Sovjet-delegatie komt Donderdag naar Belgrado Joegoslavië sal politiek van onafhankelijkheid handhaven Pop. ovic: Geen Zwitserse neutraliteit Socialistische „Mirror overtuigd dat Tories sullen winnen II Arbeider ontsloeg zichzelf K ru iswoordraadse l CETREX - Uw „eerste htüp bij ongelukjes" Vraa^S en Antwoord Mens of Wolf V Griekse vliegers onheus bejegend Fiscale blokkade van Berlijn Groeiende spanning in Zuid-Vietnam 5 J? Bronzen medaille moedig soldaat Voor de volksgezondheid Bouw millioenen- complex vordert DINSDAG 24 MEI 1955 PAGINA 7 Geen bufferstaat Athene: Onvriendelijke daad van Britse zijde" Oost-Duitsers verhinderen transport van schroot Gevechten met de Hoa Hao dreigen 250ste bedevaart naar Beauraing Aan vooravond van Britse verkiezingen Moed opgegeven of tactische zet? Amerikaanse koffieprijs sterk gedaald voor mmm mmm I»:* mm mmm mmm wtÊmt Eén gulden boete Rijksinstituut voor de volksgezondheid 8 9 10 11 door A. Rutgers van der Loeff-Basenau Belastingkwestie Examens Naar Beuter uit gewoonlijk betrouw bare bron te Belgrado verneemt, wordt daar Donderdag de aankomst verwacht van de delegatie uit de Sovjet-Unie, die onder leiding staat van de secreta ris-generaal van de Russische commu nistische partij, Nikita Khroesjtsjev. Van de delegatie zullen voorts deel uit maken premier Boelganin en vice-pre mier Mikojan. De delegatie, die behal ve Belgrado, ook andere plaatsen in Joegoslavië zal bezoeken, blijft zeven of acht dagen in het land. Het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse za ken is inmiddels overgegaan tot publi catie van hetgeen besproken is tijdens een onderhoud, dat minister Dulles op zjjn verzoek heeft gehad met de Joe goslavische ambassadeur in Washing ton, Leo Mates. Mates heeft Dulles de verzekering gegeven, dat Joegosla vië zijn politiek van „krachtige onaf hankelijkheid" zal handhaven. Volgens een communiqué van het ministerie heeft Dulles de ambassadeur „gefelici teerd met het succes, dat thans het moe dig volgen van die politiek heeft be kroond". Het semi-officiële persbureau „Yugo- press" in Belgrado, dat in nauw con tact staat met het Joegoslavische mi nisterie van buitenlandse zaken, meldt, dat Joegoslavië zich tijdens de komen de besprekingen met Rusland niet be reid zal verklaren een bufferstaat te worden of een onderdeel van een neu trale strook. Dit immers, aldus het pers bureau, zou het opgeven van de onaf hankelijkheid en van een actieve bui tenlandse politiek betekenen. Yugopress zegt verder: „Joegoslavië heeft altijd geweigerd en zal altijd weigeren zich aan te sluiten bij blokken, waarvan het bestaan wordt beschouwd als strijdig met zijn politiek". De voorzitter van de West-Duitse Bondsdag, dr. Eugen Gerstenmaier, heeft met president Tito in Belgra do gesproken over de toekomst van Duitsland, zulks met het oog op de komende Russisch-Joegoslavische be sprekingen. Dr. Gerstenmaier stond aan het hoofd van een parlementaire delegatie uit de bondsrepubliek, die gisteren naar West-Duitsland is terug gekeerd. De Joegoslavische minister van bui tenlandse zaken, Popovic, heeft in een interview met het in München ver schijnende blad de „Süddeutsche Zei- tung" ook nog eens verklaard, dat „neu tralisatie van Joegoslavië" niet het doel is van de besprekingen, die Tito en hij met de Russen gaan voeren. „Neutra liteit", aldus Popovic, „in de vorm van het historische Zwitserse idee van stil te zitten tussen elkaar vijandige staten of groepen van staten, kan niet de rol van Joegoslavië zijn. Zoals president Tito het geformuleerd heeft; Wij wen sen een politiek van actieve co-existen tie tussen Oost en West". (Reuter-UP) De Griekse regering is ernstig ont stemd over de behandeling, die veer tig man personeel van de Griekse luchtmacht vorige week