PROF. ROMME BETREURT BREUK IN BREDE BASIS Oplossing crisis nog niet in zicht Onvermijdelijke vertraging in de oudedagsvoorziening Strijd tussen de richting-Drees en de richting-Vos Er zal een einde moeten komen aan de wankelende politiek der socialisten Ouderdomswet eerst in 1957 in werking? ék Ondanks de stakende vloot IJmuiden vierde toch vlaggetjesdag Optocht mooier dan ooit Geheim rapport (i'l K.Y.P.-FRACTIEYQORZITTER VOOR DE RADIO Onnodig uitstel is onnodige schade Het simpele kernfeit Wonderlijk en pijnlijk Destructieve daad Interne gevolgen Leed en schade Niet van dc baan! Bereid om te blijven mede-regeren Kardinaal Segura is bediend De staking bij de haringvisserij m., ife Grote schade aan aardbeien Jee. rlUKKIO VJeU'jcu mj! Het weer MAANDAG 23 MEI 1955 79ste JAARGANG No. 26301 Bejaarden teleurgesteld Partijraad P. v. d. A. Welbewust veroorzaakt Geen halve maatregelen Reders stellen Centrale Bond aansprakelijk fi De prijzen Rijen dik „Behouden teelt" Woord van dank Concert 50.000 op no. 4447 wum MOTOR-BROMFIETSKLEDIHG BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. I3muiden: Leeuweriklaan 50 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. NIEUWE HAARIfMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per miliimeier- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. De voorzitter van de Tweede-Kamerfractie van de K.V.P., prof. mr. C. P. M. Domme, zei Zaterdagavond in een toespraak voor de K.R.O.-microfoon het Uitbreken van de kabinetscrisis te betreuren, omdat zij hem vooral op twee gronden duidelijk in strijd ljjkt met 's lands belang. ),Ik acht het, aldus pref. Romme, in strijd met 's lands belang, dat de brede basis, waarop de regering steunde, een breuk heeft gekregen. Ik acht het ook zeer in strjjd met 's lands belang, dat er als gevolg van deze crisis een onvermijdelijke vertraging intreedt in de totstandbrenging van zeer belang rijke voorzieningen, die dringend om doorvoering vragen." PROFESSOR ROMME „Wanneer er één mens is in Neder land, die jaar in jaar uit onafgebroken geijverd heeft, naar de mening van et telijken veel, te veel, en zelfs ten on rechte geijverd heeft voor de politiek van de brede basis, dan mag ik geloof ik wil zeggen dat ik dat ben", zo ver volgde prof. Romme. ,,En daarom grieft het me wel 'n beetje, dat ik nu toch po gingen waarneem, die mij in de schoe nen trachten te schuiven, dat ik aan deze crisis, aan deze breuk in de brede basis, mede schuldig zou staan". Prof. Romme noemde de poging om de cri sis in haar slechte oorzaken en in haar slechte gevolgen op hem af te schuiven nogal doorzichtig en nogal dom. „De regering is bepaald niet wegge gaan, omdat de katholieke Tweede Ka merfractie haar steunde. Zij is wegge gaan, omdat een Kamermeerderheid haar wegstemde. En die Kamermeerder heid was in het samengaan van die groepen die haar vormden alleen ho mogeen en eensgezind op één punt: dat. er een einde moest komen aan de brede basispolitiek van het kabinet- Drees. Ingewikkelde en speculatieve re deneringen, dat minister Witte zijn mi nisteriële leven aan het huurwetje had Verbonden, dat zijn katholieke collegae Zich hierbij naast hem hebben geschaard en dat de socialistische ministers toen ook maar hetzelfde hebben gedaan in de hoop op deze manier nog hun minis teriële leven te redden voor het belang rijke werk, dat zij nog onder handen hadden, zulke redeneringen kunnen de eenvoudige, werkelijke ligging van het geval niet in de mist brengen. Zij kun nen het simpele kernfeit niet verdoe zelen, dat de samenwerkende groepen van de zeventiende Mei een einde wil den maken en een einde hebben ge maakt aan de brede-basispolitiek van het kabinet-Drees" zo vervolgde prof. Romme. „Indien de socialistische ministers gemeend hadden zich niet te moeten ophangen aan het huurwetje op zich- De COSO (Centraal Orgaan Samen werkende Organisaties: de Algemene bond van ouden van dagen, de Bond voor staatspensionering en de Fede ratie bonden van ouden van dagen) die Zaterc.