„St. Raphael" in Haarlem vijftig jaar BOSCH m Nog meer rumoer bij Haarlemse Dierenbescherming Jubileum „Zang en Vriendschap" Personeel bestal firma's op grote schaal Pimpelmees poste restante Priiisenlaan wordt beplant met 130 eiken Gouden jubileum werd feestelijk gevierd Aangifte wegens smaad ingediend bij Officier van Justitie Haarlemse caféhouder wil aan gifte doen wegens oplichting „St. Michaël" concerteert in Groenendaal Haarlemse Postfanfare blies taptoe in Heemstede Mannenzang met orkest Officier: Controle te gering Directeur: Vertrouwen misbruikt heemstede f 78.000 voor ver betering gasdruk in Bennebroek en V ogelenzang ACHT MAN VOOR DE RECHTBANK MAANDAG 23 MEI 1955 PAGINA 3 Viering op Zondag Mevr. Rechsteiner voelt zich beledigd door verslag van bestuur De pooD-affaire Veel oppositie WASSERIJ DUYN Ernstige mishandeling VI FR MAANDEN GEVANGENISSTRAF VOOR SANTPOORTER JAN KROUWELS Organist van de St. Antoniuskerk De heer J. Beekelaar gehuldigd Zilveren kerkmeester in parochie van St. Jan I Opening rijwiel- en bromfiets showroom Geen rondvraag meer in de Heemsteedse raad Waterstanden Organist van St. Pieter naar ons land Concerten in Amsterdam en Maastricht 25 JAAR SOCIALE GENEESKUNDE Beurs van Amsterdam De afdeling: Haarlem van Sint Raphaël, de Nederlandse R.K. Bond van Vervoerspersoneel, vierde Zaterdag en Zondag feest. Zij herdacht het feit, dat vijftig jaar geleden enige energieke, verstandige en moedige arbeiders in het vervoersbedrijf het waagden in Haarlem een bescheiden organisatie in het leven te roepen met het doel zich meer rechtszekerheid te verschaffen en sociale wantoestanden uit de weg te ruimen. Na vijftig jaar mag gecon stateerd worden, dat de Haarlemse afdeling een der bloeiendste in den lande is, zoals door verschillende sprekers op de receptie, welke Zaterdagmiddag in een der benedenzalen van gebouw Sint Bavo werd gehouden, verklaard werd. Algemeen was echter de klacht, dat de jongeren zich te afzijdig hou den van de organisatie. Het moet dan ook een der eerste strevingen van de gouden vereniging zijn de jeugd daarvoor warm te maken. Op de Zaterdagmiddag gehouden re ceptie verschenen vele bezoekers. De zaal was opgeluisterd met tal van fraaie bloemstukken, die her en der op tafel tjes verspreid stonden, terwijl ook de muziek niet ontbrak. Het bestuur van de jubilerende afdeling werd het eerst toegesproken door de heer J. M. Blom- mers, landelijk voorzitter van Sint Ra phaël. Deze verklaarde, dat het hoofd bestuur trots was op de Haarlemse af deling door haar moderne werkwijze. De heer Blommers was van mening, dat de Katholieke Vakbeweging over het algemeen haar streven met succes beloond heeft gezien, maar het speet hem, dat er op economisch terrein nog geen medezeggenschap bestond. De wet telijke grondslagen daarvoor zijn ech ter reeds gelegd. De spreker roerde ook nog even de verbroken samenwerking in de Stichting voor de Arbeid aan, die hij ten zeerste betreurde. Hij hoopte, dat de banden weer aangeknoopt kon den worden zonder eigen principes ge weld aan te doen. Hij wenste het be stuur tot slot een rotsvast vertrouwen toe in God, in de katholieke beginselen en in eigen kracht. Na hem SDrak de heer J. J. Merten, hoofdstationschef van Haarlem. Deze memoreerde, dat hij zelf ook niet be paald vreemd geweest is aan het vak verenigingsleven. Sint Raphaël mag trots zijn op hetgeen in 50 jaar is be reikt, zo meende hij. De heer Merten deed een beroep op de jongeren om niet in het gespreide bedje te kruipen, maar actief te blijven om de toestand te con solideren. Tot slot bracht de stations chef van Haarlem de prettige samen werking in herinnering, die steeds had bestaan in het „klein overleg". De oud-voorzitter van Sint Raphaël in Haarlem, thans voorzitter van de bedrijfsgroep Spoorwegen, de heer A. J. A. van Doorn, liet ook, na een ge lukwens, teleurstelling blijken over de lakse houding van het jeugdige vervoerspersoneel. Daar moet iets aan gedaan worden, zo zei hij. Wethouder A. J. M. Angenent sprak als voorzitter van de K.A.B.. afdeling Haarlem. Niet belangrijk is. dat men 50 jaar bestaat, maar wat er in die tijd be reikt is. En dat is in elk geval een mens waardig bestaan voor alle arbeiders, evenals rechtszekerheid. Er was 50 jaar geleden grote moed toe nodig om zich te scharen onder een of ander vaan. De heer Angenent bracht de resultaten van Sint Raphaël in herinnering