K.R.O. legt band tussen 7 West-Europese landen Veni Creatorsymbool der eenheid Geen neutraal Duitsland Politie neemt veestapel in beslag Groots militair vlagvertoon in het Noorden Tussen neus en lippen SKETCH gevraagd tegen van afbetaling Maatregelen snelle groei sLands belang Eerste organist van St. Pieter Kilometers Beter r üDéN Internationale Groep van Warenhuizen in ons land bijeen Wees toch veeleisend! r Amerikaanse vrouwen op Soestdijk 15 a 20 pet. contante betaling en beperking van de looptijd Overheidstaak Drie functies Schilder stort van ladder Schadelijke invloeden „EUROPA CHRISTIANA" TWEEJARIG KIND OP SLAG GEDOOD Samenwerking bij inkoop hoofddoel VOLKSCREDIET EN WOEKER Fernando Germani DINSDAG 24 MEI 1955 PAGINA 3 Het was onder een auto gekropen Nederland motoriseert steeds meer Ernstige ondervoeding Benoeming bisdom Haarlem H.H. Wijdingen Na demonstraties: opmars naar Groningen voor parade en taptoe Ook de vloot APART VAN SMAAK Aan verwondingen bezweken Doodslag gepleegd na bedreigd te zijn Verdachte ontslagen van rechtsvervolging Zweedse onderscheiding Internationaal KAJ-congres volgend jaar in ons land? Op de avond van de Eerste Pinkster dag van 20 tot 20,30 uur verzorgt de K.R.O. een uitzending van uit zeven Europese kathedralen; Utrecht, Liver pool, Mechelen, Keulen, Straatsburg de Europese stad bij uitstek Wenen en Venetië komen die avond in de aether. In iedere kathedraal wordt één der strophen van de aloude christelij ke hymne „Veni Ceator Spiritus" aan geheven. Daarna spreken in Utrecht mgr. dr. B. J. Alfrink, in Liverpool mgr. William Godfrey, in Mechelen kardinaal van Roey, in Keulen kardi naal Frings, in Straatsburg mgr. J. J. Weber, in Wenen kardinaal Innitzer en in Venetië kardinaal Roncalli. Het gehele programma, dat behalve door de K.R.O. ook door Brussel (Vlaams) en Radio Straatsburg wordt uitgezonden, wordt via een tweede lijn vanuit Hilversum gedistribueerd naar Moet het Westen het denkbeeld van een neutrale zone in Europa ver werpen? De invloedrijke Ameri kaanse politieke commentator Walter Lippmann geeft op deze hoogst gewich tige vraag een ontkennend antwoord. In de New York Herald Tribune be toogt hij uitvoerig dat het idee van een bufferzone het overwegen waard is. Hij doet dan ook een dringend beroep op de regering in Washington de kwestie in de eventuele viermogendhedenconfe- rentie te bespreken. Lippmann gelooft dat het Kremlin een nieuw politiek plan voor Europa heeft ontworpen. Hij wijst in dit ver band op de recente koerswijziging van Rusland ten aanzien van Oostenrijk. Hij meent dat het Kremlin bereid zou kun nen zijn te praten over de status van de Oost-Europese satellietlanden. Hij wil nog niet beweren dat Moskou werkelijk een keten van neutrale landen wil vor men dwars door Europa. Maar hij acht het niet onmogelijk dat de Russen toch over een dergelijke keten denken. „Als de Sovjets", aldus Lippmann, „werke lijk willen bespreken of Praag en Boe dapest de zelfde status zoüden kunnen krijgen als Wenen, en Warschau misschien dezelfde status als Helsinki, dan is er geen goede reden waarom wij zouden terug deinzen voor onderhandelingen, waar- Om we dergelijke onderhandelingen niet zouden zoeken. Voor een ieder die de bevrijding van Oost-Europa ernstig neemt, is het idee van neutraliteit, het uitstrekken van een neutrale gordel over Oost-Europa, van het allergrootste belang". Lippmann constateert dan dat Oost- Europa niet door een oorlog kan wor den bevrijd, dat het alleen kan worden verwoest door kernwapens. Ook kan Oost-Europa niet worden bevrijd door een gewelddadige contra-revolutie zon der een alles verwoestende oorlog te ontketenen. En tenslotte kan van het Kremlin niet verwacht worden dat het Oost-Europa zal loslaten, om het tot de NATO te laten toetreden. Als dus de