„g in vergadering in Utrecht bij eenkwam, heeft in een motie zijn grote teleurstelling uitgesproken over de pu blicaties waaruit kan worden opgemaakt uat de nieuwe ouderdomswet op zijn vroegst 1 Januari 1957 in werking zal treden. Algemeen was men van mening dat zij 1 Januari 1956 in werking zou treden. In deze motie doet de COSO een ern stig beroep op ieder die de inwerkstel- hng der Wet op 1 Januari 1956 kan bespoedigen. zelf, dan hadden ze het niet moeten laten komen en dan zouden ze het ook niet hebben laten komen tot het conflict tussen hen en de socialisti sche Kamerfractie, maar dan was van die situatie het normale gevolg ge weest een zodanige onenigheid in het kabinet, dat het niet verder had kun nen werken en daarom, wegens de kabinetsonenigheid, het bijltje erbij had neergelegd. En indien de socia listische ministers het werk, dat ze onder handen hadden, zo belangrijk vonden, dat ze daarom met hun ambt genoten als een gesloten blok in de Kamer optraden, dan is het toch wel heel wonderlijk en pijnlijk voor de so cialistische verhoudingen en waarde ringen, dat de socialistische Kamer fractie daar tegenover openlijk getui gen ging: „Zo belangrijk kan Uw mi nisteriële werk niet wezen, of wij, so cialistische Kamerfractie, maken er toch maar liever een einde aan." „Die Kamerfractie is op de zeventiende Mei naar buiten getreden met wat ik zie als een destructieve daad, het weg sturen van het kabinet-Drees, het stel len van een einde aan zijn brede ba sispolitiek", aldus prof. Romme. „Een andere niet onbelangrijke vraag is, of achter die 30 gelijke socialistische stem men contra de richting Drees ook schuil gingen 30 gelijke socialistische gedachten contra de richting Drees. Er zijn bla den. die weten te vertellen, dat dit zo in de werkelijkheid niet heeft gelegen, dat hoofd voor hoofd de gedachten niet zo gelijk gericht waren als de. stem men, dat het dus de wonderlijke en zacht gezegd weinig democratische fractie-discipline van de partij van de arbeid is geweest, die aan deze crisis mede schuldig staat." Prof. Romme zei te hopen, dat de z.i. thans naar buiten gebroken socia listische strijd tussen de richting Drees en wat hij wilde noemen de richting Vos, „de strijd tussen de richting, die het socialisme met alle liefde, die men het toedraagt, toch niet wil opleggen aan een volk, en de richting, die dat wel wil pogen", niet op de zeventiende Mei is afgedaan en beslecht. „En ik voeg er aan toe, dat ik ook verwacht, dat het harde verhaal intern nog een gevolg zal hebben. Zeker, zeer intern en binnen de besloten muren en naar buiten met allerlei verhalen, dat alle akeligheid elders ligt. Bij het Bis schoppelijk Mandement b.v., zoals ïr. Vos al zo vriendelijk en tactisch is ge weest om dezer dagen te zeggen, of bij rechtse zwaaien van de KVP. Wat dan, als ik het goed begrijp, alleen maar het meezwaaien zou zijn met Drees en buur- hoff en Mansholt. Alles goed en wel, maar intussen intern in de socialisti sche kring strijd, strjjd tussen de beslo- ten muren, maar daarom misschien al- leen maar intenser en serieuzer. De po litiek van or.s land zal door de afloop van deze verdere, nog niet uitgestreden strijd tussen de groep-Drees en de groep-Vos nog niet worden bepaald, maar