Twaalf nieuwe gezinshelpsters Paarden, paarden en nog eens paarden bij circus Althoff Nieuwe films in Haarlem I De show-tuin in Vogelenzang Ever Swift promoveert naar de 3e klasse Diploma-uitreiking bij Katholieke „Gezinszorg en Gezinshulp" Rumoer bij Dieren bescherming en STREEK Frans Roozen was reeds 25 jaar geleden pionier T opleiding P.v.d. A. beraadt zich Boeiend programma met veel hoogtepunten Teodora „The Colditz Story" SLEUTEL WEG? Malagc Amok in Silver Lode De grote Caruso Sauerbruch als mens en als dokter santpoort ZATERDAG 21 MEI 1955 PAGINA 2 ERNSTIG ONGELUK RIJKSSTRAATWEG Meisje met zware hersenschudding naar ziekenhuis vervoerd ZONDAG H.H. MISSEN De luilak-oriëntatierit Burgerlijke Stand Haarlem In St. Philomenaschool: ZUSTER AGNES IN HET ZILVER Marjoleintje in sprookjesland Cadre 38/2 le klasse MATIG SPEL OP EER STE DAG VAN TITEL- STRIJD IN HAARLEM Aangifte van smaad ingediend Die Haerlemsche Musyckcamer GESLAAGD VOLLEY- BALTOURNiOOI VAN C.I.O.S. Gramofoonopnamen van het orgel in de Grote Kerk AUTOBOTSING Twee kinderen lopen hersenschudding op „Mannequins voor Rio" Jubileum bij Spaarnestad „BE SLEUTELSPECIALIST" HOCKEY IN HAARLEM S.J.G. en V.V.S.B. spelen gelijk (33) Voetbal HEEMSTEDE Concert door de R.K. Harmonie „St. Michaël" Zondagsdiensten TOURNOOI Waterstanden ZANDVOORT Voorstel over bezoldiging gemeentepersoneel Ontvangst ten raadhuize LAATSTE NIEUWS Kamer doet zakelijke kwesties af On the waterfront Apotheken en dokters diensten Zondagsdienst De zesde cursus van de Stichting Ka tholieke Gezinszorg en Gezinshulp, af deling Haarlem, is gistermiddag beslo ten met de diploma-uitreiking. 12 Meis jes hebben een getuigschrift ontvangen, waarmede zij officieel in het magere, selecte corps van gezinshelpsters zijn opgenomen. Wat dit betekent, zal een ieder duidelijk worden, wanneer hij het volgende overweegt. In Haarlem zijn thans 30 helpsters en 18 verzorgsters. Deze getallen moeten normaal 50 om 25 zijn. Er liggen op het bureau aan de Wa genweg nog ongeveer 55 noodgevallen, die niet geholpen kunnen worden, om dat men eenvoudig geen mensen heeft. Hoe hieraan een mouw te passen, is een zaak, die vele hoofdbrekens kost. Het moderne meisje heeft n.l geen zin meer om het „vak" van gezinshelpster uit te oefenen. Zij ziet het als „dienst- meisjes"werk en gaat veel liever op kantoor, waar iedereen zit, doch waar de arbeid suf- vervelend, onbelangrijk en weinig verantwoordelijk kan zijn. Zij begrijpt niet, dat in een gezin met kin deren en derhalve met talloze moeilijk heden, niet alleen een schone, afwisse lende taak ligt, maar ook een leerzame proeftijd voor het werkelijke leven. Het een en ander kwam ter sprake op de min of meer plechtige uitreiking der diploma's. De cursus heeft negen maanden ge duurd en werd gevolgd door acht meis jes uit Haarlem, één uit Lisse, één uit Santpoort en twee uit Warmond. Deze meisjes kunnen nu doorgaan voor het beroep van gezinsverzorgster, waarvoor zij buiten de interne opleiding van zes maanden, een jaar practijk moeten op doen. De heer W. van Liemt, voorzitter van de Stichting Katholieke Gezinszorg en Gezinshulp, afdeling Haarlem, sprak enige woorden tot de al dan niet voor lopig afgestudeerden en de genodigden. Hij herinnerde o.m. aan de nieuwe sub sidieregeling, die ook voor de gezins hulp bestemd is en stelde nogmaals na drukkelijk vast, dat hulp in de huishou ding totaal iets anders is dan dit beroep. „Jullie geven geen louter materiële steun, maar liefde voor kinderen en moeder, die dikwijls het vertrouwen, de opoffering van hun „zuster" nodig heb ben, om zich door de moeilijkheden heen te worstelen en om na een sombere periode van narigheid en tegenslag weer hoop te kunnen koesteren voor een lichtere toekomst". Spreker bracht verder in het bijzon der dank aan mejuffrouw A. M. v. d. Linde, die als organisatrice van de cur- Op de Rijksstraatweg gebeurde gis teravond omstreeks tien minuten voor acht een ongeluk, waarbij twee wielrijders en een motorrijder betrok ken waren. Een der wielrijders, het 18-jarige meisje W. H. v.d. R. uit Haar lem, liep een zware hersenschudding op en werd vervoerd naar het Grote Gasthuis. De wielrijdster v.d. R. bereed de Rijksstraatweg in de richting van de stad en wilde voor een stilstaande bus langs rechtsaf de Spaarnhovenstraat inrijden. Een motorrijder, die achter haar aankwam, de Haarlemse tegelzetter A K., zwenkte eveneens langs de bus, maar was intussen de wielrijdster plotseling zo dicht genaderd, dat een aanrijding onvermijdelijk was, alhoe wel hij nog trachtte naar links uit te wijken. De motorrijder maakte een schuiver over de weg, sloeg over de kop en kwam terecht op het aan de overkant gelegen trottoir. Hij liep slechts wonden op aan het gezicht en kon, na geneeskundig behandeld te zijn in het ziekenhuis St. Johannes de Deo, naar huis terugkeren. De wielrijdster was er ernstiger aan toe. Zij werd van haar fiets* geslingerd tegen het voor wiel van een andere wielrijder, die op zijn beurt kwam te vallen. Het meisje liep vermoedelijk een zware hersen schudding op. Zij werd overgebracht naar het Grote Gasthuis. Haar fiets was zwaar beschadigd. De wielrijder tegen wiens voorwiel het meisje terecht kwam, liep geen verwondingen op. H. Bavo (Kathedraal): 6.30, 7.30, 9 (Hoog mis i 11 en 13 uur H. Antonius van Padua: 6.30, 7.30. 