en ver klaarde, dat men bij het organiseren van activiteiten altijd op deze organi satie kon rekenen. Om al deze redenen is het gerechtvaardigd om feest te vie ren, aldus de heer Angenent. Ook de heer J. J. Jurrissen, directeur van de N.Z.H.V.M., constateerde met spijt, dat de jeugd op het appèl te veel ontiw-',,~ H;i 1 :ia fis de N.Z.H. hartelijke gelukwensen over. Op de receptie werd voorts o.a. ge sproken door de heer Mes, hoofdcom mies op de Centrale Werkplaats van de N.S. en door de heer Van Straten, voor- Advertentie Reeds meer dan 50 jaar Bougie voor iedere motor Imp. N. V. Willem van Rijn HAA3LEMME8WES 475 - AMSTERDAM-W-TR. 86211 PIIJNEN) zitter van de Katholieke Bouwvakarbei dersbond in Haarlem. Er waren o.a. ge lukstelegrammen ontvangen van B. en W. van Haarlem en van de K.L.M. Gisterenochtend werd er ter gelegen heid van het gouden jubileum een plechtige H. Mis opgedragen door de oud-geestelijk adviseur, kapelaan De Lange, in de Sint Josephkerk aan de Jansstraat. De gezangen werden ver zorgd door een eigen koor onder lei ding van de heer De Njjs. Na deze plechtigheid was er een fees telijk ontbijt in gebouw „Sint Bavo" waar het er gezellig toeging. De voor zitter van het jubileumcomité, de heer J. Rensee, sprak een inleidend woord en het was daarna de secretaris van het hoofdbestuur, de heer B. Wijsman, die in zijn toespraak de jubilerende af deling zijn hartelijke gelukwensen aan bood mede namens het hoofdbestuur. Zeer vele feestgangers waren 's a- vonds in gebouw „Sint Bavo" weer bij een, waar een buitenstaander gemeend zou hebben midden in een bruiloft te recht gekomen te zijn. De stemming was er tenminste naar en dat was te danken aan het gevarieerde programma, dat onder de title „Radio-sterren stra len in Haarlem" geboden werd. Hansie Pallieter en haar „Witte Kraai en" brachten met een vlotte en vro lijke muzikale show de dolle sfeer er meteen in en later zorgden zij er voor, dat Tirol heel even op bezoek kwam in Haarlem. Dat was allemaal erg ple zierig evenals het optreden van „The Rio's" die zowel in hun Zuid-Amerikaans als in hun cowboy-repertoire uitstekend op dreef waren en er de gang met recht in hielden. André Meurs confereerde alle num mers bij elkaar en evenals Dick En- gelbracht presenteerde hij een humor van zwaar kaliber, die op een avond als deze dol genoeg was om de zaal op stelten te zetten. Laatstgenoemde ontpopte zich tevens als een uitstekend imitator en Nel Brink zong tenslotte enkele „levensliedjes". Nee. niet tenslotte, want wij mogen de accordeonist Gerry Breed niet verge ten, die de zaal liet zingen en deinen, waarbij de jongelui overigens nog ge noeg energie overhielden om het feest tijdens een bal onder leiding van de heer W. Schroder uit te dansen. Zoals reeds is gemeld, heeft mr. C. F. M. van Koppen, advocaat te Haarlem, namens mevr. J. Rechsteiner-Mondriaan bij de officier van justitie te Haarlem aangifte gedaan van smaad, c.q. beledi ging, haar aangedaan in de circulaire, waarin de agenda vermeld staat van de jaarlijkse algemene vergadering, waar aan het bestuur een verslag heeft toe gevoegd omtrent de reeds jaren be staande moeilijkheden in de vereniging. Naar de mening van mevr. Rechstei ner wordt haar eer en goede naam door een groot aantal opmerkingen in dit verslag aangetast. Dat blijkt ook uit vele reacties, die hierop neerkomen, dat het hoog tijd wordt, dat mevr. Rechsteiner wordt ..afgeslacht". In het verslag wordt mevr. Rechstei ner aangeduid als oorzaak van onrust, terwijl gebleken is, dat de oorzaak el ders ligt. Bovendien wij citeren hier steeds de tekst van de aangifte wordt mevr. Rechsteiner eenvoudig voorge steld als moordenaresse van dieren. In derdaad werden op gezette tijden die ren afgemaakt, die ziek waren en ge vaar voor besmetting opleverden. Het bestuur heeft er echter nimmer aan merkingen op gemaakt. Toen er geen honden meer mochten worden afge maakt dan op advies var. de dierenarts, ontstond er in het dierentehuis juist een wantoestand, waardoor een alge hele slachting moest plaats vinden. Mevr. Rechsteiner zou vervolgens een chaos in de administratie veroorzaakt hebben, doch de kasadministratie werd bijgehouden door de beheerder van het dierentehuis. Gebruikelijk was verder, dat de hulp boeken van de administratie te gelege ner tijd werden verbrand. In het verslag wordt echter voorgesteld als zou mevr. Rechsteiner opdracht hebben