voor de ontwikkeling van 's lands zaken is de uitslag van deze strijd uit de aard van de zaak van belang. Er zal, hoe dan ook, een einde moeten komen aan het wankelen, dat de practische socia listische politiek nu al geruime tijd ver toont." „In afwachting van dit verdere verloop en minstens genomen door de loop naar buiten van deze gegroeide en voort gaande tweespalt zitten we nu met de gevolgen van deze crisis, de politieke gevolgen en de zakelijke gevolgen. Over de politieke gevolgen ligt vandaag nog de mantel der toekomst, de zakelijke gevolgen liggen bereids bloot. De ma chine staat stil, de producten, die we nodig hebben liggen onafgewerkt erbij en de tijd gaat voort en het leven gaat voort en in dit voortgaan veroorzaakt dat stilstaan van de staatsmachine on nodig leed en onnodige schade". Als voorbeeld hiervan noemde prof. Romme de vertragingen met de ouder domsvoorziening en de belastingver laging. „De belastingverlichting is niet van de baan, voor afstel is geen reden, maar er is uitstel, onvermijdelijk en onnodig uitstel, en uitstel is schade en onnodig uitstel is onnodige schade." Erger intussen nog, want veel meer in het bijzonder de economisch zwak ken treffend, Is de vertraging in de ou- De partijraad van de Partij van de Arbeid is Zaterdag in Amsterdam bij een geweest. De voorzitter van de twee de Kamer Fractie van de Partij van de Arbeid, de heer J. Burger, gaf een uit eenzetting over het standpunt van de fractie bij de debatten over belasting verlaging en huurverhoging. Uit de ge- dachtenwioseling bleek, dat de leden van de partijraad het, evenals de Twee de Kamer Fractie, betreuren dat de behandeling van de huurwet aanleiding werd tot het aftreden van het kabinet. De bereidheid om door het dragen van regeringsverantwoordelijkheid mee te werken aan een vooruitstrevend beleid, gericht op een redelijke verdeling van de gestegen welvaart, was algemeen. (Van onze parlementaire redacteur) De politieke moeilijkheden waren hedenmorgen nog onopgelost. Het over leg tussen Koningin Juliana en haar moeder heeft nog niet tot een beslissing door de Koningin geleid. Hare Majes teit is inmiddels weer op Soestdijk te ruggekeerd. Aangenomen wordt dat zij de inzichten die tijdens het weekend op Het Loo zijn gerijpt, eerst zal wil len voorleggen aan haar adviseurs. Wel een bewijs, dat de moeilijkheden niet zo eenvoudig zijn op te lossen en dat men ze zeker niet weg kan vagen zoals dat in socialistische commentaren met veel bravour geschiedt. Ook de P.v.d.A. heeft tijdens het weekend intern overleg gepleegd. En moet men de schaarse mededelingen die daarover gepubliceerd zijn geloven, dan is er eigenlijk niets aan de hand. Men blijft voortborduren op het thema: „De socialistische fractie is het op zakelijke gronden niet eens met het huurwetje". Verdere consequenties wor den vermeden. Dat men met deze beslis sing ten aanzien van het huurwetje welbewust een regeringscrisis heeft veroorzaakt, waardoor het hele land nu bijna een week lang in onzekerheid verkeert over de vraag hoe het bestuurd zal worden, doet in het socialistische ge- dachtengang blijkbaar niet meer ter zake. De toestanc. van de 75-jarige aarts bisschop van Sevilla, Pedro Kardinaal Segura, die reeds enige tijd ziek was, is gisteravond zozeer verergerd, dat hem, op ijn verzoek, de H. H. Sacra menten der Stervenden zijn toegediend. De H. Vader heeft de kardinaal tele grafisch Zijn Apostolische Zegen doen toekomen. (AFP-Reuter-UP). derdomsvoorziening. Onze ouden van dagen kunnen er zeker van zijn, dat ook deze oudedagsvoorziening niet van de baan is. Maar ze kunnen helaas even