H. W. M. van Os: Ridder van St. Gregorms Busdiensten Amsterdam— Zandvoort Antiquitei ten-dief na hevig tumult in de kraag gegrepen Chirurg W.C.v.d. Laan 25 jaar aan Mariastichting Die Haerlemsche Musyckcamer 1 Eert verjaardag die heel vreemd verliep STOFZUIGERS Gedupeerde dient klacht in wegens oplichting Uit STAD Twee jubilea in Heemstede en STREEK ff. J. Maertens N. Belgische voetbalpool Commissie vergunningen personenvervoer verleent NZ.H concessie Drie solo-violisten spelen een interessant Vivaldi-concertwerk Cadre 38/2 le klasse Woonkamer ten dele uitgebrand Door nalatigheid van schilder DINSDAG 24 MEI 1955 PAGINA 3 Burgerlijke Stand Haarlem Het tuinfeest bij die Witte Paters MANNEN VAN GISTEREN Bliksemverlotingen Rodie Kruis in 'Haarlem en Heemstede DB FORUM-AVOND OP DE ST. BAVOSGHOOL AFSCHEID VAN DE HEER A. JANSEN J. LAMERS SUPERIEUR KAMPIOEN VAN HAARLEM Spreekuur wethouder Jongerenbedevaart naar Heiloo Softbaltournooi S.C. Haarlem Beurs van Amsterdam Beurs van New York Zelden zal iemand zo de dupe ge weest zijn van vrome en vriendschap pelijke intriges als gisteravond de heer H.W.M. van Os. Als een kind zo onschuldig had hij zich laten ont voeren uit zijn huis, waar hij in vrij heid zijn zoveelste verjaardag wilde vieren; een vriendelijk telefoontje was echter voldoende om hem „even" naar Brinkmann te lokken ter bij woning van een vergadering van de Katholieke Sociale Jeugdzorg. Arge loos was de heer Van Os daar inge stapt vrienden kennen elkaar, niet waar en toen hij de Kroonzaal was ingestuurd, zal het hem nog moei lijk gevallen zijn te geloven, dat het grote maar intieme gezelschap, daar aanwezig, hem een ridderlijke „hak" wilden zetten. Maar het gebeurde, met veel zwier, speelse woorden en tekenen van ware vriendschap. Voor het eerst hebben wij de heer Van Os even zien betrekken, maar- dan ook heel even, want temidden van zo vele vrienden moest de joviale lach ze gevieren; daar waren immers (inder daad) vertegenwoordigers van de Ka tholieke Sociale Jeugdzorg, het R.K. Buitengewoon Lager Onderwijs, de R.K. Handelsavondschool, het parochieel armbestuur van de Kathedrale paro chie, de Haarlemse St. Adelbert, de congregatie, het Inter Parochieel Cen trum, de regenten van het Sint Jacobs- godshuis en vele andere vrienden, on der wie prof. L. Beaufort. Maar het doel van deze merkwaar dige samenkomst was de jarige nog niet duidelijk geworden. Zijn verjaar dag kon in dit verband niet belangrijk worden genoemd en daarop duidde ook Deken W.N. Zijlstra, die in zijn toespraak zo lang mogelijk en met een prettige omhaal van woorden op dat doel afging. Hij gewaagde ervan, hoe het toch werkelijk geen kwaad kan, dat in een bepaalde kring eens een man naar voren wordt gehaald, die zich vele jaren met enthousiasme, offerzin en gaven van geest en hart aan de gemeenschap heeft gewijd. De jarige mocht met recht zo'n man wor den genoemd en daarom had Z.H. de Paus hem benoemd tot Ridder in de Orde van Sint Gregorius. Drs. H.W.M. van Run, aan wie de regie van de avond was toevertrouwd, meende, dat door deze onderscheiding een misverstand uit de weg geruimd werd, als zou het Ridderschap gedeva lueerd zijn door de veelvuldigheid en schijnbare lichtvaardigheid waarmee het gegeven wordt. Hij zinspeelde op de nederigheid van de nieuwe Ridder, die het node zou kunnen verdragen, dat nog meer sprekers het woord zouden voe ren. Daar was echter geen ontkomen aan en met een toch wel moedige open hartigheid memoreerde pater S. Duynstee o.f.m.het afscheid van de heer Van Os van het S.F.L., toen er een andere koers gevaren ging worden. Maar dat afscheid droeg het stempel van een ruim dertig-jarige werkzaam heid, vastgelegd als het ware in een ge- schiedenisboc' waaruit spreker rijke lijk kon putten om die activiteit te sti muleren. „Onze Ridder" - aldus de pa ter moge dan een afschuw hebben van personencultus, hij moge ook be denken, dat het goed is, wanneer het wierook van de welverdiende hulde en de myrrhe der menselijke gebreken ge combineerd worden met het goud van Gods genade. Dr. Van der Putten van de Stich ting Sociale Jeugdzorg in het bisdom Haarlem prees de positieve waarde, die steeds van het werk van d* heer Van Os is uitgegaan en met name bracht hij de altijd enerverende notulen van Advertentie Nassaustraat 5 Haarlem Telef. 