Ook Haarlem op „Hollands Glorie' in Delft DE VISSCHER Bloemendaal wordt niet gekend in wegenplannen P. J. Schepers hartelijk gehuldigd Architect moet plan besteksklaar maken DOOR EEN ZATERDAGSE BRIL Noodlokalen Chr. school niet op sportterrein Offers brengen CENTRALE VERWARMING Wandtapijt van Damiate uitgeleend naar de Prinsenstad Met 11 tegen 6 stemmen besloten: Garantie gevraagd -r Thans wordt gedacht aan Van Wickevoort Crommelinlaan GROEN Co. J PERMANENT WAVE Schipper van de toekomst GEMEENTERAAD BLOEMENDAAL ZATERDAG 21 MEI 1955 PAGINA 3 Piëta van Maerten van Heemskerck naar Haarlem BLOEMENDAAL - TEL. 22143 Orgelbespeling VERKEERSEXAMEN IN HEEMSTEDE Feestelijke middag in Minerva-theater Jac. P. Thysse-lyceum Aanduiding „Montessori" verdwijnt uit naam van de school h G.S schokten vertrouwen van gemeentebestuur Insfitut de Beauté Haute Coiffure ROVER GARAGE PARKLAAN Advertentie Zaterdag 28 Mei zal in het museum Het Prinsenhof te Delft een tentoon stelling worden geopend onder de titel „Hollands Glorie", welke de maritieme geschiedenis der Nederlanden zal be handelen. De opening geschiedt door Z.Exc. admiraal Helfrich. Het is interessant te weten, dat ook Haarlem op deze expositie vertegen woordigd zal zijn. B. en W. van Haar lem hebben er namelijk in toegestemd, dat het bekende wandtapijt, voorstellend de strijd om Damiate, naar Delft wordt uitgeleend. Voor zover bekend is het de eerste keer, dat dit fraaie wandtapijt, dat in de kamer van B. en W. hangt, buitensteeds in leen wordt gegeven. Deze uitlening geschiedt echter in het kader van de culturele uitwisseling tus sen Haarlem en Delft. B. en W. van Delft hebben namelijk besloten om Haarlem in ruil voor het wandtapijt de bekende Piëta van Maerten van Heemskerck, die zovele jaren in Haar lem, waar hij in 1574 is gestorven, heeft gewerkt, uit te lenen. Dit schilderstuk heeft inmiddels een plaats gevonden in het Frans Halsmuseum. Tevens hebben B. en W. van Delft enkele andere schilderstukken aan Haar- Aduertentte lem uitgeleend, die opgehangen zullen worden in de kamer van B. en W., waar anders het tapijt van Damiate hangt. 15 Augustus zullen de verschillende uitgeleende stukken weer op hun oor spronkelijke plaats komen. Op Dinsdag 24 Mei zal George Robert van 8-9 uur 's avonds op het orgel van de Grote Kerk te Haarlem het volgende programma spelen: 1. Courante met Variaties; Pieter Cor net; 2. Adagio en Allegro uit het concert F gr.t. („Koekoek en nachtegaal") G. F. Hand.l; 3a. Domine Deus, Rex coe- lestis; 3b. Domine Deus, Agnus Dei; F. Couperin; 4. Prélude, Fugue et Varia tion, C. Franck; 5. Variations sur un thème de Clément Jannequin, Jehan Alain; 6. Rhapsodie grégorienne; Jean Langlais. O wemelende moederschoot Vruchtwater, waarin God besloot In den beginne al wat sliep En wakker werd toen Hij het riep; O zware zwalpende oceaan, Omwentlend worden en vergaan. Muil waar de wereld aan ontglipt En telkens weer in binnen slipt. 'k Slinger mijn aaslijn; zij staat strak. Ik haal omhoog wat zich verstak; Wat in 't oerdonker bloeit en blinkt Verbleekt in 't licht en sterft verminkt: 't Lantarendier, de duivelspot, Het vrouwtje van de siddergrot. Strijdkrachten in het vreeslijk spel Tusschen den hemel en de hel. En ik verklaar wat goed en kwaad Is, naar mijn eigen zin en baat, Tot straks de dood zijn kaken slaat In mij, en voor God vallen laat. O Visscher, die mijn wezen kent, En drift en eeuwig element, Vang me aan Uw lijn, lier op de klos, En laat me in 't levend water los. Willem de Merode In Heemstede hebben dit jaar weer 451 kinderen het verkeersexamen ge daan en, zoals gebruikelijk, hebben de geslaagden een prettige middag in het Minerva-theater gekregen Het was Vrijdagmiddag in dit theater een druk te van belang en het werd pas