Drees o ntslag evert vermeer op aandringen P. v. cl. A. verschuift de schuld naar prof. Romme De Partij betaalt Conferentie van Grote Vier pas in September Radio Moskou conservatieve overwinning vreest een stembus- Engeland Operatie „Fructidor" i¥ï Warmer Meiweer Communiqué van de Koningin Antwoord aan van oude de Koningin j Geen illusies over splitsing in de P.v.d.A. Koe vestigt record Lopende zaken zuilen worden behartigd r A in Verbitterde achtervolging van woest rijdende smokkelauto Haringvloot Kort geding over conflict in de haringvisserij ORR Verantwoordelijkheid... (Noordzee-)kanaalzwemmcn Niets aan de hand.... Kabinet weet beter Betrekkingen verscherpt Geneesmiddel Adenauer in Juni naar Amerika Hevig vuurgevecht eindigt in een ravage op Belgisch dorpsplein Vliegtuigwrak bij Schiermonnikoog nog aan de kade Dodelijk ongeval in Aerdenhout weer J DINSDAC 24 MEI 1955 e 79ste JAARGANG No. 26302 Toch nog... Slechts enig verschil van inzicht Drees blijft aanvoerder MELKBEZORGING OP 2de PINKSTERDAG Douaniers ternauwernood aan dood ontsnapt Vissers aangespoord werk te hervatten Schikking ter wdle van de samenwerking? Dwangsom „Onrechtmatig" Stakingsrecht Falcon zijden regenm. 49.75 BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 7. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF- 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. T~l en koe van de landbouwer O. Stolwijk van de Noorderweg -*—7 in de Grote IJpolder te Am sterdam heeft Zaterdag heen en te rug het Noordzeekanaal overge zwommen. Het dier stond op ongeveer 1000 meter van het kanaal aan een touw op het land en voelde zich vermoe delijk or> de boerderij wat eenzaam. Zij rukte zich los, ging aan de loop en stak de drukke Velserweg over. Vervolgens beklom ze de dijk en liet zich aan de andere kant in het ka naal zakken. Druipend en wel kwam het dier op Zaandams gebied, waar de landbouwer J. Nugteren haar in zijn land zag lopen. Hij bracht de koe naar de stal en wachtte op de eigenaar. Na enige uren zoeken in de grote IJpolder kwamen drie zoons van de heer Stolwijk naar Zaandam, om het dier terug te halen. De moeilijkheid was, hoe de koe weer naar de over kant van het kanaal te krijgen. Men charterde een roeiboot en met de zwemmende koe aan een touw ach ter het bootje aan werd de terug tocht aanvaard. De twee mannen aan de riemen hadden daarbij de grootste moeite de snel zwemmende koe voor te blijven. (Van onze weerkundige medewerker) Eindelijk durven wij in deze Mei maand de term „warmer" te gebrui ken. Gisteren was het al goed merk baar dat de extreme kou van de vorige Week ging verdwijnen. De temperatuur steeg al tot 12 a 15 gr. C. in ons land. Een front van een zwakke oceaansto ring veroorzaakte 13 mm regen, waar na de wind zwak werd. Over Engeland nadert nog iets warmere lucht. In Kent (Zuid Engeland) werd gistermiddag ai 21 gr. C. gemeten. Zodra de zon erin s' agt door het grauwe wolkendek te breken, zal het kwik ook in ons land tot dicht bij de 20 gr. C. stijgen, het geen vandaag nog niet het geval was. De regenkansen blijven de eerstkomen de dagen vrij klein. Het heeft lang ge duurd voordat wij een beetje zomer weer konden gaan aankondigen. De kans op nachtvorst is nu helemaal ge- Weken, nu de temperatuur ook vooral m de nacht belangrijk hoger is gewor den. Geen reconstructie Het Kabinet der Koningin deelde gis- V" 5-H W 1 raB ff teravond mede: B, W I B 6 I H. M. de Koningin heeft jongstleden -r Vrijdag dr. W. Drees uitgenodigd, na kennisneming van de over de kabinets- erisis uitgebrachte adviezen en na over- teg met het kabinet, te rapporteren over de vraag, of er mogelijkheid zou be staan van aanblijven van het demissio naire kabinet, met uitzicht op overeen stemming met de Staten-Generaal over bet verder te volgen huurbeleid. De heer Drees heeft thans aan H. M. meegedeeld, dat daarvoor zijns inziens Seen