureau, waar men in electrische auto'tjes slinger-slanger door een soort doolhof rijdt, met telkens links en rechts diorama's, van alle stadia van de zuivel, van grazend vee tot consu ment. En weer anders wordt de bezoe ker aangesproken op het Elf Provinciën- plein, waar een stuk. ravage van de ver nielde Moerdijkbrug staat geflankeerd door een element van de nieuwe brug, dat in menierood als een teken gewel dig ten hemel reikt. Zoals gezegd, de techniek is aan bod in het eerste deel der tentoonstelling, waar de lange weg, die de bezoeker te gaan heeft, begint bij de delfstoffen, de schatten diep uit de vaderlandse bodem. Het grote wiel van een schachtbok, smal spoor uit de mijnen, de grauwe torsen der Van Itterson-koeltorens, een ja-knik- ker uit het Schoonebeekse veld doen elk hun verhaal, en ook het grappig-ar- chaïsch houten torentje van de zoutwin- nerij. Hoogspanningsmasten met hun kabel-bundels, door rode ballen in de lucht gemarkeerd, riizen er hoog boven uit. In een der paviljoens viert de mo derne alchemie hobgtij met kolven, bollen en retorten, en. het schelpmotief van de Shell. De Spoorwegen zijn pre sent met een formeel emplacement, waar langs de perrons het nieuwste materiaal, een restauratierijtuig, goe derenwagons en een koelwagen zijn op gesteld. Ook binnen in hun paviljoen hebben de Spoorwegen nog van alles te vertellen. Ontzagwekkend voor de leek is de enorme ruimte, die wordt ingeno- i men door de Nederlandse Metaalnijver- j heid en het bouwbedrijf: machinerieën te kust en te keur, zoals ook de cabine van een hefkraan, een complete lift- installatie, de achtersteven van een schip. En verderop het betonskelet voor een gebouw, muren en vloeren, een zwembad, en onder een reusachtige kap een kerkinterieur. Bevrijding en her stel, de opgahg uit het duister van ver nieling en dood naar het licht van een nieuwe toekomst krijgt zijn suggestieve uitbeelding in het Nationaal Paviljoen. Betreedt men over „de brug der kennis" het tweede deel van de turalistisch, en Drente, dat gedurfd mo dern doet, o.a. met een surrealistische schim van metaal en draadjes, die bij informatie de veenarbeider blijkt té zijn, die overgaat naar de industrie. En vervolgens met Limburg is men met een weer in een heel andere sfeer, geïntroduceerd door Valuas en zijne vrouw, de Venlose Carnavalspoppen. Van alle moderne ge- ensceneerde inzendingen spant Amster dam ongetwijfeld de kroon, het heeft daartoe de meest voortvarende jongens gestuurd. Misschien dient het als over compensatie van Amsterdam's ietwat hachelijke aanwezigheid, die zelfs zijn meest verknochte zoon pijnlijk doet glimlachen bij het woord van Vondel, juist hier aanschouwelijk voorgesteld: Dus schynt de wereld heel om Amster dam gebouwt. Helaas, nergens minder dan op de E 55, dit Rotterdamse evene ment. Aan de paviljoens, tussen de bloeiende bomen en heesters, schijnt geen eind te komen. Het Bankwezen, de Verzekeringen, verschillende grote industrieën ma ken hun opwachting. En wel geraf fineerd zijn Textiel, Mode en Sie raad gehuisvest, elk in miniatuur langs een smalle waterweg, waar de bezoeker in rondvaart. Tot langs het water van de Maas zijn in zendingen ondergebracht, zoals die van de Emigratiedienst, het Diepzee- onderzoek, de Koninklijke Marine. En na de vele verrassingen, die het brein des heren Kleiboer voor de bezoeker heeft bedacht, eindigt diens lange, en onmiskenbaar vermoeien de weg in de geheimzinnigheid van het als een kermis-attractie opgezet te en beschilderde cosmorama, dat door geheimzinnige, duistere tun nels van de ene opwinding naar de andere voert: het planetarium, de compleet ingerichte cabine van een ruimteschip, dat de bezoeker mee het heelal in neemt, en hem laat uitstappen in een woest en naakt maanlandschap, met ruige spitsen en diepe kraters. Als men knippe rend tegen het licht weer te voor schijn komt, houden de wereldgon dels, hoog boven de E 55, de illu sie nog verder vast, een der staket sels, die van ver zichtbaar