satellietenlanden los zouden komen van Moskou's militaire stelsel, zonder zich bij het Westerse militaire stelsel aan te sluiten, zouden zij in staat moe ten zijn zich bij een gemeenschap van militair neutrale staten te voegen. Ten slotte bezweert Lippmann de Ameri kaanse politieke leiders zich niet te zeer te binden door de eigen gefixeer de opvattingen, opdat het Kremlin het Westen niet het initiatief ontneemt. Het is een stoute stelling die de ver maarde kenner van de wereldpolitiek hier poneert. Maar overigens heeft reeds president Eisenhower in zijn jongste persconferentie laten doorsche meren dat het denkbeeld van „een neutraal blok, zich uitstrekkend van het Noorden tot het Zuiden van Europa" hem niet bij voorbaat verwerpelijk voorkomt. Maar Eisenhower maakte een distinctie tussen gedemilitairiseer- de staten en staten die bewapend maar neutraal waren. Hij herinnerde er aan dat Oostenrijk geneutraliseerd was in de zin dat het geen lid was van een communistisch of een democratisch bondgenootschap, maar dat net, even als Zwitserland, strijdkrachten zou be zitten. „Dat soort neutraliteit is iets heel anders dan een militair vacuum", zei de president, die kennelijk aan Mo- lotov's voorwaarde voor een hereniging van Duitsland dacht. Zou het echter voor het Westen mogelijk kunnen zijn met de Russen overeenstemming te bereiken over een herenigd en neutraal Duitsland dat zich min of meer los zou maken van de NATO, maar dat over eigen strijdkrachten zou beschikken? Deze gedachte Zondag gelanceerd in de Londense „Observer" zal even wel vooral in Frankrijk en de andere eens door Hitier overweldigde landen weinig enthousiasme wekken. Bondskanselier Adenauer is overigens door de recente discussies over een neutrale zone in Europa dermate ver ontrust dat hij zijn ambassadeurs in Londen, Parijs en Washington ijlings naar Bonn heeft laten komen, om hun instructies te geven betreffende de visie van de West-Duitse regering. Adenauer is van mening dat een neutralisering van Duitsland de internationale span ning in de wereld niet zou doen ver minderen, en voorts acht hij ieder col lectief veiligheidsstelsel waarbij Ame rika niet betrokken zou zijn onbestaan baar De ambassadeurs zullen die op- vattingèn bij de regeringen van Enge land, Frankrijk en Amerika naar voren moeten brengen. Kortom: in Bonn wil men over een neutraal Duitsland niet horen, en men stelt alles in het werk om de West-Duitse bewapening in het kader van de NATO te bespoedigen. Adenauer hoopt de West-Duitse herbe- wapeningswetten nog vóór de viermo- gendhedenconferentie door het parle ment te krijgen, en hij wil in de kortst mogelijke tijd een kader van 100.000 vrijwilligers gereed hebben. Aldus zou hij de Grote Vier voor een fait accom pli stellen en het hun uiterst moeilijk maken alsnog een neutralisering te doen plaats vinden. Een neutrale zone, een cordon sani taire, zonder Duitsland is vrijwel ondenk baar. Daar ligt dan ook de grote moei lijkheid. Een moeilijkheid die Lippmann kennelijk minder onoverkomelijk acht dan Adenauer. Dat de Russen overigens geduchte tegenstanders zullen zijn in een even tueel gesprek der Grote Vier kan men afleiden uit het scherpe anti-Westerse hoofdartikel van de Pravda van Zon dag. Een artikel waarin met name Amerika en Engeland van onoprecht heid werden beschuldigd. Voorlopig zal het Westen zich dan ook moeten blijven concentreren op de consolidering en uitbreiding van de verworven „position of strength". Want naarmate het Wes ten krachtiger is zal het de onderhan delingen met de Sovjet-Unie met meer aucces kunnen voeren. Moskou gelooft immers alleen in macht. ieder der kathedralen en is door mid del van luidsprekers voor de gelovigen te verstaan. De toespraken der prela ten duren 4 minuten. Aan het slot klinken de woorden „Europa Christiana", waarop het ant woord volgt van de gelovigen in alle zeven kathedralen tegelijk „Christus vincit, Christus regnat, Christus im- perat" Klokgelui besluit het program ma. Pater B. Brockbernd O.S.B. de leider van de afdeling „Godsdienstige uitzen dingen" van de K.R.O. heeft de aige- mene leiding van het programma. Hij is ook eigenlijk de man aan wie het initiatief van deze typisch West-Euro pese uitzending is te danken. De voorbereidingen hebben enorm veel tijd en moeite gekost. De Belgi sche, Franse, West-Duitse, Oostenrijk se en Italiaanse omroepen waren direct bereid te steunen. Met Liverpool voer de pater Brockbernd gisteravond nog een telefoongesprek. Maar ook in Enge land zullen de medewerkingen niet ontbreken. Pater Brockbernd had graag zijn programma willen sluiten met Rome; met de ètem van de H. Vader. De lijf artsen van de Paus achten het beter dat de H. Vader na de plechtigheden in de St. Pieter op de Eerste Pink sterdag rust zal nemen. Advertentie Advertentie N.V. Ver. Ned. Rubberfabrieken Heveadorp (Gid) Op tragische wijze is het bijna twee jarig zoontje Anton var.' de familie K., uit de Palmstraat te Nijmegen om het leven gekomen. Het ventje speelde op straat en kroop onder een auto, waar van de bestuurder in gesprek was. Toen de wagen even later wegreed, werd het jongetje overreden en vrijwel op slag gedood. De bestuurder, die van het on geluk niets had bemerkt, werd enkele uren later door de politie aangehouden. Volgens berekeningen van de KNAC bedroeg het aantal geregistreerde mo torrijtuigen op April 1955; 244.750 (219.411) personenauto's, 6500 (6359) au tobussen, 94.000 (87.609) vrachtauto's en bestelauto's, 3930 (3846) trekkers met oplegger, 4650 (4588) speciale voertui gen, 138.150 (130.486) motorrijwielen (in clusief scooters), 422.500 (375.892) brom fietsen, 250 (230) tractoren en 10.600 (10.096) motordriewielers. Het totaal aantal motorrijtuigen inclusief de bromfietsen) bedraagt dus per 1 April 925.330 stuks. 1 Augustus 1954 was dit aantal 838.517. De tussen haakjes ge- plaatse cijfers zjjn de laatst bekende door het CBS gepubliceerde gegevens per 1 Augustus 1954. Wijnkoper» »ind» 1842 In Dordrecht zijn vijf personen in het ziekenhuis opgenomen, omdat zij het slachtoffer zijn geworden van voedsel vergiftiging. Het Rijksinstituut voor de I volksgezondheid te Utrecht stelt een onderzoek in. De patiënten maken het redelijk wel. Vandaag en morgen (24 en 25 Mei zal te Amsterdam en Noordwijk de 9e jaarvergadering plaats vinden van de Internationale Groep van Warenhuizen. Dit is de eerste maal, dat de groep zijn jaarvergadering in Nederland houdt, de fa. V. en D., die lid is van deze organi satie, zal daarbij als gastvrouw optre den. De Internationale Groep van Waren huizen is in 1946 opgericht in Lugano (Zwitserland) en had toen zes leden, terwijl zij er thans 14 telt. Aangezien het in principe zo is, dat uit een land maar een firma lid kan zijn van de groep, wil dit dus zeggen dat de huidige firma's uit 14 verschil lende landen komen. Deze landen zijn: Australië, België, Brazilië, Denemarken, Duitsland, Engeland, Frankrijk, Italië, Nederland, Oostenrijk, Spanje, Z.-Afri- ka, Zweden en Zwitserland. Op de 9e jaarvergadering zal bovendien het aan tal leden met twee worden uitgebreid en wel met een firma uit Egypte en een uit Luxemburg. Het voornaamste doel van de organi satie is elkander behulpzaam te zijn bij Vorige week heeft de Rijkspolitie in Eibergen in een weide in de buurt schap 't Loo een pink in ziekelijke toe stand aangetroffen. Het bleek dat het dier toebehoorde aan de alleenwonende 71-jarige landbouwer en veehouder J.H. F. te Mallum, gemeente Eibergen. Daar de eigenaar hiertoe lichamelijk niet in staat was, hebben buurtbewo ners zich over het beest ontfermd en het op