Nieuw-Guinea biedt een arme bodem en een gering arbeidspotentieel Uranium en bedelaar D met melk meer mans DIEM laat vier politieke tegenstanders arresteren Gesprek met RUSLAND zal Balkan-pact niet schaden" V Soldaat-spion veroordeeld BRANDWONDEN in soorten M" u energie VAN 45-55 NAAR N.N.G.P.M domineert het economisch beeld Uitwisselingstermijn voor vluchtelingen tot 18 Juni a.s. verlengd Franse troepen verlaten Saigon SP O TSPIE GEL Winkelier speelt eigen rechter Chef van de Griekse generale staf naar Joegoslavië Maandag staking in Britse havens ZATERDAG 21 MEI 1955 PAGINA 9 NEEM PER MAN DRIEKWART KAN Oneerlijke vrouw voor tienvoudige beboet Argentijnse politie arresteert katholieken Woordvoerder in Belgrado: Spoorwegverkeer wordt Zaterdag lamgelegd In Amerika 12 jaar dwangarbeid De ernst van een verbranding wordt bepaald door de graad, de uitgebreidheid, de plaats en de leeftijd van het slachtoffer (Van een redacteur) e economische vooruitzichten van Nederlands Nieuw-Guinea zijn 'nog goeddeels onbekend. Het kleine deel, dat zich thans laat over zien, stemt tot gematigd pessimisme. Voor zover men de grond Van Nieuw-Guinea kent, is die, op een enkele uitzondering na, arm. Die Uitzonderingen worden gevormd door gebieden, waar het vulkanisme, dat op Nieuw-Guinea van tertiaire oorsprong is, zijn invloed heeft kun- uen doen gelden. Maar overigens is het al arme gronden, wat de klok slaat. Een regencijfer, dat ruwweg varieert van 2000 tot boven de 4000 Hm per jaar, is voldoende om zich een voorstelling te kunnen maken Van het verweringsproces, dat rode en zwarte grond, klei, zand en leem gelijkelijk aantast. Desondanks zullen in de toekomst hos- en landbouw tot grotere ontwikkeling worden gebracht. Maar voorlopig zoekt men het dieper, n.l. onder de grond. De Nederlands Nieuw-Guinea Petroleum Maatschappij domineert thans het economische beeld van het land. In 1954 bedroeg de totale import van Nederlands Nieuw-Guinea mil- lioen. Daarvan kwam 30 millioen voor rekening van „de olie", 32 Hillioen was bestemd voor „de burgersfeer" en het gouvernement com pareerde met 13 millioen. Het aandeel van de NNGPM in de export was in 1954 nog veel groter: 26 van de 31 millioen. Dat lijkt nogal wat. De export van ruwe olie was toen juist gestegen van 260.000 ton in 1953 tot omstreeks 500.000 ton, omdat de productie van Wassian en Mogoi begon te lopen. Maar hoe kunnen zulke cijfers imponeren, als men weet, dat uit Indonesië gemiddeld 10 millioen ton per jaar wordt geëxporteerd? De tegenwoordige olieproductie op Nederlands Nieuw-Guinea, op zichzelf -.ut Het opsnijden van de schroefdraad is een bezigheid, die deze Papoea-werkman beschouwd, zou enige winst toelaten, maar de exploratiekosten uit het niet £ondgr piezier verricht. Al is het mogelijk, dat de aanwezigheid van Verleden worden op deze manier en in dit tempo nooit terugverdiend, een fotograaf inspirerend op hem heeft gewerkt. Hij is gekleed in een mili- Vandaar, dat het zwaartepunt van de exploraties zich nu verplaatst Advertentie Publicatie Nederland» Zulvelbureau, 's Gravnhoge tair camouflagepak. buiten de Vogelkop, waar tot dusver de voornaamste vestigingen van de NNGPM waren. De seismografische en geophysische groepen, al of niet gehuisvest in grote huisboten, zijn uitgezwermd naar het Mboeta- meer ten Noorden van de Etna-baai, naar het gebied van Kaimana en Kokenau, en in het Noorden naar de Geelvinkbaai en de monding van de grootste rivier van het land, de machtige Mamheramo. In dit laatste gebied zijn ondergrond se formaties vastgesteld, die, als ze olie bevatten, waarschijnlijk ook een grote hoeveelheid ineens bevatten. De moei lijkheid is n.l., dat de tot dusver aange troffen olielagen zich vaak volkomen abrupt veel en veel dieper