boven het park uitrijzen, en mèt het appa raat van een millioen en de zweef- kabelbaan de waartekens zijn van dit technisch lunapark. En dan hebben wij nog niets verteld van het feestcomplex Unifesti, formele stad van vermaak met zelfs een Arabi sche wijk. En van de feestverlichting in het avondlijk uur. Trouwens, wij hebben nog zoveel onvermeld moeten laten, met als enig advies: ga het zelf zien, maar neem er vooral de tijd voor. F. Th. Voor de buitenste bekleding der ato men zal een soort blinkend aluminium worden gebruikt. Des avonds zal het atomium verlicht worden door honder den schijnwerpers. In de verbindings buizen zullen grote erkers worden ge bouwd van waaruit het publiek een prachtig gezicht zal hebben op de ten toonstelling. De kosten van dit origi nele bouwwerk worden geheel gedragen door de Belgisch-Luxemburgse ijzer- en staalindustrie, Fabrimetal en de indus trie der non-ferrometalen. Advertentie Een interim-rapport is verschenen van de staatscommissie van advies inzake het kiesstelsel en wettelijke regeling der politieke partijen. De staatscommissie heeft tot de in diening van dit interim-rapport be sloten naar aanleiding van een ver zoek van de minister van Binnenland se Zaken om na te gaan, of het de commissie mogelijk zou zijn tijdig vóór de verkiezing van 1956 een wet telijke regeling voor de vermelding van de namen der politieke groepe ringen of van afkortingen daarvan op het stembiljet te ontwerpen, los van eventuele andere voorstellen inzake het kiesrecht en de politieke partijen. De staatscommissie is tot de conclusie gekomen, dat het zeer wel mogelijk is, de gevraagde regeling in de Kieswet te incorporeren zonder daarbij vooruit te lopen op een eventuele wettelijke re geling van de politieke partijen. Gevolg gevend aan het verzoek van de minister van Binnenlandse Zaken heeft de staats commissie deze regeling neergelegd in een ontwerp van wet. Aap-man Er zijn blijkbaar nog mannen genoeg, die vin den, dat zij iets van een aap weg hebben en daar dan nog zonder blikken of blozen voor durven uitkomen ook! Toen een Frans blad tenminste dezer dagen per adver tentie een man vroeg, „die er uit ziet als een knappe gorilla", lagen er de volgende dag al vijftig sollicitatiebrieven in de bus. De „knappe gorilla" wordt gevraagd door filmproducer Raoul Ploquin, die met de thriller „Groeten van een gorilla" bezig is. Spook op stelten In Bellville, een voor stad van Kaapstad, heeft een schooljongetje ette lijke brave burgers de schrik op het lijf ge jaagd. De knaap had zich op stelten gezet en zich toen in vaders pak ge stoken. Maar pa's cos- tuum was hem nog te groot, weshalve arge loze voorbijgangers een „spook" zagen wande len, zonder hoofd en zonder armen. Twee auto's botsten tegen el- kaar, omdat de bestuur ders door het „spook" werden afgeleid en een jongejuffrouw hees zich gillend in een lantaarn paal. De gealarmeerde politie bleef eerst zorg vuldig op een afstandje, totdat een dappere agent de stoute schoenen aan trok en het „spook" bij de kraag vatte. Eet smakelijk Hawaii heeft op hel ogenblik nog een ande re toeristische aantrek kelijkheid behalve de gebruinde meisjes, die met bloemenkransen zijn omhangen, namelijk de vitamine-worm. Ofschoon het beestje al jaar en dag zijn domicilie bij Hawaii heeft, is het pas kort geleden echt „ont dekt". De wormen paloio's heten ze ko men alleen in de maan den October tot en met December aan de opper vlakte; voor de rest van het jaar leven ze in de koraalriffen van de At lantische Oceaan. Des kundigen hebben een paar van die wormpjes mee naar het laborato rium genomen en daar uitgedokterd, dat de pier tjes rijk zijn aan vitami nen en gevoeglijk kun nen worden opgegeten. Wanneer ge dus op Ha waii denkt, dat ge ver- micelli-soep eet.... Mechanische brein In de nacht van 26 op 27 Mei a.s. zal op het hoofdkwartier van de Britse conservatieve par tij te Londen een „me chanische brein" worden geïnstalleerd, dat van se conde tot seconde de verkiezingsresultaten