H.M. de Koningin consulteert politici Legendevorming Principiële moeilijkheden tussen Regering en Kamer H.M. de Koningin pleegt overleg met haar moeder Splitsing in de P. v. d. A. K.A.B. telt nu 378.000 leden Guiseppina viel flauw Scheveningse haringvloot vaart Maandag NIET uit GETEMPERDE VREUGDE Mensen hongeren Begin van politieke aardverschuiving Stukken plafond kwamen naar beneden Indonesië sal Brits advocaat niet toelaten Ontevredenheid over beslissing van College van Rijksbemiddelaars Meer dan 48 uur Het weer VERHOOGDE BOUWKOSTEN, verhoogde bi/dragen t Toen straaljagers over het huis vlogen Affaire-Jungschlager Geen nieuwe actie Amsterdams tram personeel bijeen Geen vlootrevue in Scheveningen Sociaal commentaar Prof. Romme spreekt voor K.R.O.-microfoon I HEiNZELMANN BADKLEDING 79ste JAARGANG No. 26300 ZATERDAG 21 MEI 1955 .V.V.V..^.*.-.. - S ..-. k^vSxsOhw.-; Vrijwel ononderbroken ging Vrijdag j.l. het bezoek van vooraanstaande Nederlandse politici aan H. M. Koningin Juliana in het Paleis aan het Lange Voorhout in Den Haag voort. Hier ziet men van links naar rechts bij het verlaten van het Haagse Paleis, na vermoeiende besprekingen, de heren Welter (K.N.P.), Oud (V.V.D.), ds. Zandt (St. Ger.), Gortzak (C.P.N.), dr. W. Drees, dr. J. Schouten, mr. J. R. H. van Schaik en H. M. Koningin Juliana. De kopstukken in de P.v.d.A. heb ben op de kabinetscrisis precies zo ge reageerd als men, hun mentaliteit ken nende, kon verwachten: zij trachtten, «u de breuk is gekomen, de eigen ver antwoordelijkheid voor deze crisis van zich af te schuiven en de K.V.P. als de Zondenbok aan te wijzen. Wij voorspellen de heren weinig suc ces met dit spelletje. De werkelijke fei ten zijn namelijk al te duidelijk. Het zijn de socialistische Kamerle den geweest, die hun eijen ministers, *n hun eigen „vadertje Drees" in de steek hebben gelaten. Het zijn de so cialistische Kamerleden geweest, die een 5 of 10 pet. huurverhoging niet wil den. Zij waren zó inconsequent prof. Romme wees hier enkele dagen gele den terecht op dat zij wel tegen een algemene huurverhoging van tien pet. waren, maar niet tegen een algemene huurverhoging van 25 pet. minus 8 pet. huurbelasting, makende vqor de huur ders een last van 25 pet. en voor de ver huurders een lust van 17 pet. Zij zouden dit derhalve hebben geaccepteerd als de zogenaamde afroming maar tot stand was gekomen om daarmede de weg te openen voor nationalisatie van onze woningbouw. Het zijn de socialisten geweest, die door tegen de huurwet te stemmen er de oorzaak van zijn, dat de belasting verlaging thans niet doorgaat. Het zijn ook de socialisten geweest, die van be gin af aan deze belastingverlaging met 1 de ogen zagen, omdat zij de totale verlaging van 502 millioen te groot acht ten en haar veel liever zagen uitge steld tot 1 Januari 1956. Inderdaad werd in de jongste Troon rede voorzichtiglijk de mogelijkheid gesteld om de huishuren af te romen door het invoeren van een bestemmings heffing, maar de regering heeft zich toen opzettelijk op geen enkele wijze willen vastleggen en de zaak geheel open gelaten om de reacties van de open bare mening ar te wachten. Eerst daarna is zij gekomen met het omstre den ontwerp huurwet. En nu moge „Het Vrije Volk" menen, „zonder veel kans op vergissingen" te kunnen aannemen, dat de K.V.P.-minis- ters hun vertrek zouden hebben afge kondigd voor het geval het huuront- Werpje zou worden verworpen, wij me nen, zonder een enkele kans op vergis singen te kunnen aannemen, en wel ge baseerd op de concrete feiten, dat de socialistische Kamerleden, die hun eigen ministers uit het kabinet lieten Vallen, de oorzaak zijn van deze kabi netscrisis. Trouwens, laat „Het Vrije Volk" nu niet zo onnozel doen. Was het niet Ir. Vos, die, reeds vóór de behandeling in de Kamer van de wetsvoorstellen, er op zinspeelde, dat rekening moest worden gehouden met vervroegde verkiezingen? Bleek uit zijn woorden ,,ik zeg mis schien te veel" niet, dat