8.30, iHoogmis) 10 U en 12 uur H Jozef: S 45 9 15 iHoogmts) en 11 u. 18 uur: Avondmis. O. L. Vr. Rozenkrans (Spaame): 6. 7.30, 9, 10.30 (Hoogmis) en 12 uur. H Joannes de Doper (Amsterdamstraat): *6.30, 7.30. 8.30, 9.30 (Hoogmis), 11 en 12 u. H. Hart (Kleverpark): 6.30, 7.30, 9, 10.30 (Hoogmis) en 12 uur. H H Elisabeth en Barbara (Paul Kruger- straat) 6.30, 7.45 (Hoogmis) 9 en 11 u. H. Liduina (Rijksstraatweg): 6, 7, 8.15, 9.45 (Hoogmis) en 11.30 uur. O L. Vr. van Zeven Smarten (Rijksstraat weg): 6.30. 7.30, 8.45 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 uur. H.H. Petrus en Paulus (Tesselschade- straat): 6.30, 7.45. 9 (Hoogmis), 10.45 en 12 uur. Allerheiligste Drleëenheid: 7, 9 (Hoogmis) en 11 uur Hulpkerk Bloemendaal: 7.30 en 11 uur. O. L. Vr. Onbevlekt Ontvangen (Overveen) 6.45 7.45, 9.15 (Hoogmis), 10.30 en 11.30. H. Agatha, Zandvoort: 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 uur. H. Bavo (Heemstede): 7.15, 8.45. 10 (Hoog mis) en 11.30 uur. O L. Vr Hemelvaart, (Heemstede): i. 8.15 (Hoogmis) 9.45 10.45 en 11.45 uur. H. Antonius van Padua (Aerdenhout)7.30. 9 (Hoogmis) en 11 uur. In aansluiting op ons bericht van Woensdag over de luilak oriëntatierU voor de gehele Haarlemse jeugd tussen 6 t/m 15 jaar delen wij mede, dat de prijsuitreiking plaats vindt in het ge bouw van de Stadsdoelen aan de Gast huisstraat. De deelnemers worden drin gend verzocht zich niet per fiets naar de Gasthuisstraat te willen begeven, dit om verkeersopstoppingen te voorkomen GEBOREN; W. B. Steffens—Dolron, z; C. J. 't Hoenvan Bakel, z; B. J. A. Radsmavan Vliet, z; A. A. G. van Delft—Bruins, z; M. V. Kruithof— Pijcke, z E. KroonsbergSchmitz, z; J. M. RemmersOosthoek, z; P. M. Prijs—de Visser, z; H. J. P. van der Wielvan Reeden, z; N. Ooster- weghelPusch, z; A. M. Huurman— Pijnaker, z; P. BergmansRoest, d; P. A. M. Japinkvan Eerden, d; A. Ver hagenTasma, d; A. KaalesMeester, d; A. KampOverbeek, d; F. Kujj- tenSchijvenaar, d; J. van Baekel Hogeveen, d; G. A. G. HienschKui per, d; K. KnollaertPang, d. GETROUWD: C. Tauber en P. Wijn tje. OVERLEDEN: J. L. Dieben, 63 jaar, Maerten van Heemskerkstraat; P. H. van de Manakker, 31 jaar, Ar- chipelstraat; P. Verbeij, 66 jaar, Leid- scoiraat; G. P. de BruinBorrenberg, 69 jaar, Pieter Wantelaan; N. C. M. Blank, 48 jaar, Spaame. sus ieder jaar prachtige successen boekt en in samenwerking met de docenten haar pupillen grandioos voor het exa men „klaarstoomt". Tenslotte meende de heer van Liemt er op te moeten wijzen, dat het beroep van kinderverzorgster vooral door de ouders kan worden gestimuleerd, in dien zij maar voor ogen houden, dat een jong meisje in deze werkkring goud waard is, als zodanig wordt gewaar deerd en per slot van rekening nog re delijk verdient ook. De twaalf geslaagden zijn de dames R. van Breda, L. v. d. Broek, R. Hormiet, J. Huyboom, M. Kampkes, R. v. Moer- ten, R. van Putten en I. Valent (allen Haarlem), L. v. d. Veek (Lisse), H. v. Ombergen (Santpoort), R. de Groot en N. Vergeer (beiden Warmond). De St. Philomenaschool, nu sedert een drietal jaren de school van Zuster Ag nes, die er het hoofd van is en in de vastentijd haar zilveren professiefeest herdacht, heeft dit feest Vrijdagavond gevierd in de aula van het Mendel-Col- lege, welke bezet was met genodigden en kinderen. Vertegenwoordigstertjes uit alle klas sen hebben in een feestlied en felicita tie-gedicht (dit laatste op muzikale wijze) de blijdschap om deze dag uit gezongen en als cadeau een prachtig Mariabeeld met speciale smeedijzeren console aangeboden. De hoofdschotel van deze avond was de operette „Marjoleintje in Sprookjes land". Na maandenlang werken aan alles wat met deze operette te maken had, als de coulissen, die het podium in een waar sprookjesland omtoverden, de kleding door de meisjes van het V.G.L.O. ver vaardigd die een smaakvol geheel opleverde, de dansjes en de liedjes is er door de ongekunsteldheid, de jeugd eigen, geleid door alle schoolkrachten en enkele in de onmiddellijke omgeving daartoe aangezochte helpers en help sters een gaaf stukje werk gepresteerd. In drie taferelen hebben we Marjo leintje gezien in zang en dans met elfen en kabouters, met de sprookjesfee en de haasjes, bij de toverheks en de tove naar, die haar de bloemenkrans, welke ze van de sprookjesfee kreeg, ontnamen en haar gevangen hielden, tot ze door Prutsie, een van de kabouters, die de echte krans geruild had voor een plaats vervanger, deze weer terugkreeg, waar door ze zich weer kon omringen met de kinderen