Temidden van het kolossale pakt het detail Nog meer speeltuin dan imposant kiiksï Kookboek voor mannen 400 nieuwe kazernes in West-Duitsland UTRECHT-GOUDA Spoorlijn bestaat honderd jaar Het VELP0H zie je er geen barst van! Mens of Wolf? Te hooi en te gras op de E 55 350 millioen Mark voor Bureau Blank Duitse Westgrens Kookboeken ZATERDAG 21 MEI 1955 PAGINA 11 llffliil lllllSii Het koele hart Operaties tegen de Mau Mau zijn hervat Slappe ondergrond veroorzaakt bijna een eeuw lang moeilijkheden Traag da juiste soort door A. Rutgers van der Loeff-Basenau Liturgische weekkalender MEISJE VALT UIT SNELTREIN Wisseldraden redden haar leven (Van onze Rotterdamse redacteur) Van alle attracties op de E 55 verschaft er geen zo'n genoegen als de schroefas van de 60 meter lange coaster, die in aanbouw is in de Energie hall. Die schroefas kan men namelijk zelf via de machinetelegraaf op de wallekant in werking brengen en we moeten u zeggen: het schenkt een diepe bevrediging „volle kracht vooruit" te geven, waarop de schroefbladen met flink geraas door het water beginnen te draaien. Dat presteert men dan toch maar als bezoeker. Men presteert het ook bij de stand van de P.X.T. de telegraaf te laten ratelen in veraf gelegen steden. U drukt maar op de knopjes en bij een of andere stedennaam begint er wel wat te werken. Waarom de ene keer hier en de andere keer daar is ons in de verste verte niet duidelijk geworden, maar dat maakt het spelletje des te verrassender. Men heeft op de E 55 bereikt, dat tal van grote ondernemingen in één pavil joen gezamenlijk optreden, maar te waarderen is, dat daarnaast de provin cies afzonderlijk vertegenwoordigd zijn. Het is interessant te zien hoe zij ieder op eigen wijze aan deze expositie deel nemen. Vermakelijkheden van dit soort boei en de eenvoudige bezoeker, die wij zijn, toch nog altijd meer dan de zo erg belangrijke en door hun omvang zo erg indrukwekkende installaties van de gro te industrieën. We geloven onvoorwaar delijk, dat Nederland krachtig industria liseert, maar je wordt er zo klein bij. Wie dank zij een goed getroffen num mer in het seinhuis van de Spoorwegen zelf de knoppen voor overwegbomen en wissels mag bedienen en wie op de verkeerstoren van Schiphol de nacht lichten voor de landingsbanen kan ont steken, voelt zich groot. Hij krijgt een ogenblik de illusie energieker te zijn dan de energieke Kleiboer, die vooral in het eerste deel van zijn manifestatie wel wat erg veel Energie boven de hoofden der bezoekers uit laat torenen. Mensen en beesten te kijk Zo lijkt het ons in het algemeen na een wat grondiger verkenning van de E 55, dat men uiteindelijk nog meer ge boeid zal worden door het detail dan door het kolossale. Die grote installa ties, de wereldbollen en de talrijke atoomvoorstellingen maken de zaak niet weinig spectaculair, maar de be zoeker kan er toch niet goed tegenop. Wat hij wel kan bevatten, dat zijn: het dijkherstel van Goeree, uitgevoerd door in werking zijnde „dinky toys", het zeer goed verzorgde paviljoen van „Wage- ningen", waar bijvoorbeeld een fruit- sorteermachine gedemonstreerd wordt of de zuiveringsinstallatie, waarin men rivierwater drinkwater ziet worden. Gemakkelijk aansprekend is ook nog altijd de vatenfabriek van Van Leer, die in vijftien eenvoudig lijkende bewerkin gen de productie van stalen plaat tot stalen vat laat zien aansprekend vooral omdat hier de mens gewoon in zijn werk bezig is. De machinist in de demonstratietrein treedt echt voor de show op, maar de arbeiders van Van Leer maken de vaten, die ze altijd ma ken en dat is voor de velen, die nooit in zo'n fabriek binnen komen, bijzon der interessant. We vragen ons overigens wel af hoe de nettenboetster