rustig, toen de hoofdinspecteur van politie de heer A. Berentsen, met een enkel woord de kinderen toesprak en de burgemeester van Heemstede, mr. A. G A Ridder van Rappard, aan de 1/ uitblinksters en uitblinkers, die zowel theoretisch als practisch geen enkele fout hadden gemaakt, het verkeers- insigne en een mooi boek overhandig de. Hij wees daarbij op het grote be lang voor alle mensen, zowel grote als kleine, om in het verkeer geen fouten te maken, want dan was een ongeluk altijd het gevolg, vaak met dodelijke afloop. Hij wenste daarom allen geluk met het resultaat van dit afgelegde exa men en hoopte, dat zij met alle exa mens evenveel succes zouden hebben. Daarna werden enige aardige films vertoond en zo was het de jeugd, die het eerst het Nederlands nieuws kreeg te zien. Ter afwisseling werd een ijsje aangeboden, waarna omstreeks half vijf de jeugd met een sprits in de hand knabbelend het Minerva-theater ver liet. Van de 451 kinderen zijn er 423 ge slaagd; bij het schriftelijk examen werden 6 candidaten afgewezen en bij het practisch examen 22. De 17 geslaagden zijn: Jaap de Groot (Bosch en Hovenschool), Hans Brou wer, Benni Cliteur, Leo Hoekendijk en Lily v. Soest (Nic. Beetsschool), C. Mellert, G. Bruijn, P. v. Rijk, B. Schiff en A. Heupers (Crayenesterschool), Mary v. Andel, Charles v. Berkel, Bep- pie Engels, Ronnie Fortgens, Ralph Sluiter, Mattie Spoor en Willy v. Wijn gaarden (Voorwegschool). Ongeveer 5 pet. van de leerlingen is niet geslaagd. Bestuur en curatorium van het Jac. P. Thysse Montessori Lyceum te Over- veen hebben besloten het onderwijs aan de school met ingang van Sep tember a.s. ingrijpend te reorganiseren. Verschuiving van het sterk individuele naar het sterk klassieke stelsel zal hier van een gevolg zijn. In verband hier mede wordt de naam van de school gewijzigd in Jac. P. Thysselyceum op grondslag van individueel onderwijs. De huidige rector, dr. W. W. Jong, heeft het bestuur verzocht, te worden ontheven van de leiding van de school, welk verzoek is ingewilligd. Nadat de gemeenteraad van Bloemen daal omstreeks zeven uur het struikel blok van het nieuwe raadhuis had over wonnen, vond mr. De Jong Schouwen burg nog de moed om bij de rond vraag de Noord-Zuid verbinding ten Westen van Haarlem aan de orde te stellen. Hij vroeg zich af, of Bloemen daal wel voldoende op de hoogte gehou den wordt van de plannen voor de Noord-Zuid en de Oost-Westverbinding. In de raad had hij er niets meer over gehoord en alleen in de pers moest hij er iets over vernemen. De heer P. J. Schepers, hoofd van de St. Jeroenschool, die - zoals wij reeds meldden - veertig jaar bij het onder wijs is, is gisteravond hartelijk gehul digd door „zijn" jongens. Het initiatief tot het feest was niet alleen van de knapen zelf uitgegaan maar het was ook door hen helemaal op eigen gele genheid uitgewerkt. En u kunt zich dus wel voorstellen dat he.t een en al iet wat tumultueuze opgewektheid was gisteravond. Daar vielen echter natuurlijk ook wel officiële woorden. Zij kwamen op de eerste plaats uit de mond. van dr. J. Hoek, die de jubilaris namens het schoolbestuur gelukwenste en die een storm van instemming onder de jon gens ontketende toen hij zei dat er deze avond „géén gelegenheid was naar het gedrag van de leerlingen te informe ren". Daar was verder de heer Kokx, die de heer Schepers namens leraren en vak-leraren toesprak en die ten over vloede nog eens constateerde dat het hoofd „goed aangeschreven stond" bij de jongens. Hij voegde overigens bij zijn woorden een joyeuze daad en bood de feeste ling een ferme kist sigaren, en me vrouw Schepers een riante ruiker bloe men aan. De volgende spreker, een der leerlin gen, deed duidelijk uitkomen dat de ju bilaris deze avond nu eens niets te ver tellen