zeker ervan zijn, dat totstandbren ging van de voorziening is vertraagd. Bij een ongestoord voortwerken van de machine was invoering op 1 Juli 1956 naar mijn mening mogelijk geweest. Er is een kink in de kabel gekomen, een onnodige kink." Prof. Romme besloot zijn radiotoe spraak als volgt: „Nederland beleeft een crisis, die vermeden had moeten worden, maar ook in de staat, dat spreekt vanzelf, nemen gedane zaken geen keer. Het Kamervotum van de zeventiende Mei met zijn gevolgen, die vooraf voor iedereen vaststonden, de meerderheidsbeslissing van de Kamer ligt er. Op het stukmaken moet nu het helen volgen, niet krammen of lijmen, maar helen. Ik kan vandaag alleen maar zeggen: moge men er toe in staat zijn zo spoedig mogelijk als met een pro ces van helen verenigbaar is." Wanneer de moeilijkheden, die evi dent in de Kamer zijn ontstaan, in derdaad zouden worden weggerede neerd, daii zou dat zeker niet naar de zin zijn van prof. Romme, die in een radiotoespraak Zaterdag duidelijk te verstaan heeft gegeven, dat de situatie niet met halve maatregelen moet wor den opgelost. Hij liet uitkomen, dat de verdeeldheid in de P. v. d. A. de grote oorzaak is van de ontstane moeilijkhe den en dat het niet mogelijk lijkt met een partij, die niet weet wat zij wil, verder te werken. Betekent dit. dat de P. v. d. A, dan maar het regeringsschip moet verlaten? Zij verzet zich hardnekkig tegen iedere gedachte in deze richting. Haar in vloed, die in de afgelopen jaren is ge groeid, is haar kennelijk veel te lief dan dat zy thans deze consequentie zou willen trekken. De katholieke frac tievoorzitter heeft de kern van de zaak duidelijk laten uitkomen. De P. v. d. A. is thans in de oppositie. Zij wil de brede basis niet meer, waarop het hui dige kabinet-Drees gerust heeft. Anders had zij niet tegen gestemd. Over het advies,' dat hij aan de Koningin heeft gegeven, kon prof. Romme vanzelfspre kend niets loslaten. „De zakelijke ge volgen van de crisis zijn duidelijk", al dus prof. Romme. „De producten van onze arbeid liggen onafgewerkt naast de stilstaande machine. De politieke gevolgen zijn onzeker". De Vereniging van Reders van de Nederlandse haringvisserij heeft tegen de Centrale Bond van Transportarbei ders een kort geding aanhangig ge maakt, dat hedenmiddag voor de rech ter in Rotterdam in behandeling komt. De redersvereniging ziet in de staking van de haringvissers een onrechtmatige daad en stelt daarvoor de Centrale Bond aansprakelijk. Als verdediger van dit standpunt zal optreden de Haagse advocaat mr. Wijckerhold Bisdom. De Centrale Bond wordt vertegenwoordigd door mr. Polak uit Amsterdam. W, De een Vlaggetjesdag van IJmuiden trok 1 tocht werd o.a. een haring van 8 1 grote belangstelling. In de op-l ter meegevoerd. bemanning een ruime vangst. En hy besloot met de wens, dat het aan het eind van het kaar voor allen een be houden teelt moge zijn. Dit is de nieuwe, pas in gebruik genomen kabelbaan te Valken burg, die vanuit het dal naar de top van de Wilhelminatoren voert. Voor ons vlakke landje slaat deze baan met zijn lengte van 560 me ter niet eens een gek jiguur. Dc IJmuidcnaar heeft er zich niets van aangetrokken, dat vissers van de haringvloot in staking zijn. Hij heeft Zaterdag de vlag uitgestoken en is gaan kijken naar de enorme stoet van jeugd- en sportverenigingen, die door de straten trok met „een zee van vlaggen naar de zee". Hij is op de Tegeltjes- markt de opgedofte en bevlagde loggers met liefkozende blik gaan zien. Ook daar niets dan vlaggen, zelfs op het kantoor van de Centrale Bond merk waardige inconsequentie om stakend toch feest te vieren. IJmuiden