Phoenix met zijn nest uit de as herrezen In het puin lagen reeds de fundamenten van een nieuwe luchtvaart Fokker na 20 jaar terug in civiele productie Berger s anti-rheuma-actie is vandaag gestart UNICEF schenkt melk voor vluchtelingen in Vietnam THIJM'S familiegraf thans op St. Barbara-kerkhof in de hoofdstad K.V.P. achter S.E.R.-advies inzake ouderdomsvoorziening RHEUMA Enige millioenen nodig een ernstige volksziekte Stoffelijke resten opnieuw beaard Onmiddellijke inwerkingtreding gunstig voor vergeten groepen KING pepermunt iya ZATERDAG 21 MEI 1955 PAGINA 5 jjjpiii I w VIER KANSEN OP EEN HUIS Waarschuwing Ereprijs voor Hans Wilbrink Uitslag: 9 Augustus Nederland koopt brood graan in de U.S. Zweden zullen weer onze bloembollen kopen Nederlandse exporteurs winnen monopoliestrijd Prinses Margriet op ballet matinee WIW! Een eenzame figuur aan de oever van de Ring vaart heeft in September 1944 machteloos moe ten toezien hoe aan de overzijde van het water zijn levenswerk en het hart van de Nederlandse lucht vaart, Schiphol, met Duitse grondigheid werd ver nietigd. Machteloos, maar niet werkeloos! Want U. M. Dellaert, Schiphol's kleine, energieke haven meester, die zich onzichtbaar voor de Duitsers ver dekt had opgesteld, wijzigde bij iedere dynamiet- lading die de „Sprengkommando's" lieten ontploffen, onmiddellijk in zijn hoofd de gedetailleerde wederop- bouwplannen voor Schiphol, 's Avonds, teruggekeerd 'n Amstelveen, werkte hij die wijzigingen verder op Papier uit. Toen enkele dagen later de laatste explosies weer klonken hadden en er op de vroegere luchthaven let terlijk niets meer te bewaken viel, verslapte de waak zaamheid van de Duitse schildwachten. Oogluikend lieten zij de bewoners uit de omtrek toe, die als een troep mieren de puinhopen afstroopten op zoek naar hout voor de noodkacheltjes. Zo zeer was Dellaert aan zijn Schiphol verknocht, dat hij zelfs dat onschul dig bedrijf nauwelijks kon aanzien. Maar de man, die al van de eerste start in 1920 af de leiding over de Amsterdamse luchthaven heeft, maakte tevens handig van de situatie gebruik. Met een versleten jas en een sjofele pet vermomd als „sprokkelaar" begaf h'j zich tussen de mierenhoop op het puin. Maar hjj had geen aandacht voor de brokken hout. Dellaert onderzocht fundamenten, de zwaar gehavende start banen en de verkreukelde staalskeletten van de vlieg- tuigloodsen en reparatiewerkplaatsen. En opnieuw wijzigden zich in zijn koortsachtig werkend brein de wederopbouwplannen. Er is geen object in Nederland dat tijdens de oorlog in zijn geheel zo grondig en zo systematisch ver nietigd is als de Amsterdamse luchthaven. Een klein, onopvallend bordje op de buitenmuur van de moto renwerkplaats herinnert daar nog aan. „Dit is de enige muur op Schiphol die de oorlog 1940-1945 over leefd heeft" staat er. Een muurgedeelte van ongeveer zes bij zeven meter. Voor de rest zijn de hangars, de werkplaatsen, de stationsgebouwen en de verkeers toren ten offer gevallen aan de tactiek van de ver schroeide aarde. Het gehele startbanenstelsel was om de dertig meter opengereten. De „Sprengkommando's" hadden de honderden afwateringsputten in het hart van de ba nen opgeblazen. Daardoor was tevens het hele onder grondse drainagesysteem vernield. Over kilometers lengte waren de riolen opengescheurd. Bovendien was het pompgemaal opgeblazen, de ontwateringssloten waren dichtgegooid en het hele landingsterrein was met sloten doorgraven. Schiphol, dat vier meter on der zeespiegel ligt, raakte tot aan de oppervlakte verzadigd met