een wagen naar de stal van F. vervoerd. Het dier is echter de volgende dag gestorven. Zondag stierf in de stal van de boer derij van F. een tweede dier. Het viel bij een door de politie ingesteld onder zoek op, dat zowel de gestorven dieren, als het nog levende rundvee zeer ma ger waren, zodat aan ernstige onder voeding werd gedacht. De hulp van een veearts werd ingeroepen, terwijl de beide kadavers voor onderzoek in be slag werden genomen. Dit onderzoek is intussen geschied. Gebleken is, dat ondervoeding een rol bij de dood van deze dieren moet hebben gespeeld. Met het oog op de deerniswekkende toe stand, waarin het vee van F. verkeerde, heeft de politie voorlopig beslag gelegd op de gehele veestapel, bestaande uit twaalf stuks groot en klein rundvee, twee paarden en enkele schapen. Z. H. Exc. de bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Rotter dam (H. Bavo), nieuwe parochie, de zeereerwaarde heer A. P. Loerakker, die bouwpastoor was aldaar. Z. H. Exc. mgr. dr. G. Lemmens, bisschop van Roermond zal Zaterdag het subdia conaat toedienen aan de fraters Redemp toristen: A. Berkhout (Dordrecht), H. Zegger (Zenderen), Th. de Caluwe (Den Haag), J. Clemens (Rotterdam), S. de Smet (Nijmegen), A. Blijlevens (Breda). De wijding is in de kloosterkerk te Wit- tem. de inkoop in het buitenland en daar door te bereiken, dat de goederen wat kwaliteit en prijs betreft zo gunstig mo gelijk liggen en met de laagste kosten uit het buienland kunnen worden geïm porteerd. Hiertoe stelt elk lid van de groep, die dan een keuze uit de bin nenlandse goederen aan haar medele den voorlegt, aan haar buitenlandse partners haar inkooporganisatie ter be schikking. President-oprichter van de groep is de heer R. Delhaye, terwijl onze landge noot de heer H. A. J. Dreesmann presi dent is, bij uitzondering voor het twee de opeenvolgende jaar, afangezien het de gewoonte is elk jaar een nieuwe pre sident te kiezen. De omzet, die de groep in 1954 had kan becijferd worden^ op ca. f3 milliard. 3 en 4 Juni zal het Noorden van het land een militair festijn geboden wor den van allure. De militaire autoriteiten hebben ons verzekerd dat een dergelijk militair festijn in Nederland nog nimmer is georganiseerd. Op tal van plaatsen in de drie Noordelijke provinciën worden 3 Juni door onderdelen van de Ko ninklijke Marine, Landmacht en Lucht macht demonstraties gehouden, gedefi leerd of geconcerteerd. 4 Juni is er een concentrische opmars van alle troe pen naar de stad Groningen voor een indrukwekkende parade en des avonds een taptoe de grootste ooit in Neder land gehouden waaraan alle militaire kapellen in ceremonieel tenue deel nemen. Dit militair festijn is bedoeld ter om lijsting van het congres van de Algemene Vereniging van Nederlandse Reserveoffi cieren te Groningen. Met de opzet van de militaire gebeurtenissen heeft zich belast de Territoriale Bevelhebber Noord, tevens bevelhebber van de 4e militaire afdeling, Kolonel P. G. C. A. van der Speck Obreen, die in dit militair ge beuren een eenheidsgedachte wil zien. eenheid van burgers en militairen, waar aan in het Noorden steeds veel aandacht in geschonken, eenheid tussen beroeps- en reserve officieren en tussen de ver schillende onderdelen. Aan de parade nemen 5000 manschap pen deel. De totale lengte van de op tocht bedraagt zeven km, twee km lo pende en vijf km. gemotoriseerde troe pen. De territoriale bevelhebber Noord kolonel P. G. C. A. van der Speek Obreen. die kort voor de aankomst van de parade per helicopter op de Grote Markt zal landen, zal het défilé afnemen. Defilé-commandant is de kolonel G. H Christan. Aan de taptoe des avonds op de Grote Markt van Groningen nemen deel de in ceremonieel tenue gestoken manschappen van de tamboers en pijpers van het Korps Mariniers, de Marniers kapel