kon ook Vlaggetjesdag vieren, omdat 32 schepen kant en klaar in de Vissershaven lagen, de meeste aan de Tegeltjesmarkt. De meeste Katwijkse vissers zijn aangesloten bij de christelijke bond, die zich niet achter de staking heelt gesteld. En bij alle feestelijkheden is dan ook met geen woord gerept over het conflict zelf, maar werd hoogstens gesproken van zen sombere wolk, die men spoedig hoopt te zien overdrijven. gelopen 10 jaar waren van enorme be tekenis. De door oorlog en bezetting ge- havende vloot maakte een aanwas mee Een helder stralend zonnetje heeft me( 202 vaartuigen, de aanvoeren zijn vergeefse pogingen gedaan de koude ;n stijgende lijn blijven gaan. De re- noordwestenwind te verwarmen, maar (jers wenste hij een goed seizoen, de dat heeft de feestelijkheden niet ongun- niimp vnne-st. En hn stig kunnen beïnvloeden. De optocht van jeugd- en sportverenigingen, die om 3 uur onder aanvoering van de IJmuider Harmonie van het Tiberiusplein ver trok, was naar schatting 2 kilometer lang. Opvallend was de grote zorg, die de verenigingen aan hun optreden had den besteed. Wagens met kinderen als boetsters en kuipers reden mee, de Oud-katho lieke Fakkeldragers torsten een gigan tische haring met zich mee, de Turn vereniging IJmuiden droeg rood-wit- blauwe schouderlinten, de R. K. Sport vereniging „Velsen" had haar_ lange groep meisjes rij voor ry getooid met resp. rode, witte en blauwe strikken, de turnvereniging Fit uit Santpoort ver scheen met matrozenpetten en anderen hadden weer grote groepen vlaggen by zich. Op de Tegeltjesmarkt, waar meisjes van de Creutzbergschool zich beijver den om allen van limonade te voorzien, heeft de heer J.P. van Megchelen na mens het Vlaggetjesdag-comité gewe zen op dit specifieke feest, IJmuiden's havenfeest, zoals andere steden hun car naval vieren, sommige dorpen hun wijn-, oogst- en schuttersfeesten ken nen, zoals Aalsmeer en de bollenstreek bekend zijn om hun corso's. Burgemees ter mr. M. M. Kwint zag de zee en de visserij onverbrekelijk met IJmuiden v rbonden. Nauwelijks 14 dagen gele den liepen duizenden uit om een histo rische optocht te zien voorbijtrekken, nu werkten duizenden mee aan de Vlag getjesdag-optocht en overal langs de route stonden de mensen rijen dik ge schaard om niets te missen. „Er zijn wel schaduwen over dit feest", aldus de burgemeester, „maar laten wij ho pen, dat deze spoedig weggenomen zullen worden. En dan moge de vloot een voorspoedige teelt tegemoet gaan." De heer M. Roos, voorzitter van de V.V.V. „IJmuiden's Bloei", merkte op dat. 10 jaar in de geschiedenis van de visserij geen lange tijd is, maar de af- De jury, die de groepen in de stoet beoordeelde, heeft het zo moeilijk ge had. dat het 2 prijzen extra aan het comité moest vragen, om een billijke uitspraak te kunnen doen. En zo werd de uitslag, dat de prys voor allegorie toegekend werd aan de oud-katholie ke Fakkeldragers met hun kolosale haring en de prijs voor de beste be- vlagging ging naar de Sportbond IJ muiden. Beoordeeld naar de algeme ne indruk als groep ging de eerste prijs naar de Chr. Gymnastiekver. „IJmuiden", de tweede naar de Turn vereniging IJmuiden, de derde naar het Zeekadettenkorps IJmond, de vierde naar de R.K. Sportver. „Vel sen" en de vijfde naar de basketbal ver. „Exercitia". Terwijl om 5 uur het fanfarecorps „Wilhelmina" uit Santpoort een concert gaf op 't Stationsplein de belangstel ling hiervoor was niet zo groot kwam het Vlaggetjesdag-comité met genodig den bijeen in het Cultureel Centrum. De Katwijkse redersvereniging „De Vuurbaak" was hier vertegenwoordigd door zijn voorzitter, de heer D. Meer