op Cyprus heb ben genoten. Zij kwamen terug van Ko rea en werden op doorreis naar Grie kenland door de Britse luchtmacht op Cyprus ontvangen. Het werd hun even wel verboden de Britse luchtbasis te verlaten e.. zich vrijelijk op het eiland te bewegen. De Griekse regering heeft bjj de Britse regering geprotesteerd te gen deze, wat zij noemt „onvriendelijke daad". De permanente vertegenwoordiger van Griekenland bij de Verenigde Na ties, Christian Palamas, heeft zich bij de secretaris-generaal van de volkeren organisatie schriftelijk over het gedrag der Engelsen beklaagd en gisteren heeft de Griekse ambassadeur in Washing ton hetzelfde gedaan bij de Amerikaan se onderminister van buitenlandse za ken, George Murphy. Griekenland gaat er n.l. van uit, dat de uit Korea terugkerende vliegers on der het verenigd commando aldaar heb ben gediend en dat het verenigd com mando onder leiding staat van een Ame rikaan. (UP) Het gemeentebestuur van West-Berlijn heeft voor de vierde keer een bedrag van een millioen mark beschikbaar ge steld om de transportondernemingen te helpen de buitensporige belasting te betalen, die door de Oost-Duitse auto riteiten wordt geheven op het wegver keer tussen West-Duitsland en West- Berlun. De ambassadeur der Verenig de Staten in Bonn, James Conant, heeft In een rede te Mainz verklaard, dat hij op de besprekingen over deze kwestie, die vorige week in Berlijn met de Rus sische Hoge Commissaris, Poesjkin, zijn gevoerd, niets had gemerkt van enig verlangen to. toenadering bjj de Sovjets. De West-Berlijnse Senaat heeft gis teren meegedeeld, dat de Oost-Duitse autoriteiten twintig met schroot geladen schuiten, die op weg waren van West- Berlijn naar West-Duitsland, hebben vastgehouden, omdat de begeleidende papieren vals zouden zijn. Veertien vrachtauto's met schroot zijn in beslag genomen. (DPA-UP) Tito, gastheer Tussen de strijdkrachten van de reli gieuze Hoa Hao secte en de regerings troepen in het Westelijke deel van Zuid- vietnam neemt de spanning toe, aldus meldt het Franse persbureau A.F.P. Waarnemers verwachten dat in dit ge bied spoedig gevechten zullen uitbre ken. Intussen zijn tussen het nationale leger en de Binh Xuyen-secte gisteren bjj Saigon opnieuw schermutselingen ge voerd. In Parijs wordt in kringen die in nauw contact met de Franse regering staan, vernomen dat Frankrijk in principe heeft ingestemd met een bijeenkomst van vertegenwoordigers van Frankrijk, Engeland, de Verenigde Staten en Zuid- Vietnam ter bespreking van de toestand in Indo-China, zoals is voorgesteld door de premier van Zuid-Vietnam Ngo Dinh Diem. (Reuter-AFP-UP) Het Nederlands Comité Pro Maria organiseert van 2 t/m 4 Juli zijn 250ste bedevaart naar Beauraing. De pelgri mage, die gemaakt wordt in autobus sen, zal onder bisschoppelijke leiding staan. De bisschop van Namen, mgr. A. M. Charue, draagt Zondag 3 Juli voor de Nederlandse pelgrims een pontifi cale H. Mis op aan het openlucht-altaar in de tuin der verschijningen. Dit bui ten-altaar is door Nederlandse katholie ken geschonken. viXV'Vt' (Van onze Londense correspondent) Londen, hedenmorgen Vier jaar geleden, aan de vooravond van de algemene verkiezingen van 1951 verscheen het linkse en door vele millioenen Britten gelezen dagblad „The Daily Mirror" met de beruchte oorlogszaaiersstunt. „Wiens hand aan de trekker?" heette het op de voorpa gina, welke versierd was met een grote revolver en de portretten van Attlee en Churchill. De bedoeling was na tuurlijk dat lieden met het soort in telligentie dat zich voedt met de strips en de sensatie van de Mirror tot de conclusie moesten komen dat men een oorlogszaaier als Churchill niet een pistool in handen moest geven. Chur chill stelde later een vervolging in, en de Mirror moest bloeden, maar