15220 secretaris Van Os in herinnering, welke spreker's gade als een feuilleton placht te lezen. Pater H. Winkeler S.C.J. van de Diocesane Jongens Jeugdzorg in het bisdom Haarlem wees tot aller vreugde op een gebrek, dat de heer Van Os reeds jaren geleden had, maar dat toen nog niet ge-naamd was in ons land: zijn anti-clericalisme. Hij bezat dat gebrek reeds voordat het in Neder land onder die naam bekend was. Vol doening echter geeft het aldus deze pater dat het gebrek een deugd is gebleken, want de mentaliteit van de nu onderscheidene werkte uitstekend op de priesters. Enerzijds immers koesterde hij voor de priesterschap de gepaste en hoofse eerbied, anderzijds paste hij er voor haar op een voetstuk te plaatsen, waarop zij niet thuis hoort. Plebaan H.W. Agterol verklaarde in het jongste verieden het oog op de toekomst gehouden te hebben. Alleen al door zijn ridderlijk costuum zou de nieuwe Ridder een sieraad zijn voor zijn parochie en daarom was bij de oplos sing van het kathedrale plein-probleem meteen maar het aantal processies uit- oebreid, ten gerieve van de heer Van Os, die dan zonder twijfel spontaan zou meelopen! De congregatie en „St. Adelbert" von den hun representant in de heer Van Run, die overigens bij onvoldoende ken nis van eerstgenoemde instelling zich hoofdzakelijk tot „St. Adelbert" bepaal de. Maar in dat verband kon hij van zijn secretaris getuigen, dan diens werk overeenkomt met zijn levenstrant en stijl van doen: dienstvaardigheid, kin derlijke bescheidenheid en brille achter de schermen. De heer W. van L i e m t ten slotte zag kans met enkele markante zinnen de figuur „Van Os" volkomen te te kenen, een figuur, die merkwaardiger wijs en vaak tot veler verbazing in alle mogelijke colleges past. Helaas ontbreekt ons de gelegenheid om al le intieme en persoonlijke opmerkin gen des heren Van Liemt in den bre de na te vertellen, wel echter de raad CINEMA PALACE: „Teodora" 18 jaar. Tij den: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: „The Colditz story" 14 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 u. Di.-avond één voorst, om 8 u. LIDO: „On the waterfront" 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: „Malaga" 18 jaar. Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. MINERVA: Wo. en Do. 8.15 uur: From here to eternity", volw. REMBRANDT: „Mannequins für Rio" 18 j. 2 4.15, 7 en 9.15 uur. STUDIO: „Sauerbruch" 14 jaar. Tijden: 2.15, 7 en 9.15 uur. ROXY: „King Kong" 18 jaar. Tijden: 2.30 en 8 uur. Dinsdag 24 Mei Concertgebouw: Ver. „Vrienden van het N Ph. O. Concert door het trio Hesmerg, 8 u. Minerva: „Potasch en Perlemoer" met o.a. Johan Kaart en Johan Boskamp, 8.15 u. Grote Kerk: Gratis orgelconcert door de stadsorganist George Robert. Van 20—21 u. Wijkgebouw (Ged. Oude Gracht): St. Adelbertver. Prof. mr. dr. G. H. A. Feber over „De criminaliteit onder katholieken", 8 uur. Woensdag 25 Mei Stadsschouwburg: Ballet der Lage Lan den, 8 uur. GEBOREN; A. OranjeBrouwer; D. M. E. Evers—Humme; P. L. van Ooijen Michot; Th. Chr. Kuijkvan Oorschot; C. Ph. BeensMienis; J. A. Cordes van Rijn; M. M. Fokkerde Boer; Th. J. C. van der Voornde Lange; H. Col- léeVisser; A. Keislairten Wolde; T. SmallegangeAalderink; C. H. Wempe Mesman; P. KelblingGilling, allen een zoon. GEBOREN: W. Bandt-de Ruyter, z.; J E. van Assen-Hoonhoud, z.; H. E. Kooreman- van der Sluis, z.; C. J. P. van der Geest-Van Leeuwen, z.; G. C. Kuyer-Bosch, d.H. Remmé-Van Es,d. D. Swaanswijk-Keyzer, d.; P. E. van der Meer-Pelt, d.; M. J. Schoorl-Nijs- sen, d.; M. J. Hijkoop-Emmer, d.; G. Weemering-Koppen, d.; G. H. M. Schut- te-Moen, d. ONDERTROUWD: J. P. M. Goulooze en M. C. B. Kluver. GETROUWD: H. H. Tuninga ën L. C. C. M. Meeuwis; A. Thuis en A. J. Wassenberg; R. Engelenburg en H. Ap pelboom; H. M. Rooy en A. Alkema; K. Nederlof en G. Nienkemper. A. M. DupkerSchwithal; A. van der GiezenPirovano; A. Th. van Pampus van de Pavoordt; E. M. Steemanvan Kuijeren; J. Th. VerslootAlkema; J. W. VermeulenTerol W. E. Leeflang Franken; L. van StadenKops; H. E. KooloosHeinemann; E. Conventvan Veen; P. C. BeukersMoerkerk; L. J. BonteVeldkamp; W. E. M. van 't Hul Hout; P. BeuneHendriks; M. A. J. DisseldorpZwetsloot, allen een doch ter. OVERLEDEN: L. J. W. Drinkenburg, 76 j., Pieter Kiesstraat; A. A. Anema Oertzen, 77 j., Flor- rk. OVERLEDEN: M. de Gier, 1 uur; M. van Bemmele, 91 jr.; H. G. van Duin-Fockens, 46 jr.; A. Pol-Heertjes, 87 jr.; A. E. Meyer, 52 jr.; G. E. Aaf- jes, 89 jr.; F. J. L. Moller, 51 jr.; C. M. Weyers-De Vries, 72 jr.; H. J. Luyken, 49- jr.; H. M. Buzink-Timmer, 79 jr.; P. Schell-Van Eek, 33 jr. De Haarlemse caféhouder K. W. Köhl- niger, die begin Maart in een Belgi sche voetbalpool 30.000 gewonnen zou hebben, maar geen geld kreeg uitge keerd, heeft besloten bij de Haarlemse politie een klacht wegens oplichting in te dienen tegen twee Rotterdammers De K. en N„ beide agenten in Neder land voor de Belgische pool. Ondanks vele telefoongesprekken, waarin hij