van sprookjesland en de bloemenprinsessen en allen, die door de tovenaar en toverheks behekst en ge vangen gehouden waren, vrij kon krij gen. Is dit zeer kortweg de inhoud van deze operette, er waren talrijke aardige momenten, sprookjesachtig belicht en raak getypeerd. Grappig sprongen de haasjes over het toneel, alleraardigst was het moment, toen Marjoleintje aan de betoverde bloemenprinsessen een liedje leerde, dat ze van haar hoorden. Waar het hier een schoolfeest betrof, menen we net als Zr. Agnes in, haar dankwoord tot allen, geen namen te moeten noemen, noch van de genodig den, noch van de krachten, die hun medewerking tot het welslagen van deze avond gaven. De feestelinge had het zeer op prijs gesteld en we zijn er van overtuigd, dat allen met deze zelfde mening huistoe zijn gegaan. Zondagavond zullen de ouders van de kinderen de gelegenheid krijgen deze sprookjessfeer mee te maken. In café-restaurant „Die Raeckse" heb ben zich gisteravond zes cadristen rond de groene biljarttafel geschaard, om in een sportieve kampj het eerste klasse kampioenschap van het district Haarlem te betwisten. De eerste partijen zijn nog niet bij zonder aantrekkelijk geweest. Slechts J. Doves wist een serie van 110 te verza melen, hetgeen de hoogste reeks was van de avond. J. Lamers, de matador uit Beverwijk, behaalde het beste ge middelde: 21.87. De gedetailleerde uitslagen luiden: Lamers 2 350 16 21.87 66 Lunenburg 0 234 16 14.62 56 Steffers 2 350 29 12.06 62 Dickmann 0 326 29 11.24 81 Agema 0 254 25 10.16 55 Doves 2 350 25 14.00 110 Steffers 2 350 22 15.90 53 Lunenburg 0 214 22 9.72 39 Mr. C. F. M. van Koppen, advocaat te Haarlem, heeft namens mevr. J. Rechstei- nerMondriaan bij de officier van justitie te Haarlem aangifte gedaan van smaad, c.q belediginghaar aangedaan in de circulaire, welke het bestuur van de Haarlemse Dieren bescherming onlangs aan de leden heeft rondgezonden. In deze circulaire staat de agenda vermeld van de op Donderdag 26 Mei te houden jaarlijkse algemene vergade ring, waaraan het bestuur een verslag heeft toegevoegd omtrent de reeds jaren bestaan de moeilijkheden in de vereniging Die Haerlemsche Musyckcamer concer teert op Maandag 23 Mei in het Ge meentelijk Concertgebouw te Haarlem. O. 1. v. dirigent André Kaart worden werken van 17e en 18e eeuwse meesters uitgevoerd. Het programma luidt: 1. Concerto grosso voor strijkorkest in g kl. t., Francesco Geminiani; 2. Can tate „Le Berger fidéle" voor sopraan en strijkorkets, Jean Philippe Rameau. Soliste: Anne van 't Oever. 3. Concert voor cembalo en strijkorkest in d. kl. t. Soliste Gertrude Maclaine. 4. Sinfonia melodieën voor twee hobo's en strijk orkest, Georg Philippi Telemann. 5. Con cert voor drie solo-violen en strijk orkest in F gr. t„ Antonio Vivaldi. Sol. Jan Bresser, Jan Keessen en André van Aalst. Het traditionele volleybaltournooi van de Ciosclub is dank zij een vlotte afwerking van het vastgestelde pro gramma een groot succes geworden, on danks het feit, dat de wedstrijden in verband met de ongunstige weersom standigheden, niet op de fraaie Ciosvel- den, maar in het Krelagehuis aan de Leidsevaart gespeeld moesten worden. Niet alleen voor de organiserende club is dit tournooi seccesvol geweest, warit ook het deelnemende Antwerpse Brabo zal aangename herinneringen aan dit tournooi, waar het in de hoog ste klassen de eerste prijs behaalde bewaren. Vooral de heren finalewedstrijd tus sen het Amsterdamse FORTO en het team uit Antwerpen heeft de talrijke toeschouwers van uitstekend volleybal doen genieten. In deze strijd wisten de Belgen de eerste game met 155 op hun naam te brengen, doch in de tweede game ging de strijd volkomen tegen elkaar op en via 10—9: 1413 wist Brabo de zege uiteindelijk met 1513 veilig te stellen. Het Noord-Hollandse districts-kamoi- oensteam dames van die Raeckse (Haarlem) behaalde een eervolle twee de plaats in de hoogste klasse. Hoewel de resultaten van de overige deelnemende Haarlemse ploegen zeker niet opvallend waren, wisten M.H.B.S. (dames) en Leonidas (heren) in de B klasse toch beide een tweede plaats te bezetten, terwijl het reserve team van de organiserende vereniging er zelfs in slaagde, dank zij een beter gemiddel de dan Leonidas. als eerste in de B klasse te eindigen. De uitslagen waren: Dames. Poule A. 1. BRABO (Antwer pen). Poule B: 1. die Raeckse (Haar lem) Heren, Poule A: 1. BRABO (Ant werpen). Poule B: 1. FORTO (Am sterdam). 2. FORTO (Amsterdam). B klasse: 1. CIOS (Overveen), 2. Leonidas (Haarlem). Einduitslag, dames A klasse: 1. BRABO (Antwerpen). 2. die Raeckse (Haarlem). Dames B klasse: I. Hofwijck (Voor burg). 