de oorlogszaaierscampagne heeft naar ve ler mening een zeer nadelige uitwer king gehad op de conservatieve ver kiezingsresultaten van 1951, ook al wonnen zij en namen zij de macht over van Labour. Het spreekt vanzelf dat er dit jaar met spanning en zelfs met enige be zorgdheid werd gewacht op wat de Mirror dit jaar aan fraais zou beden ken. De Mirror zelf hield de spanning erin door van tevoren herhaaldelijic aan te kondigen dat het op Dinsdag 24 Mei zijn verkiezingsadvies zou pu bliceren. En hedenmorgen verscheen met enor me opmaak van voorpagina en tweede pagina het advies van het blad, een advies, in zijn politieke maagdelijkheid alleen verstoord door een advertentie voor een haarwasmiddel op de voor pagina en een voor wrijfwas op de tweede bladzijde. Maar dat advies op zichzelf bracht geen enkele verrassing. Iedereen wist van tevoren dat de Mirror moeilijk aan zijn millioenen lezers kon advi seren om conservatief of zelfs liberaal te stemmen. Het blad raadt dan ook zijn lezers hedenmorgen met roe rende trouw aan op Labour te stem men. Maar of Labour erg blij zal zijn met de vorm waarin dit advies werd gege ven is een andere vraag. Want de Mir ror adviseert zijn lezers niet in de hoop dat zij een overwinning zullen kunnen brengen aan Attlee en de zij nen. Neen, het socialistische dagblad spoort eenieder aan om Labour te stemmen „om de Tories tam te hou den". Met andere woorden, de Mirror is ervan overtuigd dat de conservatie ven deze algemene verkiezingen zul len winnen, en acht het raadzaam hun meerderheid zo klein mogelijk te hou den, omdat zij anders wellicht terug kunnen keren tot de meest verfoeilij ke conservatieve praktijken van het verleden. Wie met politiek omgaat, wordt er mee besmet. De waarheid wandelt in vreemde gewaden tijdens een verkie zingscampagne, en het is maar het vei ligste aan alles te twijfelen. Mogen wij er derhalve een klein beetje aan twij felen dat de Mirror de moed heeft op gegeven en niet meer hoopt op een Labouroverwinning? En mogen wij re kening houden met de mogelijkheid dat de Mirror hoopt, door de socialis ten de doodsangst op het lijf te jagen, hen in grote drommen naar de stem bus te drijven in een laatste wanhopi ge poging om te beletten dat de To ries terug zullen keren aan de macht? Amerikaanse huisvrouwen die tien maanden geleden nog op andere uit gaven moesten bezuinigen om koffie van anderhalve dollar per pound te kunnen kopen, behoeven met ingang van 24 Mei niet meer te betalen dan de helft van dat bedrag. De nieuwe prijs, 75 dollarcent, is de laagste in vijf jaar. Een van de oorzaken van de prijs daling is het gerucht dat de koffiepro- ducerende landen een prijzenoorlog willen beginnen om hun koffieoverschot- ten kwijt te raken. Dat zou vooral gel den voor Zuid-Amerika. De toestand is voor de Latijns-Ameri kaanse koffielanden zo verontrustend, dat vertegenwoordigers van 16 dezer landen Donderdag bijeen zullen komen om te trachten het eens te worden over een stabilisatie van de koffiemarkt door onttrekking van overtollige koffie aan de markt en andere maatregelen. Bij K.B. is de bronzen eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau met de zwaarden toegekend aan de dienstplichtig soldaat H. J. Roodzand van het dienstvak der inten dance. Soldaat Roodzand, die woonachtig is in Haarlemmermeer, heeft door zijn moedig en doortastend optreden het Rijk grote materiële verliezen bespaard door in de avond van de 15e November 1954, gedurende herhalingsoefeningen van de 3e divisie, geheel vrijwillig zonder daarbij om eigen levensbe houd te denken 'n brandende vracht auto weg te rijden uit het autopark van de 3e divisie intendance-compag nie. Hij is door zijn gedrag voor zijn kameraden een voorbeeld geweest van goede plichtsbetrachting en