H.M. de Koningin ontving dr. Kortennorst ter informatie Kamervoorzitter polste nog eens de fracties Jean Monnet bereid aan te blijven iiKIIIS'i Vreemde explosies in Eindhoven Zeven personen gewond Convair van K.L.M. scheerde rakelings langs Sabena DC-6 Jeugdige dievenbende in Zwolle Oplossing kabinetscrisis nog nie Geen nieuwe gezichtspunten Staking opgeheven Haringloggers naar zee! Onpartijdig- „Kolen en Staal" 4ytlW Deense dokter schiet drie mensen dood REGERINGSDINER Op 30 Juli bij Buiksloot Scherpe critiek op de landings voorschriften van vliegtuigen E 00 Gevechten in Zuid-Vietnam Y.S. superieur in de lucht Nog vóór Pinksteren malse maatjes Faure ziet liever een practicus miiIllillEII Vierde zwaar gewond Tussen-positic Mr. Burger formateur? m Twee meter brede gaten in de straten Baby ongedeerd Met toestemming Testament Misverstand ,Geen beleidsfout" Stakingen in Frankrijk Onbewaakte overweg Jeep door trein 150 meter meegesleurd Vader van zeven kinderen in put verdronken Twee jaar voor doodslag op baby Het weer WOENSDAG 25 MEI 1955 79ste JAARCANC No. 26303 Geen J het beste bed ooit gemaakt 1 o^è^eO?0£VWG' In vlaag van waanzin Ten slotte de hand aan zichzelf geslagen Ron Me gemeen, dat heb jij gedaan 1" Geen kranten? Beknelde chauffeur ernstig gewond Kapitein in Brussel aan het fuiven Toestand van kardinaal Segura verbetert KEIMZELMANN BADKLEDING BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 "jjkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. (Omuident Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 7. 7. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI7S 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. ""'lllliiniiiMuni11|iiMiiiiiiiiiniiiiiiniiiiiiiiitiiiinitiiiiiiii -jmr -7— >0 III III Mill III IIIIMill III Mill III llll lllll mini minim I! Met een vertraging van bijna twee dagen gaat de haringvloot naar zee. De staking is opgeheven en van morgen vroeg werd in de vissers plaatsen druk gemonsterd. Vlaardin- Ken heeft dit jaar de primeur. Daar Is als eerste vertrokken de motor- logger VL. 197. De verwachting is dat ook uit Scheveningen en IJmui- den de schepen niet tegelijk maar druppelsgewijze naar zee zullen ver trekken. In Vlaardingen was het vanmorgen N de waterschout zeer druk. De moei lijkheid was alleen dat voor enkele 8°hepen nog geen volledige bemanning kevormd kon worden. Men verwachtte cchter dit spoedig te kunnen oplossen, Jodat IJmuiden vandaag de Katwijkse 'loot een voor een ziet vertrekken. Dit vertrek op Woensdag houdt in Jat zeer waarschijnlijk morgenavond r schepen op 56 a 57 gr. N. B. aan 'choot zullen gaan en dat betekent vrijdagmorgen vroeg halen en als de vangsten meevallen Zaterdag de eerste ^alse maatjes aan de wal, dus nog let voor de Pinksterdagen. J\ Tadat in Cardiff (Wales) een V lijdelijke postbode zijn bril ge- ■L broken had, was hij de post, die hij niet lezen kon, maar gaan ver stoppen, aldus een bekendmaking van de inspectie der Britse posterijen. Maar de postbode, wiens naai* niet bekend werd gemaakt, was volkomen onpartijdig bij de keuze van de brieven, die in een kast bij hem thuis werden gevonden. Er waren 600 ver'ciezingsbrieven bij van de socialistische candidaat in de ver kiezingen van Donderdag en 600 van zijn conservatieve concur rent. De postbode kreeg ontslag. De voorzitter van <le Hoge Autoriteit Van de Europese Genieenschap voor Kolen en Staal, Jean Monnet, heeft de *es aangesloten landen in gelijkluidende brieven meegedeeld, dat hjj, zoals reeds enige tijd werd verwacht, bereid is zijn functie voort te zetten. In November Van het vorig jaar voelde hij zich door bet uitblijven „van iedere vooruitgang" 'n de richting van een Europese federa tie genoopt zijn algehele vrijheid van Handelen te hernemen. Meer in het bijzonder de mislukking van de Europe se Defensie Gemeenschap bracht hem tot zijn besluit zich aan het eind van fcijn mandaat, dat 10 Februari j.l. af