Grootscheeps familiefeest in Oirschot Gezelligheid ging hand in hand met de wetenschap Opium in douchecel Hongersnood in China Verkeer eist twee doden Vlaggetjesdag te Seheveningen een groot fiasco Katholieke verkenners vieren zilveren feest met koude koempoelan Engelands ambassadeur Vrolijke Brabantse dag Nederlandse vereniging van tweelingen opgericht H Vader ontvangt vliegtuigbouwers „Maar niet de schuld, van het regime... Slechts zeven schepen uitgevaren Spontane hulde aan hoofdkwartier Sir Paul Mason Onrustig jMg) Gejaagd YF Wrijf Kou en Pijn MAANDAG 23 MEI 1955 PAGINA W «MMzÉMMk Pinksterviering voor niet- katholieken Om duizelig te worden „Geheel volwaardig" Spel, zang en dans Prijzenregen Acht opvarenden van de „Lindekerk" aange houden weg met DAMPO F. Diepen namens „Fokker" ter audiëntie Prinsessen wonen ballet voorstelling bij „BREDERO.DE" Eerste plank opgehaald Brand in rijwiel fabriek te Heerenveen Ziektekosten ambtenaren Gasten afgebeld Optocht in de kou Drieduizend leiders op de Goudsberg Advertentie Neem een AKKERTJE ...dat helpt direct! In het Zonnehuis te Bilthoven wordt dit jaar een Pinksterviering voor niet- katholieken gehouden onder leiding van pater H. Beernink, van de „Open Deur" te Amsterdam. De deelnemers komen Zaterdag 28 Mei 's avonds bijeen en vertrekken öf Zondag- öf Maandagavond. Nadere ge gevens verstrekt bet Zonnehuis, Swee- lincklaan 12, Bilthoven. Ondanks de kou en het gure weer heeft Oirschot in het afgelopen week einde een feest gevierd, dat klonk als een klok. De sportvereniging „Orion" vierde haar eerste lustrum en dit feit heeft men gevierd met een Brabantse Dag, een festijn, waarop als gasten wa ren uitgenodigd alle tweelingen, die er plezier in mochten hebben dit feest te komen meevieren. En dat waren er veel! Ruim driehonderd tweelingparen hebben zich voor deze bijeenkomst naar Oir schot gespoed, van wie 87 buitenlandse, die zelfs gedurende vier dagen in het Brabantse dorp te gast zjjn geweest. Het was om een beetje duizelig te worden, want overal waar men in het vriendelijke dorpje rondliep, kreeg men het gevoel in spiegels te kijken. Zag men een vriendelijk lachend meisjesgezicht dan doemde dirert daarnaast een spie gelbeeld op: nog zo'n gezichtje. Zag men een bezadigd oud heertje, dan bleken het twee bezadigde oude heertjes te zijn en een gezonde, blozende Belg waren bij nader inzien twee blozende Belgen. Om de zaak nog aardiger te maken hadden de op elkaar gelijkende tweelingen zich ook nog zoveel mogelijk in precies de zelfde costuums gestoken. Naast deze verwarring zaaiende iden tieke tweelingen waren echter ook vele niet gelijkende tweelingen naar Oirschot getrokken. Bij hen zag men alleen aan het gelijke inschrijvingsnummer op hun deelnemerskaart dat men met tweelin gen te doen had. Wat door de organisatoren onder leiding van de heer Johan Louwers, als een aardigheidje was opgezet, bleek plotseling in de medische wereld grote belangstelling te genieten. Een aantal artsen, onder wie dr. J. W. Bruins, secretaris van de Anthropogenetische Vereniging, en prof. dr. F. Curtius, anthropogeneet te Lübeck, maakte van deze zeldzame gelegenheid gebruik aan de tweelingen vragen te stellen, die voor het wetenschappelijk onderzoek o.a. ten aanzien van erfelijkheidsfac toren en ziekteopsporing van belang worden geacht. Zowel dr. Bruins als dr. Schulte uit Maastricht wezen er de tweelingen op, dat zij niet alleen geheel volwaardig zijn, in tegenstelling tot een verouderd volks geloof dat zulks betwijfelt, maar dat zij bovendien voor de medische wetenschap buitengewoon interessant zijn, omdat identieke tweelingen naar uiterlijk en innerlijk gelijk zijn. Dit betoog sloeg zo in bij de deelneemsters