voldoende politieke grondslag be staat. iiiiiiiiiiimimiiiiiiiiimimiiHiiiiiiiiiinii'iiuuiiiiiiiiiiiiiiii De voorzitter van de Partij van de Arbeid, Evert Vermeer, die Maandag avond in Leiden een bijeenkomst bij woonde die aldaar was belegd voor hen die het partijcongres 1955 hadden voor bereid, gaf als zijn mening te kennen, dat in de huidige kabinetscrisis één ding sterk naar voren treedt: van sommige ïijden wil men in de socialistische be weging een splitsing bewerkstelligen. Evert Vermeer zei, dat deze veronder stelling op louter suggesties berust. Men moet in dit opzicht, aldus de heer Ver meer, geen illusies koesteren, want tus sen de socialistische ministers van het huidige demissionaire kabinet en de vertegenwoordigers van het democra tisch socialisme heerst slechts „enig verschil van inzicht". Mocht dit al leiden tot verkiezin gen, dan is de heer Vermeer er stel lig van oveituigd dat de socialistische beweging de strijd zal ingaan onder aanvoerderschap van Drees. De heer Vermeer, die het van belang acht te, dat er geen langdurige kabinets crisis komt, was van oordeel dat het huidige kabinet gelegenheid moet krij gen zijn werk voort te zetten. „Het woord", aldus spreker, „is op dit moment niet aan ons, doch aan Romme, de leider van de partij, waar van minister Witte deel uitmaakt. Slaagt deze partij er niet in een woord van oplossing te spreken, dan ligt de verantwoordelijkheid niet bij ons doch b\j haar". Aan de onzekerheid omtrent het lot van het kabinet-Drees is door het com muniqué van het Kabinet der Koningin nog niet geheel een eind gekomen. Uit het bericht blijkt dat het demissionnaire kabinet er niet over denkt met deze Tweede Kamer nog verder te werken. Het conflict met de Kamer is van dien aard, dat het kabinet op ontslag blijft aandringen. De demissionnaire minister president dr. Drees heeft gisteren aan de Koningin duidelijk te verstaan gege ven dat het kabinet geen andere moge lijkheid ziet, zodat vermoedelijk een ge heel andere constellatie zal moeten ont staan. Dit duidt erop, dat de kansen op Kamerontbinding toenemen. Het is mo gelijk dat thans op verzoek van de Ko ningin een formateur gaat trachten een nieuw kabinet te vormen. Dit zal geen eenvoudige fcaak zijn. De kans op mis lukking is zeer groot. In dat geval zou het huidige kabinet, dat nog de lopen de zaken blijft waarnemen en waarvan het ontslag dus nog niet wordt aanvaard, alsnog de Koningin kunnen adviseren om tot Kamerontbinding over te gaan. Het zou in een of andere vorm misschien zonder minister Witte weer zijn teruggekeerd. Er was slechts een korte vergadering van de Ministerraad voor nodig om tot het besluit te komen dat dit on aanvaardbaar was. Gistermiddag heeft dr. Drees dit besluit aan de Koningin in Soestdijk kenbaar gemaakt. Hij heeft een onderhoud van een uur gehad met Hare Majesteit en was tegen zes uur weer in Den Haag terug. De regering zal de lopende zaken nog blijven behartigen, zolang geen nieuw kabinef is gevormd. Verwacht wordt dat dit vormen van een nieuw kabinet geen eenvoudige zaak zal zijn nu de posities zo scherp zijn afgebakend. De moeilijkheden zijn een week lang van socialistische en liberale zijde geba gatelliseerd. Gisteren nog kon men in Den Haag in commentaren uit de socia listische hoek vernemen dat er eigenlijk niets aan de hand zou zijn. De rege ring kon toch eigenlijk op 78 stemmen rekenen voor haar wetsontwerpen als zij maar terug zou willen keren. De par tijvoorzitter van de PvdA, de heer Ver meel-, heeft in zijn lijfblad „Het Vrije Volk" tot gisteren toe beweerd dat het slechts om een zakelijke kwestie gaat en dat prof. Romme de man is die een crisis wil. De PvdA is alleen maar vre delievend. Uit het communiqué van het Kabinet van de Koningin blijkt nu dat het kabi net wel beter weet na zijn ervaringen met de huurwet. Blijkbaar heeft het af tredende kabinet het meningsverschil