liep, niet herkiesbaar te stellen. Naar Keuter uit Parijs verneemt, is de Fran se minister van buitenlandse zaken, Pinay, voorstander van een herbenoe ming van Monnet. Maar premier Faure deelt, naar men meent te weten, die hiening niet. De Franse staalindustrie *on hebben aangedrongen op de benoe ming van iemand, die practische be langstelling heeft voor de staalindustrie, 'h plaats van een idealist en plannen maker. Aavertentie \IUitI. MODEM. |N SUALWAMNfAMIEKtN ffc «V|NM«G|M -T-— Dr. L. G. Kortenhorst Een 44-jarige dokter uit Kopen hagen heeft kennelijk in een vlaag van waanzin, drie personen gedood, een vierde gewond, en tenslotte zichzelf doodgeschoten onder de ogen van twee politiemannen. Deze tragische gebeurtenissen had den gisteren plaats in Roskilde, een plaats 30 kilometer ten Westen van Ko penhagen. De politie deelde mede, dat Kelstrup eerst zijn gewezen vrouw neerschoot en vervolgens op zijn vroe gere schoonmoeder vuurde. Mevrouw Kelstrup werd dodelijk getroffen, haar moeder werd zwaar gewond. Dr. Kel strup ontkwam en begaf zich per taxi regelrecht naar zijn secretaris, de 69- jarige Johan Christian Laub Ostenfeld, en diens 61-jarige vrouw Nina Caroline, in hun woning in het Oosten van Kopen hagen. Het bejaarde echtpaar werd doodgeschoten. Vervolgens ging Kel strup naar het bij Roskilde gelegen plaatsje Himmelev. Hij ging naar de dominee en vroeg toestemming het al taar van de kerk van Himmelev te fotograferen. Twee politiemannen die naar de moordenaar uitkeken, zagen hem nabij de inmaakfabriek te Roskilde zijn re volver trekken en de hand aan zichzelf slaan. (Van onze parlementaire redacteur) Dinsdagavond heeft het kabinet van de Koningin het volgende communiqué verstrekt: H.M. de Koningin heeft Maandag avond dr. L. G. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, ontvangen om inlichtingen in te winnen over de mogelijkheden tot op lossing van de crisis. De heer Korten horst heeft Dinsdag aan H.M. rapport uitgebracht. Het trekt de aandacht dat dr. Kor tenhorst niet de opdracht heeft gehad een kabinetsformatie te beproeven, maar dat hjj slechts opdracht kreeg om H.M. de Koningin te informeren over de mogelijkheden tot oplossing van de crisis. Men zal niet ver mistasten, in dien men deze opdracht aan de voor zitter van de Tweede Kamer ziet ais een verlengstuk van de opdracht aan dr. Drees. Nadat dr. Drees aan Hare Majesteit had medegedeeld, dat een reconstructie van het kabinet op brede basis niet tot de mogelijkheden behoor de, is logischerwijze de vraag aan de orde gekomen, of althans de brede basis zonder reconstructie van het oude kabinet te redden viel. De aanwijzing van de persoon van dr. Kortenhorst, die als Kamervoorzitter min of meer een positie tussen de par tijen inneemt, kan erop duiden, dat H. M. de Koningin in dit stadium elk spoor van een mogelijkheid van een herstel van de status quo ante heeft willen on derzoeken, alvorens verdere stappen te ondernemen. De taak van dr. Korten horst heeft erin bestaan de verschillen de fracties te polsen. De Haagse journalisten hebben van dit alles pas in de loop van de dag kennis kunnen nemen. De aanwezigheid van de voorzitter in het parlementsgebouw op een dag waarop de parlementaire ma chine stilstaat is niet ongewoon, maar toen de president zich nauwelijks de tijd gunde om zijn lunch te gebruiken, begon de zaak verdacht te worden. Eerst in de avond bleek echter de ware reden van al het komen en gaan van Kamerleden in het parlementsgebouw. Het communiqué van het kabinet dei- Koningin vermeldt niet, wat dr. Kor tenhorst aan de Koningin heeft gerap porteerd. De algemene politieke situa tie die ons gisteren deed schrijven, dat een opdracht tot kabinetsformatie aan mr. Burger thans het meest voor de hand ligt, zal tijdens het korte intermez- zo-Kortenhorst nauwelijks zijn veran derd. De snelheid waarmede dr. Kor tenhorst zo spoedig na dr. Drees zijn rapport aan H.M. de Koningin