en dus prac- tisch onbereikbaar voortzetten of hele maal ophielden. De deskundigen van de NNGPM zul len hun prognose omtrent de schatten, die de Mamberamo wellicht verbergt, wel op deugelijke onderzoekingen heb ben gebaseerd. Maar het is toch opmer kelijk, hoe op Nieuw-Guinea in brede kring een soort Sinterklaas-verwach ting heerst. Het is, of men zich eigen lijk niet goedschiks wil neerleggen bij de geringe mogelijkheden, die Nieuw- Guinea tot dusver heeft geboden, en daarom heimelijk blijft hopen op het ongelooflijke. Het vinden van uranium behoort tot de geliefde fata morgana's Sommigen hebben al hele plannen ont worpen voor het doorbreken van de bergketens, die de grote Meervlakte omringen, enkel en alleen om de ener. gie op te wekken, die de uranium- winning tot zijn recht moet doen ko men. Gouverneur Van Baal, die zijn Hollandse nuchterheid bewaart, zegt: „Het doet me denken aan de bede laar, die zat te hopen, dat hij een dub beltje vond. Daarmede wilde hij dan naald en draad kopen om het gat in zijn broekzak te repareren, opdat hij niet de guldens zou verliezen, waar mee hij het lot dacht te kopen, waarop de honderdduizend viel". Zolang het uranium er dus nog niet ls om de wereld aan de voeten van Hol- landia te brengen en zolang ook andere surprises nog uitblijven, zijn er twee problemen van economische aard, die alle andere overheersen: de onontwik keldheid van land en bewoners en het gebrek aan voldoende arbeidskrachten. De Algemeen Vertegenwoordiger van de NNGPM te Sorong, ir. R. H. van Nierop, vertelde ons van de uitzonderlijke ma nier, waarop zijn maatschappij waar in de B.P.M., de Standard-Vacuum en de Far Pacific Investment Inc., res pectievelijk voor 40, 40 en 20 pet. heb ben deelgenomen) op Nieuw-Guinea is begonnen. „Wij begonnen met niets. De maat schappij moest b.v. eerst kaarten ma ken. Havens, steigers, PTT, magazijnen, huisvesting, recreatie, alles moest uit de grond gestampt worden. De stad Sorong is 'n schepping van de NNGPM, maar rechtstreeks heeft zij niets met olie te maken. Arbeidskrachten troffen wy hier niet aan. YVy moesten een man uit het Stenen Tydperk vangen en pro beren daar een industrie-arbeider van te maken. Wy hebben stoomcursussen georganiseerd om de Papoea's in twee jaar een soort Maleis by te brengen. De vakschool, die we thans hebben, voor zag in een dringende behoefte, maar in andere landen zou een oliemaatschappij zo'n school niet behoeven op te richten. Automonteurs, bankwerkers, electri- ciens, lassers en noem maar op, die moeten wij allemaal zelf opleiden. Twee jaar zitten de Papoea's op onze vak school. daarna lopen zü twee jaar als leerling mee in ons bedryf en pas dan kunnen wij eraan denken hen te speci aliseren voor het boorbedryf. Het land is nog niet voldoende ontwikkeld, dat heeft tijd nodig en ik geloof, dat over tien, twintig jaar de moeilijkheden gro tendeels ten einde zullen zijn". Plet probleem van de arbeidskrachten, of, zoals dat op Nieuw-Guinea onver anderlijk heet, van de „labour", zal nog heel wat langer blijven bestaan. Men neemt aan, dat het aantal werkbare mannen ongeveer een vijfde bedraagt van de totale bevolking. Die totale be volking wordt geschat op 750.000 en het aantal werkbare mannen zou dus 150.000 bedragen. De berekening van het aantal werk krachten, dat beschikbaar is voor indus trie eh grootcultures, kan aanleiding zijn tot heel wat dispuut. Het is een kwestie van beleid, of men zegt, dat het land tot elke pry's ontwikkeld moet worden, of dat de geleidelijke ontwik keling van de bevolking voorop moet staan, met de nadruk op het woord ge leidelijke. Missie noch Zending zijn bijzonder ge lukkig met de jonge Papoea's, die na een periode van werkzaamheid in de stad, terugkeren in de kampong. Soms