de belofte kreeg dat het geld, of althans een deel ervan, binnenkort uitbetaald zou worden, heeft de caféhouder nog niets ontvangen. Onlangs kwam de Haarlemmer met een van de organi satoren van de pool overeen dat de prijs verminderd zou worden tot slechts 2100 verhoogd met de kosten die de caféhouder had gemaakt. Bovendien beloofde men hem dat na verloop van enkele weken nog een uitkering zou volgen. Tenslotte kreeg de heer Köhl- niger het aanbod om in Haarlem agent voor de Rotterdammers te worden. Hij heeft dit aanbod van de hand gewe zen, omdat hij, naar zijn verklaring, „overtuigd is verzeild te zijn geraakt in een zwendelaffaire." Deken W. N. Zijlstra speldt de heer H. W. M. van Os het ridderkruis op de borst. aan zijn vriend om zich niet al te wild te roeren in de ridderschap, om dat Rome al genoeg te doen heeft met de Malthezer ridders. Wat bleef er na die hulde van de heer Van Os over dan gewoon te be danken. Hij deed dat gewoon, dus bij zonder ongewoon en oorspronkelijk. Hoe langer hij sprak, des te meer maakte hij het iedereen onbewust duidelijk, dat de onderscheiding wel verdiend was. In zijn dank betrok hij met name vooral zijn zuster, en zijn vele vrienden moch ten zich weer voor jaren verzekerd we ten van zijn vriendschap, niet omdat hij Ridder was geworden, maar omdat hij H.W.M. van Os wilde blijven. De commissie vergunningen personen vervoer heeft aan de N.Z.H.V.M. ver gunning verleend voor busdiensten op de trajecten AmsterdamZandvoort en HalfwegZwanenburg. Deze concessie is verleend onder voorbehoud dat de minister van Verkeer en Waterstaat mr. J. Algera de omzetting van tram- in busdiensten zal goedkeuren. 28 Februari van dit jaar werd in Den Haag de aanvrage van de N.Z.H.V.M. door de commissie in behandeling ge nomen. Tijdens die behandeling heeft de heer J. van Holten, voorzitter van de Algemene Bond van Forensen, bezwa ren tegen de omzetting aangetekend. Hij zei o.a., dat de opheffing van de tram- dienst Zandvoort-Amsterdam voor de Forensen vele moeilijkheden zou mee brengen. Het tuinfeest, dat de Witte Paters van het Lavigerie-College te Santpoort ten bate van de Missie van Pater v. d. Pol Zaterdag en Zondag j.l. hebben gehou den, heeft zich vooral de laatste avond in een talrjjk bezoek mogen verheu gen, wat een niet onbelangrijk bedrag voor genoemde missionaris zal beteke nen. De hoofdprijs van de loterij, een dames- of herenrijwiel werd gewonnen door de bezitter van lotnummer 1874, terwijl de tweede prijs, een Arabische pouf aan 3337 ten deel viel. De bezitters van de prijs-lotnummers kunnen de prijzen afhalen aan het College, Wüstelaan 80, Santpoort. Wie de chirurg W. C.van der Laan ontmoet, kan diens blijkbare jeugd moei lijk combineren met een reeds 25 jaar lange beroepsuitoefening in Haarlem. Niettemin herdenkt hij op 1 Juni het feit, dat hij 25 jaar geleden als chirurg werd toegevoegd aan de medische staf der Mariastichting. Zoals te doen gebruikelijk zal dit ju bileum intern worden gevierd. Maar op Donderdag 2 Juni zal er voor ieder gelegenheid zijn de feesteling geluk te wensen van 2 tot 3 uur in de Maria stichting. Dokter Van der Laan is geboortig uit Leiden en legde in 1924 zijn arts examen af aan de universiteit van zijn vaderstad. Na te zijn begonnen met een assistentschap aan de Vrouwenkliniek „Bethlehem" te Den Haag, genoot hij het voorrecht, in de chirurgie te worden opgeleid door de vermaarde dr. J. Schoemaker, destijds chirurg aan het Haagse gemeentelijke ziekenhuis. Ruim 4 jaar heeft hij onder diens leiding mo gen werken, alvorens in 1930 naar de Haarlemse Mariastichting te worden ge roepen. Dokter Van der Laan is een nuchter en derhalve tevens bescheiden man, die, terugziend op de voorbije 25 jaar, niet over zich zelf spreekt maar over zijn vak en met name over de sterke, na de oorlog alweer toegenomen, groei der specialismen. Phorax-chirurgie, neurochirurgie, orthopaedie en plas tische chirurgie zijn zulke vrij jonge „superspecialismen". Van de andere kant hebben omwentelingen op neven- gebieden zoals de chemie en de nar cose hun weerslag gehad op de ontwik keling der chirurgie. Wat dokter Van der Laan betreft: hij is trouw gebleven aan de breedste vorm van zijn vak, de algemene chirurgie. Ofschoon hij alle begrip heeft voor de affectieve kijk welke de mensen en vooral de patiënten vaak op zijn vak hebben, doet zijn critische zin hem gaar ne over zichzelf spreken als over een „handwerksman" Hij heeft deze uit drukking gretig overgenomen van de Griekse leraar van de toen nog aan staande mevrouw Van der Laan, wel ke leraar bij een kennismakingsbezoek misschien met een zweem van speels dédain