had. Hij nodigde dus de heer Schepers en zijn echtgenote kort en goed uit op het toneel te komen en overrompelde mijnheer met een bij zonder fraaie asbak - „Van de leerlin gen 1955" - en mevrouw met een ju weel van een bos blommen. Het hoeft nauwelijks betoogd dat die geschenken afkomstig waren „van alle jongens". En toen werd er gezongen van „Waar in bronsgroen eikenhout", als hom mage aan de heer Schepers, de Lim burger. Nadat de heer de Jong de dank der ouders - die er óók waren - had vertolkt, was dan het woord aan de jubilaris zelve. Was het wonder dat hij warme hulde bracht aan zijn jongens die zo'n mooie avond voor hem op touw hadden gezet? En kennelijk onder de indruk bracht de heer Schepers tenslotte dank aan al degenen die aan het feest hadden mee gewerkt. En voor de rest werd er dan door de leerlingen een fiks nummertje toneel gespeeld. Omdat, zoals een der leer lingen meedeelde, „wij op school helaas geen meisjes hebben zitten", waren er nogal wat travesti-rollen ingelast. Tus sen de bedrijven door speelde een uit de knapen geformeerde band voor wat zij waard was; en dat bleek heel wat te wezen. Na de pauze werd er „mast geklommen" door de jubilaris en zijn echtgenote en door een aantal ouders. Het was verbluffend wat er toen plots aan parate kennis voor de dag kwam. Menige jongeling zat bij tijd en wijle goedkeurend te knikken. Het was al tegen twaalven toen er een stop doorsloeg. Dat verhoogde de gezelligheid nog, maar desalniettemin moest men op dat moment het feest sluiten. Mijnheer Schepers en zijn jon gens deden het met kennelijke tegen zin. Met name vroeg de heer De Jong Schouwenburg, of er op het ogenblik iemand is, die zich speciaal met deze Bloemendaalse belangen bezighoudt, of ir. De Ranitz, stedebouwkundige, iets van doen heeft met de plannen voor deze twee verbindingen, en hoe het stond met de vertegenwoordiging van ir. Tirion in de streekplancommissie. De burgemeester,' dr. D. H. Peere boom Voller, verklaarde, dat de ge meente steeds tracht op de hoogte te blijven van de plannen. Destijds was er een dringende brief verzonden naar het college van Gede puteerde Staten, waarin verzocht werd het gemeentebestuur voortdurend in eventuele plannen te kennen. G. S. hebben dat toegezegd, toch betreurde de burgemeester het ten zeerste, dat het slechts bij woorden gebleven was. Het vertrouwen in Bloemendaal was ten zeerste geschokt. De enige instantie, die dit vertrouwen kan her stellen, is het college van G. S. Ir. De Ranitz zal binnenkort het ge meentebestuur met plannen benaderen, aldus deelde burgemeester Peereboom Voller mede. Wat de vertegenwoordi ging van ir. Tirion in de streekplan commissie betrof, verklaarde de burge meester hierover nog geen uitsluitsel van de griffier ontvangen te hebben. In afwachting daarvan zou de burge meester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard, ook de Bloemen daalse belangen als lid van de streek plancommissie behandelen. Belangrijke stap nader tot verwezenlijking van Bloemendaals raadhuis De gemeenteraad van Bloemendaal hakte gisteren tegen de vooravond een zeer grote knoop door met zijn beslissing om architect ir. A. M. de Rou- ville de Meux opdracht te verlenen zijn ontwerp voor een nieuw raadhuis van Bloemendaal besteksklaar te maken. Met elf tegen zes stemmen keurde de raad het voorstel van B. en W. goed. Aan de stemming ging een lang durig debat vooraf, dat soms dreigde persoonlijk te worden, maar dank zij de tactvolle wijze, waarop burgemeester dr. D. H. Peereboom Voller de be sprekingen leidde, hadden alle discussies een bevredigende afloop en viel tenslotte de langverwachte beslissing, die het aanzien van de raad niet weinig zal verhogen. Hoe belangrijk het besluit ook is, de raad kan zich altijd nog