gegeven de boeken te verbranden om verduis teringen van haar zijde aan controle te onttrekken. Inderdaad werd er vergoeding van gemaakte onkosten gegeven aan mevr. Rechsteiner, maar ook aan mej. Hen- drikse en o.a. aan mr. Van Houten te Heemstede. De twee laatstgenoemde be stuursleden worden in het verslag niet genoemd, waardoor men het wil doen voorkomen, alsof mevr. Rechsteiner zich De Haarlemse caféhouder de heer Köhlniger, die enkele weken geleden uit de Belgische voetbalpool 1 Europe een prijs van ongeveer f 30.000 heelt gewonnen is voornemens morgen aan gifte te doen bij de Haarlemse politie wegens oplichting. Tot nog toe heeft de caféhouder, die een eerste en een tweede prijs in de wacht sleepte, geen cent gezien. Verschillende keren is hij naar Rotterdam en Antwerpen gereisd om zijn geld, maar zonder resultaat. Wel werd hem eenmaal aangeboden agent in dienst van de pool te worden met een salaris van f 350 per week. Aan reiskosten, telefoon en kosten voor een advocaat heeft de heer Köhl niger tot nog toe een bedrag van f 700 uitgegeven. Thans is hij er van over tuigd, dat hij flink bij de neus is genomen. Zijn aangifte berust op het feit, dat op de befaamde briefjes van de pool vermeld staat dat per week een bedrag van vier tot acht ton aan prijzen wordt uitgekeerd, terwijl hem door een agent van de pool in Rotter dam verteld is, dat l'Europa, die alleen maar in Nederland speelt, per week een bedrag van ongeveer f 10.000 bin nen krijgt, waarvan een groot ge deelte bestemd is als premie voor de verschillende agenten. Alvorens over enkele weken op con cours te gaan, heeft de Heemsteedse Harmonie „St. Michaël" de gelegen heid te laat genomen, Zondagmiddag in het wandelbos „Groenendaal onder gunstige weersomstandigheden een con cert te geven, waarop de a.s. concours- werken gespeeld werden. Onder leiding van de dirigent S. A. Noom, werd het programma geopend met de mars Imperial Echoes. Na een aanvankelijke stroefheid overwonnen te hebben, raak te het samenspel spoedig op dreef. De Egmont Ouverture van Beethoven be zat in de uitvoering zeer goede dingen, hoewel het tempo en de klankzuiver heid voor andere interpretatie vatbaar is. In de concourswerken echter was vooral de zuiverheid aanmerkelijk be ter. Er werd hierin op de eerste plaats beschaafd en klankrijk gespeeld. Voor al de dorpsdansen van Grétry voldeden uitstekend. De „Narcissus Echo" van Gerard Boedijn behoeft nog meer span ning en grotere attaque, terwijl de on derlinge klankzuiverheid voortdurende aandacht blijft vragen. Wanneer diri gent Noom zijn mannen in hun spel een iets grotere dosis spanning weet op te leggen, zonder dat er aan de ruwheid offers gebracht worden, zal St. Michaël waarschijnllj.. met succes aan het con cours in Wateringen deelnemen. Wij zeggen echter waarschijnlijk, want niets is wisselvalliger dan de presta ties op een concours, en soms ook de beoordeling ener jury. Feit is in ieder geval, dat wij ook nu weer bij «St. Mi chaël vooruitgang hebben kunnen be merken in het concerteren. Het geheel getuigt van grotere nauwkeurigheid, terwijl nogmaals de beschaafde klank een belangrijke factor in hun spel mag heten. Voor dit concert in het Groenen- daalse bos bestond grote belangstelling, hoewel het aanbeveling verdient een grotere stilte gedurende het spel in acht te nemen. Inmiddels wensen wij „St. Michaël" op 12 Juni in Wateringen veel succes. uit eigen beweging geld heeft toege- eigend. Het weghalen der kadavers geschied de door de firma Limburg, die vergoe dingen voor de dierenhuiden aan de beheerder van het dierentehuis betaal de, welke gelden mevr. Rechsteiner nimmer in ontvangst heeft genomen. Nu wordt het voorgesteld alsof zij gedeel ten van deze geiden te eigen bate heeft aangewend. De financiële aangelegenheden in ver band met de viering van het 80-jarig jubileum der vereniging waren in han den van een speciaal comité. Mevr. Rechsteiner heeft deze gelden nooit mee naar huis genomen. Dat de lepeltjes niet zijn verantwoord komt op rekening van het jubileumcomité, ofschoon nu wordt geïnsinueerd, dat mevr. Rech steiner ook deze lepeltjes te eigen bate heeft aangewend. Verder wordt het voorgesteld alsof zij een eigen handeltje dreef in halsbanden c d. en de winst voor zichzelf behield. In feite was het zo, dat de beheerder van het dierentehuis door het bestuur was gemachtigd deze handel voor eigen rekening te