uit Karwijk, de een- denkooivlechter uit Friesland, de labo rante, die voor het onderzoek van wei- demengsels sprietjes gras sorteert en nog zoveel andere mensen, die op deze E 55 onze nationale energie zitten en staan te demonstreren, zich voelen bij dit te kijk gesteld zijn. Ze zullen zeker wel eens afgelost worden in de komen de honderd dagen, maar het moet toch een merkwaardige ervaring zijn door enkele tienduizenden bezoekers bezich tigd te worden. Dat geldt trouwens ook voor de „Ma rijke 20", de veertienjarige stamboek koe, die hier een erepodium betrokken heeft. Het andere vee staat in een mo delstal, maar voor dit wonderbeest is vanwege een melkproductie van 65.000 liter een geheel aparte etalage inge ruimd. Zou zo'n koe zich daar nou pret tig bij bevinden? Wij vragen maar. Het Nationale Paviljoen op de E 55 is wat kaal uitgevallen. De moderne wand schildering doet het goed en de brug van de Marshallhulp is een aardige vondst, maar voor men dan aan de luister van de Gouden Koets toe is, blijft het nogal koeltjes in deze ruim te, die het hart van de tentoonstelling heet te zijn. Meer bekoort ons het „stiltecentrum", waar zeer fraaie specimina van katho lieke, protestantse en joodse religieuze kunst staan uitgestald. Dit stiltecentrum had, gelet op de enorme ruimten, die voor b.v. de industrie zijn ingeruimd, best nog wat groter mogen zijn. Wat de stilte betreft, die wordt doorbroken door orgelspel. Dat past wel in dit milieu, maar we bezochten deze „stand" ook een keer toen de geluidsband zweeg en toen was de sfeer nog beter. Het is dan een ware verrassing midden tussen het geroezemoes op de expositie een plek zonder geluiden te vinden. De bezoeker gaat wensen, dat de acoustische ingenieurs, die zo knap zijn in het buitensluiten van het lawaai, ook mee hadden gebouwd aan zijn eigen woning.... Op dit gebied worden er echter wel meer wensen niet vervuld. Zo bezoeken wij nu al jaren exposities van moderne woninginterieurs, maar steeds valt het ons op hoe betrekkelijk weinig daarvan terug te vinden is in de jongste woningbouw. De E 55 ver telt ons nu weer hoe gemakkelijk het toch is als de huizen verplaatsbare bin nenwanden hebben, zodat men de groot te van zijn kamers binnen de totale op pervlakte van de woning zelf kan re gelen. Wij hebben zo het idee, dat wei nigen het hier niet mee eens zullen zijn, maar het vreemde is, dat ook bij de re cente nieuwbouw die verplaatsbare wanden toch tot de hoge, zeer hoge uit zonderingen behoren. Het is zelfs zo, dat in het gros van de nieuwe huizen de keuken bij lange na niet de ruimte biedt voor de huishoudelijke apparaten, waar ook deze expositie de bezoeker weer warm voor maakt. Wie zich een ijskast aan wil schaffen zou wegens ruimtegebrek eerst de wasmachine weg moeten doen en wie de wasmachine kiest moet het zonder ijskast stellen. Ook dit overdenkt men bij deze nationa le energiemanifestatie. Regerings-troepen in Kenya zyn tot het offensief tegen de Mau-Mau over gegaan, nadat de onderhandelingen over overgave mislukt waren. Het bestuur van Kenya had een „symbolische over gave" van 50 Mau-Mau leden geëist. Binnen de vastgestelde tijd heeft zich geen enkel lid van de Mau-Mau gemeld. Zeer fris is het paviljoen van Overijs sel, dat bij een goede artistieke vorm geving ook qua inhoud goed verzorgd is. Dit laatste is bij Noord-Brabant min der het geval; hier is men toch wel wat in de symboliek blijven steken. Dan doet Limburg met zijn in de diepte gelegen maquette en daarboven enige kunst- en kunstnijverheidsvoortbrengselen het be ter. Bij het paviljoen van de stad Amster dam en ook bij de provincie Noord-Hol land is de grote attractie, dat men niet alleen kan zien, doch