achter de schermen het spel bewust in die richting gespeeld werd? Was het weer niet dezelfde Ir. Vos, die eergisteren er nog op wees, dat de Verhoudingen tussen de partijen ver- Scherpt waren ten gevolge van het bis schoppelijk mandement? En was het niet de linker vleugel in de P.v.d.A. die Dr. Drees herhaalde- 'ijk in woord en geschrift al maanden lang telkens verweet, dat hij een poli tiek voerde van schipperen en compro missen die niet langer geduld mocht Worden Was het niet de P.v.d.A., die met groeiende ontstemming zag, hoe de K.V.P. zich de laatste tijd gunstig ont plooide door haar eigen weg te gaan en daarmee de sympathie verwierf Van tienduizenden nieuwe leden? Neen, wjj weten heel precies, waar de verantwoordelijkheid voor deze cri sis ligt. Het is niet erg moedig, dat de socialisten, nu zjj de consequenties moeten trekken uit hun eigen houding, deze verantwoordelijkheid van zich Pogen af te wentelen op de K.V.P. doorlegendevorming. (Van onze parlementaire redacteur) Het beraad van H. M. de Koningin met haar moeder, Prinses Wilhelmina, heeft vanmorgen nog niet tot een besluit geleid dat de oplossing van de regeringscrisis zou kunnen brengen. De Koningin is Vrijdagmiddag om vijf uur uit Den Haag naar Het Loo gereden nadat zij de gehele dag de politici van alle richtingen, die in het parlement vertegenwoordigd zijn, had ont vangen. Zelfs de communist Gortzak stapte in de loop van de dag het paleis aan het Lange Voorhout binnen. Hij was er twintig minuten. De anderen bleven langer. Het gesprek met dr. J. Schouten, de fractieleider van de A.R., heeft ruim een uur geduurd. Hij was de laatste in de rij van de zes fractie voorzitters, die de Koningin bezocht hebben. De eerste was de heer Tilanus. Na deze zes Kamerleden heeft de Koningin nog mr. Van Schaik en dr. Drees geconsulteerd, als vertegenwoordigers van twee uiteenlopende politieke richtingen, die in het Nederlandse parlement het sterkst vertegenwoordigd zijn. En bovendien twee staatslieden met een grote ervaring, die in hun leven al menige kabinetscrisis hebben meegemaakt en er hun adviezen over hebben gegeven. Ovor de inhoud van de vele adviezen die reeds aan de Koningin zijn gegeven is officieel nog niets bekend. Het is ech ter wel duidelijk geworden dat de moei lijkheden die tussen de Tweede Kamer en de regering zijn ontstaan van dien aard zijn, dat het besluit van de Konin- ging, de zaken eerst eens rustig met haar moeder te bestuderen, zeer begrij pelijk is. Een breuk tussen regering en Ka mer ontstaat niet zo maar door een meningsverschil over een betrekkelijk ondergeschikt punt van practisch be leid, zoals de Huurwet tijdens de be handeling in het parlement wel is voorgesteld. Nu de zaken zijn vastge lopen begint eerst goed het inzicht te rijpen dat er wel degelijk sprake is van principiële moeilijkheden. Het huurvraagstuk houdt immers ten nauwste verband met de opvattingen over het eigendomsrecht en over de vraag, of 's lands economie en met Vrijdag in in de achterkamer van het oude patriciërshuis Spijkerlaan 251 te Arnhem een stuk van 2,5 b(j 3,5 meter uit een zwaar met lofwerk versierd pla fon 1 naar beneden gekomen. Het uit zes personen bestaande gezin bevond zich op dat moment juist in de keuken, maar de eigenaar en bewoner, de 52- jarige aannemer-schilder W. A. Steen oven sliep in de serre, waar anders de kinderen slapen. Het was de eerste maal in dertig jaar dat hij in de serre sliep in plaats van in de kamer waar van het plafond naar beneden kwam. Aan deze toevallige omstandigheid is het te danken dat de zware brokstukken, waarvan enkele meer dan 20 kilo wogen, niet op zjj hoofd terecht gekomen zijn maar op het hoofdkussen van de lits- jumaux waarin vlak voor het gebeurde zjjn kinderen hadden geslapen. Volgens de 17-jarige dochter Mieke kwam het plafond naar beneden op hetzelfde ogen blik dat een aantal straaljagers boven het huis vloog. Het huis heeft in de oorlog zwaar gele den