drijven. Mevr. Rechsteiner stond daar volkomen naast. Het afgelopen weekeinde vierde de Haarlemse afdeling van „St. Raphaël" haar gouden jubileum. Tijdens de re ceptie dankte voorzitter P. Prins har telijk voor de grote belangstelling. Inmiddels hebben de gezamenlijke oppo sitiegroepen in de vereniging een brief ge schreven, waarin ook zij stelling nemen te gen de „tendentieuze inhoud van de door bet huidige bestuur verspreide circulaire". Op de inhoud hopen wij nog nader terug te komen. Advertentie AMSTKRD AMSEV AART 20 TH.. 11053 MANGELWAS KANT EN KLAAR. binnen 4 dagen retour „Ik veroordeel deze man terzake van ernstige mishandeling tot vier maanden ge vangenisstraf", aldus de Haarlemse politie rechter hedenmorgen op de zitting. Ver dachte J. V. uit Santpoort was niet ver schenen. Wel waren er twee getuigen uit 's-Gravenhage en zij vertelden alles correct en nauwkeurig. 31 Maart jl. hadden de Hagenaars, moe der en zoon, in Zandvoort trek in een kopje koffie. Zij gingen „Riche" binnen en cfaar speelde gezellige muziek. De beide gasten bestelden iets en keken eens om zich heen, hetgeen niets ongewoons is. Hun blik viel na een poosje op de wirerecorder, die zoals dergelijke instrumenten plegen te doen vro lijke tonen voortbracht. Zij zagen verder een dame, die naar de getuigen verklaarden dronken was. Verdachte, die connecties had met het voorwerp van beschouwing, zag het een en ander op zijn barstoel aan en meende te kunnen constateren, dat de twee bezoekers „aan het roddelen" waren over de vrouw in de stoel. Hij wipte van de kruk af en sloeg de zoon in het gezicht. Ook de moe der kwam er aan te pas en kreeg enige tikken. De barkeeper noch iemand anders deed iets om de hardhandige Santpoorter tegen te houden, waarbij waarschijnlijk vrees voor eigen huid een belangrijke rol speel de. De politie arriveerde na verloop van tijd en V. kreeg een procesverbaal. Voor de mannelijke getuige was de schade aanzien lijk. Er moesten Röntgenfoto's worden ge maakt en hij kon zelfs tien dagen lang niet behoorlijk eten. „Een bijzonder schandali ge houding", zei de officier van Justitie, mr. R. W. F. van der Valk Bouman. Hij requireerde drie maanden gevangenisstraf. De mannen van de jubilerende Haar lemse Postfanfare hebben de aardige gedachte gehad om het gemeentebestuur van Heemstede een hommage te bren gen in het kader van de jubileumvie ring. Dat geschiedde Zaterdagavond op het raadhuisplein, waar de muzikanten, gadegeslagen en beluisterd door een niet zo talrijke menigte, een taptoe bliezen van ongeveer een half uur. Tevoren was men opgemarcheerd vanaf de Lanck- horstlaan. waar ook het eindpunt was. Het programma bestond uit een Oud hollandse dans en drie marsen met het Wilhelmus tot besluit. Zeer fraai wisten de mannen de merendeels gedragen me lodieën te vertolken, waarbij vooral de welluidende klankkleur opviel. Het tamboercorps onder leiding van de heer W. van der Pepl en het fanfare corps onder leiding van Jan Groot wa ren goed op eikaar ingespeeld en de monstreerden bewonderenswaardige staaltjes van harmonie. De burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard, sprak na afloop van de taptoe een woord van har. teljjke dank, waarin hij op zijn beurt de loftrompet stak over de kwaliteiten van het corps, die hij voortreffelijk noemde. Hij was bijzonder erkentelijk voor deze „postbestelling". Na zijn toespraakje werd de leden van de Postfanfare een verfrissing aangeboden in het raadhuis, waarna de terugweg werd aanvaard. De magere belangstelling van het pu bliek zal wel voor een voornaam deel te wijten zijn geweest aan de onbehaag lijke temperatuur. Het tweede concert van de gastko ren bracht evenals het eerste enige ver rassingen met zich mede. Dit niet zo zeer door het begeleiden met orkest van het drietal min of meer omvang rijke werken of door de onbekendheid van Haarlem met deze werken, dan wel door het opvallend groot karakter verschil van de teksten en de grote verscheidenheid in middelen door drie eigentijdse componisten bij de verklan king ervan aangewend. Zo koos Jaap Vranken het fragment „De schepping" uit Vondel's „Adam in ballingschap", wendde mannenkoor en sopraan aan met als begeleiding enige houten en koperen blaasinstrumenten, contrabassen en pauken. Géza Frid schreef een „Hymne aan de arbeid", waarvoor zij afwisselend Duitse en Nederlandse verzen van Goe the, Blumenthal, De Genestet, Beets