en deelnemers, dat spontaan het besluit werd genomen te komen tot oprichting van een Ne derlandse Vereniging van Tweelingen. Maar naast dit ernstige wetenschappe lijke werk was er de ongedwongen vro lijkheid en gezelligheid. Burgemeester E. Steger wees daarop reeds in zijn in vier talen uitgesproken openingswoord Zaterdagmiddag, toen hij de deelnemers welkom heette in zijn dorp, dat hij het schoonste van Brabant noemde en dat, zo zei hij, opeens de naam van „Twee lingendorp" heeft gekregen. Hij zag in deze bijeenkomst, waaraan Belgen, Fran sen, Duitsers, Oostenrijkers, Zweden en Finnen deelnamen, een bijdrage tot de verbroedering der volkeren en tot de wereldvrede, waartoe een samenzijn bij zang, spel en dans zeker zou kunnen meewerken. Spel, zang en dans, dat was er in Oirschot Zaterdag en Zondag volop. Harmonieën speelden, gilden vendelden, alle deelnemers, voor zover niet te oud en te stram, dansten de zevensprong; zij zongen, musiceerden en babbelden alsof ze elkaar al hun levensdagen gekend hadden. Onbevangen alsof ze optraden voor hun eigen familie zongen en mu siceerden de muzikale tweelingen voor elkaar en twee Marker meisjes in Mar ker costuum, de jongste deelneemster- tjes, dansten een klompendansje, zoals ze het vermoedelijk thuis ook doen als het feest is. Het was allemaal heel ple zier en het is moeilijk te zeggen, wie het meest genoten heeft van dit Bra bantse familiefeest, de tweelingen, die zich hier nu eens niet in een uitzonde- Tijdens de Brabantse Dag, die in Oirschot is gehouden, waren honderden tweelingen uit vele landen van West-Europa de gast van het gemeentebestuur. Er waren, zoals op deze foto blijkt, verrassende gelijkenissen bij de gasten waar te nemen. ringspositie voelden met hun eeuwige gelijkenis, de niet-gelijkende tweelingen, die er als tweeling toch ook bij hoorden, of zelfs de meest eenzame tweeling, uit Amsterdam, die door haar tweeling partner om onbekende reden in de steek gelaten, op haar eentje genoot van de feestvreugde. De verst gekomen tweelingen waren Sigrid en Karin Grandell, helemaal uit Tammerfors in Finland naar Oirschot gereisd, voor welke prestatie zij elk een handgeweven tafellopertje in ontvangst mochten nemen. De zusjes Rauscher uit München werden tot muzikaalste twee ling uitgeroepen en kregen daarvoor een paar plastiekjes met een zingend Bra bants paar aangeboden. De oudste twee ling, 82 jaar, waren Kees en Trees van Iersel uit Tilburg, die elk een ham en een warme anti-rheuma-deken ten ge schenke ontvingen. De gebroeders Frans en Huub van Beers uit Tilburg, de een klein, donker en levendig, de ander groot, lichtblond en rustig, gingen als minst gelijkende tweelingen met twee reusachtige krentenmikken naar huis Tot Tweeling 1955 of meest sympathieke tweeling werden na lange beraadslagin gen en discussies uitverkoren de zusjes Diepvents uit Houthalen in België. Dit alles werd plechtig meegedeeld op het bordes van het vijftiende-eeuwse raad huis door een figuur, die was aangekon digd als Hertog Jan van Brabant, maar die, naar eigen zeggen, een tweeling broer van deze hertog was. En terwijl het feest daarna nog voortduurde tot laat in de avond hoorde men allerwege verklaren, dat men dit feest herhaald wilde zien, liefst ieder jaar, opdat ook de tweelingen zich tenminste een keer per jaar „onder elkaar" kunnen voelen. Dat is wel het beste bewijs, dat de vele gasten zich hebben thuisgevoeld in het gastvrije Oirschot, dat om met burge meester Steger te spreken als zijn beste eigenschappen ziet zijn eenvoud, eerlijke mening en goede trouw. Aan boord van de „Lindekerk" die Hemelvaartsdag in Rotterdam aankwam heeft men twee kg opium aangetrof fen. Er zijn acht opvarenden