water. Een apocalyptisch toneel met sombere decors. Met de dynamiek de luchtvaart ei gen ii Dellaert vrijwel op de eerste dag Van de bevrijding begonnen in deze Volkomen chaos zijn plannen te verwe zenlijken. Niet zonder moeite gelukt het hem wijziging te brengen in de plan nen van de geallieerden, die in hun en thousiasme met het afwerpen van voed sel boven Schiphol nog door wilden gaan toen de veel economischer weg over land al lang vrij was. We kunnen geen dag langer wachten betoogde Dellaert Want we moeten met de wederopbouw Van het vliegveld beginnen. En velen van de ongeveer duizend man die op 7 Mei nog druk in de weer waren met het bergen van de afgewor pen levensmiddelen waren daags daar na in dienst van de havenmeester aan het puinruimen. 8 Mei was men begonnen. 23 Juni was een korte landingsbaan provisorisch hersteld. 8 Juli landde een militaire dakota en twintig dagen later de eer ste dakota van de burgerluchtvaart. Eind September landt voor het eerst een viermotorig vliegtuig op Schip hol. Begin November was het gehele banenstelsel weer bruikbaar. En nu, tien jaar later, is Schiphol een Uiterst moderne, goed uitgeruste lucht haven. Er is ongeveer een honderd mil- lioen gulden aan besteed. De hoofdlan dingsbaan is van 1800 tot 2550 meter verlengd en daardoor is Schiphol vol gens de voorschriften van de Interna tionale organisatie voor de burgerlucht vaart in de hoogste klasse gekomen. Desondanks is Schiphol, om de woor den van directeur Dellaert te gebrui ken, „op geen stukken na de grootste of de drukste luchthaven van Europa en nog minder van de wereld" Wat passagiersvervoer betreft staat onze luchthaven op de vijfde plaats in Euro pa, na Londen, Parijs, Rome en met een gering verschil Kopenhagen. Wat de luchtvracht aangaat bezet Schiphol een goede derde plaats na Parijs en Londen die elk twee luchthavens heb ben met een brede tussenruimte ge volgd door Frankfort, Brussel en Kopen hagen. Schiphol ligt bijzonder gunstig om dat het vrijwel onbeperkte uitbreidings mogelijkheden heeft. Er zijn heel wat luchthavens die in dit opzicht minder goed bedeeld zijn en de heer Dellaert noemt zö een lijst op van een twintig tal luchthavens van steden, die gedwo- gen worden om te verhuizen en ergens anders een gloednieuwe luchthaven aan te leggen. „Maar er zijn ook luchthavens waar veel harder opgeschoten kan wor den dan op Schiphol", aldus de heer Dellaert. En daarbij denkt hij aan het plan om Schiphol uit te breiden tot een tangentiële luchthaven. Het toekomst plan dat voorziet in een groot stations gebouw, doorsneden door de huidige snelweg Amsterdam-Den Haag en door een nieuwe spoorlijn tussen deze beide steden. Het plan dat de zich onstuimig ontwikkelende luchtvaart tegemoet treedt met uitgestrekte armen. Start- Advertentie De stimulans en de weldadige rust, welke van de natuur uitgaan, vindt U dagelijks terug in de natuurzuivere (Van onze verslaggever) Millioenen couverts met duizen den verrassingen zijn in deze nacht naar alle hoeken van het land vervoerd. Vanaf vandaag zullen zp de argeloze burger verlokken tot een spel met de schikgodinnen dat tot en met 9 Augustus zal duren. Dan zal over de beide radiozenders de uitslag bekend gemaakt worden van de vandaag ge- «tarte Anti-Rheuma-Actie, die onder de leiding van de heer A. M. Berger wordt gevoerd. Gelijk de steentjes- en pleis teractie is deze loterij getekend door typische „Berger-invloeden", die wel weer de nieuwsgierigheid zullen tergen van de velen die uitzien naar een huis of een vette geldprijs. Dringend moet