ook kan horen. Eerlijk gezegd vinden we de opeenho ping van rood en rose in deze paviljoens niet bijster mooi, maar het is plezierig om de hoorn van de haak te nemen en dan een soort klankbeeld te beluisteren In het Muiderslot heeft de (demissicmnaire) minister van O., K. en W., mr. J. M. L. Th. Cols, Vrijdagavond de „P. C. Hooftprijs" uitgereikt aan prof. L. J. Rogier. over het verkeer in de hoofdstad, over het werken, het wonen, de ontspanning, de haven of de cultuur. En zo komen we weer terug bij onze eerste opmerking: de machtige installaties van de Delf- stoffenafdeling of het „Wonderland der Chemie" overdonderen U, maar de tal loze kleine trucjes, waarbij men zelf wat kan doen, die zijn het, waardoor men op deze expositie niet weg kan komen. Met het oog op deze vele details zou den uitvoeriger toelichtende teksten en meer richtingaanwijzers op deze ten toonstelling geen overbodige luxe zijn. Zonder catalogus mist men veel, maar ook met de catalogus, die men tenslotte niet een hele dag door blijft raadplegen, zou het U kunnen overkomen, dat U achteraf thuis ontdekt niet in het riool onder de grond te zijn geweest, het aquarium onder de Nederlandse han delsvloot te hebben overgeslagen of de Kunst in Huis niet te hebben gezien. Maar misschien is dit juist listiglijk zo bedoeld om de bezoeker te prikkelen tot een terugkeer naar deze omvangrijke manifestatie De scheepsbouwhal op de E 55 met een gipsafgietsel van het standbeeld van ir. Lely van de Afsluitdijk. Die West-Berlijnse on- «derwijzers die per adver tentie de ouders van school kinderen verzocht hebben hun toe te staan in bijzon dere gevallen lastige kinde ren een draai om de oren te geven, kan ik niet goed begrijpen. Zulk soort din gen vraag je niet. Want dan moet het antwoord natuurlijk „nee" zijn. Je moet er als ouder, dunkt mij, principieel tegen zijn dat je kind door een onderwijzer geslagen wordt. Maar je kunt het natuurlijk wel niet weten dat het geslagen wordt. En wat niet weet, wat niet deert. Het desbetref fende kind dan een ogenblik buiten be schouwing gelaten. Die West-Berlijnse onderwijzers heb ben de zaak dan ook al te grondig en dus verkeerd aangepakt. Natuurlijk zijn er kinders, die in staat zijn een bonafide mens het bloed onder zijn, nagels uit te pesten. En even na tuurlijk geef je zo'n kind in een en kel voorkomend geval als onderwijzer een hartelijke en gepaste labberdoedas. Daar zanik je niet over. Maar nu met dit verzoek aan de ouders hebben ze hun zaak hartgron dig bedorven. Als ik West-Berlijns ouder was zou ik de onderwijzer van mijn kind antwoorden: „Nee mijnheer, U mag niet slaan. Heeft U echter een „bijzonder geval", kom het mij uitleg gen en bereiken wij overeenstemming dan zal ik U een bonnetje meegeven: „Goed voor 1 oorvijg". Het „Bureau-Blank", het toekomstige West-Duitse ministerie van defensie, zal binnenkort de eerste 850 millioen ont vangen voor de uitvoering van het mi litaire programma, zo heeft gisteren een woordvoerder van het West-Duitse ministerie van financiën medegedeeld. Het bedrag zal voor tachtig procent ge bruikt moeten worden om een begin te maken met de bouw van de vierhon derd nieuwe kazernes, die in de bonds republiek zullen verrijzen. De woordvoerder zeide, dat in het lopende budgetjaar 5,2 milliard voor de opstelling van Duitse troepen beschik baar zal komen. De begroting vermeldt ruim 9 milliard verdedigingskosten, waarvan echter vier milliard moet wor den betaald voor de stationering van de buitenlandse troepen. Een West-Duitse regeringswoordvoer der heeft gisteren op een persconfe rentie te Bonn verklaard, dat alle Duit se territoriale vraagstukken pas defi nitief geregeld zullen worden in het vredesverdrag. De