zal weergeven. Bij plaatse lijke verkiezingen, welke dezer dagen zijn gehou den, werd de machine met succes beproefd. Mechanische typiste De techniek begint ook al het brood van de ty pistes te roven. In de in dustriële afdeling van een foto-tentoonstellingwelke in Londen wordt gehou den, is een robot-schrijf machine te zien, die hei werk van maar liefst veer tig typistes kan doen. Er is voorts nog een bijzonder fototoestel te bewonderen, waarmee zelfs het bloed vat van een oog op de levoelige plaat kan wor den vastgelegd. Naam vermelding op het stembiljet is in principe- slechts aanvaardbaar, indien elke groepering, welke eèn candidaten- lijst wil inleveren, daarvan kan profi teren. Hoewel de in theorie eenvoudigste oplossing zou zijn, dat aan elke poli tieke groepering voor alle verkiezingen het voortdurend en ongestoord gebruik van de door haar gebezigde naam zou worden gegarandeerd, kan zulks alleen geschieden voor die groeperingen, wel ke door haar geregeld deelnemen aan de verkiezingen voor de Tweede Kamer een zekere bekendheid hebben verwor ven. Het wetsontwerp gaat van deze gedachte uit, door aan de politieke groe peringen, welke aan deze verkiezingen deelnemen, het recht tot permanente registratie van haar naam, een aandui ding daarvan of beide te verzekeren. Voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer kan hiermede worden volstaan. Zulks is evenwel niet het geval met de verkiezingen van de leden der Provinciale Staten en gemeente raden. De mogelijkheid, dat het poli tieke beeld hier van verkiezing tot ver kiezing kan veranderen, zowel door het optreden van nieuwe of gewijzigde po litieke groeperingen als door wisseling in de regionale of plaatselijke vertegen woordigingen der bestaande partijen, maakt het gewenst, voor elke verkie zing een nieuwe registratie voor te schrijven. Een straat-fotograaf uit Hoensbroek moest Maandag voor de Maastrichtse rechtbank verschijnen wegens oplich ting. In Eindhoven had de man aan voorbijgangers een gulden vooruitbeta ling gevraagd voor foto's, welke hij op straat zou hebben gemaakt. In enkele gevallen, waarin de man zo'n gulden had opgestreken, was geconstateerd, dat de fotograaf wel heel demonstratief de sluiter van het fototoestel had laten klikken en tegelijkertijd ook het blitz- apparaat had doen flitsen, maar de ca mera bevatte geen platen of filmrol, het apparaat was geheel leeg. De man erkende zijn bedrieglijke practijken. Zijn excuus deed de deur dicht: „Ik had geen geld om films te kopen." De officier eiste drie maanden. Op het jaarlijkse congres van de Nederlandse Bond van Vrouwen, Werk zaam in Bedrijf en Beroep (aangesloten bij de international Federation of Bu siness and Professional Women's Clubs, hetwelk op de Drakenburgh werd ge houden, werd verkozen tot landelijk pre sidente mevr. mr. J. E. C. Willet-Roo- senburg te Laren N.H. Tevens werden als bestuursleden gekozen mejuffrouw L. A. Kolkert te 's-Gravenhage en mej. W. Ch. Drewes te Groningen. Op de Zon dagmiddag-vergadering spraken de da mes mr. J. J. Th. ten Broeke-Hoekstra over Equal Pay en mr. J. C. H. de Vink over het werk'der Verenigde Naties. Als laatste van de in totaal zes Nederlandse oorlogsbodems, die in het Ko reaanse conflct een rol gespeeld hebben, is vanochtend Hr. Ms. „Van Zijll" in Den Helder teruggekeerd. Men had het oorlogsschip een feestelijke ontvangst bereid. De Marinekapel blies een vrolijk wijsje en de kaden waren dicht bevolkt met marinepersoneel, medelevende burgers en natuurlijk de familie leden der thuisvarenden. De „Van Zijll", die 10 September 1954 het fregat Dubois" in de Koreaanse wateren afloste, heeft op zijn thuisreis vlagvertoon verricht in de Pacific, Willemstad (Curagao) en Paramaribo (Suriname). Imponerende manifestatie tentoonstelling, dan is het beeld volkomen anders geworden. Eén ogenblik krijgt men de indruk van een openluchtmuseum: het los hoes, de Twentse boerderij met op het erf al het vroegere gerief, ligt daar zo idyllisch