de chirurg karakteriseerde over eenkomstig de letterlijke vertaling van het Griekse stamwoord cheiroergos (handwerksman) Het is verleidelijk dokter Van der Laans voorkeur voor een exact vak te verklaren uit familiaal bepaalde belangstelling; hij is de zoon van een Het repertoire van André Kaart's Haerlemsche Musyckcamer bevat uit sluitend werken van 17de- en 18de- eeuwse meesters. De literatuur voor strijkorkest met en zonder vocale en instrumentale solopartijen uit dit Hld- perk is zo uitgebreid en grotendeels onbekend, dat men tal van jaren niet in herhaling behoeft te treden en steeds een geheel nieuw programma kan samenstellen. De Musyckcamer heeft dan ook wederom een aantrek kelijk programma kunnen samenstel len, o.a. bevatte het een zeer belang rijk werk, namelijk het concert voor 3 solo-violen met strijkorkest van Vi valdi. In die tijd was de viool het voor naamste melodie-instrument en Vival di's werken voor viool stonden hoog aangeschreven. Dit wordt bewezen door de grote interesse door Bach hiervoor getoond. Deze grootmeester nam Vivaldi's werken voor solo-viool als grondslag voor zijn pianosolo-wer ken met orkest. Tot dat tijdperk was de piano slechts het generaal-bas- instrument in het orkest. Eigen wer ken arrangeerde hij voor piano-coner- ten ook van andere componisten, zo als Vivaldi's concert voor vier violen! Vanwege de grote kunstwaarde van de oud-Italiaanse vioolmuziek was het van de „Camer" goed gezien Vivaldi's werk aan de vergetelheid te ontruk ken. Het werd een schitterende uitvoe ring. De solopartijen waren in handen van uitmuntende violisten, die geheel opgingen in de sierlijke oud-Italiaanse stijl. Het waren Jan Bresser, Jan Keesen en André van Aalst. En of het nu gefingeerd, passage-, akkoorden- of louter zangrijk spel was, alles klonk verrukkelijk, deed weldadig aan. schonk algehele voldoening. In de hoekdelen viel een absolute eenheid op bij samen- en wisselspel. De ge streken en getokkelde begeleiding door de tweede en derde solopartijen bij het zeldzaam schone lyrische spel van het middendeel zonder orkestbe geleiding deed betoverend aan. Geheel in stijl was de door Bresser geschreven cadens vlak voor het slot. Zij was artistiek van schrijfwijze en uitvoering. Een hoger kunstgenot als bij dit Vivaldi-werk wordt zelden ge boden. Hierbij opgemerkt, dat het or kest zich voortreffelijk bij het trio aansloot, als het ware er onverbreek baar mede was verbonden. Het ap plaus na dit concertwerk nam een ovationeel karakter aan. Alleen a). reeds om die cadens dwong men blijk baar een herhaling van het slotdeel af. Opvallend beheerst en sierlijk droeg Gertrude Maclaine het de mineur- Cembaloconcert van Bach voor. Met de orkestbegeleiding tezamen bereikte so liste en dirigent een zuiver stijlvolle en boeiend: verklanking van één der mooiste, instrumentale Bach-werken. De sopraan-soliste Anna van 't Oever vertolkte Rameau's Cantate „Le Ber ger Fidéle". Een zesdelig werk, vol afwisseling en van hoog kunstgehalte, dat de soliste goed aanvoelde. Haar volumineus geluid komt echter niet voldoende in de tuinzaal van het Ge meentelijk Concertgebouw tot zijn recht. Is deze zangeres niet meer aan gewezen op groot concert-podium of operatoneel? De „Camer" speelde afzonderlijk een mooi „Concerto grosso" van Geminia- ni, waarin vooral het fraaie spel van de kleine groep strijkers opviel en de „Sinfonia melodica" van Telemann, die zowel door het muzikale spel van de hoboïsten als dat van de strijkers in hoge mate voldeed! O. K. architect, één broer is medicus, drie zijn er ingenieur (tot hen behoren de bekende architecten Jan en Nico van der Laan) en de broer die Benedictijn is geworden houdt zich althans theo retisch met de bouwkunde bezig. Dokter Van der Laan wordt te zeer door zijn beroep opgeëist, dan dat hij tijd zou hebben voor algemene maatschap pelijke werkzaamheden. In de medische wereld vervult hij echter enige functies, zoals het vice-voorzitterschap van de Haarlemse afdeling van het Rode Kruis en het voorzitterschap van de afdeling Haarlem der specialistenvereniging. Verschillende reizigers, die van ochtend per trein de hoofdstad ver laten hebben, voelden zich zwaar in hun eer getast, toen de conducteur hen over 'zijn halve brilletje aankeek en mompelde: Dat gaat zo maar niet, meneer". De reizigers keken verbaasd, vroegen wat er aan de hand was en stondentenslotte ver ontwaardigd op. „D(U is een kaartje van gisteren, meneer". Inderdaad had de juffrouw van een der loketten in het Amsterdamse Centraal Station vergeten de datum bij te stellen met als gevolg, dat ver schillende reizigers met een „verlo pen" kaartje moesten