rechtsbepalingen aangaande de huidige grenzen van West-Duitsland kunnen alleen met in stemming van de Westelijke mogend heden worden gewijzigd. e jongeman staat voor z'n kooktafel, waarop een I gasstel en slingerend huishoudelijk gereedschap JS en peinst boven het kleddertje rauw gehakt, dat hij voor zichzelf wil gaan klaarmaken. Maar het moet snel, geen poespas met mengen en kneden. Hij neemt een braadpannetje, smelt daarin een kwak margarine, legt het gehakt in het gepruttel en drukt het met een vork helemaal plat, tot het grijs en gaar is, wat slechts enkele minuten duurt. In een tweede pannetje bakt hij intussen een paar tomaten, strooit peper en zout, laat de tomaten in het rulle vlees glijden, mengt grijs en rood en is klaar. Als hij geen zin heeft aardappelen of rijst te koken, neemt hij er een homp brood bij. Een volgend maal doe ik er een uitje door, bedenkt hij, en peterselie, en het kan ook met komkommer. Een nieuw gerecht is ontstaan, Een man creëert makkelijk, daarom koken de mannen, die er plezier in hebben, meestal goed. Kamerbewoners moeten bovendien veel improviseren en eigenlijk is dat de kern van de kook-KUNST. Misschien zijn de Fransen daarom zo gerenommeerd, op culinair gebied, omdat ze altijd en eigenlijk hun hele leven improviseren. Hoeveel mannelijke kamerbewoners er zijn, werkstu denten en vrijgezellen, die zelf hun potje koken, is ons niet bekend. Maar aangezien er alleen in Amsterdam 16.000 op kamers wonenden staan ingeschreven en het in de andere grote steden wel navenant zal zijn, zullen er waarschijnlijk heel wat van deze zelf-prutsende man nen geboeid worden door het pas verschenen „Kook boek voor mannen", van Mary B. Beiten, uitg. A. Klu- wer, Deventer. Het is, blijkens de inleiding, óók bedoeld voor kampeer ders, vacantiegangers en huisvaders, die voor hun zieke echtgenote moeten inspringen. Namens alle vrijgezellen, die zelf de pollepel hante ren, gaf de stichter van het wereldvrijgezellencongres te Grevenbicht het boekje een dankbaar voorwoord mee. Dat er onder het koken geen rom mel gemaakt moet worden, vinden wij een van de nuttigste wenken, die de heren-kokers in deze bladzijden gegeven wordt, want mannen kun nen een ongelofelijke janboel ma ken. Maar logisch en technisch hoe ven mannen, als ze aanleg voor koken hebben, van een vrouw meestal niet veel meer te leren. Kamerbewoners, die zelf hun potje koken. Wat niet wegneemt, dat dit preten tieloze uitgaafje aardig is opgezet, al moeten de grappige tekeningen, naar het ons voorkomt, een beetje camoufleren, dat het toch eigenlijk maar een gewoon confectiekook- boekje is zonder de volgehouden aandacht voor het onderwerp, die zo'n speciale handleiding nu juist de finishing touch moet geven. Eigenlijk kan alleen iemand, die zelf óók dat leven leidt, vanuit de praktijk iets wer kelijk instructiefs samenstellen voor de eenlingen, die buitenshuis werken of die studeren en daarbij voor zich zelf moeten zor gen, zó, dat ze zin krijgen om het na te doen en nu eens niet te blijven le ven uitsluitend op de inhoud van blikjes, yoghurt, ham en sla. Mak kelijk en snel. Iemand, die uit er varing weet, wat de speciale moei lijkheden zjjn van kleine porties en hoe naargeestig het is om drie dagen achtereen diep- vries-spinazie te eten, betreurt het vele maanden van het jaar, dat bloemkool zo duur is en dat, wanneer deze bloem der minst bewerkelijke groenten financieel binnen het bereik ligt, slechts een en kele goedgeluimde groenteman bereid is er de helft van te verkopen. Want groenten, die „zo" klaar zijn, is iede re drukke dag opnieuw de wens, dus 's zo mers onder ande- Alle dagen diepvries spinazie. ren tomaten en komkommer (dat zich snel