de bestrijding van de meest verwaarloosde ziekte, de rheu- ma, ter hand genomen worden. Het hoeft geen verbazing te wekken dat de Vereniging tot Rheumatiekbestrijding zich tot de heer Berger gewend heeft. De nieuwste actie is een variatie op het geen eerder land, radio en parochies in opschudding heeft gebracht. Voor 50 cent zijn overal, ook bij de kantoren van de Staatsloterij, oranje, rode, witte en blauwe verrassingscou- vertjes te verkrijgen. Wat men ermee moet doen? „Neen mijnheer, ge moogt In de eindwedstrijd van net te Verviers in België gehouden internationale zangso- listenconcours heeft de 21-jarige Utrechter H. Wilbrink, die enige weken geleden in de categorie bassen met eenstemmig oor deel van de jury de eerste prijs behaalde, de tweede ereprijs weten te bemachtigen. De eerste ereprijs van het concours, waar aan 14 nationaliteiten deelnamen, ging naar een Yougoslaviër. ze onder geen beding openen; pas op mevrouw dat u ze niet te veel in het licht legt en denk er in hemelsnaam om dat de kinderen ze niet op de een of andere manier vochtig maken. Uw kans op een huis kan in een keer verspeeld zjjn," aidus de heer Berger. En inder daad, hij zou u eens niet kunnen be driegen. Prof. dr. Froentjes, die op ver zoek van de (toenmalige) minister van justitie ingewijd moest worden in het mysterie van deze loterij, riep bij het vernemen van het geheim: „dit is fan tastisch, je reinste duivelskunst." Notaris A. v.d. Laan uit Amsterdam zal de 9 Augustus over de beide radio zenders alle spanning en alle onwaar schijnlijke chemie de wereld uit helpen. En wellicht bent u bij een van de 5456 prijswinnaars. Vier kansen op een huis van 15.000 gulden of het geldbedrag; vier prijzen van 10.000 gulden, vier van 5000, vier van duizend, 240 van honderd, 400 van vijftig, 800 van vijf en twintig en 4000 van tien gulden. De dozen waarin de envelopper ver zonden worden, houden tevens een gele kaart in, waarmee ook het een of ander verdiend kan worden. Enfin, hoe raadselachtig dit alles ook in de oren davert, ernstige recher cheurs hebben de gehele opzet van de actie accoord bevonden. Een verzeke ringsbedrijf dekt mogelijke schade als brand en diefstal. De gehele actie zal uitmunten door tussentijdse stunts, maar het hoe en wat daarvan ligt voorlopig nog opgesloten in het plannenbrein van de heer A. M. Berger, die ons overigens nog mededeelde dat hij mislukking uitsluit. „Maandenlang hebben wij voorbereid en iedereen werkt mee. Degenen die de 9 Augustus op vacantie zijn of om ande re reden niet naar de radio kunnen luisteren hoeven zich ook geen zorgen te maken, want er worden gratis trek- kingslijsten verstrekt." banen van asphalt-beton, die in plaats van één start of één landing zoals thans het geval is twéé starts én één landing tegelijkertijd mogelijk maken. Zes jaar geleden heeft de Amsterdam se gemeenteraad dit uitbreidingsplan reeds in beginsel aanvaard. Maar Schip hol is nog steeds geen N.V. en tenge volge van de gecompliceerdheid van de huidige bestuurs-organisatie gaat alles op Schiphol nog veel te traag. Het plan is dan ook nog pas door de studiecom missie ingediend bij de minister. De ver wezenlijking zal zeker nog zeven tot tien jaar op zich laten wachten. Het is daarom de vurige wens van de heer Dellaert, dat voor onze nationale lucht haven een bestuursapparaat zal wor den gevonden, dat in de felle concurren tiestrijd in het internationale luchtver keer ons land zjjn plaats zal doen be houden als vierde luchtvaartnatie. Want dat is Nederland thans, na tien jaar wederopbouw: de vierde luchtva rende natie, na Amerika, Engeland en Frankrijk. Dat dankt ons land naast Schiphol in hoofdzaak aan de K.L.M., die in de rij van de grootste luchtvaart maatschappijen ter wereld nu de acht ste piaats inneemt. En ook de K.L.M. moest bij de bevrijding vrijwel weer van voren af aan beginnen. In Europa had men de beschikking over vier vlieg tuigen, precies evenveel als vijf en der tig jaar geleden, toen de K.L.M. haar eerste luchtlijn opende. De hele orga nisatie moest weer worden opgebouwd, grote bedragen moesten worden geïn vesteerd in binnen- en buitenlandse ves tigingen en nieuwe vliegtuigen. Ook bij de K.L.M. verliep de weder opbouw onbegrijpelijk snel. In Septem ber 1945 werden enkele binnenlandse lijnen geopend. Een half jaar na de bevrijding startte de K.L.M. reeds op haar eerste intercontinentale luchtlijn. En dit laatste was een volledig persoon lijk succes voor dr. Plesman. Evenals Schiphol's havenmeester was de thans overleden president-directeur van de K.L.M. tijdens de bezetting reeds aan het opbouwen, terwijl de Duitsers de afbraak nog moesten vol tooien. In een dorpje bij Enschede, dat de Duitsers hem als verplichte verblijf plaats hadden toegewezen, bouwde hij tijdens de bezetting op papier de na oorlogse K.L.M. op. Daags nadat Twen- the op 2 April 1945 was bevrijd zat Ples man in een jeep op weg naar Eindho ven. In één ruk ging hij door naar Lon den. En verder, naar Amerika. Vlieg tuigen wilde hij kopen, Skymasters van Douglas. Vrijwel niemand r.am het se rieus. Hij moest wel vergeten zijn dat er op dat moment deviezenbepalingen bestonden en dat de strijd tegen Japan nog voortduurde. Maar Plesman keerde terug met achttien Skymasters! Een jaar na de bevrijding beschikte de K.L.M. al over 75 vliegtuigen, 24 meer dan voor de oorlog. En die snelle groei heeft zich voortgezet. Terwijl het bedrijf voor de oorlog ieder jaar met verlies te kampen had, heeft de K.L.M. in alle na-oorlogse jaren met uitzon dering van 1949, door de situatie in In donesië winst kunnen boeken. Er werd een sterk en gezond internatio naal luchtvaartbedrijf heropgebouwd, dat de vooroorlogse K.L.M. ver achter zich heeft gelaten. Met een luchtvloot van 86 merendeels moderne, viermoto rige vliegtuigen verbindt zij thans 104 steden in 68 landen, verspreid over al le werelddelen. Binnen twee jaar zal de vloot nog worden uitgebreid met tien DC-7C's en vier Super Constellations met vleugel-tip-tanks. En tenslotte zul len over drie jaar nog twee „Friend ships" aan de vloot worden toegevoegd, passagiersvliegtuigen van Fokker met turbine-propellor motoren. En dit laatste feit is misschien wel het belangrijkste van de geschiedenis van de na-oorlogse luchtvaart van ons land. De Vliegende Hollander gaat straks weer met een Nederlands pro duct de lucht in. Een keerpunt voor Fokker, die aan het einde van de oor log niets anders over had dan een ver woeste fabriek in Amsterdam Noord en die nu na twintig jaar weer terugkeert in de civiele productie. Men is er van overtuigd dat het niet bjj de aflevering van deze twee „Friend ships" zal blijven, want Fokker is eerst na een grondige marktanalyse met de bouw van dit vliegtuig voor de korte en middelgrote afstand begonnen. Er is behoefte aan een dergelijk type, war.t de Convair, die o.a. op de lijn Am sterdamLonden gebruikt wordt, is op dit traject niet economisch. Vooral Amerika belooft een grote markt voor de Nederlandse „Friendship" te worden. Na een opbouwperiode, waarin bij Schiphol een geheel nieuwe Fokkerfa briek verrees die