en Seidel aanwendde. Frid schreef al leen voor mannenkoor, maar met vol ledig bezet symphonie-orkest, orgel, xylophone en een zestal slaginstrumen ten. Bohoeslav Martinu. de in Amerika wonende Tsjechische componist, stelde een „Soldaten-mis" samen, gebruikte hiervan psalmteksten, ingeleid door het Onze Vader en afgewisseld door enkele zinnen uit de mis: Kyrie elleison en Agnus Dei. Behalve het koor treedt een baritonsolist op. de begeleiding geschiedt door hout, koper, klokken, orgel, piano en slagwerk. De instrumentatie is geheel gericht op de tekstverklanking. In „De Schep ping" viel bijzonder het gebruik van het hout, later vermengd met harp, alsme de aangewende vorm: Rondo bij de eer ste, Gavotte bij de tweede en Siciliano bij de derde sopraansolo op.Alsmede het hobospel na de Meditatio a cappel- la, de geleidelijke toevoeging van het koper bij de schepping van vissen en vogels op de vijfde dag en de majes tueuze koperklank bij de slotzang: een koraal, een lofzang op de Schepper. In de „Hymne aan de Arbeid" wor den bijna alle beschikbare orkestrale middelen gebruikt om de arbeid te ver heerlijken en de vreugde van de arbeid aan te tonen, uitgezonderd in het derde vers. Hierin illustreert de componist op indrukwekkende wijze de goede invloed van de arbeid op de twijfelaars aan het verheven doel. Zang en orkest geven in de Soldaten- mis suggestief weer de zware door de soldaten te vervullen taak, „opdat hun kinderen door deze opoffering zullen le ven!" Het diepe geloof in God en de tot Hem gerichte smeekbede „Eli, Eli, ver laat mij niet", de herinnering aan het vaderland, de verwijzing naar de do den, de klacht uit psalm 56 „mijn vij anden hebben mij onder de voet willen lopen" en het vertrouwen op God, die de vijanden zal straffen, om slechts en kele fragmenten te noemen, alle derge lijke uitingen kunnen nauwelijks aangrij pender worden verklankt. Het was dik wijls adembenemend. Welk werk is nu het diepzinnigst? Elke vergelijking gaat mank, vooral in dit geval. De een zal door de muziek het meest opgaan in ,t Scheppingswerk, al zou de vrij moderne schrijfwijze, niet het minst de samenklanken, iets hebben afgeleid. Een ander voelt zich meer aangetrokken door de spontaan geschre ven, geestdrift verwekkend, aantrekke lijk geïnstrumenteerde, veelal markant gerythmeerde „Hymne aan de Arbeid" Wellicht echter zal eenieder getroffen zijn door de voortdurende bezielende verklanking van de Soldatenmis. Deze verklanking heeft ons allen de tekst ver duidelijkt en sterk doen beleven. Het werk vormt ondanks de verschei denheid in verklanking: koor en solo zang, tussenspelen, trompetsignalen, roffels, e.d. een onverbrekelijke een heid. Dit is mede het gevolg van het onbegrensde Godsvertrouwen, dat uit alles vanaf klaagliederen tot in de aan roep van de „Heer, boven de Heme len", spreekt en zijn hoogtepunt bereikt in de aanhef van het „Onze Vader" De uitvoerders waren van de wer ken Schepping en Arbeid het Rotte's Mannenkoor, dirigent Jos Vranken, so liste Corrie Daniskas-Van Zwieten (moeilijke, niet bepaald dankbare partij, beheerst weergegeven), van Soldatenmis „Gruno", dirigent Joh. v.d. Meer, solist Leo Ketelaars (imponerende vertolking van een dieptreffende partij), voor de begeleiding Gosse Kroese, orgel, Jules Geraerts, piano en Nh. Philharmonisch Orkest, dat zijn moeilijk, doch dankbare taak toch op slechts een moment na hoogst verdienstelijk vervulde. Voor de slagvaardige, allesbeheersen de dirigenten met hun koren en solisten, ook voor organist, pianist en orkestle den langdurige bijvalsbetuigingen. Z. en Vr.'s voorzitter, de heer A. J. van Houten, wees na afloop wederom en zeer terecht op de grote culturele bete kenis van deze uitwisseling van koren! O. K. De organist van de St. Antonius van Padua-kerk, de heer J.H.M. Stammeyer is tot directeur-organist benoemd van de H.H. Petrus en Paulus-Kerk in Haar lem-Noord. In zijn plaats aan de „Pa terskerk" zal de jonge toonkunstenaar Jan Krouwels treden. De nieuwe func tionaris studeerde aan de Katholieke Kerkmuziekschool te Utrecht, alwaar hij het Laureaat behaalde. Daarna vol tooide hij zijn orgelstudie bij dr. Ant. v.d. Horst aan het Amsterdams Conser vatorium. Krouwels verkreeg het eind diploma van deze instelling en legde bovendien met kunstig gevolg het Staats examen M.O.