heeft uitgebracht sluit wel uit, dat hij van de fracties nieuwe gezichtspunten zou hebben vernomen. De algemene situatie blijft dus: dat cr een crisis is ontstaan, vooral door het tegenstemmen van de gehele socialis tische fractie tegen het kabinet-Drees, dat reconstructie van het aftredende kabinet wei uitgesloten is en dat ook het vooruitzicht van een nieuw kabi net op brede basis, eventueel gegr eid uit de bemoeiingen van dr. Kortenhorst, uiterst klein moet worden geacht. Wel licht dat de loop van deze dag nog nader nieuws brengt. De minister-president van Thailand, Z. Exc. Piboelsonggram, die gisteren voor een kort bezoek aan ons land op het marinevliegveld Valkenburg aankwam, werd Dinsdagavond door de Nederlandse regering met zijn gevolg een diner aangeboden in het kasteel Oud-Wassenaar. Op de bovenste foto v. I. n. r.: minister Beyen, mevrouw Piboelsonggram, dr. W. Drees, mevrouw Panya- rachun en minister Luns. Op de onderste foto v. I. n. r.: mevrouw Beyen, mr. Piboelsonggram, mevrouw Drees, mr. Piak Panyarachun en mevrouw Luns. Dinsdagmiddag kort na half drie heeft zich te Eindhoven een aantal ontploffingen voorgedaan ais gevolg waarvan zeven personen met verwon dingen naar 't Binnenzickcnhuis werden overgebracht, n.l. drie vrouwen, twee mannen en twee kinderen. Na behan deld te zijn konden vijf hunner naar huis worden .teruggebracht. Een vrouw, die een beenbreuk had opgelopen, en een man met brandwonden, werden in het ziekenhuis opgenomen. In totaal hebben zich dertien explo sies voorgedaan in een ondergrondse leiding van zuurstof, welke van de Phi- lips-glasfabriek loopt naar de Philip» fabriek aan de Emmasingel. De oor zaak van deze ontploffingen kon nog niet worden vastgesteld. Enkele deden zich voor op het terrein van Philips, het grootste deel in de straten, waar door gaten van ongeveer twee meter doorsnee ontstonden. Enkele der ontploffingen werden ons als volgt omschreven. Op de Mathildelaan liep een vrouw met een kinderwagen, toen plotseling een steekvlam uit de grond sloeg. De kinderwagen werd ondersteboven ge worpen, doch de baby kreeg geen let sel. De vrouw daarentegen kreeg brand wonden aan de benen. Op een andere plaats op de Mathildelaan werd een vrouw met kind gewond, toen vlak bij haar een ontploffing optrad. Door de kracht der explosies, welke met een zware knal gepaard gingen, werd ook op verscheidene plaatsen dé waterleiding gebroken, zodat de vlam men door net uitstromende water ge doofd werden. Van verscheidene huizen werden ruiten vernield. Als gevolg der explosies ontstond ook een breuk in de gasleiding tengevolge waarvan even stagnatie optrad in de fabriek voor tele visiebuizen van Philips. Ook het Philips- ontspanningsgebouw kwam zonder gas te zitten. Luchtvaartdeskundigen hebben ern stige critiek geuit op de wettelijke bepa lingen, waaronder vliegtuigen verplicht zijn een luchthaven te naderen. „Deze voorschriften vertonen grote tekortko mingen, waardoor het gevoel van vei ligheid niet wordt verhoogd", zo werden de bepalingen gekwalificeerd. Deze cri tiek werd uitgesproken tijdens het on derzoek dat de Raad voor de Lucht vaart instelde naar het geval van ern stig botsingsgevaar tussen de K.L.M. Convair PH-CEC en de Sabena DC-6 00-CTM. Dit geval deed zich voor 30 Juli 1954 in dc nabijheid van het radio baken Buiksloot. Het Nederlandse vliegtuig kwam van Hamburg, het Belgische toestel van Ko penhagen, beide met bestemming Schip hol. De K.L.M.