aangehou den wegens diefstal van sigaretten, tex tiel en andere goederen uit de lading. Vier van hen zijn overgebracht naar het hoofdbureau te Rotterdam, omdat zij ervan verdacht worden bij de opium smokkel betrokken te zijn. Het opium werd in een douchecel gevonden. Advertentie Zaterdagmorgen heeft de H. Vader de deelnemers aan de algemene vergadering van de AICMA, de internationale vere niging van fabrikanten van vliegtuigma terialen, in audiëntie ontvangen en toe gesproken. Op het congres is Nederland vertegenwoordigd onder meer door de heer F. Diepen, directeur van „Fokker". De AICMA is opgericht in 1950 en strekt zich thans uit over de meeste landen van West-Europa. De H. Vader sprak over het aandeel, dat de AICMA moet hebben in het stre ven alle mensen tot elkander te bren gen. Hij herinnerde aan enige recente initiatieven van de vereniging. Zo noem de hij met name het voorstel tot het bouwen van een supersonische tunnel. Deze tunnel is reeds in aanbouw bij het nationaal luchtvaartlaboratorium, even buiten Amsterdam. „Alhoewel u niet verantwoordelijk bent voor het gebruiK van gereedgekomen vliegtuigen aldus de H. Vader moet u toch steeds het nobele doel van uw beroep voor ogen houden". Tot slot verleende Z. H. de Paus aan alle aanwezigen zijn Apostolische Zegen. (KNP) De Prinsessen Beatrix en Irene heb ben Zaterdagavond, vergezeld van een gouvernante en een vriendin, in theater Carré te Amsterdam de voorstelling bij gewoond van het ballet van de Marquis de Cuevas. De Chinese communisten geven toe, dat 150.000.000 Chinezen in hur. land honger lijden, doch zij voegen er on middellijk aan toe, dat dit niet de schuld is van het regime, doch d^t de oor zaak hiervan in de eerste plaats dient te worden gezocht bij de natuurrampen van het vorig jaar. Als tweede oor zaak noemen zij het grote aantal perso nen, or.der wie tevens een aantal ambte naren, die moedwillig zich niet hebben willen houden aan het opgestelde dis tributie-programma. Graan is het voornaamste voedings product, aldus Peking en de overstro mingen van het vorig jaar, de meest catastrophale'' van deze eeuw, hebben bijzonder veel van het vruchtbaarste rijstland in China verwoest. Ook het gebied van Honan-Hupeh, waar hoofd zakelijk rijst wordt verbouwd, werd zwaar getroffen. De agent van politie W. Timmer uit Deventer is te Lemlo met een motor fiets in de bocht van de weg geslipt. Op de motor zat ook mej. G. Smit, schoonzuster van de heer T. Zij kwa men tegen een boom terecht. T. over leed spoedig aan zijn wonden, mej. S. is zwaar gewond naar het ziekenhuis te Deventer vervoerd. De 58-jarige J.H. uit Horst (L) werd Zaterdagavond tussen Helmond en Deur- ne aangereden door een bestelwagen van de kermisexploitant M. De wagen reed door. De aangeredene werd met ernstige verwondingen overgebracht naar het ziekenhuis, waar hij is over leden. De rijkspolitie van Deurne heeft de chauffeur van de bestelwagen, een 17- jarige jongen an, niet in het bezit van een rijbewijs dus, opgespoord. Na zijn schuld te hebben bekend werd de jonge man op vrije voeten gesteld. Na elf uur graven rond het natte graf van het drie eeuwen oude Nederlandse oorlogsschip „Brederode" voor de kust van Denemarken, is Zondag de eerste verschroeide plank van de met zeewier en zand bedekte oorlogsbodem aan het daglicht gebracht. De opgehaalde plank is 3 meter lang, 30 centimeter breed en 7,5 centimeter dik. Hij lijkt van eikenhout gemaakt en is bedekt met spijkergaten, doch er zit geen enkele spijker of bout in. (UP). Zaterdagmiddag is door tot nog toe onbekende oorzaak brand uitgebroken in het gebouwencomplex van de „Ba- tavus" rijwielenfabriek te Heerenveen. Direct rukte de Heerenveense brand weer met