naast licentieproduc ten ook succesvolle Nederlandse les- vliegtuigen afleverde, zou de terugkeer van ons land als vliegtuigproducent voor de internationale burgerluchtvaart de bekroning vormen van het dynamisch herstel van de Nederlandse luchtvaart. (Van onze verslaggever) Een imponerend ere-comité en een dito comité van aanbeveling hebben zich achter de Anti-Rheuma-Actie ge schaard. Deze steun heeft de Neder landse Vereniging tot Rheumatiekbe strijding nodig. Het is nog niet genoeg zaam bekend dat vier van de elke hon derd landgenoten lijdt aan de een of andere vorm van rheuma. In agrarische streken vinden tallozen rheumatiek zo vanzelfsprekend dat zij niet eens meer een geneesheer raadplegen. Men moet er ook nog van overtuigd worden dat rheumatiek een zeer ernstige volks ziekte is. Meer dan anderhalf millioen mensen hebben klachten over rheuma tiek en van hen is zeker meer dan de helft nog geen 65 jaar. Vijftig millioen gulden wordt er per jaar aan ziekte- en invaiiditeitsgelden uitgekeerd als gevolg van rheumatische ziekten. Voor 1955 heeft de regering op de begroting een bedrag van 900.000.- uitgetrakken voor de bestrijding. In Nederland beschikt men slechts over 350 „rheuma-bedden". Het hoofd doel van deze actie is dan ook dit aan tal tot ten minste 2000 op te voeren. Verder moet er een grote achterstand ingehaald worden op het gebied van wetenschappelijke onderzoekingen, tot dusverre waren daarvoor geen fondsen. De Foreign Operations Administra tion heeft toestemming verleend aan Nederland .tot het aankopen van brood graan tot een bedrag van 3,51 mil lioen. De levering van dit graan zal ge schieden overeenkomstig het Ameri kaanse programma voor de verkoop van overschotten van agrarische pro ducten tegen betaling met buitenlandse valuta. De contracten voor de levering van dit graan moeten tussen 23 Mei en 1 Augustus gesloten worden. De toestand on der de 500.000 vluchtelingen uit Zuid-Vietnam, die grotendeels ver blijven in en rond om Saigon in ba rakken en tenten, is zodanig, dat in ternationale hulp teams dagelijks in de weer zijn, om de ontredderde be volking voor de al gehele ondergang te behoeden. Op de foto ziet men een liefdezuster bezig met het uitdelen van melk, die in grote hoeveelheden wordt aangemaakt van melkpoeder, dat makkelijk te ver voeren is. 90 pet. van de gevluchten is katholiek. Het is voor hen dan ook niet vreemd een j i vrouw in habijt en I.' '1 m w i kap om zich heen te zenj De Unicef, het internationale kindernoodfonds der Verenigde Naties, biedt hier veel zijdige hulp, zowel bij de noodvoorzieningen als bij de diensten op langere termijn. Zo heeft de Unicef aandeel bij het inrichten van consultatie- bureaux, de opleiding voor verpleegsters en vroedvrouwen en de toevoer van geneesmiddelen bijvoorbeeld. Voor het eerste kinderziekenhuis, dat in Vietnam gebouwd wordt, op de grens van de dubbelstad Saigon en Cholon, levert het fonds een deel van de installatie. Op het ogenblik is er een onderzoek op grote schaal aan de gang naar t. b. c. met massa-vaccinatie ter bestrijding van deze ziekte. Circa 80.000 kinderen zullen naar schatting ingeënt moeten worden. (Van onze verslaggever) Bestuursleden van het Thym-Ge- nootschap hebben hedenmiddag de kist met het stoffelijk overschot van prof. dr. J. A. Alberdingk Thym en diens naaste verwanten naar een nieuwe, waardige rustplaats gedra gen, welke in gereedheid was ge bracht op het kerkhof St. Barbara, aan de Spaarndammerdijk in Am sterdam-West. Dit graf bevindt zich vooraan in de hoofdallee, ter lin