en makkelijk laat koken) en 's winters het dierbare Brus- seis lof. Het zou ons niet ver- wonderen als het Brussels lof speciaal geschapen was voor de- genen, die na een werkdag bui- tenshuis hun eigen kok zijn. Het is zo schoon en vervoerbaar. Het laat zich lang bewaren en zoveel met zich doen. Het kan zelfs uit- stekend tegen aanbranden; gewilli- ger en dienstbaarder groente is nauwelijks denkbaar. Alle haast- kokers houden van Brussels lof. Maar afgezien van alle schoolse boekjes, is toch eigenlijk de oudste en beste vorm, om de persoonlijke kookkunst naar eigen omstandighe- den te leren, nog altijd die van de overlevering. De secretaresse, die in een geïmproviseerde keuken-kamer kookt met een los oventje op een gasstel, geeft een recept voor het stoven van een moot bevroren vis door aan de kantoorman, die zelf kokerelt in de primitieve entourage van een half gesloopte kast. En de werkstudent, die aardappelen koken te omslachtig vindt, luistert naar de tekenaar, die vertelt, dat hij, zodra hij thuiskomt, meteen een pan water opzet, omdat kokend wa- ter het begin is van alle rijst-, spaghetti- en maccaroni-gerechten, waarmee men nooit is uitgeëxperi- EE menteerd. Moet men Mary B. Beiten geloven, EE die in haar boekje ook de huisva- ders betrekt voor verzorging van zieken en de babyvoeding, dan is het menige man ook best toever- trouwd, om wat lekkers te maken Er voor de feestdagen. Nu zijn er veel getrouwde mannen, die graag en EE goed koken en dat terecht E: even grif bekennen als iemand, die voor zijn plezier boetseert of tui- niert. Het valt overigens op, dat men des Zaterdags steeds meer heren der schepping ziet, die met kennis van zaken bij de slager hun inkopen doen met onvaderlandse verachting Er van het menselijk opzicht, dat op dit gebied in andere landen nauwe- lijks bestaat. Er zijn echter ook en veel meer huisvaders, die al- leen maar een ei kunnen bakken. EE Er zijn er eveneens, die het als een persoonlijke vernedering voelen, dat er sexegenoten zijn, die graag in de keuken creatief bezig zijn. Dat laatste nu, menen wij, is een 51lll!llllllllllllllillllilllllllHlllllllllllllllllll!lllllllllllllllllllllllll!IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIN!NllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIIIIIIII misplaatst „masculinisme", dat in deze tijd geen stand meer kan hou den. Niet in de maatschappij en ook niet in het huishouden. Laat de vrouw toch deurwaarder worden als ze daar plezier in heeft en laat de man koken als hij dat wil. Het kan het begrip voor eikaars werk alleen maar beter maken. En is dat geen winst? Advertentie Wie in de Nederlandse spoorweg historie duikt om nadere bijzonderhe den te achterhalen over de eerste trein Utrecht-Gouda, die vandaag precies honderd jaar geleden met veel feestelijk vertoon de nieuwe baan in gebruik nam, komt tot de bescha mende ontdekking, dat het enthou siasme voor deze lijn in ons goede vaderland niet bijzonder groot was. Niet minder dan 81 procent van het kapitaal er was een bedrag van 24 millioen gulden voor nodig werd gefourneerd door Engelse maatschap pijen en het restje aandelen, dat in Nederlandse handen kwam, moest voor een deel door Koning Willem I gekocht worden. Door 48.000 gulden in de onderneming te steken, maakte de vorst zijn landgenoten duidelijk van welke betekenis hij de nieuwe verbin ding achtte. Utrecht-Gouda was hier van slechts een bescheiden onder deel; het ging om de lijn Amsterdam Utrecht Arnhem Emmerik, met een zijlijn UtrechtGoudaRotter dam, die aansloot op de H.IJ.S.M.