alle beschikbare materieel uit. Het vuur bleek te zijn ontstaan in 'n in de kelder gelegen kleurenlakkerij. De zware rookontwikkeling belemmerde de blussing, doch na twee en 'n half uur hard werken slaagde de brandweer er in het vuur meester te worden. De brand kon worden beperkt tot de lak- kerij, doch de overige afdelingen liepen grote waterschade op. Hoewel het nog moeilijk is een schatting te maken, neemt men aan, dat de waterschade de schade door het vuur zal overtref fen. Naar de directeur van de fabriek mededeelde hoopt men binnen enkele dagen met het volledige personeel nor maal met de productie door te gaan. De uitkering aan het rijkspersoneel krachtens de Interimregeling ziekte kosten-ambtenaren, zal met ingang van 1955 worderi verhoogd van f 66 tot f 84 per jaar. Ongehuwden ontvangen de helft, dus f42 per jaar. De minister van Binnenlandse Zaken heeft aan de pro vinciale en gemeentebesturen gevraagd een gelijke maatregel te nemen. Hetgeen het hoogtepunt van de feestelijke viering rond het vijftigjarig jubileum van de Sclieveningse haven had moeten zijn, is een dieptepunt ge worden. Een enthousiast comité Vlag getjesdag had van deze Zaterdag een grandioos festijn willen maken, maar als gevolg van de staking, waardoor de vissersschepen niet ter haringvangst uitvoeren, is van dit feest waarvan de vlootschouw de hoofdschotel zou vor men maar bitter weinig terecht ge komen. De stakende vissers hadden be kend gemaakt, dat zij wel aan de vloot schouw wilden meewerken, maar de reders accepteerden deze medewerking met één uitzondering niet. Zo kon het gebeuren, dat Zaterdagmiddag slechts zeven schepen in plaats van de drieëndertig, die bij normale omstandig- Wie deze, op Zaterdag 21 Mei 1955 genomen, foto van de haven van Seheveningen bekijkt, zal moeilijk kunnen geloven, dat het op die dag de befaamde „vlagge tjesdag" waswant vlaggetjes waren er bijna niet te zien. Aangezien de loggers niet tijdig gereed gemaakt waren, ging Za terdag de gehele vlootrevue niet door, hetgeen voor de vele be langstellenden een ernstige tegen valler was. Een en ander was een gevolg van de moeilijkheden tus sen de werkgevers en de werkne mers in de haringvisserij. heden zouden zijn uitgevaren, begeleid door enkele reddingsboten, de haven verlieten. Deze vissersboten waren vro lijk gepavoiseerd, maar zij konden toch niet de indruk van het fiasco van deze dag wegnemen. Zij vormen slechts een trieste schaduw van hetgeen had kun nen zijn Nadat Vrijdag gemeld was dat de Koningin de vlootschouw niet kon bij wonen, besloot het Comité Vlaggetjes dag Zaterdagmorgen, toen bleek, dat de reders geen vlootschouw wensten te houden, het gehele festijn geen doorgang te laten vinden. Alle officiële gasten, die de vlootschouw aan boord van een van de schepen zouden meemaken, werden inderhaast afgebeld. In het mid daguur kwamen echter toch velen naar de haven, in de hoop, dat er ter elfder ure nog een oplossing zou kunnen wor den gevonden. Deze hoop bleek he laas ijdel. Slechts zeven schepen, met enkele buitenlandse gasten van de rederij, kozen het zeegat. Een andere logger, bemand met enthousiaste tou- risten,'werd door de Inspectie van de Scheepvaart teruggeroepen, daar het schip te zwaar belast was.... De praalwagenoptocht, die later op de middag werd gehouden, kan even min een succes worden genoemd, al moet de schuld hiervoor niet op de eerste plaats bij de organisatoren wor den gezocht. Er blies namelijk een harde, ijskoude wind over de boulevard, waardoor de meeste toeschouwers ge dwongen werden ontijdig het veld te ruimen. De deelnemers aan de optocht zagen na afloop letterlijk paars van de koude. Het vuurwerk, dat 's avonds werd afgestoken, kan geslaagd