reizen. In Haarlem stonden er enkelen met een beteuterd gezicht te kijken, maar de stationschef bracht snel licht in de duistere toestand. Hij gaf nieuwe kaartjes af, zodat iedereen ongemoeid de controle kon passeren. De reizi gers opgelucht en de N.S. bevrijd van de angstige gedachte aan een massaal complot van corrupte reizi gers. Maandag is op het Leidseplein de trekking gehouden van de eerste verlo ting van het Haarlemse Rode Kruis. Dit geschiedde door notaris J. C. Stuart. Het resultaat was, dat de eerste prijs, een fiets, werd gewonnen op lot 457, de tweede prijs, een doos bonbons, op lot 1139 en de derde prijs op lot 1255. De eerste en tweede prijs konden onmid dellijk in ontvangst genomen worden, de derde prijs kan worden afgehaald aan de Paviljoenslaan 3. Donderdagavond 26 Mei zullen in het Rozenprieel de loten van de tweede lo terij verkocht worden, terwijl de derde loterij op 3 Juni plaats vindt in Haarlem- Noord. In Heemstede zijn de verlotingen als volgt vastgesteld: eerste verloting Juni in de Indische buurt, tweede ver loting 3 Juni in de Binnenweg-buurt. Trekking eerste loting: 's avonds 9 uur TimorstraatSoendastraat, trekking tweede verlotinlg: 's avonds 9 uur op het Resnovaplein. Woensdagavond 25 Mei houdt de Ju dovereniging „Haarlem" haar jaarlijk se wedstrijden om het persoonlijk kam pioenschap. Het programma vermeldt bovendien interessante jiu jitsu-demon- straties. De technische leiding heeft de heer J. Nauwelaerts de Age. Er wordt gespeeld in de H.K.B. aan de Tempeliersstraat. De Amsterdamse antiquair J. Kouw uit de Lange Brugsteeg heeft Zaterdagmiddag omstreeks half een door zijn vastberaden optreden een reeds lang door de politie gezochte man kunnen overmeesteren, waarbij het nogal sensationeel toeging. Na een vechtpartij sprong de man, die zich voor leraar aan een Haarlems taaiinstituut uitgaf, uit een raam aan de achterzijde van het perceel en kwam op een ZVt meter lager gelegen platje aan het wa ter terecht, waar hij op wanhopige wijze probeerde een vluchtweg te ont dekken. Hij werd tenslotte in de kelder, toen hij door het kolenluik de weg naar de straat zocht, weer door de heer Kouw gegrepen, waarbij enkele fraaie stukken Meissner porselein aldaar met andere antiquarische curiosa opgeslagen sneuvelden. De man deed reeds enige tijd zaken met de heer Kouw, daarbij steeds spre kend over zijn goede relaties in Haar lem, waar hij allerlei ethnografische beeldjes zowel neger- als Indische kunst wist op te diepen. In werkelijk heid was de wijde zeemleren overjas, aan de binnenzijde gevoerd met gum mi, zijn beste „relatie"; hier wist hij namelijk zo handig mee te manoeuvre ren, wanneer hij al gezellig pratend en sigaren uitdelend bij de antiquair Blom aan het Singel kwam, dat hij altijd on gemerkt iets zelfs een keer een Bali nees beeld wist mee te nemen. Daar de „taalleraar" bij de heer Kouw vertrouwen wist te wekken en bovendien en passant liet blijken, dat hij uitstekend zijn talen beheerste, ver schenen dus de antiquarische stukken van de heer Blom volkomen te goeder trouw in de etalage aan de Lange Brug steegZaterdag had de dief echter pech, want hij bood naast twee neger beeldjes een kris aan, die de heer Kouw enkele weken tevoren geweigerd had te kopen van een Nijmeegse handelaar omdat hij ze te duur vond, waarop even later een triomfantelijke telefoontje uit Nijmegen kwam: „Maar Blom heeft de kris wel gekocht!" De heer Kouw vond het dus vreemd, dat deze kris nu voor een lagere prijs werd aan geboden door de pseudo-leraar, zodat de heer Kouw hem verzocht, even te willen wachten, opdat hij in een ander vertrek met de heer Blom kon telefoneren. De heer Blom had intussen de diefstallen bij hem ontdekt en vroeg dan ook de heer Kouw: „Houd de dief vast, ik kom onmiddellijk!" De „taalleraar" bleef daarna niet lang in het onzekere wat er zou gebeuren, want de deur ging op de knip en hij aarzelde dan ook niet om dadelijk tot de aanval over te gaan. Het werd een wilde vechtpartij, waarbij de dief echter Dank zij het initiatief van de heer A. L. Peeters, hoofd van de St. Bavo- school in Oud-Schoten zijn de ouders van de 5e en 6e klassers Maandagavond in de gelegenheid geweest hun licht op te steken over de stap van hun jon gens, die aan moet sluiten op de vol tooiing van hun eerste schoolopleiding. Dit was gegoten in de vorm van een Forum-avond. Het Forum werd ge vormd door de heren Bayens, directeur R.K. Technische School te Leiden, De Graaff, Hoofd van de R.K. Centrale V.G.L.O.school, Pater Hutjens, Rector Mendel-College, Koks, wnd. hoofd St. Jeroen U.L.O. en Van Paaschen, chef jeugdbemiddeling Gew. Arb. Bureau. Er