gaat het goed, maar veelal tonen de te ruggekeerde jongelingen zich weerbar stig en weigeren zij zich te houden aan de gevestigde regels. Zolang hun in de stad vergaarde rijkdom hem daartoe in staat stelt, luieren zij de ganse dag en raken zij verwikkeld in eindeloze vrou wen-perkara's. Geen wonder, dat er stemmen op gaan, die de welvaart van Nederlands Nieuw-Guinea in de eerste plaats willen binden aan de bevolkingslandbouw. Het staat evenwel nu reeds vast, dat niet alle Papoea's in de toekomst een agra risch bestaan kunnen leiden. Daarvoor is er, hoe merkwaardig dat ook klinkt, niet genoeg grond, vruchtbare grond. Vóór de oorlog is uitgemaakt, dat 5 pet. van de werkbare mannen in een agrarische samenleving tijdelijk ont trokken kunnen worden zonder schade lijke invloed op het kampongbestel. Een tweede 5 pet. zou tewerkgesteld kunnen worden op ondernemingen binnen een straal van twee dagreizen van het dorp, terwpl een derde groep van 15 pet. (waarvan de onderlinge samenstelling steeds dient te veranderen) werk ter plaatse kan verrichten, mits deze Pa poea's niet losgemaakt worden uit dorps- en gezinsverband. Bp de geringe arbeidsdifferentiatie in een primitieve gemeenschap heeft men in de kampong n.l. veel mannen nodig Als er nu slechts voor de helft der Papoea's een agrarisch bestaan moge lijk is, (dit is dus iets anders dan het rondtrekken door de oerwouden van stammen, die eigeniyk beneden het be- een kleine 90.000 man. De helft daarvan leeft nog in onbestuurd gebied. En al leen in Deli werkten vroeger 350.000 contractanten Arbeidsbesparing zal dus in Nieuw- Guinea de grote leus moeten zyn. In Amerika en Europa berekent men de opbrengst van een stuk grond per hec tare; op Nieuw-Guinea gebeurt dat per man-uur. Het bewerken van één hectare met de patjol kost gemiddeld 700 man-uren a 30 ct. is 210.Met behulp van landbouwmachines wordt diezelfde hectare in 9 a 11 uur bewerkt. Rekent men de kosten hier op 10.- per uur, dan krijgt men een totaal van 90- a 100.-. Men heeft op Noord Nieuw-Gui nea gezocht naar een arbeidsextensief stapelproduct, dat ook bij ongeregelde arbeid niet verloren gaat en men heeft dat product gevonden in de cacao. H. J. N. (Van onze correspondent) Mej K uit Deventer had zich voor de politierechter te Zutphen te verant woorden, omdat zij in een zelfbedie ningszaak bij haar boodschappen een hoeveelheid goederen had gedaan, wel ke zij zonder betaling wilde meenemen. De boete werd echter tot tien gulden beperkt in afwijking van de ge woonte omdat de winkelier, zekere N„ zelf de boete al had geïncasseerd. N. had de juffrouw namelijk ge zegd, dat zij het tienvoudige van de waarde van de ontvreemde goederen als boete moest betalen en in haar angst legde mej. K. toen dertig gulden op tafel. De winkelier beweerde, dat de verkoopvoorwaarden zo luidden en liet de juffrouw een papiertje tekenen, waarin stond, dat zij met die voor waarden bekend was. De politie heeft in de winkel van N. nergens een waarschuwing kunnen vin den waaruit kon blijken, dat een klant by diefstal het tienvoudige zou moeten betalen. N. had verklaard helderziende te zijn en daardoor te weten, dat mej. K. al eerder goederen by hem had ontvreemd. De helderziendheid was blykbaar ook de oorzaak, dat N. niet als getuige was verschenen, waarvoor hy zich nog zal hebben te verantwoorden. Er werden op de zitting weinig vleiende dingen over de winkelier gezegd. De officier had zyn ogen niet kunnen geloven toen hij las, hoe N. misbruik van de angst van verdachte heeft gemaakt, zo zei hy. Het is tot nu toe niet gelukt de man voor zijn bijverdienste strafrechtelijk te vervolgen. PH E en luchtopname van Sorong. Op een stuk land, dat weinige jaren geleden niet veel meer dan een moeras was, is een