der Koninklijke Marine, het Tam boerkorps, de Johan Willem Frisoka- Koninklijke Militaire Kapel met tam boerkorps, de Johan Willem Friscoka pel met tamboerkorps, het fanfarekorps der genie met tamboercorps en de Lucht machtkapel met tamboerkorps. De lei ding van de taptoe berust bij kapitein der grenadiers R. van Ieperen, direc teur van de Koninklijke Militaire Ka pel. Aan de demonstraties op 3 Juni wordt behalve door de reeds genoemde onder delen nog deelgenomen door een drietal mijnenvegers van de Mijnendienst Ne derland, een helicopter van de Marine luchtvaartdienst, het trompetterkorps der Cavalerie met tamboerkorps, het de tachement Rij- en Verbindingsschool Koninklijke Marechaussee, een compag nie Korps' Commandotroepen, een deta chement van de School Militaire Li chamelijke Opvoeding, detachement 112 Pontonnier Bataljon (Kikvorsmannen) en de in het gezagsgebied van de terri toriale bevelhebber Noord gelegerde en voor de mars beschikbare troepen, ver deeld in 5 detachementen van 800 man schappen. Gedefileerd wordt in de plaatsen: Bedum, Appingedam, Veen- dam, Winschoten, Hoogeveen, Coevorden, Stadskanaal, Rolde, Oosterwolde, Roden, Heerenveen, Akkrum, Drachten, Bols- ward, Dokkum, Buitenpost. In Gronin gen, Appingedam, Bedum, Winschoten, Veendam, Stadskanaal, Roden, Drach ten en Buitenpost zullen demonstraties worden gegeven. Advertentie Maandagochtend heeft H. M. Koningin Juliana op het Paleis Soestdijk een delegatie van de „General Federation of women's clubs" uit de U. S. A. ontvangen, die op doorreis zijn naar Genève, waar de internationale conventie van vrouwenclubs van 1955 gehouden zal worden. Foto toont Hare Majesteit op de trappen van het Paleis, omringd door de gehele delegatie. Motballen Op het militaire vlieg veld te North Weald, in het Britse graafschap Es sex, had men last van vogels, die zich maar niets wilden aantrekken van al het lawaai de knallen van het doorbreken van de geluidsbarrière inbe grepen dat op een mo dern vliegveld van de R.A.F. wordt voortge bracht. Men beproefde toen een geheel nieuw middel, namelijk het mot- balletje. Er werden 800 van die balletjes over het vliegveld uitgespreid en als bij toverslag waren de vogels verdwenen. Dubbele vondst Een Franse tandarts, die een schroef heeft uit gevonden, welke dient om het verlies van valse tanden tegen te gaan, heeft zijn schaapjes op het droge. De Franse spoorwegen hebben name lijk laten weten, dat de schroef ook buitengewoon geschikt is om de rails vaster aan de dwarslig gers te bevestigen. Bij wijze van proef hebben de Spoorwegen alvast vijf millioen schroeven besteld en als de proef slaagt, zal er een order van 550 mil lioen de deur uitgaan en zullen de schroeven op alle Franse spoorwegen worden gebruikt. Kameraadschap Toen de jonge vrouw van een Amerikaanse ma troos was geopereerd, kreeg Janman een reke ning van het ziekenhuis. Alstublieft, driehonderd dollar. Het Jantje had dit kapitaal niet en toen hij dit bij een borreltje-van- verdriet aan zijn makkers onthulde, staken deze de koppen bij elkaar en be sloten hun vriend te hel pen. Thans staan er om de zoveel dagen zestig matro zen bij het Sint Lucas Ziekenhuis in Great La kes voor de deur op hun beurt te wachten. Zij zul len net zo lang bloed aan het ziekenhuis verko pen tot de rekening is be taald. Eeuw van techniek Een technicus in Parijs loopt blijkbaar met de ge dachte rond, dat de voort schrijdende techniek de mens op de duur zo ver schrikkelijk lui zal maken, dat het vertroetelen van een poesje hem zelfs te veel zal worden. Dat zou de technicus dan triest voor het poesje vinden, weshalve hij maar een vol-automatisch aai-ma- chientje heeft uitgevon den. Het is niet bekend of de technicus patent zal krijgen dan wel in de psy chiatrische klinieken zal worden opgenomen Kortste ritje Een taxi-chauffeur in New York kan er zich op beroemen het kortste ritje te hebben gereden of lie ver gezegd niet te hebben gereden. Er stapte een sjieke dame zijn wagen in, betaalde Jim 25 dollar cent en ging aan de an dere kant de taxi weer uit. En dat alles, omdat de sjieke dame anders over een regenplas had moeten springen 10 «tuk» 40 ct. 20 stuk» 80 ct. SO »tuk« I 2.