2. M.H.B.S. (Haarlem). Heren A klasse: 1. BRABO (Ant werpen) Het programma van circus Franz Althoff, dat tot en met Maandag in Heemstede nabij het Sportpark zijn tent heeft opgeslagen, laat niet na op de bezoekers een grote indruk achter te laten. Het is een fors en overvloedig programma, waarin vooral veel aan dacht geschonken is, aan de paarden- nummers, die met een enorm élan wor den voorgebracht door de Amerikaan Frank Jackson. In enkele uren tijds maakt de bezoeker kennis met de prachtigste en vurigste paarden, die in het enorme renbaancircus hun kracht en elegantie kunnen uitleven. Daarnaast blijft er nog voldoende ruim te over voor de afdeling show, waarvan helaasook een circus moeilijk buiten kan. Maar goed, ook die num mers mogen er zijn. De voorstelling werd begonnen met het optreden van dompteur Natsch, die een gemengde roofdierengroep presen teert. Tijgers, leeuwen, panters, ijsbe ren en kraagberen treden gezamen lijk in dit nummer op. Uitstekend werk laat die dompteur zien! Voor een ver rassende kennismaking met het uitge- boeide paarden bezit van Franz-Althoff, die nog maar enkele maanden geleden een fusie aanging met Strassburger, Strassburger, zorgden Carly Bremer, Harry Althoff en Frank Jackson met hun vrijheidsdressuur van tjjgerpaar- den, Arabische volbloeds en zwarte duivels. Ook de 24 Lipizanners, waar van een grote charme en een tempera mentvolle gratie uitgaat, brachten het weinige talrijke publiek in verrukking. Maar wat hun wel het meest ge boeid heeft, was het optreden van 36 paarden in de grote renbaan. Het was niet alleen een uitstekende show, maar tegelijkertijd een hippisch evenement, waarin de echte circussfeer weer ten leven werd gewekt en waartoe ook het klassieke hogeschoolrijden van mevrouw Regina Strassburger veel bijdroeg. Taressanko's-een stel levenslustige Kozakken vertoonden enkele bra- vourstukjes op, in, naast en onder het zadel van hun bliksemsnelle paarden. Succesnummers waren voorts de Ro meinse ruiterspelen en wagenrenners. Ook hier weer koelbloedigheid, durf en een opwindende snelheid. Voor een bijzondere attractie zorgde de heer Franz Althoff met het optreden van zijn dertien olifanten. Tussen al deze hbogtepunten viel er nog genoeg te be leven, dat de moeite waard was. Wij denken bij voorbeeld aan de kleurrijke show van de kamelen en de lipizaners. Veel succes oogstte captain-Smith met zijn chimpansee's een wonderlijk stel „mensen". Vergeten kunnen wij ook niet de zeeleeuwen van miss Hella Decker. De Romanstroupe gaf prachti ge staaltjes parterre-acrobatiek weg. Uit het overvloedige programma hebben wij zo maar een greep gedaan. Niet alle nummers zijn even goed, maar het programma wordt met zo veel vaart en élan gebracht, dat dat alleen reeds een genoegen is. Wij kun nen niet anders zeggen: een boeiende vertoning met ongetwijfeld veel hoog tepunten. Woensdag- en Donderdagnacht wor den er in de Grote of St. Bavokerk te Haarlem gramofoonopnamen gemaakt van het beroemde Christian Müller-or- gel. Piet Kee, winnaar van het inter nationaal orgelconcours 1954, zal de volgende werken ten gehore brengen: Litanie van Jehan Alain en de Suite Go- thique van L. Boëmann. De opnamen geschieden o.l.v. Bovema te Heemste de. Het is de bedoeling dat de langspeel plaat, aan de andere kant waarvan Piet Kee het orgel van de Grote Kerk te Alkmaar bespeelt, naar Frankrijk wordt geëxporteerd. Het is de eerste keer dat er een gramofoonplaat wordt gemaakt van het orgel in de Grote Kerk. Op het kruispunt EricawegNieuwe Bussumerweg te Huizen botste een personenauto tegen een N.B.M.-bus. Ir: de auto zaten acht personen, die allen gewond werden. Het was het dokters- De K.A.J. Haarlem V organiseert Zon dag 22 Mei een dansavond in de Leonar- duszaal (ingang Leidse Zijstraat). Aan vang 8 uur. Voorts vindt op Woensdag 25 en Don derdag 26 Mei een toneeluitvoering plaats in de Leonarduszaal. Opgevoerd wordt „Aili", een toneelstuk in drie be drijven door Arie van de Lught. Kaar ten aan de bekende adressen en aan de zaal. De jaarlijkse H. Mis voor de levende en overleden leden van Koor Katholiek Haarlem wordt opgedragen Zondag 22 Mei om 9.15 uur in de Sint Jozefkerk aan de Jansstraat. Zondag 22 Mei is het Pax-Christi Zon dag. De maandelijkse Mis wordt dan ook op die dag opgedragen. Er is echter een verandering gekomen in het uur van aanvang. De H. Mis begint niet om 9.30 uur, maar om kwart over tien in het Florapark 2 bij de Wagenweg. De jubilerende Haarlemse postfanfare geeft Zaterdagavond om negen uur met het tamboercorps een jubileum-taptoe op het Raadhuisplein te Heemstede. Deze taptoe, die onder leiding staat van gezin D., uit Overveen. Twee kinderen jan Groot en w van der pijl wordt werden met een hersenschudding in het door het corps aan het gemeentebestuur Diaconessenhuis in Naarden opgenomen. en ingezetenen van Heemstede aange- De overigen liepen schaafwonden op. boden. De auto kwam door de botsing ir: een Om half negen stellen het corps en de tuin terecht. De inzittenden van de tamboers zich op bij de Jacobaschool autobus kwamen met de schrik vrij. De aan de Lanckhorstlaan en marcheren bus werd aan de voorzijde zwaar be- vervolgens via Binnenweg en Raadhuis- schadigd. De