- 62 Geen dag was er voorbij gegaan, al deze tijd, of Erlof's moeder had het weinige voedsel dat er was, gedekt op deze doek, waarvan het blauw was verschoten en de witte figuren waren vergeeld. Nu naaide zij Veronica's grote zilveren ster midden op de zon met een kleine voor zichtige steek. Er werden kleine kandelaars gesneden en de kinderen maakten slingers en vo geltjes van gekleurd papier. Veronica's fijne vingertjes waren zeldzaam handig met knippen en vouwen. „Het wordt mooi, moeder", zei Erlof. Het Kerstboompje, dat ze kochten vijf dagen voor Kerstmis, was gaaf en rond. „Net een koddig ventje dat te veel gege ten heeft", vond de jongen. Maar het dikke boompje kreeg iets statigs, toen er sterren in kwamen en toen Erlof's moe der het had versierd met prachtige zil verdistels, die zij de hele herfst omge keerd aan een touwtje aan de zoldering had laten hangen. De zilverblauwe dis tels en de kleine zilveren sterren en de witte kaarsen maakten het ooompje tot de mooiste Kerstboom, die ze ooit had den gezien. De kinderen versierden de deur met slingers; en achter de kleine zelf gesne den stal werd de blauwe doek met de zilveren sterren tegen de wand gehan gen, de grote recht boven de krib. „Ik ga maar weer naar huis", zei Veronica, met een lange blik afscheid nemend van al het moois, dat ze hadden gemaakt. Zij nam haar pop in haar ar men met eenzelfde innigheid als waar mee Erlof zijn konijn kon vasthouden. De pop was een stuk hout met wat lap pen er om heen. „Morgen gaan we koeken bakken", zei Erlof's moeder. „Maar luister eens, Vero nica, ik geloof dat het vanaaag poppen- Kerstmis is; als ik jou was liet ik de pop maar hier vannacht." „Poppen-Kerstmis?" vroeg het kind verbaasd en zij hield haar pop nog ste viger vast dan eerst. „Weet je niet wat poppen-Kerstmis is, Veronica?" vroeg Lene Stojke. terwijl zij met dat pijnlijk warme gevoel, dat wel iets op heimwee lijkt, terug dacht aan haar eigen kinderjaren, toen er nog vrede was en toen vader en moeder thuis alles deden om de grote dagen in het jaar tot ware feesten te maken. „Weet je, toen Erlof's vijf tantes en ik nog klein waren, hadden we allemaal poppen, en eerlijk gezegd, zijn oom had ook een pop, omdat hij zich het leven zonder pop niet kon voorstellen. Hij was de jongste, met zes zusjes boven zich, en hij hield er altijd een pop op na, totdat een oom uit Amerika hem op een goede dag een beer bracht, een geweldige, pluchen beer, dezelfde die daar een beetje oud en verzakt in de hoek zit, want Erlof heeft later de beer gehad zolang hij zich herinneren kan en hij is zelfs uit Silezië met ons mee naar Sylt gekomen. Eerst was hij met zemelen gevuld en nu met zand. Hij zit daar een beetje zielig, Ve ronica, maar als die beer kon spreken, dan zou hij je het best kunnen vertellen wat poppen-Kerstmis eigenlijk is, want hij is in zijn jonge tijd heel dikwijls mee gevlogen." „Gevlogen?" Ja want op de laatste dag van No vember, als het bij ons thuis pqppen- Kerstmis was en de poppen een eigen boompje hadden en heel kleine feest- koekjes, dan ging mijn vader aan het orgel zitten, als wij allemaal in bed lagen, en als hij dan goed aan het spelen was, dan hoorden we alle poppen naar de hemel vliegen. En het was waar ook, want de volgende morgen waren ze alle maal weg, alleen hun boompje stond er nog, een beetje zielig en verlaten, en ook de beer was mee." „En verder?" „We zagen ze in geen weken terug. Maar op Kerstavond waren ze er weer allemaal, onder onze eigen boom, die veel groter en mooier was dan de poppen- boom, en dan hadden ze allemaal nieuwe broeken en jurken aan, en sommige had den ook nieuwe pruiken of ogen, al naar het nodig was geweest. Maar ze waren nog te herkennen, iedereen wist altijd dadelijk wie z'n eigen pop was." „En de beer?" „Die was ook altijd weer terug. Maar sterk dat hij was! Hij had nooit