-piano af. Tot heden was hij reeds enige jaren als organist prac- tisch werkzaam aan de H. Rozenkrans- Kerk te Amsterdam. Tengevolge van de ze benoeming is aan organist Frans Pie- lage eervol ontslag verleend met toeken ning van pensioen na een werkkring aan het Paterskoor van bijna 50 jaren, af wisselend als organist en directeur. Frans Pielage heeft al vijf jaren ge leden de pensioengerechtigde leeftijd bereikt, doch bleef op verzoek de taak van organist-directeur bij enige diensten vervullen, voornamelijk bij rouw- en trouwdiensten. Steeds gelukte het hem voldoende zangers te verwerven, zodat hij altoos in staat was deze diensten op waardige wijze op te luisteren. Gisteren is in de parochie van St. Jan de heer J. Beekelaar in verband met zijn zilveren jubileum als kerkmeester hartelijk gehuldigd. De pastoor H. W. van Schie droeg des morgens om half tien een plechtige H. Mis op tot intentie van de jubilaris en daarna was er een ontbijt in de pastorie. Tijdens de druk bezochte receptie die in het 'parochiehuis werd gehouden, sprak pastoor Van Schie woorden van waardering voor de jubilaris, die zoveel ijver aan de dag heeft gelegd voor het heil van de pa rochie, temeer daar de jubilaris zich op ander terrein zo verdienstelijk maakt. Spre ker liet het niet bij woorden en overhan digde de heer Beekelaar een passend ge schenk. Vele anderen maakten van de ge legenheid gebruik om de zilveren kerk meester te huldigen, o.m. boeder-overste en mejuffrouw J. M. Heuvel namens de paro chiescholen. De heer Verhoeven ontbrak niet namens de Sint Vincentiusvereniging en verder was er nog het armbestuur en ver tegenwoordigers van diverse parochiële in stellingen. Van verschillende zijden mocht de heer Beekelaar nog geschenken in ontvangst nemen en uiteraard dankte hij voor al die bewijzen van deelneming zeer hartelijk. In zijn dankwoord betrok hij in het bijzonder de vroegere pastoor van de parochie, pastoor G. A. Jongejan z.g., met wie hij lange tijd mocht samenwerken. Voor de Amsterdamse reehtbank heb ben acht personen terecht gestaan die ten nadele van de firma's waarbij zij in dienst waren, goederen hebben gesto len of van de dieven hebben gekocht. De officier van Justitie eiste gevan genisstraffen, variërende van vier tot zes maanden, aangezien hij vooral het misbruik maken van vertrouwen zeer ernstig vond. Wel meende hij dat het gebrek aan goede controle bij de ge dupeerde firma's het stelen der goede ren zeer in de hand heeft gewerkt. De verdachten, die allen bekenden en waarvan de meesten nog nooit eer der met de strafrechter in aanraking waren geweest, waren merendeels tot hun misdrijf gekomen door hun te ge ringe verdiensten, zoals zij zeiden. Als eerste stond terecht een 31-jarige kolenwerker uit Amsterdam, die sani taire artikelen, zoals kranen, handdou ches en soldeerfittingen in de periode 1952-1953 ten nadele van een groothan del in Amsterdam had gestolen. De of ficier van Justitie eiste zes maanden gevangenisstraf waarvan drie maan den voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Een 45-jarige loswerkman uit Am sterdam had in de periode Februari tot December 1954 hetzelfde gedaan. In het totaal had het gestolene hem ongeveer 500 gulden opgeleverd. Tegen hem werd dezelfde straf geëist. Een 24-jarige monteur uit Amster dam had de gestolen kranen, handdou ches, electrische pijpen en soldeerfit tingen opgekocht. Na 1954 was hij er mee opgehouden omdat hü niet meer durfde. Tegen hem werd vier maanden gevan genisstraf geëist, waarvan twee maan den voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Hetzelfde werd geëist tegen een 40- jarige electriciën, die zeide niet gewe ten te hebben dat de door hem opge kochte goederen van diefstal afkomstig waren. Volgens zijn verdediger had verdach te zich in zijn onnozelheid niet gereali seerd wat hij deed. De verdediger drong aan op een kleine geldboete. Een 42-jarige monteur uit Amsterdam had ten nadele van een andere firma van 1954-1955 electrische strijkbouten, philishaves, twee haarden en een gas-t fornuis gestolen. Hij was niet ontslagen, omdat zijn collega's een beroep op de f NT In deze bus broedt een meesje. Naastbij zijnde bus: bijkantoor Bloem endaalse- weg". Deze vriendelijke mededeling heeft de P. T. T. op de brievenbus van de SaxenburgerwegPijperweg te Bloemendaal geplakt, omdat een pimpel- meesje daarin een nest gebouwd heeft. Op het ogenblik telt het nest zes eitjes. De bewoners in de buurt waken er angstvallig