worden genoemd. Het pechduiveltje achter volgde echter ook hier de feestelingen. Wegwaaiende vonken veroorzaakten een brand op de duintop, vanwaar het vuur werk werd afgestoken. Een groot ge deelte van het natte gras vatte vlam, hetgeen met een kolossale rookontwik keling gepaard ging, bepaald niet pret tig voor de toeschouwers. Resumerend moet geconstateerd worden, dat het Seheveningen Zaterdag echt niet heeft meegezeten. Jammer genoeg is het slot van de festiviteiten van het vijftigjarig jubileum geen succes geworden. (Van onze speciale verslaggever) In het teken van de Zilveren Adelaar was de Koempoelan geplaatst, die in het afgelopen weekend door drieduizend leidsters en leiders van de Katho lieke Verkennersbeweging op dé Goudsberg te Lunteren werd gehouden. De Zilveren Adelaar, die de opgang „een langzame, we doen het kalm aan", zei de hoofdcommissaris, H. F. M. Baron van Voorst tot Voorst, in zijn welkomstwoord symboliseerde van de haar zilveren jubileum vie rende beweging. In werkelijkheid was het de Koempoelan van het kwik zilver-onder-nul. Er waren Zondagmorgen zelfs vaandrigs, die b\j hoog en laag beweerden, dat de ijspegels aan hun snor gehangen hadden en dat zij een bijt in hun waskom hadden moeten hakken. Waarmee we maar zeggen willen, dat het een koude Koempoelan geweest is, zo koud als in de 25-jarige historie van de beweging nog niet was opgetekend. tentenkampen te voorschijn om de Hoog mis bij te wonen, die door mgr. A. C. Ramselaar, president van het klein-se- minarie te Apeldoorn en een der pio niers van de beweging, werd opgedra gen met assistentie van een andere pio nier, pastoor ,,Pim" Froger uit Schoon- dijke en hoofdaalmoezenier A. J. L. Ver hoeven. In zestien kapeltenten lazen tachtig aalmoezeniers stille H. Missen. Druipnat stonden de deelnemers in de open lucht. Nat was het nog steeds toen later de volksspeler met niet bijzonder veel animo gehouden werden. Maar tegen twaalf uur, toen de gasten arriveerden voor de receptie, brak eindelijk de zon door, onder begunstiging waarvan de stemming een climax bereikte tijdens 't middagfeest. Een plechtig Lof, gecele breerd door mgr. F. N. J. Hendrikx, vicaris-generaal van de bisschop van Den Bosch, die het Hoogwaardig Epis copaat vertegenwoordigde, was hiervan en van de hele Koempoelan een stem mige en devote bekroning. Maar en dit betekent het succes van de jubileumviering het enthou siasme van de deelnemers joeg het kwik in hun binnenste omhoog. Laaiend als de vlammen van het kampvuur, dat de Zaterdagavond grotendeels vul de, was de geestdrift waarmee het lei- derscorps, gebukt onder zware bepak king, Zaterdagmiddag het rulle zand van de Goudsberg doorploegde en boven op de heuvel het blijde weerzien uit zong. Dezelfde geestdrift, die vonken sloeg uit de drieduizendvoudige zeven sprong op het Sint Jorisveld, waarmee het avondfeest werd ingezet. Daar werd de erfenis zichtbaar gemaakt van de pioniers, die 25 jaar geleden met alleen maar geestd Ut de basis legden van wat nu een beweging is van bijna 50.000 jongens. Iets van deze 25 jaar oude bezieling klonk door in de speech van commis saris Jan Max uit Arnhem, die herinne ringen ophaalde van het eerste uur, toen de eerste katholieke verkenners kampeerden in de Betuwe en door een pastoor uit de parochiekerk geweerd werden omdat zij een korte broek droe genToen de dappere leiders ten slotte regenjassen aantrokken, omdat hun blote knieën aanstoot bleken te geven. Toen er mannenmoed voor no dig was „moet je nu eens om ko men", riep Max uit om katholiek verkenner te zijn. Leeft het ideaal nu minder fel? On getwijfeld is er in 25 jaar iets veran derd. Minister Cals, die wegens fami- lie-omsfandigheden helaas