burg, die na een vergadering in Katwijk nog gauw even overgekomen was. De heer J. G. Kolkman heeft hier een woord van dank gericht aan allen, die aan het welslagen van de optocht hun medewerking gaven. Dat de Chr. Gymnastiekver. „IJmui den" niet. ten onrechte de eerste prijs voor de algemene indruk als groep had gekregen, heeft zij 's avonds op het Stationsplein bewezen tijdens een groot se turndemonstratie, in samenwerking met het tamboers- en pijperscorps van de Chr. Sportver. „Oranje Nassau" uit Amsterdam. Onder leiding van de he r D. Schmid O hier een voortreffelijke show gebracht, ondanks de steeds feller wordende kou. En dat het gewaardeerd is, bewezen de duizenden, die vele rijen dik tot het laatst toe bleven kijken naar dit spel van gratie en souplesse. Vooral de openingsparade door alle 200 deel nemers, de promenade van tamboers en pijpers en de rhythmiscne oefeningen met ballen en knotsen waren een lust voor het oog. En nog maar net was dit onderdeel van het programma afgewerkt of de IJmuider Harmdnie kwam alweer aan- gemareheerd om een concert te ge ven op de Tegeltjesmarkt, waar de schepen hel oplichtten in het schijnsel van een batterij van schijnwerpers. Dit populaire concert, dat eveneens veel belangstelling trok, was het sluitstuk van de dag. De verrassing „Vuren do ven", waarbij Bengaals vuur ontstoken zou worden, bleef uit, zeer tot teleur stelling van velen, die, omdat hiervan geen afbericht gegeven was, daarvoor nog Iaat naar de haven gekomen waren. Op tal van plaatsen in Kennemer- Iand hebben de aardbeien ernstig ge leden van de nachtvorsten. Vooral de vroege soorten die in volle bloei stonden zijn voor een groot deel be vroren. De nachtvorsten waren erg van plaatselijke aard, want op de ene tuin waren de bloemen wel bevroren en op de andere niet. Ook de vroege aardappelen hebben in ernstige mate van de nachtvorst geleden. Het is niet gebruikelijk, dat de Neder landse pers uitvoerige berichtgeving brengt over een onderzoek naar mal versaties, wanneer nog niet de publieke aandacht daarop is gevestigd door enig optreden van de justitie. Het Parool heeft gemeend een tot nu toe geheim gebleven ambtelijk rapport van 1947 over een mislukte poging tot oplichting, welk rapport, opgemaakt ten behoeve van het ministerie van financiën, ofwel niet aan de justitie in handen is gege ven, ofwel door haar is geseponeerd, toch te moeten publiceren. De beweeg reden tot dit enigszins ongebruikelijke redactionele beleid is, naar wij moeten aannemen, gelegen in bezorgdheid voor het algemeen belang. Het blad vermoedt blijkbaar, dat hier een zaak, waarin een vervolging op haar plaats zou zyn geweest, in de doofpot is gestopt uit partijdigheid jegens de verdachte. De gene, die het Rijk door valse declara ties omtrent niet-geleden oorlogsschade zou hebben trachten op te lichten, is namelijk in dit geval een kloosterzuster, handelende ten behoeve van haar Nij meegse kloosterschool. Wij kunnen, na de vingeroefeningen van het Parool op het gebied van de berichtgeving over katholieke zaken, dit blad wel vrijpleiten van eenzelfde partij digheid, die kloosterzusters in bescher ming neemt. Nu het blad echter, om welke redenen dan ook, de zaak in de openbaarheid heeft gebracht, is dit een publiek feit op zichzelve, waartegenover de katholieke pers haar houding heeft te bepalen. De vraag, waarom geen vervolging is ingesteld, kan daarbij voor lopig worden overgelaten aan de auto riteiten, die de zaak hebben laten rus ten op grond van hun bevoegdheid om zelf over de opportuniteit van een ver volging te beslissen. Wel is het voor de goede verhouding van