dienstop- vatting. pM SS iiStpB De economische politierechter te Arn hem heeft de 28-jarige metselaar H. P uit Herwen veroordeeld tot één gulden boete of één dag hechtenis overeenkom stig de eis van de officier van justi tie. P. was ten laste gelegd dat hij in Juni 1954 uit zijn betrekking als ar beider op een scheepswerf was wegge lopen omdat zijn patroon hem niet wil de ontslaan en het arbeidsbureau te Zevenaar geen vergunning tot ontslag wenste te verlenen. Verdachte had al tijd graag metselaar willen worden. Daarom had hij zich na zijn terugkeer uit Indië als zodanig laten omscholen. Op de scheeuswerf verdiende hij 49 per week, als metselaar echter 82 per week. Het arbeidsbureau grondde zijn weigering, vergunning tot ontslag te verlenen op de veronderstelling dat het beroep van metselaar voor verdach te geen verbetering van positie bete kende omdat hij nog niet als zodanig werkzaam was geweest. De bouwkundig uitvoerder J. de Vries als getuige gehoord, verklaarde echter dat P. als metselaar uitstekend voldoet. De raadsman, mr. G. Couvret, laakte op scherpe wijze het optreden van de advies-commissie voor ontslagzaken en de houding van het arbeidsbureau. De veronderstelling dat zijn cliënt zich niet als metselaar zou kunnen handhaven vond haar grond slechts in het feit dat de betrokken werf geen arbeidskrach ten kon missen. Nu verandering van be trekking voor P. zo evident eer verbe tering betekende, achtte hij een ver oordeling een verschijnsel van het hoog ste recht als hoogste onrecht. Aangezien er formeel nu eenmaal een overtreding was begaan vonniste de rechter ver dachte met een gulden boete of een dag hechtenis. De verschillende diensten van het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid, welke tot voor kort her en der verspreid waren ondergebracht, worden nu geconcentreerd op het terrein van het Instituut te Bilthoven, waar men de tweede fase van de nieuwbouw de eerste fase viel tussen 1951 en 1953 bijna heeft afgesloten. Boven een beeld van de eerste vleugel van het hoofd gebouw van het nieuwe instituut. Onder een opname van de in aanbouw zijnde paviljoens voor de bereiding van entstof tegen tetanus en entstof tegen T. B. C. Einde 1958 zal waarschijnlijk het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid in zijn geheel kunnen worden onderge bracht in een nieuw en modern inge richt gebouwencomplex te Bilthoven, waarin alle laboratoria, productiegebou wen en stallen van het RIV zullen zijn geconcentreerd. Met het gehele project is een bedrag van tien millioen ge moeid. Wellicht zal men in dit nieuwe com plex ook een aanvang maken met de vervaardiging van een vaccin tegen kin derverlamming. Voorts zal dan ook gereed zijn geko men een laboratorium, waarin men de reactie van radio-actieve afvalstoffen op voedsel en drinkwater zal kunnen on derzoeken, teneinde tijdig gedocumen teerd te zijn over de eventuele veran deringen in het gehalte aan radio-actie ve stoffen, die door meer algemene toe passing van radio-actieve stoffen zouden kunnen worden veroorzaakt. Het RIV produceert talrijke vaccins en sera. Er heerst een grote behoefte aan ruimte; de verschillende laboratoria van het RIV zijn thans over verschillen de gebouwen verspreid. In 1951 is men aan de eerste bouw- phase van het complex te Bilthoven begonnen en reeds zijn enkele laborato ria in gebruik, terwijl ook de stallen voor paarden, schapen, kalveren en var kens reeds in gebruik zijn genomen. De fundamentele taak van het Rijks instituut voor de Volksgezondheid is een standaard-laboratorium te zijn. Zowel voor de bereiding van sera en vaccins als voor diagnostisch onderzoek zijn heden ten dage verscheidene standaar den vastgesteld, niet alleen nationaal, maar vooral ook internationaal. De we