-. 20 «tuk» corktlpped SO «t. Ter bevordering van een stabiele, evenwichtige economie is het wenselijk, dat een te snelle expansie van het be- bruiksgoederen wordt voorkomen. Hier- bruiksgoedren wordt voorkomen. Hier toe dienen diverse maatregelen geno men te worden, o.a. vaststelling van een minimum-percentage voor de contante betaling bij aankoop en begrenzing van de looptijd der afbetaling. Dit betoog de mr. Th. A. Fruin, voorzitter van de Ned. Ver. van Volkscredietwezen en Woekerbestrijding, op een Maandag in Utrecht gehouden vergadering. Met het oog op de zucht naar omzet- vergroting en de concurrentie meende spr„ dat dergelijke maatregelen niet aan het bedrijfsleven overgelaten moe ten worden. De overheid heeft hier een taak en zou de minimale contante be taling moeten vaststellen op 15 20 pet. Voor de looptijd der afbetaling is een wisselende begrenzing nodig, afhanke lijk van de aard der goederen. Mr. Fruin was er bovendien voorstander van het percentage van de contante betaling op een vast peil te handhaven, dus niet te laten meebewegen met conjunctuur schommelingen, zoals b.v. in Amerika, waar bepaalde goederen zelfs zonder enige contante betaling geleverd wor den. Sprekend oyer de economische as pecten van het afbetalingssysteem on derkende spr. drie functies; men be hoeft minder vooruit te betalen voor het toekomstig gebruik van duurzame goederen, men kan de besteding van het geld verdelen over een zekere tijd en men kan iets aanschaffen zonder eerst het benodigde geld geheel bijeen te sparen. De aanschaffing van duur- Door onverklaarbare oorzaak is in Nijmegen de 54-jarige schilder De H. van een ladder gestort. Hij was bezig een huis te schilderen toen hij plotse ling omlaag viel. Met een schedelbasis- fractuur werd de man naar het St. Ca- nisiusziekenhuis vervoerd, waar hij en kele uren later overleed. Het slacht offer was gehuwd. De rechtbank te Maastricht heeft de 22-jarige mijnwerker A. van V. uit Heer len, die verdacht werd van het plegen van doodslag op de 40-jarige handelaar Paul T. conform de eis van de officier van justitie, ontslagen van rechtsver volging en hem voorwaardelijk ter be schikking gesteld van de regering met een proeftijd van drie jaar. Verdachte had in de late avond van 1 September in zijn pension te Heerlenversilienbosch zijn mede-pensionbewoner T. met een scherp hakmes een groot aantal slagen op hoofd, rug en schouders toegebracht. De getroffene stierf vrijwel onmiddel lijk. Bij de behandeling van de rechtszaak was gebleken dat T-. de dader herhaal delijk had lastig gevallen en deze ook die avond ernstig had bedreigd. In de ze zaak was een psychiatrisch rapport uitgebracht door professor Baan uit Utrecht, die op grond van zijn onder zoekingen tot ontoerekenbaarheid van de verdachte had geconcludeerd. De of ficier van justitie had ontslag van rechtsvervolging met onvoorwaardelijk ter beschikkingstelling van de regering gevraagd. De voorzitter van het Nationaal Bak kers comité, de heer C. J. Ulrich, is door de koning van Zweden benoemd tot officier in de orde van Vasa. zame gebruiksgoederen op afbetaling vergemakkelijkt aldus de bezitsvor ming. De snelle groei van het afbetalings systeem toonde mr. Fruin aan met enige cijfers. In 1953 steeg de index van het gezinsverbruik in geld ten opzich te van 1952 met 4 pet. terwijl de om zet van duurzame gebruiksgoederen on geveer dezelfde stijging vertoonde, maar