personenauto werd geheel straat naar het Raadhuisplein. Na af- Teodora is de vrouw van keizer Justinianus, die over Byzantium regeert. Zij is voortgekomen uit de stand der plebejers en is vastbe sloten haar lotgenoten een beter leven te schenken. De patriciërs, door wie de keizer beïnvloed wordt, zijn er op uit hem ten val te brengen. Vele intri gues worden rondom de keizerlijke fa milie gesponnen, maar het slot van het drama is, dat Teodora en Justinia nus als overwinnaars uit de strijd ko men. Dit is het gegeven, maar wat de Italianen en de Fransen er van ge maakt hebben is een draak in optima forma. Men heeft geen moment nagelaten de aantrekkelijkheden van de hoofdrol speelster Gianna Maria Canale, van wie de filmmaker zeggen, dat zij een van de mooiste vrouwen van Italië is, op het gekleurde doek te projecteren. Een larmoyant geval, waarmee de filmkunst maar weinig gediend is. Meer will .1 wij over deze film, die door de K.F.C. voor boven de acht tien werd goedgekeurd, niet zeggen. In Cinema Palace. Het is een mengelmoes van soms ware spanning, onzin en Engelse humor, wat regisseur Guy Hamil ton ons in deze film voorzet. Krijgsge vangenen uit Engeland, Polen, Neder land en Frankrijk zien zich in het on genaakbare Duitse kasteel Colditz om sloten door prikkeldraad, schreeuwerig „Herrenvolk" en een onwaarschijnlijk „soepele" commandant. Alles draait om ontsnappingspogingen. Deze lukken na tuurlijk slechts zelden en steeds weer beschouwt men reprises. Het verhaal is aardig verfilmd, maar wij voelen ons op sommige momenten niet voldaan, omdat de ontknoping te irreëel was, te fantastisch en daarom onbevredigend. Op z'n minst genomen is het toch eigenaardig, dat er in dat Duitse kamp niet geslagen wordt, dat Britse officie ren ongestraft vijandige liedjes zingen en zij in hetzelfde dreigende kasteel een schildwacht zijn pet kunnen af slaan, zonder dat de revanche bijzonder is. In Frans Hals voor veertien jaar. De handel in blanke slavinnen is blijkbaar voor sommige scenario schrijvers een prachtig onderwerp, temeer daar een film over dit onder werp zo mooi gedraaid kan worden als waarschuwing. In werkelijkheid is die waarschuwing maar bijkomstig en wordt de sensatie gevonden in een goedkope pikanterie, j die een niet al te brillant verhaal wat j kruidig moet maken. Zo is dat ook het j geval met de film „Mannequins voor j Rio", welke deze week in Rembrandt draait. vernield. Woensdag 1 Juni zal het 25 jaar gele den zijn, dat de heer Jos Verhaart, wo nende in de Wouwermanstraat 112 te Haarlem, in dienst trad van de drukke rij „De Spaarnestad". De aanstaande jubilaris is werkzaam als chef van de afdeling „Vervoer en expeditie". In het „Weekblad voor Bloembollen cultuur" heeft de redacteur, de heer R. M. v. d. Hart, een interessant artikel geschreven over de show-tuin van de heer Frans Roozen in Vogelezang. Hij zegt daarin het volgende: Wij kunnen ons niet aan de indruk onttrekken, dat men bezig is de kwestie wél show-tuin of géén show-tuin niet juist te zien. Er wordt door sommigen Advertentie LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 Na een enerverende wedstrijd te Hil versum behaalden de heren van Ever Swift het puntje winst, dat de toegang opende tot de 3e klasse. Een promotie, die volkomen verdiend werd tijdens de competitie, 'n promotie welke Zondag op het veld aan de Kleverlaan door zeer goed spel al voor 50% was binnenge haald, die echter Donderdag tot op het laatste moment nog onzeker was. Ondanks momenten, waarin de gerou tineerde achterhoede van Hilversum sterk domineerde, waren er af en toe flitsen, waarin Ever Swift het vertrouw de snelle open spel kon tonen. Vooral na de wederzijdse verkenning had de voorhoede werk in overvloed, kreeg men ook wel schietkansen, doch bracht men het niet verder dan een strafbully, welke de stand voor de Haarlemmers op 1—0 bracht. Kort daarna ging deze kleine voorsprong teloor, wat echter met de tweede helft in zicht nog niet zo deprimerend was. De hervatting bracht niet het spel peil op de gewenste hoogte. De zenuwen spraken ook een woordje mee en toen eigenlijk nog onverwacht het tweede doelpunt werd gescoord, waanden de Haarlemmers zich zeker van de pro motie, omdat daarvoor een gelijk spel voldoende was. Hilversum, met niets meer te verliezen, zette alle kracht in de aanval, stichtte menig keer nog ver warring in de bruin-witte achterhoede, maar kon slechts éénmaal scoren. Te weinig om het tot een beslissingswed strijd te laten komen, te veel nog om de vele Haarlemse supporters een rustig laatste kwartiertje te bezorgen. In een door beide elftallen goed ge speelde en aantrekkelijke wedstrijd is VVSB er niet in geslaagd de volle winst te behalen op SJC. Het werd een puntenverdeling en doordat VVSB hier door een kostbaar punt verspeelde is Roodenburg thans kampioen van deze afdeling geworden, na lange strijd met VVSB. Van het begin tot het einde was het een