niet gebagatelliseerd en het denkbeeld van een reconstructie afgewezen. Wij hebben er reeds aanstonds op gewezen dat zulk een reconstructie een onmoge lijke figuur zou zijn. Men verklaart zich nu eenmaal niet solidair met een colle ga-minister en verklaart een zaak niet tot een kabinetskwestie, als men achter af zowel de solidariteit als de belang rijkheid van die kwestie zou kunnen vergeten. Het advies, dat dr. Drees aan H. M. de Koningin heeft uitgebracht, is een rechtstreekse consequentie van zijn verklaring tegenover de Tweede Kamer, dat het kabinet zou heengaan, indien de Huurwet zou worden verworpen. Er is hem door H.M. de Koningin gevraagd ge worden of hij nog een oplossing zag voor de huurkwestie. Ook van de zijde van de Ki-oon is derhalve het belang van het geschil over de Huurwet erkend. Een op lossing van de huurkwestie tussen het aftredende kabinet en de zittende Ka mer is het hoeft geen verwondering te baren door dr. Drees uitgesloten geacht. In politieke kring in Den Haag spreekt men thans druk over de mogelijkheid van een Kamerontbinding. Het is zeker een ongebruikelijke fi guur dat zowel het kabinet aftreedt als de Kamer ontbonden wordt. Deze twee dingen worden meestal gezien als alter natieve oplossingen. Het een of het an der. Vooral in de liberale hoek ontkent men dat het staatsrechtelijk orthodox Het Bedrijfschap voor Zuivel heeft in het belang van een goede melkvoor- ziening van de consument bepaald, dat Tweede Pinksterdag de melkbezorging op de gebruikelijke wijze moet ge schieden. zou zijn kamerontbinding toe te passen als een middel om na het aftreden van een kabinet de moeilijkheden van een nieuwe kabinetsformatie te verlichten. Anderen daarentegen zijn van me ning, dat het instituut van Kameront binding ten doel heeft een beroep op de kiezers te doen wanneer de Kamer niet meer in staat is een meerderheid op te leveren, waarop een regering steu nen kan. In een dergelijke situatie zijn wij min of meer komen te verkeren door het verscherpen der betrekkingen van de partijen onderling in de afgelo pen jaren, Partijen, die na de oorlog tot samenwerking zijn gekomen, zijn uit elkaar gedreven en ook binnen die P. v. d. A. zijn er tekenen van een scheuringsproces, waardoor het onmo gelijk is gebleken een kabinet met vijf socialistische ministers op deze partij te laten steunen. Elk nieuw kabinet zou tegenover een grillige en onberekenbare Kamer ko men te staan. Het is natuurlijk niet gezegd, dat nieuwe Verkiezingen deze toestand zouden kunnen opheffen. Wel worden nieuwe verkiezingen beschouwd als het aangewezen geneesmiddel. Het is het enige dat nog heipen kan, meent men. Voor het zover is, zullen waarschijn lijk eerst nog een of meer pogingen tot kabinetsformatie moeten mislukken. Ge spannen wacht men in Den Haag af, wie de eerste poging zal mogen doen. Het meest regelmatige zou het zijn dat de opdracht werd gegeven aan iemand van de grootste fractie uit de kamer meerderheid, die het kabinet-Drees ten val heeft gebracht, aan mr. Burger dus. Indien dit gebeurt, vermoeden wij, dat daaruit alleen een bevestiging kan voort vloeien van de algemene opinie, dat de bedoelde Kamermeerderheid niet in staat is de regering over te nemen. Het slot van het drama zou kunnen zijn, dat het demissionnaire kabinet ten slotte tot Kamerontbinding adviseert. (Van een verslaggever) cht-en-twintig millioen francs heeft de Franse Communistische Partij neergeteld, om aan de Rivièra een luxe-landhuis „L'Oliveraie" te kopen. U denkt, dat dit schone gebouw zou dienen als vacantieoord voor bejaarden, kinderen of invaliden. Maar neen, de Franse communisten hadden er andere plannen mee. Zij hebben de villa nederig aangeboden aan hun leider, Maurice Thorez, die zich gewaardigd heeft in „L'Oliveraie" zijn intrek te nemen, welbewaakt door zijn particuliere lijfwacht. Hopelijk heeft Thorez een goed