het katholieke volksdeel tot de andere bevolkingsgroe pen van belang, dat niet de mening postvat, dat de doofpot de plaats is, waar katholieke overheidsdienaren zich verplicht zouden achten alle zaken te gen religieuzen te seponeren en dat er altijd en in alle omstandigheden een complot van stilzwijgen moet ontstaan tussen katholieken, als zy tot de onge twijfeld pijnlijke ontdekking komen, dat noch de evangelische raden, noch een georganiseerd streven naar de vol maaktheid een absolute garantie vor men tegen zekere vormen van onmaat schappelijkheid bij bepaalde individuen. Er is zeker aanleiding by de beoordeling van de opportuniteit van een vervolging rekening te houden, zo niet met het ele ment ergernis, dan toch met de kwets baarheid van de reputatie van een kloos tergemeenschap. De veronderstelling echter, dat daarom ipso facto en auto matisch voor alle gevallen een katho liek zwygcomplot zou ontstaan, mag men aan onze zijde niet laten voortle ven. Het is moeilijk aan de hand van indiscreties uit een geheim rapport, gepubliceerd door Het Parool, de meri tes van de Nijmeegse zaak te beoorde len. Los daarvan willen wij verzekeren, dat naar katholieke opvatting criminele vergrijpen, gepleegd door religieuzen, in principe vervolgbaar zijn door de jus titiële autoriteiten. Voor katholieke jus titiële ambtenaren zal het oordelen „zonder aanzien des persoons" een kwestie zijn van integriteit, waarin zy zich misschien nog scherper eisen stel len dan hun andersdenkende collega's. Voor zover de uitvoerige artikelen in Parool de suggestie mochten wek ken, dat de katholieken een staat in de staat vormen en dat de religieuzen in criminele zaken een practische immu niteit zouden genieten, moeten wy uit drukkelijk vaststellen, dat het katholie ke kerkgenootschap de rechtsmacht van de burgerlijke strafrechter over religieu zen erkent. Intussen moet betwijfeld worden of het geheime rapport, waaruit Het Pa rool heeft geput, ooit tevoren het De partement van Financiën had verlaten en of de justitie er ooit kennis van heeft genomen. Misschien was de po ging tot malversatie in de ogen van het ervaren departement minder op zienbarend dan in de ogen van Het Pa rool. Dat dit blad de nieuwsw-aarde van het verhaal zo hoog heeft aange slagen kan men een compliment ach ten voor de kloosters. Wellicht heeft het blad rekening gehouden met de neiging van sommigen het streven naar kloosterlijke volmaaktheid te zien als een pretentie, welke, als zy mislukt, hoon en leedvermaak verdient. Toch kan de hoge waardering van Het Parool voor de nieuwswaarde van zyn verhaal alleen impliceren, dat het verhaal iets uitzonderlijks vertelt en dat in het alge meen de lezer van kloosterlingen slechts het tegengestelde verwacht. En terecht. Wij zouden er aan willen toe voegen: niet alleen verwacht, maar ook wel uit eigen waarneming weet. In de 527ste staatsloterij, vierde klas se, eerste lijst, is de f 50.000 gevallen op lot nummer 4447. In het museum ..Het Prinsenhof' te Delft zal van 29 Mei tot 15 Augustus a.s. een tentoonstelling van de mari tieme geschiedenis der Nederlanden worden gehouden onder de naam „Hol lands Glorie". De expositie zal Zater dagmiddag 28 Mei worden geopend door Admiraal Helfrich. r.ül'—Ji' -ij Aavenentte BARTELJ0 RISSTft. HAARLEM TEL 13439 lUKKHiUlMH (tot Dinsdagavond) Veranderlijke bewolking met in het Noorden van het land kans op wat lichte regen. Elders overwegend droog. Matige, tijdelijk zwakke wind uit Westelijke richtingen. Hogere temperaturen, vooral in de nacht. Zon: 4.37—20.4L Maan: 6.58—23.39.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1