spannende wedstrijd, waarin beide ploegen zeer goed voetbal speelden en alles op alles zetten om een zo goed mogelijk resultaat te boeken. In de eer ste helft nam VVSB door Koomen de leiding en met 0—1 stand voor de gasten ging de rust in. Na de rust was SJC in het begin iets sterker en het was Ruigrok, die spoedig de gelijkmaker in het VVSB-doel depo neerde. VVSB liet zich echter niet on betuigd en kwam opnieuw door een doelpunt van Koomen voor (12). Weer maakte SJC gelijk door P. Vink en de zelfde speler gal SJC zelfs de leiding. Het leek er veel op, dat SJC de over winning zou behalen, maar in de laatste minuut scoorde Van Duin uit een kop bal de verdiende gelijkmaker voor VVSB. Een tegenslag voor VVSB was, dat het ingediende protest tegen Lisse, dat Woensdagavond door de KN VB-protest- Na twee jaar in de 4e klasse te heb- i commissie werd behandeld, nietig werd ben gespeeld is het Ever Swift nu ge- 1 verklaard, waardoor de lukt tot de 3e klasse door te dringen blijft. uitslag 00 aldus geredeneerd: Nu wij 'n Keuken hof hebben, zijn al die sgidere show-ge legenheden uit de boze en moeten ze maar verdwijnen. Het begint wat te ge lijken op het systeem dat men in de grote steden zich ziet ontwikkelen en waar de middenstand vaak wordt weg gedrukt door de grote concerns. Hoewel die kleintjes al jaren bestonden vindt men, dat hun tijd is gekomen en zij maar van het toneel moeten verdwijnen, zelfs al moderniseren zij hun zaak en trach ten zij met grote opofferingen staande te blijven. Frans Roozen te Vogelenzang was een van de eersten, zo niet de allereerste in de bloembollenstreek, die zijn kassen met bloeiende tulpen gratis voor het pu bliek toegankelijk stelde. Het is 24 jaar geleden. Er komen liefhebbers, die al jaren achtereen hier een bezoek bren gen. Gisteren spraken wij er een dame uit Amsterdam, die er trots op was, dat zij al 12 jaar achtereen hier kon genie ten. Ieder zal het door de heer Roozen genomen initiatief moeten toejuichen. Er mogen zakelijke belangen bij betrokken geweest zijn, die lagen er bij de klei nere en grotere navolgers ook. De eer ste stoot om onze Dolgewassen meer populair te maken, het publiek de gele genheid te geven kennis te laten maken met onze mooie tulpen zonder zakelijk opdringerig te zijn, werd onze grote Flo ra's dan uitgezonderd, in de bollenstreek gegeven te Vogelenzang. Later heeft de heer Roozen zijn kleine show-tuin uit gebreid en aantrekkelijker gemaakt. Een mooie rotspartij werd aangelegd, een fraaie border geschapen met goede kleu rencombinaties; er had een juiste toe passing plaats van andere bordergewas sen dan bolbloemen en er werd een schaarse aanplant van laagblijvende co niferen of in het voorjaar bloeiende heesters toegepast. Ik wijs hier slechts op de fraaie combinatie van de tulp i Orchid met de Euphorbia's, waarop de zacht geel-groene bloemschermen, op Scarlet Splendid met de donkerblauwe violen, op de smaakvolle wijze, waarop Insurpassable, Black Parrot, Cherbourg en al de andere, te zamen ruim 30.000 oollen, werden gearrangeerd. Men kan er zich nu wel aan ergeren, dat er gistermiddag toen wij er waren, 3 autocars met Amerikaanse bezoekers arriveerden, die foto's namen en op de film de kleuren trachten vast te leggen, wij vinden die ergenis kleinzielig. Laat er enkele duizenden vreemdelingen ko men; het is een mooie reclame, zouden wij zeggen. Ieder van ons moet trach ten, hetzij in het groot, hetzij in het klein, aan die reclame het zijne bij te dragen. Afgezien echter hiervan heeft in dit géval niemand het recht de conclusie te trekken, dat deze initiatiefnemer nu maar moet verdwijnen en zich maar moet laten wegdrukken door de grotere ondernemingen loop keert het corps langs dezelfde weg terug. In de Hervormde Kapel te Santpoort- dorp concerteert het Kennemer Vrou wenkoor en het Kennemer Meisjeskoor 0.1.v. Annie Schoen op Dinsdag 24 Mei. De R.K. harmonie „St. Michaël" geeft Zondagmiddag van 15—17 uur in het wandelbos „Groenendaal" een con cert onder leiding van de heer S. A. Noom. Het volgende programma wordt uitgevoerd: 1. Imperial Echoes, mars, Arnold Sa- froni; 2. Egmont Ouverture, L. v. Beet hoven; 3. Narcissus Echo, G. Boedfjn; 4. Dorpsdansen, A. E. M. Grétry; 5. On the Quarter Deck, mars, Kenneth. J. Alford. Pauze 6. Trafalcar, mars, W. Zehle; 7. Al pen Echo's, piston polka; 8. Vier beel den uit de Vogezen, Meindert Boekei; 9. Wiener Madeln, wals, Ch. M. Zieh- rer; 10. Finale. Met de nummers 3, 4 en 8 neemt „St. Michaël" op 12 Juni deel aan het Bondsconcours te Wateringen, uitge schreven door de R.K. Bond van Har monie- en Fanfarecorpsen in Zuid-Hol land, afd. Uitmuntendheid. De Zondagsdiensten voor artsen wor den op 22 Mei waargenomen door dr. J. Laeijendecker, Raadhuisplein 9, tel. 38103 en dr. K. L. Kout, Joh. de Witt- laan 23, Haarlem, tel. 38411. Wijkverpleging: Zuster E. Verduyn, Meer en Boslaan 23, tel. 39509. Geopende apotheek: Heemsteedse