doordat het een voltreffer kreeg. Negen maanden lang hebben storm en regen er vrjj spel gehad. In 1945 zijn het dak en het plafond op de eerste en tweede etage gerepareerd. Deskundigen van de Oorlogsschade commissie acht ten herstel van het parterreplafond ech ter overbodig in weerwil van de talrijke waarschuwingen van de eigenaar. name de bouwnijverheid gebaat is met meer staatsinmenging, waartoe de plannen tot invoering van een huurbelasting zouden leiden, dan wei met meer ontplooiingsmogelijkheden voor het initiatief van ondernemers en beleggers. Tegen deze achtergrond moeten de huidige moeilijkheden gezien worden. Daar komt nog bij dat de socialisten welbewust de regering alle risico's van een conflict hebben laten lopen door met hun gehele fractie tot de laatste man toe, die er voor uit Turkije was op geroepen, tegen de Huurwet te stem men. In dit stemmen tegen wat zij noemden een „practisch wetje" tekent zich zeer duidelijk een gerijpte opposi tiegeest af, waarmee in de huidige situa tie rekening moet worden gehouden. Vandaar dat in Haagse kringen, zelfs in socialistische, wordt gesproken over de wenselijkheid om dit begin van een politieke aardverschuiving, die zich ongemerkt begint te voltrekken, ter be oordeling van het gehele volk voor te leggen. Dit zou mogelijk zijn door nu of althans spoedig tot nieuwe verkie zingen te komen. Een Kamerontbinding op staande voet is wellicht ook om prac- tische redenen niet het meest wenselij ke, maar men vraagt zich toch af hoe de staatskaros weer kan gaan rijden wanneer de kern van de moeilijkheden niet uit de weg wordt geruimd. Deze kern is te vinden in de verhouding tus sen de partijen, die zich de laatste tijd heeft verscherpt. De grootste twee, de KVP en de PvdA, zijn de laatste tijd moeilijker tegenover elkaar komen te staan. Maar ook bij de kleinere par tijen hebben zich de tegenstellingen tot de socialisten toegespitst. Men denke slechts aan de teleurstellingen waarvan de socialisten duidelijk blijk hebben ge geven toen de protestantse fracties alle begrip toonden voor het Bisschoppelijk Mandement. Positie van de P.v.d.A. De positie van de PvdA is door een en ander moeilijk geworden. Van libe rale zijde krijgt zij in het parlement vaak steun, maar lang niet altijd. Gaat het om het verdedigen van de vrijheid op economisch gebied dan lopen ook deze beide vaak geheel uiteen. Kabinets crisissen zijn vaak gelegenheden waar bij de balans van de partijverhoudingen wordt opgemaakt. Beziet men thans de positie van de socialisten in het parle ment dan valt bovendien hun verdeeld heid sterk op. Hun voorman dr. Drees heeft in zijn leven vaak voor hete vu ren gestaan, maar nooit heeft hij het moeten beleven dat zijn partij hem en bloc in de steek liet. Aan de zijde van Drees staan wel de andere PvdA-minis- ters en ook partijgenoten zoals de nieu we voorzitter Vermeer, maar de split sing is onmiskenbaar en door de gebeur tenissen van de laatste tijd duidelijker geworden. Zij zal bij de oplossing van de huidige moeilijkheden ongetwijfeld een rol spelen. Er zullen misschien ge heel nieuwe combinaties moeten ont staan wil men het parlementaire spel zo kunnen spelen dat het geen rem maar een stimulans vormt voor het regerings beleid. De regering van Indonesië zal de Britse advocaat Derek Curtis Bennett niet toelaten als verdediger van de Ne derlander Jungschlager, zo meldt het Indonesische persbureau PIA, dat zegt zijn inlichtingen uit officiële regerings kringen verkregen te hebben. Volgens PIA zal de regering het standpunt in nemen dat er Indonesië advocaten zijn, die de verdediging op zich kunnen ne men. Officiële regeringskringen zijn de mening toegedaan, dat Nederland de Britse regering schijnbaar wil betrek ken in een zaak die alleen Indonesië en Nederland aangaat, aldus PIA. Vannacht heeft een deel van het Am sterdams trampersoneel naar schat ting 300 a 400 man, een vierde van het totaal aantal in „Krasnapolsky" een