kerzijde, even voorbij de rustplaats van mgr. Judocus Smits, stichter van het dagblad „De Tijd", naast het priestergraf der Paters Redemp toristen. Het graf zal gedekt wor den met dezelfde zware steen, die het familiegraf op de Liefde heeft beschermd en welke de namen draagt van het tiental leden der fa milie Thym, dat hier in de loop der jaren werd bijgezet, het laatst in 1936. De resten van hen allen, de gehele inhoud dus van het oude graf, zijn in één kist verzameld en rusten thans op St. Barbara. Behalve aan de hand van het gral register was het niet moeilijk de stoffe lijke overblijfselen van prof. Thym te herkennen, en wel aan de ongemeen grote proporties van schedel en been deren. Bij de resten van prof. Thym is ook de loden bus gevonden, waarin vijf jaar na zijn dood het hart werd bijgezet van zijn echtgenote, Wilhelmina Anna Sophia Kerst, die te Hoogerheide bij Bergen op Zoom overleed en daar be graven werd. Deze loden bus is even eens in de kist bijgesloten en mee over gebracht naar St. Barbara. Hier werd het stoffelijk overschot der familie Thym in de kapel opgebaard, in af wachting van de plechtigheid der her- beaarding, die vandaag kort na het middaguur is gevolgd op een plechtige H. Mis van Requiem in de parochiekerk van de H.H. Petrus en Paulus, „De Pa- pegaaii", als zodanig de opvolgster van Thym's geliefde Franse kerk op de VoorburgVal. Thym's uitvaartdienst is destijds ge houden in de Catharinakerk aan het Singel, op 21 Maart 1889, waar mgr. Klönne de lijkrede hield en pastoor Jan Willem Brouwers de absoute ver richtte. Achter de lijkstoet, vanaf het sterfhuis op de Pijpenmarkt, sloten zich vertegenwoordigers van tal van vereni gingen en corporaties aan, terwijl de besturen van weer andere organisaties de stoet bij nadering van het kerkhof tegemoet kwamen. Duizenden stonden langs de weg of hadden zich op het kerkhof verzameld om Thym de laatste eer te bewijzen. Burgemeester Van Tienhoven was hier en de wethouders Driessen en Van Lennep, tal van vrien den van de overledene, o.w. de histori cus dr. W. Nuyens en mgr. Everts, di recteur van Rolduc. Onder hen, die hel woord hebben gevoerd, was mgr. Eygen- raam, hoofdredacteur van „De Tijd", die Thym eerde als publicist. Een Pauselijk Zouaaf legde een krans op de baar, ter wijl een kinderkoor Thym's lied ten ge hore bracht: „In de hemel is het altijd Nadat rond Dolle Dinsdag „Spreng' kommando's" de Amsterdamse luchtha ven grondig hadden vernield, werd enkele dagen na de bevrijding reeds het herstelwerk van Schiphol ter hand ge nomen. In alle letterlijkheid, zoals de foto laat zien: stukken puin werden aan een lijn weggesleept door arbeiders, die daags tevoren nog de uitgeworpen voedselpakketten hadden verzameld. Boven: Schiphol, hart van Nederlands luchtvaart, zoals het onder de stimu lerende leiding van directeur Dellaert na de oorlog uit het puin is opgebouwd. De Sveriges Blomsteroeksdrivares Foere- ning heeft bekend gemaakt dat zij de blok kade tegen de Nederlandse bloembollen heeft opgeheven. De Zweedse tuinders die met Nederlandse bollen werken, en die in de S.B.F. georganiseerd zijn, zuilen ook dit sei zoen Nederlandse bollen kopen. Van Nederlandse zijde in Stockholm is op gemerkt dat hoewel de Zweden zelf be gonnen zijn met monopolistische maatregelen om de handel van <fe Nederlandse bollen- exporteurs met Zweden te regelen, zij tham niet schromen de Nederlanders te becritese- ren, nu deze met dezelfde middelen terug vechten. Dezelfde kringen wezen er op dat de Nederlanders een duidelijke overwin