Apo theek, Binnenweg 98, tel. 38197; Aerden hout Apotheek, Zandvoortselaan 165, tel. 26772. Morgen (Zondag) zal op initiatief van de Tafeltennisvereniging „De Tref fers" een Aardbeientöurnooi worden ge houden in de lokalen van de' veiling te Roelofarendsveen die om 12 uur of ficieel zal worden geopend door de burgemeester van Alkemade de heer j. e. m. Kolfschoten- Zondag 22 Mei. Hoog water: 3.32 u. en 16.01 u. Laag water: 11.36 u. Maandag 23 Mei Hoog water: 4.18 u. en 16.50 u. Laag water 0.02 u. en 12.27 u. Het verhaal gaat over enkele meis jes, die via een advertentie in Parijs terecht komen en als mannequins wor den opgeleid. De opleiding wordt be taald door een stel proleten en dat wordt wel duidelijk, als de meisjes in Rio de Janeiro terecht komen in een protserig huis, vaar de mannequins tot privé-vertier voor de bezoekers moeten dienen. Twee meisjes willen niets daar van weten en kiezen de vrijheid. Ze on dervinden, dat de schurken nergens voor staan; een van haar moet de escapade zelfs met de dood betalen en de ander weet de hele bende te ontmaskeren dank zij een bezoeker van dat huis, die plotseling de beschermer der onschuld is geworden. In de film is zo iets mo gelijk. Achttien jaar, aldus de K.F.C. De gemeenteraad van Zandvoort komt a.s. Woensdag in vergadering bijeen. Behalve de reeds gepubliceerde voorstellen komt aan de orde een voorste] over de bezoldiging van het gemeentepersoneel De directeur van Publieke Werken heeft een jaarwedde, berekend naar 90 pet. van die van de secretaris; voor de directeur der bedrijven is dat per centage 85. Overleg met het departe ment van Binnenlandse Zaken heeft er toe geleid, dat accoord wordt ge gaan met het herstellen van de in 1948 bestaande verhouding. Beide direc teuren hadden toen een wedde van 94 pet. van die van de secretaris Voorts wordt voorgesteld de wedde van de gemeentegeneesheer te verho gen tot f 1600 per jaar. De Kennemer Vereniging tot Op richting en Instandhouding van Me- disch-opvoedkundige Bureaux zal door Zandvoort worden gesubsidieerd met Vogelenzang 2Ripperda 3 12 uur. 1 cent per inwoner. Er is me daar een gevaarlijk stel bijeen in de Fresco-bar in het broeiende smokkelaarsnest Tan ger. Er loopt een luguber heer rond met een wandelstok, waarin op vernuftige wijze een lang scherp mes is bevestigd, dat hij te gelegener tijd weet te gebrui ken. Er zijn in dit speelhol allerlei ge vaarlijke en ongure types en midden in deze onderwereld loopt een prille bloem rond. Een prille bloem, dat dacht u, een agente van de Ver. Staten, die méé de smokkelaarsbende moet oprol len. Zij staat haar mannetje. In het be gin van de film ziet ge haar er al een vloeren met een handige jiu-jitsu- greep. Rond dit meisje speelt zich een span nend en sensationeel verhaal af in de bar, in een Oosterse bazar en in de wateren rond Spanje. Wel wat té sen sationeel, als u het ons vraagt. Voor boven de achttien in Luxor. Liefhebbers van het woeste avon tuur kunnen deze week meer dan hun hart ophalen in de film „Amok in Silver Lode", welke in Roxy draait. Een moordenaar, die maar weinig ge nade kent, probeert op slinkse manier een onschuldig man van het leven te be roven. John Payne en Dan Duryea zijn de hoofdrolspelers in deze film, die in kleuren werd uitgebracht. Aan span ning ontbreekt het niet in „Amok in Silver Lode". 18 jaar zegt K.F.C. Vanaf Maandag tot en n )onderdag een reprise van „King Kr 18 jaar. De officials van de K. N. M. V. en de prijswinnaars van de internationale motorwedstrijden op a.s. Zondag zullen 's avonds ten raadhuize officieel door het gemeentebestuur van Zandvoort worden ontvangen. Vandaag zijn de partijraad en het par tijbestuur van de P.v.d.A. in Amster dam in spoedeisende vergadering bij eengekomen ter bespreking van de poli tieke situatie. Naar wij vernemen zal de Tweede Kamer de week na Pinksteren bijeen worden geroepen om enkele zuiver za kelijke kwesties af te doen. Dan zal o.m. in behandeling komen de eerste rijkswet tot goedkeuring der internatio nale tinovereenkomst. Hierbij zullen de gevolmachtigde ministers van Suri name en de Ned. Antillen tegenwoordig zijn. Ondanks de vele bezwaren, die 'n te brengen zijn tegen de film „D grote Caruso," zullen er maar weinig liefhebbers van opera-muzies zijn, die in ieder geval om wille der muziek deze film niet gaan zien. H® verhaal is voor hen meestal niet van zo'n groot belang en dat is dan een ëe" luk, want het is niet allemaal even his torisch verantwoord, wat de film te zi®n en te horen geeft; dat is geen uitzonde ring in de categorie der zgn. muziek films. De toeschouwer zit hier als het ware bij de wieg van de kleine Caruso, ziet hem als koorzanger en later als de grote Caruso, de fenomenale tenor, die de wereld met zijn gouden stem stormen derhand verovert. Hij is er verder getuig® van, hoe Amerika Caruso aanvankelijk niet zo'n enthousiaste ontvangst bereidt, maar een mooi meisje houdt hem