vergadering bijgewoond, georganiseerd door het comité, dat de staking van het Amsterdams trampersoneel van 31 Maart tot en met 4 April j.l. heeft ge organiseerd. Een der comitéleden betreurde het dat er niet meer opgekomen waren en zeide dat er geen „langzaam-aan-actie" georganiseerd zal worden, zoals was aangekondigd, „omdat dit toch geen zin heeft". H(j oefende scherpe critiek uit op de heren Kieft en Sam de Wolf van het Sociaal Democratisch Centrum in de Party van de Arbeid, die hun mede- we. king aan het comité hadden toege zegd maar volgens de spreker het co mité geheel in de steek hadden gelaten. En ook kondigde hij de vorming van een „breedvoerig" Verweercomité aan, waarvan hij echter de namen niet wilde noemen, evenmin als van de advocaten, die toegezegcr hebben de 62 ontslagen leden van het trampersoneel bij het Ambtenarengerecht te verdedigen. De ledenwerfactie van de K.A.B. „Naar de 400.000" wordt Vrijdag 3 Juni (dus niet Zondag 5 Ouni, zoals eerder was aangekondigd) voorlopig stopge zet. Aan het eind van de eerste ronde moet de ledenwinst 20.000 bedragen. Het is zeer waarschijnlijk, dat dit aan tal bereikt wordt, want de winst be draagt nu reeds 18.000, waardoor het totaal steeg tot 378.000, zoals de propa gandaleider Louis Beumer gisteravond in een radiouitzending mededeelde. Het kader van alle plaatselijke af delingen was gisteravond in meer dan duizend plaatseiiike- of districtsverga deringen bijeengekomen om te luiste ren naar de laatste aansporing, die Louis Beumer tijdens een bijeenkomst in Alkmaar via de radio gaf. Voor 3 Juni moeten nog tweeduizend nieuwe leden gewonnen worden. De overige 20.000, die de K.A.B. nog nodig heeft om de 400.000 vol te maken, zullen de propagandisten in het volgend seizoen trachten te werven. De zusters Giuseppina en Stella Gelfi. 70 en '2 jaar, die in de buurt van Venetië een levensmiddelenwinkel bezitten en er in werken, waren j.l. Dinsdag van hun spaarduiten, ten bedrage van 2.550.000 lire, beroofd. Giste ren hebben de zusters het geld via de post teruggekregen en de politie gelooft, dat de dief medelijden heeft gekregen na in de krant te hebben gelezen over de financiële moeilijkheden, die de oude dames als gevolg van de diefstal, hebben te verduren. Eerst weigerde Giu seppina het pakje van de postbode aan te nemen, mai toen zij het tenslotte geaccepteerd had en het open had gemaakt, viel zij flauw in de armen van Stella. Aan het ge stolen bedrag ontbrak slechts 422.000 lire. laars ten aanzien van de arbeidsvoor- De Scheveningse haringvloot zal be- waarden voor de haringvisserij, hoiulens wellicht een enkele uitzonde ring Maandag niet uitvaren. Dit besluit is Vrijdagavond in Den Haag genomen tijdens een vergadering van de bij de Centrale Bond van Werknemers in het Transportbedrijf (N.V.V.) aangesloten vissers. Op deze vergadering, welke werd bijgewoond door circa 1200 vissers zowel uit Scheveningen als uit Katwijk en Vlaardingen, werd met verontwaar diging kennis genomen van de beslis sing van het College van Rijksbemidde- Janmorgen zijn op de loggers in de Vissershaven van Umuiden de vlaggen gehesen. Het is Vlaggetjesdag, een feestelijk gezicht. Maar de vreugde wordt getemperd, omdat op deze Vlaggetjesdag Maandag geen uitvaren zal volgen De staking duurt voort. Pas Vrijdag 27 Mei wordt opnieuw vergaderd en dat betekent, dat de schepen vóór Pinksteren wel niet meer naar zee zullen gaan. Met name richtten de protesten zich tegen het feit dat het garantieloon door het college is gebaseerd op een 48-urige werkweek, terwijl, aldus de vissers, ruimschoots bekend is dat aan boord van de schepen veel langer wordt ge werkt. De vergadering zag wel in dat een actie, van welke aard deze ook mocht zijn, niet in staat zou zijn de beslissing van het college te wijzigen. Desondanks heeft men besloten de actie om niet op de schepen te monsteren voort te zetten. Volgende week Vrijdag zou opnieuw een vergadering worden uitgeschreven. De