onder de bomen. Maar zij dient alleen om de tegenstelling te accentueren met een boerderij uit de Noord-Oostpolder, even verder op, en al de moderne landbouwmachi nes. In naburige paviljoens houden de Landbouwhogeschool en de Hei demaatschappij de bezoeker bezig. Langs veehouderij en slagersbedrijf bereikt men dan verder het bier, om rusteloos aan de lopende band flessen te zien vullen en opmarche ren, een opwindend schouwspel, dat door spiegelwerking schier tot een obsessie wordt. En dan staat men voor het Herenhuis, daterend uit de eerste helft der vorige eeuw, maar grondig opgeknapt, voor het oog haast even nieuw als de rest der tentoonstelling. Binnen in dit negen- tiende-eeuwse huis, met zijn plecht statige entrée en blinden voor de vensters, wordt moderne interieur kunst geëxposeerd, sier- en ge bruiksvoorwerpen, meubels, wand tapijten. Een klokkenspel in de openlucht, met cabine voor de beiaardier, staat opge steld voor een langwerpig complex van paviljoens, dat de inzendingen herbergt van provincies en steden. Wij begroeten vóór dat van Groningen het peerd van Ome Loeks, „dat zijn kop weer op steekt", liefst drie en een halve me ter hoog. Boeiend is de opeenvolging der inzendingen van Friesland, zeer na- welke onderling met elkaar verbonden zijn door stalen buizen. Ieder van de drie onderste atomen zal gesteund worden door twee metalen pylonen, die rondom een waterpartij zijn opgetrokken. In het midden van deze vjjver bevindt zich het atoom, waardoor men toegang krijgt tot het binnenste van deze eigenaardige con- stiuctie. De verbindingen tussen de ne gen atomen worden gevormd door me talen tunnels, die een middellijn van drie meter hebben. Vanuit het basisatoom kunnen de bezoekers door middel van rollende tapijten en roltrappen via deze enor me buizen alle andere bollen berei ken. Het gewicht van het atomium zal, doordat een licht soort metaal van grote elasticiteit wordt gebruikt, niet meer dan 1400 ton bedragen (Eiffeltoren 6500 ton). De wereldtentoonstelling, die in 1958 te Brussel wordt gehouden, zal in het teken van de wetenschappelijke vooruit gang staan. In het bijzonder zal een bouwwerk van zeer merkwaardige con structie worden opgericht, het „ato mium" genaamd, dat gevormd zal wor den door de negen atomen van een elementair metaalkristal, twee milliard maal vergroot. Dit atomium, dat een soort museum zal worden van hetgeen de laatste tientallen jaren bereikt is op het gebied van de kernenergie en de electronica en de toepassing hiervan in techniek en industrie, zal een hoogte krijgen van 140 meter. De negen ato men van het gebouw bestaan uit bollen, die een middellijn van 20 meter hebben Van het centrale atoom uit, waar de bezoeker binnenkomt, zal een verkeers agent het verkeer in de andere acht bollen regelen. Voor hem bevindt zich een aantal televisietoestellen, die hem in staat stellen ieder ogenblik te con troleren hoeveel bezoekers zich in de atomen bevinden. Zijn orders zal hij dan op de volgende wijze per microfoon kunnen geven: „Er is een te grote toevloed van bftzoekers in zaal vijf voor de stand van de atoommotor. Zij worden verzocht niet te lang te blijven staan en plaats te ma ken voor anderen", of „de roltrappen 2 en 6 zijn te veel belast. U wint tijd door een rollend tapijt te nemen in zijdelingse richting." In het bovenste atoom bevindt zich een restaurant waar de bezoeker des avonds de betovering van de sterren hemel zal kunnen ondergaan en waar hij zal kunn engenieten van een uniek panorama op 110 meter hoogte. Met de bouw van het atomium zal in 1956 een aanvang worden gemaakt en het zal September 1957 gereed moe ten zijn. (ANP) (Van onze correspondent) De dertigjarige vertegenwoordiger van buitenlandse bladen A. J. H. v. B., uit Steenwijk, heeft zich gemeld bij de Of ficier van Justitie te Leeuwarden. Van B. zou de Steenwijker Bank en enkele firma's elders hebben opgelicht voor in totaal omstreeks f40.000. Van B. is een oud-S.S.