terugtrekken, wanneer de begrote kosten de f 1.200.000 zullen overschrijden. De architect moet dan ofwel een nieuw ontwerp maken ofwel hij wordt van zijn taak ontheven. De burgemeester en wethouder A. van Geluk hebben met vuur het voorstel verdedigd. Laatstgenoemde somde ten overvloede nauwkeurig alle vergelijkingscijfers op, die hij had kunnen achterhalen omtrent het raadhuis van Pijnacker en het te bouwen raadhuis van Bloe mendaal. De K.A.B., afdeling Haarlem, belegt Dinsdag 24 Mei in gebouw St. Bavo een bijeenkomst, waarvoor alle stands organisaties in Haarlem zijn uitgenodigd. Besproken zal worden de mogelijkheid tot oprichting van een katholieke Be grafenisvereniging. De debatten werden geopend door ir. Tirion (VVD), die het college van B. en W. ook in het verdere verloop der be sprekingen bepaald niet spaarde. Hij be treurde het nog altijd niet goed te kun nen overzien, hoeveel het raadhuis in totaal zou kosten. De overeenkomst, die er getrokken werd tussen het raad huis van de boerengemeente Pijnacker en het bouwen radhuis van Bloemendaal was hem niet duidelijk. Ir. de Vassy (P. van de Arbeid) voeg de daaraan toe, dat het raadhuis van Pijnacker 50.000.- meer had gekost, dan begroot was. Betrouwbare archi- tectenbureaux hadden volgens ir. De Vassy berekend, dat het Bloemendaal se project de 2.000.000.- zou benade ren. De heer Van Holten (VVD) was van mening, dat de raad een bepaald soort dwang werd opgelegd door de alinea's aan het slot van de toelichting van B. en W. Daarin werd gesteld, dat er vroeger veel geld vergeefs was uit gegeven, hetgeen de heer Van Holten bestreed. Voorts had de heer Van Holten bezwaren tegen het onoverzich telijke in heel de materie. Hij wilde be treffende de kosten weten, waar hij aan toe was. Deze betogen werden onderstreept door de heer Fijen (KVP) die 1.200.000.- de uiterste som achtte voor alleen het bouwplan. Zouden de kos ten dit bedrag niet overschrijden, dan gaf hij het voorstel tot het nader uitwerken van het ontwerp zijn stem. Aan deze garantie zou volgens de heer Schulz moeilijk voldaan kunnen worden. Wat te doen, als de kosten de begroting toch te boven gaan? De raad zou het geld dan immers weer moeten voteren. De heer Pinxter (KVP) beschouwde het als een bekend feit, dat wethouder van Geluk zich veel moeite getroost om de plannen er doorheen te slepen. Hoeveel vertrouwen hij ook stelde in de bekwaamheid van de heer Van Geluk, toch had hij liever gezien, dat de kostenberekening was geschied door de dienst Publieke Werken. Welke verkla ring de heer Van Geluk de commen taar „dank U" ontlokte. Achteraf bleek het gelukkig allemaal zo kwaad niet bedoeld te zijn. De heer Pinxter merkte voorts nog op, zijn vroegere be zwaren volledig te handhaven. In zijn beantwoording verklaarde de burgemeester allereerst, dat over de inrichting nog weinig te zeggen viel, omdat nog niet precies bekend was, wat er allemaal nodig was. Daardoor kon ook geen juiste kostenberekening Advertentie Op aanvraag onder letter x en bij overschrijving van f. 2.- op postgiro 51638 sturen wij U gaarne de vol ledige Pastoe catalogus, met alle mo dellen en prijzen. ..MET PASTOE MEUBELEN RUIMER WONEN IN UW WOONRUIMTE" -e U.M.S. Rotsoord 3 Utrecht Levering door de goede woninginrichter: BA JA, Gasthuisvest 5—9, Haarlem 't BINNENHUIS, Julianapark 5862, Haarlem DE KERKUIL, Nieuwe Gracht 23, Haarlem ij zijn weer in de wonderlijke tijd van onze communican tjes; het voorspel van de zo mer brengt vrijwel dagelijks een gelukkige bruid in het stadsbeeld, maar een verrukkelijker gezicht is toch de stoet van kleine witte meis jes, die zingend de kerk binnentrek ken met de blijheid en de ernst te gelijk, die alleen nog een kind onbe vangen kan opbrengen. Zo'n dag is voor de bruidjes, al of niet ge