geheugen, anders is het wel eens goed hem te herinneren aan hetgeen hij op pagina 243 van zijn boek „Kind van het Volk" indertijd heeft neergeschreven. Daarin constateert hij: „In de kapitalistische gemeenschap genieten de individuen geen gelijke rechten voor de ontwikkeling van hun persoonlijkheid. De millionnair en de werkloze zijn gelijkgesteld voor de wet en beiden vrij; maar deze vrijheid brengt de een in de paleizen aan de Rivièra en de ander onder de bruggen". De Franse vereniging „Vrede en Vrijheid" heeft in deze prent het geheugen van Maurice opgefrist. „Hoeveel huizen konden van dit geld gebouwd worden en hoeveel kinderen van arbeiders hadden er van op vacantie kunnen gaan?" vraagt zij zich af. Maar de communisti sche arbeiders in de sloppen van Parijs weten niet wat er zich boven hun hoofden afspeelt. Zij vergeten, dat Maurice Thorez zijn opleiding in Moskou heeft gertoten, en de partijgenoten in Rusland hebben reeds lang het voorbeeld gegeven. Van geen enkel land zijn de ambassades zo rijk ingericht als van Rusland. Voor Maurice geldt wat voor alle communistenleiders als richtsnoer mag worden genomen: „Let op mijn woorden, niet op mijn daden". Uit Washington meldt Reuter, dat functionarissen aldaar het niet uitge sloten achten, dat het verschil van me ning tussen de Sovjet-Unie enerzijds en Engeland, Frankrijk en Amerika an derzijds over de plaats, waar de bijeen komst van de vier regeringsleiders moet worden gehouden, tot gevolg zal hebben, dat de hele conferentie wordt uitgesteld tot September. Een commen tator van radio Moskou, Rostovosev, heeft gezegd, dat Amerika met het hou den van deze conferentie alleen heeft ingestemd om de Britse premier, Sir Anthony Eeden, Donderdag a.s. aan een verkiezingsoverwinning te helpen. Alleen wanneer de conservatieven in Engeland weer aan de macht komen, aldus Rostovosev, is Amerika er zeker van, dat het een betrouwbare partner heeft voor het voeren van een agres sief beleid in Europa. Intussen heeft premier Eden zelf gis teren tijdens een verkiezingsrede te Birmingham verklaard, dat zijn rege ring „geen starre denkbeelden" heeft omtrent de plaats en de duur van de voorgenomen vier-mogendheden-confe- rentie op het hoogste niveau. Het feit, dat de Sovjet-regering haar standpunt in deze kwesties dezer dagen in „Prav- da" heeft bekend gemaakt, noemde de Britse eerste minister „niet onredelijk". Hij voegde hier echter aan toe, dat nie mand het recht heeft, de motieven, die Engeland tot het doen van de uitnodi ging tot deze bijeenkomst hebben ge bracht, in een kwaad daglicht te stellen. Het was het doel der Britse regering om een proces van onderhandelingen te beginnen, dat de weg tot een betere verstandhouding tussen Oost en West zal effenen. Eden verklaarde voorts, dat hij „met vreugde" had vernomen, dat minister Molotov de uitnodiging van de V.N.. om eind Juni naar San Francisco te komen ter herdenking van de oprichting der wereldorganisatie heeft aanvaard. Ook minister Dulles en zijn Franse ambtge noot Pinay zullen tegenwoordig zijn, terwijl Engeland door minister Mac- millan zal worden vertegenwoordigd, als de conservatieven Donderdag de verkiezingen winnen. De vier ministers zullen dan de te Wenen begornen be sprekingen komen voortzetten, aldus de Britse premier. Bonds-kanselier Adenauer zal wel licht volgende maand een bezoek aan de Verenigde Staten brengen en dan mis schien van de gelegenheid gebruik ma ken om met president Eisenhower te confereren, zo is in Bonn gisteravond bekend gemaakt. De rmce en de ellende is te lezen van het gezicht en heel de kleding v:.n dit Tunesische meisje, dat een zakje met kleren heeft veroverd bij de uitdeling van de 40.000 pakjes, die uit Frankrijk naar Tunis zijn gestuurd in het kader van de hulpactie „Fructidor". Te Rijckevorsel (prov. Antwerpen) is het in de nacht van Zaterdag op Zon dag in Chicago-stijl