semi-permanente stad verrezen, met woonwijken voor inheems personeel, bungalows voor employé's, magazijnen, werkplaatsen, bioscopen, scholen, een ziekenhuis en vele kilometers weg. Zelfs is er een boulevard, gelegen achter de surrealistische restanten van een tropisch vloedbos. Wat semi-permanent was, wordt op vele plaatsen vervangen dooi permanente constructies. Ijzerhout en gaba-gaba (een bijzonder sterke bladnerf) moeten plaats maken voor steen en Cement. Er zijn Nieuw-Cuinea-veteranen, die menen, dat „de olie" zijn personeel te veel verwent. Men kan het ook zo zien, dat in Sorong blijkt, waar het op vele andere plaatsen in Nieuw-Guinea aan mankeert. De politie in de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires doet talrijke invallen, sommige in kloosters, en voert arrestaties uit in verband met een aan katholieken toegeschreven complot om de vrede te verstoren. De arrestaties zijn Donderdagnacht begonnen en de gehele Vrijdag voortge zet. Vanochtend waren zy nog altyd aan de gang. Verscheidene katholieke, geeste lijken worden vastgehouden op het cen trale hoofdkwartier van de federale po litie. Premier Ngo Dinh Diem van Zuid- Vietnam heeft gisteren vier van zyn po litieke tegenstanders laten arresteren. Zy zouden zich hebben schuldig ge maakt aan samenwerking met de op standige Binh Xuyen-secte. Een van de arrestanten, kolonel Tran Van Tuyen, die voor de opheffing van de Keizerly- ke Garde commandant van dat korps was en die in een vorig kabinet minis ter van Voorlichting is geweest, werd vyf en een half uur na zijn gevangen neming weer op vrye voeten gesteld. De andere drie gearresteerden zyn Le Kan Tan, hoofd van de missie van Bao Dai in Saigon, Oeng An Oengan, een familielid van Bao Dai, die vroeger de functie van Le Kan Tan heeft bekleed, en Pham Troeng Yeu, een neef van de leider van de Cao Dai-secte, Pham Kong Tac. De Franse autoriteiten in Zuid-Vietnam hebben voorts enkele maatregelen afgekondigd, die, aldus is meegedeeld, nodig zyn geworden, nu de problemen in Zuid-Vietnam eerder van politieke dan van militaire aard zyn geworden. De Franse commissaris-generaal in Zuid-Vietnam, generaal Paul Ely, heeft zyn regering om beëindiging van zyn taak in Indo-China verzocht. Hy zou van mening zijn, dat in zyn plaats een burger benoemd moet worden. Branko Draskovitsj, hoofd van de Joegoslavische regeringsvoorlichtings dienst, heeft gisteren te Belgrado op een persconferentie verklaard, dat de besprekingen, die de leiders der Sov jet-Unie en van Joegoslavië te Belgra do zullen voeren, „in geen enkel op zicht invloed zullen hebben op de be trekkingen tussen Joegoslavië ener- en zyn Balkan-bondgenoten Griekenland en Turkye anderzyds". Draskovitsj voegde hieraan toe dat de chef van de Griekse Generale Staf, generaal Do- vas, Maandag a.s. te Belgrado zal aan komen, waar hy gast zal zijn van de Joegoslavische generale staf. Buiten landse waarnemers zijn van mening dat Dovas' aanwezigheid te Belgrado ge durende de Joegoslavisch-Russische be sprekingen de nadruk zal leggen op het voornemen, om oprecht met zyn bal kan-bondgenoten te blyven samenwer ken. Draskovitsj werd een vraag gesteld omtrent buitenlandse persberichten, volgens welke Turkye aan Joegosla vië om opheldering zou hebben ver zocht over de komende besprekingen met de Sovjet-Unie. „Voor zover my bekend, heeft de Turkse regering niet om een dergelyke opheldering ver zocht", antwoordde hy. Draskovitsj voegde hieraan toe, dat het welbekend was, dat de samenwer king binnen het Balkanbondgenoot schap tot nu toe positieve resultaten had opgeleverd." Het Balkan-bondge nootschap is tot een belangryk vredes- instrument geworden, zowel in het be streken gebied, als ten aanzien van de wereld in het algemeen", verklaarde