sluierd maar toch getooid met een bloemenkroon, de stralende werke lijkheid van een vrome roes, waar in zij wekenlang geleefd hebben. Voor de jongens is dat natuurlijk evenzo, maar zij missen gelukkig het angelieke, dat de meisjes (ook gelukkig) weelderig ten toon sprei den. Ondanks hun gepolitoerde neus en brillantine-kopjes hebben de jon gens onder de communicantjes iets heroïsch over zich; zij lopen er ook naar en de gezonde deugniet heeft de glans in zijn ogen van een verheven ondeugd. Ieder jaar, als ik die zonnige in tocht gade sla, zie ik geboeid toe en met mij die honderden andere mensen, onder wie de ouders, oma's en opa's en niet te vergeten de meest mogelijke ooms en tantes, die alle het hart sneller voelen kloppen van wege hun onverwoestbare familie trots. Er zijn altijd wel mensen te vinden, die graag spreken van een kerkelijke show, v. arin families met elkaar wedijveren om het sier lijkst geklede kind af te leveren. Ik geloof, dat die mensen het com munie-feest verkeerd zien. Als die kinderen zij roepen bij mij al tijd de gedachten op aan de,,pueri Hebraeorum" van Palmzondag met zoveel luister naar hets Gast maal opgaan, dan heeft al die zgn. show de bijna onwerkelijke betove ring van het paradijs. Heel vroeger ging men nog al eens te ver; de ouderen herinneren zich nog de plechtige koetsen, waar mede een communicantje naar de kerk aan de Jansstraat, de paters kerk of de Spaarnekerk werd gere den. Zo'n evenement was méér nog dan prinsjesdag; of de stalhouder ooit zijn rekening betaald kreeg, was een zaak van minder belang. Toch is zo'n communie-dag soms het begin van een stille tragiek en die heb ik nimmer zo gevoeld als juist deze week. Ik was bij een bijkans wanhopige moeder op be zoek, die in alle oprechtheid meen de, dat haar dochtertje van 16 „haar geloof aan het verliezen was". Het lieve kind had bij haar eerste H. Communie een enorme hoeveelheid schilderijtjes gehad, zo suikerzoet, onwaarachtig en hemels lelijk, dat iedereen ze mooi vond. Jarenlang hingen de fondant-com municantjes, wezenloze engeltjes met goudreinet-gezichten en onze lieve heren met on-menselijke blik ken boven het bed van het lieve kind, dat tenslotte genoeg kreeg van die santenkraam en met de laatste schoonmaak zonder pardon alles van de muur haalde en weg borg in een zolderkast. En vader verontwaardigd, moeder bedroefd over haar „geloof-verliezende" dochter. Ik heb de goede mensen aange raden om eens een goed stuk reli gieus werk te kopen, met de ver zekering, dat' het nimmer van de muur zou verdwijnen. Intussen heeft het mij getroffen, dat in deze dagen weer zovele kinderen in stad en streek „verrast" zijn met religieuze geschenken, die feitelijk niets met religie te maken heb ben: prullen, werk van dilettanten, die hart noch ziel hebben om man nelijke vroomheid en vrouwelijke deugd het gezicht te geven, dat ze verdienen. Hoeveel pastoors zijn er, die de moed hebben en ook daar eens geld voor uittrekken, om aan een kunstenaar, die zijn vak ver staat, opdracht te geven een ver antwoorde en gezonde herinnerings plaat te ontwerpen? Ik ben niet boos, want boze men sen komen niet op een communie feest, maar wordt ook u niet boos, als over tien jaar het communican tje van nu bij de grote schoonmaak opruiming houdt in haar slaapka mertje. Want dat zou alleen maar getuigen van een zich gunstig ont wikkelende smaak. Helaas kan ik ditmaal niet zoals ik gehoopt had de vlag uitsteken. Met vreugde heb ik uitgezien naar de Haar lemse vlaggetjesdag en ik droom de reeds van de vissersschepen, die op ons onvergankelijk Spaarne de stad zouden binnenvaren: logge en op het eerste gezicht onaandoen lijke vaartuigen, die grof en zwaar in het water liggen; maar wie goed toeziet, ontdekt aan de scheepjes een wilde