die van afbetalingsgoederen met 14 pet. steeg. Spr. zag hierin o.m. gevaren voor het evenwicht in de productie van ka pitaalsgoederen, die nodig zijn om ge bruiksgoederen te maken, omdat de vraag naar gebruiksgoederen zal afne men wanneer de consumenten verza digd zijn. Wanneer b.v. iedereen een bromfiets heeft, zal de verdere pro» ductie slechts nodig zijn voor vervan ging; het aantal nieuwe gebruikers stijgt dan niet sneller dan de bevolking toeneemt. Ook op de gezinseconomie heeft de ongebreidelde groei van het credietwezen een schadelijke invloed. Daarentegen achtte spr. de invloed op het sparen gering, o.m. omdat de afbe taling weinig verschilt met het z.g. doel-sparen. In de cafeteria kwam een heer naast mij zitten, drukte mij warm de hand en Zei: „Ik hoor dat U journa list bent en vertelt U me nou eens hoe het werkt met ons „staatsbestel". „Op het ogenblik", zei ik, „werkt het maar op halve toeren. Merkt U dat dan niet?" „Nee", antwoordde hij. „Maar hoe wordt nou een minister gekozen?" „Die wordt helemaal niet gekozen", zei ik, „die wordt benoemd". Enfin, ik deed mijn best hem enige klaar heid te verschaffen in het fijne ra derwerk dat bij ons de democratie doet draaien. „Dus," zei hij, mijn uitleg tevreden samenvattend, en op een toon die nauwelijks tegenspraak duldde, „de Eerste Kamer wordt gekozen door de Raad van State". „Nee", antwoordde ik, „door de Provinciale Staten". „Daarnet zei U nog de Raad van State," stelde hij achterdochtig vast. „Welnee", zei ik. „Wat doet de Raad van State dan?" vroeg de man glurend, als wilde hij mij in een val laten lopen. „Niets", antwoordde ik kriegelig, „een hele boel: adviseren, raden". „Daarnet zei U het anders", hield hij koppig vol. „Luistert U nou eens goed", zei ik, „het volk kiest de Tweede Ka mer „Het Vrije Volk", interrumpeerde hij corrigerend. „Ach ftee", zei ik, „gewoon het volk, u en ik". En ik begon weer he lemaal opnieuw het welgefundeerde gebouw, dat ons staatsbestel is, voor hem op te trekken. Langzamerhand raakte ik in een min of meer edele opwinding; niet alleen vanwege de hardnekkigheid van mijn tegenspeler, maar ook omdat ik gaandeweg ging beseffen dat al die democratische in stellingen toch eigenlijk een rijk be zit betekenden. Ten slotte zat ik hem onze Staten-Generaal aan te prijzen alsof hij er zalig door kon worden. Toen ik klaar was, was mijn eten helemaal" koud geworden. De man tuurde in zijn soep, nam een hap en vroeg zakelijk-informatorisch: „En waarom is de Kamer nou af getreden?" „De Kamer is niet afgetreden", antwoordde ik nijdig. „De Kamer kan niet aftreden; de Kamer heeft niets af te treden". „Het staat in de krant", zei hij. „Nee", blafte ik, „dat is niet waar". „U bént toch journalist?" vroeg de man wantrouwend. „Ja", antwoordde ik, „en nou wil ik eten, gaat U asjeblieft weg". Even heerste er een pijnlijk stilzwijgen tussen ons. Toen vertrok de man ver ongelijkt en zonder groeten. Maar even later keerde hij terug, duwde mij een krant onder de neus en zei gebiedend: „En wat staat daar dan?" Ik las: „Kabinet in vergadering bijeen". „Nou", zei ik. „En?" „En U zei", antwoordde de man boos. „U zei, dat het kabinet geval len is". Ik ben het helemaal met prof. Romme eens: deze crisis is niet in 's Lands belang. De landelijke leiding van de KAJ in Nederland heeft bij het internationaal bureau van de KAJ te Brussel voor gesteld het internationale Kaj otterscon gres 1956 in ons land te houden. Als congresstad voor 1957 is Rome gekozen. Aan dit congres is tevens een interna tionale bedevaart naar de Eeuwige Stad verbonden. Het is nog niet bekend in hoeverre de Nederlandse KAJ aan deze internationale bedevaart in 1957 zal deelnemen. j Fernando Germani is, zoals zijn visitekaartje vermeldt, „Primo Organisto della Basilica di S. Pietro in