voor, dat de bus gebruikt wordt Zij hebben zelfs enkele dagen geleden het sleutelgat dichtgeplakt met plakband. Ondanks het feit, dat de mannen van de P: T. T„ die evenals de bewoners, een liefderijke zorg voor de clandestiene gebruiker van Rijkseigen- dommen 'aan de dag leggen, aan de binnenkant van de bus voor de gleuf een plankje hebben aangebracht, vinden zij toch nog herhaaldelijk brieven en kranten in het brievenbusnest. Voor de heer M. Jansen moet het Zaterdagmiddag een prettige ervaring zijn geweest, dat zovele vrienden en re laties van hun belangstelling blijk ga ven bij de opening van zijn nieuwe rij wiel- en bromfiets-showroom in de Gen. Cronjéstraat. Achttien jaar geleden begon de heer Jansen zijn werk in deze branche en dat begin was maar bescheiden in het pand Dr. Leydsstraat 18. Bij de groei van het werk moest, men zich steeds meer behelpen, totdat de hand kon wor den gelegd op het pand Cronjéstiaat 160. Daar is lange tijd hard in gewerkt met als resultaat, dat Zaterdagmiddag een showroom kon worden geopend, vol fonkelende rijwielen, met of zonder motor. De vele bloemstukken zorgden voor een fleurig geheel en de eigenaar moest tijdens de receptie vele geluk wensen in ontvangst nemen. Het vroe gere pand aar.' de Dr. Leydsstraat is nu ingericht als opslagplaats. Voor de winkelstand in de Cronjé straat kan deze nieuwe showroom zon der meer 'n aanwinst worden genoemd. De boombeplanting langs de Prinsen laan in Heemstede heelt niet veel meer te betekenen. Van de 150 iepenbomen zijn er nu nog maar 25 over tegengevolge van houtkap tijdens de oorlog en het rooien van slechte en iepzieke bomen. Vermoe delijk zullen er wel meer slachtoffers val len B en W. van Heemstede stellen nu de 'raad voor de 25 nog aanwezige bomen te doen vellen en 130 flinke eiken te la ten planten. Uit de opbrengst van de te rooien bomen kunnen de kosten voor een nieuwe beplanting, die begroot wordt op f 2800.geheel worden bestreden. B. en W. van Heemstede vragen de ge meenteraad een crediet van f 78000.be schikbaar te stellen ter verbetering van de gasdruk in Bennebroek en Vogelenzang. De gasdruk moet ontoelaatbaar laag genoemd worden en van een redelijke voorziening zal in het geheel geen sprake meer zijn, wanneer door cTe bebouwing in de Glip het aantal aangeslotenen met ongeveer 450 zal zijn toegenomen. Door het aanbrengen van een tweetal electrisch aangedreven gasventilatoren in het regulateurgebouw van het gasbedrijt kan er voldoende gasdruk worden be reikt. Deze oplossing heeft het voordeel, dat bij toename van het gebruik, ook in andere delen van de gemeente met ge ringe kosten aan het zogenaamde mid den cfruksysteem uitbreiding kan worden gegeven. Aan de Heemsteedse raad is door B. en W. een voorstel gedaan om het reglement van orde voor de raadsvergaderingen te wijzigen. Opgenomen zal worden een be paling, die het stellen van schriftelijke vragen mogelijk maakt. Het komt B. en W nu voor, dat daardoor de rondvraag aan liet einde van een raadsvergadering zou kunen vervallen. IJMUIDEN Maandag 23 Mei Hoog water: 4.18 u. en 16.50 u. Laag water: 0.02 u. en 12.27 u. Dinsdag 24 Mei Hoog water: 5.09 u. en 17.40 u. Laag water: 0.51 u. en 13.17 u. directie hadden gedaan. De directeur van het bedrijf zeide als getuige dat hij deze verdachte niet kon ontslaan omdat hij hem in dat geval geen goed getuigschrift zou kunnen meegeven en hem zou beletten weer spoedig een an dere betrekking te kunnen vinden. Met de mening van de rechtbank dat de con trole in zijn bedrijf onvoldoende zou zijn, was hij het niet eens. De meeste per soneelsleden waren al tientallen jaren* bij zijn bedrijf in dienst, zodat hij het bjjna als een familiezaak beschouwde. De directeur vond het jegens zijn per soneel van gebrek aan vertrouwen ge tuigen als er een strenge controle zou worden uitgeoefend. Een dergelijke con trole zou in de magazijnen, waar ruim 1000 artikelen waren opgeslagen, ook vrijwel ondoenlijk zijn. De Officier van Justitie eiste zes maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar. Ook een 41-jarige magazijnbediende had in dienst van een firma een aan tal goederen gestolen. Enkele diefstal len bekende hü. De Officier van Justi tie meende dat verdachte veel meer goe deren heeft weggenomen dan hp toe gaf, maar het bewijs hiervan is niet te leveren. Hij eiste vier maanden ge vangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Tegen