reldgezondheidsorganisatie heeft aan dit onderwerp bijzondere aandacht gewijd en ook ons land is verplicht zich aan deze internationale standaarden te hou den. Het RIV werd reeds in 1937 offi cieel aangewezen als rationaal centrum, belast met het in voorraad houden en de distributie der internationale standaard preparaten. Advertentie VLEKKENWATER VAN CETA-BEVER (NI rO -O Horizontaal: 1. mondeling onderhoud - roofdier 2. overdreven - uitgebreid 3. volmaakt - dierengeluid 4. voorgerecht 5. acad. graad - erf 6. bitter vocht - schroefvormige draad 7. Latijns meer voud v. datum - meervoud (afk.) - reeds 8. plant - ondergrondse spoorweg 9. laddersport cn 10. telwoord - dicht beneden de oppervlakte co 11. aaneensluiten de reeks - graanpakhuis Verticaal: 0 1. grappig - hond met ge korte oren en r-i staart 1-1 2. paradijs - pers. vnw. 3. menselijk ge luid - kwaadspreken 4. klein vaartuig - meetlat 5. waskoek in bijenkorf - verhaal 6. slim - zangnoot 7. gewicht - onmetelijk 8. noodvoorraad - dit is (afk.) 9. van onderen (afk.) - bid (Latijn) miker 10. trekvogel - en omgeving (afk.) 11. tewaterlating van schip Inning huishuur Mej. M.R. Wie belast zich met de inning van huishuur? Antwoord:Vrjjwel elke makelaar in onroerende goederen. Er zijn in uw woonplaats verscheidenen. 64 was een stuk tekenpapier op karton ge- moest iéts hebben begrepen van de gro- het kleine dakkamertje, waar Lene plakt; onder een opgaande zon had hij te betekenis die deze woorden voor naar Stojke met Erlof en Veronica om het er met zijn allermooiste letters op ge- hadden. En daarom was dit zijn ge- brandende boompje Kerstavond vierde, schreven: O Lord, grant me the sere- schenk. Mevrouw Reymers keek even naar de nity to accept the things I cannot Zij keek naar zijn slapend gezicht met leeg gegeten schaal met broodpap en change; the courage to change the de lange, gekrulde wimpers. Zelfs in daarna naar het konijn op Erlof's things I can; and the wisdom to zijn slaap had zijn gezicht iets be- schoot. Reymer zelf zei ernstig: „Lene, know the difference. weeglijks en gevoeligs. Ook zo was zijn het is hier mooier dan beneden bij ons Zij keek naar Erlof, maar hij sliep mond stevig gesloten, waren zijn lippen bij de grote boom", nog, met het konijn tegen zich aan. vol uitdrukking en was de draai in zijn Zij glimlachte. Zij keek naar het kacheltje, waarin het neus dapper. Zij begon te glimlachen, „Wat zijn dat voor aquarellen?" vuur was blijven smeulen en waarop terwijl tranen van dankbaarheid over vroeg hij. Hij liep naar de plek waar het water voor de koffie moest gaan haar wangen stroomden. haar geschenk voor Erlof was opge- koken. Echte koffie op kerstochtend. „Moederliefde is een gek ding, Er- steld. Tegen de achtergrond van de drie „Ja", zei ze bedaard, „je moet hun Toen nam ze de gecalligrafeerde bede lof", fluisterde ze. „Maar ik voel niet aquarellen van het Reuzengebergte, die gelukkig Kerstfeest wensen en je koe- tussen haar beide koude, bevende han- alleen moederliefde voor je, ik heb res- ook de Russische officier Alexandro- ken laten opeten. Je hebt ze toch ge- den en keek er naar met de intensi- peet voor jou als mens. Je bent klein, witsch eens zo bewonderde, had zij her maakt om hun een plezier te doen en teit van iemand die zich geheel kan je bent jong, je bent dwaas, maar je ëen van steentjes en mos gebouwd en niet om zelf cadeautjes te krijgen", afzonderen en verdiepen. „O Lord, bent een mens ten voeten uit". daar had zij de hoeven en huisjes van „Natuurlijk niet", riep de jongen grant me the serenity to accept the Zij hing het papier weer in de boom, het dorp daarginds gesneden en ge- „die cadeautjes kunnen me niet sche- things I cannot change; the courage liep op haar tenen de drie stappen schilderd. „Ja, zo was het