charme, stoer weliswaar en getekend met de groe ven van zee en wind. Diezelfde wind nu heeft de vloot parten gespeeld en wij hebben het feest van de vlaggetjes moeten mis sen. Dat het nu juist ons Spaarne moet tegenwaaien! Wij hebben onze Grote Markt, waarheen wij met spoed onze gas ten leiden, niet meer wetend he laas, dat dit forum met zijn asfalt- laag meer het symbool is van ont luistering. Hoevelen echter zullen hun gasten meenemen naar het Spaarne, waar het op ieder uur van de dag en evenzeer in het nachte lijk getij een feest is om te ver toeven. Overdag de ernstige bedrij vigheid aan de wallekanten, wan neer de meeuwen in speelse vluch ten van de hemel naar de aarde glijden, of aan de scheepswerven in Noord de hamers kloppen en het geluid van de trillende boren reeds van verre is te horen. Hebt u in de zomeravond wel eens een wan deling gemaakt langs het Spaarne, of liefst nog in de nacht, wanneer de oude stad zich te rusten heeft gelegd en het leven alleen beheerst wordt door de sterren van een Hol landse hemel en het milde licht der lantaarns? Noemt u dat niet ro mantisch gedroom of ongezond sen timent, want wie eens goed op rust wil komen, vintd in zo'n wandeling het juiste medicijn. Misschien kunt u nu ook mijn verrassing ervaren, toen ik van de plannen hoorde dat op Hemel vaartsdag de vissersschepen, rijk gepavoiseerd, in het Spaarne ge meerd zouden liggen. Ik voelde mij reeds als eens de Waterman van Van Schendel, die met heimwee de boten van het Spaarne aanstaarde; en heel even heb ik de burgemees ter benijd, die over enkele dagen mee ter haringvangst zal uittrek ken. De tijden van het groot avontuur op zee zijn door de moderne tech niek in het geschiedenisboek ge schreven, maar iets van het oude avontuur hebben de haringscheepjes nog behouden. Zulke evenementen beleven wij nog sporadisch in Haarlem, of lie ver gezegd: wij exploiteren ons Spaarne zelden. Ik wil niet graag pleiten voor een kitscherige show, maar te weinig betrekken wij de mooiste plekjes van de stad, die juist daar gelegen zijn, in ons stads leven, en dus in onze feestelijkhe den. Het watercorso is vorig jaar een bescheiden proef gebleken; de betekenis echter van het Spaarne is toen allerminst bescheiden ge bleken. De gepavoiseerde vloot is niet verschenen maar misschien hebben zij toch weer enkele men sen de weg leren kennen naar een stuk stad, dat zijn schoonheid niet alleen voor de meeuwen wil reser veren. 1 MT1UUIIUL1U maatschap EXftoiTATlC verstrekt worden. De vergelijking tus sen Pijnacker en Bloemendaal gold al leen het materiaal, dat voor de bouw van het Bloemendaalse raadhuis naar het plan van de architect gebruikt zou worden. De door de heer van Holten gewraakte passages hielden geen cri- tiek in op vroegere raadsleden of op colleges van B. en W. De heer Fijen kon de burgemeester alleen de garan tie geven, dat men uitgaat van het be drag van 1.200.000.-. Tot slot legde de burgemeester er de nadruk op, dat het raadhuis niet louter een secretarie moest vormen met kantoorruimten, maar het levende centrum van de ge meente, waaraan het karakter van Bloemendaal moest kunnen worden afgemeten. Het raadhuis moest een uiting betekenen van eenheidszin. Voordat wethouder Van Geluk een uitvoerige uiteenzetting gaf van aller lei vergelijkingscijfers tussen Pijnacker en Bloemendaal, trachtte hij aan de gedachten, volgens welke de kosten de twee millioen zouden overschrijden, al le grond te ontnemen. De wethouder achite de som van 1.200.000.