iets nieuws nodig, hij kwam altijd uit de pop- penhemel terug precies zoals hij gegaan was." „Het was ook een Amerikaanse beer", zei Veronica. „De Amerikanen zijn sterk, ze winnen altijd, zegt grootvader. En dan geven ze ons eerst blikjes melk en kauw gom en dan nemen ze ons alles af wat 1 we hebben, alle machines ep fabrieken, want ze zijn schijnheilig, zegt grootvader, en stelen noemen ze ontmantelen. Zal ik mijn pop dan maar hier laten?" Lene Stojke keerde zich om. Klein, verpolitiekt, onnozel kind, dacht ze, je weet niet wat je zegt. Leren ouderen het dan nooit af, kinderen gif in te spuiten? Het kostte haar moeite nu te zeggen: „Ja, Veronica, laat de pop maar hier". Moest zo'n kind van tegen woordig nog in een poppenhemel gelo ven zoals zij vroeger? „Moeder", zei Erlof na een poosje, toen Veronica al lang weg was, „moe der, tjek het je niet zo aan. Zij is nog zo klein, Veronica, zij praat de grote mensen maar na". „Juist daarom", antwoordde zyn moeder onduidelijk. „Ja maar wat zij zo zegt, dat zit maar van buiten. Als jij haar van de poppenhemel vertelt of van andere din gen, die mooi zijn, dót gaat in haar zitten. Omdat je nu eenmaal graag aan prettige dingen wilt geloven", voegde hij er aarzelend aan toe. „Maar kun je dat ook?" vroeg ze. Erlof weifelde. „Niet altijd", zei hy zacht. Maar toen keek hij haar opeens recht aan met zijn ogen, waarin zij soms onuitsprekelijke diepten meende te zien: „Wij ga..n die pop van Veronica akelig mooi maken", zei hij gedecideerd. „Dat is het enige wat wij er nu aan kun nen doen, en dan zien we later wel weer verder". Hij zet de eerste stap, dacht ze, en hij wil vertrouwen in de volgende. Als iedereen maar de bereidheid en de moed had om die eerste, simpele stap te zetten. Maar van de volwassenen valt niet veel te verwachten, ze zijn vergiftige slangen; het zal van de jeugd moeten komen. „Erlof", zei ze, „ik heb het je nog niet verteld, maar ik zoek een betrek king, niet hier op het eiland, maar er gens op het vasteland waar ik onder de jeugd kan werken. Ik heb brieven geschreven naar onze oude vrienden. Het is mogelijk, dat er opeens verande ring in ons leven komt". Erlof zweeg. „Vind je het niet prettig, jongen?" (Wordt vervolgd) lijn RotterdamDen HaagAmster dam. Ter verdediging van onze voorzichti ge landgenoten kan aangevoerd worden, dat de aanleg van de baan veel moei lijkheden opleverde, die zij misschien voorzien hadden. De lijn Utrecht Gouda was namelijk geprojecteerd op het slapste stuk grond, dat in heel Ne derland te vinden was. Het drassige weiland had grotendeels een ondergrond van waterig veen en er moest heel wat zand aangesleept worden om de baan boven de grond te krijgen. Na de offi ciële opening, die met veel feestelijk heden gepaard ging, heeft men nog herhaaldelijk moeilijkheden met de on dergrond ondervonden. Zelfs na de laat ste oorlog hebben de Ned. Spoorwegen met grote hoeveelheden beton en slik slak de baan moeten ophogen om af schuivingen, zoals in 1930 tussen Oude water en Gouda plaats gevonden had den, te voorkomen. Dergelijke moeilijk heden hebben zich enige jaren geleden ook in Leiden voorgedaan bij het aan leggen van de hoge spoorbaan over de nieuwe viaducten. Een betonnen plaat op heipalen bleek tenslotte uitkomst te bieden. Nadat reeds in 1838 tot aanleg beslo ten was, volgde in 1847 de onteigening der weilanden. Acht jaar later vertrok de feesttrein uit Utrecht, beladen met autoriteiten. Na vijf kwartier werd Gou da bereikt, waar de gasten in het stad huis een déjeuner werd aangeboden. De terugtocht werd zonder oponthoud in Oudewater en Woerden afgelegd in 35 minuten, een formidabele snelheid voor het stoomtreintje van een eeuw geleden, want