zijn in het gymlokaal aan de Eem- straat, waar ook pastoor Van Eden zich onder de luisterenden schaarde, vele vragen naar voren gekomen en di verse brandende kwesties ernstig onder het oog gezien. Niet alleen de vraag welke oplei ding voert tot Stewart of kellner, pers fotograaf of etaleur werd keurig beant woord, maar talrijk waren ook de advie zen. Voor alles kwam vast te staan, dat de school slechts een aanvullende taak heeft en vele kwesties door de ouders zelf ter hand dienen te worden genomen zoals b.v. die van de sexuele voorlich ting- Daarnaast de vingerwijzing, om de keuze voor het kind bij beroep of ver dere opleiding in samenwerking met de school te doen. Wel breed is het ter rein geweest, dat hier moest worden bestreken, want niet alleen de keuze maar ook de kosten werden aangesne den en gelukkig blijkt, dat deze vaak wel tot een minimum terug te brengen zjjn, al blijft het nuttig met het oog op de algemene ontwikkeling, dat de leer ling ook zijn deel kan hebben in de schoolclubs, waarvoor de ouders toch ook geacht worden een offer te willen brengen. De dank aan het Forum, welke de heer Peeters bracht, toen de klok het elfde uur bereikt had, werd met applaus onderstreept, terwijl pater Hutjens na mens de medeleden onthulde, dat allen graag waren gekomen en, wanneer dit nodig werd geoordeeld, met graagte dit weer zouden doen. Gistermiddag is de heer A. Jansen, commies chef de bureau op het kan toor van Invoerrechten en accijnzen te Haarlem, hartelijk gehuldigd, in verband met zijn afscheid van 's Rijks- belastingendienst. Vele sprekers voerden het woord. Allereerst de heer G. Visch, waarnemend ontvanger, die memoreer de, hoe de scheidende ambtenaar op zo'n aparte, prettige wijze met collegae en anderen wist om te gaan, waardoor hij bij iedereen de sympathie verwierf en zich kon verzekeren van het ver trouwen zijner ondergeschikten. De heer F. Driessens, de huidige ont vanger van Inv. en A„ vertelde, dat de heer Jansen, zijn onmiddellijke mede werker, die op 15 September 1954 het gouden dienstjubileum herdacht, geens zins passief „aan de staatsruif heeft gestaan". Een staaltje hiervan was de manier, waarop hij een veertigtal ja ren geleden reageerde op een bevel van hogerhand, met twee rechte vin gers te schrijven.... Het toen nog jon ge. koppige klerkje deed dat niet en ging weg, later keerde hij weer terug. „De belangrijkste verdienste van U is echter, dat U zeer tactisch en diplo matiek de verhouding tussen enerzijds het personeel en anderzijds Uw direc te superieuren, goed hebt weten te houden, door de moeilijkheden ver standig samen te overleggen". De heer C. D. Vetter, inspecteur van Invoerrechten en Accijnzen in Haar lem, bracht namens de minister zijn dank over aan de feesteling en hoopte, dat diens pensioentijd lang, rustig, maar ook geanimeerd zal zijn. Verder sprak de heer H. IJ. Visser, thans ontvanger der Directe Belastin gen, woorden van waardering en druk ten tenslotte tientallen vrienden en be langstellenden de heer Jansen de hand, waarbij veelal prachtige bloemen wer den aangeboden. tenslotte het onderspit dolf en ver zocht, „de zaak onderling met zijn drie- en" te regelen. De man ging hierna, schijnbaar be rustend, midden in de zaak staan, waar op mevr. Kouw mededeelde dat ze de politie zou bellen. De dief nam toen een katachtige sprong over een tafel heen, smeet een raam open en dook op het genoemde platje, waar hij o.a. een daar geëxposeerd harnas omver wierp. Hij klauterde over een muurtje, probeerde een deur bij de buren te for ceren en keerde daarna terug om de kelder in te vluchten. De heer Kouw ging hem achterna, terwijl zijn vrouw, een buurman, de kantoorboekhandelaar Van der Heijden, op straat ontdekkende, het raam open wierp en schreeuwde: „Help, mijn man wordt beneden ver moord!" Inmiddels trok de heer Kouw nog op het nippertje de dief aan zijn fraaie jas uit het kolenluik en een nieuwe vecht partij begon, die echter al beslist was, voordat de heer Van der Heijden ver scheen. Mevr. Kouw vluchtte daarna wanhopig de straat op en klampte de verkeersagent op het Spui aan, die ech ter zijn post niet mocht verlaten, doch even later een collega van de motor brigade kon inschakelen. Toen de re cherche verscheen, werd van een „goe de vangst" gesproken met het commen taar: „We zoeken hem reeds langer. Wat hier gebeurd is, is nog maar kin derspel bij datgene, wat hij op zijn ge weten heeft." De heer Blom, even later arriverende, zag met stomme verbazing de collectie goederen uit zijn zaak bij zijn collega en wilde alles meteen maar meenemen, maar de politie nam het gestolene in beslag. De heer Blom