- momen teel aannemelijk. Een betrouwbare be groting kan pas gemaakt worden, als het werk besteksklaar is. In tweede instantie voerden wederom tal van raadsleden het woord. Ir. Tirion drong aan op een totaalcijfer, een glo bale opgave van alle kosten, de heer Van Holten wilde weten, hoeveel men de architect schuldig was, terwijl de heer Schulz voor het raadhuis niet meer dan zeven ton wilde besteden. Ten antwoord deelde de burgemeester mede, dat in de globale begroting de kosten van de inrichting moesten zijn opgenomen, die bij voorkeur door een binnenhuisarchitect moeten worden be rekend. Eindelijk volgde dan de stemming. Met de stemmen van de heren Pinxter (KVP), Schulz. De Vassy, Vliegen (al len PvdA), Tirion (VVD) en mevr. Dalmeyer (PvdA) tegen werd beslo ten architect De Rouville de Meux opdracht te geven zijn ontwerp nader uit te werken. „Een belangrijke beslis sing", verzuchtte burgemeester Peere boom Voller, terwijl hij zijn papieren ordende. Wagenweg 29 - Tel. 20518 Haarlem volgens nieuwe verbeterde methode. Zachtglanzend Natuurlijk golvend Het avontuur boeit zowel de jeugd als de oudere. Via de sprookjes belandt de jeugd bij het Indianenverhaal en wanneer men de belangstelling ziet voor de wild-west-films, dan kan men gemakkelijk de conclusie trekken, dat alle leeftijden voor het avontuurlijke te vinden zijrj. En wordt dan ook door film makers en uitgevers knap gespeculeerd op deze hang van het publiek, dat. indien het critisch is, zich nogal eens bekocht moet voelen. Wat is het dan ook prettig, dat serieuze uitgevers er toe te brengen zijn voor de jeugd en de oudere mens datgene te brengen, wat we het gezonde, het beter makende avontuur zouden willen noemen. Of is bijvoorbeeld het leven op zee niet het avontuur, dat iedere leeftijd weet te boeien, omdat het voor iedere Neder lander een bijzondere bekoring heeft. Uitgeverij J. F. Duwaer en Zonen gaf over dit leven op zee in de Boor toren-reeks twee deeltjes uit van de hand van collega H. W. van Kaam. We konden prijzend over deze mooie boekjes, die het avontuur, dat het le ven op zee is, niet in overladen adjec tieven, maar recht op de man af, met tal van bijzonderheden en wetenswaar digheden, beschreven, spreken. Het is dan ook een verrassing, dat de uitgever, deze boekjes over de ha ringvangst en over het leven op de „trolder", bijeengevoegd heeft tot een roman van de zee „Schipper van de toekomst". Dit is nu eens een boek geworden, dat de jeugd het gezonde avontuur toont, dat een mooi, maar zwaar leven eerlijk beschrijft, de moei lijkheden toont, maar ook de vreugden. Jaap Kolkman h6eft dit boek een enthousiast gestemd voorwoord „Op de valreep" meegegeven. Terecht. Een goed en gezond, bovendien zeer leer zaam boek in de eerste plaats voor de jeugd, maar tevens voor ieder die het leven op zee wil leren kennen. Het is dan ook geen wonder, dat met het oog op vlaggetjesdag de boekhan delaren te IJmuiden speciale aandacht vestigen juist op dit boek van de IJmuidenaar Harry van Kaam. Hij moge ons meer werk over de zee schenken. „Schipper van de Toekomst moge voor hem de voorstudie zijn van een grote roman over de zee we missen die in de Nederlandse littera tuur die hij „in de toekomst" zou kunnen schrijven. B. „Schipper van de toekomst", door Harry van Kaam. N.V. J. F. Duwaer en Zonen, Amsterdam, 4,90). Tien van de zeventien leden van de Bloemendaalse gemeenteraad hebben gistermiddag geen voldoende termen aanwezig geacht om de houten nood- lokalen ten behoeve van de Christelijke school voor lager onderwijs te plaatsen op het sportterrein aan de Zomerzorger- laan. Het voorstel van B. en W. werd derhalve met deze tien stemmen tegen verworpen, in weerwil van de pleitrede van wethouder mr. J. C. C. W. Hijszeler (Prot. Chr.) en in weerwil van al de argumenten, die werden aangevoerd door wethouder dr. M. C. Nolte (KVP) Nu zal de mogelijkheid onderzocht wor den om de gebouwtjes te doen plaatsen aan de van Wickevoort Crommelinlaan, dit op suggestie van mr. Vliegen (PvdA) Door de meerderheid van B. en