snelle diesels doen er vandaag nog 23 minuten over. Ook de tarieven verschillen niet zoveel; een enkele reis UtrechtGouda kostte hon derd jaar geleden 80 cent, thans f. 1.20; voor een retour betaalde men f. 1.60, thans f 2.05. ZONDAG 22 Mei: Zondag onder octaaf van Hemelvaart; eigen mis; 2 geb. oct. 3 geb. voor Missie; Credo; pref. en communie, van oct.; wit. (Breda: 2 geb. H. Aufn- dus MAANDAG: Mis van Hemelvaart; 2 geö. Concede; 3 geb. voor Kerk of Paus; 4 geb. voor Missie; pref. en communie, van oct.; wit. DINSDAG: als Maandag. WOENSDAG: H. Gregonus, paus-belijder, mis Si diligis; 2 geb. oct.; 3 geb H. Ur- banus; 4 geb. voor Missie; Credo, pref. v Apostelen; communie, van oct.; wit. DONDERDAG: Octaafdag van Hemelvaart; 2 geb. H. Philippus; 3 geb. H. Eleutherius; 4 geb. voor Missie; Credo; pref. en com munie. van oct.; wit. VRIJDAG: H. Beda, bisschop-belijder; eigen mis; 2 geb. van Zondag onder oct. van Hemelvaart; 3 geb. H. Joannes; 4 geb. voor Missie; Credo; pref. van Hemel vaart; wit. ZATERDAG: Vigilie van Pinksteren; eigen mis; eigen pref., communie., en hanc igi- tur; rood. ZONDAG 29 Mei: Hoogfeest van Pinkste ren; eigen mis; Credo; pref., communie., hanc igitur van Pinksteren; rood. Het internationaal kookboekje door He- leen A. M. Halverhout. Uitg. C. A. J. van Dishoeck, Bussum, geeft een aan tal recepten, opgepikt uit het buitenland of uit buitenlandse kookboeken. De be treffende landen zijn telkens ingeleid met een luchtig karakteristiekje in woord en in pentekening door Rein van Looy. Het is geen zwaarwichtig, schools boekje en dat is zijn beste verdienste. Snufjes uit de Franse keuken door He- leen A. M. Halverhout. Uitg. C. A. J. van Dishoeck, Bussum. Een tweeling boekje van het bovengenoemde, even inviterend uitgegeven en even spranke lend van inhoud. Met eieren eet u er goed van is een klein verzorgd boekje, uitgegeven door het bedrijfschap voor pluimvee en eie ren, de Bilt, bevattende 55 recepten, waarin het el de hoofdrol speelt of als figurant optreedt. Groot vegetarisch kookboek door Mar- tine Wittop Koning uitgegeven door Bi got en van Rossum, Amsterdam, met medewerking van de Nederlandse Vege tariërs Bond. De tachtigjarige samen stelster van deze gedegen handleiding voor degenen, die. hetzij om gezondheids redenen, hetzij uit ethische overwegin gen, vleesloos willen eten, heeft nog niets van haar vitaliteit ingeboet en pro pageert daarmee zelf het vegetarische regime, dat ze persoonlijk van af haar jonge jaren volgt. Daar de moderne inzichten op het ge bied der voedingsleer het vegetarisme als „gezonde" voeding steeds meer gelijk geven, is er voor een uitgebreid recep tenboek, waarin vlees taboe is, reden van bestaan. De ervaren voedings-des- kundige, die hier op haar bekende con sciëntieuze wijze te werk gaat, laat de recepten voor spijs en drank van de vroege ochtend tot de late avond voor afgaan door een wetenschappelijke uit eenzetting van de moderne voedings leer, die zich vlot en plezierig laat le zen. A. Bgl. Een vierjarig meisje is bij Zaltbom- mel uit de internationale trein Pader- bornHoek van Holland gevallen, maar de draden van de wissels die langs de spoorbaan lopen hebben haar val dus danig gebroken, dat zij slechts een lich te hersenschudding opliep. Haar moeder, mevr. Hastings, die haar man in het Engelse bezettingsleger in West-Duitsland had bezocht, was met een ander dochtertje naar het toilet ge gaan en in dit onbewaakte ogenblik had het meisje de coupédeur geopend. De trein werd in Geldermalsen tot stilstand gebracht waar de moeder, die in grote ongerustheid naar haar kind zocht, ver nam dat het niets ernstigs was overko men.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 11