verhinderd was en daarom de heer A. Oosterlee, hoofd van de afdeling Vorming Buiten Schoolverband van O.K. en W., een per soonlijke boodschap liet voorlezen, wees er op, dat de vrije jeugdbeweging, waar van de verkennersbeweging een onder deel is, niet meer weggedacht kan wor den uit het geheel der opvoeding. Deze erkenning houdt in, dat de spanning van het begin verdwenen is. Commissaris Max moet dit gevoeld hebben, toen hij voor de microfoon een trektocht door 25 jaar hield en het leiderscorps onver bloemd de waarheid zei. Maar hij gaf de jongelui ook een enthousiaste por. „Als het verkennersspel goed gespeeld wordt, trekt het wel." Demonstratie en zegetocht De juistheid van deze uitspraak er- vaarden vele officiële gasten Zondag middag, men eindelijk droog en ein delijk een verlegen zonnetje, dat de gure wind iets dragelijker maakte op het Sint Jorisveld een demonstratie gege ven werd, die een bonte staalkaart van verkennersactiviteiten toonde. Zij zagen verkenners een hoge toren pionieren, welpen een negerdans uitvoeren, stoere knapen een judo-show geven, een E.H.B.O.-ploeg optreden en een troep jonge Bossenaren een zegekar binnen halen, waarop de hoofdcommissaris en de hoofdaalmoezenier moesten plaats nemen om een ererondje door de arena te rijden. „Sta ons toe, vóór we gaan scheiden, dat we U eens mogen leiden" declameerde een welp met uitnodigend gebaar. Het werd een zegetocht langs het carré van juichende leidsters en leiders, een saluut en een dankbetui ging aan het hoofdkwartier, een spon tane hulde aan allen, die in de afge lopen xwarteeuw de beweging hebben opgestuwd. Commissaris Max moge eni ge critiek hebben op de huidige leiders, hjj moge gerust zijn wat het enthousias me betreft, dat Zondagmiddag tot onge kende hoogte steeg. Na de officiële opening volgde Zater dagavond de joyeuze intocht van in bon te kledij gestoken deelnemers, die ver ondersteld werden alle volkeren der aar de uit te beelden. Toeschouwers kregen de indruk, dat tachtig procent van de wereldbevolking uit Bedoeïnen bestaat, want het gros had er zich van afge maakt met kt meer of min potsierlijk showen van dekens, lakens en hand doeken. Slechts enkele groepen hadden de bedoeling begrepen en hun fantasie laten spreken, zoqls b.v. een groep uit Oss, die zich als Lappen de zgn. „osselappen" had getransformeerd. Zij brachten aan het kampvuur een geestige persiflage op de verkenners- bewegin-. Beter dan een andere groep, die als monniken verkleed een profanerende imitatie van de Vespers gaf. Het kampvuur is op elke Koempoelan het zwakke punt. Het eist intimiteit en improvisatie, die in aanwezigheid van duizenden en bij ingestudeerde nummers ver te zoeken zijn. Gelukkig maakte het einde van de dag weer alles goed: een stichtende processie met brandende fakkels naar de levensgrote beeltenis van Maria. De nachtvorst ging Zondagmorgen over in een trieste regen. Ietwat moei zaam kwamen de deelnemers uit de H. F. M. Baron van Voorst tot Voorst, hoofdverkenner, houdt voor de verzat melde deelnemers en deelneemsters een openingsrede. De Britse ambassadeur te Den Haag, Sir Paul Mason, vindt het afleggen van officiële bezoeken werkelijk niet ver velend. „Ik wil Nederland zo goed mogelijk leren kennen", zo zegt hij, „en ik ontmoet graag nieuwe mensen. Ik vina het prettig mijn werkkamer nu en dan eens te kunnen verlaten". Sir Paul verheugt zich dan ook oprecht op de gebeurtenissen van de Britse week, al heeft hij liet er als beschermheer bijzonder druk mee. Gedurende die hele week vAnat er ieders dag ei gens anders een evenement plaats, dat hij met zijn aanwe zigheid zal opluisteren. Het is gisteren al in Alkmaar begon nen. Vandaag is Utrecht aan de ozu't en volgende