Vaticano", het geen in goed Nederlands ver taald betekent: eerste organist van de St. Pieter in Rome. Hij werd in 1906 in Rome geboren, waar hij ook in alle opzichten getogen is. Muzikaal werd hij gevormd aan hêt conservato rium in de H. Stad, waar Ma- nari hem onderwees in het or gelspel en Ottorino Respighi in de compositie-leer. Germani wijkt in zijn uiterlijke ver schijningsvorm zo doorzichtig van die van de doorsnee-Ita liaan af, dat hij onmiddellijk als zodanig te herkennen valt. Hij is een korte, ietwat ge drongen man, en dat is dan niet zo Romeins; maar zijn vlugge, en slechts quasi- languissante oogopslag is die van de geboren Italiaan. Men moet Germani zien, ge zeten achter zijn instrument: het orgel. Wij genoten dat voorrecht, toen hij gistermid dag in de St. Willibrordus-kerk buiten de Veste in Amsterdam een programma speelde, dat door de K.R.O. op gramofoon- platen werd opgenomen: een „Canzona" van Frescobaldi, Toccata en Fuga in F van Jo- hann Sebastian Bach en een Fantasie in f-moll van Mozart. Germani „attaqueerde" de speeltafel met een welberekende trefzeker heid en een verbluffende, koelbloedige virtuositeit. Na het concert hebben wij, gezeten op een bank, bestemd voor de koorzangers, enkele ogenblikken met hem gesproken. En toen bleek ons dan, dat Germani als pianist is begonnen, dat hij dus vele piano recitals heeft gegeven en dat hij ook solieerde in de twee piano-concer ten (Es- en A-dur) van Franz Liszt, typische virtuozen-stukken. Als organist heeft hij een voorkeur „voor alle goede muziek", wat niet wegneemt, dat hij een fervent vertolker is van de werken van J. S. Bash en Max Reger. Van de cantor van de Thomas-Kirche gaat hij bin nenkort het hele oeuvre voor orgel voor de gramofoon spelen. En wat laatstgenoemde componist betreft: diens „Grande Fantaisie" werd la.-ge tijd voor onspeelbaar gehouden. „Ik ken het uit mijn hoofd", zegt Ger mani. Ook de moderne orgelmuziek staat op zijn repertoire. Twee maan den geleden speelde hij in Turijn het orgelconcert van Paul Hindemith, de componist zelvg dirigeerde daarbij. Van de Nederlanders kent hij Hendrik Andriessen; en hij is van plan op zijn volgende tournée ten minste één werk van die componist in zijn programma op te nemen. Germani is veelvuldig op concertreis. Hij speelde in vrijwel heel Europa, maar ook in Noord- en Zuid-Amerika en Australië (Tasmanië). Bovendien is hij al twintig jaar leraar aan het conservatorium in Rome en geeft hij privé-lessen in Londen. Wellicht vraagt u zich zoals wi£ het deden af, hoe Fernando Germani dan nog tijd over houdt om eerste organist te zijn van de St. Pieter in Rome; dat is hij n.l. al gedurende dertig jaar. Helemaal onverklaarbaar is dat echter niet als men weet, dat hij alleen als zodanig in functie komt op hoogtij dagen als Pasen, Kerstmis en (in Rome) het feest van St. Petrus. Eén keer heeft hij voor Paus Pius XII een privé-concert gegeven. En hij speelde toen „Grande pièce symphonique" van César Franck. De Pars was opgetogen geweest. „De Heilige Vader is zeer muzikaal", zegt Ger mani. Vorig jaar is de organist ook in ons land geweest. Hij heeft toen in de Nieuwe Kerk in Amsterdam een concert gegeven. Overigens is hij enthousiast over het feit, dat in ons lapd oude orgels zo goed onder houden worden; dat gebeurt in andere landen ook in Italië niet. En hij is van plan nog eens terug te komen om die instrumenten t in de details nauwkeurig te bestuderen. Fernando Germani is gehuwd en heeft drie kinderen, die allen muziek piano studeren. Als men tegen hem zegt, dat hij een „grand maitre" is, dan antwoordt hij: „Neen, maar ik wérk hard". En dat lijdt dan bij deze meest cosmopolietische organist van alle „parochiekerken" ter wereld bepaald geen twijfel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2