thuis", had len, maar dat ze niet aan ons denken to changethe things I can; and the naar het kacheltje en begon koffie te Erlof gezegd. En hij had er lang en dat we er niet bij horen... Cadeautjes1" wisdom to know the difference". zetten. Terwijl zij bezig was, dacht ze: ernstig naar gekeken, zei hij minachtend met een beweging Het konijn schuifelde over de houten zou hij r.u stil naar mij liggen kijken „Mooie aquarellen", zei Reymer, die van zijn arm. „Ons vogeltje is veel vloer. Het water begon zachtjes te zin- zoals ik vroeger naar vader keek' niet goed weg kon komen. „Heel ander mooier dan al hun cadeautje bü el- gcn- „H°e heeft hij dit gevonden en En zou hij het luchtje ook zo lekker Jand dan hier> heel andere kleuren", kaar!" hoe kon hij begrijpen dat dit zo veel vinden? Zij keek expres niet naar hem „;fa, heel anders", was alles wat Lene De dag daarop het was de laatste voor me betekende?" fluisterde zij. om hem dit stille geheime genieten Stojke antwoordde, dag voor Kerstmis kwam mevrouw hep naar haar bed op de grond te laten. Maar toen de koffie klaar was „Verlang je nooit terug naar de Reymer hem twintig mark bieden voor en keek onder haar kussen. Het oude, en zij hem een kop bracht, sliep hij bergen?" vroeg hij. zijn konijn. Zjj wilde hem opeten op verkreukelde agendavelletje lag er nog. nog als een roos. Het was bijna een Eerste Kerstdag. Erlof werd wit als was ongeveer een jaar geleden teleurstelling. Het konijn had zich weer een doek en rende weg. Het huis uit. kort voor Inez's dood dat zij in een tegen hem aangenesteld. Dan hoefde hij er tenminste niet over oude agenda deze bede had gevonden, „Erlof, hier is koffie. Het is kerst- te praten. die zó volkomen beantwoordde aan haar ochtend, word wakker". Toen hij thuis kwam, stond het konijn verlangen, dat zij sindsdien het uitge- Zij bukte zich diep over hem heen, erg< „Jawel", zei ze. „Je had nooit moeten weggaan", zei zijn vrouw. „Een mens moet niet weg gaan van de plaats waar God hem heeft gesteld". En het konijn had niet van het erf knipte blaadje altijd had bewaard. Pas maar zij streelde zijn haar niet, want moeten verdwijnen. De woorden lagen lootetn +n/^ nnrlnt nrï-i ninlr it,n J ni - r/\v, .4 Lij l>i« J „Li An T one'e 11 nnon maar lrtTTO rv, nn in zijn hok naast de Kerstboom. „Het was niet veilig beneden", zei de laatste tijd, nadat zij zo ziek was dat vond hij kinderachtig, zijn moeder. geweest en het plan had opgevat werk „Koffie!" Hij schoot overeind. „Kof- Erlof zei niets. Wat kon je op zo iets te zoeken waarmee zij iets zou kunnen fie! Moeder, wat denk je, houden ko- zeggen? Alleen een heleboel lelijke woor- doen voor de jeugd, had zij het onder nijnen ook van koffie?" den. En daar werd mevrouw Reymer haar kussen gelegd. Want zó zoals ik denk het niet" lachte ze niet anders van. Het konijn was nu deze woorden het aangaven wilde ,,o0k niet op Kerstmis7" vroeg hii veilig. Die nacht sliep hij er mee onder Z1J zich steeds haar doel in herinnering twijfelend. zHn ATken op de yfoer. roepen. „Ook niet op Kerstmis, maar je kunt s Morgens vond Lene Stojke haar Hij moest het hebben gevonden. Hij het hem vragen", kerstgeschenk in de boom hangen. Het kende geen woord Engels, maar hij Die avond kwamen de Reymers naar op Lene's lippen, maar verder kwamen ze niet. „We komen jullie een gelukkig Kerst feest wensen", zei Reymer. „We wensen jou en je vrouw ook een goed Kerstfeest toe", antwoordde Erlof's moeder. (Wordt vervolgd) Ziekengeld Mej. M.R. Stelt vraag over zieken geld. Antwoord: Het is hoofdzakelijk te wijten aan uw eigen schuld, dat u thans geen ziekengeld kunt genieten. Rente zegels plakken op uw leeftijd nu gaat niet meer, als u nog niet eerder in het bezit was van een rentekaart. Er is echter wel een mogelijkheid, dat