week achtereenvolgens: Hilversum, Arnhem, Enschede, Groningen en Tilburg. Een zwaar pro gramma voor Groot-Brittanniè s hoogste vertegenwoordiger in ons land. Maar de ambassadeur is aan hard werken gewoon. Al vroeg in de morgen 'oegeêft hij zich van zijn ambtswoning, Westeinde 12, naar de nabijge legen kanselarij, aan de mooiste weg van Den Haag, het Lange Voorhout, een laan waar de tijd eeuwen heeft stilgestaan. Meestal begint de ambassadeur zijn dagtaak nog voor zijn medewerkers zijn gearriveerdhetgeen in diplomatieke kringen niet gebruikelijk is. Vaak is hij 's avonds ook de laatste, die het gebouw van de ambassade verlaat. Sinds hij op 20 Augustus van het vorig jaar te Hoek van Holland de Nederlandse bodem voor het eerst in zijn hui dige kwaliteit betrad, heeft hij zich een gedegen kennis verworven van de natie, waar hij als afgezant van Koningin Elizabeth 11 is geaccredi teerd. En hij heeft een grote genegenheid opgevat voor ons volk, zo blijkt reeds uit een kort gesprek. Een gesprek, dat plaats vindt in een vertrek, waarvan de wanden met fraaie laat achttiende-eeuwse schilderijen zijn bedekt. Het is een passende omgeving voor deze minnaar van de beel dende kunst, die al veel genoten heeft van onze musea. (De tentoon stelling van Engelse aquarellen, die hij vandaag in het Centraal Museum te Utrecht zal openen, gaat hem bijzonder ter harte). Maar Sir Paul heeft helaas tot nog toe te weinig gelegenheid, om zich aan zijn liefheb berijen te wijdenOok het weekend heeft hij vaak nog beslommeringen. Hij zou meer golf willen spelen en hij zou willen jagen, hij zou bij antiquariaten naar oude boeken willen kijken, en hij zou vaker naar een goede voetbalmatch willen gaan. Van voetballen en cricket weet hij heel wat af en de uitslagen in de Times volgt hij met een kennersoog. Sir Paul praat niet graag over zichzelf, zo merken wij wel uit het gesprek, al is hij zich de waardigheid van zijn ambtt bewust. De bekende diagonaal-gestreepte das verraadt, dat zijn educatie in Eton begonnen is. In Cambridge heeft hij zijn studie voortgezet. Een voortreffelijke basis voor een carrière in Engelands buitenlandse dienst. Die carrière begon reeds, toen hij in 1926 op slechts 22-jarige leeftijd als attaché aan de Britse ambassade te Bern werd verbonden. Vervolgens bekleedde hij diplomatieke functies te Brussel, Praag, Ottawa en Lissabon, nu en dan onderbroken door dienstperioden in het Foreign Office te Londen. Zes jaar geledén werd hij aangesteld als gezant te Sofia. Tot 1951 heeft hij hier diep achter het ijzeren gordijn de belangen van Groot-Brittannië trachten te behartigen. Ofschoon het een zware tijd was, denkt hij nog met genoegen terug aan de prettige sfeer, die in de Westerse diploma tieke wereld in de Bulgaarse hoofdstad heerste. Maar uiteraard bevalt het hem in Nederland waar hij, na drie jaar assistent onderminister van buitenlandse zaken geweest te zijn, benoemd werd onvergelijkelijk vcd beter. Ook de om haar hartelijkheid zeer geziene Lady Mason en de jeug dige William, die in Den Haag op school gaat, vinden het verblijf in de Residentie prettig. (Een dochter is in Engeland op school). Toen de ambassadeur in 1954, aan de vooravond van zijn ambts periode in Nederland, in de adelstand werd verheven, werd aldus de waardering tot uiting gebracht voor de diensten, die hij zijn land had bewezen. Voor Sir Paul, die slechts vijftig jaar oud is, zal Den Haag niet het einde zijn van zijn snelle en brilliante carrière. Maar wil Neder landers kunnen slechts hopen, dat het Hare Majesteit de Koningin van Engeland zal behagen haar ambassadeur nog geruime tijd in zijn func tie te handhaven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 5