situatie op dat ogenblik zal dan de grondslag z\jn voor een nieuwe beslis sing. De Centrale Bond is ervan over tuigd. zo gaf men ons te verstaan, dat de materiële kant van de beslissing niet meer veranderd zal worden. Het voort zetten van de actie moet dan ook meer gezien worden ais een protestuiting. Door de beslissing van de vissers door te gaan met hun actie zal van de Scheveningse haringvloot Maandag naar alle waarschijnlijkheid geen schip uitvaren. Tn Katwijk ligt de zaak even anders, omdat daar zeventig pro cent van de bemanning is aangesloten bij de christelijke bond, die zoals bekend zich niet achter deze staking heeft gesteld, evenmin trouwens als de katholieke organisatie. Hierdoor is het mogelijk dat in Katwijk wel enkele schepen zullen uitvaren, even als dit het geval kan zijn in Vlaar dingen. Tijdens een vergadering van de Kat- wijkse afdeling van de Chr. Bedrijfs groepen-Centrale is de houding van de C.B.W.T. scherp veroordeeld. Met de andere bonden had deze gevraagd om een bindende uitspraak van het College van Rijks bemiddelaars. Toen deze gege ven werd. legde men zich daar echter niet bij neer. De Scheveningse vlootrevue zal naar alle waarschijnlijkheid wèl doorgaan. De vissers zullen hieraan hun mede werking verlenen, aldus is Vrijdag avond toegezegd. Hare Majesteit de Ko ningin, die deze vlootrevue, welke een bijzonder karakter zou dragen ter gele genheid van het vijftigjarig jubileum van de Scheveningse haven, zou bijwo nen, heeft Vrijdag echter laten weten dat zij niet naar Scheveningen kan ko men. De schepen die aan de vloot- schouw zullen deelnemen zouden in de loop van de Zaterdagochtend gereed worden gemaakt. Gezien de situatie in de haven is het echter niet zeker of deze festiviteit doorgang zal vinden. Daar de loggers niet tijdig gereed zijn gemaakt zal de vlootrevue van de haringloggers die vandaag ter gelegen heid van Vlaggetjesdag zou worden ge houden voor de kust bij Scheveningen, niet doorgaan. Alle andere feestelijk heden, met name de bedrijvenoptocht en het vuurwerk, gaan gewoon door. i (Van een bijzondere medewerker) Te weinig realiseren we ons, hoe betrekkelijk weinig mensen nog slechts van zich zelf kunnen ge tuigen, dat zij behoren tot het deel der mensheid dat in enigszins redelijke ma te van het Godsgeschenk aarde ook in materiële zin kan profiteren. Het congres van de Internationale Federatie van Katholieke Arbeidersbe wegingen, (I.F. K.A.B.) dat dezer dagen in Dusseldorp bijeenkwam, heeft dit allergewichtigste thema tot-onder werp van zijn stu die en taakbepaling genomen. Allerge wichtigst thema, inderdaad. Ruim vier jaar geleden schreef een Amerikaans journalist: „De wereld weet dat haar een ramp te wachten staat, van enorme af metingen. En de catastrophe, die ons allen bedreigt, kan zwart op wit bere kend worden. De moderne beschaving is er debet aan, hoewel diezelfde be schaving de ramp van ons kan afwen den." Waarin bestaat deze catastrophe? In landen als Nederland kunnen we ons permitteren, ons op te winden over een lift ver bod, of desnoods over een kabinetscrisis. We zjjn vervuld van deernis met mensen, die in tijdelijke nood verkeren en hebben scherpe woor den voor de sociale onrechtvaardighe den t.o.v. de slechtstbetaalde groepen in onze volksgemeenschap, en we ont kennen uiteraard niet de belangrijkheid van al dit soort problemen voor ons; maar dit alles mag ons niet de ogen doen sluiten voor het feit, dat de arm ste onder ons. in een aards paradijs leeft, in vergelijking met wat millioenen mensen, verspreid over elk werelddeel, moeten doorstaan Albert Vandamme, de secretaris-generaal van de I.F. K.A.B., riep voor de geest van de con gressisten het beeld van de halfdood- geslagen mens, langs de weg naar Jeri cho, die wij roepen horen om hulp, maar die wij verstoten van die hulp laten liggen. Meer dan een milliard mensen, aldus Vandamme, bijna de helft van de wereld bevolking, zijn bewoners van de