tot een treffen ge komen tussen smokkelaars en doua niers, waarbij grote schade aan particu lier eigendom is veroorzaakt en waarbij de Nederlandse douanebeambten, te zamen met hun Belgische collega's, ter nauwernood aan de dood zijn ontsnapt. De Nederlandse douanebeambten had den reeds lange tijd van de omgeving van Tilburg uit over Nederlands grond gebied een vermoedelijk Belgische smokkelauto achtervolgd en deze duch tig beschoten. De wagen moet echter zwaar gepantserd zijn geweest, want de beschieting had geen enkel resultaat. Op zeker ogenblik reed de smokkel- wagen over de grens. De Nederlandse douaniers namen op hun verzoek enkele Belgische douaniers op en de achtervol ging werd toen op Belgisch grondgebied hardnekkig voortgezet De dolle rit ging over Zondereigen naar Rijckevorsel, waarbij voortdurend op de smokkelauto werd geschoten. Op een gegeven ogenblik richtte de gepantserde auto zich naar de douane auto en verpletterde deze letterlijk. De douanebeambten die snel waren uitgestapt konden zich maar op het nippertje in veiligheid brengen. Bij zijn gevaarlijke manoeuvre had de chauffeur blijkbaar de controle over het stuur verloren, want hij reed op de markt van Rijckevorsel een win kelhuis binnen. De zware auto reed bijna tot in de keuken en verpletter de in de winkel naaimachines, radio's, wasmachines en alle meubilair. De pantserauto reed echter kalm achter uit het huis weer uit en slaagde erin weer te ontsnappen. Dit gebeurde weer onder een hagel van kogels, die evenwel op de sterke pantsering geen enkel vat hadden. Ook de smokkelaars lieten zich niet onbe tuigd, doch later bleek, dat zij het voor al op de banden van de achtervolgende douane-auto hadden gemunt. Vermoed wordt, dat de smokkelauto jenever ver voerde. Het Deense stoomschip „Klintholm" heeft op circa negen'zeemijl Noord-West van Schiermonnikoog een wrak van een vliegtuig waargenomen. De vleugel is gebroken. Het vliegtuig is wit geschil derd en het heeft een rood vierkant op het einde van de vleugel. Het wrak blijkt te zijn het overblijf sel van een z.g. doelvliegtuig, dat voor schietoefeningen werd gebruikt. iiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Tegen sommige optimistische ver wachtingen in is de Katwijkse logger- vloot Maandagmiddag niet uit de ha ven van IJmuiden gevaren voor de jacht op de Hollandse nieuwe, seizoen 1955. De Christelijke Bedrijfsgroepencen trale heeft in Den Haag vergaderd met de vakgroepbesturen en vertrouwens mannen van de vissers uit Schevenin- gen, Katwijk, Vlaardingen, Noordwijk en IJmuiden. De vergadering stelde de volgende uitspraak vast: „Nu het College van Rijksbemidde laars uitspraak heeft gedaan inzake het graailoon en het garantieloon, is elke dag langer staken spelen met de be langen van de vissers. De vergadering doet een beroep op alle vissers die ver hinderd werden aan het werk te blij ven, nu de arbeid te hervatten en zich voor monstering beschikbaar te stellen." Maandagavond is de 51-jarige mr. E. H. Halbertsma ongeveer 300 meter van zijn woning op de Boekenroodeweg te Aerdenhout dodelijk verongelukt. Uit de richting Noord wij kerhout naderde van de interlocale lijn een bus van de N.Z.H.V.M., die op de hoek van de Boe kenroodewegZonnebloemlaan tenge volge van de natheid slipte. De bus ram de een uit tegenovergestelde richting komende personenauto, die bestuurd werd door mr. Halbertsma. De heer Halbertsma moet tengevolge van de klap onmiddellijk gedood zijn. Zijn stof felijk overschot is naar het Marinehos pitaal te Overveen vervoerd. De perso nenauto werd zwaar beschadigd. De heer Halbertsma was lid van het bestuur van de Vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam en van verscheidene commissies bij deze Ver eniging. Tevens was hij firmant van de oude Amsterdamse effectenfirma Nache- nius en Zoon. i IIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllllHlllllltlllllllllllIllllllllllUI Voor de president van de arrondisse mentsrechtbank te Rotterdam heeft Maandag een kort geding gediend, dat aanhangig was gemaakt door de Re dersvereniging voor de Nederlandse Haringvisserij te Den Haag tegen de Centrale Bond van Werknemers in het Transportbedrijf te Rotterdam. Zoals bekend is hebben de vissers, aangeslo ten bij deze bond, besloten ondanks de beslissing van het College van Rijks- bemiddelaars, hun actie niet te graai en en te monsteren voort te zetten. De werkgevers vroegen de president de Centrale Bond te gelasten om aan leden van eiseres, aan te zeggen het Iden van eiseres, aan te zeggen het werk te hervatten en gedaagde te ver bieden om enige staking verder te or ganiseren en zjjn leden, die blijven of gaan staken, te steunen. Verder werd gevraagd gedaagde te veroordelen tcbetaling van een dwang som van 100.000.— voor elke dag waarop hij in gebreke blijft het ge vorderde bevel en/of het verbod aan zijn leden te geven. Nadat mr. C. R. G. Wijckerheld Bis dom uit Den Haag de dagvaarding had toegelicht en mr. R. J. Polak uit Am sterdam de zienswijze van de centrale bond had uiteengezet vroeg de presi dent beide partijen of een schikking in der minne niet mogelijk is. De partijen moeten in de toekomst weer sa menwerken en een vonnis noemde de president „een tweesnijdend zwaard". De partijen gingen op deze suggestie in en de zaak werd, indien nog nodig, aangehouden tot Woensdagmiddag, In de dagvaarding stelde eiseres o.a. het volgende: op 18 Mei „af het Colle ge van Rjjksbemiddelaars, nadat de on derhandelingen waren vastgelopen en na verkregen eenstemmig advies van de Stichting van de Arbeid, een binden de regeling, waarbij de lonen werden vastgesteld. 16 Mei echter, zo stelde eiseres, heeft de Centrale Bond zijn leden opgeroepen tot een staking door het verspreiden van een pamflet, waar in stond, dat het hoofdbestuur had be sloten waterschouten, vissers van de haringvloot en graaiers te adviseren te staken. Ondanks de regeling van het College van Rijksbemiddelaars heeft ge daagde 20 Mei besloten, dat zijn leden voorlopig niet zouden aanmonsteren op de schepen van eiseres en dat reeds in dienst van eiseres zijnde leden van de Centrale Bond zouden blijven sta ken. De handelingen van gedaagde zijn volgens eiseres onrechtmatig, aangezien de aldus uitgelokte en georganiseerde staking strekt tot het bereiken van wet telijk ongeoorloofde voordelen voor de leden van gedaagde. Immers tot het verkrijgen van te hoge lonen. Mr. R. J. Polak, de raadsman van gedaagde, achtte als voornaamste be zwaar tegen de dagvaarding, dat hier in door de eiseres de indruk wordt ge wekt, dat er geen stakingsrecht meer zou bestaan. Het korte geding is niet zo belangrijk, aldus mr. Polak, doch om principiële redenen moet ik woor den van verweer laten horen. Op grond van jurisprudentie meende hij, dat sta king op zichzelf niet onrechtmatig is. Er is een stakingsrecht en daaraan kan niet getornd worden. In het begin adviseerde de bond niet aan het werk te gaan, doch schreef de leden dit niet voor. De staking is niet geproclameerd en op de vergadering van de vissers, Vrijdagavond te Den Haag, is geen be sluit tot staking genomen door de bond, doch door de leden. Het werk is neergelegd tegen het advies van het bestuur in, dat de sta king zinloos vindt, zo vervolgde hij. Van onrechtmatigheid kan niet worden fesproken. Het ligt niet op de weg van e vakvereniging, die de staking ont raden heeft, de leden te bevelen aan het werk te gaan. Hjj concludeerde, dat de vordering niet kan worden toe gewezen. Advertentie (tot Woensdagavond) Overwegend droog weer met op klaringen, maar vannacht plaatse lijk mist. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Hogere temperaturen overdag. Zon: 4.3620.42 Maan: 8.180.00

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1