stak daarop bij wijze van troost een sigaar op, die hij dezelfde morgen nog van de dief ten geschenke had gekregen Het kampioenschap 1ste klasse, ca dre 38/2 van Haarlem is een prettige aangelegenheid geworden voor Jan Lamers. De Beverwijker toonde zich in alle onderdelen van het fantasierijke, subtiele kaderspel superieur en wist zich in een door ivoorgeklik afgestem de, zeer rumoerige zaal van café-res taurant „Die Raeckse" tot droge, se cure carambolage te dwingen. Lamers is geen „killer'.' Hij heeft een nuchter rhythme en handhaaft zich, zonder brille, doch ook zonder krampachtigheid, Zijn rappels zijn wat ruw, de verza- melkunst beheerst hij echter redelijk en daardoor de houvast op de ka- derlijnen. Men kan Lamers niet zien als een klein-spel virtuoos, maar zijn score machine loopt en af en toe flonkert zijn produceer-vermogen. Zo b.v. de laatste wedstrijddagen. 188 punten, geput uit een degelijk ar senaal, noteerde hij in één beurt. De andere spelers konden er gebiologeerd van zulk een ijskoude ivoormitraillade, alleen maar naar kijken. Wat de andere eeste klascadristen uit Haarlem betreft, kunnen wij niet veel hoopvols zeggen. Er werd door hen werkelijk slecht gebiljart. Som mige partijen, die tussen J. Doves en J Steffers o.m„ sleepten zich voort, alsof er, zoals Doves, die toch wel het een en ander kan presteren zelf zei, „kleine jongens op een wasbord hun repertoire afdraaiden". Ook A. Agema kon niet tot glan zende series komen. Hij had op een na het laagste moyenne en carambo leerde gelijk een dilettant, die gewon nen „stellingen" veineloos verloren liet gaan. R. van Lunenburg, J. Steffers P. Dickman bleven allen beneden hun vorm, waaraan, zoals wij reeds zeiden, de „bar"sfeer niet vreemd zal zijn geweest. 1. J. Lamers 1750 71 188 24.64 10 2. J. Doves 1374 113 110 12.15 6 3. R. v Lunenburg 1345 104 77 12.93 4 4. A. Agema 1294 106 81 12.21 4 5. J. Steffers 1435 121 62 11.86 4 6. P. Dickmann 1615 113 85 14.29 2 Tournooigemiddelde: 14.03. Deze week zullen twee leden van het gemeentepersoneel, afdeling Openbare Werken, het feit herdenken, dat zij 25 jaar hun beste krachten in dienst van de gemeente hebben gegeven. Het zjjn de heren P. van Tol, opzichter van de Algemene Begraafplaats en J. Bloemendaal, voorman bij de afdeling Plantsoenendienst, die op een uitsteken de staat van dienst terug mogen zien. Zij werden een kwart eeuw geleden uit vijftig sollicitanten aangewezen om het uiterlijk schoon van Heemstede te bevor deren en begonnen beiden bij de plant soenendienst, die toen nog in de kinder schoenen stond. Na negen jaar werd de heer Van Tol benoemd tot voorman op de Algemene Begraafplaats, waar toen in totaal drie mensen werkten. De Al gemene Begraafplaats te Heemstede is thans in wijde omtrek bekend om de mooie aanleg en vooral de laatste uit dragen. De twee jubilaris bleef de Plantsoe nendienst trouw en doorliep alle rangen om enige jaren terug tot voorman te worden bencamd. De heer Bloemendaal heeft een groot aandeel gehad in de aanleg van nieuwe plantsoenen en hij heeft letterlijk en figuurlijk de gemeen te zien groeien en bloeien. Dat gold in alle opzichten, niet slechts het aantal woningen en inwoners breidde zich uit, maar ook de werkzaamheden die het ge volg waren van de aanleg van nieuwe plantsoenen. Dat blijkt wel het beste uit het feit, dat een kwart eeuw gele den de Dienst van de plantsoenen slechts acht mensen telde en thans twee en twintig in vaste dienst, bene ens een aantal in losse dienst. Dat de plantoenen te Heemstede er zo keurig uitzien, is mede het werk van de heer Bloemen daal. De heer Bloemendaal zal op Donder dagmorgen a.s. te 11 uur in het Verver singshuis „Groenendaal" worden gehul digd; de hee P. van Tol zal op Zater dagmorgen a.s. eveneens in het Ver versingshuis te 11 uur kunnen ervaren dat zijn werk de volle aandacht van zijn superieuren en collega's heeft. De laatste jubilaris zal Zaterdagmid dag vrienden en kennissen te zijnen huize tussen 2 en 4 uur in de gelegen heid stellen, hem geluk te wensen. De Heemsteedse wethouder van O., K. en W„ de heer H. Disselkoen, is Woens dag a.s. verhinderd zijn spreekuur te houden. Wegens vertrek van de voorzitter van Nationaal Katholiek Thuisfront in de parochie St. Bavo te Heemstede, de heer C. J. F. M. Oomen, is tot zijn opvolger benoemd de heer A. M. Kramer, Kerk- laan 115, tel. 38464. De heer Oomen heeft tijdens zijn voorzitterschap deze afdeling tot de grootst mogelijke hoogte opgestuwd en tal van activiteiten georganiseerd, waar door deze afdeling een grote bekendheid verkreeg. Vooral tijdens het verblijf van de Nederlandse troepen in Indonesië heeft