z.g. „onderontwikkelde" gebieden. Wat dit betekent laat zich misschien enigszins door cijfers vangen, maar het is in feite zo erg. dat slechts het gevoel en de fantasie deze cijfers voor ons kunnen laten leven, want we moeten ze in di rect verband zien tot mensen als wij zelf. Tot „onderontwikkeld" gebied beho ren betekent, dat in geen enkel opzicht werd gedeeld in de tech nische vooruitgang, die de wereld de laatste 200 jaar heeft doorgemaakt. Frankrjjk b.v. zag zijn levensstandaard in die periode met 12 vermenigvuldigd, China bleef op 1. Als men dan stelt, dat een zesvoudige verhoging noodzake lijk was voor een zedelijk bestaansmi nimum, is het du'ielijk, dat in China en dat geldt voor bijna geheel Azië en Afrika de toestand steeds erger is geworden en nog wordt. Wanneer we dat cijfer 6 even aanhouden, moet wor den vastgesteld, dat in Amerika het cij fer 10 als maatgevend voor zeer diepe armoede wordt aanvaard, maar dat in het algemeen de levensstandaard van de Amerikanen het cijfer 40 heeft be reikt. Uiteindelijk betekent het, dat de helft van de wereldbevolking, die in Azië leeft, slechts over 10 pet. van de we reld „welvaart" kan beschikken; Afrika slechts over 2 pet.: Latijns Amerika 4.5 pet.; Europa, Rusland inbegrepen 40 pet. en Noord Amerika, waar slechts 7 pet. der wereldbevolking woont, 43 pet. Deze cijfers betekenen dat twee derde deel der mensheid permanent honger lijdt. Minstens de helft van alle jaar lijkse sterfgevallen op de wereld zijn aan honger te wijten! Daar komt bij dat millioenen gezin- men niet over een enigszins draaglijke woonruimte kunnen beschikken, maar eenvoudig in een hol wonen, of onder de blote hemel slapen. Dit alles verklaart de eis. die Paus Pius XII onlangs stelde: „Een werke lijk menselijke gemeenschap moet aan alle mensen minstens de volgende goe deren ter beschikking stellen: In mate rieel opzicht: onderhoud, kleding, va derland; In menselijk opzicht: cultuur, geweten, vrijheid en zekerheid; In Chris telijk opzicht: geloof en godsdienstig leven". Wanneer dat niet gebeurt, wordt die mens een prooi vooreerst van zijn eigen natuurlijk ve: langen naar het naakte bestaan, maar vervolgens van propagandisten van valse ideologieën. Los derhalve vati het gevaar, dat een wereldvrede blijft lopen, zolang deze grote en in zich onrechtvaardige tegen stellingen blijven bestaan, roept ons de mensenplicht, de Christenplicht. Na tuurlijk dringt zich de vraag op: wat kunnen we doen. Toen het Westen van ons land hongerde, kwam het helpende brood uit Zweden, kwamen er voedsel pakketten van de geallieerden. In deze ontzaglijke nood kan slechts wereld omvattende, georganiseerde hulp uit komst brengen. Zo ooit dan heeft dit I.F.K.A.B. congres aangetoond, dat gezonde groepsorganisatie niet uitslui tend. niet op de eerste plaats zelfs groepsbelangen beoogt. Het gaat om een Christelijk gezicht van onze samenle ving. Ons aller actief lidmaatschap van de organisatie waartoe wij volgens staat e: stand behoren, ons aller actieve deel name aan het nationale- en internatio nale werk onzer politieke organisatie is toch wel het minste, wat gevraagd kan worden. Vandaag spreekt prof. mr. C. P. M. Romme var. 18.30 tot 18.40 uur voor de KRO-microfoon (402 m) over de kabi netscrisis. Advertentie (tot Zondagavond) Opklaringen maar ook enkele buien. Zwakke tot matige wind tussen West en Noord. Nog steeds koud weer met opnieuw op vele plaatsen nachtvorst. Zondag: Zon: 4.40-20.38. Maan: 4.45-21.54. Maandag: Zon: 4.38-20.39. Maan: 5.45-22.54. ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor «dvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f2.17 per maand, f 6.50 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bjjkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuident Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. J. w. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. HAARLEMSCHE COURANT

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1