-er, die sinds omstreeks ander half jaar in vrijheid is en die tijdens de oorlog behoord heeft tot de groep sol daten die Mussolini van de Gran Sasso heeft gehaald. Hierbij heeft hij een been verloren. De afdeling Katwijk van de Chris telijke Bedrijfsgroepencentrale heeft Maandagavond in een zeer drukke vergadering zich volkomen verenigd met het beleid van het hoofdbestuur. De vergadering betreurde dat, terwijl het College van Rijksbemiddelaars een advies van de Stichting van de Arbeid afwacht en alle partijen overeen zijn gekomen, om op 18 Mei opnieuw onder leiding van de Stichting van de Ar beid en de Rijksbemiddelaars bijeen te komen, de Centrale Bond, door zijn ad vies om niet te graaien, zich practisch daarvan heeft losgemaakt. De vergade ring concludeerde, dat door deze gang van zaken de belangen van de vissers ernstig dreigen te worden geschaad en besloot de arbeid voort te zetten. De wilde staking, die Vrijdag uit brak bij de poetserij en expeditie van de N.V. Vulcanus te Vaassen, is Maan dagmiddag opgeheven. Hierbij is over eengekomen, dat de grieven, ook tegen een baas van de afdeling poetserij, Vrijdag zullen worden besproken. dessert melk mokka bitter-zoet Advertentie Maandag is de heer I. A. Aler, presi dent-directeur van de K.L.M. per „Jan Toorop" op Schiphol teruggekeerd van zijn oriëntatiebezoek aan de Viscount- fabrieken te Weybridge in Engeland. Over het doel van zijn bezoek deelde de heer Aler mede, dat „het bij de huidige ontwikkeling van de luchtvaart zijn taak is om te zien wat er in de we reld te koop is. Ik heb reeds verschei dene fabrieken bezocht. De reis naar Engeland was een onderdeel van mijn studieprogramma". De vraag of de K.L.M. wellicht reeds orders heeft geplaatst bij de Viscount- fabrieken, werd door de heer Aler ont kennend beantwoord. Ook op de vraag of het wellicht de bedoeling van de K.L.M. is, in de toekomst Viscounts te gaan gebruiken op de Europese lucht lijnen zei hij, lachend, geen positief ant woord te kunnen geven. „Onze plan nen zijn in voortgezette studie en uiter aard zullen mijn besprekingen met de directie van de Viscount-fabrieken na der worden geanalyseerd in de raad van beheer. Ik kan daarom op het ogen blik geen enkele concrete mededeling doen". Mevr. Elsbeth M. Schultz heeft Maan dag bij het federale gerechtshof te Brooklyn een eis tot schadevergoeding voor een bedrag van 500.000 dollar in gediend wegens het verlies van haar echtgenoot bij de ramp in September van het vorige jaar in de buurt van het vliegveld Shannon met het K.L.M.- vliegtuig „Triton". De eis is gericht te gen de K.L.M., de Sabena en de Lock- heed-fabrieken, waar het verongelukte toestel is vervaardigd. Advertentie Wij zijn er ons van bewust, dat wij de tentoonstelling nog altijd niet af hebben gezien: op 't nippertje nog over al zó incompleet, dat men zich ais leek telkens af moest vragen hoe dit men selijkerwijs gereed komen zou in die luttele uren tijds. Dit heeft misschien de sfeer nog meer onwezenlijk gemaakt, de fantasie in deze chaos volkomen op drift terwijl wij ons tenslotte realise ren, dat straks het beeld toch weer an ders is, wanneer tienduizenden bezoe kers op het terrein verkeren, alles wat leeft en beweegt in de opgestelde appa ratuur in volle actie is, met als achter grond het kermisgerucht der dicht be bouwde feeststad Unifesti. Dit gerucht zou men niet mogen missen, want fei telijk is die hele E 55 één reusachtig lunapark, de kermis der energie, pre cies zoals de super-showman Kleiboer het zich gedroomd heelt. En wat zich voortreffelijk in deze sfeer openbaart is het werk van Appel, Ouborg en con sorten, dat we hier pas zijn gaan waar deren. De felle, klaterbonte, ketsende, walmende kleuren, in overal een ronde dans, een wilde carmagnon, zijn als het iriseren en de muziek van een reusach tige bromtol, die de bezoeker volkomen biologeert. Tenslotte is heel het geheim van de E 55 te herleiden tot de in verf uitgesmeerde energie op de muur van Appel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 5