hij onnoemelijk veel gedaan om de „jongens" daarginds te helpen. De door de afdeling Heemstede van de Katholieke Arbeidersbeweging ge organiseerde trip naar Tegelen tot het bijwonen van de Passiespelen mag zich in een flinke belangstelling verheugen. Er zijn echter nog enige plaatsen vrij en liefhebbers die voor niet te veel geld een bijzonder mooie dag willen beleven kunnen zich nog opgeven bij de secre taris, de heer L. J. Floris, Rijnstraat 40 alhier. Burgemeester en Wethouders van Haarlem zullen Zaterdag 9 Juli om 12 uur officieel ten stadhuize de deelne mers aan de zomervergadering van het Koninklijk Nederlandsch Genootschap voor Geslacht- en Wapenkunde ontvan gen. Van 3 tot 11 Juni zal in het Vrij zinnig Protestants Jeugdhuis. Gedempte Oude Gracht 47, een tentoonstelling worden gehouden onder de titel „Het schilderend kind", die is georganiseerd door Ton de Boer, leider var de kinder- tekenschool in Haarlem en Zandvoort. De directeur van het Frans Halsmu seum, de heer H.P. Baard, zal de ex positie Vrijdagavond 3 Juni om 8.15 uur openen. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Haarlem en omstreken houdt Donderdagavond 26 Mei om acht uur een vergadering. De Haarlemse Invalidenbond orga niseert Zaterdag 4 Juni 's avonds om 8 uur een feestavond in de HKB. Het Haags cabaret-gezelschap „Colorado" zal het programma verzorgen. 28 Juni zal in Haarlem gehouden wor den de algemene vergadering van de Vereniging van Leiders van Openbare Diensten en Instellingen voor Sociale Zorg. Onder meer zal het onderwerp behandeld worden „De ontwikkeling van de bejaardenzorg in verband met het maatschappelijk werk der burger lijke overheid". Zaterdagmiddag 2 uur zal in „Dreef- zicht" een kinderoperette, getiteld „De Wonderbloem", worden opgevoerd door De Nachtegaaltjes uit Haarlem-Zuidwest onder leiding van mej. C. van Belle. Daarna zal de balletgroep Haarlem- Zuidwest onder leiding van de heer Post optreden. Een en ander geschiedt onder auspiciën van de Vereniging Haarlem-Zuidwest. Maandagmorgen omstreeks kwart over 8 ontstond brand in de woonkamer van perceel Westergracht 115, door toe doen van de 47-jarige schilder W'. W. uit Den Haag. Deze was met een bran der aan de voorgevel van het huis bezig, maar had, zoals hij verplicht was, de bewoners er niet op gewezen, dat zq de vitragegordijnen moesten weghalen. Deze nalatigheid was er de oorzaak van, dat de gordijnen vlam vatten en het vuur zich spoedig uitbreidde over een gedeelte van de kamer.. Daardoor verbrandden de overgordijnen, een pia no, een piek up-toestel en een radio. De schilder slaagde er zelf in de brand te blussen door middel van een schuim- blusapparaat, dat hij haalde uit een huisje van de Nederlandsche Spoorwe gen aan de overkant. De brandweer be hoefde niet meer op te treden. De schil der, tegen wie proces-verbaal is opge maakt terzake van brand door schuld, kreeg een shock en liep brandwonden op aan beide handen. Zondagmorgen half vijf vertrokken de jongeren van Nieuwer-Amstel per fiets naar Onze Lieve Vrouw ter Nood te Heiloo. Na aankomst aldaar werd de H. Mis tot intentie van de deelne mers opgedragen. Op een stijlvolle wij ze werd de bevrijding herdacht en Ma- riahulde gebracht. De leger-aalmoeze- nier luit. kol. P. C. Groenendijk wist in een enthousiast gesprek de jongeren met nieuwe moed te bezielen. Met een kort sluitingslof werd deze geslaagde bedevaart besloten. Op Maandag 30 Mei (2e Pinksterdag) houdt Sportclub Haarlem, afdeling soft bal, weer een Pinkstertournooi. Hieraan nemen deel: EDO, HCK, Schoten, VODO, Forcial, HHC, Pinquins en S.C. Haar lem. (Niet officiële koereen) Vorig Opening slot 24/5 3% Ned 1953 103ft 315 Ned 1953 102% 3% Ned 1948 101% 3%pCt Ned 1950 1013/s 3% Ned 1954 101 ft 3(4 Ned 1955 101% 3-315 Ned 1947 101% 101ft 3 Ned 62-64 bel fac. 101H lnschr Grtbk 1946 3 pCt 99 i| Nled Handel Mil cert 235 AJt.U. 295% 29314 Van BerkeJ's Patent 178% Calvé-Delft cert 289% Van Gelder 278% Kon Hoogovens cert 319 V, Unilever Cert 417% 413% Ned Kabe) 267 Philips 387% 386 Kon Petroleum 562 555 „Amsterdam" Rubber 120% 120% Holl. Amerika Lijn 183 Kon Ned Stoomb Mil 175% 176% Ned Scheepv Unie 177% 177 B VA 154 Deli MO Cert 145% 143% Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp General Electric General Motors Kennecott Copper Montgomery Ward Radio Corp. Republic SteeJ Royal Dutch Shell UnJon Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S Steel dlv. 20/5 61% 130% 76% 51% 97% 10515 77% 49% 84% 7315 59 60% 95 26% 83% 23/5 61 129 75% 51 96% 106 77% 48% 83% 73% 58% 60 94% 2615 82 Stemming: gemakkelijk

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3