hy. In antwoord op de vraag of Joego slavië in de besprekingen de Sovjet- Unie om schadeloosstelling zou vragen voor de schade, aan de Joegoslavische economie berokkend door de Sovjet- Russische blokkade, die werd ingesteld nadat Joegoslavië, in 1948, uit de Kom- inform was getreden, antwoordde Draskovitsj dat een „reeks onopgeloste vraagstukken" zal worden besproken. Hij voegde hieraan toe dat hieronder „verschillende economische problemen, en vraagstukken betreffende verbindin gen e.d." vielen, doch hy wilde geen verdere bijzonderheden geven. Draskovitsj kon ook niet mededelen, wanneer de Sovjet-Russische delegatie, waarvan, als gemeld, onder meer party secretaris Khroetsjtsjev premier maar schalk Boelganin en vice-premier Mi- kojan deel uitmaken, te Belgrado zal aankomen. (Reuter) De Franse autoriteiten hebben er voorts mee ingestemd, dat de Franse troepen, die enkele weken geleden ter bescherming van Franse onderdanen en eigendommen Saigon waren binnenge trokken, die stad thans weer verlaten en zich terugtrekken in het 80 km. ver der Zuidwaarts gelegen Cap Saint Jacques. De Britse minister van Buitenland se Zaken, Harold Macmillan, heeft aan de Indische voorzitter van de commissie van toezicht in Indo-China telegrafisch medegedeeld, dat de Sovjet-Unie instemt met een verlen ging van de termijn voor de uitwis seling van vluchtelingen tot 18 Juni aanstaande. (AFP-Reuter-UP) De Britse Premier Sir Anthony Eden heeft in zijn ambtswoning bestuursleden van het Nationaal Vakverbond ontvan gen om te trachten de haven- en spoorwegstaking, die in de komende verkiezingsweek dreigt uit te breken, af te wenden. 17.000 havenarbeiders zullen Maandag morgen om acht uur en 70.000 machi nisten en stokers van de Britse spoor wegen Zaterdag 28 Mei te middernacht het werk neerleggen, wanneer geen be vredigende oplossing voor hun loon eisen wordt gevonden. By het verlaten van 10 Downing- street deelden de vakbondsleiders mee, dat het stakingsparool van kracht bleef. De waarnemend secretaris van de Bond van Havenarbeiders, William Newman, verklaarde na gedurende de gehele dag besprekingen te hebben ge voerd met de vertegenwoordigers van het Ministerie van Arbeid, dat de deur nog steeds open stond voor een rege ling. De Engelse regering maakt zich zorgen over de dreigende staking, om dat ze de Britse wereldhandel in moei lijkheden kan brengen. De Amerikaanse soldaat William T. Marchuk is door een Amerikaanse krygsraad tot twaalf jaar dwangarbeid, oneervol ontslag uit het leger en verlies van zijn rechten op betalingen voor zyn diensttyd veroordeeld. Marchuk, die bij de Amerikaanse inlichtingendienst werkte, is schuldig bevonden aan het samenwerken met de Sovjet-Russische geheime dienst en het mededelen van vertrouweiyke gegevens aan Sovjet autoriteiten. Hij wordt er ook van beschuldigd, dat hy van Februari 1949 tot Januari 1955 gedeserteerd was. Hy zou met de Sov jet-geheime politie in twee gevangenen kampen in de Sovjet-Unie samenge werkt hebben. (Reuter) (Van onze medische medewerker) AT-B-r en kan op ver schillende ma- -nieren brand wonden oplopen. Vori ge week hebben wy het gehad over zonne brand en hoewel wy hierby niet gauw van brandwonden spreken, omdat de huid als re gel niet zo ernstig be schadigd is, dat er een wond ontstaat, is er geen essentieel verschil tussen een huidverbranding door de zon, hete vloeistoffen, hete voorwerpen of vuur. By een verbranding wordt niet alleen de huid aangedaan, niet minder be langryk is de inwerking op het hele lichaam. De ernst van een verbran ding wordt bepaald door de graad, de uitgebreidheid, de plaats en de leeftyd van het slachtoffer. Wat de huid betreft kan men ver brandingen indelen in graden: Eerste graad: roodheid en zwelling van de huid; de