W. (wethouder Van Geluk was een andere mening toegedaan) werd het sportveld aan de Zomerzorgerlaan als de enig mogelijke plaats beschouwd voor de vijf lokalen. Alle andere suggesties, in de vorige vergadering opgeworpen, werden door deze meerderheid niet bruikbaar geacht. Ir. Tirion (VVD) vroeg zich gistermiddag af, waarom er maar liefst vijf noodlokalen moesten worden ge bouwd. Wethouder Nolte verklaarde ech ter, dat de raad dit besluit in de vorige vergadering al genomen had, terwijl mr. Vliegen de heer Tirion uit de droom hielp door hem er aan te herinneren, dat drie noodlokalen op het terrein van de Hartenlustschool het veld moesten ruimen voor een gymnastiekzaal. Mr. Vliegen opperde de mogelijkheid om de gebouwtjes op te trekken aan de Van Wickevoort Crommelinlaan, om dat hij bewaren had tegen het sport- meld. Tegen de Van Wickevoort Crom melinlaan had wethouder Nolte op haar beurt bezwaren, omdat het terrein te uitmiddelpuntig lag. Wethouder Van Ge luk deelde mede, dat de pachter van het veld. Tegen de Van Wickevoort Crom- linlaan bereid was mede te werken. Hij herinnerde er voorts aan, dat het sport veld vier jaar niet te gebruiken zou zijn, indien daar de lokalen zouden worden geplaatst. Wethouder Hijszeler. nam de taak waar van de protestantse fractievoorzitter mr. de Jong Schouwenburg, die wat later kwam, en memoreerde, hoe de Christelijke school steeds bereid was geweest mede te werken aan de ge stage uitbreiding van de Hartenlust school, hoewel eerstgenoemde de meeste rechten bezat. Als het sportveld het enige ge schikte terrein blijkt, waaraan ook het schoolbestuur voorkeur geeft, moeten we dit offer maar brengen. Het schoolbestuur heeft het morele recht om do plaats te hebben, die het zelf verkiest. Wethouder Nolte voeg de daaraan toe, dat het terrein aan de Van Wickevoort Crommelinlaan geen of slechts beperkte speelruimte zou toelaten. Dan moet de Hartenlustschool maar in de lokalen aan de Van Wickevoort Crommelinlaan, stelde de heer Daams (VVD) voor, terwijl mr. de Jong Schou wenburg waarschuwde niet opportunis tisch tegen het voorstel van B. en W. te staan. Op zijn waarschuwing werd echter weinig acht geslagen en met tien tegen zeven stemmen verwierp de raad het sportveld als plaats voor de noodlokalen. De KVP stemde met de Prot. Christelijke fractie voor. Thans zal opnieuw overleg met het school bestuur worden gepleegd omtrent an dere eventuele mogelijkheden. Van de overige voorstellen, die op de 26 punten tellende agenda prijkten, trok o.a. de aandacht het voorstel tot wijzi ging van de verlofregeling voor het ge- meentepersoneel. Het voorstel van de heer Schulz (P.v.d.A.) om het perso neel, dat meer dan 15 jaar in dienst is 2, meer dan 25 jaar 4 en meer dan 35 jaar 6 dagen extra vacantie te ge ven, werd verworpen met tien tegen zeven stemmen. In omgekeerde stem menverhouding werd het voorstel van de heer Lagendijk (Prot. Chr.) om de reeds verkregen rechten van een groep ambtenaren te handhaven, aangenomen. De heer Fijen (KVP) verklaarde zich tegenstander van het voorstel om aan de heer R. Snel te Overveen een stuk grond te verkopen van 225 vierkante me ter a 30 waarvan 10 als grond prijs en de rest als bijdrage in de kosten van de reorganisatie ter plaatse. De heer Fijen vond de prijs veel te hoog, hoe wethouder Van Geluk de zaak ook goedpraatte. Zonder moeilijkheden passeerden de raad de voorstellen om een tweeklas- sige houten noodschool ten behoeve van de St. Josephschool op het parkeer terrein van de kerk van de Allerheilig ste Drie-eenheid te bouwen, en om gymnastiekoefenwerktuigen aan te schaffen voor de St. Theresiaschool ten bedrage van 900,-. Uw agent in Haarlem en Omstreken Parklaan 26 - Haarlem Tel. 14163

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3