-Convair vloog op 2500 voet en de Belg op 1500 voet. Het Ne derlandse toestel kreeg boven het ra dio-baken grondzicht, waarop de piloot, de 32-jarigè A. H. Cameron besloot, niet langer op zijn instrumenten te vlie gen. Hij verkreeg toestemming van de verkeersleider op Schiphol, de heer P. v. Coeverden, naar het vliegveld te ko men, en als nummer twee, na het Bel gische toestel, te landen. Hierop daal de de Convair tot een hoogte van 1500 voet. fn de onmiddel'jke ongeving van het vliegveld scheerde het Nederlandse toestel rakelings over de DC-6, die op dezelfde hoogte was blijven doorvlie gen. en vermogende dame uit het district St. Louis (Missouri), die vorige maand op 65-jarige leeftijd overleed, heeft in haar testa ment bepaald, dat haar nalatenschap verdeeld moet worden tussen haar 27-jarige merrie „Dolly", haar twee honden „Sugar" en „Poochie" en.... haar 67-jarige echtgenoot, Harry B. Fosterman. Het door mevrouw Edna Stocke Fosterman nagelaten vermogen wordt geschat op een totale waarde van 427.805 dollar. Haar echtgenoot, een gepension- neerde functionaris, krijgt het vruchtgebruik van de ene helft, en de drie dieren het vruchtgebruik van de andere helft, met dien ver stande, dat de uitgaven voor de dieren niet de 50 dollar per maand voor elk dier apart zullen mogen overschrijden. De heer Fosterman vatte het een en ander nogal laconiek op. „Zij heeft altijd erg veel van die ren gehouden", zo zeide hij. Bij de behandeling door de Raad voor de Luchtvaart Dinsdagmiddag ging het om de vraag, wie de schuldige was bij deze zaak, waarbij een botsing in de lucht maar krap aan was voorkomen. De directeur-generaal van de Rijks luchtvaartdienst, de heer J. W. F. Backer, concludeerde, dat het botsings gevaar is ontstaan door een misverstand tussen de piloot van de Convair en de man op de verkeerstoren over de nade ringsprocedure. Het beleid van de ge zagvoerder had hierbij voorzichtiger kunnen zijn. Hij had inlichtingen moe ten vragen aan de verkeersleider over de plaats, waar het Belgische vliegtuig zich bevond en niet af moeten gaan op zijn idee, dat dit toestel een voor sprong van drie a vier minuten had, zoals de vlieger veronderstelde. De ver keersleider op zijn beurt heeft de per tinente fout gemaakt, geen informaties over de positie van de DC-6 aan het K.L.M.vliegtuig te verstrekken. Ook hier werd verkeerd geschat, dat het Sabena-toestel een ruime voorsprong had. De heer Backer vroeg, de gezag voerder van de Convair te straffen met een berisping, terwijl hij, als hoofd van de Rijksluchtvaartdienst zou overwegen, de verkeersleider disciplinair te straf fen. De verdediger van de K.L.M.-ge zagvoerder, de heer J. Boom, was de mening toegedaan, dat de heer Came ron geen beleidsfout heeft gemaakt. ,,Als hier sprake is geweest van een fout, dan ligt de oorzaak daarvan in de thans geldende voorschriften. De ze zijn onvolledig. De gezagvoerder van de PH-CEC heeft zich volkomen aan zijn bepalingen gehouden. De hem ter beschikking staande gegevens heeft hij goed gebruikt, hij kon het niet helpen, dat deze gegevens on volledig waren". Uit de verdere discussie rond dit on derzoek, dat zich in hoofdzaak bewoog op het technische terrein van aanvlieg- tecluiieken, waaraan de gezagvoerder zich al dan niet had gehouden, werd wel duidelijk, dat de voornaamste critiek niet tegen de mensen, bij dit geval be trokken, ging, maar tegen de wettelijke voorschriften, die de naderings-manoeu- vres van een vliegveld (zowel hier in Nederland als in het buitenland) rege len. De Raad voor de Luchtvaart zal 28 Juni in deze zaak uitspraak doen. In het gehele gebied van Zuid-West Vietnam zijn gevechten uitgebroken tus sen regeringstroepen en troepen van Hoa Hao-secte. Generaal Tran Van Soai, politieke leider van de secte, heeft „de oorlog verklaard" aan premier Ngo Dinh Diem. De premier heeft 7.000 man naar de rijstgebieden ten Zuid-Westen van Saigon gezonden, waar de troepenbevel hebber van de Hoa Hao, generaal Ba Cut, de macht in handen heeft. Zijn strijd krachten worden op 37.000 man ge schat. Er zijn ook gevechten gemeld tussen regeringstroepen en eenheden der Binh Xuyen, die naar een waterrijk gebied ten Zuid-Westen van Saigon zijn ver dreven. Deze eenheden hebben zich verbonden met de Hoa Hao. De Franse vakbond van drukkers en de onder communistische leiding staan de vakvereniging van Parijse buschauf feurs hebben allebei een oproep