m New York vast en dat betekent toen een ongelofelijk succes, ook in Ameri :a. Dat meisje heeft regisseur Thrope een aanleiding gegeven om door het ver haal een schone idylle te weven en M heeft daar uitvoerig gebruik van maakt. Het teveel aan sentiment hevig aan gezet, door te felle kleuren wordt goed gemaakt door verschillende goede en grappige vondsten, maar de man, die Caruso moet vertolken, Mario Lanza, is niet de gelukkigste representant, Hu heeft meer weg van Joseph Schmidt dan van de waarachtige kunstenaar, die Er.rico Caruso toch was. Maar goed, wie zo vriendelijk is een en ander met een korreltje zout te nemen, zal geen spijt krijgen deze film te hebben gezien. Fragmenten uit vele opera's ko men aan bod en de liefhebbers zullen zich daarom graag tevreden stellen met de schaduw van Enrico Caruso. WU hebben dat in ieder geval gedaan, en er geen spijt van gehad. Iedereen kan er heen. In Minerva. Woensdag en Don derdag draait de film „From here to eternity" een film, die wij van harte, kunnen aanbevelen. 18 jaar. Het maken van een biografie brengt altijd een groot aantal be zwaren mee. Een eerste vereiste is, dat men zich beperkt, een keuze maakt uit de overvloedige hoeveelheid materiaal. De makers van de filmbio grafie van prof. Ernst Sauerbruch blij ken de kunst der zelfbeperking te ver staan. Slechts enkele episodes uit het leven van de beroemde Duitse medicus zijn verwerkt. Aan de andere kant heeft zulk een beperking ook zijn bezwaren. Men kan de sympathieke zijde van een beschre vene naart voren halen, de minder aan gename kanten verzwijgen. Hoe de ge gevens verwerkt zijn in de filmbiogra fie „Sauerbruch" kunnen wij niet be oordelen. Wel is het zeker, dat de hoog geleerde medicus als een sympathiek, charmant en groot mens te voorschijn komt. Het leven van de professor is aan grijpend verteld, hier en daar wat pa thetisch, maar voldoende gedoseerd met humor, hetgeen ons voor Duitsers reeds een goede prestatie lijkt. „Sauer bruch" is daarmee geworden tot een boe-'ende, vaak aangrijpende filmbio grafie. Studio, 18 jaar. De film „On the waterfront" in Lido is geprolongeerd. Voor 18 jaar. CINEMA PALACE: „Teodora" 18 jaar. Tij den: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: „The Colditz story" 14 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 1 en 9.15 uur. Di.-avond één voorst, om 8 u. LIDO: „On the waterfront" 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: T,Malaga" 18 jaar. Tijden: 2, 7 en 9.15 uur: Zo.: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. MINERVA: „The great Caruso", a. 1. Tij den: Za. 7 en 9.15 uur: Zo. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Ma. 8.15 uur: „Zij, die wij ver eren", 14 jaar. Wo. en Do. 8.15 uur: „From here to eternity", volw. REMBRANDT: „Mannequin flir Rio" 18 j. Tijden: 2 en 8 uur: Zo. 1.30, 4.45 en 8 u. ROXY. „Amok in Silver Lode". 14 jaar. Tijden: Vr. en Za. 2.30, 7 en 9.15. Zo 2. 4.15, 7 en 9.15 u. Van Ma. tot en met Do. 2.30 en 8 u.: „King Kong", 18 jaar. STUDIO: ..Sauerbruch" 14 jaar. Tijden: 2.15, 7 en 9.15 uur; Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 u Zaterdag 21 Mei Concertgebouw: Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap". Concert door twee Kon Man nenkoren. Beg. N. Ph. O., 8 uur. Heemstede (nabij Sportpark): Circus FranZ Althoff. 2.30 en 8 uur. Stadsschouwburg: De Haagse Comedie met „De kinderrover", 8 uur. Zondag 22 Mei ..Stadsschouwburg: De Haagse Comedie met „De derde", 8 uur. Heemstede (nabij Sportpark)Circus Franz Althoff, 2.30 en 8 uur. Maandag 23 Mei Concertgebouw: Die Haarlemsche Musyck camer. Concert o. 1. v. André Kaart, 8 u. Grote Kerk: Carillon-Glockenspiel door de stadsbeiaardier Arie Peters. Van 15 30— 16.30 uur. Heemstede (nabij Sportpark): Circus Franz Althoff, 8 uur. Haarlem De Zondags-, avond- en nachtdienst van de Haarlemse Apotheken wordt waargeno men door Fa. C. G. Loomeyer en Zn„ Bar tel j or isstr a at 11, telefoon 10175; Park-Apo theek, Kleverparkweg 13; Apotheek 't Gil- dehuys, Koninginneweg 3, telefoon 12038; Apotheek J. Krijnen, Eksterstraat, tele foon 25860. ZIEKENVERVOER G.G.D. Telef. 14141: Margriet, Turfmarkt 10 rd., Tel. 21400. Bloemendaal De Zondags-, avond en nachtdienst vab de Bloemendaalse, Overveense en Sai1*" poortse apotheken worcft waargenomen door: Elswout Apotheek. Bloemendaalse' weg 341, Overveen, tel. 16760, Santpoortse Apotheek, Bloem endaalsestraatweg 1v>% Santpoort-stat., tel. K 2550824. Overveen De Zondagsdienst voor artsen zal den waargenomen door W. W. v. Olden borgh, Bloemendaalseweg 223, Overveen» telefoon 22884. Aerdenhout irdt De Zondagsdienst voor artsen w(jLr, waargenomen door C. Kroon, West®* laan 12, Aerdenhout. Artsen: J. Stoffel, Hoofdstraat 165, Sant poort, tel. K 2560 8310. Apotheken (ook nachtdienst): Sa» poortse Apotheek, Bloemendaal straatweg 145, Santpoort, tel. K 256U 8249.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2