zeer kleine bloedvaat jes van de huid worden wyd, zodat zich veel bloed in de huid ophoopt, het bloed stroomt wel door, maar het reservoir wordt als het ware groter. Door de hitte zyn deze bloedvaatjes ook beschadigd zodat ze vocht door laten en de huid opzwelt, die hier door strak gespannen gaat staan. Dit verergert de pyn. By een steenpuist die nog niet is doorgebroken, staat de huid ook strak gespannen; zodra de puist is doorgebroken wordt de pyn direct veel minder. Tweede graad: blaarvorming; er zyn nu talryke bloedvaatjes ernstig beschadigd, zodat er veel vocht vry komt ter plaatse, bovendien raakt de opperhuid los van de laag. Het vry- gekomen vocht drukt de opperhuid om hoog en de brandblaar is ontstaan. Het vocht in een blaar heeft vaak on geveer de zelfde samenstelling als bloed zonder bloedlichaampjes (plas ma). Hierdoor heeft de inhoud van de blaar een gele kleur. Dit is echter geen regel, want er kunnen bloedin- kjes in de huid en de blaar voorkomen, zodat de blaarinhoud min of meer rood is. De bloedvatwand is zo sterk beschadigd dat er ook bloedli chaampjes uittreden. Derde graad: afsterven van de huid; alle huidlagen zyn verwoest. De dode huid lykt gekookt, is soms bruin verkleurd. Een dergelyke brand wond laat altyd een litteken na. By grote brandwonden van de derde huid echter over een groot oppervlak verbrand, dan is de invloed die het hele lichaam hiervan ondergaat zo groot, dat men eerst alle zorg aan de algemene toestand van het slacht offer moet besteden. Deze kan in ern stige gevallen veel belangryker zyn dan de brandwonden. Door de grote hoeveelheden vocht en bloed die zich ophopen in het verbrande gebied blyft er voor de rest van het lichaam weinig over en de patiënt raakt in shock. Op dit moeilijke maar interessante graad is de omgevende huid niet in staat het getroffen gebied te overgroeien, zodat een dergelyke wond open blyft. De chirurg zal dan een huidlapje van een ander lichaamsdeel overplanten. De moderne plastische chirurgie heeft het hierin zeer ver ge bracht, ook by brandwonden in het ge laat. Met niet geringe verbazing en blydschap zien wy meermalen hoe een slachtoffer met een onherstelbaar verminkt gezicht als een nieuw mens onder de handen van de chirurg van daan komt. Vierde graad: verkoling van de huid Dit gebeurt by verbranding door zeer hoge temperaturen byv. direct vuur of langdurig contact met een niet zo hoge temperatuur. Hierby worden van zelfsprekend ook dieper gelegen weef sels verbrand. weet nu hoe by een verbranding de huid wordt beschadigd. Blyft de verbranding beperkt tot een klein huidgebied, dan kan men hierop alle aandacht richten. Is de onderwerp zullen wy zeker nog eens terugkomen. Een eerste of tweede graadsver branding van de hele rug is wat be treft de levenskansen ernstiger dan byv. een verkoolde hand omdat het oppervlak van de rug veel groter is dan van een hand. By een volwassene is een verbran ding van ongeveer 1/6 deel van het lichaamsoppervlak levensgevaarlij k bu een kind is al levensgevaar als 1/10 deel van de huid verbrand is. (Dit is ongeveer de huid van een arm, van vingertoppen tot de schouder). Het zal U nu duidelyk zyn dat iemand met uitgebreide verbrandingen zo spoedig mogelyk naar een ziekenhuis moet. Volgende week zullen wy iets ver tellen over de behandeling en de eer ste hulp by verbrandingen. Houdt U echter altyd voor ogen dat voorkomen veiliger is dan een mogeiyke genezing. Let op Uw kleintjes, vooral als er heet water in de buurt is! St. Verenigde Staten In Zuid-Oost Colorado is door voorjaarsoverstromin gen byzonder veel schade aangericht. Er zijn tot dusver vijf doden te be treuren. Minstens 2.000 personen zyn door het water geïsoleerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 9