tot hun leden gericht om vandaag in staking te gaan. De drukkers willen proteste ren tegen een wetsontwerp, dat voor de kranten de mogelijkheid zal schep pen om ook niet bij de officiële bond aangesloten drukkers in dienst te ne men. De bond hoopt te bereiken, dat vandaag geen enkele krant verschijnt. De onder communistische leiding staande vereniging van buschauffeurs wil met de staking druk uitoefenen op de directie van het Parijse vervoer bedrijf om de salarissen van chauffeurs en conducteurs te verhogen. Dc Amerikaanse minister van defen sie, Charles Wilson, heeft gisteren ver klaard dat de Verenigde Staten de supe rioriteit in de lucht hebben en van plan zijn deze te behouden. Hij voegde er echter aan toe dat het dwaas zou zijn te ontkennen dat ook de Russen op tech nisch gebied en op het gebied van pro ductie vooruitgang boeken. IIIMMMMMMMMII III llll llll MIMMIIMMIMIIMMIIMM IIIMMMIMIU Dinsdagavond is op de onbewaakte overweg aan de Dennendijk te Winters wijk een jeep met melkwagen, bestuurd door de 33-jarige G. L. ter Heurne uit Winterswijk, door een diesel-electrische trein gegrepen. Bij de botsing brak de koppeling tussen jeep en wagen. De jeep, waarin de bestuurder was blijven zitten, bleef over een afstand van on geveer 150 meter op de cabine van de trein liggen. Toen ter H. uit zijn be narde positie was bevrijd, bleek hij een hersenschudding en ernstige hoofdwon den te hebben opgelopen. De man werd in zorgwekkende toestand naar het al gemeen ziekenhuis vervoerd. Een vader van zeven kinderen, de landbouwer Th. N. te Vorstenbosch, is op het eigen erf in de waterput gevallen en daarin verdronken. Hij is vermoede lijk door de duisternis misleid, toen hij 's nachts terugkeerde uit de stallen. De politie te Zwolle heeft vier jon gens, in de leeftijd van twaalf tot zes tien jaar, gearresteerd, die zich gerui me tijd hebben schuldig gemaakt aan diefstallen in warenhuizen ter plaatse. Onder leiding van een der oudere jon gens, die zich de „kapitein" noemde, opereerden zij als bende in de stad. De buit leverden de jongens bij hun leider in, die ervoor zorgde dat deze meestal artikelen van weinig waarde als zakboekjes, speelgoedpistooltjes en ballpoints verkocht werd, waarna de opbrengst onderling verdeeld werd. De „kapitein" werd Zaterdag in Brus sel gearresteerd. Daar bevond hij zich reeds gedurende een week in het ge zelschap van een niet tot de Zwolse bende behorend vriendje, dat thuis een groot geldbedrag had ontvreemd. In Brussel waren de twee jongens reeds een week lang aan het fuiven, totdat de politie aldaar een einde aan het feest maakte en hen arresteerde. Ze zijn overgeleverd aan de politie te Zwol le. Twee jaar gevangenisstraf met af trek heeft de officier van Justitie bij de rechtbank te Almelo geëist tegen de 28-jarige vrouw A. M. uit Haaksbergen, aan wie ten laste is gelegd, dat zü op haar pasgeboren baby doodslag heeft gepleegd. Het kindje is door de 34- jarige fabrieksarbeider N, B. in de buurtschap Bekkum begraven. B. was bij M. in de kost. Hij had een ver houding met de verdachte. De fabrieksarbeider B. was gedag vaard wegens het begraven van de ba by. Hij was niet ter zitting verschenen. De officier eiste tegen hem een gevan genisstraf van vier maanden. B. is al enige tijd in de Rekkense inrichtingen verpleegd geweest. Uitspraak 7 Juni. In de toestand van kardinaal Segura, de aartsbisschop van Sevilla die reeds enige dagen ernstig ziek is, is gisteren een lichte verbetering opgetreden, al dus is in een communiqué bekend ge maakt. (AFP) Advertentie (tot Donderdagavond) Droog weer met over het alge meen weinig bewolking. Zwakke tot matige wind tussen Noord en Oost, later ruimend naar Zuidoost. Tamelijk koude nacht. Morgen over dag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag, in de Zuidelijke pro vincies echter iets hogere. Zon: 4.35-20.44 Maan: 9.40-0.12

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1