u bij eventuele ziekte in het genot komt van ziekengeld. Hiertoe is nodig, dat u een dienst aanneemt bij één werkgeefster gedurende minstens 5 (halve) dagen per week. Dus niet bjj verschillende werkgeefsters, want dan bent u „werk ster". Zodra u die dienst hebt gevon den en dat lijkt ons niet moeilijk, dient uw mevrouw u in het bezit te stellen van een ziekencoupon. U dient u te la ten inschrijven bij een erkend zieken fonds. Als u dit niet doet, verliest u uw recht. Uw werkgeefster moet U opge ven bij de bedrijfsvereniging voor am bacht en detailhandel, Maliebaan 34 (huispersoneel) te Utrecht. De nodige papieren worden haar dan toegezonden. Deze moeten na invulling weer wor den teruggezonden naar die bedrijfs vereniging. Uw werkgeefster ontvangt dan opgave van hetgeen zij als contri butie aan die vereniging zal moeten be talen. Uw werkgeefster dient 2 pet. in te houden van uw loon en u iedere week een ziekencoupon te verstrekken. Deze coupon geeft u af aan de bode van het ziekenfonds, nadat u zich hebt laten inschrijven bij dat fonds. Vermoedelijk kunt u hetzelfde fonds houden als waar bij u nu bent aangesloten als vrijwillig verzekerde. Mocht u dan onverhoopt ziek worden, dan keert de bedrijfsver eniging u ziekengeld uit, n.l. 80 pet. van uw loon. Geniet u bij die werk geefster ook (gedeeltelijk) kost, dan krijgt u, indien u ziek bent, ook ver goeding voor het gemis hiervan. Vierdaagse fietstocht J.M.Z. Wij willen van 9 t/m 12 Juni een vierdaagse fietstocht maken. Wilt u ons een route opgeven, rekening houdende met enige opgegeven punten? Antwoord: wij raden u de volgende tocht aan: eerste dag: van Lisse naar Hilversum, over Oude Wetering, met bezoek aan omliggende plassen, vervol gens over Zevenhoven naar Breukelen (kastelen), daarna tussen de Loos- drechtse Plassen door naar Maartens dijk, Bilthoven (bezoek Biltse Duinen, Stompert enz.) over Oud Leusden naar Amersfoort, alwaar te overnachten. Tweede dag: van Amersfoort naar Arn hem. Amersfoort, grote weg naar Nij- kerk en Putten, over Koudhoorn, Gar deren, Uddelermeer, Uddel, Aardhuis, Echoput, Dassenberg, Hoog Soeren, Apeldoorn (Berg en Bos), Hoenderlo (Deelerwoud), Schaarsbergen, Burgers Dierenpark, Sonsbeek, Arnhem. Alhier te overnachten. Derde dag van Arnhem naar Den Bosch. Arnhem, Nijmegen (Heilige Land Stichting) enz., Nederasselt, Den Bosch (overnachten). Dit is een korte rit, zo dat na aankomst alhier een korte ver pozing. Een bezoek kan gebracht wor den aan de Efteling bjj Kaatsheuvel. Ongeveer 25 km rijden. Vierde dag (thuisreis: Den Bosch, Zaltbommel, Vi- anen, Montfoort, Woerden, Zegveld, Aarlanderveen, Oudshoorn, Hoogmade, Kaagse Plassen, Lisse. Wat betreft de katholieke jeugdher bergen verwijzen wij u naar de Jeugd herbergcentrale, K.V.C., Nachtegaalstr. 60 bis, Utrecht. In verband met de vele aanvragen bij dat bureau raden wij u aan zo spoedig mogelijk inlich tingen te verzoeken. Vragen voor doze rubriek moeten worden gericht aan de Redactie van ons blad (met in de linker-boven- hoek der enveloppe: „Vragenru- briek"). De beantwoording geschiedt gratis. De Redactie behoudt zich echter het recht voor, bepaalde vra gen niet voor beantwoording in aanmerking te doen komen Over de beslissing dienaangaande kan niet worden gecorrespondeerd. Gaar ne vermelding van naam en adres bij de ingezonden vragen. binnenwegen naar Rotterdam, Dor drecht, Breda, Tilburg, Oirschot. D.W. Kunt u mij de kortste route opgeven per auto van Halfweg naar Schaesberg bij Heerlen? Antwoord: Wij raden u de volgende route aan: Halfweg, Amsterdam, Utrecht, Zaltbommel, Den Bosch, Eind hoven, Weert, Susteren, Sittard, Heer len, Schaesberg. Sierduif gevonden A.H. Wij hebben een sierduif ge vonden, gemerkt P. 1900-52 (nv). Wat moeten wij hiermee doen? Antwoord: Wij raden u aan u te wen den tot de heer Spruit, sierduivenhan- del te Gouda. Deze zal u ongetwijfeld behulDzaam willen zijn met het wijzen van de juiste weg om de eigenaar op te sporen. v.V. legt ons een kwestie voor waarover hij zonder vermelding van vraag gaarne antwoord zal ontvangen. Antwoord: Inkomstenbelasting moet in ieder geval betaald worden over het pensioen, dat de vrouw krijgt. De man moet het ontvangen bedrag opgeven bij zijn inkomen, waardoor dit groter wordt en de belasting ook hoger. De rest hangt af van de vraag of deze arbeids overeenkomst reëëel is, dan wel ver kapte uitdeling uit de N.V. Dit hangt af van de omstandigheden en zal t.z.t. door de inspecteur die de vennoot schapsbelasting van de N.V. behandelt, naar redelijkheid moeten worden be oordeeld. Wordt een arbeidsovereen komst reëel geacht, dan beschikt de di recteur van de N.V. over een zekere uitdeling en betaalt de N.V. daarover vennootschapsbelasting, terwijl de di recteur het aan hem uitgekeerde be steedt om iets anders te verkrijgen, nl. verzorging. Wordt de arbeidsovereen komst niet reëel geacht, dan blijft dit voor de N.V. hetzelfde, echter is er dan een schenking van de directeur in privé aan de vrouw (van u). Deze moet aan de inspecteur der successie en regis- stratie aangegeven worden. Inkomsten belasting moet in dit geval ook betaald worden door u, omdat de uitkering een periodiek karakter draagt. Dit laatste is dan eventueel wel te vermijden door de hele zaak in een andere vorm te gieten. Hoe dat het beste kan, hangt af van de omstandigheden, die er overi gens nog zijn. Men wende zich hiervoor (met dit speciale geval) tot een belas tingdeskundige. Uitstapjes A.G.M.H. Wilt u mij 'een reis be^ schrijven van IJmuiden naar Nijmegen en terug van Nijmegen over Zwolle (afsluitdijk) naar huis? Antwoord: Wij raden u de volgende route aan: a) Heenreis: IJmuiden, Haar lem, Uithoorn, Utrecht, Zeist, Doorn, Rhenen, Opheusden, binnenwegen langs de Waal naar Nijmegen. (Afstand on geveer 120 km.). b) Terugreis: Nijmegen, Arnhem, Beekbergen, Apeldoorn, Zwolle, binnen weg naar Hasselt, Zwartsluis, Vollen hoven, Kuinre, Lemmer, Sneek, Zurich, afsluitdijk, Alkmaar, Beverwijk, IJmui den. (Afstand ongeveer 290 km). C.H. Hoe komen wij van Noordwijk Binnen in Oirschot? Antwoord: Met de trein, per auto of welk vervoermiddel? Gaat u per trein, zie dan het oude spoorboekje. De nieuwe dienstregeling gaat 22 Mei in. Over de weg kunt u gaan via Leiden, Woningprobleem L.C.L.R. Mijn vader, die voor de tweede keer gehuwd was, is overleden en bewoonde een huurhuis. Gaat deze huur nu over op onze stiefmoeder of op de oudste zoon? Antwoord: Als het huisvestingbureau geen reden aanwezig acht om de wo ning te doen ontruimen, zien wij geen enkele reden, waarom uw stiefmoeder de deur uitgezet zou worden. De huur overeenkomst wordt door de dood van uw vader (de huurder) niet verbroken. De wettige vrouw van uw overleden vader heeft ook recht op onderdak. Ga met uw moeilijkheden naar het huis- vestingbureau; aldaar zal men beslis sen over de verdeling van de eventueel beschikbaar gekomen woonruimte en zorg dragen voor een billijke verde ling, zodat èn uw stiefmoeder èn even tueel inwonende (getrouwde) zoon ge holpen worden naar rede en billijkheid. J.K. Kunnen kleinkinderen ook aangesproken worden voor onderhouds plicht ten behoeve van grootouders? Antwoord: Inderdaad bestaat de mo gelijkheid. NIJMEGEN 24 Mei. Doctoraal sociale we tenschappen: F. Hath, Veghel en J. Jonker, Sittard; cand. rechten: M. Moszkowitz, Maastricht, L. Dingelstad, Hoensbreok, Th. Vermeulen, Eindhoven, J. Vrehen, Den Bosch en mej. M. Smoor, Nijmegen. LEIDEN 23 Mei. Cand. theologie J. Hoo- gervorst, Leiden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 7