ning in het geschil hebben behaald. zomer De oudste zoon, pater J. Alberdingk Thym S.J., sprak het dankwoord, waar na, zoals de Tijd-verslaggever schreef, „een heerlijk koorgezang de droeve plechtigheid besloot, die ongetwijfeld op de duizenden, die haar bijwoonden, een diepe Indruk heeft nagelaten". Vandaag zou na 66 jaar deze plech tigheid in kleinere kring een bescheiden herhaling vinden. Prinses Margriet heeft in Theater Carré te Amsterdam een voorstelling bijgewoond van het Grand Ballet du Marquis de Cuevas. Zij was vergezeld door een gouvernante en twee vriendinnetjes. Het stoffelijk overschot van de familie Thijm, zoals dit Vrijdagavond stond opgebaard in de kapel van St. Barbara. Op de kist werd door een onzer redac tieleden als symbool van veneratie een tuil violieren neergelegd. Het bestuur van de Katholieke Volks partij heeft geruime tijd geleden een commissie ingesteld onder voorzitter schap van dr. J. G. M. Delfgaauw ten einde van advies te dienen met betrek king tot het S.E.R.-advies inzake de wettelijke ouderdomsvoorziening. Deze commissie heeft aan het be stuur gerapporteerd over een aantal principiële en andere belangrijke pun ten van het S.E.R.-advies. In afwachting van het wetsontwerp heeft het partijbestuur der K.V.P. zich met het rapport der commissie- Delfgaauw verenigd. Het is van oor deel, dat in het S-E.R.-advies in wezen sprake is van een sociale ver zekering, zodat dit advies de voor waarden bevat om tot een zodanige verzekering te geraken. Het partijbe stuur stemt er gaarne mee in, dat deze verzekering een waardevaste zal zijn en gaat accoord met haar ver plicht karakter. Ook gaat het partijbestuur accoord met de opzet der verzekering als volks verzekering, o.m. omdat in de ver schillende lagen der bevolking in ern stige mate een onvoldoende voorziening voor de oude dag bestaat. Met de grote meerderheid van de S.E.R. acht het partijbestuur het noodzakelijk, dat zo wel de zelfstandigen als de loontrek- kenden bij deze sociale verzekering be trokken worden. Het aanvaardt een ver schil in premiebetaling in begrensde mate naar gelang de grootte van het inkomen. Het kan, mede gelet op de omstandigheden, eveneens aanvaarden een pensioen van gelijke hoogte voor allen. Met de begrenzing tot een bodem pensioen gaat het bestuur der K.V.P. accoord in het bijzonder ook met het oog op nadere voorzieningen, zowel van zuiver particuliere aard als vanwege bedrijfspensioenen. Met een beperkt bo dempensioen kan het bestuur instem men. gelet op de verwachte ontwikke ling der andere voorzieningen in de toekomst. De K.V.P. acht een voorziening van Staatswege voor personen met zeer kleine inkomens noodzakelijk. Het ge tuigt van practische zin deze voorzie ning in de algemene wettelijke ouder domsvoorziening op te nemen. Ter vaststelling van het inkomen, met het oog op de premieheffing, dient naar de mening der K.V.P. de kinder bijslag als tijdelijke grootheid buiten het geding te blijven; ook gelet op de lasten der gezinnen is dit gewenst. In dien zulks eventueel om technische motieven niet wel mogelijk is, zou de kinderbijslag ter compensering ver hoogd moeten worden. In overeenstem ming met het rapport van haar com missie stelt het bestuur der K.V.P. een onmiddellijke volledige inwerking treding op prijs; het heeft bezwaar te gen een overgangsregeling. Het bestuur is van oordeel, dat een onmiddellijke volledige inwerkingtreding van grote betekenis is voor een aantal „vergeten groepen" uit onze samenleving.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 5