een 46-jarige chauffeur uit Am sterdam eiste de officier van justitie wegens diefstal van kranen, een geiser en een stofzuiger ten nadele van de zelfde firma waarbij ook hij in dienst was, zes maanden gevangenisstraf, waar van drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Een 39-jarige sloper uit Amsterdam hoorde een maand voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar tegen zich eisen omdat hp 25 gulden had geaccep teerd van de vorige verdachte als deel van de opbrengst van een gestolen gei ser. Uitspraak 1 Juni. De organist van de Sint Pieter te Rome prof. Fernando Germani komt op 23 en 24 Mei a.s. orgelconcerten verzor gen te Amsterdam en Maastricht. Dit is het eerste bezoek, dat prof. Fernando Germani aan ons land brengt. Het con cert, dat organist Germani te Amster dam in de St, Willibrorduskerk uitvoert zal door de K.R.O. worden uitgezonden. Naar aanleiding van dit K.R.O con cert heeft de burgemeester van Maas tricht mr. W. baron Michiels van Kes- senich prof. Germani uitgenodigd om ook in Maastricht een orgelconcert te komen geven. Deze uitnodiging heeft prof. Fernando Germani aanvaard. In Maastricht zal pi-of. Fernando Germani het orgel van de St. Mathiaskerk be spelen en wel Dinsdag 24 Mei a.s. om 8 uur. In het Carlton Hotel te Amsterdam heeft prof. dr. J. H. Tuntler Zaterdag met een herdenkingsrede de jubileum vergadering geopend, die de Algemene Nederlandse Vereniging voor Sociale Geneeskunde in tegenwoordigheid van de directeur-generaal der directie Volks gezondheid van het departement van Sociale Zaken, dr. P. Muntendam, ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan heeft gehouden. Na prof. Tuntler hielden nog vijf hoogleraren voordrachten, over diverse facetten der sociale geneeskunde, ge zien tegen de achtergrond van het on derwijs. Onder hen bevond zich ook prof. Muntendam, die een rede uitsprak over „Sociale geneeskunde en de bete kenis van ziekte". Een zevende spreker; prof. dr. G. C. E. Burger, was plotseling wegens fami lie-omstandigheden verhinderd. Het on derwerp, waarover hij het woord zou voeren, „Sociale geneeskunde en ar beidsleven", werd op de agenda gehou den voor onderlinge discussie. Vier maanden geleden heeft de Hilversum- se auctionaris A. J. O. zich bij de justitie te Amsterdam aangemeld. Hij zat diep in de schulden en wist daar niet uit te geraken. Hij is daarop failliet verklaard. De Hilver- sumse recherche heeft de zaak nog in on derzoek. De politie raamt de schuld op plm. f 60.000. Over het definitieve bedrag vait evenwel nog geen oordeel te geven. De auctionaris nog geen oordeel te geven De 's-Gravelandseweg te Hilversum exploiteert, is gearresteerd. CINEMA PALACE: „Teodora 18 jaar. Tij den: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: „The Colditz story 14 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 u. Di.-avond een voorst, om 8 u. LIDO: On the waterfront' 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: „Malaga" 18 jaar. Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. MINERVA: Ma. 8.15 u.: „Z die wij ver eren" 14 jaar. Wo. en Do. 8.15 uur: From here to eternity", volw. tt REMBRANDT: ..Mannequins fur Rio 18 J. 2 4.15, 7 en 9.15 uur. STUDIO: „Sauerbruch" 14 jaar. Tijden: 2.15, 7 en 9.15 uur. ROXY: „King Kong" 18 jaar. Tijden: 2.30 en 8 uur. Maandag 23 Mei Concertgebouw: Die Haarlemsche Musyck- camer. Concert o. 1. v. André Kaart 8 u. Heemstede (nabij Sportpark): Circus Franz Altlioff, 8 uur. Dinsdag 24 Mei Concertgebouw: Ver. „Vrienden van het N Pb. O. Concert door het trio Hesmerg, 8u. Minerva: „Potasch en Perlemoer" met. o.a. Johan Kaart en Johan Boskamp, 8.15 u. Grote Werk: Gratis orgelconcert door de stadsorganist George Robert. Van 20—21 u. (Niet officiële koersen) Vorig slot 3% Ned 1953 193-ft 316 Ned 1953 102% 31/4 Ned 1948 101"* 31/4 pCt Ned 1950 101% Hi Ned 1954 101L 3i/4 Ned 1955 101% 3-316 Ned 1947 101;' .3 Ned 62-64 bel fac 10U: Insehr Grtbk 1946 3 pCt 99", Ned Handel Mil cert 235 A K.U 2961; Van Berkel's Patent Calvé-Delft cert 287' Van Gelder 277 Kon Hoogoven» eert 319'. Unilever Cert 411 Ned Kabel 271 Philips 383 V? Kon Petroleum 556V2 Amsterdam" Rubber 119% Holl Amerika Lijn 183% Kon Ned Stoomb Mil 175)4 Ned Scheepv Unie 177% H V_A 154 H Deli Mi). Cert. US Opening 23/5 101 Vz 2951/2 418 386 U 561V4 120 VS 17614 178 146

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3